Soest toen Soest nu §êi 4- Het oog gericht op de volksraadpleging VECHTEN IN DE BANANEN REPUBLIEKEN twee weken in Soest V.V.V.-nieuws LAPMIDDELEN NIET WACHTEN OP VERDRONKEN KALVEREN Zwitserse padvinders Bob Lokhorst exposeert Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rurean voor redactie en administratie Van Wecdestraat 29a, S oest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vrijdag 18 juli 1969 48c jaargang no. 58 Vier auto's beschadigd na kettingbotsing Religieuse na klapband gevallen Brandje op picknickplaats met bier gedoofd Doorgereden na aanrijding Vrachtwagen reed P.U.E.M.-kabels doormidden Gevonden voorwerpen Eervolle vermelding Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 IS iflT. ii,'^r KT In West-Irian voorheen Nederlands Nieuw-Guinea is de volksraadpleging begonnen, waarin volgens opdracht van de Verenigde Naties de bevolking zelf mag beslissen over haar toekomstige status. Aangezien van te voren al vast staat dat de uitslag er op neer zal ko men dat het gebied nu ook feitelijk een deel van Indonesië zal worden, is de hele onderneming nogal overbodig. Ook van te voren staat vast dat de manier waarop men tot de uitslag zal komen aanvechtbaar is - trouwens ook wel moet zijn. Moesjawara is een Indo nesisch begrip met een oude traditie, die neerkomt op een gesprek tot een bepaalde opinie algemeen is. He'" is een systeem dat voor de Papoea-bevolking van het eiland vreemd is, zoals ook de westerse wereld er met enig argwaan naar kijkt, Maar welk ander systeem men ook ge kozen mocht hebben, het zou even vreemd zijn geweest voor een bevolking die voor een groot deel nog leeft in verhoudingen van het stenen tijdperk. Waar het op neerkomt is dat ontwikkel der landen de plicht hebben gehad de Papoea's op te leiden tot een status waarin het voor hen mogelijk was ge weest om op enigerlei wijze georgani seerd uiting te geven aan hun eigen ver langens. Daarvan is niets gekomen onder het Nederlands bestuur, daarvan is even min iets gekomen onder het Indone sische. Wat nu wordt vertoond heeft weinig te maken met het werkelijk uiten van de mening van een volk, het is een ma noeuvre waardoor Indonesië verlost hoopt te raken van een politiek hang ijzer. En iedereen werkt daaraan mee omdat men er geen enkel belang meer bij heeft dat de toestand hier nog een tijdje zwevend wordt gehouden. Zozeer is die medewerking dat zelfs van een effectieve controle of Indo nesië de indertijd onder V.N.-auspicicn gesloten overeenkomst netjes nakomt vrijwel geheel achterwege blijft. Het schijnt alsof het enige wat van belang is, is dat de wereld niet meer te maken zal hebben met een probleem als dat van Nieuw-Guinea - of West-Irian - waarin een achtergebleven volk zijn aansluiting zoekt bij de twintigste eeuw. Hoe sneller het een interne Indonesische zaak is,, hoe sneller de rest van de we reld van een onaangename verantwoor delijkheid af is. Het is een staaltje van pragmatisme, dat vol zit met allerlei aspecten waarop niemand trots hoeft te zijn. KANTMAN. Onze plaatsgenoot, de kunstschilder Bob Lokhorst houdt vanaf 26 juli tot en met 10 augustus, in het raadhuis te Naarden een tentoonstelling van schilderijen, te keningen en grafisch werk. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. De oorlog om een voetbalwedstrijd zou men de strijd tussen El Salvador en Honduras kunnen noemen. Met enig recht, want het conflict is inderdaad na een landenontmoeting op het voetbal veld uitgegroeid tot een slagveld. Maar de kern van de zaak ligt wel iets dieper. Bij honderdduizenden zijn inwoners van El Salvador geëmigreerd naar buurland Honduras en dat wil wat zeggen bij een bevolking van ongeveer drie miljoen. Ze werden landverhuizers omdat Él Sal vador arm is en bovendien overbevolkt een toekomst kan men zich daar moei lijk bouwen, terwijl in Honduras grond is en ook werk op de grote plantages. Maar is het percentage emigranten in El Salvador hoog, als immigranten in Honduras is hun percentage nog hoger: daar hebben ze bijna een zevende van de sterkte van de eigen bevolking. Dat feit alleen al eigent zich uitstekend om wrijving te