Soest toen - Soest nu Het oog gericht op verder stakende Britten NIET TE DUUR SPELREGELS HANDHAVEN Tetaf 0O!i «nimmer gMtkoftaMta 5980 Redelijke belangstelling voor „Brandweerdag" WELKE VERZEKERING KIEST U Dinsdag 8 juli 1969 48e jaargang n«. 50 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wcedcstraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro I26I56 Bejaardensociëteit „Eltheto" Op 20 maart gestolen auto teruggevonden Auto ontwijkende bromfietser reed greppel in Telef. Brandweer Politiebureau 3-3-3-3 Sigarettenautomaat geforceerd Zalcnnood in Soestdijk iets verlicht Wiso-uitgaansdag wordt groot succes Enkele belangrijke vormen van levensverzekering Verzekering bij leven 3p$s|! SOESTER OHRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De maand juni ligt achter ons en de so ciëteit komt weer iedere woensdagmid dag bijeen. Er zijn uitgaanders en thuis blijvers geweest', mensen die in Soest bleven en die aan het Gardameer heb ben gezeten. Zr. Klaaijsen maakte een reis naar Is raël en deze oud-hoofdverpleegster van „Zonnegloren" vertelt er morgen van bij dia's op het grote scherm. Zo maakt iedereen die er maar bij wil zijn, deze reis, en het wordt een mooie, interes sante, maar beslist geen vermoeiende reis. En om vooruit te lopen op wat ons te wachten staat; de zuster was op een schip waarmee ook joodse emigran ten Israël bereikten. Hun aankomst in het land der vaderen blijft onvergetelijk voor die het zagen. U komt en hoort en ziet het ook. Ieder een is welkom. Het begint morgenmiddag, om half drie, in het gebouwtje aan het Driftje bij het busstation. 1 dadelijk ingaande lijfrente met uitkering bij overlijden. Een gedeelte van de ge storte koopsom wordt dan aan de daar toe aangewezen begunstigden teruggege- De dubbele Dan is er de dadelijk ingaande lijfrente op twee levens. Naast de eigen verzor ging vindt men hierin bij overlijden de verzorging van de ander (de langstle vende) terug, want de rente gaat dan geheel of gedeeltelijk op deze langstle vende over. De dadelijk ingaande lijfrente kan ook voor een beperkte duur worden geslo ten (de z.g. tijdelijke lijfrente). Bij deze tijdelijke lijfrente geschieden de uitke ringen tot overlijden, maar ten hoogste gedurende het vooraf bepaalde aantal jaren. Voorts kennen we nog de uitgestelde lijfrente, die op zeer grote schaal wordt toegepast en wel als oudedagspensioen. De uitgestelde lijfrente gaat in op een vooraf vastgestelde datum ((meest op 65- jarige leeftijd van de verzekerde) nadat in de voorafgaande jaren een periodieke premie of een premie-ineens (koopsom) is betaald. Overlijdt de verzekerde vóór de datum van ingang van de uitkeringen, dan heeft geen uitkering plaats, tenzij bedongen is dat in dit geval de betaalde premies zullen worden gerestitueerd. Bij overlyden In de praktijk bestaat het meest behoef te aan een verzekering, die alleen voor ziet in een uitkering als de verzekerde vóór een bepaalde datum komt te over lijden. Dit is dan de tijdelijke verzekering bij overlijden (ook wel kortweg „risicover zekering" genoemd). In de regel is daarbij de duur van de premiebetaling gelijk aan de duur van de risicodekking. Is de ver zekerde op de vastgestelde datum nog in leven, dan volgt geen uitkering en is de verzekering vervallen. Er bestaat ook nog een levenslange ver zekering bij overlijden, welke echter niet vaak wordt gesloten. Overlijdt men na melijk op hogere leeftijd dan is immers de verzorging van de nabestaanden niet meer zo urgent. De risicoverzekering wordt tegenwoordig ook veel gebruikt door mensen die met niet al te veel geld tóch een huis of der gelijke willen kopen. Juist die risicover zekering vervult daarbij een zeer nuttige funktie, want ze kan een ramp afwenden van een gehuwde vrouw die onverwacht haar echtgenoot verliest als zij pas sa men een duur huis met hypotheek heb ben gekocht. De weduwe die anders door het wegvallen van het inkomen van haar man de hoge lasten niet meer zou kunnen voldoen, kan dan toch, dankzij die levensverzekering de hypotheek af lossen. De Britten kunnen weer een aardig waslijstje van stakingen opmaken met als voornaamste die var» de machinis ten op de Londense ondergrondse en die in de