Trek het an zolang het nog kan Doe uw man de das om Onze verre voorouders aten al te veel ER IS NU OOK KREUKVRIJ KATOEN KINDERONTBIJT Een clame is een vrouw met charme Kleinzieligheid n landen illende p. w. p. w. - p. w. - p. w. •O p. w. >0 p. w. Vooral onze kinderen hebben een voedzaam ontbijt nodig. ZJJ slapen im mers veel langer dan volwassenen en in die slaap heeft het lichaam geen nieuw voedsel toegediend gekregen. Zij hebben dus meteen na hun nacht rust een maaltijd nodig die staat in de maag. Hier volgt een voedzaam ont bijt voor het hele gezin: een citrusvrucht of het sap ervan, corn flakes met wat koele melk en suiker, een boterham of broodje met boter, melk voor kinderen en koffie of thee voor volwassenen. Zo'n ontbijt vertegenwoordigt ongeveer een kwart tot een derde van het nodige dag-totaal aan energie. Ideaal dus om de dag mee te beginnen. Is uw man zo weinig modebewust, dat hy week in week uit met dezelfde twee of Model Iska, een minikini van sneldrogend katoen met spre kend dessin en -witte paspelering. Hijdraagt een effen shortsmodel van Web-frotté uit de serie „Pirat". ,,Een dame is een vrouw met char me" is een uitspraak van Olga Tsche- chowa, beroemde filmster uit de ja ren 1920-1940, die onlangs weer in de schijnwerper kwam te staan, niet van de verzengende filmlampen in de stu dio, maar omdat ze eigen cosmetica lanceerde. ,,Een charmante vrouw hoeft zelfs niet knap te zijn en haar leeftijd speelt zelfs geen enkele rol", meent mevr. Tschechowa. Zij kan het weten, want ze is de leeftijd van zeventig jaar al gepasseerd en ondanks het feit dat ze bovendien nog overgrootmoeder is, is haar stralende charme daardoor niet aangetast. Ze staat aan het hoofd van een groot kosmetisch bedrijf in de Bondsrepubliek, een bedrijf met vertakkingen in 't buitenland. Ze heeft ook een boek geschreven, waarin ze o.m. zegt: „Charme is de gratie van hart en verstand; het begrip laat zich niet vastleggen in woorden of formu les." Olga Tschechowa is in Rusland ge boren. Als jong meisje raakte ze reeds vertrouwd met de heilzame werking van tal van planten. Deze kennis is haar op latere leeftijd in de kosme- tiek goed van pas gekomen. Haar be drijf zou zich geen betere „ambassa drice" kunnen wensen. Voor de ouderen onder ons willen we nog even een paar glansrollen van deze bewonderenswaardige vrouw op nemen. Ze speelde hoofdrollen in de films „Burgtheater", Bel Ami, Maske rade en Drei von der Tankstelle, een viertal onvergetelijke rolprenten uit de twintiger- en dertiger jaren. We willen besluiten met de volgen de uitspraak: Als de definitie: „een dame is een vrouw met charme" juist is, dan zal niemand aarzelen Olga Tsechowa een dame te noemen. kent. Dat is natuurlijk onzin en u kunt bewijzen dat hij ongelijk heeft. Om u op weg te helpen en een keuze gemakkelijk te maken, tonen we u hierbij een paar dessins uit de modieuze dassencollectie van dassenfabrlek Claudy uit Enschede. De zelfbinders zijn vervaardigd van terlenka en trevira, wat kreuk vrijheid en goede wasbaarheid (snel drogen) garandeert. Doe uw man de das eens om en hij zal er u beslist dankbaar voor zijn. Dat overmatig veel eten alleen maar een wel vaart s verschijnsel van onze eeuw zou zyn, moe ten we heftig ontkennen. Misschien wordt er te genwoordig door méér mensen veel gegeten dan een paar eeuwen geleden het geval was, maar dan mogen we beslist niet vergeten dat er ook veel meer mensen zjjn dan in die vervlogen tjjd. Verder zjjn er, vergeleken bjj vroeger, ook meer men sen die een rjjkeiyke maaltijd kunnen en wil len betalen. Maar de goed gesitueerden van vroeger wisten er ook al raad