veroorzaken. En het is eigenlijk niet zo vreemd dat Honduras enige wettelijke maatregelen heeft ge nomen tegen het importeren van anne xatie door El Salvador. Die wetten dwingen El Salvadorianen haast om weer naar hun land terug te keren en dat wekt bitterheid. Theoretisch is het als zo vaak vrij sim pel. De twee landen samen bieden voor hun totale bevolking redelijke bestaans mogelijkheden. In de praktijk wordt dit echter door tal van psychologische factoren onmogelijk gemaakt. Daarbij komt dat de Middenamerikaanse staten lijden onder een ander euvel ze probe ren wel in een soort economische ge meenschap samen te leven, maar een succes is dat niet. Kan dat ook niet zijn omdat ze vrijwel allemaal leven van de zelfde exporten van bananen en andere plantageproduk- ten. Ze vullen elkaar niet aan in deze gemeenschappelijke markt, ze zijn alleen maar eikaars concurrenten op de we reldmarkt. Dat is geen basis voor sa menwerking. De bedoeling zou zijn in onderling overleg te industrialiseren en daarbij elkaar aan te vullen, maar daar voor ontbreekt enerzijds het kapitaal en anderzijds de geschoolde industrie arbeider. Dat zijn problemen genoeg om lang over aan de conferentietafel te gaan zitten en nuchter te onderhandelen en gemeen schappelijke plannen te maken. Allerlei gevoelskwesties hebben er echter voor gezorgd dat men de bommen en kanon nen laat spreken die nog nooit iets go**) hebben opgelost. Abonnement per twartaa] 3,50, buiten Soest per kwartaal 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrRdag SOESTER OURANT en uiteraard het Soestcr Natuurbad, De Zwitserse gasten blijken zeer goed van vertrouwen, want toen dinsdag de ouders van één van de deelnemers het kamp kwam bezoeken, troffen zij een totaal verlaten en onbewaakt kampe ment aan, aannemende tenminste, dat het bordje „Verboden toegang" in niet alle gevallen voldoende bescherming biedt voor de eigendommen van de kampeerders. Bij een kettingbotsing op het Soester Hoogt zijn woensaagmiddag vier auto's beschadigd. In verband met werkzaam heden, boven op de heuvel, waren drie auto's tot stilstand gekomen, bestuurd door resp. H. H. uit Waddinxveen, de 32-jarige Hongaar M. R. uit Utrecht en de 35-jarige J. H. V. uit Soest. De bestuurder van de vierde auto, G. v, d. K. uit Amersfoort, kon echter niet tijdig meer tot stilstand komen. Alle vier de voertuigen werden op elkaar gescho ven. Persoonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor. Op de Middelwijkstraat is woensdag de religieuse C. uit Amersfoort gewond ge raakt, toen haar brommer plotseling een lekke voorband kreeg. De zuster verloor de macht over het stuur en viel, nadat zij eerst nog tegen een paaltje was gereden Zij liep een gebroken rechter pols en een hersen schudding op. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort Op een picknickplaats aan de Van Weerden Poelman weg is dinsdag een klein bosbrandje ontstaan. Bij aankomst van de politie bleek het vuur inmiddels al weer gedoofd te zijn. Een aldaar ver blijvend Italiaans echtpaar had een paar flesjes bier over het vuur leegge goten, inderdaad met het verwachte re sultaat. Op de hoek van de Biltseweg en de Wieksloterweg zijn dinsdag twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de bestuurders reed na het ongeval door, maar kon later worden gearresteerd. Het was de 37-jarige J. R. uit Soest. Het ongeluk gebeurde, toen R. vanaf de Biltseweg de Wieksloot wilde op rijden, terwijl de 44-jarige J. W. B., eveneens uit Soest, uit tegenovergestel de richting naderde en de wagens langs elkaar schampten. De auto van R. werd later op het industrieterrein terugge vonden. De eigenaar zei, van het ge beurde niets gemerkt te hebben. De schade aan beide voertuigen was ge ring. Torenstraat, gezien vanaf de toren van de Ned. Hcrv. Kerk, vijftig jaar geleden. Een nieuwe service is sinds kort in ons programma opgenomen en wij geloven wel, dat zij, die het speciaal van de va- kantie-„dagjes" moeten hebben, hier mee gebaat zijn. De bekende rederij Koppe N.V. te Am sterdam, die het watertoerisme sinds jaren dient, heeft een uitgebreide lijst van boottochten