I I -- H RaVe „kiVe' MAZDA l'vv Recorder staat ,..hs tadsn Snaar" o{Tek van Essen Garage ,DE SOESTER' m EB v.SETTEN 0OE HET ZELF CENTRÖSVI „Ka Ve ƒ325,- DOE HET ZELF GENTRUM Zie onze advertentie volgende week Politiebureau 4.4.4.4 Arti-Shock organiseert expositie zondagschiltlers Krabbels van Knelis Keuring van fokmerries Gemeentelijke wegwijzer voor nieuwe ingezetenen Centraal Bergland van westelijk Nieuw Guinea (Irian Barat) Zon is best voor U maar slecht voor onbeschermde ogen r VRIJDAG 4 JULI 1969 In de bijna drie jaar dat Arti-Shock nu bestaat, heeft deze Soester Kunste naarsvereniging al drie keer uit moe ten zien naar een nieuwe expositie ruimte. Ben Joosten, voorzitter van Arti-Shock, denkt deze ruimte nu voor lopig weer gevonden te hebben in het oude St. Josephgebouw, Steenhoffstraat 46, waar ook de cursussen van Arti- Shock's Instituut voor Creatieve Vor ming zijn gehuisvest. Vrijdag 4 juli wordt hier een bijzondere tentoonstelling geopend van z.g. „Zon dagschilders". Met name: de heer J. Camper, de heer J. Lagerwerf, mevr. A. Prinsen-v. d. Broek, mevrouw A. Hommers-de Bree, mevrouw P. Rou- endaal, allen uit Soest en Anna Zomer uit Utrecht. Over Anna Zomer nu iets meer. Zij is een landelijk schilderes, die op een boerderij woont onder rook van de stad Utrecht. Vlakbij de Kromme Rijn. Deze boerin, die nog dage.ijks de koei en melkt en de kippen voert, is op haar 52ste jaar pas gaan schilderen. Een na tuurtalent. 't Begon op een goede dag met een kleurkrijttekening van een molen bij Beesd, zonder enige techni sche scholing, zonder aanwijzingen of lessen van anderen. Zij schildert in water- en olieverf bij voorkeur land schappen, bloeiende bomen en bloemen en voorts alles waar zij plezier in heeft. Maar zij waagt zich ook aan het stil leven, de menselijke figuur en het por- gÜls^ Waarom wachten bij CjöP de kapper? Maak een (telefonische) afspraak! AVJA DIENSTEN CENTRUM "DE KORTE DUINEN" AFD, KAPSALON EN SHOP BIRKSTRAAT 108 SOEST TELEFOON (02155) 5442 tret. Dit alles om zich te verstrooien, om iets om handen te hebben in haar vrije tijd als de beesten gemolken zijn en de vaat aan de kant is. Haar kleurgevoel bleek direkt merk waardig sterk. Al hoort zij thuis bij de z.g. „zondagschilders" (vergelijk: de middeleeuwse „primitieven"), haar oeu vre is zo rein en achteloos dat wij mo gen hopen, dat er nooit aan gedokterd zal worden. Nadat ze werd ontdekt door de kunst schilder Gerard Grassère vergeleken de kunstcritici haar werk met dat van grote „zondagschilders" als Rousseau „le Douanier" en Grandma Moses, maar onderkenden in het onderhavige werk een eigen persoonlijk karakter, „Een voudige kinderlijke vormen met een heerlijk gevoel voorkleur en ritme en met instictmatig begrip voor hoofd zaken gerangschikt", aldus Henk Bos. Gerard Grassère zorgde er voor dat zij in 1957 een expositie kreeg bij het Ge nootschap Kunstliefde in Utrecht. Daar na volgde een tentoonstelling in „Huize de Poort", waar het Centraal Museum te Utrecht een schilderij van haar aan kocht In 1964 was haar werk te zien in Biïthoven en in 1966 in de Bols Ta verne in Amsterdam. Daarna nog in Haarlem en Amersfoort. „Nuchter, schrander en godsdienstig (zij schildert ook herinneringen aan haar bedevaarten naar Lourdes en Ke velaar) verenigt zij alle kenmerken van een echt boerengeslacht en bereikt in haar portretten en landschappelijke motieven, die zij meestal dicht bij huis zoekt, een eigen heldere krachtige poëzie. De poëzie die ergens in haar moet wonen, verborgen achter eeuwen Hollandse geslotenheid". In een prijsvraag, georganiseerd door