Ook in onze afdeling Meubelen RADICALE UITVERKOOP 1298.- 1398.- 1198.- middelman 998. 398, OPRUIMING 10-50 korting op: w J. Hoppenbrouwers Diverse modellen 1969 bijzonder voordelig MODERN BANKSTEL, bekleed met solide wollen frottéstof, geen 1545, maar MODERNE ROYALE HOEKBANK, wegens beschadiging van 1995- voor KLASSIEK BANKSTEL, bekleed met draion velours, van 1475,— voor MODERNE EETKAMER, blank eiken, bestaande uit dressoir, tafel, 6 stoelen, voor EETHOEK, Queen Anne, tafel iets beschadigd, van 553,50 voor SOCIALE WETTEN NIET IDEAAL VOOR PSYCHIATRISCHE PATIËNTEN WAT VERGOEDT DE BEDRIJFSSCHADEVERZEKERING ONTSLAG BIJ HUWELIJK JAPONNEN DENX-PlèCES ROKKEN PANTALONS BLOUSES JUMPERS VESTEN TWINSETS HANDSCHOENEN SHAWLS 75 l* 78 3F 8f* 79 1* |r~ I I woninginrichting MEUBELENKerkstraat 7 - Soest Telefoon 5812 w Talrijke sterk afgeprijsde fauteuils, salontafels, kleinmeubelen enz. enz. Meer nadruk op revalidatie Openbare Bibliotheek Het geboortekaartje Drukkerij Smit Wetswijziging op komst Kentering in patriarchale denkbeelden DONDERDAG 17 JULI 0 VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOESTDIJK DINSDAG IS JULI 1969 nog 3F.4 held eren JUU In 1968 is de wet bijzondere ziektekosten in werking getreden, een nieuwe volks verzekering ter dekking van langdurige geneeskundige risico's. Dat deze wet er niet voor niets is, blijkt uit pas gepubliceerde cijfers. Bijna 60.000 mensen werden in 1968 voor rekening van deze wet verpleegd en er werd 600 miljoen gulden voor hen uitgegeven. Dit bedrag zou zelfs nog 135 miljoen hoger hebben gelegen als de wet op 1 januari 1968 in volle omvang was uitgevoerd. Bijna 45 van de patiënten, die onder deze wet vielen, behoorde tot de categorie van geesteszieken, die in een inrichting worden verpleegd. De nieuwe wet betekent voor deze patiënten en hun familie een grote zegen, maar toch moet men zich afvragen of onze huidige wetgeving de heraanpassing van de psychiatrische patiënt aan de maatschappij niet eerder remt dan bevordert. Maar dat betekent geenszins dat de hui dige wetgeving op dit moment ideaal is. Immers, de wet bijzondere ziekte kosten vergoedt wel de kosten van ver pleging en behandeling in Ie inrich ting, maar niet de voorzieningen die een psychiatrische patiënt dikwijls buiten de inrichting nodig heeft om zich weer aan de maatschappij te kunnen aanpassen. Hierdoor wordt de revalidatie van deze patiënten geremd en dat brengt dikwijls met zich mee dat zij de gewenste her aanpassing niet kunnen vinden, en weer in de inrichting terugkeren. Was het vroeger voor langdurig verpleegden moeilijk-in de inrichting te blijven van wege de hoge kosten, nu ishet voor deze patiënten moeilijk om naar de maatschappij terug te keren, want dan kunnen zij geen beroep doen op de wet bijzondere ziektekosten. 2 wetten Talrijke ontslagen psychiatrische patiën ten worden, na hun verpleging in de sociale werkvoorziening geplaatst omdat zij (nog) niet in het normale arbeids milieu mee kunnen komen. Maar sinds kort moeten zij in de sociale werkvoor ziening aan een bepaalde produktiviteit toekomen. Haalt iemand dat minimum niet, dan wordt de patiënt ontslagen. Dan zit hij 24 uur per dag thuis (een ongezonde situatie) of hij moet in een tehuis verblijven zonder dat voor enige levensvervulling is gezorgd. Het hoeft geen betoog dat deze patiën- Volgens een publicatie in het maandblad voor geestelijke volksgezondheid wordt de helft van de bedden ir» psychiatrische inrichtingen met klinische centra bezet door patiënten die al langer dan tien jaar worden verpleegd. Langdurige op name in een dergelijke inrichting is dus bepaald