Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Arabisch-Israëlisch conflict HET KLEINE REISBUREAU IS UITCEREISD DEMOCRATIE IS GÉÉN EXPORTPRODUCT Petrus en Pauluskerk nadert voltooiing Vrijdag 11 juli 1969 48e jaargaug uo. 51 Uitgave i Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Opbrengst Anjercollecte Marokkaan met bromfiets over de kop Schrijven aan de gemeenteraad Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Twintigste Goed Wonen expositie ï4ïU\H\i\ SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Israël heeft van de Veiligheidsraad zijn zoveelste berisping gekregen ditmaal vanwege de methade waarop de oude stad van Jeruzalem althans administra tief wordt ingelijfd. Met als vooruitzicht een algehele annexatie. De berisping is in zoverre terecht dat men inderdaad internationale regels heeft dat geen land zijn territoir mag uitbreiden met oorlogsgeweld, maar dat is ondertussen een afspraak geworden waaraan bijvoor beeld de sowjet-unie zich ook niet houdt. Daarbij komt dat de oude stad Jerusalem in 1948 ook maar tegen alle afspraken in is ingepikt door Jordanië toen het mee ging vechten in de oorlog die volg de op de opheffing van het Britse man daat. Voor het zelfde geld had bij die gelegenheid de oude stad al Israëlisch kunnen zijn als de wapenstilstand een dag later was gelast. Het zijn ook niet die soort berispingen waarover Israël zich het hoofd breekt. Van meer belang is dat de toestand aan het Suez-kanaal slechter wordt. Secretaris-generaal Oe Thant heeft er al op gezinspeeld dat de waarnemers der Ver. Naties daar niet kunnen blij ven zitten als doelen in een schiettent, een vergelijking die treffend waar is geworden bijna dagelijks zijn e- artil lerieduels, bombardementen en comman doacties langs het kanaal dat geacht wordt een wapenstilstandsgrens te zijn. Er zijn nu berichten dat Egypte een ge deeltelijke mobilisatie zou zijn begonnen om sterker te staan. Dit hoeft niet be paald in te houden dat Nasser plannen rr\akt om zijn belofte waar te maken dat hij de Israëli's zal verdrijven uit de Sinaï-woestijn. De laatste tijd hebben de Israëlische vliegtuigen herhaaldelijk ge demonstreerd hoe ineffectief de Egyp tische luchtmacht is, door ongehinderd boven Nassers eigen huis te vliegen, en geregeld zijn Israëlische commando's diep Egypte binnengedrongen om hoog spanningsleidingen op te blazen en der gelijke. Onder die omstandigheden ligt het voor de hand dat iets ondernomen wordt om de Egyptische strijdkrachten te reorganiseren. Een somberder perspectief is echter niet uitgesloten als men in aanmerking neemt dat in Israël verkiezingen op handen zijn. Mosje Dajan, de generaal en minister van defensie, uit zich niet over zijn plannen, maar hij kan gebruik gaan maken van zijn grote populariteit door met een eigen lijst uit te komen. Dan maakt hij een goede kans een gro te zege te behalen, waardoor zijn in vloed in de regering zal toenemen en hij minder dan tot dusver door gema tigde persoonlijkheden als premier me vrouw Meir geremd zal kunnen worden. Het zijn allemaal tekenen dat de con flictsituatie scherper en scherper wordt en dat de weerstand tegen een her nieuwd oplaaien van het conflict als maar verzwakt. KANTMAN Er is wrevel gewekt bij de - meren deels kleine reisbureaus over de sa menwerking tussen de Algemene Bank Nederland en de A.N.W.B. om in 440 bankfilialen van de A.B.N. in reizen van de A.N.W.B. te gaan handelen. En op het eerste oog lijkt het ook vreemd, dat een bank de reisbureaus concurren tie gaat aandoen. Maar zo vreemd is dat niet. Voor de reisdeviezen, de buitenlandse valuta, moest men al naar een bank stappen. De banken leveren niet alleen geld, zij sloten ook al reisverzekeringen af en verstrekkten u reischeques en de laatste jaren benzinebonnen en reistips. De banken beschikker, over vestigingen in het buitenland, waar men zijn reis- chèques kan verzilveren en de buiten landse deviezen weer kan omwisselen tegen andere. De banken beschikken in de regel ook over vele relaties op het gebied van vervoer en acccomodatie. Hotels en vervoersondernemingen zijn cliënten bij de banken. De banken ver lenen grote kredieten aan de horecabe drijven en zij hebben er belang bij. dat het deze toeristenindustrie goed gaat. In de belangrijke toeristencentra wor den tal van