georganiseerd. Voor iedere dag van de week staat er iets anders aar» de top. Het gezellige is nu, dat wij voor al deze tochten een plaats voor u kunnen be spreken, precies zoals wij dit ook altijd gewend zijn voor de bustochten van de firma Tensen te doen. Programma-boekjes kunt u bij ons af halen. Wie het deze zomer van de snip- perdagjes moet hebben, kan ruim keuze maken, daarbij bepalend of er met de bus of met de boot gereisd zal worden. Een treinretourtje Baarn - Amsterdam komt er wel aan te pas, wanneer u voor de boot kiest, want u moet deze aan de De Ruyterkade te Amsterdam pik ken. De meeste afvaarten beginnen om 10.00 uur of 10.30 uur. Dus gemakkelijk vanuit Soest te halen. Nu nog even iets voor de jeugd. Het foldertje van het Slottuin-Theater te Zeist vermeldt een aantal leuke voor stellingen, o.a. op woensdagmiddag 23 juli, Avonturen van Tijl Uilenspiegel, gebracht door het „Limburgs Jeugdto neel". Misschien iets om met jeugdige logeetjes naar toe te gaan. Of voelt u zelf voor een avond-voorstelling Mis schien een klucht van Molière, of de operette „Die Csardasfürstin" of de gast- voorstelling van Cilli Wang Het beste iseven dat foldertje komen halen Er is keus voor jong en oud. Op de Winkelmanstraat in Soesterberg heeft woensdagmiddag de chauffeur W. O. uit Soest met zijn vrachtwagen een tweetal draden van de P.U.E.M. door midden gereden. Verdere ongelukken deden zich niet voor. Alleen kwam een gedeelte van Soesterberg even zonder stroom te zitten, maar het euvel was spoedig weer verholpen. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven huissleutel, zwarte handtas met inhoud, sleutel, zwart damesrijwiel, kampkaart van de N.R.C. gele poncho, spinnekop, zwarte bontmuts, portemonnaie, rood handtasje, badtas, zwarte diplomatentas, bromfietsgereedschap, vijf sleutels aan touwtje, fietspompje, handwerklap, da mespolshorloge, tas met sleutels en boek. Aan komen lopen schildpadje. Op de internationale beroepen wedstrij den, die in Brussel werden gehouden, werd aan M. Wigtman, wonende te Soest en werkzaam bijBronswerk te Amersfoort, als Nederlands vertegen woordiger voor het vak electrisch boog- lassen, een eervolle vermelding toege kend. Dezelfde plaats nu. Het ziet er naar uit, dat de regering in grote lijnen mee zal gaan met het door de Socaal Economische Raad ge adviseerde pakket van maatregelen ter beteugeling van de stijging van prijzen en lonen. Daartoe behoort ook een uit stel van de eerder vastgelegde jaar lijkse huurverhoging van zes procent, die dan niet zou ingaan per 1 januari a.s. doch pas per 1 juli 1970. Door vak bonden en oppositiepartijen wordt hier al enige tijd op aangedrongen en nu de S.E.R. het ook in zijn advies heeft op genomen, kan de regering daar moeilijk meer onderuit. Minister Schut is er wel een tegenstander van, doch legt zich neer bij de kabinetsmeerderheid. is een onderdeel van het politieke spel. Het nog altijd moeten subsidiëren van het grootste deel van de woningbouw is op zichzelf natuurlijk een ongezonde zaak. Een deel van de bevolking wordt daardoor geld toegeschoven en een an der deel erdoor gediscrimineerd. Maar het politieke spel is vol onlogische oplossingen, omdat men bang is en be paalde bevolkingsgroepen te vriend wil houden. Een dergelijke, in wezen onge zonde situatie, doet zich ook voor ten aanzien van de landbouw en veeteelt. De politieke overwegingen dwingen tot lapmiddelen. Als men nu maar niet denkt dat het volk daar ook wezenlijk mee gebaat is. Het eindje moet tenslotte toch de lasten dragen. Voor de oningewijde lijkt de verschui ving van de huurevrhoging een eenvou dige zaak, die meehelpt de kosten van levensonderhoud nog enige tijd te druk ken. Maar het is een lapmiddel, dat de staat, in wezen dus ons volk, geld kost. Dat weten vakbonden en partijen natuurlijk ook wel, maar het niet ver hogen van de huur is spectaculairder. Dat merkt de individuele burger direkt en wordt dus als een goed punt ervaren. Dat de staat dit besluit nu langere tijd meer geld kost in de vorm van bouw- subsidies en daardoor andere noodza kelijke voorzieningen langer achterwege moeten blijven, dat