BIJSTAND EN EIGEN WONING UITNODIGINC OPRUIMING GRAMMOFOONPLATEN 50 tot 75% korting „DE GOUDEN SNAAR" MAZDA TWEE MATEN VERKOOPSTER VESPA CIA0 De Witte Pompen PROVINCIES OPHEFFEN U KUNT NIET ALLES WETEN Officiële ZUUR APPELTJE VOOR DE WESTDUITSERS WELKE AANSPRAKEN HEBBEN WERKNEMERS BIJ FAILLISSEMENT VANDAAG BESLISSEN Huis andere funktie dan banksaldo Het geboortekaartje Drukkerij Smit Openbare Bibliotheek Waarborg voor kwaliteit, Garage ,DE SOESTER' !J«i Rrr«-der staat klaar bij ...Pij? Ponden Snaar" Gevraagd VAN DAM-SCHOENEN Geslaagd Streven naar grotere bestuurseenheden Bij meeste burgers weinig provinciaal bewustzijn IVOLVOJ mededelingen Voorlichting bijstandswet Ophalen grof huisvuil Koopt u een bromfiets J. L. M. van Hal-Zonderop Voor modern DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT Van Weedestaat 29A Voor moderne en klassieke verlichting VAN SCHALKWIJK VRIJDAG 18 JULI 1969 i" aMraerking W" k0™« voor oen uitkering krachtens de alge- Ilën om ^de nnndm°k H.J* kUnnen aantonen nie' te beschikken over de mid- fet st^aè ba^kreke ae Van het bestaan te vooralen. Heeft ao iemand l"flHke n tk ka" hy redel«k"wÜS "iet verwachten dat h« voor I h uitkering m aanmerking komt. Er mag dan worden verlangd dat de persoon in kwestie eerst aijn eigen geld aanspreekt alvorens geld te vrat van de gemeenschap. 6 1 Alleen wanneer hy slechts over een bescheiden vermogen beschikt, kan dat bij e e an e ing van e ijstandsaanvrage buiten beschouwing worden gelaten. Maar hoe liggen de zaken, wanneer iemand bezitter van een huis is Een bescheiden vermogen kan dus bij de behandeling van een verzoek om periodieke bijstand buiten beschouwing worden gelaten. Algemeen wordt aan vaard dat een vrij te laten vermogen voor een echtpaar wordt gesteld op 6.000,voor een alleenstaande op ƒ3600,— en voor elk minderjarig kind, voorzover inwonend, op ƒ1200,Alles wat er méér is dient te worden aange wend voor de bestrijding van de kosten. Vóór iemand voor bijstand ir> aanmer king komt dienen eerst ook alle moge lijke vorderingen te worden gereali seerd. Dat houdt in dat bijvoorbeeld bestaande rechten op een lijfrente of een verzeke ring e.d. geldend worden gemaakt. Pas als alle bronnen zijn opgedroogd kan op de bijstandswet een beroep worden gedaan. Hoogstens kan in afwachting van de effectuering van deze rechten bijstand worden verleend in de vorm van een voorschot of a fonds perdu. Maar hoe liggen de zaken, wanneer iemand de gelukkige bezitter is van een huis Moet het eigen huis eerst zo veel mogelijk worden verzwaard voor dat men voor een uitkering krachtens de bijstandswet in aanmerking kan ko men Moet men wel of geen verschil maken tussen de waarde van een huis of de waarde van geldswaardige papie ren Onredelijke hardheid Velen menen dat men geen verschil moet maken wanneer het gaat om de waarde van een huis of de waarde van geldswaardige papieren. Zou iemand, die een huis bezit, dus bijstand aanvra gen. dan zou men hem te allen tijde moeten verplichten eerst dat huis te be zwaren, zo redeneert men dan. Toch kunnen tegen deze redenering, hoe logisch ze op het eerste gezicht ook lijkt, enkele steekhoudende bezwaren worden ingebracht. De mentaliteit, die aan dit soort redeneringen ten grond' slag ligt, achten wij namelijk zonder meer verkeerd. Er wordt hier rekening gehouden met de geest van de .algemene bijstandswet. Want wat deze wet in de eerste plaats beoogt is dat het menselijk individu in staat wordt gesteld zelf standig in zijn bestaan te voorzien. Als Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, gjed en snel 1 Uitgebreide er. moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Nieuwe aanwinsten Benser, Dia's ma ken op reis. Loo, Fotomodel, voor mij hoeft het niet. De schoonheid van antiek. Dony, Antieke meubels. 