\JU*t A^C Ac S.E.C. in vierde klasse G ingedeeld bij o.a. Baarn en 's-Graveland Peugeot Rijwielen Fugers Rijwielen MET RAAD EN DAAD Jeugd van v.v. Hees naar K.N.V.B.-kamp SOESTERBERG 50 JAAR FOKKER-VLIEGTUIGEN 180 jaar geleden BESTORMING VAN DE BASTILLE Trouwcirculaires Drukkerij Smit Sport 5 versnellingen f 223,-; Race 10 versnellingen 237.-. Diverse kleuren. Zo vlogen de duiven S.E.C. Honkbal Van Spin tot luchtreus (D Wie beweert, dat hij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij (6*^ rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat @5) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! trouwkaarien DINSDAG 15 .TULI 1969 Voor de amateurvoetballers gaat op zon dag 7 september de bal weer rollen. Organisatorisch staat de nieuwe compe titie alweer op poten. De verschillende elftallen zijn weer ingedeeld en voor S.E.C. betekent dat weinig veranderin gen ten opzichte van het afgelopen sei zoen. En de elftallen, die nieuw in deze afdeling zijn, zijn toch oude tegenstan ders van S.E.C.te weten Baarn en Donar, dit jaar beide gedegradeerd uit de derde klasse en geplaatst voor de moeilijke opgave om het verloren ter rein te herwinnen. Voor die taak staat ook S.EC., dat het tijdens het afgelopen seizoen niet redde door een groot aanta'. gelijke spelen, waardoor men met zeven punten ach terstand op De Zebra's nog maar op de derde plaats terecht kwam. Voorts zijn ook 't Gooi uit Hilversum en Allen Weerbaar uit Bussum in de vierde klasse G ingedeeld. Dat betekent, dat de wedstrijden allemaal weer ta melijk in de omgeving worden gespeeld. De complete indeling voor de vierde klcsse G luidtA.P.W.C. (Amersfoort), Allen Weerbaar (Bussum), Baarn, Do- nar (Hilversum), 's-Graveland, K.V.V.A. (Amersfoort), 't Gooi (Hilversum), Laren, L.V.V (Laren), N.S.C. (Nijkerk), Nijen- rodes (Breukelen) en S.E.C. Ofschoon het nog een beetje vroeg is om de verschillende kansen van de di verse clubs af te wegen, zal S.E.C. toch wel weer mogen rekenen op flinke te genstand van 's-Graveland, dat het af gelopen seizoen het net niet haalde, ter wijl Baarn, dat de goede sfeer in eigen gelederen weer hersteld heeft, en Donar st«"ig geen prijs op een langdurig ver- b'ijf in de vierde klasse zullen stellen. Wanneer de verrichtingen van S.E.C. goed zijn. mag de penningmeester in ieder geval weer een gunstig vereni gingsjaar verwachten. Ook de reserve-elftallen van de reeds genoemde verenigingen spelen voor een belangrijk deel in één klasse, te weten de reserve derde klasse G. Daarin zal S E.C. 2 onder meer de reserves van het sterke H.M.S. uit Utrecht. Baarn, Donar en V.V.O.G. uit Harderwijk ontmoeten. Ook 't Gooi 2, dat het in het vorig seizoen net niet haalde, is weer bij S.E.C ingedeeld. In deze reserve 3e klasse G komen uitA.P.W.C. 2 (Amers- Kerkstraat 3, telefoon 2030. De vereniging „De Vriendschap" nam met 912 jonge duiven deel aan een wedvlucht vanaf St. Katheryne Waver, afstand 136 km. De duiven werden ge lost te 8.10 uur met n.w. wind. De eerste duif arriveerde te 10.08.28 uur, de laatste te 10 52.38 uur. De uitslag was D. de Zoete 1 34 38 47. F. Groenestein 2. .T. Rademaker 3 15 39. C. Groen 4. J. Brouwer 5 14 28. E. Veerman 6 27 40 46. A. Meesters 7 8 37 45 50 79. C. Jak 9 70. E. Daatselaar 10 18 32 52 77. R. Koster 11 67. J. Huurdeman 12 57 69. G. v. d. Broek 13. J. Ruttenbe.rg 16 71. J. Ka merbeek 17 23 31 62 65. C. Bokma 19 22 29 55 63. S.K.B. 20 21 43 51 53 54 56. C. Vaessen 24 25 66. J. Rijksen 26 64. Altenaar-Reijerse 30 59. A. Hooijer 33 81. J. Wijnands 35. H. Westerveld 36. H. v. d. Hoef 41 48 76. J. Kruseman 42 44. H. v. d. Broek 49. H. Verkerk 58. W. Roest 60 72. P. van Klooster 61. A. Grift 68 83. De Bruin-Papenburg 73 82. M. Uhl 74 75. J. v. Klooster 78. W. v. Breukelen 80. SCHOONHEIDSSPECIALISTE MET VA KANTIE. - Bestaat er een aparte c.a.o.