geen zeldzaamheid en dat roept de vraag op, of onze sociale wetgeving en het op dit moment gevoerde over heidsbeleid het langdurig opgenomen worden eer bevordert dan afremt. Door het in werking treden van de wet algemene bijzondere ziektekosten (A.W.B.Z.) worden de verplegings- en behandelingskosten van psychiatrische patiënten, die zijn opgenomen in een erkende inrichting, nu volledig gedekt. Met ons allen betalen we premie aan deze volksverzekering, waardoor iemand die lang opgenomen moet worden, nu bevrijd is van een zware financiële last. STEENHOFFSTR 53 TEL 2862 SOEST Nieuwe aanwinsten. Taylor, Kleuter school voor roofdieren. Brink, Zoog- dierengids. Morris, De naakte aap. Taylor, De biologische tijdbom. Vroman, Bloed. Baaij Sociale genees kunde. Lips, Mens zijn. in het hu welijk. Cohen-Roos, 9 maartden an ders. Guilly, De kritieke leeftijd. Koning, Triomf en tragiek in Mexcico. Mosterd, W. L. Medische begeleiding in de sport. Slob, Over paarden en paardrijden. Geffen, Londen-Sydney- Mrathon. Stevens, Sieraden van ko per en zilver. Ulrich, Metaal. Hartman, De natuurlijke voeding voor de mens. Limburg Stirum-van der Willigen, Kruiden en specerijen. Goodall, Paardenrassen van de wereld, w Pinter, Handboek voor het kweken van aquariumvissen. Menzel-Tetten- born, Het nieuwe terrariumboek. Os kam, Geschubde exoten. Dinand, Boek der geneeskruiden. Herwig, Zaaibloe men. Herwig, Moderne tuinen zelf ontwerpen. Windscheif, Knutselen en bouwen in eigen tuin. Techniek, Twaalf aantrekkelijke molentochten in Neder land, Alcohol en verkeer. Reeskamp, De nederlandse paardetram in oude an sichten. Hooftman, Het nieuwe lueht- vaartboek voor iedereen. Smit, Bal lon. en luchtvaart in oude ansichten. Hooftman, Alles over Russische vlieg tuigen, Electronisch vademecum. Euwe, Inleiding tot computer en auto matisering, Inleiding tot computer en automatisering, vraagstukken. Hel- lings, Het ontwerpen van versterkers. - Nicolas, Over vlees, Gerst en bier. Paassen, Textielwaren, Houtvademecum, (dln.). Lassus, Byzantium en vroeg christendom, Knaurs lexikon der mo derne architectuur. Cichy, Baukunst in Europa, Baukunst der alten hoch- kulturen. Speiser, Baukunst der Os - tens Bontenbal, Hoe bouwt men Einfamilienhauser. Idenburg, Zicht op straks. Whits, Rembrandt. Gruy- %tr. De Haagse school. Pierre, De •urrëalistische schilderkunst, Calligrafie. M. C. Escher. ten een grote kans op heropname lopen en dan kan de maatschappij weer hun kostbare verpleging betalen. Daar komt dan nog bij dat de arbeidsongeschikt heidswet en de wet bijzondere ziekte kosten hier als het ware langs elkaar heenlopen. Voor een opgenomen patiënt wordt betaald. Maar diezelfde patiënt ontvangt, wanneer hij althans was ver zekerd, n>a het eerste jaar van zijn ziekte een uitkering krachtens de W.A.O. Dit betekent dat iemand krach tens de ene wet zijn verpleegkosten en krachtens de andere wet zijn loonder ving ontvangt, waarbij het gederfde loon een spaarpot vormt omdat de wet bijzondere ziektekosten geen bijbetaling kent. Welke oplossing Stel dat iemand in een inrichting ver blijft en een uitkering vanwege de ar beidsongeschiktheidswet ontvangt. Van die uitkering leeft zijn gezin. Maar dat gezin kan er, bij niet al te ideale onder linge verhoudingen, wel eens bij gebaat zijn dat de patiënt in de inrichting blijft zitten. Financieel is dat zeker voordelig, want van het gezinsinkomen eet de patiënt niet mee. Hoe vindt men een oplossing voor deze problemen Het zou aanbeveling ver dienen wanneer bij toepassing van de wet bijzondere ziektekosten niet langer een onderscheid zou worden