onbezorgd de zomervakantie tegemoet Afwijkende verkeersregels Verzekeringen Met de umm op reis Financiële aangelegenheden In- en uitvoer- bepalingen Verblijf- accommodatie De waarde van de vreemde valuta - - - - - - •- - - - - - - - Documenten W V Genieten van een onbezorgde vakantie Met het aanbreken van-de zomer, die zich in de afgelopen dagen in Nederland zo uitbundig heeft gemanifesteerd, begint bij vele toeristen de lokstem van verre reizen, vreemde landen en vooral een vakantie zonder zorgen te roepen. Voor u erop uittrekt, gaat u uiteraard zo uitvoerig mogelijk inlichtingen inwinnen over de treek of het land waar u uw vakantie wilt gaan doorbrengen, edereen zoekt voor zichzelf een oord uit waar hij het mooi vindt, edereen doet in zijn vakantie ook datgene wat hy het liefste doet. Jelukkig wel. De ene toerist zoekt gezelligheid en drukte, de ander zoekt eenzaamheid en rust. En tot nog toe kan aan de behoefte van iedereen redelijk voldaan worden. Wat echter een gemeenschappelijk punt van overweging bij iedere toerist zou moeten zijn, is ervoor te zorgen, dat hem tijdens zijn vakantie niets kan overkomen waar hij niet op gerekend heeft. En nu zult u waarschijnlijk zeggen „Ja, maar moet ik dan zelf overal rekening mee houden Zelf overal voor zorgen Het is gelukkig niet noodzakelijk, dat u zelf alles regelt u kunt zoveel door een ander voor u laten regelen. Door de ANWB, een bankinstelling, of door de VW, {Van een onzer verslaggevers) Het is een bekende zaak, dat de finan ciën iedere nederlander zeer na aan het hart liggen. Uiteraard zijn deze finan ciën een belangrijk, zo niet beslissend punt van overweging geweest, bij het bepalen van de keuze van uw vakantie oord. Daarom verstrekken we wat na dere informatie over de waarde van de vreemde valuta, waar u straks mee te maken krijgt. U mag volgens de hui dige Nederlandse deviezenbepaling on beperkt betaalmiddelen meenemen naar het buitenland, met uitzondering van zilveren guldens en rijksdaalders, waarvan de uitvoer beperkt is tot f 25,- per persoon. We wijzen u hier ook nog op de sinds kort bestaande mogelijkheid om in het buitenland met betaalcheques te beta len. We verstrekken u nu enkele tips, zodat u prijsbewust op vakantie kuq£ gaan. Een vakantieland dat steeds meer in trek komt is Joegoslavië. Naar Neder landse maatstaven gerekend zijn de prijzen in dit land aan de zeer lage kant. Een liter bier kost f 0,80 en een kilo margarine f 2,40. Zweden is de tegenvoeter van Joego slavië. Het is een uitgesproken duur vakantieland. Een kilo margarine kost hier ruim f 2,80 en een liter bier ruim f 2,—. In Denemarken, Italië en Frankrijk ligge- de prijzen over het algemeen iets hoger dan in Nederland. De siga^ rettenprijs is in Denemarken aanzien lijk hoger. De landen, die qua prijs niveau ongeveer gelijk gesteld kunnen worden met Nederland zijn Oostenrijk en Duitsland. Andere landen, andere zeden en ge woonten, en ook andere verkeersregels. De belangrijkste hiervan dient u toch wel te kennen, om het risico van brok ken maken to* een minimum te beper ken. De afwijkendste verkeersregels zijn in Engeland Alle verkeer rijdt links. Verkeer op de hoofdwegen heeft altijd voorrang, ook in de steden, in Oostenrijk Op een bergweg moet het dalende verkeer voorrang verlenen aan het stijgende. Deze bepaling geldt voor alle Europese landen), in Duitsland Verkeerspleinen worden als voorrangswegen beschouwd. Ver- Waar u waarschijnlijk het liefst niet aan zou willen denken als u op vakan tie gaat, dat zijn verzekeringen. Toch Als u rond gaat trekken, dan is het niet noodzakelijk om uw hotels van tevo ren te bespreken. Als u 's middags op tijd uit gaat kijken naar een geschikte gelegenheid, dan lukt het in verreweg de meeste gevallen wel om een hotel te vinden. Reserveren brengt het risico met zich mee dat u, indien zich onverwachte situaties voordoen, waardoor u niet op tjjd in uw hotel aanwezig kunt zjjn of zelfs helemaal niet kunt komen, toch een gedeelte van de kosten moet be talen. Als u een