- regeling voor schoonheidsspecialisten of vallen deze onder de kappersc.a.o. Welke regelingen zijn er betreffende va kantiegelden, volgens de van toepassing zijnde c.ao.-regeling AntwoordEr bestaan helaas voor de schoonheidsspecialisten (nog) geen c.a.o. Dit is voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan belangstelling voor de vakorganisatie, vandaar dat wij u in uw eigen belang en dat van andere vak genoten adviseren u aan te sluiten bij één der hieronder genoemde bonden. Voorlopig "eldt dus voor u alleen het minimum aan vakantie en vakantiebij slag wat de wet sinds kort voor iedere werknemer voorschrijft en dat neer komt op tweemaal het bedongen aan tal arbeidsdagen per week, terwijl de jeugdvakantie (van hen die op 1 mei van het kalenderjaar de leeftijd van 18 jaar nog niet bereikthebben) minstens driemaal het bedongen aantal arbeids dagen per week bedraagt (art. 1638 bb, burgerl. wetboek) en de bijslag bedraagt 6 van het jaarloon. In geval van conflict biedt de organi satie haar leden bemiddeling en zo nodig rechtskundige bijstand. Hier volgen de bedoelde adressen Alg. Bedrijfsgroep Centrale, Plein '40- '45, nr. 1, Amsterdam (tel. 020- 134626). Chr. Bond van Kapperspersoneel, Hase- broekstraat 42, Utrecht (tel. 030- 31134). Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel ,.St. Cosmas", Oudenoord 12, Utrecht (030- 23659). foort), Baarn 2, Donar 2 (Hilversum), Elinkwijk 4 (Utrecht), 't Gooi 2 (Hil versum, Hilversum 2, Holland 2 (Utrecht), H.M.S. 2 (Utrecht), Nijenro- des 2 (Breukelen), S.E.C. 2, V.V.O.G. 2 (Harderwijk) en De Zebra's 2 uit Hil- VAN WEEDESTRAAT 52 U SOESTERBERGSESTRAAT 30 versum. Ook S.E.C. 2 kwam verleden seizoen door een te groot aantal ge lijke spelen buiten bereik van het kam pioenschap, al speelde het boven ver wachting sterk. Wanneer de reserves iets aan producti viteit kunnen winnen, ligt een zeer goede klassering in het verschiet. Overigens zal men nog wel even geduld moeten hebben om de kwaliteiten met de tegenstanders te meten. Eerst worden in augustus nog een paar tournooien gespeeld alvorens op 7 sep tember de competitie weer aan het rol len wordt gebracht. Vorige week, maandagmorgen, om half tien, begon voor een groep van dertien voetballers van de Heesjeugd een sport- vakantie. Vol moed en met veel plezier vertrokken de deelnemers o.l.v. de he ren R. Jansen (hoofdleider) en B. J. H. de Boer (leider). Met drie volgepakte auto's werd de reis naar Zeist aanvaard. Na aankomst en ontvangst werj eerst de tent ingericht. Toen alle deelnemende verenigingen gearriveerd waren, opende de kampchef het kamp. Omdat de v.v. Hees de jongste deelnemers had, werd de vlag door Frans van Heek en Pieter Kok gehesen. Een knoop in het touw deed de eerste poging mislukken, 's Middags werd reeds de eerste voet- Naast het eerste team van S.E.C.-honk- bal zijn er zeker nog meer negentallen die de aandacht van het honkbalpubliek verdienen. Allereerst zullen wij de schijnwerper richten op de jeugd van S.E.C.