mee. Gaat u maar eens met ons mee naar een feestmaaltijd van een edelman. Meestal bestond zo'n feestelijk diner uit twee maaltijden: een voor de middag en een voor de avond.. De vele spijzen werden afgewisseld met zang en spel, met het op treden van goochelaars en als monsters verklede dienaren. Op die manier kregen de spijsverterings organen gelegenheid rus tig hun werk te doen. Het waarschuwen tegen te veel eten is trouwens ook geen uitvinding van onze moderne tijd. In de middeleeuwse literatuur staan vele vermaningen te lezen tegen „gulzig heid en veeietery". We moeten er wel reke ning mee houden dat onze voorouders door hun ruige leefwijze een gro tere behoefte aan zware spijzen hadden dan wij, maar hun magen moeten toch wel „ijzersterk" zijn geweest om zulke zware maaltijden te kunnen ver werken. De maaltijden waren samengesteld uit brood en een verschel- denheid van grote porties vlezen en andere hartige spijzen. Vooral varkens vlees stond hoog in aan zien en werd door veel geneesheren uit die tijd aangeprezen als gezond en versterkend. Maar be halve varkensvlees wer den ook rund-, kalfs-, schape- en geitevlees met graagte gegeten. De sau sen die erbij werden op gediend waren meestal zeer pikant; peper, saf fraan, gember en noot muskaat mochten niet ontbreken. Als enige „zware noot" kan wor den opgemerkt, dat de mensen toen meestal niet ouder dan 30 jaar wer den. Het is een hard gelag voor (oudere) vrouwen met nèt die paar pondjes teveel op plaatsen waar ze het nou juist nèt «iet kunnen hebben. Het is een hard gelag, al die charman te, luchtige en feeërieke „niemendalletjes" te zien dragen, die juist door hun charme en frêleheid taboes zijn voor zwaardere figuren. En daarom, tieners en jonge vrouwen die het wèl kunnen dragen, laat uw tijd niet voorbijgaan. Profiteer ervan dat deze frivole, hippe maar óók functio nele kleding voor u is gemaakt, dat u ze nog wèl kunt dra gen. Hoelang dat nog duurt, wie zal het zeggen, maar nu gaat het nog. De heerlijke zonnige stranden liggen erop te wachten dat Eva's als u zich daar in hun kleurige en su permini badpakjes .langzaam :maar zeker laten "bruinbran- den. De nieuwstetrend te een" kettinkje te dragen bij de minuscule bikini, niet om de hals, maar om de taille. Wie een hekel heeft aan bikini's want ja, ook dat kan heeft keus genoeg uit de charmantste badpakken van de wereld, van deze eeuw. In spoitieve stijl zijn ze vaak twee kleurig, het broekje contrasterénd met het bovenstuk. Ze geven door de geraffineerde belijning altijd een slank sil houet. Iedere jonge vrouw en vooral ook tieners zijn jonge vrouwen..— kan deze zomer in badpak verschijnen, mits haar keus-maar kritisch is en zij van tevoren het pak goed past, als het kan onder het kritische oog van een vak kundig verkoopster. Trek het an zolang het nog kan'. (Alle hier getoonde modellen zijn uit de collectie van Triumph International) Links: Modél Carnia, een sportief badpak van Bri-nylon met contrasterende biezenwaardoor een lang silhouet ont staat. Links boven: Model Taiga, een jeugdige bikini van Bri- nylon-Effekta in verschillende modieuze tinten verkrijg baar. Het moderne meisje draagt er deze zomer een smal le ketting bij met zeepaardjes of-andere versiering. Allerlei oynstandigheden maken de mensen soms prikkelbaar eit. lastig van humeur. Ze zeggen graag onaan gename dingen, hebben op allerlei za ken aanmerkingen en niemand kan goed bij ze doen. Eetisdeels kan dit werkelijk een kwestie van karakter zijn, maar oók tegenspoed of minder waardigheidsgevoelens en jaloezie heb ben soms deze uitwerking. Sommigen nu voélen zich gedrongen al dergelijke