i ENAl m i[<] L Garage Stam REIZEN NAAR HET BUITENLAND? fes EG vSETTEN NIEUW! PEUGEOT Fugers Rijwielen MARCHAL - HAARMODE ttS# ÜRUYS&CO N- Ui REJSACïEIMTEN v- Soester Natuurbad en de chef badmeester Mensen schuiven je veel te grote verantwoordelijkheid in de schoenen Loodgietersbedrqf Gas-Service-DienstSoest' J. van Dijk ziet dagelijks uit naar brandjes Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Ideaal onder uw broekpak Sportfiets 5 versnellingen 223.-; Racefiets 10 versnellingen 237.-. Diverse kleuren. HOE VERKRIJGT MEN DE NEDERLANDSE NATIONALITEIT Frista Zelfwassalon heropende Krabbels van Knelis Rouw- en Trouwkleding M. TSJSSEN VRIJDAG 18 JULI 19R9 WW Aamoriekao ons brave landje hebben als regel Nederlanders meer rechten dan vreem delingen. De verschillen liggen echter meer op het terrein van het publiek recht dan van het privaatrecht. Men kan Nederlander zijna. door ge boorte en b. door een later feit. In ver band met de geboorte kan men op twee erlei letten a. op de afstamming en b. op de band met de bodem. Wat de afstamming betreft moet er op worden gewezen, dat een kind uit Ne derlandse ouders geboren, onverschillig waar, ook Nederlander is. Geldt als alge mene regel dat het kind de nationaliteit van de vader volgt, dit geldt niet voor een in Nederland geboren kind, waarvan de moeder Nederlandse is en de vader tot de zgn. staatlozen behoort. Dit kind bezit namelijk de Nederlandse nationali teit. De band met de bodem staat op de voor grond b.v. bij de vondeling. Een kind, dat in het koninkrijk te vondeling is ge legd of verlaten, wordt als Nederlander aangemerkt, zolang niet blijkt wat zijn afstamming Is. De band met de bodem Nieuwerhoekplein 1 Soestdljk - tel.02155-2850 Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a (VW-gebouw), telefoon 6571. blijkt ook, doordat de wet bepaalt dat Nederlander is het kind van een inge zetene, die zelf geboren is uit een in het koninkrijk wonende moeder. Onder een later feit dat de nationali teit beheerst, kan worden begrepen zo wel de naturalisatie als het huwelijk, terwijl ook gedacht moet worden aan adoptie. Naturalisatie Een vreemdeling kan hier genaturali seerd worden. Dit geschiedt bij een wet. Enige voorwaarden der naturalisatie zijn 1. dat de aanvrager een vreem deling is en meerderjarig is (dus 21 jaar oud of eerder gehuwd); 2. dat de aan vrager een bepaalde som in de schatkist moet hebben gestort; 3. dat de wet in het land waartoe de aanvrager behoort, zich niet moet verzetten tegen de natu ralisatie in Nederland. Aan bovengenoemde voorwaarden be hoeft niet te worden voldaan als om re denen van staatsbelang wordt genatura liseerd. Een voorbeeld daarvan is de na turalisatie van prins Bernhard in 1936. Het staatsbelang bestond in het voor komen, dat kroonprinses Juliana door haar huwelijk met een niet-Nederlander haar Nederlanderschap zou verliezen. Kan tegenwoordig een gehuwde vrouw zelfstandig een verzoek om naturalisatie indienen, minderjarige kinderen kunnen dit niet. Zij worden bij de naturalisatie van hun vader als mede-geneutraliseerd beschouwd. Huwelijk en adoptie Ook het huwelijk kan invloed hebben op de nationaliteit. De vrouw die geen Nederlandse is en met een Nederlander trouwt, kan door eigen wilsbeschikking Nederlandse worden; laat zij deze wils beschikking achterwege, dan behoudt zij haar eigen (vreemde) nationaliteit. Men kan het Nederlanderschap weer verliezen, bijv. door het feit dat men zonder vergunning in vreemde krijgs- of staatsdienst treedt, door naturalisatie in een vreemd land enz. Door adoptie kan een minderjarig kind de Nederlandse nationaliteit verkrijgen, wanneer de