Soesttoen - Soest nu Diiisdag 15 juli 1969 48e jaargang 110.52 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedcstraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 Gevaarlijke wielrijders-oversteek op de Biltseweg verdwenen Het oog gericht op het minimum loon Scheurvorming galerijen Saenredampïanlsoen Dochter van burgemeester in huwelijk getreden Rijk cn gemeente leggen riolering in de Vredehofstraat Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Piermarkt 25-jarig priesterjubileum Auto in beslag genomen Meisje met voet in waterput SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrUdaf Met de ingebruikname van de paral lelweg, die loopt van de Beckeringh- straat tot vlak voor de park Vredehof - flat, is vorige week een eind gekomen aan de levensgevaarlijke wielrijders oversteekplaats op de Biltseweg. Al vele jaren werd dit gevaarlijke punt veiligd" door een bord waar fiet- c-rs en bromfietsers werden verplicht om af te stappen bij het oversteken. Dat het aantal ongelukken op dat punt uiteindelijk nog beperkt is gebleven, komt waarschijnlijk wel voort uit het feit dat die oversteek in de ^oop der jaren grote bekendheid had gekregen. Vooral met de plaatsing van verkeers lichten op het kruispunt Trier, werd een wat minder riskante oversteek moge lijk, maar met de komst van de paral- 1 'weg is aan al deze misère een eind gekomen. Het rijwielpad naast de paleistuin is er niet meer, slechts de grote blokken as falt langs de kant van de weg getuigen nog van dit fraaie rijwielpad. Het eind van de parallelweg, die ook voor motorvoertuigen is opengesteld, be vindt zich ter hoogte van de Regen- tesselaan, waar de wielrijders en brom fietsers richting Baarn het rijwielpad volgen dat links naar de Biltseweg af buigt en naar de verkeerslichten voert. Het recht doorgaande weggedeelte is slechts bestemd voor de bewoners van de Vredehof-flat, zodat motorvoertuig: n die van de parallelweg gebruik maken en richting Baarn-Hilversum willen via de Regentesselaan en Vredehofstraat naar het kruispunt moeten rijden. Op de bovenste foto is men druk doen de met het verwijderen van de asfalt- laag van het oude rijwielpad, terwijl de onderstaande foto duidelijk laat zien hoe de situatie aan het eind van de weg bij de Regentesselaan ligt. De fietsende dame komt van de nieuwe weg, rechts het doodlopende weggedeel te, terwijl het bord „rijwielpad ook toe gestaan voor bromfietsen" het nieuwe rijwielpad naar de verkeerslichten aan duidt. De foto z genomen vanaf de Re gentesselaan. KJ Zaterdagmorgen, om half elf, vond in de Oude Ned. Herv. Kerk de huwelijks inzegening plaats van Saskia E. E. Ba ronesse Bentinck, dochter van de burge meester van Soest, met de heer Ir. Rudolf von Geldern, amerikaan van ge boorte. Vrijdagmorgen werd het burgerlijk hu welijk ten gemeentehuize gesloten, dat door de burgemeester werd voltrokken. Ver voor half elf was er reeds grote be langstelling voor dit huwelijk. De Soes- ter Harmonie „P.V.O." stond op het plein voor de kerk opgesteld en speelde enige opgewekte marsen. Tegen half elf betrad H.M. de Konin gin het kerkgebouw, die de plechtigheid geheel bijwoonde De ouders van bruid en bruidegom en verdere familie arriveerden in auto's bij het kerkgebouw, maar het jonge paar Het ligt in het voornemen van d: Rijks waterstaat om noft dit jaar de Vred hofstraat en het Nieuwerhoeksplein van een asfaltbetondeklaag te voorzien, zulks ter verbetering van het wegdek plaatse. A'vorens dat hiertoe wordt overgegaan is het gewenst de riolering van de Vre- dchofstraat te verbeteren. Momenteel is de riolering van de Vredehofstraat on voldoende te achten, daar nog maar Biecht: een gedeelte var deze straat van een rioleringsstelsel is voorzien. Van de zijde van de Rijkswaterstaat is de toezegging gedaan om, alvorens tot de genoemde reconstructie over te gaan, voor rekening van Rijkswaterstaat voor het aanbrengen van de onderhavige rio lering te willen zorgdragen mits de ge meente Soest de hiervoor vereiste mate rialen beschikbaar