gemaakt tussen patiënten die wel of niet in een psychiatrische inrichting verblijven. Zo zou bijvoorbeeld ook het verblijf in in stellingen, die een geleidelijke terugkeer van de psychiatrische inriehting- naar- de maatschappij mogelijk maken, door de A.W.B.Z. gefinancierd moeten worden. Voorts zou er een mogelijkheid moeten worden geschapen voor patiënten, voor wie arbeidsrevalidatie nodig is, maar die (nog) geen arbeidsprestatie kunnen leve ren. Kortom, er zal meer nadruk moeten worden gelegd op revalidatie, vooral buiten de inrichting en men zal niet mogen aarzelen daarvoor gemeenschaps geld uit te geven. Gebeurt dat niet, dan moet gevreesd worden dat vele psychia trische patiënten de aanpassing aan de maatschappij niet kunnen vinden en op de duur wéér in een inrichting belan den. Dat moet al om'menselijke redenen worden betreurd, maar ook financieel is het zeker onvoordeliger. Wat vergoedt de assuradeur van de be drijfsschadeverzekering Ten eerste de netto-winst die gemaakt zou zijn als er géén, door de verzeke ring gedekte, stoornis in het bedrijf zou zijn opgetreden. Niet dus de winst die behaald is in een bepaalde, vergelijk bare periode die aan de ramp is voor afgegaan, maar de winst die behaald zou zijn» In tegenstelling tot hetgeen velen me nen, wordt door de verzekeringsmaat schappijen dus wel rekening gehouden met een verhoging (en met een verla ging van de netto-winst die tijdens de periode van de bedrijfsstoornis be haald zou zijn. Een dergelijke schade vaststelling zal als regel geen eenvou dige zaak zijn, maar biedt in ieder geval de verzekerde de garantie dat een ver wachte fnkomstenvermeerdering (even wel ook -vermindering) in de schade- uitkering zal worden verdisconteerd. De lonen Ten tweede worden vergoed de over de termijn van uitkering betaalde door lopende kosten, lonen en salarissen. Wanneer een bedrijf slechts gedeeltelijk is gestagneerd, heeft een deel van het totaal der kosten, lonen en salarissen uiteraard betrekking op dat deel van het bedrijf dat nog wordt voortgezet. Het is duidelijk dat bij de vaststelling van de kosten, lonen en salarissen de schadeloosstelling daarvoor dan naar evenredigheid dient te worden vermin derd. Met andere woorden als een be drijf gedeeltelijk doordraait, zal terecht niet de post totale kosten-lonen-salaris- sen voor vergoeding in aanmerking kun nen komen. Ten derde worden vergoed de extra kos ten die zijn verbonden aan de maatrege len genomen ter beperking van de scha de. Het is duidelijk dat bedoelde maat regelen slechts dienen te worden getrof fen in overleg met de assuradeur, tenzij, gezien het dringende karakter, overleg onmogelijk was. Maximum Nu zou het kunnen voorkomen dat de kosten verbonden aan de maatregelen die genomen zijn om het bedrijf gedeel telijk te laten doordraaien tezamen met de gederfde winst en de doorgaande kosten, lonen» en salarissen, hoger zijn dan de schade die ontstaan zou zijn, als het bedrijf geheel was lamgelegd. In dat geval is de verplichting van de assuradeur beperkt tot vergoeding van de schade die het gevolg zou zijn van het geheel lamleggen van het bedrijf. De uitkering vindt plaats over de volle termijn van de bedrijfsstoomis, vanaf de dag van de ramp tot op het moment dat het bedrijf weer in de zelfde om vang als voor de ramp kan worden uit- Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, gjed en snel 1 Uitgebreide er. moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 geoefend, uiteraard tot maximaal de overeengekomen termijn, èn tot maxi maal het verzekerde bedrag. Blijvende schade Een belangrijke bepaling is ook de vol