RENflULP Meer woningen voor het Gooi en meer watersportrecreatie langs Eem Garage Stam Streekplan voor Utrechtse Vallei en Eemland STREEKPLAN EEMLAND EN VALLEIGEBIEDENGWEG AANSLUITEN OP STICHTSE ROTONDE „De Gouden Snaar" ENGEL ONTWERP-STREEKPLAN UTRECHTSE VALLEI EN EEMLAND •4*. Uw Reenrder staat klaar bij Voor uw progressieve I oc/t oemalzez Uw r?wes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool VRIJDAG U JULI 1969 IKELTUM PLEET en DURFINE CASSETTES worden geboden. Bij de oprichting van bebouwing dient volgens het streekplan wel gestreefd te worden naar een vesti gingsplaats, die in harmonie is met het landschap, Dit geldt volgens het plan vooral in Eemland. In verband met dt openheid van dit ge bied dient ten aanzien van de ontwik keling van niet aan bewerking van cul tuurgrond gebonden agrarische; produc tiebedrijven de grootst mogelijke voor zichtigheid te worden betracht. Inciden teel kunnen terreinen voor recreatie en bijzondere doeleinden (gestichten en in stellingen) worden gereserveerd. Het streekplangebied heeft momenteel 141.000 inwoners. In 1985 zal dit aantal tot ongeveer 225.000 zijn gegroeid. Om deze groei op te vangen, zal de woning voorraad van 37.000 moeten toenemen naar 67.000. In de kernen Amersfoort en Veenendaal zal gestreefd moeten worden naar uit breiding van de werkgelegenheid. In Amersfoort, Bunschoten en Veenen daal wordt bovendien een voortgaande industrialisatie gewenst geacht. Daar naast wordt een actief beleid om de be tekenis van de zgn. stuwende diensten te vergroten, zeer wenselijk geacht. In verband met hun positie als centrum gemeenten komen Amersfoort en Vee nendaal als vestigingsplaats in aanmer king. De nog weinig ontwikkelde mogelijk heden voor de dag- en verblijfsrecreatie dienen te worden uitgebreid. Daarbij wordt o.rn. gedacht aan watersport langs de Eem en het Eemmeer, alsmede aan een element van formaat voor de dag recreatie ten oosten van Amersfoort. Gedeputeerde Staten zijn bevoegd, het streekplan ten aanzien van de recreatie nader uit te werken, hetgeen inmiddels geschiedt, In. de uitvoerige toelichting op het streekplan worden de gewenste ont wikkelingen nader aangegeven. Sinds jaren gaat het provinciaal bestuur uit van de gedachte, dat de recreatieve mo gelijkheden, die de prjovioie ruimtelijk nog biedt, vooral ten' dienste moeten staan van de dagrecreatie. In het gebied van het streekplan zal echter ook in beperkte mate moeten worden gezocht naar mogelijkheden voor de verblijfsre- creatie, in de eerste plaats om deze vorm van recreatie op de Utrechtse Heuvelrug, waar zij veel minder ge wenst is, te voorkomen of af te rem men. Alvorens tot meer omlijnde plannen te komen, acht het streekplan een studie wt'-dJsgfTnïjïIdtü! omtrent de mogelijkheden, de behoeften, de verschillende belangem die ermee ge moeid zijn, en de infrastructuur nood zakelijk. Op 20 juni hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht het ontwerp- streekplan Utrechtse Vallei en Eemland vastgesteld. Het streekplan- gebied heeft een oppervlakte van 21.525 hectare en omvat het gebied tussen de provinciale grens met Gelderland en het gebied van de Utrechtse Heuvelrug. In het noordwesten wordt het streekplangebied begrensd door de grens met Noord-Holland en het Eemmeer. Binnen de begrenzing van het streekplan liggen (geheel of gedeeltelijk) de ge meenten Eemnes, Bunschoten, Baarn, Hoogland, Amersfoort, Leusden, Woudenberg, Renswoude en Veenendaal. Het ontwerpplan ligt vanaf heden tot en met 9 september ter visie op het provinciehuis en op de raadhuizen der verschillende betrokken gemeenten. Tot 9 september kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het plan indienen bij provinciale staten van Utrecht. Nadat deze bezwaren zullen