bepaalde plaats als vakan tiebestemming hebt gekozen, dan re serveert u natuurlijk wel. Wat de hotels betreft het volgende. In Zweden zult u geen luxe hotelpaleizen aantreffen, zoals overal elders in de Europese toeristencentra. Wel zijn de Zweedse hotels gemoderniseerd. In de overige Europese landen waar wij dat voor u nagingen (Frankrijk, Denemar ken, Oostenrijk, Italië en Duitsland) bestaat er een onderverdeling in luxe, eerste klas, middenklas en eenvoudige hotels. Voor het overige zult u er rekening mee moeten houden, dat de voltages in het buitenland nogal uiteenlopend zijn. In enkele landen is het zelfs mogelijk, dat de voltages per stadswijk verschil len. is het beter hieraan te denken voor u er op uittrekt, dan wanneer het al te laat is. De moderne bankinstellingen bieden u uitstekende mogelijkheden, om uw bagage tegen verlies en diefstal en uzelf en uw mede-vakantiegangers tegen ongevallen te verzekeren. Ook kunt u een internationale zieken fondsverzekering afsluiten. Hiertoe haalt u bij het ziekenfonds, waarbij u bent aangesloten een z.g. E6-formulier. Met deze verzekering hebben vrijwel uitsluitend verplicht verzekerden recht op gratis geneeskundige hulp. Het is echter mogelijk, dat u als verplicht verzekerde toch een deel van de ziek tekosten zelf moet betalen. Over het algemeen kan gesteld worden, dat al leen in West-Duitsland nagenoeg geen kosten voor rekening van de verzeker de komen. In de andere EEG-landen (Frankrijk, Italië, België, Luxemburg) moet de verzekerde min of meer be langrijke bedragen voor eigen reke ning nemen. Het verdient aanbeveling om naast deze verzekering, die alleen in de EEG-landen geldig is, een reis verzekering af te sluiten. Voor nadere informaties wende men zich tot het ziekenfonds. in de bergen Het is u wel bekenddat u slechts een beperkte hoeveelheid goede ren belastingvrij mag in- en uit voeren. Het is verstandig hierover van te voren uitvoerige inlichtin gen te vragen. We vermelden hier bij slechts een opvallende bepa ling,, n.l. deze ln Frankrijk en Zwitserland mogen dames alleen sigaretten invoeren en geen siga ren o.i.d. V- of aan zee België Franc 100 f 7,23 Luxemburg Franc 100 7,23 Frankrijk Franc 100 73,45 Zwitserland Franc 100 84,— Duitsland D. Mark 100 90,50 Engeland Pound 1 8,75 Israël I. pond 1 1,20 Spanje Peseta 100 5,30 Portugal Escudo 100 12,85 Griekenland Drachmen 100 12,— Joegoslavië Dinar 100 30,— Oostenrijk Shilling 100 14,10 Zweden Kroon 100 70,50 Noorwegen Kroon 100 51,25 Denemarken Kroon 100 49,25 Italië Lire 100 0,59 mijd op de Autobahn een sukkelgange tje en blijf niet te lang op de linker baan rijden. Het Nederlandse bord „wachtverbod" geldt in Duitsland als stopverbod, in Zwitserland Postauto's in de ber gen hebben altijd voorrang. Zij zijn herkenbaar aan de gele kleur en de posthoorn, in Frankrijk: Bij kruising van gelijk waardige wegen hebben van rechts komend zowel snel- als langzaamver- keer voorrang De maximumsnelheid binnen de bebouwde kom is over het algemeen 60 km/u, in Spanje Voor personenauto's gelden in Spanje geen maximumsnelheden. Op bergwegen verplicht claxonneren, in Italië Bij het inhalen dient u zowel claxon als richtingaanwijzer te gebrui ken, in België/Luxemburg Het verkeer van rechts heeft altijd voorrang, tenzij dit door borden andets wordt aangegeven. Op wegen met gescheiden rijstroken mag u rechts inhalen. In de bebouwde kom geldt een maximumspelheid van 60 km/u, in Portugal In de bebouwde kom geldt een maximumsnelheid van 60 km/u, in Denemarken Binnen en buiten de stad heeft vei'keer op hoofdwegen voorrang op dat van secundaire wegen of zijstraten. Gedurende de zomer gel den op gewone wegen maximumsnel heden van 80 km/u en op hoofdwegen van 100 km/u, in Zweden Voor het oprijden van een voorrangsweg moet u altijd stoppen. Richting aangeven is ook verplicht bij het veranderen van rijstrook en bij het wegrijden uit stilstand. Binnen de be bouwde kom is roken door bestuurders niet toegestaan. De maximumsnelheid op de hoofdwegen is 70 km/u, in