adoptief-ouders Nederlan ders zijn. Hij die geen Nederlander is, is een vreemdeling. Zij die zonder na tionaliteit zijn, noemt men staatlozen. Denkbaar is ook dat iemand meer dan één nationaliteit heeft. De verschillen in de rechtsbevoegdheid (d.i. de ge schiktheid tot het hebben van rechten en plichten) tussen Nederlanders en vreemdelingen zijn (worden) meer en meer door traktaten, tussen de verschil lende landen gesloten, opgeheven. Dit is een verblijdend teken, want het na- tionaliteitenrecht is al ingewikkeld ge noeg. De zwembaden beleven topdagen, het Soester Natuurbad niet uitgezonderd. Per dag komen gemiddeld zo'n 5000 a 6000 mensen verpozing in het bad zoe ken. Tijdens de weekeinden zijn deze aantallen uiteraard nog beduidend ho ger. Een paar weken geleden kwam men op een warme zondag tot 9000 bezoe kers, wat een rekord was voor dit sei zoen. Overigens heeft men nog altijd een hoogste bezoekersaantal van 10 000 genoteerd staan. Dit rekord werd enkele jaren geleden bereikt. Het fraaie zomerweer, dat ditmaal eens precies in de vakantieperiode wil vallen, heeft al tot resultaat gehad, dat men dit jaar wellicht een heel wat beter seizoen mag verwachten dan verleden jaar. De eerste maanden van dit jaar zijn in ieder geval al heel wat beter dan die van verleden jaar. Het drukke bezoek betekent overigens ook wel een extra balasting voor het badpersoneel. Chef-badmeester Pouw, al vele seizoe nen aan het Soester Natuurbad verbon den, vindt, dat zulks wel wat vervelende consequenties met zich meebrengt. „Veel mensen gaan je hoe langer hoe meer zien als kleuterleidster. Er worden je verantwoordelijkheden in je schoe nen geschoven, die je als badmeester onmogelijk kunt dragen", zegt de heer Pouw, doelend op de zorgen, die het badpersoneel maar van de ouders moet overnemen met betrekking tot hun kin deren. „Veel mensen gaan hier zitten en kijken nauwelijks meer naar hun kinderen om. Per dag krijgen we hier zo'n dertig tot veertig kinderen, die hun ouders kwijt zijn. Die kinderen, meest al niet ouder dan één tot drie jaar, lopen uiteraard voortdurend gevaar in het bad, maar tot nu toe is alles goed gegaan", constateert de heer Pouw, hoe wel hij zich daar zelf wel een beetje over verbaast. Dat geldt ook ten aanzien van het nogal roekeloos gebruik, dat men van de springtoren maakt. „Dat daarbij nog geen ongelukken zijn gebeurd, is een wonder Men springt in het water zon der zich ervan te overtuigen, of er niemand onder de plank zwemt. En juist dat laatste komt nogal eens voor". Vooral wanneer men, zoals de.ze week, dagen beleeft met meer dan vijfduizend bezoekers. Veel dagjesmensen komen nog altijd uit Amsterdam, Bij inwoners van Utrecht en omgeving is het bad ook zeer in trek, maar bij Amersfoort begint het wat minder te worden. De keistedelingen zoeken hun verpozing kennelijk wat meer in de richting van het Veluwe- meer. Twee bassins van het bad zijn opnieuw geschilderd. De grauwe betonkleur heeft plaatsgemaakt voor een lichtgroene kleur, die de helderheid van het water (schijnbaar) ten goede is gekomen. In ieder geval heeft het badpersoneel er veel gemak van. Men kan nu veel ge makkelijker iemand zien zwemmen. Ook aan esthetisch aanzien heeft het bad daarmee gewonnen. Het water is bovendien nu veel gemakkelijker te filtreren, omdat de mate van veront reiniging nu veel gemakkelijker waar neembaar is. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de laatste jaren steeds minder ge bruik wordt gemaakt van de garderobe. Veel baders steken zich thuis al in hun zwemkledij en begeven zich met een minimum aan textiel daarover naar het bad, waar zij dan geen garderobe meer nodig hebben De kleding wordt op het gazon uitgetrokken en daar achtergela ten. Opmerkelijk is ook, dat thans weer heel wat meer mensen prijs stellen op terugontvangst van verloren of vergeten goederen dan enkele jaren geleden. „Toen kwam men niet meer terug voor een paar schoenen, een jasje of een broek, maar tegenwoordig weer wel", constateert de heer Pouw. Een zorg voor het badpersoneel blijft de vervuiling. Op dat gebied schijnen de bezoekers niet veel te leren. „Vijftig procent van het exploiteren van een zwembad bestaat uit het schoonhou den", stelt de chef-badmeester vast. Niet alleen tast het achteloos weggewor pen of achtergelaten vuil het fraaie natuurschoon van het bad aan, het le vert ook nog gevaar op voor andere be zoekers terwijl het in belangrijke mate ook de onderhoudskosten bepaalt. In de praktijk blijkt tevens, dat bloemperken zelden worden ontzierr. VERL0VINGS JUWELIER HORLOGER RINGEN E. G. KERKHOF G AS-INSTALLATIES WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINKWERKEN Wasautomaten Centrifuges Vaatwasmachines - Koelkas ten, Diepvriëskastén enz. OUDE GRACHTJE 14a - SOEST TELEFOON 02155-4332 Eenzaam en verlaten, hoog boven het lawaai van alle dag, speurt J van Dijk in Soest beter bekend als de sleutel koning, de omgeving af. Iedere rook ont wikkeling, hoe gering van omvang ook, brengt hem in staat van uiterste waak zaamheid, want het is zijn taak om vanaf de toren van de Oude Kerk in perioden van droogte te waken voor bos- en heidebranden. De Utrechtse Bosbrandweervereniging heeft de heer Van Dijk, overigens met diens vrij willige medewerking, op ruim zesen dertig meter boven de begane grond gezet. „In het begin was het nog wel leuk, maar als je dit zo'n twaalf jaar achter elkaar doet, en je zit maar steeds in de verte te turen, dan begint he', wel eens te vervelen. Zeker als er niets te doen is. Ik ;ou haast willen dat er ergens een brandje uitbreekt. Dan krijg ik er pas aardigheid in, dan moet je snel en nauwkeurig werken, allerlei mensen w aarschuwen en onderwijl oppassen, dat niet op andere plaatsen ook nog brand jes uitbreken. Want als het eenmaal begonnen is, gaat het vaak aan de lo pende band door", zegt de heer Van Dijk. Maar ondanks het feit, dat zijn werk wel eens wat eentonig wordt, doet de heer Van Dijk, oud-brandweerman, zijn werk met plezier. Dagelijks moet hij 181 treden op om zijn hokje van nog geen vierkante meter groot te bereiken! Na uren vergeefs wachten en zoeken stijgt dan eindelijk aan de einder een rookwolkje omhoog. Als het niet al te ver is, is de positie zo gepeild. Het blijkt dan meestal een vuilverbranding te zijn, waartegen de politie naar het oordeel van de heer Van Dijk lang niet streng genoeg optreedt Maar als het een „on bekende" rookontwikkeling betreft, wor den onmiddelijk de andere uitkijkposten gewaarschuwd. Met behulp van een kaart en een gradenboog wordt dan de positie bepaald. „Meestal zitten we er geen tweehonderd meter naast, maar het gebeurt ook wel eens, dat. men ge ruime tijd naar de vuurhaard loopt te zoeken, bijvoorbeeld als het een brandje in een duinpan betreft". De heer Van Dijk - verweerd gelaat, een zonneklep als bescherming tegen een al te intensieve straling van de dichtst bijzijnde ster - vat zijn taak ernstig op, ook al is hij er van over tuigd, dat bij negen van de tien bran den opzet in het spel is. Iedere morgen om acht uur beklimt hij de toren en komt voor 's avonds zes uur niet naar beneden. „Overigens is het brandgevaar nu lang niet zo groot als vroeg in het voorjaar. Als de bomen nog kaal zijn en het is een tijdje droog geweest, dan moet je opDassen". In die tijd