zijn behandeld en deze eventueel tot wijzi ging van het ontwerp hebben geleid, zal het plan door provinciale staten worden vastgesteld. Tijdens de periode, dat het ontwerp ter visie ligt, zal het provinciaal bestuur in de gemeenten van het streekplangebied voorlichtingsavonden over de aard en de rechtsgevolgen, van het plan organiseren met gele genheid tot gedachtenwisseling. Een dergelijke avond zal dus niet in Soest worden gehouden, doch wel in Baarn en Amersfoort. Volgens het zojuist verschenen ontwerp- streekplan Voor de Utrechtse Vallei en Eemland zou het aanbeveling verdienen, de aan te leggen weg over de Eng (ter vervanging van de huidige rijksweg door Soest) aan te sluiten op de Stichtse Ro tonde bij Amersfoort. Daarmede zou vol gens de toelichting op het streekplan binnen de ruit van wegen van de eerste orde (rijksweg 1, de (doorgetrokken) Biltseweg, de nieuwe rijksweg Utrecht- Amersfoort-Zwolle en de eventuele rijksweg ten zuiden van Soest) een pri maire nevenverbindirrg tot stand kunnen komen. Volgens het streekplan zullen wegen van de eerste orde aan zeer hoge eisen moe ten voldoen. Zij zullen kruisingvrij moe ten zijn, terwijl de onderlinge afstand tussen twee knooppunten voldoende ruim moet zijn. In het algemeen zullen deze wegen moe ten beschikken over gescheiden rijbanen met elk tenminste twee rijstroken. Wat dat betreft voldoet alleen rijksweg 1 niet aan de eisen. De andere wegen van bo- vengemeentelijk belang in het streek plangebied voldoen naar het oordeel van het streekplan niet aan de eisen zij zijn te smal en bochtig en lopen dikwijls dwars door kernen met alle moeilijk heden en gevaren, die daaraan zijn ver bonden. Een van die wegen is de hui dige rijksweg door Soest. Niet alleen zullen vele wegen moeten Nieuwerhoekpleln 1 Soostdijk - lel. 02155 - 2850 REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-4785 worden verbeterd (vooral ook in de om geving var* Amersfoort vindt men de situatie zorgwekkend), verschillende nieuwe wegen zullen ook moeten wor den aangelegd. Het streekplan oppert het idee om het industrieterrein ten noordoosten van Amersfoort een aansluiting te geven op het spoorwegnet, terwijl wordt aanbe volen, bij de splitsing van de spoor lijnen van Amersfoort naar Apeldoorn en Zwolle een nieuw station te bouwen. Tevens wordt het dienstig geacht, een spoorlijn aan te leggen naar Zuidelijk Flevoland, hetzij als aftakking van de lijn Amersfoort-Hilversum, hetzij van de lijn Amersfoort-Zwólle. De spoorlijn Utrecht-Bilthoven-Soest- Baarn wordt onrendabel genoemd. „De lijnbezetting is laag. De oorzaak hiervan is te vinden in het feit, dat uit Utrecht komend, de lijn in Soest afbuigt in de richting Baarn. Het „eindstation" Baarn levert een zeer beperkt aantal reizigers op. Weliswaar rijdt een aantal treinen per dag de route Utrecht-Soest-Baarn- Hilversum-Amsterdam, maar blijkbaar is de vervoersvraag op deze route te klein om de lijn naar Baarn te laten floreren. Het zou wellicht aantrekke lijker zijn, indien deze lijn in Soest zou afbuigen in oostelijke richting, in de richting Amersfoort en via de lijn Hilversum-Amersfoort het station van de keistad zou bereiken. Het in het structuurplan van Soest ontworpen nieuwe centrum is gesitueerd aan deze lijn en zou op deze wijze een voortref felijke verbinding kunnen krijgen met het centrum van Amersfoort", aldus het streekplan. De enige waterweg in het streekplange bied is de Eem, die in hoofdzaak wordt gebruikt voor goederenaanvoer naar Amersfoort en enkele industrieën onder Eembrugge. Thans bedraagt de aanvoer, die jaarlijks toeneemt, iets meer dan 600.000 ton per jaar. De afvoer van goe deren via de Eem vindt in geringe mate plaats. Als recreatiewaterweg is de Eem var» toenemende