gende. Het kan zijn dat, hoewel de bedrijfs stoomis op zichzelf geheel is opgeheven en het bedrijf weer op volle toeren draait, er een omzetvermindering is ontstaan» als gevolg van een door de polis gedekt evenement. Tot op het mo ment nu dat het peil van de normale omzet weer is bereikt, zal de uitkering voortduren; ook hier natuurlijk weer tot maximaal de verzekerde termijn en het verzekerde bedrag. Als direct na de ramp géén maatrege len tot herstel zijn genomen, of als na herstel het bedrijf niet direct wordt hervat, is het billijk dat de daardoor ontstane schade niet wordt vergoed. Eveneens vindt geen, of althans slechts een gedeeltelijke vergoeding van de to tale schade plaats wanneer het bedrijf toch, door andere oorzaken, gestoord zou zijn geweest. De polissen bevatten dienaangaande na dere bepalingen, terwijl voorts kan wor den bepaald dat de uitkeringstermijn, voor wat de risico's straatafzetting of afzetting van de toevoerweg te water eindigt op het moment dat het besluit tot afzetting wordt opgeheven. Het is goed er tenslotte nog even op te wijzen dat ook een onderverzekerings- clausule in de polis is opgenomen, even als de co-assurantie clausule. Als namelijk de verzekerde som lager blijkt te zijn dan de som van a. netto winst die behaald zou zijn en b. kosten, lonen en salarissen die betaald zouden zijn, e.e.a. gedurende 12 maanden direct na de ramp, dar» zal het totaal van de schadevergoeding naar verhouding wor den verminderd. Als op het zelfde belang meer verzeke ringen lopen zal op elke polis uiteraard niet meer worden betaald dan een even redig aandeel in de totale schade. Een vorm van bedrijfsschadeverzekering is de zgn. huurdervirpgsverzekering. Deze wordt gesloten op de voorwaarden van de normale hiervoor besproken bedrijfs schadeverzekering. De huurdervingsver- zekering geeft de verzekerde dekking te gen de schade die hij lijdt door de ge hele of gedeeltelijke derving van de huur van door hem verhuurde panden, als gevolg van één der in de bedrijfs schade-polis gedekte oorzaken. Een nadere bespreking van deze verze- kerfingsvorm kan achterwege blijven omdat de condities geheel conform de condities van de bedrijf schadeverzeke ring zijn. Het is in Nederland nog altyd mogelyk, dat een werkende vrouw wordt ontslagen wanneer zij zwanger is of zelfs wanneer zij in het huwelijk treedt. Vrouwen, die bij de politie werken, krijgen bijvoorbeeld in zulke gevallen ontslag, zoals hun arbeidscontract aangeeft. Ook bij het onderwijs hebben zich dikwijls zulke geval len voorgedaan en ook vrouwelijke militairen verliezen hun positie bij huwelijk of zwangerschap. Terwijl in de overige E.E.G.-landen ontslag ontoelaatbaar is tijdens zwangerschap of althans een bepaalde periode van de zwangerschap, kent ons land nog steeds niet zulk een regeling. Maar de kans bestaat dat dit binnenkort zal veranderen. De Sociaal Economische Raad bestudeert op het ogenblik deze materie en dit or gaan heeft reeds een voorlopig advies uitgebracht omtrent ontslag van vrouwelijke werknemers wegens huwelijk en zwangerschap. Nederland heeft nog steeds geen regeling ten aanzien van ontslag van vrouwe lijke werknemers bij huwelijk en zwan gerschap. Dat feit is op zich niet zo ver wonderlijk, gezien de typisch patriar chale trekken, die onze samenleving tot voor kort vertoonde en in velerlei op zicht nog vertoont. In Nederland vindt men het in brede kring nog steeds ongepast, dat een ge huwde vrouw werkt. Een gehuwde vrouw moet voor de kinderen zorgen, het huishouden doen en goed eten ko ken. Dat wordt in de eerste plaats van haar verwacht. Vandaar dat