is het waken op de toren ook allerminst een plezierige bezigheid, vooral wanneer er niets ge beurt. „Dan kan je toch nog beter gaan vissen". Toch verveelt de heer Van Dijk zich niet. Dagelijks sjouwt hij behalve zijn pakje brood en thermosfles koffie nog de nodige vakliteratuur mee naar boven. Want ook het dagelijkse werk moet gewoon doorgaan. Winkel 's maandags dc gehele dag gesloten. terenstraat 5 soest tel. 3473 (03155) Kerkstraat 3, telefoon 2030. rembrandïlaan 18 Tel 02155-4785 BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTÖIJK - TELEFOON 3990 Ajje ut ming vraog dan zouk veur de kommendepaor weke bes un Aameriekaon wulle weze. Nie om- daak daan meer kauwgum ken lope kauwe, maor omdak daan un bietje in de hulde zouw kenne dele die de minse in Aamoriekao noeng kriege toebedeeld. Of je er noeng veur bin of teuge. ut blief maor un bar groote prestaotsie om effe naor de maon op en neer te gaon. Ik houw der eerluk geziet nie zo vaan om aachterom te kienke en daan te zeige die goelje ouwe tied en meer van die dinge, die heulemaol nie waor bin- ne. Maor in dit gevaal kenk der nie heulemaol ongderuut. De vaoder vaan ming vaoder, zogezcit ming grootvaoder, hoork nog zeigc, dat- tut heule darrup uutliep om te kieke aster un otomobiel in de varte an kwaam rieje. Netuurluk ok weer nie ut heule darrup, waant der waore der ok die derluu oge en ore dich hielde tot ut barre gevaor veurbie waas. Veur die minse waas un otomobiel un kar vaan de duuvel. As die minse noeng nog zouwe leve en mee zouwe maoke hoe verduuveld haard die dinge noeng deur ut darrup rieje en mit zouwe maoke waat wulLie noeng mit maoke, daan zouwe zullie zeige daat ut end vaan de wèruld op komst is. Nog maor amper viefenzestug jaor ge- leje, gong der un vriejer mit un ding de luch in, daat deur un motor kon vliege. De heule wèruld sting op zu kop. Da kon noojt goed oflope, daor moste ongelukke vaan komme. Die minse haade geliek, waant der kwaome onge lukke vaan, maor ok toeng waore der minse die aachter hullie naom „deur- zetter" haade staon en daat waas maor goed ok Aster noeng un vliegtuug deur de lucht gaot daan kieke wullie nie eens meer naor bove. Toerig de straoljaogers kwaome, mit hul lie meraokels geluud, gonge de koppe aster, zoon lewaoijschoppur over kwaam, nog effe naor bove, maor noeng arre- gere wullie ongs allenug nog maor aster zoon ding over komp en je uut je slaop haolt. Wullie staon der heulemaol nie meer bie stil, bie alles watter om ongs heen beurt. Zo vlug as ut egaon is, vaan daat vliegtuug vaan latte tot de maonreis, waor Aamerikao noeng mee bezug is. Nie allenug de Aameriekaone maor ok de Russe binne der bar druk mee. Die luu int ooste, aachter ut gordien, doen der allenug meraokuls geheimzinnug mee, en waorom weet gin mins. Ajje ut ming zouw vraoge, daan zouk zeige, ik geloof daat de Aameriekaone un stukkie veerder binne mit hullie maon-riezerie daan de Russe. Eigeluk ist bar jaammer daat die twee maonries-verenuginge nie gaan fuuzere, daat zou naor ming bescheije mening un heule kwak guldus schele en ok heul waat warruk, Maor aster een ding op de heule wèruld is waor'k zekur vaan bin, daan ist daat daat vaan zun leve nie zaal beure. Ak de minse diet kenne wete mot glove, daan binne noeng ok de Russe op weg naor de maon. Ok mit un reket, maor zongder minse, Zullie hebbe der zoge- zeit un mins vaan ijzer, un robot in zit— te Die staole vriejer mot astie op de maon komp cn daat beurt allenug astie nie veur die tied naor de „maon" gaot, 'un kwakkie grongd vaan de maon mee naor huus bringe. Die drie Aameriekaonse maanne gaon ok zangd haole, maor zullie kenne mit derluu eige