haven van Liverpool. Dat zijn twee nieuwe. Een belangrijke oude die nu al maanden doorsuddert is die in Til bury. een onderdeel van 'de Londense haven waar voor enige honderden mil joenen guldens is geïnvesteerd in een containerhaven die daardoor niet kan worden gebruikt. De havenarbeiders zien ir» het containersysteem waardoor zeer snel de uit laadkisten bestaande scheeps- inhoud kan worden geladen en gelost, een bedreiging van hun bestaanszeker heid. Trouwens in Londen zowel als Li verpool lagen schepen altijd al veel langer dan bijvoorbeeld in Antwerpen, Rotterdam en Hamburg. Dat is een kost bare zaak voor de reders omdat het schip alleen al varende verdient De dokwerkers versmaden echter zo veel mogelijk hulpmiddelen teneinde een zo groot mogelijk aantal hunner aan het werk te houden. Toch werd dat aantal door hen zelf ook nog begrensd doordat niet zomaar iedereen in de club van havenarbeiders werd opgenomen. Vaak vertraagde gebrek aan mankracht daardoor het werk in de haven. De actie in Tilbury, waarvan de collega s der stakers profiteren door overwerk in de havens van het vasteland, dwingt nu Britse exporteurs eerst de goederen per trein of auto naar het continent te rijden om ze daar met container en al te verschepen. Uiteraard iets wat nu t kostenverlagend werkt. Zowel deze sta king als een soortgelijke in Liverpnot die daar de hele haven lamlegt, als nu weer die van de ondergrondse die een enorme chaos teweegbrengt, zijn begon nen en duren voort tegen de wens der bonden. En dat illustreert fraai boe groot de capitulatie is geweest toen pre mier Wilson een wetsontwerp tegen wil de stakingen introk omdat de centrale vakbond wel maatregelen zou nemen. Weliswaar heeft die vakcentrale ini een paar kleine gevallen onlangs bemiddeld met succes, maar in deze gevallen waar bij grote nationale Britse belangen op het spel staan is ze machteloos geble ken. Zelfs om de stakers er van te over tuigen dat ze tegen windmolens vechten omdat technische vooruitgang nu een maal niet tegen te houden is. En daar gaat het hier om, niet om lonen of ar beidsvoorwaarden. Fabrieken in Engeland mogen nu wel de modernste methoden toepassen bij de vervaardiging van produkten, wanneer de aflevering naar klanten overzee no deloos trager of duurder wordt dan voor de exportindustrie in bijvoorbeeld Duits land, dan liggen de Britten terstond weer achter in de concurrentiestrijd. Wilsons wetsontwerp dat hij weer heeft moeten inslikken was echt wel hoogno dig. De stakers van nu bewijzen het weer eens. En des te smadelijker wordt Wilsons nederlaag tegen de vakbonden. KANTMAN Na ruim .3'/! maand ls dit weekeinde te Hilversum een in Soest gestolen auto teruggevonden. De wagen, eigendom van de Amerikaan J. P. T., werd op 20 maart bij de Rubenslaan weggehaald. De wagen is weer ter beschikking van de Maandagmorgen, om half acht, reed de 60-iarige ambtenaar P- C. F. met zijn auto achteruit het erf af van zijn wo ning aan de Parklaan. Hu verleende daarbii geen voorrang aan de 16-jarige bromfietser P. F. T. uit Soest, die er wel in slaagde om de auto nog te ontwijken, maar niet kon voorkomen, dat hu aan de andere zijde van de weg de greppel in reed. Hij liep daarbij een diepe scheur aan zijn oor op alsmede schaaf wonden aan de schouder. De bromfiet ser is per dienstauto van de politie naar Zonnegloren gebracht, waar hij is be handeld. Nadien mocht hij weer naar huis terugkeren. Tijdens het weekeinde is aan de Oude Utrechtseweg een sigarettenautomaat van de 62-jarige heer G. G. M. gefor ceerd. Bij onderzoek bleek de voorplaat van de automaat te zijn gesloopt waar na men zonder verdere moeite te doen bij het geld kon komen. Er is een be drag Van ongeveer twintig gulden uit de automaat gestolen. De Westduitse toeristenorganisatie A.D.A.C. heeft een interessant onderzoek ingesteld naar de vakantiekosten in epn aantal Europese landen. Men heeft daar bij de reiskosten van en naar het land van onderzoek achterwege gelaten. Na het onderzoek kon men een duidelijke scheiding maken tussen de vakantiekos ten in de landen van het westelijk deel van Europa en die van het oostelijk en zuidelijk deel van ons werelddeel. In het eerste regio is een vakantie