-honkbal. De jongste groep die in Soest honk bal beoefent is de Bleesing, dit zijn jongens van 8 tot en met 10 jaar. Deze spelertjes spelen met bijzonder veel ent housiasme, dat erg aanstekelijk werkt op het publiek, dat voornamelijk uit de ouders van de spelertjes bestaat. Een wedstrijd van deze kleine manne tjes is zeker de moeite van het bekij ken waard, de Bleesing zal op den duur immers de oudere spelers gaan ver vangen. Menigeen denkt misschien, dat er wel erg vroeg begonnen wordt met het beoefenen van deze sport, maar als u weet dat in Amerika al competities zijn voor jongens vanaf 4 jaar, is dit eerder te laat dan te vroeg. De Bleesing heeft veel kunnen leren in de vele honkbalkampen, die de Socs- ter Honkbalclub, als eerste in Europa voor deze spelertjes heeft kunnen orga niseren. Dit voorbeeld is echter nage volgd door verschillende andere ver enigingen, maar door de goede relaties, die ontstaan zijn uit de Soester Honk balkampen, kunnen nu ook Soester honkballertjes als gasten in de kampen van andere clubs komen. Zo zullen J. de Clippelaar, T. Nieuwburg en B. Thiellier naar een bleesingkamp gaan, georganiseerd door de Bussumse vereni ging H. C. A. W. Voor deze honkballers van Soest is dit een uitstekende kans om nog meer te leren van deze facinerende sport, De Bleesing komt in de competitie uit tegen ploegen uit de omgeving, zoals Donar, H.B.C., beide uit Hilversum, Utrecht Hitters, U.V.V. en H.M.S., alle uit Utrecht en H.C.A.W. uit Bussum. S.E.C. staat in deze competitie niet ai te hoog. Dit komt vooral door de vele va kanties van de jongens. Hierdoor wordt het namelijk wat moeilijk een goed in gespeeld team samen te stellen. Het spe len is echter het belangrijkste voor deze spelers en dit doen ze dan ook veel vuldig. De Bleesing traint op dinsdag middag van kwart over vier tot kwart voor zes. Een ieder, die wel wat voor honkbal voelt, mag naar de training komen kijken en eventueel een balletje mee gooien of slaan. Na de Bleesing komt de B.R.L. Dit is een afkorting voor de Babe Ruth League. Babe Ruth was een zeer be kende honkballer in Amerika. Ieder klein honkballertje en ook wel wat oudere honkballers dromen ervan om nog eens zo te spelen als deze speler kon. De jongens die in de B.R.L. spelen zijn 12 tot en met 15 jaar, een iets oudere leeftijdsgroep dus en het moet eerlijk gezegd worden, dat het spel dat de B.R.L. speelt weer beter is dan dat van hun jongere, sportgenoten, de Blee sing, De B.R.L. speelt ook tegen de bekende verenigingen uit de omgeving, In deze afdeling staat S.E.C. ongeveer in het midden, U.V.V. ait Utrecht staat boven aan. Afgelopen zaterdag won de B.R.L.- ploeg van S.E.C. nog met 14-1 van H.M.S. De B.R.L. traint op vrijdagmid dag van kwart over vier tot kwart voor zes en ook hier geldt weer, dat een ieder mag komen kijken, en zelf kan zien hoe een honkbaltraining verloopt. De volgende groep is de Junioren, dit team, bestaande uit jongens van 15 tot en met zeventien jaar, heeft het dit seizoen zeer goed gedaan, er werden maar twee wedstrijden verloren, de an dere wedstrijden werden echter allemaal gewonnen met grote verschillen. Dit team moet echter door de vakanties van de spelers en het vakantiewerk, dat veel junioren doen, teruggetrokken wor den uit de competitie. Dit is toch wel zeer jammer. Maar nu spelen verschil lende junioren mee in het tweede team en enkele zelfs in het eerste team. In het tweede team spelen alle andere spelers vanaf 18 jaar die niet in het eerste team uitkomen. Het tweede team