Noorwegen Alle verkeer van rechts heeft voorrang, tenzij borden anders aangegeven, in Griekenland Verkeerspleinen zijn altijd voorrangswegen. Geparkeerde voe: Luigen moeten 's nachts verlicht zijn. Wanneer u een foto- of filmcamera meeneemt, doet u er verstandig aan hiervoor een identiteitsbewijs aan te vragen by de Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen. U ondervindt dan bij terugkeer aan de grens geen moeilijkheden meer. Voor bontjassen, kijkers, radio's en andere kostbare ge bruiksvoorwerpen dient u In het bezit te zyn van een bewijs van aankoop. U zorgt er natuurlijk voor dat u de juiste grensdocumenten bij u hebt, zo als een paspoort, of een toeristenkaart. Wij maken u er speciaal op attent, dat u voor uw caravan een fiscaal identi teitsbewijs in uw bezit moet hebben Indien u per auto reist, dient uw voer tuig voorzien te zijn van een rijksge- keurde NL-pIaat. Voorts moet u een Nederlands rij- en kentekenbewijs heb ben. In -^-Duitsland kunt u binnenkomen nv poort, dat hooguit 6 jaar tb Als u van plan bent met uw caravan naar het buitenland te trekken, is het niet onverstandig te trachten de kunst van het combinatierijden vast in eigen land meester te worden. Op deze manier verkleint u de mogelijkheid, dat zich situaties voor doen, waarop u niet direct een antwoord klaar hebt. Beperk uw snelheid 80 km is het maximum en als u met een meer- assige aanhanger rijdt is 60 km/u de hoogst toegestane snelheid. Als u wilt inhalen, dient u er rekening mee te houden, dat u over een ge ringere accleratie beschikt, dan wanneer u zonder caravan rijdt. Voor het inhalen van een auto, die 60 km rijdt, bent u bij een snelheid van 80 km ongeveer 500 meter nodig. Om te voorkomen, dat er teveel van uw manoeuvreerkunst wordt geëeist, doet u er verstandig aan kleine plaatsjes met smalle straat jes te mijden. In verband met het manoeuvreren dient u tevens aan dacht te schenken aan de lengte van de electrische kabel. Deze mag noch te kort, waarbij het gevaar van breken niet denkbeeldig is, noch te lang zijn, omdat dan de kabel over de grond kan gaan schuren. Uiteraard hebt u zich, voor u op weg ging ervan overtuigd, dat uw kombinatie technisch in goede staat van onderhoud verkeert. Neemt u ook het volgende goed in acht. Uw auto moet c.a. tweemaal het ge wicht van uw aanhanger hebben, terwijl het motorvermogen groot genoeg moet zijn om voldoende trekkracht en snelheid te ontwikkelen. Beseft u hierbij goed, dat de motor toch al meer arbeid moet verrich ten dan normaal schakel daarom tijdig. Terwille van de safety ver dient het aanbeveling uw trekhaak met een slot te borgen. Bij de belading moet u erop letten, dat de caravan zoveel mogelijk boven de as beladen wordt. Bij auto's met achterin geplaatste motor dient de bagageruimte voor voldoende te worden belast. Bij auto's met voorin geplaatste motor, verdient het de voorkeur, de koffer ruimte achter zo weinig mogelijk te belasten. Ht is natuurlijk niet onmogelijk, dat u in het buitenland door berg land gaat trekken. Het koken van het koelwater, kan u een vervelend oponthoud bezorgen. U kunt dit euvel enigszins tegen gaan door de motor veel toeren te laten maken en de kachel aan te zetten. Mocht het water desondanks toch gaan koken, dan zet u de kombinatie aan de kant. Eerst de motor af laten koelen en dan pas de radiateur openen. Vervolgens de motor laten draaien en de radiateur beetje voor beetje bijvullen. Gaat een afdaling te snel naar uw zin, dan enkele malen achtereen abrupt remmen. Beslist niet de 'met op het rempedaal houden Enkele wettelijke voorschriften, waaraan uw caravan kombinatie moet voldoen zijn 1. twee buitenspiegels op de auto 2. clignoteurs achter op de caravan en aan de zijkanten van de auto 3. reminstallatie op de caravan, indien het gewicht ervan meer bedraagt dan 750 kg 4. achterlichten, stoplichten en lengtedriehoeken aan de achterzijde van de caravan en wanneer deze breder is dan de auto ook twe« zijlichten aan de voorzijde.

Soester Courant | 1969 | | pagina 6