over 't alge meen duur terwijl zij in het laatste deel matig in prijs kan worden genoemd. Het opmerkelijke van dit onderzoek voor ons land was dat wij nog steeds een goedkoop vakantieland van het westen zijn. Frankrijk blijkt wel 36 °/n duurder dan Nederland, Zwitserland ruim 20% en West-Duitsland nog 5 Maar véél goedkoper dan Nederland zijn Spanje, Portugal. Oostenrijk en Italië. Het is duidelijk dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in de goedkopere arbeidskracht in die landen. Uit dit on derzoek wordt ons nog eens duidelijk voor ogen gehouden dat de verhalen over het overmatig dure Nederland on juist zijn. Voorts moet het dubbel wor den betreurd dat er in de laatste maan den zo over de duurte ir> Nederland is geklaagd. Dat zal menige buitenlandse gast hebben afgeschrikt. Ten derde zul len wij er rekening mee moeten houden dat de betekenis van de Westenropesc landen als toeristenlanden niet de stij ging van de welvaart relatief zal afne men. Dat geldt dus ook voor Nederland, dat er mee moet rekenen dat de West duitsers in steeds groter aantal de zui delijke en verder gelegen landen zullen opzoeken. Ook de Westduitsers plegen de kosten van hun vakantie uit te reke nen. Tenslotte moeten wij ons afvragen waarom deze vergelijkende berekening niet vroeger in Nederland is gemaakt. Wij hadden er dan nog propaganda mee kunnen maken. Nu vissen wij weer voor een groot deel achter het. toeristennet. ,Onze voorlichting over het toerisme in Nederland schiet bepaald nog te kort. Een bekende uitspraak is: „Ieder volk krijgt de regering die het verdient". Al zit er veel waars in dit gezegde, het gaat niet altijd op. Zie b.v. de opgedron gen veranderingen in Tsjecho-Slowakije. Maar toch, al heeft dit volk getoond een andere regering te willen, blijft de vraag actueel of ze die inderdaad zou- verdienen Zeker, een doorgaande wilsuiting zou tot krachtdadig ingrijpen der Russen hebben geleid, tot bloedvergieten als in Hongarije of erger. Maar dan is het in feite ook louter de vrees hiervoor en het eveneens uitzichtloze van de uit slag, die de onderdrukking mogelijk maakt. Tot hoever men beter slaaf dan dood kan zijn, is een punt waarover men verschillend kan oordelen. Een geval als nu met Tsjecho-Slowakije toont weer eens overduidelijk aan, dat het communisme niets anders is dan een doctrine, een leefregel waarop een be paalde groep zich baseert om de staats macht in handen te krijgen en te hou den. Men zegt in dit geval uit te gaan van regelen van Marx en Lenin, maar dat geldt slechts in zoverre als deze nuttig en nodig zijn om de macht te handha ven en een bewuste tegenstelling te scheppen tot het door een andere macht gevoerde stelsel, waar men zich econo misch door bedreigd acht. Het dictato riale uitgangspunt van de doctrine - zo is het althans verworden - maakt het mogelijk om alles wat tot verzwakking ervan zou kunnen leiden, met geweld uit te bannen, de individuele vrijheid onderdrukkend en zelfs buurstaten te dwingen zich er aan te onderwerpen. Dit staat in grote tegenstelling tot het principe waar het democratisch bestel van uitgaat. Hierin gaat het er om de individuele vrijheid - en ook die van nationaliteiten - tot zo groot mogelijke gleding te laten komen en ieder gelijk recht en rechten te waarborgen. Dit systeem bergt grote gevaren in zich, doordat niet ieder mens gelijk ontwik keld isr karakters en inzichten zeer ver schillen, de mens het verlangen naar macht met zich draagt, men het vaak niet kan verdragen zich te moeten on derschikken aan de meerderheid enz. De democratie staat daarom voortdu rend bloot aan ondergraving van haar positie, doordat het de plicht heeft iede re oppositie toe tc laten, daaronder ook de openlijke of verkapte propaganda voor een dictatoriaal systeem, haar te genhanger. Een systeem kan echter niet bestaan zonder een zekere wilsuitoefening daar van, zonder leiding te geven, een orde te handhaven. In de chaos is geen du rend levensgeluk mogelijk. Zo dient dus ook het democratisch systeem uit te gaan van een zekere orde, zonder welke het niet kan werken. Dat schept verplichtingen voor de over heid, maar in de eerste plaats ook voor de burgers in de democratische rechts