is een echt gezellig team, waar het spe len belangrijker is dan het winnen. Na het tweede team komt dan het eerste. Dit team speelt in de tweede klasse van de K.N.H.B., maar twee klassen van de hoofdklasse af. Het eer ste team staat echter onderaan door een aantal zeer ongelukkige nederlagen, vele maar met één punt verschil. Toch moet vermeld worden, dat het een zeer goed team is, zo werd maar met 4-3 van kop loper Donar verloren en zo zijn er meer teams die de Soester Honkbalploeg vre zen. We hopen nog meer publiek bij de wed strijden van alle teams te mogen be groeten. Probeert u ook eens naar een wedstrijd van de Bleesing te komen kij ken, het is beslist de moeite waard en wanneer mogelijk zullen wij zoveel mo gelijk vermelden waar en wanneer er gespeeld wordt. balwedstrijd door het Hees-elftal ge speeld op de bijzonder fraaie grasmat van een van de velden van het K.N.V.B.- centrum. Bij deze wedstrijd scoorde de tegenpartij driemaal Hees eenmaal. Maandagavond werd wegens slechte weersomstandigheden een zaalvoetbal toernooi georganiseerd, waarbij Hees het, tegen grotere en oudere tegenstanders zwaar te verduren had. Dinsdag werden alle programma-onder delen in de stromende regen uitgevoerd. Hees verloor de eerste volleybalwedstrijd tegen een technisch beter spelende ploeg. De verschillende onderdelen van dé voetbaltest vielen ook in het water, waardoor de resultaten beneden de ver wachtingen bleven. De voetbalwedstrijden die Hees dinsdag speelde werden allebei verloren, hoe wel een fel spelend Hees zich danig verweerde tegen de oudere tegenstan ders. De drukke dag werd 's avonds be sloten met een film die goed in de smaak viel. Woensdag was de vrije dag van het kamp. Dankzij de heren H. de Bree en S. Laseur kon de Heesploeg een tocht naar Harderwijk ondernemen. Eerst werd een rondvaart op het IJsel- meer gemaakt, waarna het strand werd opgezocht, waar gelegenheid was om te voetballen en waar de ploeg van wege het goede weer ook kon zwemmen, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het dolfinarium en aan de speel tuin. In de avonduren werden na thuiskomst nog twee voetbalwedstrijden gespeeld, maar evenals de eerste verloren. Donderdagmorgen, om zeven uur, wer den de nog slaperige jongens en hoofd leider R. Jansen door nachtwaker De Boer uit de slaapzakken geschud om dat de ploeg die dag het corvée moest vc. zorgen, 's Morgens werden uitsteken de volleybal-wedstrijden gespeeld. Geen van beide zestallen kon een wedstrijd winnen, maar wel moesten de tegen standers viermaal een gelijk spel toe staan. Tussen de volleybal-wedstrijden door werd de laatste voetbaltest afge werkt. 's Middags werden weer twee voetbalwedstrijden gespeeld bij zonnig weer. De grotere tegenstanders beheers ten het spel, maar dank zij het voor treffelijk keepen van Tonny van Vulpen bleef de stand 4-1. 's Avonds werd in de prachtige sporthal weer een zaalvoetbal-competitie ge speeld, waarbij Hees niet tot de volle winst maar wel tot beter spel en een enkel gelijkspel kwam. De laatste wed strijd werd gespeeld tegen leeftijdge noten van de v.v. Schoten uit Haarlem, waarmee Hees nogal bevriend raakte deze week. Hoewel de Haarlemse lei ders hun best hadden gedaan een ge lijkwaardig team op de been te brengen, resultaten bleven voor Hees weer uit. Het eind van deze wedstrijd betekende tevens het eind van de donderdag. Vrijdag was de laatste dagde dag waarop de laatste wedstrijden van de C-ploegen