de Vara-televisie, won Anna Zomer de tweede prijs met haar schilderij „De kinderen". Kort daarvoor kocht de Albert Dorne Foundation van haar het doek „Oude Amelispoort". De Stichtse schilderes maakt subliem werk. Er gaat een aanstekelijke stem ming vanuit, wat bijzonder prezierig zal aandoen in het 100 jaar oude St. Josephgebouw in Soest. Bijkans elk van haar schilderijen geeft een openbaring van haar vreugdebeleven aan de dingen en van haar natuurliefde. Ze zegt zelf: „Ik ga rustig mijn gang, ik ben niet te beinvloeden. Moderne schilderkunst, daar vind ik geen grein tje aan. Soms vind ik het wel mooi om de kleur, maar verder, nee". De expositie is gratis toegankelijk elke dag van 2 tot 5 uur JAN VISSER Kies veilig bij de vakman-opticiën Soest-zuid bij de stoplichten IHW vanaf 6895 incl. B.T.W. Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest HORLOGES JUWELIER HORLOGER t\ soestduk Een zelfbediening die uniek is. HOUT - TRIPLEX - BOARD IJZERWAREN - VERF le klas kunststof keuken met roestvrij stalen blad. 3-deurs keuken, alléén bij 1/ tt 3-t,eursk - pp „NIEUW" 1 MEUBELPANELEN in 7 breedtes van 20 tot \f Q 60 cm en 3 lengtes van 80 - 120 en 245 cm. ff Gefineerd - Teak - Afro - Limba - Mahonie en eiken. Veldweg 4 - Soest - Telefoon 02155-487! Grote parkeerruimte. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 O In het pand Van Weedestraat 40, waar in tot voor kort horlogerie Van Wieren was gevestigd, heeft het Amersfoortse chemische reinigingsbedrijf „Actief" gisteren zijn 27ste filiaal, het tweede in Soest, geopend. De snelle uitbreiding van Soest, maar vooral de belangrijke uitbreiding van de klantenkring waren de voornaamste redenen voor deze nieuwe vestiging, waar filiaalhoudster mevr. Priem de scepter zwaait. Zevenentwintig filialen door het gehele Gooi en de Veluwe verspreid, dragen de voor reiniging aangeboden kleding stukken, tapijten enz. aan om ze zo spoedig mogelijk weer geheel gereinigd terug te ontvangen. Een proces waar, mede door een perfekte organisatie, slechts enkele dagen gemoeid is. „Actief" is voor Soest geen onbekende. Zeven jaar geleden vestigde men al een filiaal aan de Soesterbergsestraat. Tot medio augustus blijft het voor heel Soest nog zelf halen en brengen, maar daarna zal de service nog grotere af metingen gaan aannemen, zodat men zelfs niet meer de deur uit hoeft om de kledingstukken e.d. gereinigd te krij gen. Op de receptie, die woensdagavond ge geven werd ter gelegenheid van de opening, kregen de bezoekers gelegen heid om de gedaanteverandering die het pand in een zeer kort tijdsbestek heeft ondergaan, te aanschouwen. Gistermorgen is men met de aanname van kledingstukken, tapijten enz. ge start Zonder enige twijfel zullen de klanten uit Soestdijk de weg naar het veel dichterbij gelegen filiaal aan de Van Weedestraat weten te vinden, met, naar wij voor Actief hopen, in hun kielzog een flink aanta' nieuwe clien tèle. Het gemeentebestuur heeft een infor matieboekje samengesteld, dat aan alle nieuwe ingezetenen gratis zal worden verstrekt en dat beoogt, deze nieuwko mers enigszins wegwijs te maken in een sterk groeiend Soest. Het informatieboekje gaat vergezeld van een schrijven van de burgemeester: „De ter weerszijden van de oude Smits- weg ontworpen wijk komt in snel tem po gereed. Nu nog draagt zij de ken merken van een complex in aanbouw: noodwegen met onvoldoende verlich ting en rails voor bouwkranen. Spoedig zal dit stadium achter de rug zijn, wanneer de bouw var. woningen en wijk voorzieningen zoals winkels, scho len en kerken gerealiseerd is. Dan zal ook het