stelt. Deze materialen betreffen de rioolbui zen, alsmede de daarbij behorende hulp stukken De kosten van de materialen \vorden geschat op 11.700,-. en de bruidsmeisjes kwamen met z.g. Soester brikken, bespannen met één paard en de koetsier gekleed in oude Soester klederdracht met wit geschuurde klompen aan. Weer eens een stukje oud Soest. Voor de ingang van het kerkgebouw werd het bruidspaar opgewacht door H. C. Valeton, doopsgezind predi kant te Baarn en Soest, die de inzege ning vervulde. P.V.O. speelde een koraal, een zegebede voor het jonge paar. Na het votum zong men Gezang 136 1, 2 en 4. Daarna las ds. Valeton voor uit 1 Corinthe 13 en ging voor in gebed. Vervolgens werd gezongen „De nieuwe hemel en de nieuwe aarde". Na de prediking hield ds. Valeton de inzegening, waarna het jonge paar ge zang 94 werd toegezongen, en ds. Vale ton de huwelijksbijbel aan de bruide gom overhandigde. Na het gebed zong men „Dank u voor de nieuwe morgen, dank u voor elke nieuwe dag, dank u, dat ik met al mijn r bij u komen mag". Het kerkorgel werd bespeeld door de heer Willem Vogel, organist van de Nieuwezijdskapel te Amsterdam, viool door J. Blok uit Soest en trompet door Maarten van Eeghen uit Heemstede. Na de plechtigheid in de kerk wachtte bruidspaar en familie nog een verras sing, daar de vendelzwaaiers van het Groot Gaesbeeker Gilde voor het kerk gebouw een mooie demonstratie ten beste gaven. nog één jaar student en in 1945/46 maak te hij zijn studie af. Als kapelaan werd hij belast met het zielzorgwerk te Helmond en omgeving, speciaal in woonwagenkampen. Sinds 1966 is hij pastoor in Rips (N.B.). De receptie van 16 tot 17 uur was te kort om allen in de gelegenheid te stellen pastoor Visser de hand te druk ken. Veel parochianen uit Soest waren aanwezig, maar ook veel oude school kameraden en buurtbewoners van de familie Visser. Veel oude herinneringen werden opge haald, ook toen enige onderwijzers acte de presence gaven en hun oud-leerling kwamen gelukwensen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.(100 stuks in prijzen van ƒ11,- tot f 12,25. Middenprijs ƒ11,70. Prijs per kg 1,86. Pastoor M. K. Visser uit Rips (N.B.) vierde zaterdag zijn 25-jarig priester jubileum. Met familieleden hield hij een druk bezochte receptie in het St. Josephgebouw, na 's morgens in de k pel van de zusters aan de Heideweg een H. Mis te hebben opgedragen voor brc. zusters en verdere familie. Mattheus Koenraad Visser werd op 7 februari 1914 te Soest geboren. Na zijn schooltijd hielp hij zijn vader in het aannemersbedrijf, maar dat beviel hem niet zo goed. Op 18-jarige leeftijd be gon hij voor priester te studeren en werd student bij de priesters van het H Hart. Op 29 juni werd hij in Nij- mege tot priester gewijd. De laatste winter van de o. dog heeft hij in het noorden van ons land door gebracht, waar nog genoeg eten was. Na het einde van de oorlog bleef hij De raadsfractie van- de Partij van de Arbeid heeft bij brief d.d. 21 mei 1969, de volgende vragen aan de voorzitter van de raad ingezonden. 1. Is het u bekend, dat de galerijen van de woningen aan het Saenredam- plantsoen dusdanige scheuren verto nen, zodat het betonijzer daardoor zichtbaar is. 2. Is het u bekend of de galerijen van de woningen in andere straten op de Eng ook dergelijke gebreken ver tonen. 3. Wat is de totale omvang van deze gebreken. 4. Op welke wijze en per welke datum denkt deze gebreken te verhelpen. P "kosten van begroot u de totale s. -Vit eventueel nog^aahi^^è^-- te stellen voor dit bedrag. Naar aanleiding van deze vragen be richten B. en W. het navolgende 1. Zoals u bekend zal zijn staan bouMwerken en met name bouwwerken van |?nige lengte, zoals de flatgebouwen op ce Eng bloot aan de gevolgen van inkr npirrg en uitzetting tengevolge van temi :ratuurschommelingen van de bui- tenlrht. Deze invloed doet zich in het bijz< der gelden als een bouwwerk uit twéé of meer verschillende materialen construeerd, zoals dat het geval is nSt de galerij woningen aan het Saen- red ïplantsoen e.o. welke woningen be- uit een combinatie van beton en tot 25 C pl.m. 45 C verschil. 