Ja, ar is nu ook kreukvrij katoen: het leven wordt steeds minder gecompliceerd. Een van Nederlands bekendste fa brikanten van dusters en stofjassen heeft een eind ge maakt aan was- en strijkproblemen van katoenen werk kleding. Aan de goede eigenschappen van katoen: lucht- doorlaatbaarheid en soepelheid is dus een pluspunt toe gevoegd. De kreukvrije no-iron-katoen heeft de naam ge kregen „Lonneker Fil de Force" en is net zo gemakkelijk te onderhouden als kledingstukken van synthetische ve zels: zo gewassen, zo droog. De nieuwe katoen is versterkt met polyestervezel, waardoor het kledingstuk na het was sen In een ruim sop en na het spoelen kletsnat kan wor den opgehangen en strljkglad opdroogt. Bovendien is de ze stof vet-afstotend. zodat er tijdens de wasbeurt minder hard op „geboend" behoeft te worden. Een derde en zeker niet het minst belangrijke - voordeel van deze nieu we stof is, dat ze een verlengde levensduur heeft: de over all, stofjas of duster gaat zeker twee- tot driemaal zo lang mae als voorheen. speldeprikken prompt met gelijke munt te betalen. Op een ondoordacht woord wordt onmiddellijk met een minstens even scherpe en onaangename opmer king gereageerdvergeet iemand een keer een verjaardag dan is het ineens gebroken met de gewoonte van over- en-weer bezoekjes. Er moet beslist „met gelijke munt" betaald worden, en liefst nog een beetje meer. Vanzelf sprekend blijft er zo niet veel over van prettige menselijke verhoudingen, maar we stéllen ons wél meteen op hetzelfde niveau, dat we zeggen zo zeer te verachten. We tonen ons mins tens even kleinzielig. Het kan natuur lijk ook anders. Veel mensen menen er „minder" van te worden als ze zulke onaangename zaken zo maar onge straft over zich heen zouden laten gaan. Maar het tegendeel is waar. Ze zouden heel wat meer wijsheid tonen als ze over zulke dingen die we na verloop van tijd meestal heel atiders bezien en in wezen de sop de kool niet waard zijn wat lichtvoetig heen konden stappen en het meer te zoeken in begrijpen en vergeven dan in een eeuwige verontwaardiging over ander mans tekortkomingen. Want vaak is deze verontwaardiging in wezen ge richt op die van zichzelf 'en hijsen we ons op aan de troost dat anderen nog erger zijnzodat we erin slagen eigen fouten te vergeten of te bagatellise ren. De menselijke waardigheid is een 'van de kostbaarste en onvervangbaar- ste zaken en we mogen tevreden zijn als we dit brevet werkelijk verdienen. We moeten echter nooit vergelen dat het, hoe goed gemeend ook, toch al tijd menselijkeivaardigheid blijft, met al z'n tekortkomingen en gebre ken. En evenmin kan van onze medemensen volmaaktheid worden verwacht. Als we beseffen hoezeer we een goed leven, de goede dagen, kun nen vergallen door al zulke haarklo verijen, die slechts haat en verbittering meebrengen dan kunnen we ons troos- Dit kraagloze blousonmodel sport jasje van Diolen met grote opge zette borstzakken en sierstiksels geeft elke modebewuste man ca chet. Het is een model uit de nieu we Bleyle-collectie. (Foto: Lauten- bacher). ten dat we er niet mindermaar eer der „meer" door worden als we tegen over verbittering wat geduld en opge wekte vriendelijkheid willen stellen, met in ons hart de onuitgesproken wens liever te helpen dan te kwetsen. JETTY drie dassen loopt, maak daar dan eens een eind aan door ook in dit opzicht het heft in handen te nemen. Want laten we eeriyk zijn, u hebt er zich natuurlijk al lang aan geërgerd. Zeg niet van tevoren dat u een nieuwe das voor hem gaat kopen, want dan zal hij u vol verontwaardiging vertellen, dat u zijn smaak niet

Soester Courant | 1969 | | pagina 9