attracties, theaters, casino's restaurants en hotels, lunaparken, ten toonstellingen en musea gesticht met steun van banken. En als de banken niet zelf intekenen, verlenen zij toch hun bemiddeling bij de financiering. Grote reizen, groepsreizen vooral waar bij grote bedragen moeten worden ge ïnvesteerd, liggen meer op het terrein van de grote financiële instellingen dan op dat van de kleine middenstanders. Voor het internationale toerisme vari deze tijd moeten lang van tevoren kost bare vliegtuigen, oceaanstomers en luxe- treinen worden gecharterd. Er moet een groot aantal hotelkamers worden gere serveerd en vooruit betaald. Niet in één plaats, maar in vele geliefde vakantie oorden in tal van landen. Dat kost schat ten geld. Meer en meer moeten er campings worden aangelegd en zomer huisjes ter beschikking staan van com plete families. Aan de Italiaanse meren, maar ook aan de Costa Brava en in Luxemburg. Het was eerder verbazingwekkend, dat kleine zakenlui zich konden, ja mochten wagen aan de organisatie 'van zulke kostbare reizenpakketten. Het bleek ook in een aantal gevallen mis te gaan met kleine reisbureaus. Als er ergens een kink in de kabel kwam en een aantal vakantiegangers strandde, moest het geld worden teruggegeven, maar dat bleek onmogelijk. De investeringen waren al te groot geweest. De reizigers werden gedupeerd. Het reisbureau ging failliet en ook alle andere boekingen werden waardeloos. Het moderne reizenpakket van een be hoorlijk reisbureau laat zich niet meer hanteren door een kleinbemiddelde za kenman. En er zijn te veel belangen mee gemoeid. De A.N.W B. heeft grote kapitalen achter zich, zij heeft een enorme ervaring in service aan toeristen. Zij beschikt zelf over duizenden employé's. Zij staat voor haar werk, want zij heeft een naam te verliezen als er ergens een fout zou worden gemaakt. Zij verzorgt bovendien reis- en kredietbrieven, bemiddelt bij de reisverzekering, zorgt zelf voor repa triëring en alarmering als er iets mis loopt met de vakantiegangers of hun vervoermiddel. Zij heeft connecties met zusterverenigingen in het buitenland die ter plaatse weer de helpende hand bie- den.Zo'n enorme organisatie is het wél toevertrouwd kostbare reizen te orga niseren. En dan is het alleen maar toe te juichen, dat een grote bankinstelling de A.N.W.B. kiest om haar dienstenpak ket uit te breiden. Van zo'n bank kan men moeilijk verwachten, dat het met de kleine dagtochtjes en een driedaags reisje naar Parijs van een klein, op wankele basis stoelend, reisbureautje komt aandragen Voor de allerkleinste reisbureautjes zien wij weinig toekomst. Zij doen er ver standig aan, te fuseren tot een behoorlijk grote onderneming met meer mogelijk heden en een betere financiële basis. Zoals het er nu voorstaat met ons inter nationaal toerisme, is er slechts plaats voor de grote, internationale onderne- De jaarlijkse Anjercollccte, welke in onze gemeente gehouden werd van 23 juni tot en met 5 juli, heeft in Soest een bedrag van 1816,49 opgebracht en in Soesterberg een bedrag van 462,06 Op de Molenstraat is dinsdag de 30- jarige Marokkaan H. A. uit Soest door onverklaarbare oorzaak men zijn brom fiets over de kop geslagen Dokter Stro band die de eerste hulp verleend», oordeelde opneming in Zonnegloren wen selijk. De democratie is, via een lange voor geschiedenis, een duidelijk produkt vat» Westeuropese bodem. De wortels van de democratie komen voort uit de Romein se geschiedenis en het heeft een groei van vele eeuwen gekost eer zij zelfs in ons christelijke werelddeel tot een bepaalde ontplooiing kon komen. Verschillende Europese volken, waarbij Nederland wel voorop gaat, menen dat de democratie ook een uitvoerprodukt is. Men acht het noodzakelijk, zoals ook ten aanzien van het christelijk geloof, dat de rest van de wereld rijp gemaakt kan worden voor de democratische ge dachte. Maar wat is er overgebleven van de de mocratische beginselen in die landen vani de wereld waarover vroeger de een of andere Europese mogendheid het ge zag voerde Men moet concluderen, dat er in die landen van al dat democra tisch idealisme niets terecht is gekomen. Van India, dat sinds 1947 zogenaamd op democratische wijze bestuurd wordt, zal zelfs de grootste bewonderaar niet durven verklaren dat de democratie daar bij het volk wortel geschoten heeft. Het zelfde