betekenis. Langs de ri vier zijn of worden diverse watersport bedrijven gevestigd. Over de bevaar baarheid van de Eem wordt in het streekplan gezegd„De rivierbedding PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 heeft nog grotendeels een natuurlijk be loop; de binnenbochten zijn sterk ver zand, terwijl in de buitenbochten door uitschuring oeveraantastingen optreden. De vaargeul slingert hierdoor nog ster ker dan het rivierbeloop reeds doet ver moeden. De gemiddelde vaardiepte is on geveer twee meter, in de wintermaan den echter vaak niet veel meer dan 1,70 meter. Niettemin wordt de Eem nog door schepen tot 1200 ton bevaren. Deze schepen kunnen echter niet vol- beladen de Eem bevaren, omdat zij dan een te grote diepgang krijgen. Bovendien geraken deze schepen niet zelden in moeilijkheden door de scherpe bochten in de rivier." Er is echter een verbetering van de si tuatie te verwachten, wan-neer de Eem ten behoeve van de afwatering zal wor den verbeterd. Ook het scheepvaartver keer zal daarvan in zekere mate kunnen profiteren. Maar alleen door een dras tisch verbeteringsplan (met profielver ruiming en afsnijding van bochten) zou bereikt kunnen worden, dat schepen van 1000 ton volledig beladen Amersfoort kunnen bereiken. Uitvoering van zulke werken zal ook de recreatieve mogelijk heden van de Eem ten goede kunnen komen. Verreweg het grootste gedeelte van het Eemland zal als agrarisch gebied blij ven bestaan. In dat gebied kan de agra rische bedrijvigheid zich optimaal ont plooien, vooral voor wat betreft de vee houderij. Uit de wens tot handhaving van de openheid van het gebied vloeit voort, dat de gemeenten voorzichtig zou den moeten zijn met het toestaan van agrarische bebouwing ten behoeve van de veredelingsbedrijven. Dit geldt ech ter ook voor de toelating van kleine bedrijven, die zich in Eemland zouden willen vestigen. Door de zuiverheid van het milieu afgezien van de sterk verontreinigde Eem heeft het Eemland enkele be langrijke onvervangbare kwaliteiten. Het is onder meer een zeer zeldzaam weide en watervogelgebied. „Gezien echter het eenvormig karakter van het Eemland dient bedacht te worden dat het buf ferend vermogen van dit milieu laag is, zodat bij een milieubelasting van enige omvang milieudegeneratie onver mijdelijk is. De stedelijke uitbreiding van Eemnes en Bunschoten zal dan ook gepaard moeten gaan met een minimale belas ting van het Eemland. Ook de voorge nomen en nog te verwachten sterkere bemalingen in dit gebied dienen tijdig te worden bezien in verband met het daardoor veranderende milieu voor de weidevogels", aldus het streekplan. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Waarom wachten bij de kapper? •Maak een (telefonische) afspraak AVIA DIEISISTEN CENTRUM" "DE KORTE DUINEN" AFD. KAPSALON EN SHOT» V BIRKSTRAAT 108 SOEST. TELEFOON (02155) 5442 Het ontwerp-streekplan voor de Utrecht se Vallei en Eemland, dat eind juni door Gedeputeerde Staten van Utrecht is vastgesteld en thans in de betrokken ge meenten ter provinciale griffie ter visie is gelegd, voorziet een grote overloop van inwoners van 't Gooi naar het ge bied, waarop het streekplan betrekking heeft. Tevens wordt in het ontwerp de wens uitgesproken tot uitbreiding van de mogelijkheden voor de dag- en verblijf- recreatie. Met name wordt gedacht aan de ontwikkeling van de watersport langs de Eem en het Eemmeer, aan enkele recreatiepunten in het Valleigebied en aan een element van formaat voor de dagrecreatie ten oosten van Amersfoort. Voor de uitwerking van het recreatie facet is in samenwerking met de Recrea tiegemeenschap Veluwe door het pro vinciaal bestuur van Utrecht een op dracht verstrekt aan de Heidemaatschap pij om een recreatie-ontwikkelingsplan op te stellen voor het