Nederland het land is met het geringst percentage werkende gehuwde vrouwen in geheel Europa. Het ligt voor de hand dat in een dergelijk sociaal klimaat de werk gever niet bereid was de werkende vrouw al te veel faciliteiten te geven om haar werkkring te behouden. Haar taak, zo redeneerde men, lag in het ge zin en als zij haar werkkring kwijt raakte, nou dan was dat helemaal niet zo'n ramp. Deze denkbeelden leiden een taai en hardnekkig leven, maar toch lijkt er een kentering op komst. Orpze contacten met het buitenland nemen toe en zodoende kunnen we zien en horen dat het in an dere landen de gewoonste zaak van de wereld is dat de gehuwde vrouw ook een werkkring heeft en dat er wettelijke regelingen zijn gecreëerd om haar positie te beschermen. Vage rechten Nu is het met zo, dat een vrouwelijke werknemer in ons land „vogelvrij" la verklaard en helemaal geen rechten zou hébben. Maar op het punt van huwelijk en zwangerschap zijn haar rechten nogal vaag. In sommige arbeidscontracten staat uitdrukkelijk vermeld dat bij hu welijk ontslag volgt en alleen een wets wijziging kan hierin verandering bren gen. Maar in het arbeidscontract van vele vrouwen wordt over deze materie in het geheel niet gerept. Zouden zij bij huwelijk toch worden ontslagen, dan behoeven zij zich bij dit ontslag niet neer te leggen. In de meeste gevallen zullen de arbeidsbureaus een ontslagvergunning trouwens weigeren. Maar zou de zaak voor de rechter ko men, dan staat de werkneemster vrij zwak. Artikel 1639 van het burgerlijk wetbouw, dat handelt over beëindiging van dienstbetrekking, kan op verschil lende manier geïnterpreteerd worden. Daarom zal de situatie pas wezenlijk veranderen, wanneer dit wetsartikel wordt uitgebreid met de bepaling dat ontslag wegens huwelijk of zwanger schap aangemerkt moet worden als een onredelijke beëindiging van de dienst betrekking door de werkgever. Wordt de wet in deze zin veranderd, dan betekent dit dat alle arbeidscon tracten, waarin bepaald wordt dat een vrouw bij huwelijk of zwangerschap moet worden ontslagen, nietig zijn. Dat zou al een grote verbetering zijn. Juist het feit dat van tevoren niets wordt vastgelegd, dat een vrouw bij huwelijk of zwangerschap wordt ontslagen, vin den wij bijzonder onredelijk. Wel dient een wetswijziging de mogelijkheid open te laten, dat in bepaalde gevallen een vrouw bij huwelijk of althans bij zwan gerschap kan worden ontslagen, indien dit in verband met haar functie wense lijk zou zijn. Maar dat is iets anders dan tevoren al bepalen, dat ze „eruit" moet bij het sluiten van een huwelijk. In andere landen De andere E.E.G.-landen hebben zich op dit punt vooruitstrevender getoond dan Nederland. In West-Duitsland is bijvoor beeld ontslag ontoelaatbaar tijdens ge hele zwangerschap en zelfs tot vier maanden na de bevalling. In Italië heeft men een dienovereenkomstige regeling, met dien verstande dat het ontslagver bod daar geldt tot de eerste verjaardag van het kind. Ook Frankrijk kent op dit punt slui tende wettelijke bepalingen. Daar is een werkgever' strafbaar wanneer hij een zwangere vrouw ontslaat en kan men hem zelfs dwingen tot het betalen van een schadevergoeding. Minder goed zijn de regelingen in België en Luxemburg (ontslagverbod tussen 6 weken voor en weken na de bevalling). Maar zelfs vergeleken met deze twee landen valt Nederland uit de toorp, want onze wetgeving kent nog helemaal geen ontslagverbod betreffende werkneem sters, die in het huwelijk treden of zwanger zijn. Hopelijk zal de wetgever hierin op korte termijn verandering hrengen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3