Het kan allemaal zomer Vrijheid De „duffe'' werkkleding behoort tot het verleden HééLEMAAL BRUIN II KERSENTAART HET BROUWEN VAN „LIEFDESDRANKEN" IS WEER IN Dit driedelige ensemble is in feite vierdelig, want behalve de Bermuda behoort ook een bikmi-broekjjstot, (je uitrusting. Het geheel is- gemaakt van katoenen badstof met lycra, bedrukt in een zeer mooi gestilleerd bloemdessin. (Collectie. Beng er Ribatia.X Van brütkal-kleïne bikini tot meer klassiek eendelig badpak: het kan alle maal, deze zomer. Verder zijn er ook nog de modieuze semi-kini's, het bad pak waarbij het broekje van voren door middel van een",.bretel" met het bovendeel is verbonden- Ook "-zijn er zogenaamde ringverbindingen tussen de twèe. bikini-delen, De vlotte Bermuda en de meerdelige'set blijven trou wens dit jaar 'eveneens tot de mogelijkheden behoren. Felle kleuren blijken taboe te zijn en zoals u intussen natuurlijk al lang weet, vieren de pastel tinten hoogtij. De tendenskleuren voor deze zomer zijn: sienna, begonia, •peppermlnt en de warme koperkleur terra. Bij" de strepen vinden we veel harmonieuze combinaties, met veel zachtblauw en wit. Verder zijn bloem rijke dessins en opgestikte blpemen bijzonder hip. Een veel. gebruikt ma teriaal blijft katoenen badstof met lycra, van uni- tot zèskle'uren filmdruk. Helanca badkostuums zijn er in meer variëteiten op de markt dan de meest verwende vrouw in één seizoen kan dragen. De bikini's worden weer meest al in katoenen stoffen gebracht. Een hieu\;vtjë van de Benger Ribana-col- lectift ia een elastische lakstof van Helanca; kleur- en waterecht, zowel in bikini's als in "semi-bikini's verwerkt. Een ander snufje in deze collectie is een drukknoopsluiting op de schouders bij het klassieke eendelige badpak, meestal mei.V-hals. Het is toch zo gemakkelijk de zwak heden van anderen te ontdekken. Hoe gauw voelen we niet aan of iemand babbelziek is of jaloers, of de aandacht voor kleren een overmatige plaats in neemt, of we iemand slordig of juist ziekelijk-netjes vinden. Het is heel wat moeilijker eigen tekortkomingen op de xoerkelijke waarde te schatten. We hebben altijd het gevoel zelf net de juiste maat te pakken te hebben! Wanneer we echter eerlijk tegenover onszelf willen staan, weten we natuur lijk toch wel dat het ook bij onszelf op sommige punten nog wel een beetje beter kon. Maar dan komt de aap uit de mouw: het wegwerken van die fou ten, wat ons voor andereti zo'n van zelfsprekend en eenvoudig kunstje lijkt zodat we ons er zelfs kunnen opwin den als het niet gebeurt, blijkt op ei gen terrein helemaal niet zo gemakke lijk te zijn, zelfs bij een juist inzicht en een behoorlijke portie goede wil. Om maar eens een heel eenvoudig voorbeeld te nemen: wie van nature mager is kan zich moeilijk indenken hoe al die dikkerds, die toch ook zo graag slank zouden zijn en er zich veel beter bij zouden voelen, maar door kunnen gaan met het eten van .taar tjes en andere zaken die zeker een averechtse uitwerking zullen hebben. Hoe moeten de dikkerds het uitleg genf Ze zijn toch vrij te eten wat hun goed dunkt? Maar ze voélen zich pas vrij als ze toe kunnen geven aan hun aandrang tot eten en snoepen. Tot een aanleiding komt die sterker is dan de ze „aandrang." Misschien ontdekken ze op een dag plotseling hoe afstotend het staat als iemand met overmatige rondingen zich opnieuw op mokka- punten werpt; misschien om benauwd heid of het te nauw worden van een geliefde garderobe er kan een moment komen van een plotseling besluit te stoppen en 't dan ook te doen. Goede resultaten geven nieuwe moed tot door gaan en wat een opoffering leek, lijkt langzaam maar zeker over te gaan in een genoegen. Nu pas krijgen we het gevoel werkelijke vrijheid verworven te hebben. We verliezen dat altijd toch verwij tende innerlijke stemmetje dat ons kinderachtig en zwak vond en winnen een beetje zelfrespect. Jetty Dit jeugdige japonnetje