groen, eertijds hier de domi nerende factor, althans een gedeelte van het verloren terrein herwonnen hebben. Naast Soesters betrekken ook velen van elders de nieuwe woningen. Voor hen is niet alleen de wijk, maar de gemeente geheel nieuw. Het gemeen tebestuur heet hen van harte welkom en hoopt dat allen, waar zij ook van daan komen, zich hier snel thuis zul len voelen en voldoende pioniersbloed hebben om de ongemakken van de eer ste tijd te verdragen". Aldus het voor woord van de burgemeester. Het boekje informeert de nieuwe inge zetenen onder meer over de samenstel ling van de gemeenteraad, de huisves ting van de verschillende gemeentelijke diensten (met de spreekuren, ook van de verschillende wethouders en de bur gemeester). Ook de hulpsecretarie te Soesterberg is in het informatieboekje opgenomen. Verder zijn in het boekje de belangrijkste personen en adressen van de politie, brandweer (Soest en Soesterberg), ziekenhuis, ziekenvervoer en E.H.B.O., artsen en tandartsen, apo theken en kruisverenigingen, andere instellingen op het gebied van de ge zondheidszorg, kerken, bejaardencentra, nutsinstellingen e.d. opgenomen. Op het terrein van de boerderij van A. van Zijtveld aan de Biltseweg is dins dagmiddag onder aantrekkelijke weers omstandigheden een grote keuring van fokmerries gehouden door de Vereni ging tot bevordering van de Landbouw- tuigpaard-fokkerij in Nederland. Een jury, bestaande uit de heren C. A. v. d. Willigen uit Bunnik, C. Spithoven en C. de Bie (beiden uit Werkhoven) keurden dertig merries en veulens, ter wijl de heren J. G. A. v. d. Willigen, H. van Woudenberg en C. A. v. d. Willigen de dieren voor de premiekeu ring kritisch bezagen. Bij de tweejarige merries ging een eerste premie naar Ideaal van mevr. A. M. de Jong-Bakker uit Utrecht; Iduna van G. A. J. Hartman uit Soest; Iregona van J. T. Bos te Groenekan; Irene van M. Muit te Soest en Ismene van mej. N. M. Strik te Saam. Een tweede premie was voor Alexan- der van H. J. Volkerink uit Utrecht; Irienta van T. J. Westeneng te Soest en Impe van mej. N. M. Strik te Baarn. Ina van T. Nuis te Soest veroverde een derde premie. Bij de driejarige merries werd de eer ste premie toegekend aan Haula van H. van Ulsen te De Bilt; Horina van D. de Kruyf en H. Wismeijer te De Bilt; een tweede premie ging naar Hefier van E. Schuurman te Groene kan; Hurma van H. G. Stam-van Kooy te Soest en Hora van D. Beemsterboer te Eemnes. Een derde premie verover de Jeanette van B. Jansen te Soest. Bij de vier- tot zevenjarige merries gin gde eerste premie naar Godin van R. van Vulpen te Groenekan en Faskia van J. Peek te De Bilt. De veulens Charlotte en Katinka van A. A. van Zijtveld uit Soest werden door de jury premiewaardig T'erklaard. Bij de premiekeuring voor éénjarige merries ging de eerste premie naar Ja maica van A. A. Achterberg te De Bilt en Julia van T. Bos te Groenekan. Een tweede premie was voor Janneke van A. A. van Zijtveld te Soest en een derde premie voor Jackeline van H. G. van Dorrestein te Soest en Julia van A. W ,v. d. Weijden uit Utrecht. Bdan mok zeige dajje veuraal laangs de weg bar goed ken mar- reke dawwe mldde in de vekaansietied en der binne ok aal weer heul waat zao- vaanwege de vekaansie. Vruuger waast heul nie meugeluk daal zaokeminse der tusse uut gonge, maor laangzaomerhaand ist daat een heul ge wone zaok geworre. Noeng gaon die minse net as iedereen der twee weke op uut en geliek hebbe ze, waant ajje zoon heul jaor laang je bes hep edaon om de minse die in je zaok komme zo goed meugeluk te hellepe, daan bejje der ok wel an toe. Waat ming