2 dln. Evers, Geschiedenis van het meubel. Manque, Das neue Kamin-Buch. Ver- ster, IJzer van vroeger. Fischer, Het leven var. Mozart. Hoving, Het orgel in Nederland. Bulthuis, Zelf een poppenspel schrijven. Moore, Geheim schrift en codes. Prick, Lodewijk van Deyssel Schilp, Herman Heyermans. Brandt Corstius, Het poëtisch pro gramma van Tachtig. Cornets de Groot, De chaos en de volheid. Oudshoorn, Het onuitsprekelijke. Smit, Op mijn woord. Bernlef, Berm toerisme. Vlek, Een warm hemd voor de winter. Berghe, De hedendaagse chinese letterkunde. Goldschmit-Jen- ner, Goethe. Reich-Ranichi, Notwen- dige Geschichten. Priesley, Dickens. Shelly, The complete poetical works. Westers-Barbare, Leer Joegoslavisch. Russisch-Nederlands woordenboek. Lathouwers, De hedendaagse Russische letterkunde Boshouwers, De heden daagse Zweedse letterkunde. Kahn, Geschiedenis van de sociale vooruitgang. Dantzig, Het Nederlandse aandeel in de slavenhandel. Bruhn, Kostümge- schichte in Bildern. Fabre, Geschie denis van de mode. Fuchs, Klassiek vademecum. De eeuw der koningen. Standaardgeschiedenis van de tweede wereldoorlog. Kogon, De SS-staat. Blok, De Franken. Lennep, Als vorsten. Jong, Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Berg, Dertien in een dozijn. Schenk, Drakensteyn en zijn bewoners Schenk, Huis ten Bosch en zijn be woners. Schenk, Paleis Noordeinde en zijn bewoners. Kuyk, Dagen, maan den, jaren uit het leven van Kon. Juliana. Lammers, Van prinses tot grootmoeder. Norel Prinsecsen krij gen kinderen. Schutema Meyer, Gro ningen. Vrankrijker, Stad en lande van Gooiland. Heupers, Beeld van Eemland. Wit, Den Haag, vroeger en nu. Last, Strijd, handel en zeerove rij.' Riemens, België. Heibr r, Adolf Hitier. Mitford, Madame de Pompadour. nu eerst het huis moet worden „opge soupeerd", waardoor rente- en aflos singsverplichtingen alsmaar hoger wor den, dan zal de bijstandsbehoevende in een steeds onzelfstandiger positie gera ken. Een huis heeft nu eenmaal een totaal andere functie dan een fors banksaldo. Het huis voorziet in een primaire le vensbehoefte van een mens. Als je hem dat afneemt of als hij zich terwille daarvoor in de schulden moet steken, dan heeft hij letterlijk niets meer. Menigeen heeft zich na jaren van hard werken en sparen een huisje verwor ven. Om dan deze mensen te dwingen nog eens een flinke hypotheek te ne men voordat zij voor bijstand in aan merking komen, lijkt ons een evident voorbeeld van onredelijke hardheid. Opnieuw schulden Vanzelfsprekend gaat het hier niet om mensen, die in „een kast van een huis" wonen. Bezitters van zulke panden zal men in de wachtlokalen van een ge meentelijke sociale dienst ook niet aan treffen. Veelal gaat het hier om men sen die in de zgn. goedkope tijd een huisje hebben gekocht en er jaren over hebben gedaan om de lasten af te be talen. Het zou wel bijzonder hard zijn om van deze mensen te verlangen zich opnieuw in de schulden te steken. Hiermee is natuurlijk niet alles gezegd over de problematiek van een eigen huis. Uiteraard kan de waarde van het huis niet onbeperkt buiten beschouwing blijven, maar ons inziens zou er reeds veel gewonnen zijn wanneer alle hui zen die een waarde hebben van niet meer dan ƒ20.000 a ƒ22.000 buiten be schouwing werden gelaten. Dat zou dan door middel van een wetswijziging in de bijstandswet moeten worden vastge legd, zodat iedere gemeente verplicht zou zijn zich aan een dergelijke regel te houden. Verbetering woning Een heel andere kwestie is, of de ge meente in bepaalde gevallen een huis eigenaar bijstand moet verlenen om zijn huis te verbeteren. Hierover kan men geen algemene regels opstellen, ieder geval moet op zijn individuele bij zonderheden worden beoordeeld. Hiermede nodigen wij u uit een keuze te komen doen uit een enorme voorraad sterk verlaagde platen Stereo/Mono - alle soorten