wegens het slechte weer wa ren afgelest. Voor Hees was daardoor de enige kans op winst verkeken. De volleybal-wedstrijden werden wel gespeeld terwijl het water met bakken uit de lucht viel. De resultaten waren hetzelfde als donderdag, maar nu moes ten voortdurend de handen van de spe lers gemasseerd worden omdat de volley bal die zwaar was van het water, de handen van de spelers bezeerde. De allerlaatste wedstrijd van het eerste team was zeer spannend. De eerste set werd met klein verschil verloren. Het begon er op te lijken dat ook de twee de verloren zou gaan. Precies op het kritieke moment zagen de twee coa- chers dat Tonny van Vulpen een ver keerde manier van serveren had. Na een korte time-out bleek dat dit het ei van Columbus was, want daar na maakte Tonny met enkele goede serveerbeurten de set uit. 's Middags was de Heesjeugd vrij, terwijl er ge legenheid was om andere wedstrijden te volgen. Om half negen begon de bonte avond van het kamp. De avond werd ook bij gewoond door de heren S. Laseur en H. de Bree. Het trio „The Melody Stars" uit IJssel- stein verzorgden de avond, terwijl zes van de tien verenigingen waaronder Hees een eigen programma brachten. Aan het slot van de avond werden de groepsprijzen en de individuele prijzen uitgedeeld. De taart die Hees van de tentinspectie kreeg, werd 's avonds laat nog in de tent verorberd. Zaterdagmorgen werd na het ontbijt af scheid genomen van de kampstaf. Een van deze mensen noemde de v.v. Hees - in een gesprek met een van de leiders - een sportieve en moedige groep. Het Hees-team mag zich dan niet kunnen beroemen op opmerkelijke resultaten, wel kan worden gesproken van een goede vriendschappelijke verhouding on derling. OPENINGSTIJDEN HULPSECRETARIE. Gedureude het tijdvak van 11 juli tot 4 augustus is de hulpsecretarie te Soes- terberg, wegens vakantie van de heer J. A. Luyf, alleen voor het publiek ge opend op dinsdag 15, donderdag 17, dinsdag 22, donderdag 24, dinsdag 29 en donderdag 31 juli, telkens van 9.00- 12.30 uur. Fokker-vliegtuigen hebben in de internationale luchtvaartwereld alt\jd een be langrijke rol gespeeld, zowel in de militaire als in de civiele luchtvaart. Evenals de K.L.M. en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium viert ook de n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker dit jaar (1969) haar vijftig-jarig jubileum. Er zijn in de loop der jaren méér vlieg tuigen in Nederland gebouwd, o.a. vóór de oorlog door Frits Koolhoven, door De Schelde, door Trompenburg (Spij ker), door Pander, Aviolanda en Werk spoor. Toch mogen we zeggen dat de door de jonge Anthony Fokker in 1919 opgerichte Fokkerfabriek in Nederland de toon heeft aangegeven op het gebied van de vliegtuigbouw. Anthony Fokker kreeg reeds in de eer ste wereldoorlog een bijna legendarische naam door de jachtvliegtuigen die hij in Duitsland bouwde. Meer dan 4300 zijn D-7 tweedekker en zijn Dr. 1 drie dekker werden wereldberoemd en zó groot was het aureool om deze Fokker- jagers dat nog heden ten dage in Ame rika tal van deze jagers als „replica's" worden nagebouwd en door luchtvaart- enthouisten worden gevlogen. In Texas werd zelfs onlangs nog een „Fokker- Verein" opgericht, waarvan de leden rondvliegen met natuurgetrouwe co- pieën van Fokker's jagers uit de eer ste wereldoorlog. Df in 1939 in Amsterdam opgerichte vliegtuigfabriek ging voor het eerst verkeersvliegtuigen bouwen, speciaal bedoeld voor de civiele