staat. Dezen zullen zich bij iedere vorm van oppositie dienen af te vragen of hun wijze van oppositie voeren wel in overeenstemming is met de demo cratische spelregels. Deze toch gaan er van uit, dat men de ander niet over schreeuwt, maar diens woorden mede aanhoort en steeds de bereidheid toont tot overleg, dat men zich schikt naar de meerderheid. Het is niet nodig zich daar steeds bij neer te leggen. Ook de minderheid mag haar mening zeggen, proberen medestanders te vinden om t.z.t. de meerderheid te behalen. Doch zolang zij in de minderheid is, heeft zij zich te houden aan de regelen van de meerderheid. Deze spelregels echter worden vaak, bewust of onbewust, geschonden. De voorbeelden zijn legio: bij oppositionele studenten, bij demonstraties, in politieke bijeenkomsten, in geschriften. Men mis bruikt de democratische vrijheden om eigen vrijheid koning te laten kraaien over die van anderen. In zulke gevallen heeft de overheid van de democratisch staat de plicht om deze wijze van oppositievoeren tegen te gaan, desnoods met geweld. Zodra dit ge beurt wil de oppositionele groep waar tegen dit optreden zich richt het al graag uitmaken voor fascistische machtsuitoefening. Let op, men spreekt dan nooit van communistische machts uitoefening, hoewel dat Drecies het zelf de betekent. En hier komt dan de aap uit de mouw, men wil zelf macht uit oefenen, daarin niet gestoord worden; zich bewust of onbewust niet houden aan de democratische spelregels. Het geen altijd op een zekere innerlijke on macht duidt. Maar die overheid heeft de plicht de democratische spelregels te handhaven en te verdedigen. Waar bleven we zon der die verdediging van onze indivi duele vrijheid en recht? We dreigen die verdediging wel eens te slap op te vat ten, in menigerlei opzicht. Daarin schuilt voor onze wijheid van wilsuitdrukking, voor ons staatsbetel, een groot gevaar. Willen wij een democratie waard zijn, dan zullen wij. ook de moed moeten hebben die met alle macht te verdedi gen. Dan moge men de handhavers van de democratische orde als regenten uit schelden, doch ieder systeem bestaat dankzij zijn regenten die de moed op brengen het systeem tegen alle aanval len te verdedigen. Het vals spelen van het spel zou zonder dit toezicht al gauw de ondergang er van betekenen. Met ingang van 1 juli j.1. is de exploi tatie van het Verenigingsgebouw Soest dijk, aan de Vredehof straat, in handen gegeven van de heer P. A. Beijer, eige naar van Cafetaria Nieuwerhoek aan het Nieuwerhoekplein. Het gebouw bevat een grote zaal, geschikt voor tweehon- dred personen, met podium, en een klei nere zaal voor vijftig personen, die bij uitstek geschikt is voor bruiloften, par tijen, recepties e.d. Naast een royale garderobe beschikt men in het gebouw over een moderne keuken, waar zonodig door de heer Beijer een volledig diner verzorgd kan worden. Ook is het mogelijk de zalen te huren met gebruik van de keuken- outilage. Op zaterdagavond is alleen de kleine zaal beschikbaar, daar de jon geren-sociëteit „Soestdijk" in het sei zoen huurder is van de grote zaal. Met het in andere handen geven van de ex ploitatie door het kerkbestuur van Soest dijk is de mogelijkheid geschapen dat verschillende vereniging een redelijk on derkomen kunnen vinden. Voor de oudere huurders viel het wel moeilijk begrip op te brengen voor de gewijzigde omstandigheden, die onder meer een huurverhoging inhield. Toch dient men te bedenken, dat het exploi teren van een dergelijke gelegenheid door een particulier andere normen vraagt dan die, die gelden voor de ex ploitatie door een kerkbestuur. Zoals reeds door ons medegedeeld on derneemt de WISO in Soest op 30 juli a.s. een geheel verzorgde dag voor haar cliënten. Aan deze eerste zgn. ontdekkingstocht kunnen 250 Wiso-klanten deelnemen, tegen inlevering var» twee volle Wiso spaarkaarten, plus 7,50. Het wordt een bustocht langs Rhenen, naar Tiel, waar een kopje koffie wordt gedronken. Daarnaast gaat de tocht via Zaltbommel naar 's Hertogenbosch, om te eindigen bij de prachtige Oisterwijkse vennen, waar een Brabantse koffietafel gereed staat. Na de lunch gaat de tocht via Tilburg naar de Biesbosch, waar het gezelschap in Drimmelen aan boord gaat van een salonboot voor een drie uur durende tocht door de Biesbosch. Na de boottocht wordt koers gezet naar Breda, waar een heerlijk diner de tocht genoten wacht. 