Soest toen - Soest nu DE MENS STAPT VOORT V.V.V.-nieuws Uitbreiding V.V.V.-kantoor nadert voltooiing Het oog gericht op afscheid van de derde Kennedy GEVAARLIJKE GRENSGANCERS Postagentschap Soest-Zuid Vuil Soesterberg wordt schoner Officiële opening niet voor medio september Bromfietster aangereden Vrijwilligersmedaille voor P.T.T.-ers Orgelvesper Zomerkamp verkenners Don Boscogroep Vrijdag 25 juli 1969 48e jaargang no. 55 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Öö»S W.Ï .«MS SOESTERI OÜRANT Voor het eerst hebben mensen een an der hemellichaam bereikt. Ze hebben op de maan rondgelopen, er grondmon sters van meegenomen en waren in staat de maan weer te verlaten om terug te keren naar de aarde. Een technische prestatie waaraan duizenden hun mede werking hebben verleend. En honderden miljoenen, verspreid over de gehele aarde, konden van dit maanbezoek met oog en oor getuige zijn. Een grootse gebeurtenis in de geschie denis der mensheid. De betekenis ervan kunnen wij op dit ogenblik nog onmo gelijk omvatten. Nog lijkt het in onze aardse benepenheid alsof de aan dit technisch project bestede miljarden be ter gebruikt hadden kunnen worden om situaties op aarde te verbeteren. Maar dat is lekenpraat, want reeds profiteert een groot deel van de mensheid van ontdekkingen die dankzij de ruimtevaart verwezenlijkt werden en die ontwikke ling kan nu voort gaan. Volgende generaties zullen ervaren hoe deze verovering van de maan het leven op onze planeet zal doen veranderen. We mogen aannemen: ten goede, want dat streeft de mens in wezen na, al weet hij er door onderlinge afgunst en eigen belang niet altijd het meest juiste ge bruik van te maken. Nu de stap naar de maan mogelijk is ge bleken, komen ook reizen naar nog ver der gelegen planeten in het verschiet. Een verdere ontdekking in de ruimte, die ons met nog grotere verbazing zal slaan. Evenals het heelal is, worden nu de ontdekkingen voor de mens oneindig. Het kan niet anders of dit moet een enorme verandering teweeg brengen in ons denken en daarmede in ons hande len. Langzaam maar zeker verwijdt zich onze horizon. Dat moet er op den duur toe leiden dat wij de aardse problemen als minder groot gaan zien dan tot nu toe in onze beslotenheid het geval is. Die relativering van wat de mensheid op aarde uitspookt doet de kans op vreedzamer samenleven stijgen. De as pecten van de mens worden ruimer, grootser en dat 2al zijn aandacht meer gaan opeisen dan het daarbij klein lij kende gebeuren op de aarde. Zoals er een zegen van deze ontwikke ling kan uitgaan, zo kan het ook tot een dreiging leiden. Maar die hebben wij dan aan ons zelf te wijten en misschien hebben wij die dan ook weer nodig. De mens is in zijn soort een gespleten schepsel, enerzijds steeds strevende naar het goede en naar verdere ontwikkeling, hakend naar het leven en daarvoor steeds betere omstandigheden scheppend, anderzijds geneigd om ook zijn kwade jachtinstincten te gebruiken uit vrees voor de ander. Maar de positieve krach ten krijgen nu een steeds sterkere sti mulans tot ontplooiing. De ontwikke lingsmogelijkheden, waarvan deze maan- reis een begin is, voeren de mens steeds verder. Een onafzienbaar terrein, dat tot nu toe onbereikbaar leek. gaat voor hem open. Daarop zal hij zijn inspanning gaan richten. Dat ligt nu eenmaal in de aard van de mens. Die inspanning zal de mensheid in haar geheel zoveel tijd, geld en moeite kosten, dat er minder beschikbaar blijft voor het ruziën op aarde en wat daarmee verband houdt. We voelen ons een beetje nietig, nu wij in ons V.V.V.