luchtvaart. Het begon met de F 2, het eerste vliegtuig van de K.L.M. met gesloten cabine waarin vier passagiers konden worden vervoerd, en we weten allemaal dat die ontwikkeling doorgaat tot op de dag van vandaag, tot de F-27 Friend- ship en de F-28 Fellowship, die op nieuw in de verkeersluchtvaart een uitermate belangrijke rol spelen dan nog wel zullen gaan spelen. Vn de Friendship zijn er nu niet min der dan 515 verkocht aan 119 klanten in 45 landen. Een succes van de betrek kelijk kleine Nederlandse vliegtuig industrie waar men zich in de inter nationale luchtvaartwereld werkelijk niet voor behoeft te schamen. Die Friendship werd na de Vickers Vis- count zelfs het meestgebouwde na-oor- logse Europese verkeersvliegtuig Lange rij Het zou te ver voeren alle door Fokker gebouwde verkeersvliegtuigen hier te noemen. Bekend werden vooral de F-7, de F-12, de F-18 en de viermotorige F-36, het grootste K.L.M.-vliegtuig vóór de oorlog. Maar Fokker had vóór de oorlog ook een vliegtuigfabriek in Ame rika, waar zulke beroemde verkeers- machines werden gebouwd als de Uni- versal en Super-Universal, alsmede de viermotorige F-32. Ook op militair gebied bleef Fokker ac tief en het populairste militaire vlieg tuig van Fokker werd ongetwijfeld de G-l, die met zijn dubbele staartbodem kort vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog bijzonder populair was in Nederland en die in de meidagen van 1940 actief tegen de Luftwaffe is opge treden. Een bekende jager was in de meidagen van 1940 de D-21, die de standaardjager was van onze toenmalige luchtmacht. Na de oorlog ontwierp Fok ker de D-24 Alliance, maar helaas is die nooit gëbouwd. Fokker moest zich na de oorlog tevreden stellen met het ir» licentie bouwen van buitenlandse straaljagers, zoals de Gloster Meteor, de Hawker Hunter en de Lockheed Starfighter. Wél werd na de oorlog een eigen straaltrainer ontwikkeldde S-14 Mach-trainer. waarvan er 20 voor de luchtmacht zijn gebouwd. Toekomst Nog altijd is de Fokker Friendship in produktie, maar alle hoop voor de toe komst is toch gevestigd op de sierlijke F-28 Fellowship, het allereerste straal- verkeersvliegtuig van Nederlands fabri kaat, dat nu reeds op de luchtroutes vliegt van de Duitse L.T.U., de Noorse maatschappij Braathens en de Italiaan se Aerolinee Itavia. Vooral in Austra lië voorziet men een grote markt voor dit voor de korte afstanden bedoelde Nederlandse straalvliegtuig. Een uiterst belangrijke rol wordt in de vliegtuigbouw gespeeld door de test piloot, de man die de eerste vlucht maakt met een nieuw type vliegtuig. Vroeger was het Anthony Fokker zélf die menige eerste vlucht met menige nieuwe Fokker-machine heeft gemaakt. Hij leerde zichzelf vliegen in zijn eerste wankele constructie, de Spin. Daarna beproefde hij liefst persoonlijk de nieu we typen. Na hem kwamen er anderen, die z£ér bekend werden. We noemen b.v. een Emil, Meinecke, een T. H. Leegstra, een Hugo Burgerhout, een Gerben Sonder- man (Sondermar» was ook instructeur van prins Bernhard). Zeven invliegers Op het ogenblik heeft Fokker een stuk of zeven testpiloten in dienst, die regel matig de F-27's en F-28's die van de band rollen, invliegen. Chef-testvlieger is de 43-jarige Jas Moll, die een 6000 vlieguren op zijn naam heeft en die o.a. tal van Starfighters die Fokker bouwde, invloog. Hij was het die de allereerste vlucht met de F-28 maakte, op 9 mei 1967. Zijn assistent is de 39-jarige Abe van der Schaaf (4000 