gehele Vallei- en Eemlandgebied. De verkeersmogelijkheden zullen mede in verband met de stedelijke ontwikke lingen aanzienlijk dienen te worden uit gebreid. zeer moeilijke factor bij deze belangen afweging vormt de omstandigheid, dat in het streekplangebied vele militaire voor zieningen aanwezig zijn. En zal dan ook bijzondere aandachten aan moeten wor den besteed, dat uitbreiding van deze voorzieningen niet in strijd komt met de hoofddoelstelling van het streek plan een goed geleide zowel stedelijke als suburbane ontwikkeling, onder hand having van zoveel mogelijk open Eem- en Valleigebied. De mogelijkheden om deze voorzieningen uit het streekplan gebied te verwijderen, dienen te worden onderzocht en gestimuleerd. De ontwik keling, die in hoofdlijnen hier is weer gegeven, zal over 25 30 jaar volledig zijn gerealiseerd. Daarna en ook in middels zullen verdere stedelijke ont wikkelingen van grotere omvang elders moeten plaatsvinden. De gedachten gaan daarbij in het bijzonder uit naar Zui- bieden houdt dus een duidelijke beper king in voor wat betreft de mate van verstedelijking, die aanvaardbaar is. Maar ook in het belang van het streek plangebied zelf dient een ongeremde verstedelijking te worder. afgewezen", aldus de hoofddoelstellingen van het ontwerpstreekplan voor de Utrechtse vallei en Eemland. Wat betreft de stedelijke ontwikkeling zullen vooral de kernen Hoogland en Hamers veld (gem. Leusden) tot flinke stedelijke nederzettingen uitgroeien, bei de met circa 45.000 inwoners. Thans hebben Hamersveld en Leusden nog maar 5000 inwoners. Ook de bevolking van Veenendaal zal verdubbelen (tot ca 56.000 inwoners), terwijl Bunschoten en Eemnes zich vooral ten behoeve van het Gooi zullen gaan uitbreiden. Voor 1985 wordt Eemnes op een inwo nertal van 15.000 en voor Bunschoten op 20.000 gerekend. Tursen de stedelijke gebieden zal echter voldoende groen overblijven om een goede relatie tussen woon- en recreatiegebied te waarbor gen en een gunstig leefklimaat te schep pen. In het streekplangebied zijn in totaal twee parkgebieden aangewezen één ten oosten van Amersfoort (tussen Amers foort en Hamersveld) eji ééfT aan de Oostelijke oever van Eem, recht te genover Soest. Een uitloper van dit parkgebied vormt een groenscheiding tussen Amersfoort en Hoogland. Het gebied, dat als parkge bied is aangeduid, zal een recreatieve functie dienen te vervullen, die primair bedoeld is voor de stedelijke bevolking van de in de nabijheid gelegen kernen (Soest, Hoogland en Amersfoort). In de eerste plaats zal in het parkge bied gedacht moeten worden aan aller lei vormen van groenvoorziening. Daar naast zullen bepaalde voorzieningen, die van belang zijn voor de recreatie, een plaats kunnen krijgen. Al naar gelang het karakter van het gebied en de be hoefte kan volgens het ontwerp-streek plan gedacht worden aan voorzieningen als een zwembad, een restaurant, een manege, een jeugdherberg, een sport veld, speeltuinen, een kampeerterrein en een ijsbaan. In het parkgebied dient woningbouw beperkt te blijven tot de bouw ten be hoeve van degenen, die werkzaam zijn in de daar gevestigde bedrijven ten dienste van de recreatie en van degenen, die hun beroep in de daar gevestigde agrarische bedrijven uitoefenen. Als natuurgebieden zijn aangewezen het gebied langs de monding van de Eem en de Eemmeerkust en grote stukken van het gebied tussen Hamersveld en Veenendaal. Dit zijn de natuurweten schappelijk of landschappelijk waarde volle gronden. Het gebruik van deze gronden zal aan beperkingen moeten worden onderwor pen. Het beleid dient vooral gericht te zijn op het handhaven van de belang rijke natuurgebieden. Ook in de naaste omgeving daarvan dienen handelingen, die het karakter van deze gebieden kunnen aantasten, te