van jersey-Tergal heeft een dessin van veelkleu rige bladeren. Het is zelfs in zijn opvallendheid zeer beschaafd. Vrouwen en meisjes, die zich graag bruin laten branden, nomen hun zonnenbaden meestal toch niet hele maal bloot, al komt dat toch wel voor. Maar dat is alleen-mo gelijk in een goed ge- isoleerde omgeving, en de grote massa der zon aanbidsters mpet iich vergenoegen met druk bezochte stranden. Dus zijn ze enigszins ge kleed, zij het dat de mini-bikini's die tegen woordig de grote mode zijn niet veel verber gen en de oppervlakte van de niet aan de zon 'blootgestelde Jhuid dus eigenlijk geen naam mag hebben. Voor de dames die het toch hinderlijk of on esthetisch vinden, dat ze.op 't.boven- en ;het onderlichaam een ge markeerde „onge bruinde baan" verto nen is er nu uitkomst. 'n Britse firma brengt 'n bikini aan de markt, gemaakt van 'n kunst stof die de ultraviolet te straling- de oorzaak van het bruin worden - doorlaat. Men zal dus deze zomer egaal kun nen bruinen zonder zich van alle kleding stukken te ontdoen. De kersentaart waarvoor we u hier het recept gaan geven is een unicum, want ze is smakelijk en gezond en.... u wordt er slank van. Dat laatste heeft betrekking op het woord „unicum", maar dat zult u wel hebben be grepen. Want er zijn maar heel weinig taarten waarvan u slank wordt of zelfs slank blijft. Daarom is dit recept dan ook goud waard. maakt dè taart van kersen, kwark en koffie en u hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: Vi pond kersen, flesje magere kwark, glas marasquin, twee geraspte appels en een flinke scheut sterke koffie. Was de kersen en laat ze met wat water en zoetstof zachtjes gaar stoven. Op een zeef laten uitlekken. De helft van de magere kwark met het glas marasquin en de twee geraspte appels vermengen. De sterke koffie door de rest van de kwark roeren. De koffiekwark wordt op een schaal gedaan en daar bovenop de lichte kwark. Tenslotte alles garneren met de kersen. Engeland mag dan in vele opzich ten de naam „conservatief" hebben terecht of ten onrechte, dat laten we in het midden maar wat de ver nieuwing van de werkkleding betreft hebben de Britten de spits afgebeten. De revolutie in deze kledingsector is op gang gebracht door Teddy Tinling, die maar liefst voor een tiental be roepen, inclusief het „beroep" van huisvrouw, de „duffe" werkkleding naar het verleden heeft verbannen. Tinling heeft in zijn opmerkelijke modellen zeker niet het zakelijke ele ment de eerste viool laten spelen. Er "komt "psychologie aan te pas als je op dit gebied echt iets goed en iets anders wilt" brengen, zegt hij. Zo koos hij de kleur zachtblauw voor de kle ding van de tandarts- en doktersas sistente, want blauw heeft een kalme rende invloed en stelt de patiënten dus op hun gemak. Kleuren spelen volgens Tinling een heel bijzondere rol in de werkkledingsector. En nu Du Pont dé vooraanstaande fabrikant van synthetische vezelstoffen voor al haar vezels het vuilwerende „Ze- pel''-procédé toepast, is het mogelijk geworden zelfs de lichtste kleuren in deze sector te gebruiken. Verder heeft Teddy Tinling de oor log verklaard aan de ritsen, die hij alle door drukkers vervangt. Dat is dan ook de reden dat men straks de vrouwelijke personeelsleden in de su permarkten kan zien paraderen met popperige schortjes voor, die in een wip (met drukkertjes) aan- en afge daan kunnen worden. Het materiaal is plastic of gelakt plastic. Voor bloemenverkoopstertjes heeft da Britse ontwerper pakjes gecreëerd, ge garneerd met bandjes met bloempje! in een geel-roze tint. Benzinepomp vrouwen (en -mannen) kleedt Tinling in zwarte taillejasjes met witte broe ken. Voor de komende herfst en win ter heeft hij gedacht aan warme jack! met bont gevoerd. Op de foto ziet u zo'n charmant drukknoop-schortje van de vooruitstrevende Brit, die de „duf fe" werkkleding voor goed naar het verleden hoopt te bannen. Ook