2e. Het temperatuur verloop van de zich in het gebouw bevindende vloeren ligt tussen 9°Cen 25 C 16 C verschil. 3e. De lengteveranderingen van bak steenmuren en gewapende betonvloeren als gevolg van temperatuurverschillen zijn verschillend. 4e. De optredende lengteverschillen kunnen in de toegepaste constructies n-iet glijdend (letterlijk op te vatten) worden opgenomen, waardoor het meer krimpende en uitzettende betonwerk de bakstenen muren meetrekt. sta: bak een. Wanneer elk van deze bouw- ma' mo w'o dei ialen een dragende functie vervult, :n de ontmoetingsplaatsen zodanig ;n geconstrueerd, dat vormveran- igen worden opgenomen. Alhoewel in heorie de problemen welke samen- hiipn met het inkrimpen en uitzetten va/bouwwerken reeds lang bekend wa- rf werd hiermee in de praktijk tot vo' enkele jaren nog onvoldoende re- kteng gehouden. Helaas is dit ook het gel met de onderwerpelijke woningen. V; iedere etage zijn de woningvloeren di met de galerij vloeren één geheel venen, uitgevoerd in gewapend beton. D gehele samenstel van bewapend be tcis om de pl.m. 9 meter voorzien van Vgen ter breedte van pl.m. 1 cm om d< lengteveranderingen onder invloed vi temperatuurverschillen op te van- worden voorzien. Overigens is met betrekking tot het in onderhavig geval niet aan de orde zijnde probleem van scheurvorming in» de bui tenmuren van de flats op de Eng enkele jaren geleden een rapport opgemaakt door het ingenieursbureau Aronsohn, waarover u destijds volledig bent inge licht. Gesteld moet echter worden, dat ook in onderhavig geval de hiervoor om schreven invloed van de tempratuurver- schillen, welke grote onderlinge span ningen in de betonvloeren kan opwek ken, gezien kan worden als de hoofd oorzaak van de scheurvorming in de ga- lerijvloeren. Dat bij deze scheurvorming in sommige gevallen ook het betonijzer zichtbaar wordt is echter niet alléén een gevolg van de temperatuurinvloeden op het bouwmateriaal maar mede een ge volg van weinig dekking met betonmor- tel onder het wapeningsstaal. Door con- densvorming die het eerst optreedt tegen de onderzijde van de galeijrijvloeren is het staal hier en daar gaan roesten, waardoor de versteende betonmortel wordt weggedrukt, in het bijzonder op de plaatsen waar de betonplaten hun lengteverandering verwerken, in casu bij de dilatievoegen. Als meewerkende oor zaak kan tenslotte worden veronder steld, dat tijdens het betonstorten teveel water is gebruikt, waardoor de druk- vastheid van het beton niet die hoge waarde heeft gekregen die theoretisch mogelijk is. Geconcludeerd kan worden, dat de scheurvorming in de galerijen veroor- Reeds voor de regeling van het mini mumloon werden in de Stichting van de Arbeid afspraken gemaakt omtrent een algemeen geldend minimumloon, waar mee dan bij de beoordeling van c a o.'s rekening werd gehouden. In 1964 bedroeg dit minimumloon 100,- per week. Een jaar later kon in de stichting van de arbeid geen overeenstemming worden bereikt over het minimumloon voor 1966 en moest de regering de knoop door hakken. Toen ging men zich realiseren dat het toch wel tot een wettelijke rege ling van het minimumloon moest komen, waarvoor het advies van de S.E.R. werd ingewonnen. Eind vorig jaar verscheen de nieuwe wet in het staatsblad en eind februari dit jaar is ze in werking ge treden. Volgens deze wet maakt dus iedere werknemer van 24 jaar of ouder, die werkzaam is krachtens arbeidsovereen komst in de zin van het burgerlijk wet boek, aanspraak op minimumloon. Heeft een werknemer een kortere ar- beidstiid dan de nor. dan wordt het minimumloon naar evenredigheid ver minderd. Het minimumloon bedraagt op het moment dat wij dit schrijven 615,33 per maand, of 142,- per week. Elk jaar. t.w. op 1 juli, zal het worden aangepast aan de loon- er prijsontwikke ling. Overigens heeft er dit jaar inge volge de exorbitante prijsstijgingen reeds een verhoging van het minimumloon plaatsgehad. In bepaalde