oge zien hoe of ut dur op de maon uut ziet. Veur veul minse hiet de heule ongder- neming un triejomf vaan de techniek, maor veur ming binne die rnanne dia noeng un heul end bove ongs in de richting vaan de maon vliege, waore helde. Der binne aal meer as drieduuzend miiv- se, die bie reisberoos un reis naor de maon hebbe gereserveerd en ok daat binne eigeluk un klein bietje helde. Geen grote helde, waant zullie hebbe allenug maor gezeit daat zullie ut wille doeng, maar ik schaat ast vaandaog of marrege zoveer zaal weze, datter un heule kwak bie zalle weze, die daan zeige, aster iemaand is die veur wil gaon, daan magtie wel. KneLis zaait nie weze. Ik krieg ut aal benauwd in un lift, astie in één keer deur gaot naor bove. Der binne noeng eenmaol minse waor un mins vaan zun leve geen kennus mee wil maoke, en das veur ming ut mannetje vaan de maon. Ut maag daan zo weze, daat ut liekt dattie knipoogt, ik houw nie vaan minse die teuge ming knipoge en veuraal nie as ze zo veer of woenen. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 27RH. Al enkele jaren is men op de -Eng ge wend aan de aanwezigheid van de Frista zelfwassalon aan de Van Goyen- laan in het kleine rijtje van zaken die op de Eng zijn gevestigd Vanaf de oprichting werd de zaak ge leid door de toenmalige eigenaresse me vrouw Dorenbos, voor wie de zelfwas salon een hobby betenkende, Driehon- derdvijftig tot vierhonderd wassen per week waren in die periode geen uit zondering. Ziekte van de eigenaresse, waardoor de zaak op ongewenste tijd stippen gesloten moest worden, hield natuurlijk klantenverlies in. In betrek kelijk korte tijd liep het aantal wassen terug tot een honderdvijftig per week en haar gezondheidstoestand noopte mevrouw Dorenbos tot verkopen van haar zaak waarbij zij contact kreeg met de heer H. C. Beekman uit. Hilver sum, die in westelijk Nederland op zoek was naar een zelfwassalon. Uit een geselecteerd aantal van zes kwam Soest voor hem als de meest ideale uit de bus, waarbij niet alleen de ligging, maar vooral de moderne in richting een belangrijke rol speelde. Hoewel de zaak al per 1 juli werd over genomen, heeft de heer Beekman met de heropening gewacht tot j.1. woensdag om gelegenheid te hebben enkele inter ne wijzigingen aan te brengen. Nog voor de officiële opening was het aantal wassen, ondanks de vakantietijd, reeds belangrijk gestegen, waaraan voor al de sympatieke service-verlening niet vreemd zal zijn. Tien wasmachines, acht van 5V2 kg "n twee van 7 kg., kunnen in een normale week, tijdens de gewone openingstijden, zevenhonderd wassen verwerker, waar bij 2 imposante centrifuges voor eerste droging zorgen, die vervolmaakt wordt door de drie grote droogtrommels. Een aanwezige mangel van 1.80 m breed maakt het mogelijk om de was in zeer korte tijd kastklaar mee te nemen. Nieuw voor de Fristarzelfwassalon is de uitbreiding van de dienstverlening „uw was 's morgens gebracht, 's avonds vijfuur kant en klaar." Uiteraard maakt niet iedereen gebruik van deze mogelijkheid en zijn er veel huisvrouwen of hun echtgenoten, die inderdaad, zoals in de openings-adver- tentie werd gesteld, „Van de wasdag een feestdag maken". Dat kan, want onder het genot van een kopje koffie en een praatje met „buur vrouw-wasvrouw" is de wekelijkse was dag onopgemerkt voorbij. Naast de zelfwassalon, is men, gelijk met de heropening, gestart met samen werking met het bekende Hilversumse Chemisch Reinigingsbedrijf „American". Voor velen zal de komst van de heer Beekman, die het bedrijf samen met zijn vrouw voert, reden zijn een bezoek aan de zaak te brengen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 8