voor tiener Maak van Uw vrije tijd ook een blije tijd Gaaf u op vakantie met uw hond? Afgunst Voorzichtig met babyfuigjes MAAK HET HIP MET KIP UW Zwoegers tegen wil en dank f Zelfs al behoort u tot de gepen sioneerden of tot degenen, die om de een of andere reden niet mo gen werken, dan nog bent u inge deeld bij de zwoegers tegen wil en dank". Leest u maar eens wat voor een hoeveelheid werk u per jaar moet verzetten, of u wilt of piet. per jaar produceert uw hart een energie gelijk aan de kracht van ruim 200 locomo tieven; per jaar produceert uw lichaam 'n hoeveelheid warm te die voldoende is om ruim 9100 liter water aan de kook te brengen; per jaar ademt u ruim zeven miljoen liter lucfit in; per jaar slaat uw hart of u wilt of niet minstens 36 mil joen 792.000 keer. Eén troost is dat de mens gemid deld 120 dagen van elk jaar ver slaapt. Maar dat is dan ook nood zakelijk om voldoende krachten te verzamelen voor het „zwoegen ter gen wil en dank". Afgunst is Iets dat veel narigheid in de wereld brengt en we deen dan ook maar het beste er zo min mogelijk voet aan te geven. Aan de ene kant kun nen w§ pogen zelf niet afgunstig te zijn. Dit h$eft natuurlijk niet te bete kenen 4at we niet op zouden mogen komen voor wat rechtmatig is; het gaat meer om de gezindheid dat we ons te kort gedaan en gegriefd voelen, zodra iemand het op enig terrein be ter blijkt te treffen dan wij. In de eer ste plaats zouden we pas een vergelij king kunnen treffen als beide levens uitgeleefd zijn, want de een treft te genslag of geluk wat vroeger, de an der later. Maar ook dan nog, wie zou de duizend kleinigheden en grotere dingen nog kunnen optellen die ons le ven uitmaken? Bovendien is de een in veel grotere mate dan de ander de ga ve van het „Incasseren" gegeven. Het lijkt dan wel eens dat zo iemand in het slechtste hoekje zit, doch dit is maar schijnbaar. Het rustig aanvaarden van onveranderbare zaken zonder er goe de moed en opgewektheid bij te ver liezen is een zegen voor de mens zelf en z"n omgeving. Dit getuigt niet van onverschilligheid of ongevoeligheid; in tegendeel. Het getuigt van een levens kracht, die zich niet al te zeer met het eigen persoontje bezig houdt, omdat er te veel voor anderen is te doen en te denken. Aan de andere kant kunnen we zoveel mogelijk voorkomen afgunst op te wekken. Wat winnen we ermee een ander de ogen uit te steken f Er is zoveel wat geen eigen verdienste is. Als we bijzonder mooie of knappe kin deren hebben, wat kunnen we er aan doenf Beter dan er teveel mee te pron ken kunnen we er ons rekenschap van geven voor hoevelen het tegen de stroom oproeien betekent, wanneer de zaken buiten eigen schuld wat minder gunstig zijn uitgevallen. Het is goed wat begrip te hebben, wanneer we soms het gevoel hebben wangunst te ontmoeten. Er kan zoveel machteloos heid, ontgoocheling, teleurstelling en wanhoop achter schuil gaan. Er zijn natuurlijk karakters die werkelijk de zon niet in het water kunnen zien schijnen en die zelf altijd op de eerste plaats moeten staan. Soms willen ze zelf zozeer in het middelpunt van de belangstelling staan, dat het schijnt of ze ons zelfs ons leed niet gunnen. Niet zodra willen we ons uiten over een of andere tegenslag of ongemak, of ze hebben het dadelijk allemaal véél er ger, zodat we dan meteen te kijk staan als een arme stumper die klaagt over niets. Rustig en een klein beetje onverschillig is de beste houding tegen afgunst die we menen niet verdiend te hebben. Doch vaak is afgunst eigen lijk een oproep om óók wat waarde ring