worden voorkomen. Dit houdt in, dat naarmate de meest waardevolle gebieden in het natuurge bied dichter worden benaderd, het uit voeren van diverse werken en werk zaamheden als steeds minder gewenst of ongewenst moeten worden beschouwd. Hierbij wordt onder meer gedacht aan het maken van opslagplaatsen, het in richten van vuilstortplaatsen, ontslui ting, egalisatie en ontgronding. Het resterende deel /-.n het streekplan gebied is als agrarisch terrein aange wezen. Dat is vooral het gebied ten noorden van rijksweg 1 (Amsterdam- Hoevelaken). In beginsel dient aan de agrarische bedrijven in dit gebied een volledige ontplooiingsmogelijkheid te Nieuwe wegen zullen moeten worden aangelegd en bestaande wegen zullen aan de eisen van de toenemende ver keersstromen moeten worden aangepast. In het streekplan is de wens naar voren gebracht een groot integraal verkeers- onderzoek te doen plaats vinden, waar bij o.a. ook aan de mogelijkheden voor het openbaar vervoer aandacht zal moe ten worden geschonken. Het provinciaal bestuur ziet hier een taak voor het samenwerkingsorgaan Eemland, waarin verschillende gemeenten van het streek plan samenwerken. Ten aanzien van de ontwikkeling in het gebied van het streekplan wordt onder meer gezegd „De ruimtelijke mogelijk heden brengen met zich mee, dat zowel voldoende ruimte zal dienen te worden gereserveerd voor de natuurlijke bevol kingsaanwas van het streekplangebied zelf als voor de migratoire bevolking uit o.m. de aangrenzenden gebieden, waar onvoldoende ruimte beschikbaar is. Met name dient ruimte te worden ge boden voor bevolking uit de Utrechtse Heuvelrug en het Gooi. Deze hulp is noodzakelijk om het planologisch beleid voor deze gebieden, dat gekenmerkt wordt door het streven naar behoud van het nog resterende natuurschoon en van het recreatiegebied ten behoeve van de miljoenenbevolking uit het westen; te doen slagen. Een en ander zal ertoe leiden, dat het streekplangebied in toe nemende mate betrokken zal raken bij de uitbreiding en intensivering van de verstedelijkte band, die zich op den duur zal gaan uitstrekken van Alkmaar naar Arnhem en wellicht nog verder. De ont wikkeling dient in dit grote verband te worden bezien. Ten behoeve van de voortgaande stedelijke ontwikkeling dient een relatief omvangrijke uitbrei ding van het stedelijk woon- en werk- areaal tot stand te komen, die deels is geprojecteerd als uitbreiding van de stedelijke elementen Amersfoort en Veenendaal en deels van suburbane uit groei van enkele kleine, nog sterk agra risch georiënteerde kernen (Leusden, Bunschoten, Eemnes). Een en ander zal zich voltrekken binnen het kader van een gebundelde deconcentratie. Dit verstedelijkingspatroon is vooral ge kozen in verband met het streven om de waarden, die aan het landelijke deel van het gebied worden toegekend, te behouden. Zo dient onder meer één van de uitgangspunten van het beleid te zijn, dat het Eemland en grote delen van het valleigebied als open ruimten blijven bestaan, waarin primair agra rische, recreatieve en natuurwetenschap pelijke belangen tot gelding komen. Bij de opzet van het totale plan is er naar gestreefd, een evenwicht te vin den tussen de belangen van onder meer bet landschap, de landbouw, de stedelijke werkgebieden, de woongebieden, de re creatie, de defensie en hét verkeer. Een De ligging van het streekplangebied ten opzichte van de aangrenzende bosge- delijk Flevoland. Deze afleiding in noordelijke richting is noodzakelijk om te voorkomen, dat van uit een te volgebouwd Eem_ en Vallei gebied een verdere verstedelijking in de vorm van suburbane ontwikkelingen de Utrechtse Heuvelrug en elders, waar dit niet gewenst wordt, zal binnendrin gen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7