en maten, bijvoorbeeld KLASSIEK L.P., Mono, vanaf ƒ4,50 KLASSIEK L.P., Mono/Stereo, nu vanaf ƒ6,95 POPULAIR L.P., Mono/Stereo, nu vanaf ƒ4,50 SINGLES VAN BEKENDE TOPPERS, nu vanaf ƒ1,25 STEENHÓFFSTRAAT 15 - SOEST - TEL. 2132 Aanbevelend, J. MEEDER. Over deze kwesties bestaan er enkele (appèl-)uitspraken van de Króón. Zo vroeg een vrouw bijstand aan de ge meente om de bovenverdieping van haar woning te verbouwen om daarna door verhuur van de beschikbaar ko mende ruimte in» haar onderhoud le voorzien. De Kroon wees dit verzoek af, aangezien redelijkerwijs niet kan wor den gezegd, dat bijstand in deze kosten tot een zelfstandige voorziening in het bestaan door betrokkene verantwoord is. Een juiste beslissing, want gemeen schapsgeld dient niet te worden be steed om een soort kamerverhuurbedrijf te financieren Een andere appellant beoogde bijstand te verkrijgen ir> de kosten van verbete ring van zijn woning tot een bedrag van ƒ8500,De bedoeling was dat de woning vochtvrij zou worden gemaakt, hetgeen in verband met de gezondheids toestand van de aanvrager bis zeer noodzakelijk werd aangemerkt. De aan vrager had zelf niet het geld om deze verbeteringen aan te brengen. In dit ge val besliste de Kroon dat geen gewone bijstand, maar leenbijstand zou worden verstrekt. De aanvrager verdiende ge noeg om te zijner tijd dit bedrag te kunnen aflossen, maar men wilde hem zo gauw mogelijk helpen door middel van een leenbijstand tegen een rente van 63/4 vanaf ƒ6895,incl. B.T.W. Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest De geluiden over doping in de wieier- wereld zijn somber. Nadat al enkele Ne derlandse renners bij eerdere gelegen heden waren betrapt op het gebruik van stimulerende middelen en ook de uitslag van een gewonnen wedstrijd in Mexico op losse schroeven kwam te staan, is tijdens de ronde van Frank rijk gebleken, dat er nog veel meer geslikt wordt dan men durfde vrezen. Het vervelende is, dat een aantal ren ners blijkt te beschikken over middelen die (nog) niet op de verboden lijst staan. Bepaalde wielrenners worden echter ge schorst omdat zij toevallig officiële do ping gebruiken, welke wel met name ge noemd is. Het is feitelijk niet eerlijk en niet redelijk alleen de gebruikers van de officiëel verboden middelen te straf fen. In feite zijn zij minder geraffineerd te werk gegaan dan collega's die na lang zoeken iets vonden dat nog niet aan de doping-controleurs bekend was. Het is een weinig verheffende en on bevredigende situatie, die veel afbreuk doet aan de wielersport. Zolang er geen duidèlijke scheidslijn kan worden getrokken, zal men één lijn moeten trekken. Bel 3473 of 5889. TORENSTRAAT 5. De heer H. Wind te Soest leraar aan de Chr. Mavoschool alhier, is geslaagd voor het examen Engels M.O.-A. Gemeentegrenswijzigingen zijn in Nederland de laatste jaren bijna aan de orde van de dag. Vaak is dit een doorn in het oog van degenen, die binnen de oude machtsstructuur een zekere machtspositie, invloed, gezag of erefunctie bekleedden die zij niet gaarne prijsgeven. Voorts bestaat er altijd een groep personen, die uit een soortement lokaal patriotisme de bestaansgrenzen kost wat het kost wil hand haven. Maar nochtans zien we in ons land een steeds duidelijker ontwikkeling naar grotere bestuurseenheden, met name naar regionale en ontwikkelingsgebieden met de stad als bezielend middelpunt. Zo vormt de gewestvorming momenteel een actueel onderwerp van discussie. Maar aan onze provinciegrenzen wordt tot nog toe nauwelijks getornd. Deze histo risch bepaalde grenslijnen bestaan nog steeds, ofschoon ze in vele gevallen de economische en planologische ontwikkeling van bepaalde landsstreken eerder rem men dan stimuleren. beseft hij nauwelijks en het interesseert hem ook niet. Hoe dan wel De historische provinciegrenzen passen niet meer