wel opvaalt en daat waas veurug jaor ok aal, minse dit mit un otoobus un tochie maoke en Soes an doen, binne der haos nie meer. Daat waas tot veur un paor jaor welle effe aors, daan kojje bie ut noeng offebroke Eemlaand zellefs je fiets nie meer kwiet, zoon kwak busse as daor altied stongde. Nie allenug uut de omgeving, maor uut ut heule laand, maor daat zieje noeng nie meer, das zogezeit verleje tied. Ut maag daan zo weze daat wullie in un bar mooije plaots woene, veur ve- kaansiegaangers ister bie ongs bar wei- nug te doen. Noeng zalle der wel minse zeige laote wullie daor maor blie om weze, maor daor bink ut heulemaol nie mee eens, waant veur bar veul minse zou un hoop bezuuk vaan daagiesminse un bar goeje botterhaam kenne weze. Maor der is noeng eenmaol niks waorveur de minse teuge mekaor zeige kom laote wullie un daaggie naor Soes gaon, waant daor ist zo bar leuk. Ut enugge waat nog de meute weerd is, daat ist netuurbaad, maor om daorveur heulemaol naor Soes te gaon, lielc ming ok niks. Wel kejje nog naor ut vliegveld gaon kieke ajje daor teminste vaan houwd, maor buute de bosse en de duu- ne binne der nie veul dinge waorveur un bezuuk an ongs darrup de meute weerd is. Daorom ist maor gelukkug daatter nog minse binne, die der nog waat vaan prebere te maoke, en daat binne daan nog geen eens Soesders. Alleen omdaat Soes is opgenomme in de Heuvulrug- roete vaan de Allegemene Nederlaandse Wegebruukers Bongd, komme der nog un heul kwakkie minse naor Soes en das daan meegenomme. Ajje nie vaan zwemme houwd en ok nie vaan waandele, daan kejje vlaak biet netuurbaad nog un meraokels muuijeluk spellegie mit un stokkie en un heul kleir* baalletje speule. Das teugesweurdug me raokels in, waant zellefs Gart ister op un vrieje daag mit zu jonges naor toe eweest, en dan mottut ech wel waat bie- zongders weze, waant aors blieftie liever in zu eige tuun zitte, mit of zongder un glaossie geestriek voch, waant daat hoort der noeng eenmaol bie ajje ve kaansie hep. Ut allerleste op uutgaonsgebied ister art de Biltseweg ekomme. Waor vruuger de zaok vaan „Pierre" waas, die mit of zongder vekaansie naort laand vaan Sinderklaos is gegaon, is noeng un maan gekomme, die der vol- leguns ming bar goed kiek op hep. Nie dak wil zeige daat die veurige maan daat nie haad, maor deuze hep ze zaok angepas an de tied. Geen zelfbediening, maor un ding mit un bar muujeluk woord, dak zaal pre bere neer te schrieve: baarbekjoe, en daat hep heul waat omt lief, waant der binne un heule kwak minse die der bar gek vaan binne, int goeije daan netuur- luk. Ut kompter op neer, dajje ongder des- kundugge leiding vaar* un kok je eige happie klaor ken maoke. geen boerekool mit wors, of bruune bone mit spak, maor ekskluusieve happies mit sauzen. Kiek, daat soort dinge trek wel minse. Toeng der laangs kwaam waore der hope vreemdelinge. Ik schaat zo, daat die Iuu biet huussie vaan Vreemdelinge Vurkeer wel gevraog zalle hebbe waor of zullie moste weze, waant daor is daat bero noeng eenmaol veur. Die luu zalle wel bar geschrokke zijn toeng zullie bie daat huus ankwaome. Der waas vaant heule huus niks meer te zien, waant der sting un meraokuls grote keet veur de deur; der wier ver bouwd. Ajje ut goed bekiekt liekt ut narruguns op, waant wie gaot er noeng midde in de vekaansie-tied ze huus verbouwe. Ut zouw net zo gek weze ast netuur baad midde in de zoomur dich zouw gaon omdatter waat biegemaok mot worre. Waat daat angaot ist maor goed daat wullie in Soes nie zo bar veul meer hebbe waor vreemdelinge belaang- stelling veur hebbe. Oft zouw motte weze vaar* minse uut