verliefde mensen kunnen.nu knoflook eten Zonder te willen beweren dat het eten van knoflook minstens voor een van belde partners het einde van een verliefdheid betekende, mag toch wel worden gezegd dat dit kruid in vele gevallen roet in het eten gooide. Dat was eigenlijk heel jammer, want knof look is een voortreffelijk kruid dat vaak wordt aanbevolen in verband met het instandhouden van een goede ge zondheid. Tot voor kort wisten de knof- lookaanbidders echter maar al te goed, dat het kruid de adem van de ge bruiker op een verre van aantrekke lijke wijze beïnvloedde. Deze Parijse kapsels hebben de naam „Ligne-N" gekregen, waar bij de letter N betrekking heeft op Napoleon, onder wiens bewind de maarschalken zulke kapsels droegen. Op de dracht uit die tijd zijn trouwens ook bloeses met ho ge boorden en een speciale sjaal dracht geïnspireerd, alles ter ge legenheid van het feit dat de gro te Napoleon 200 jaar geleden werd geboren. Liefdesdranken aphrodisiaca, ge noemd naar Aphrodite de godin der liefde werden (en worden nog) niet alleen door primitieve volkeren ge bruikt, maar ook in de beschaafde we reld. Het zijn dranken waarin stimu lerende middelen voor de geslachts drift een belangrijk bestanddeel uit maken. Sinds de dertiende eeuw wa ren de extracten bereid uit de Spaan se vlieg een zeker soort groene ke ver de bestanddelen van allerhand liefdesdranken die de gevoelszenuwen in de geslachtsorganen prikkelden en vaak een niet ongevaarlijke slijmvlies- ontsteking tot gevolg hadden. Toch bleven velen zweren bij het gebruik van knoflook, want weten schapsmensen hebben vastgesteld dat het een remedie is tegen te hoge bloeddruk en aderverkalking, terwijl het bovendien de spijsvertering bevor dert. En daar komt dan nog bij dat het voor de liefhebber een zo waar devolle toevoeging aan de smaak van de maaltijd betekent, "dat hij of zij het niet meer wil missen als ze er een maal aan gewend zijn. Duitse chemici hebben onlangs een weg gevonden om de „bedorven adem" na het gebruik van knoflook op doel matige wijze te bestrijden. Er is thans knoflook op de markt in de vorm van druppels of capsules, die zonder de smaak te beïnvloeden de onaangename gevolgen van het gebruik van dit voor treffelijke kruid opheffen. Vandaar dat we met een gerust hart kunnen zeg gen, dat ook verliefde mensen nu zonder consequenties knoflook kunnen étén. Ook ver vóór de dertiende eeuw, ei genlijk zover de beschavingsgeschiede nis reikt, hebben liefdesdranken in he leven van stammen en groepen eei grote rol gespeeld. Wagner's Tristai en ïsolde is gebaseerd op een mid deleeuws thema dat betrekking heefi op de dramatische gevolgen van het gebruik van zo'n drank. In de late middeleeuwen waren dc liefdesdranken in het ontwikkelde Wes ten min of meer in het vergeetboel geraakt. Maar in primitieve gemeen schappen speelt de liefdesdrank zelfs nu nog een grote rol. Het vreemde is echter dat in onze verlichte tijd het geloof in de bovennatuurlijke kracht van bepaalde mengseltjes weer groeit. Waarschijnlijk houdt dit verband met de gestegen belangstelling voor alles wat betrekking heeft op het liefdes leven. Sommige Westerse brouwers van de moderne liefdes dranken hebber, zelfs weer teruggegrepen op de, voor al in het Oosten geliefde grondstof: de geweien of horens van dieren. Zo heeft zich op de wereldmarkt een sterke concurrentie ontwikkeld in het tot poeder verwekte hertshoorn. Men maakt er liefdesdrankjes van die te gen grof geld gretig aftrek vinden. Er zijn ook moderne rfllddelen die onder de noemer „liefdesdranken" zou den kunnen worden gerangschikt: hor moon- en vitaminepreparaten. Het is echter zaak zich aan dergelijke medi cijnen alleen op voorschrift van de arts te buiten te gaan. Anders zou het innemen van zo'n „liefdesdrank" wol eens een berg verdriet en narighti4 tot gevolg kunnen hebben.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3