loopt minder in de gaten en kan zelfs een mooi punt zijn om de regering over aan te vallen. Dat de regering niet verder kan springen dan haar polsstok lang is, dat is vers twee. Hoe vlugger de vooroorlogse en vlak daarna ontstane huurprijzen aangepast zijn aan de huidige bouwkosten, hoe vlugger ook aan de woningnood een einde kan komen. Er wordt, ook in de Tweede Kamer, geklaagd over te weinig gesubsidieerde woningbouw. Dat is natuurlijk een fijn aanbeeld om op te blijven hameren, maar het geld ervoor moet er ook zijn en daar zorgen de vragers niet voor. Hoe lager de huur prijzen blijven, hoe meer subsidie de huizenbouw uiteraard vergt. Om die bouw te versnellen is dus een verdere aanpassing van de huren nodig en dat is wat minister Schut dus voor ogen staat. Nu stelt men dat uit en het ge volg is dus, dat het aantal uit de subsi- diepot te bouwen huizen niet verhoogd kan worden. Dat wil men dan de regering verwijten, maar die ziet geen kans om nog meer miljoenen ir* de woningbouw te stoppen omdat er nog zovele andere noodzake lijkheden en wensen zijn waaraan vol daan moet worden. Dat uitstel van de huurverhoging lijkt dan wel erg mooi om de kosten van direct levensonderhoud te helpen druk ken en daarmede de looneisen voor het komende jaar, maar feitelijk komen we er mee achterop. Het betekent ook een langer continueren van de woningnood of anders afzien van andere al even noodzakelijke uitgaven. Dat men er dit niet openlijk bij vertelt Het heeft ons getroffen dat opnieuw twee grote bedrijfssectoren hebben be sloten tot een fundamentele doorlichting van hun structuur met het oog op de steeds sneller optredende wijzigingen in het zakenleven. Wij bedoelen de mid delgrote en kleine scheepsbouw en de industrie en handel voor gedistilleerd, Zij zullen hun productiestructuur laten onderzoeken alsmede de gewenste be drijfsomvang, de financieringsaspecten en de rentabiliteit, teneinde hun toe komstkansen te bepalen en tijdig de bakens te kunnen verzetten. Het verwondert ons dat ?t name de kleine scheepsbouw eerst nu tot een zodanig onderzoek overgaat. Er is al jarenlang sprake van malaise in die hoek. Men heeft reeds een aantal be drijven ten gronde zien gaan en tal loze onvervangbare vaklieden zien af vloeien naar elders. Eerst heeft men dus de verzwakking laten voortwoekei'en en men zet een reddingsactie in op het moment dat het water reeds tot aan de lippen is gestegen. Dit kan men be paald nog niet zeggen van de bedrijfs tak gedistilleerd. In de eerste plaats zou daar nooit water tot de lir~>en stijgen en vervolgens dateert daar de structuurverandering van recente da tum. Twee dingen moeten worden opgemerkt. In de eerste plaats dat men regerings hulp tot een grondige doorlichting van deelmarkten uit ons economisch leven kan komen. Vervolgens dat hier onvol doende en in het algemeen in een te laat stadium gebruik van wordt ge maakt. De tijdige research en doorlich ting is nog lang niet populair genoeg. Men zie naar de textielsector, naar de metaalbranche, naar de haarden- en kachelindustrie. Hierdoor wordt de ar beidsmarkt niet alleen telkens schoks gewijze verstoord maar ook aan de consumenten grote schade toegebracht. Want als men op groter schaal, vooral dwars door de gehele bedrijfskolom, meer onderzoek zou plegen, zouden de kosten van het consumptiepakket kun nen dalen of gelijk blijven. Er zouden dan minder inflatiezorgen zijn dan thans. Een groep van ongeveer 40 Zwitserse padvinders uit Bern verblijft momen teel voor een vakantie van twee weken op De Paltz, vlak achter het Soester Natuurbad. De „11. Zug Schwyzerstern"- groep is per trein naar Nederland geko men en heeft in de bossen langs de Van Weerden Poelmanweg de tenten opgeslagen Deze groep, die voor de vierde achtereenvolgende maal een reis naar het buitenland maakt, bezoekt thans voor het eerst Nederland. Gedu rende twee dagen zullen cle jongens, in leeftijd variërend van 11 tot 16 jaar, bij Nederlandse gezinnen worden uitge nodigd. Het programma van de padvinders ver meldt en vermeldde tochten naar Amersfoort, Amsterdam en Rotterdam

Soester Courant | 1969 | | pagina 1