Soes. die komme vraoge ofter in Baorn, Hilleversum of Aomersfoort niks te doen is. Vreemde linge hebbe hier nie zo bar veul te zeu- ke. De weg vraoge kenne die Iuu ok an un pelissiemaan. Herinnert u zich nog de grote kleding- ophaalactie van enkele jaren terug U bracht toen samen 10.000 kg kleding bij elkaar var» prima kwaliteit. Nu ont vingen wij weer een noodkreet uit Nieuw Guinea. De laatste zakken kleren zijn aangesproken en dan is de voor raad op. In het centrale bergland (waaronder ook de Wisselmeren horen met als hoofd plaats Enarotali) wonen ongeveer 250.000 mensen van de grote Ekari-, Moni- en Dani-stammen. Hoewel het tropisch gebied is, is het daar in de bergen 's nachts nogal koud en zeker voor mensen, die volgens onze begrippen nog ongekleed gaan. Wij dringen hen geen kleding op, maar zij vragen er zelf om, nu zij meer en meer in contact komen met de grote wereld. Wij spreken nog niet eens over de vele gevallen van longontsteking en andere ziekten, die mede veroorzaakt worden door de koude nachten en de vele- re gens (vele bergtoppen zijn met sneeuw en ijs bedekt). Deze mensen komen zeer veel te kort. Er* wij kunnen daar zeer veel aan doen. U kunt er van overtuigd zijn, dat uw hulp voor de ontwikkeling van deze be volking in de ware zin van het woord ontwikkelingshulp is, die voor 100% aan die mensen ten goede komt. U heeft natuurlijk weer een massa kle ding in uw kast liggen of hangen., die zij daar zeer goed kunnen gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat kleren met sleetjes voor die mensen geen waarde hebben en dat knopen en bandjes zit ten moeten, waar ze behoren. Corsetten en heren- en dameshoeden zijn niet no dig en schoeisel eigenlijk ook niet. Dat de kleren schoon moeten zijn, behoeft geen betoog, omdat ze een half" tot een heel jaar onderweg zijn. Onze voorkeur gaat uit naar dekens, handdoeken, jongens- en herenbroeken, sportbroeken, overhemden en jurken. Hoewel alles te gebruiken is, spraken we onze voorkeur uit, omdat de vracht kosten zo verschrikkelijk duur zijn. In verband hiermee vragen wij u t55&' leefd ons een beetje daarmee te willen helpen door bij elke kg ingeleverde'kle ding ƒ1,vrachtkosten te voegen. Mocht dit voor u onmogelijk zijn, dar* alleen kleren. Mogelijk zijn er enkelen, die geen kleding over hebben, maar op deze manier willen helpen. Het alleen maar kleren sturen vanuit Nederland is natuurlijk maar een voor lopige hulp. Zusters zijn druk bezig de mensen te leren zelf wat te doen en hebben daarom al enkele „huishoud- schooltjes" opgericht, maar hebben daar om grote behoefte aan handnaaimachines in goede staat. Als u een elektrische heeft aangeschaft, helpen wij u graag af van uw handmachine. De actie verloopt iets anders dan vorige maal. Wij zouden graag zien, dat u uw overtollige kleding en naaimachine (liefst 'met vrachtkosten) wilt bezorgen op Tal- malaan 8 te Soest. Mocht dit niet mogelijk zijn (ook niet door buurjongens bijv.), geeft dan uw adres telefonisch door aan telefoonnr. 5186 te Soest en het wordt gehaald, maar de bedoeling blijftals het enigs zins kan, laat het brengen. Bij voorbaat de dank van de papoea's uit hèt centrale bergland en van de daar werkende 35 paters, broeders en zusters. Namens hen, G. J. LIESHOUT Talmalaan 8, Soest. Postgiro 36775. speciaaladres ?rt ru'me sortering 'VS' 1 (Q* bïnnen»en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 3378 Dus een zonnebril. Maar dan ook weer niet een goedkoop „ding" met donkere glazen. Dat is een slechte be scherming voor goede ogen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7