's Morgens wordt om half negen uit Soest vertrokken en 's avonds om half tien is men terug in Soest bij het bus station. Er hebben zich nu reeds 130 personen aangemeld en wanneer het aantal van 250 is bereikt, zal men moeten wachten op een tweede tocht, die nog in 't ver schiet ligt. Waarschijnlijk wordt in september, op een zaterdag, een kinderdagtocht georga niseerd. De vakantietijd in aanmerking genomen wagen gezeten een rondrit je maakten mag toch van een behoorlijke belang stelling worden gesproken voor de „Brandweerdag 1969", die zaterdag j.1. plaats vond. Via radio en televisie was propaganda voor deze „nieuwe loot" aan de speciale dagen-kalender gemaakt. Meer dan hon derdvijftig, overwegend jongeren, maak ten van de gelegenheid gebruik om ken nis te nemen var» het werk van de brandweer. Naast bezichtiging van het materieel, werd in ruime mate van de gelegenheid geprofiteerd om de gebouwen en de oefentoren te bezichtigen. Rond half vier toen het bezoek op z'n drukst was werd vanaf de oefentoren gedemonstreerd met de redlijn, waarna vooral voor de jeugd het hoogtepunt van de middag aanbrak met de demonstraties van het water kanon en de laatste aanwinst van de Vrijwillige Brandweer, de middellage drukspuit. Terwijl de allerkleinsten op de ladder- over het terrein, probeerden de wat oudere jongelui, onder leiding van enige brandweerlieden de voluit spuitende slangen enige richting te geven. De middag kreeg een interessant slot toen via de geluidsinstallatie een brand melding van de brandwacht op de toren van de Oude Kerk doorkwam, die rook ontwikkeling had geconstateerd in de onmiddellijke omgeving van de toren. Na onderzoek bleek het hier slechts om een klein beetje tuinafval te gaan dat in brand was gestoken. Aan het slot van de middag werd ieder een uitgenodigd voor een verfrissing in de kantine, voor de jeugd ranja en voor de ouderen koffie. Terwijl in de kantine ijverig werd ge speeld met de daar opgestelde sjoelbak en tafelvoetbalspel kwam voor velen te snel een eind aan een middag brand weerinformatie en demonstratie, die ze ker voor een jaarlijkse herhaling vat baar is. Drie hoofdgroepen z(jn er te onderscheiden by de levensverzekering, tc weten: 1. verzekeringen met uitkering by leven, 2. die met uitkering bij overladen en 3. verzekeringen, waarby de uitkering geschiedt op een vooraf vastgestelde datum, onafhankelyk van de vraag of de verzekerde op die datum al dan niet in leven is. Op deze gemengde verzekering, die veel wordt gesloten, zijn talrijke variaties mogelijk. Zo kan men o.m. het bij leven uit te keren bedrag groter -maken naar mate men meer nadruk wil leggen op het sparen. Prefereert iemand daarente gen een grotere risicodekking, dan wordt de uitkering bij overlijden daaraan aan- De verzekering van kapitaal bij leven komt als zelfstandige verzekering in de praktijk weinig voor. Immers, overlijdt de verzekerde vóór de overeengekomen einddatum, dan volgt geen uitkering en is de verzekering vervallen. De betaalde premies zijn in dat geval voor niets be taald. Vandaar dat men bij het sluiten van zo'n verzekering er bijna altijd de voorkeur aan geeft dit te doen onder de voorwaarde dat bij overlijden voor de einddatum de betaalde premies wor den gerestitueerd. Nog meer komt voor de z.g. gemengde verzekering. Hierbij geschiedt de uitbe taling van het verzekerde bedrag op een in de polis vastgestelde datum indien de verzekerde dan in leven is (spaargedeel- te) of direkt bij zijn eerder overlijden ((risicogedeelte). Lyfrente Tot dé uitkeringen bij leven behoort ook de dadelijk "ingaande lijfrente, een der oudste vormen van levensverzekering. Tegen ontvangst van een koopsom neemt de levensverzekeringmaatschappij op zich gedurende het leven van de verze kerde jaarlijks een vaste uitkering (lijf rente) te verrichten, in de regel in drie maandelijkse termijnen. Bij overlijden van de verzekerde eindigt de lijfrente. De koopsom wordt dan niet terugbetaald. Ook deze vorm kent variaties, zoals de

Soester Courant | 1969 | | pagina 1