kan o.a. gezegd worden van Indonesië, en van nog meer zogenaamd naar democratie strevende regeringen in Azië en Afrika. Evenmin als de hen eertijds overheersende Westeuropese lan den er ooit kans zagen om er waarlijk democratie ingang te doen vinden. De democratie spreekt de miljoenen van Azië en Afrika niet aan. Eer de West europese landen zich uit de Afrikaanse landen terug trokken, hebben ze ge tracht daar een democratisch bewind achter te laten, steunend op enkele in Europa gestudeerd hebbende landslieden. Overal is dat democratische bewir>d van de baan geveegd of uit zichzelf ontaard in een dictatuur. Zoals men er in wezen trouwens ook nooit anders gekend heeft. Ruim een derde van het totaal mens dom wordt momenteel geregeerd vol gens de communistische beginselen, de dictatuur van één partij. Het aantal vol gen de democratie geregeerden blijft daarbij alleen al ver ten achter. Ook de volken die de Islam belijden zijn, uit de aard van die godsdienst, niet gevoelig voor democratische begin selen. Al deze volken staan ook van daag nog onder het gezag van een of andere potentaat. Zelfs de zgn. politieke partijen, die er soms de macht willen grijpen, worden in feite geleid door één man, die dan het leiderschap van de staat op zich neemt, maar eveneens dic tatoriaal te werk gaat. Zie bijvoorbeeld Irak. Als de democratie trouwens zozeer In zichzelf verdeeld is en nauwelijks iets kan bijdragen tot de eenheid van het volk, hoe zouden wij dan anderen er van kunnen overtuigen dat dit het nu is, dat dit hen als volk krachtig, sterk en gelukkig zal maken. Wij brengen die daaraan wezensvreem de volken geen geluk met hen ons po litiek bestel te prediken. Het is zinloos, dat wij onze regeringen opdragen daar op invloed uit te oefenen en die volken niet te helpen als ze niet braaf demo cratisch willen worden. Ook de demo cratie heeft geen vrede in de wereld kunnen bereiken, hoogstens enige wel vaart, die trouwens niet uit ons politiek beginsel voortkomt en waarmede we ook niet echt gelukkig zijn geworden. Neen, laten we toch geen pogingen blij ven doen om de democratische idee te trachten uit te voeren naar andere vol ken. Laten we ons zelf maar eerst eens verbeteren en dan weer van onderaf beginnen, gewoon met naastenliefde. Misschien dat er dan iets van ons zou gaan uitstralen en die stralen anderen treffen zonder dat wij ze speciaal op hen uitzenden. Pas dan kan het goed zijn voor anderen. Wij doen dan ook een ernstig beroep op de gemeenteraad om alle pogingen aan te wenden, dat de weg om de Noord niet zal worden gerealiseerd. Door de A.B.T.B. en de C.B.T.B. is het volgende schrijven gezonden aan de ge meenteraad van Soest De tracering van een toekomstige ver binding tussen het paleis Soestdijk en Amersfoort heeft menigeen aanleiding gegeven hierover zijn voorkeur uit te spreken. De ontwikkeling van deze toekomstige verbinding wordt dan ook nauwlettend gevolgd door de gemeenschap van boe ren, en met hen de Stands-Organisatie's omdat door enige persberichten de in druk wordt gewekt dat aan een tracering om de noord de voorkeur wordt gege ven. De Soester Boerenstand is ernstig ver ontrust, daar een weg om de noord een nekslag betekent voor de ca 70 land bouwbedrijven. v Immers een doorsnijding van een mo derne brede verkeersweg dwars achter de lange reeks boerderijen aan de Brink- weg en de Birkstraat, maakt dat de uit oefening van hun bedrijven in ernstige mate wordt bemoeilijkt en in de meeste gevallen zelfs onmogelijk wordt ge maakt. Wij onderschrijven ten volle dat de hui dige verbinding dringend verbetering behoeft, doch ons inziens zou de ge projecteerde weg over de Eng en ten zuiden van de Birkstraat aanzienlijk minder moeilijkheden geven, temeer daar de drassige veenhoudende weilan den minder geschikt zijn voor de aanleg van een weg. Ontwikkeling van de arbeidsmarkt ge durende de maand juni 1969 in het ge west Soest (de gemeente Baarn en Soest). De geregistreerde mannelijke arbeidsre serve is in de maand juni, ten opzichte van de maand mei 1969 niet veranderd (mei 1969 75 juni 1969 75). Ten opzichte van de overeenkomstige pe riode in 1968 is er sprake van een klei ne daling (juni 1968 86 juni 1969 75). Onder dit aanbod bevinden zich slechts 4 jeugdigen. De vraag naar mannelijk perzoneel be draagd ultimo juni 1969 348 per eind mei was deze vraag 381, hetgeen een daling is van 33. Ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1968 is er nauwelijks sprake van enig verschil in de geregistreerde vraag (juni 1968 350 juni 1969 348. De vraag naar geschoolde bouw- en metaal arbeiders is in dit gewest het grootst. Daarnaast en hiermee verbandhoudend, bestaat er een ruime vraag naar jeug dige arbeidskrachten. Het geregisteerde aanbod van vrouwen onderging gedurende de maand jui 1969 een lichte stijging van 30 naar 36. In vergelijking met de overeenkomstige periode in 1968 is er eveneens sprake van een stijging n.1. juni 1968 24 juni 1969 36. Onder dit aanbod bevindt zich slechts een 4-tal jeugdigen. De vraag naar vrou welijk personeel daalde gedurende de verslagmaand. In mei 1969 bedroeg de vraag 216 nu 203. In vergelijking met de overeenkomstige verslagperiode in juni 1968 is er nau welijks sprake van enig verschil Van 11 juli tot 13 augustus exposeert Heinrich Frauger lakschilderijen in de Goed Wonen toonzaal te Soesterberg. De opening heeft plaats te 20.30 uur. Tevens wordt een nieuwe expositie ge houden van eigentijdse bloemstukken vervaardigd door de meester binder van de opleiding te Utrecht. Nu aan het kerkgebouw de laatste hand wordt gelegd, de ramen bijna allen zijn geplaatst en de door het verlagen van het kerkdak te voorschijn gekomen ach- terzijde van de monumentale toren ge lijk gemaakt wordt aan de voorzijde, Is men in de kerk bezig met het plaatsen van de uit het oude kerk-interieur af komstige waardevolle voorwerpen, waar onder het Maria-altaar, dat nu een plaats krijgt achterin de oude kerk, het geen de linkerkant van de nieuwe kerk wordt. Het altaar, dat uit grote stukken na tuursteen bestaat, werd geheel uiteen genomen bij het afbreken van de oude kerk, waarna de stukken op een veilige plaats werden opgeborgen. Met behulp van voor het afbreken geno men foto's wordt het altaar weer in zijn oorspronkelijke staat opgebouwd. Verschillende voorwerpen uit de oude kerk krijgen in het nieuwe moderne kerkgebouw hun functie terug. Het Nassauplantsocn richting Van Wecdestraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Regen Houdt u van regen Somszult u zeggen, maar liever niet in de vakantie Wij vermoeden tenminste, dat u er zo over denkt en dat een gestaag neerda lende watermassa u in uw vrije dagen wanhopig maakt. Dan rinkelt bij ons de telefoon en de vraag is dan meestalwat moeten we vandaag met onze kinderen gaan doen?" Ja, welk amusement is er in de regen tijd voor de kinderen Het ligt er natuurlijk ook een beetje aan, hoe uw kinderen zijn. Toch, één ding is zeker, kinderen zijn soberder ingesteld dan u denkt. Wie dit direct zullen onderschrijven zijn de oma's en de opa's, die ergens dichter bij het wezen van het kind staart dan de ouders. Een voorvalletje. Op een regendag, zoals we die deze week kenden, stapte er in de bus (lijn dienst) van Tensen een oma met een kleuter. „Een dappere oma, die op stap gaat in dit weer'." dachten we. Maar oma had het uitje heel eenvoudig opge lost. Ze had een retourkaartje genomen Soest-Baarn en reed alleen maar heen en weer met een ronddribbelende kleu ter en een zakje, waarin een droge bo terham. Af en toe zat het kind daar gezellig aan te knabbelen. Oma zei ver goelijkend „dat is nou het enige wat ie lekker vindt". Een ritje met de bus, een stukje droog brood, daarmee was het kind tevreden. Uw kind misschien niet Zoekt u het toch niet te ver met de geneugten. Kinderen, die gewend zijn in auto's ver voerd te worden, vinden de trein veel interessanter. Een retourtje rijden met de trein is een evenement op zichzelf. Het gedoe op de stations, de sfeer van „het op reis zijn", die alles spreekt tot de fantasie en is veel indrukwekkender dan het voortjakkeren langs de auto wagen naar een doel, dat de ouders heb ben gekozen. Het uitje met uw kind hoeft niet zo ver en niet zo ingewikkeld te zijn. En ook bij regen is zoiets, als we hier boven beschreven, best te doen. En dan met mooi weer Dan zijn er ook leuke boottochtjes. We willen hier vooral even noemen de rondvaart door de grachten van Alk maar op de vrijdagen, de dagen dus van de kaasmarkt. In het hoogseizoen zelfs dagelijks. Haalt u even het foldertje. Op gebied van boottochtjes is er nog meer

Soester Courant | 1969 | | pagina 1