en hulp in voorspoed; een oproep die maar door enkelen verstaan wordt. JETTY voorwaardelijk zes maanden (ja, maan den!) in quarantaine; in Zweden gaat uw hond vier maanden in quarantai ne en in Finland zes weken. In Noor wegen iigt het nog moeilijker: het is daar verboden in te voeren. In vele landen is het gewenst bij binnenkomst een bewijs te vragen dat Beauty of Bulle er ook weer uit mag. Overtuig u in elk geval van de gel dende voorschriften! worden slaperig en langzaam in hun reacties. De niet-ontbijters worden lus teloos en kunnen niet de energie op brengen voor hun dagelijks werk. Een ideaal ontbijt moet feitelijk één vierde bevatten van het dag-totaal aan (ener- gie-verwekkenden) eiwitstoffen. MENU-PATROON De oplossing voor het probleem ont- bijt-ontlopende tieners ligt in het vin den van een menu-patroon dat in hun ogen genade vindt en toch voedzaam is! Daarvoor is een eenvoudige graan soort-met-melk menuutje ideaal. In een wip klaargemaakt en opge geten. En lekker! Beginnen met fruit of vruchtensap (citrus of tomaten) Dan schaaltje met klaar-om-te-eten graansoort (bijvoorbeeld eorn flakes), melk, brood, boter. De graansoort en de melk comple teren elkaar en verschaffen vrijwel al le benodigde voedingsstoffen behalve vitamine C. Die vitamine zit in citrus fruit en vruchtensappen. Om precies te zijn: zo'n menuutje zit vol eiwit stoffen, weinig vet, vlug verteerbare koolhydraten, belangrijke mineralen (calcium, phosphor, ijzer), vitamine A en B-complex (tiamine, riboflavine, niacine). Brood en boter zijn toegevoegd om hun calorische waarde en hun deel van de eiwitstoffen, vitaminen en minera len. Dit graansoort-met-melk menuutje kan makkelijk worden gevarieerd. Fruit, vruchtensap, brood, zijn variabe le elementen en wat men toevoegt aan de corn flakes kan ook worden gevarieerd. In plaats van gewone sui ker, kan men bruine suiker geven, of honing. Vruchten van het seizoen kan men toevoegen, of plakjes banaan, of compote. Maar ook jam, gelei, zelfs 'n ei. Eigen smaak en fantasie speelt hier een rol. Zeker is dat het vroeg kweken van een gewoonte om elke dag te begip? nen met een smakelijk, voedzaam ont bijt, elke tiener de kans geeft op een heel leven vol bruisende energie en blijvende gezondheid. Enige tijd geleden is er nogal wat rumoer ontstaan rond babytuigjes, vei ligheidsgordels, trappeldekentjes en soortgelijke attributen. Dat is heel be grijpelijk, want jaarlijks worden in ons land enkele tientallen verstikkingsge- vallen genoteerd, ontstaan door deze hulpmiddelen- Merkwaardig genoeg zijn trappeldekentjes en bahytuigjes toch nog steeds erg populair bij vele moeders. Zij schaffen zich iets derge lijks aan met argumenten als: het kind woelt zich bloot en wordt dan koud; het kan uit bed vallen; het kind klimt uit bed en gaat door het huis wandelep, waar van alles kan gebeuren. De oplossing van het probleem ,,blootwoelen koud liggen" wordt echter beter en veiliger opgelost met aangepaste, warme kleding dan met vastbinden. Het uit bed vallen van ba by of kleuter kan voorkomen worden door een bedje, dat hoog genoeg is en dat geen randen heeft, waar het kind op kan klimmen. Een kind, dat qit bed komt en op verkenning door het huis gaat, kan men toch beter een gewoon, laag bedje ge ven. Zo'n kind moet de goede gewoon te bijgebracht worden in bed te blijven tot moeder komt. Daarbij dient men echter tevens gevaarlijke situaties in de woning te voorkomen of op te hef fen: hekje voor de trap, medicijnen, was en reinigingsmiddelen, insecten spuitbussen, scherpe