bij de structurele veranderin gen, die zich in ons land aan het vol trekken zijn. Sommige provincies zouden gezien hun problematiek beter tot één geheel kunnen worden samengevoegd. We denken bijvoorbeeld aan de drie noordelijke provincies, die allen streven naar een verdere industrialisatie en be tere communicatie met de randstad Hol land. De noordelijke drie zouden als één bestuursgeheel waarschijnlijk meer be reiken dan als drie afzonderlijke gewes ten. En wat zou er precies tegen zijn mode provincies Overijssel en Gelder land samen te voegen Eventueel zou ook oostelijk Utrecht nog bij dit oostelijk gewest kunnen worden ondergebracht, terwijl de rest van de provincie Utrecht deel gaat uitmaken van Randstad-Noord met Amsterdam, Haarlem en de stad Utrecht als voor naamste pijlers. De provincies Brabant en Limburg zouden ook tot één gewest kunnen worden samengesmeed en ten slotte zou de provincie Zeeland onderge bracht kunnen worden in Randstad- Zuid. Een dergelijk plan is vervat in een nota, die enkele jaren geleden werd uitge bracht door een studiecommissie onder leiding van prof. ir. J. Thijsse, die advi seerde om de IJsselmeerpolders onder te brengen bij Randstad-Noord. Districten Opheffing van de huidige provincies en vorming van een kleiner aantal nieuwe districten. Dat is een oplossing, die niet alleen de commissie Thijsse maar ook de dr. Wiardi Beekman Stichting heeft voorgesteld. Ook deze stichting pleitte voor de vorming van vijf gewesten in ongeveer de zelfde zin als de commissie Thijsse die heeft bepleit. Noch prof. Thijsse, noch de W.B.-stichting geloven, dat de provincies als pleitbezorgers van regionale verlangens zulk een grote be tekenis hebben, dat zij beslist moeten blijven bestaan. Als er in een bepaalde gemeente of streek ontevredenheid heerst over de gang van zaken, kloppen de gemeente besturen toch wel bij Den Haag aan de deur. Daar heeft men de provincie niet voor nodig. Trouwens, de huidige regeling is zo, dat steden met meer dan 100.000 inwoners zelfstandig besluiten kunnen nemen terzake van bijvoorbeeld het kopen en bezwaren van onroerend goed. Die besluiten zijn niet meer on derworpen aan de goedkeuring van ge deputeerde staten. Bovendien moeten we in een tijd van groeiende internationale contacten in steeds grotere eenheden gaan denken. De ontwikkeling in de Randstad Hol land sluit in menig opzicht aan bij die in het Duitse Ruhrgebied. Internationale planning wordt een onmisbare voor waarde en zulk een planning komt be ter tot zijn recht in grotere bestuurs eenheden. Er is dus alle reden om ons te beraden over de huidige provincie grenzen en krachtig tt streven naar schaalvergroting. Enkele jaren geleden bestonden er plan nen om de gemeente Deventer uit te beriden aan de overzijde van de IJssel. Maar daarmee kwam Deventer aan Gel ders grondgebied en dat mocht kennelijk niet. Dus ging de geplande uitbreiding niet door. Gelukkig zijn de provincies niet altijd zo zuinig op hun grondgebied. Noord-Holland stond in het begin der vijftiger jaren Urk met een royaal ge baar aan Overijssel af en Zuid-Holland heeft voorzover wij weten nooit enig hartzeer gehad van de overdracht van de gemeente Oudewater aan de provin cie Utrecht. Maar niet altijd zal de overdracht van een gemeente of een gebied aan een andere provincie zo gemakkelijk verlo pen. Het zal Noord-Holland een zorg zijn dat Vlieland en Terschelling sinds 1942 weer deel uitmaken van de pro vincie Friesland, maar wij zien de zure gezichten van de Noordhollandse be- stuurderen al voor ons, wanneer de pro vincie Utrecht het Gooi voor zich op eisten dét doet de provincie Utrecht. Terwijl de gemiddelde Nederlander soms erg chauvinistisch denkt wat zijn woon- of geboorteplaats betreft, ontdekt men bij hem weinig „provinciaal bewustzijn". Alleen de Friezen en