vlieguren). Samen maakten zij begin 1969 de 120.000 km lange demonstratievlucht met de F-28 naar Australië en Nieuw-Zeeland. Het vak van testpiloot is wellicht het meest gevaarlijke, het meest romanti sche ook in de luchtvaartwereld. Ne derland heeft uitstekende testpiloten op geleverd en zelfs is het zo dat op dit moment in het buitenland tal van Ne derlandse testpiloten werkzaam zijn. We noemen b.v. een Frans Tuytjens, die tegenwoordig chef-testpiloot is bij Dornier in Duitsland en daar o.a. Sky- servants, straaljagers en Atlantics als mede helikopters probeert. Verder noe men we een Stephan van den Berg, die bij de Hamburger Flugzeugbau Harise Jets invliegt. Zolang de luchtvaart bestaat, is de test piloot met een aureool van romantiek omgeven. Dankzij de testpiloten vooral is de luchtvaart van vandaag geworden tot wat zij is. Het stemt tot voldoening dat ook Nederland een aantal testpilo ten heeft voortgebracht die aan die ont wikkeling van de luchtvaart een be langrijke bijdrage hebben geleverd Zonder de moed, de doodsverachting en het uitermate kundige vliegerschap van de Nederlandse testpiloten was de naam „Fokker" in de internationale lucht vaartwereld beslist niet die welke zij heden ten dage iseen naam waar iedere Nederlander trots op is. „Allons enfants de la patric, le jour de gloire est arrivé". De Marseillaise, eens het strijdlied van de Franse re volutionairen, is alom in de wereld be kend geworden als het Franse volks lied en vooral op de veertiende juli wordt dit lied door duizenden Fransen verspreid over de gehele wereld met zoveel vuur en kracht meegezongen, dat een niet-Fransman er stil van wordt. Hoeveel strjd is er niet aan vooraf gegaan voordat de Fransen eindelek dit lied door de straten mochten ver breiden Hoeveel onschuldigen zjn er in die woelige revolutiedagen van 1789 niet gevallen De slechte economische toestand waar in Frankrijk zich in die tijd bevond, de onvoorstelbaar grote verkwisting van het hof, de bevoorrechtingen van de adel ten koste van het gewone volk en de hoge belastingen waarvan de adel en geestelijkheid waren vrijge steld, moesten tenslotte leiden tot een uitbarsting, een ontploffing van opge kropte woede en ontevredenheid. Op 14 juli van het jaar 1789 barstte de bom van verontwaardiging met zo veel kracht, dat heel Frankrijk op zijn grondvesten trilde. Een trilling die een lange nawerking zou hebben. Zonder proces Een volksmenigte van naar schatting 30.000 man rukte die bewuste 14e juli gewapend met stokken, hellebaarden, bijlen en enkele geweren en wat dies meer zij op naar het symbool var» 's konings absolute macht, de „Bastille". „Bastille" is het franse woord voor burcht, later speciaal gebruikt ter aan duiding van de grote burcht gelegen aan het einde van de Rue Saint An- toine te Parijs. Dit reusachtige gebouw met zijn acht zware torens, waarin 40 kerkerruimtes en bovendien 40 onder aardse cachots, was oorspronkelijk be doeld als een vesting tegen de Engel sen ten tijde van Karei V. Met de bouw van het bastion werd in 1369 begonnen. In 1382 was het kasteel gereed. Later werd de Bastille voorbestemd staatsgevangenis te zijn, waarin vol gens de beruchte „Lettres de Cachet" personen zonder vorm van proces op last van de absoluut regerende vorsten konden worden ingesloten. Al deze griezelverhalen lijken ons nogal schro melijk overdreven, maar toch zal er wel het nodige van waar zijn. Vooral door de „Lettres de Cachet" werd