voorwerpen e.d. goeh opber onbereikbaar voor het kind. Gootsteenkastjes en hun inhoud zijn beruchte ongelukkenveroorzakers. GEEN ANDERE OPLOSSING? Is er werkelijk geen andere oplos sing dan een trappeldekentje, dat die nen moeders erop toe te zien, dat zo'n dekentje voorzien is van: een stevig, goed passend lijfje met mouwen; passende, dus niet te wijde hals en armsgaten; stevige banden aan de zijkant van het trappeldekentje; banden, die onder de rhatrgs aan de bodem van het hed worden vast? gerqaakt. Moeders die twijfelen aan dt «tuatie bij hen thuis of met andere proble men op dit gebied kampen, kunnen de wijkverpleegster in hun wijk opbel len of bezoeken. De wijkverpleegster! van de kruisverenigingen komen graag even ter plaatse kijken en advies ge ven. Een lezeres stelde ons de vraag wat wjj haar adviseerden met haar hond te doen als ze met vakantie gaat. Meenemen of niet, daar kwam haar vraag wel op neer. En omdat we me nen dat misschien meer lezeressen iets aan ons antwoord zullen hebben, ge ven wjj u hier in het kort wat bijzon derheden, die u beslist moet weten als u uw hond mee de grens over wilt nemen. Er zijn twee manieren om uw hond te behandelep, als u met vgkantie gaat. U kunt hem uit logeren sturen bij goede kennissen of in een kennel. Men kan hem ook meenemen met va kantie. Hebt u eenmaal besloten de hond mee te nemen overtuigt u dan allereerst dat het hotel of pension dat u hebt uitgekozen geen bezwaar heeft tegen de aanwezigheid van uw trouwe kameraad. Wat moet u verder doen om geen moeilijkheden te krijgen? Gaat u naar Oostenrijk dan behoeft u niets te doen. Maar in vrijwel alle andere Europese landen ejst men een doktersverklaring, dat de hond gezoncj is en een bewijs van inenting tegen hondsdolheid. In ieder geval het laatste. Verschijnt men aan de grens van Denemarken met een hond, die niet is gevacineerd, dan wil men dat aan de grens wel doen, maar dan moet uw vriend zes weken in quarantaine! Neem uw hond maar niet mee naar Groot-Brittannië of Ierland, want wel ke papieren hij ook heeft, hij gaat on- tmm Een grote verscheidenheid zg. opblaosmeubelen trok zeer de aandacht op de on langs in Londen gehouden Internationale Meubeltentoonstelling '69. Dit soort elegante meubelen kan met een kleine pomp of stofzuiger worden opgeblazen en eventueel na gebruik plat worden opgeborgen. Zp zijn niet alleen makkelijk schoon te houdenmaar ook zeer duurzaam. Ze gy» gemaakt mm PVO, Voordat zij de deur uittuimelen aan het begin van een volbezette dag, moeten tieners die dag ?ijn begonnen met een goed ontbijt. In feite bespaart een goed ontbijt hun tijd. Omdat het hun de nodige voedings stoffen verschaft, waarmee zij op-hun-tenen blijven: een hele harmonieuze, pFoduktieve, probleemloze ochtend lang. In de jaren waarin de groei een hoogtepunt bereikt, is een goede voeding o-zo-belangrijk. Een goed uitge balanceerd dieet is essentieel voor een gestadige groei, emotioneel even wicht, gezond-zijn. Belangrijk voor de ontwikkeling van een gave persoon lijkheid, met glanzend haar en een stralende gezondheid. Ontbijten is voor de tiener een nood zaak! Maar, al te vaak wordt juist deze maaltijd overgeslagen. Onder het motto dat er geen tijd is. Of (bij meisjes) omdat ze niet dik wil len worden! Terwijl nota bene juist de ze ontbijt-ontlopers dik worden, door dat zij tussen maaltijden in „hapjes" eten met een teveel aan calorieën en een tekort aan voedingswaarde ?r- om? dat ze zich slap voelen worden van de honger. De Kellog Nutrition Council verze kert