in mindere mate de Zeeuwen vormen een uitzondering op deze regel. In Friesland zou er een storm van verontwaardiging opsteken, wanneer de drie noordelijke provincies tot één bestuurseenheid zouden worden samen- voegd. In Zeeland heeft men de laatste jaren de infrastructuur met grote energie aan gepakt om tegenspel te kunnen bieden aan het machtige Rotterdam, dat zijn invloed tot in de noordelijke contreien van Zeeland dreigde uit te strekken. Maar de gemiddelde Zuidhollander, Gel derlander of Utrechtenaar zal het een zorg zijn, in welke provincie hij precies woont. Het provinciaal bestuur zegt hem ook helemaal niets. Hoogens kent hij de naam van de commissaris van de konin gin, maar wat deze man precies doet, Amaliaiaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. In elkaar vastzittende glazen krijgt u los door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas vullen met koud water, Wanneer een spons slijmerig wordt, laat hem dan een paar uur weken in azijn en spoel hem daarna uit in warm water. Wespen hebben een hekel aan ammo nia. Plaats daarom een schoteltje met dit goedje in huis en de wespen ver dwijnen, WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan A. H. F. Smit, Steenhoffstraat 15a te Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een bungalow met garage, op het perceel, gelegen aan de Dalweg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 9683, zulks in afwijking van het be stemmingsplan „Rijksweg". RUIMTELIJKE ORDENING Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan B. Espeet, Pieter de Hooghlaan 9 te Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmingsplan, regelende de bestemming in hoofdzaak van gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort ten be hoeve van de bouw van een woonhuis, op het perceel, gelegen aan de Lange Brinkweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3371, Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmakingen hun eventuele be_ zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 18 juli 1969. De uitkeringen krachtens de algemene bijstandswet worden door de gemeente Soest sedert 1967 afgeleid van het door de regering vastgestelde minimum loon. Dit antwoorden B. en W. op de eind mei door het P.v.d.A.-raadslid P. C. Pie ren over dit onderwerp gestelde vragen. Deze had gevraagd of de uitkeringen niet ernstig waren achtergebleven bij de sterk gestegen kosten van levensonderhoud. In Soest heeft men, aldus het college, de verhogingen van het minimum loon steeds trouw gevolgd, zodat nu het be drag geldt, dat op 1 juli '69 werd vast gesteld van 145,60 per week. Burgemeester en wethouders van Soest brengen onder de aandacht, dat maan delijks een vrachtauto rijdt om grof huisvuil op te halen, dat niet met de normale vuilnisauto kan worden mee gegeven, Degenen, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken dienen minstens 5 dagen te voren per briefkaart, gericht aan gemeentewerken, of telefonisch on der nummer 6744, op te geven wat op gehaald moet worden. Tuinafval wordt alleen medegenomen, als dat goed samengebundeld, niet meer dan een halve kubieke meter per pak ket is. De vrachtauto zal elke maand rijden en wel in het gebied van Soest ten westen van de spoorlijn Den Dolder- Baarn op de eerste woensdagin het gebied ten oosten van de genoemde spoorlijn en in Soestduinen op de twee de woensdag van de maand. Egypte is het vijfde Arabische land dat diplomatieke betrekkingen aanknoopt met oost-Duitsland, een feit waarover eigenlijk niemand slapeloze nachten zou behoeven te hebben, al zal dat in Bonn zeker wel gebeuren. Wat Egypte, Irak, Soedan, Syrië en Jemen dwars zit is dat west-Duitsland flinke bedragen aan Duitse marken heeft geschonken aan Israël als scha devergoeding voor wat in de nazi-tijd tegen joden is misdreven, waarna