gevallen behoeft aan een werknemer echter niet het minimum loon te worden uitbetaald. Dat geldt bijvoorbeeld voor vrouwelijke werkne- mrs, die uitsluitend of in hoofdzaak huish«"'delijke of persoonlijke diensten verrichten in de huishouding van na tuurlijke personen. Voor hen bedraagt het minimumloon momenteel 520,- per maand of ƒ120,- per week. Ook kan een lager minimumloon worden vastgesteld voor een werknemer die door ziekte of gebreken niet tenvolle ge schikt is voor de door hem te verrichten arbeid. In zo'n geval kan men kv alijk eisen, dat de werknemer zo iemand toch het volle minimumloon zou uitbetalen. Maar de werkgever mag niet op eigen houtje zo'n werknemer minder gaan betalen. Daartoe dient hij toestemming te vra gen aan de minister van sociale zaken. Ook kan de minister het minimumloon voor bepaalde groepen werknemers Het le t.e.m. 4e genoemde heeft scheur vorming in de buitengevels tot gevolg. -DiL c-ebrek. is niet te ondervangen maar veili2hw!w^zr*™*'<r «""O"» TJ nndememlnn bedrijfstak tijdelijk vemgneidsoverwegingen ZOU moeten °P een iager bedrag stellen indien n ar worden ;yn oordee] het derneming of bedrijfstak anders ernstig gevaar zou lopen. In de wet op het minimumloon is ook een regeling betreffende de vakantiebil slag opgenomen. De wet geeft ieder» werknemer, ongeacht de leeftijd, aan spraak op een vakantiebijslag van min!, maal 6 van zijn brutoloon. De werk. gever is echter niet verplicht meer vi- kantiebijslag te betalen dan 6 van rivaal het r imumloon. Wanneer het overeengekomen loon het drievoud van het minimumloon over schrijdt, is derhalve over het meerdere geen vakantiebijslag verschuldigd, tenzij natuurlijk bij schriftelijke arbeidsover eenkomst een andere regeling is getrof fen, wat veelal wel het geval is. De wet geeft ook regels voor de periode waarover uitbetaling van het vakantie geld dient te geschieden. Voorts bepaalt het beëindigen van een dienstbetrekking de werknemer verplicht is de werknemer het vakantiegeld te be talen, waarop deze op dat tijdstip nog aanspraak kan maken. KANTMAN Met Hbij doen zich onderstaande proces- sc voor l'De zich in de buitenlucht bevin- dle galerij vloeren staan bloot aan een zaakt is door een samenloop van om- feieratuur die varieert van 20 C standigheden. nadruk wordt gesteld, dat de scheurvorming geen afbreuk doet aan de veiligheid. 2. Behalve de woningen aan het kaenredamplantsoen vertonen de andere woningblokken, die op dezelfde wijzë zijn gebouwd hier en daar het euvel van scheurvorming in de galerijen. 3. De totale omvang van de gebreken strekt zich uit over 8 woningblokken, met in totaal 240 woningen die alle eigendom van de gemeente zijn. Het zelfde kan gezegd worden ten aanzien van 318 woningen die geen gemeentelijk eigendom zijn. 4. Niet omdat de veiligheid of bruik baarheid in gevaar komt maar alléén omdat het aanzien van de betreffende woningen wordt geschaad, wordt mo menteel aan een oplossing gewerkt om de galerijvloeren te herstellen. 5. De kosten van het verhelpen van de gebreken worden geraamd op gemid deld pl.m. 30,— per woning of in totaal op pl.m. ƒ7.000, 6. Het moet onzes inziens onmogelijk worden geacht thans nog iemand aan sprakelijk te stellen voor de kosten van herstel van de onderwerpelijke gebre ken. Tijdens het weekeinde is 1 ij een controle door de politie een auto in beslag ge nomen wegens tal van technische gebre. ken. Bovendien bleek de eigenaar en bestuurder, de 24-jarige B B. uit Utrecht, niet in het bezit van een rij bewijs. Zowel de handrem als de voet- rem van de auto deugde niet Het stuur vertoonde een veel te grote speling en de voorbanden waren glad. De bestuur der moest met de trein terug naar huis. Op het station Soestdijk raakte zater dag het 17-jarig meisje B. E. K. uit Soest gewond, toen zij met haar voet in een waterput stapte. Zij liep een diepe snijwond aan haar rechter voet op. Dokter Borst verleende medische bij stand .waarna het meisje wew naar huis kon gaan.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1