ons dat een voedzaam ontbijt noch tijdrovend, noch zwaar behoeft te zijn! Men kan aan vitaliteit inboeten door teveel, maar ook door te weinig te eten. Mepsen dje zwaar ontbijten, Gelukkig is de tijd voorbij dat vrouwen gedoemd zijn in hun oudste Jurk te gaan tuinieren en in .hun mooiste toiletje opgeprikt lapgs het strand te flaneren. Het heeft lang geduurd voordat het zover was, maar de moderne vrouw kan haar vrije tijd nu ook doorbrengen in doelmatige en modieuze, vrouwelijke kleding. Vanzelfsprekend moet ze bij het aanschaffen van deze kledij rekening houden met haar leeftijd en vooral met haar figuur. Maar dat is voor vrouwen piet voldoende zelfkritiek geen probleem, want er is genoeg keus. De hoofdzaak is, dat zowel sportlievende dames als zij die hun vrije tijd in en rondom hun huis besteden niet gauw naar de kleed kamer (slaapkamer) hoeven te .gaan, omdat je er ,,zo" niet bij kunt blij ven lopen. In modieuze, flatteuze vrijetijdskleding kunt u gerust onver wachte visite ontvangen, zonder dat u „voor gek staat". In de meeste ge vallen is het zelfs overbodig u tegenover het bezoek te verontschuldigen, omdat uw tuin- of hobbykleding alleen maar meer bewegingsvrijheid geeft en u verder net zo charmant kan staan als een middagjaponnetje. Ja, zo ongemerkt is het leven ook op het gebied van de kleding voor de vrouw heel wat prettiger en makkelijker geworden, waardoor onze gevoelens van eigenwaarde en zelfvertrouwen worden gestimuleerd. Iets dat alleen maar van harte is toe te juichen. 1. Een heerlijk pakje om te tuinieren of het huis een opknapbeurt te ge ven: kleur marineblauw, materiaal lakleer van Nylfrance. Geen gezanik met knopen, want het pakje kan aan de voorkant met een rits worden ge sloten. 2. Dit pakje van oranje bouclé mag dan iets op het ouderwetse trainings pak-lijken, het is veel origineler en vooral ook veel. vrouwelijker. Het broekje is op Bermuda-lengte gehouden. (Materiaal öbtel) 3. Dit zou een tennisjurkje kunnen zijn, maar het is bedoeld als strand- jurteje om over-het badpak te dragen, of als. mouwloos jasje in combinatie met een broek Alles wat apart is wordt tegenwoordig als „hip" en „in" betiteld. Waarom eon* den we het woord hip ook. niet eens in, de receptenboek gebruiken. Met kip is veel t.e doen. Hebt u de.combinatie „kip niet perziken" al eens op het menu ge zet? Zó ja, dan hoeven We u eigenlijk niets te vertellen; zo nee, dan moet u het beslist zo gauw mogelijk eens doen. Het volgende recept is voor 6 personen. U hebt nodig: 1 blik (80Q g) halve Cling perziken, half kopje bloem, theelepel paprika poeder, twee lepels zout, wat peper, twee in stukken gesneden braadkul? keirs (elk ongeveer 900'g), half kopje slaolie, wat gebroken amandelen, halve liter krachtige bouillon, kopje water, kopje room en wgt Parme- saanse kaas. .De perziken afgieten en een half kopje van de siroop apart houden. Bloem, pa prikapoeder, zout en peper met elkaar vermengen,: de stukjes kip hiermee be strooien en deze in de olie bruinbraden. Vervolgens in een ovenvaste schqal doen. De amandelen in het vet waarin de kip is gebraden bruinbakken en over de kip uitstrooien. Dan siroop, bouillon, water en room door de olie roeren, over de kip doen en het geheel afgedektgedurende een klein uur in een matig warme oven gaar laten worden. Het deksel verwijderen, de perzikhelften eraan toevoer gen, de kaas erover strooien en het gerecht nog eens tien minuten, maar nu zonder deksel, in de oven zetten. Veel succes met uw hippe kip. r

Soester Courant | 1969 | | pagina 3