ver volgens gestimuleerd door Adenauer beide landen diplomatieke vertegen woordigers uitwisselden. Zolang de Arabische landen er nog be lang bij hadden mee te profiteren van de Duitse ontwikkelingshulp bleven de protesten beperkt tot krantenartikelen en sporadische boze boodschappen. In tussen is na de juli-oorlog de sowjet- unie in aanzien gestegen in Arabische ogen als de enige werkelijk actieve vriend die ze in de wereld hebben. En voor wat hoort wat. Oost-Duitsland, na Rusland grootste in- dustrienatie in het sowj et-blok, is een grote leverancier geworden en dat land kampt nog altijd met het probleem dat het zo weinig erkenning vindt als staat - een gevolg van de Westduitse tactiek zijn ambassadeur terug te trekken als een Oostduitse ergens verschijnt. Omdat menigeen meer van west-Duits land dan van oost-Duitsland te verwach ten heeft, werkte dit „Hallsteindoctrine" aardigde Oostduitse vertegenwoor diging bleef doorgaan met een con sulaat of zoiets beperkt. Waarmee de Arabische landen nu oost-Berlijn aardig helpen is dat langzamerhand het aantal landen dat oost-Duitsland erkent te groot gaat worden om nog beantwoord to kunnen worden op de Hallsteinma- nier. Oost-Berlijn heeft er twintig jaar over moeten doen, maar het lijkt nu aardig dichtbij om Bonn te dwingen zijn illu sie op te geven dat alleen west-Duits land beschouwd kan worden als een voortzetting van het vroegere Duitsland. Voor het overige is er niets aan de handhoe ook vertegenwoordigd, door een ambassadeur of alleen maar een handelsmissie, in de hele wereld weet men intussen dat er twee Duitslanden zijn en handelt men daarnaar. Maar voor de interne Westduitse poli tiek is het een zure prestige-appal, die zeer kenmerkend voor doorbijten wordt voorgehouden juist nu verkiezingen in zicht zijn. Het Nederlandse werknemerslegioen Is de laatste jaren nogal eens opgeschrikt door bedrijfssluitingen, die vooral voor oudere, moeilijk plaatsbare werknemers zeer nare konsekwenties met zich meebrachten. Daar kwam dan soms nog bij dat werkgevers hun geldelijke verplichtingen jegens hun ondergeschikten niet konden nakomen. Of er was niet voldoende geld in kas om de lonen uit te betalen, of er waren niet voldoende middelen om de vakantietoeslag er bjj te geven. Deze gebeurtenissen deden de behoefte ontstaan naar het scheppen van een rege ling, die de werknemers zou beschermen tegen het niet betalen van lonen e.d. door de werkgevers. Vandaar dat in de werkloosheidswet een nieuw hoofdstuk is opge nomen, handelend over „overneming van uit dienstbetrekking voorvloeiende ver plichtingen bij onmacht van de werkgever om te betalen." Wiwirrina' vtm rl** werkloosheid biedt de werknemers dus J Vd.ll Uc meer zekerheid om hun vordering op iirAT*L-1nncliairlc<iirof- een we*"kgever gehonoreerd te krijgen. WCrKlUOSIlClQSWcl. Iedereen zal het er over eens zijn dat ■n« deze wetswijziging een volkomen rede- De bovengenoemde wijziging van de lyke zaak h0t ,s sodaa, Qnaan_ vaardbaar dat bij plotselinge bedrijfs sluitingen werknemers het kind van de rekening worden en zonder loon, vakan tietoeslag e.d. naar huis worden gezon»- den. Die klap komt vooral hard aan bij oudere werknemers, die moeilijk een nieuwe baan kunnen vinden, wier werk loosheidsuitkering lager ligt dan het loon dat zij eerst verdienden en die dus extra gedupeerd zijn wanneer de vorde ring op hun werkgever niet gehonoreerd wordt. Weliswaar bepaalt artikel 1195 var* het burgerlijk wetboek dat het arbeidsloon als een bevoorrechte vordering moet worden aangeduid en de werknemer voorrang heeft boven andere schuld eisers, maar helaas deelt hij dit privi lege met vele anderen. Belastingen en sociale verzekeringspremies gaan name lijk voor alles. Wanneer een bedrijf een fikse schuld heeft aan de belastingen of aar* de bedrijfsvereniging, dan