de burcht door het gewone volk, de bour- goisie, gezien als het symbool van de absolute koninklijke macht. Wapens gezocht Oorspronkelijk wilde de niet te stuiten volksmenigte slechts het bij de Bastille gelegen wapendepot plunderen. Het permanente comité dat zich als volutionair gemeentebestuur van Parijs had geconstitueerd, trachtte zelfs nog te bemiddelen en op vreedzame wijze de capitulatie van het gehate bouw werk te verkrijgen. De bevelhebber echter, markies Jourdan de Naunat, die met zijn tweeëndertig Zwitserse en tweeëntachtig oud-gediende officieren slechts zeven gevangenen bewaakte en hier de dienst uitmaakte, wist zich geen houding te bepalen. Dit zou hem la ter in de chaos het hoofd kosten. Het vol* werd ongeduldig en kreeg de nei ging tot vechten. Bovendien verwachtten de autoriteiten allerminste aanval, zodat men alleen volstond met het afschieten van een kanon, waardoor de steeds groeiende menigte van voornamelijk kleine bur gers uit Faubourg St Antoine, aange voerd door een zekere Hulin, Maillard en beroepssoldaten, die zich niet hen hadden verbroederd, betrekkelijk ge makkelijk kans zagen met bijlslagen de kettingen van de ophaalbrug ;e bre ken. Het. gepeupel kreeg daardoor plot seling vrije toegang tot de poort naar de binnenplaats. Hoofd op een piek Toen de betogers eenmaal op de bin nenplaats waren doorgedrongen, voer den de Zwitsers een meedogenloze charge uit, waardoor een tweehonderd tal woeste aanvallers werd gedood of gewond. Inmiddels hadden anderen kans gezien de toegangspoort op zo'n wijze te be werken dat zij het onder voortdurende bijlslagen en stormrammen begaf, en zij zich toegang tot het gebouw konden verschaffen, vier valse munters, twee krankzinnigen, die later weer werden opgesloten, en een verlopen graaf be vrijdden. Met het hoofd van de markies op een piek gestoken keerde men in triomf tocht naar de stad terug. Het bericht over de verovering van de Bastille drong al gauw ot de verste uithoeken van Frankrijk door en het zou niet zo lang meer duren of de re volutie kon algemeen worden genoemd. Overal, maar vooral op het platte land en in de grote steden kwam men in opstand tegen de regering. Duizenden geestelijken en adelijke per sonen vluchtte-' naar het buitenland. Velen konden echter niet meer aan de voortrollende wals der bloedige revo lutie ontkomen, ontelbare onschuldige burgers, waaronder zelfs kinderen, wer den het slachtoffer van haat, verraad en verregaande corruptie en stierven onder het vallende mes. Toen eenmaal de totale ommekeer een feit was besloot men het gehate ge vangeniscentrum met de grond gelijk te maken. Een jaar lang hebben acht honderd werklieden hier dagwerk aan gehad. De aannemer van het slopers- werk leverde de arbeid een extra ver dienste op door de verkoop van stenen en gruis als souvenir Toe' sleet geleidelijk aan de herinne ring aan deze gedenkwaardige dag, tot dat in 1800 na de val van het tweede keizerrijk de jaarlijkse herdenking van genoemde quatorze juillet werd her steld, echter meer als manifestatie te gen de toen nog sterke monarchistische partij met het doel propaganda te ma ken voor de jonge derde republiek. En ook dit jaar zal de veertiende juli weer voor Frankrijk een nationale feestdag zijn, de eerste van de nieuw gekozen president. en Snelle en correcte levering en tot in de puntjes verzorgd I Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-256B-5154

Soester Courant | 1969 | | pagina 5