eisen die eerst hun portie op en pas dan mag de werknemer aan de deur kloppen om zijn achterstallig loon op te halen. In sommige gevallen bleek de kas dan al leeg te zijn. Aanspraak De bedoelde wijziging in de werkloos heidswet bepaalt nu, dat indien geen tijdige betaling geschiedt van loon of vakantietoeslag ten laste van een werk gever die in staat van faillissement is verklaard, de werknemer jegens de be drijfsvereniging aanspraak kan maken op het hem toekomende. Dat zelfde geldt voor een werknemer, aan wiens werk gever surséance van betaling is ver leend. De werknemer maakt in zo'n geval aan spraak op het achterstallig loon van maximaal de laatste dertien weken en het loon over de voor hem geldende opzegtermijn, voorzover en zolang hij gedurende die termijn onvrijwillig werk loos is, echter over ten hoogste 6 we ken. Voor oudere werknemers wordt deze termijn van 6 weken verlengd met 1 week voor ieder vol jaar dienstver band na de 45-jarige leeftijd tot een maximale verlenging van 13 weken. Bo vendien heeft een werknemer aanspraak op vakantiegeld en vakantietoeslag over een periode van ten hoogste een jaar. Hieronder vallen bijvoorbeeld ook va kantiebonnen. Wachtgeldfonds Maar wat gebeurt er wanneer de werk gever nog niet in staat van faillissement is verklaard, nóch hem surséance van betaling is verleend, maar hij nochtans zijn werknemers niet kan uitbetalen In dat geval kan de bedrijfsvereniging beslissen dat vorengenoemde regeling toch van toepassing is. Wanneer de werkgever niet heeft vol daan aan zijn uit arbeidsverhouding voortvloeiende verplichting om aan der den periodiek geld over te maken, wat gebeurt er dan In zo'n geval is de be drijfsvereniging gehouden om deze ver plichtingen te voldoer*, althans wanneer vaststaat dat niet betaling tot financieel nadeel voor de werknemers zou leiden. Om een voorbeeld te noemen de pre mie voor een pensioenverzekering zal door de bedrijfsvereniging worden vol daan over maximaal 1 jaar, wanneer de werkgever in gebreke is gebleven. Deze betalingen, die dus de bedrijfsver eniging voor zijn rekening neemt, ko men ten laste van het wachtgeldfonds. Feitelijk is het een merkwaardige zaak dat voor dergelijke betalingen het wacht geldfonds wordt aangesproken. Men zou met enig recht kunnen stellen dat deze regeling eigenlijk helemaal niet in de werkloosheidswet thuishoort. Maar de bedoeling is dat werknemers worden beschermd ingeval hun werkgever de middelen mist om loon of vakantie toeslag uit te betalen, en die bedoeling is tenslotte best een opportunistische op lossing waard. Bewys en plaatje direkt verkrijgbaar bü Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Als er ooit haast gemaakt moet worden met de stichting van een nieuwe uni versiteit en met de uitbreiding van de bestaande, dan is het nu wel. In verscheidene universiteitssteden heeft men al te kampen met acuut ruimtege brek, niet alleen in de collegezalen, maar vooral in de laborataria en bij het tech nische instrumentarium. Het gevolg is, dat er bij de inschrijving wachtlijsten moeten worden aangelegd, en dat er voor studenten tijdens hun studie hinderlijke pauzes worden inge last. Zelfs moet een aantal eerstejaars medische studenten nu een jaar wachten tot ze tot het twede studiejaar kunnen worden toegelaten. Daarom moet er niet meer gestudeerd worden waar precies een medische fa culteit moet komen. Het is niet van be lang meer of de eerste in het oosten of in het zuiden zal verrijzen. Met onze sterk groeiende bevolking is er zowel in het oosten als ook in het zuiden plaats voor medische hogescholen. Als Den Haag vandaag maar toestemming geeft. Morgen kan te laat zijn, als we over morgen voldoende dokters willen heb ben. ELECTRO TECHNISCH BUREAU Steenhoffstraat 55 - Soest - Tel. 2906

Soester Courant | 1969 | | pagina 3