-nieuws u over dagtocht jes moeten inlichten na het grandioze gebeuren van de maanreis. Maar, u heeft kunnen horen, hoe mooi onze aarde er uitziet van zo'n afstand bekeken. En van die schoonheid in Nederland een klein deel. Het is altijd nog de moeite waard daar te wonen en er vakantie te houden. Tot heden toe is nog niet ontdekt, dat u gezellige boottochtjes op de maan zou kunnen maken en daarom blijven we toch maar in de buurt. Rederij Randmeer organiseert cruises vanuit Huizen naar Harderwijk en Volendam en Rondvaarten vanuit Elburg. Folder met inlichtingen hierover ligt voor u klaar. Zij, die hun vakantie bij de Zeeuwse wateren gaan doorbrengen, mogen niet vertrekken zonder het uitvoerige infor matieblad Varen over de Zeeuwse stromen en rijden door het Zeeuwse land. Een situatiekaartje vindt u aan de achterzijde. De dienstregeling voor het watertoeris me van Rederij Tieleman te Rotterdam biedt u ook al diverse mogelijkheden met de boot. En tenslotte is daar nog dat heerlijk ongerept stuk natuur, dat we als de Biesbos op de kaart vinden. Ook hier heen kunt u op verschillende manieren uw plannen uitstippelen. Wilt u op gemakkelijke manier, zonder zelf puzzelen, in bovenstaande richtin gen uitzwerven, kiest u dan uit het dag_ tochten-programma van de firma Ten- sen, die Zeeland, Deltaplan, Harderwijk, Biesbosvaart en ook de Friese meren in haar zomer-vakantieplan heeft opge nomen. U kunt boeken bij V.V.V. Soest, Steen- hoffstraat 9a. Wij wensen u mooi weer en onvergetelijke dagen Het postagentschap Soest-Zuid is we gens vacantie gesloten van 28 juli tot en met 6 augustus. Voor boodschappen enz. gelieve men zich te wenden tot het hoofdkantoor. Wij willen, wij kunnen er op dit mo ment niet meer over zeggen. We menen dat de mensheid staat aan het begin van een nieuwe levensperiode, waarover la tere generaties beter zullen kunnen oor delen dan wij thans in staat zijn. Voor ons alleen het besef, dat de menselijke mogelijkheden niet zijn uitgeput, doch er een lange reeks van verdere ontwik kelingen voor de boeg staat. De gemeenteraad heeft woensdag het actie-comité „Schoon Soesterberg" een subsidie van ƒ250,- verleend als bij drage in de kosten van dit comité. De heer P. C. Pieren, voorzitter van het actie-comité, toonde zich bijzonder dank baar voor de gemeentelijke hulp. Bij wijze van proef is aan de Buys Ballot laan een container geplaatst. Ofschoon men in andere plaatsen weinig plezier heeft beleefd aan het neerzetten van containers om vuil in te storten, zijn de eerste resultaten in Soesterberg vol gens de heer Pieren gunstig te noemen. Een probleem is echter, dat tijdens de weekeinden vooral veel ouders hun (te) kleine kinderen met vuil naar de con tainer sturen. Het gevolg is dikwijls dat de helft van het vuil naast de bak terecht komt. In dit verband verzocht de heer Pieren enig gemeentelijk toe zicht van de zijde van de plantsoenen dienst. Op zaterdag vormen de vuilstorters een ware optocht door Soesterberg. Na twee dagen kan de container meestal al geleegd worden, zo zei de heer Pie ren. Verschillende leden van het comité posten afwisselend bij de container en helpen de jeugd, als er iets mis gaat. Maar vooral wil men de ouders op hun burgerplichten in dit opzicht gaan wij zen, opdat zij niet al te kleine kinderen met tuinafval en ander vuil de straat op sturen, met resultaten, die het actie comité juist wil bestrijden. De heer Pieren kwam ten slotte tot de conclusie, dat Soesterberg in de afge lopen maanden toch wel schoner is ge worden. Alleen de bossen blijven een probleem. Ook daar zou volgens de heer Pieren enig toezicht gewenst zijn. Een doorn in het oog van het actie comité is de grote hoeveelheid afval en rommel, die een zelfbedieningszaak aan de Rademakerstraat op een andermans terrein heeft gemakt. Ondanks aanschrij vingen en bezoeken weigert de eigenaar van de supermarkt de rommel weg te halen. De heer Pieren verzocht ook hiervoor gemeentelijk ingrijpen, dat hij van de burgemeester kreeg toegezegd. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt gaf blijk van enige verbazing dat de proef met de container in Soesterberg tot dus ver tamelijk is gelukt, terwijl in andere plaatsen een container veelal het begin is van verdere vervuiling. De wethou der had grote waardering en bewonde ring voor de activiteiten van het co mité. Zij zei, dat de plantsoenendienst reeds af en toe bij de container toe zicht houdt, „maar de bevolking zelf zal het toch allemaal moeten waarma ken", zo concludeerde zij. Het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat is uitgebreid. De aannemer is precies op de gestelde tijd, juist voor de bouwvakvakantie, met zijn werkzaamheden gereedgekomen, zodat direct na de vakanties met de afwerking kan worden begonnen. Hoewel men hoopt het kantoor eerder in gebruik te kunnen nemen, is de officiële datum van heropening niet voor half september te verwachten. Dat de uitbreiding zich in grote belangstelling mag verheugen, blijkt wel uit de belangstelling van o.m, de wethouder van openbare werken, mevrouw Walter- v. d. Togt, die zich deze week persoonlijk van de stand van het werk kwam overtuigen. Een trouwpartij op hel gemeentehuis, meer dan zestig jaar geleden Een trouwpartij in 1960 op hetzelfde gemeentehuis, terwijl het verkesf onophoudelijk voorbij dendert Op de Steenhoffstraat, ter hoogte van de Molenstraat, raakte woensdagmiddag het 18-jarige meisje mej. A. H. N. C. uit Soest gewond bij een ongeval, nadat zij nog maar nauwelijk was hersteld van een hersenschudding, die zij zes weken geleden bij een ongeluk had opgelopen. Het meisje reed met haar bromfiets over het rijwielpad in de richting Amersfoort. Uit tegenovergestelde richting naderde de 21-jarige bakker P. van B. uit Soest met een auto. Zonder het meisje voor rang te verlenen sloeg hij linksaf om de Molenstraat op te rijden. De brom fietster kwam ten val. Zij bleef gewond liggen, maar meer door de schrik en de angst voor een nieuwe hersenschudding dan vanwege de aard der verwondin gen, die achteraf wel meevielen, al moest zij er wel in Zonnegloren aan behandeld worden. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt. Bij Koninklijk Besluit is de vrijwilligers medaille voor tien jaar dienst toegekend aan twee leden van de bedrijfszelfbe scherming van het postkantoor alhier, te weten de heren H. Bos en W. J. van Diermen. De onderscheidingen zijn don derdagmorgen tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck uitgereikt. De burgemeester wees daarbij op de noodzaak van zelfbescherming van be drijven. „Bij ieder bedrijf hoort een or ganisatie van personeelsleden te zijn, die bij calamiteiten daadwerkelijk georgani seerd kan optreden. De bedrijfszelfbe scherming berust echter op vrijwillig heid; het is geen strikte noodzaak. De samenleving kan alleen goed funktione- ren, als er mensen zijn, die zich vrij willig voor iets willen inzetten. Maar die vrijwilligheid alleen is niet voldoen de. Men moet ook bereid zijn, zich ver der te bekwamen in het werk, dat men vrijwillig op zich heeft genomen. Dat hebt u in ruime mate gedaan. U hebt er veel tijd voor beschikbaar gesteld, omdat men daadwerkelijk en goed kan optreden als de nood aan de man is", aldus de burgemeester. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat de heren Bos en Van Dier men in hoofdzaak in stilte hebben ge daan, reikte de burgemeester hen de vrijwilligersmedaille uit. De heer Bos is sinds 1956 als redder-brandbestrijder werkzaam bij de bedrijfszelfbescherming, de heer Van Diermen sedert 1954 als E.H.B.O.-er. Het hoofd van de bedrijfszelfbescher ming van het postkantoor te Soest speld de namens het staatsbedrijf der P.T.T. beide heren nog een tweede onderschei ding op. In de V.S. leefde sterk de verwachting - en bij menigeen zelfs de hoop - dat senator Edward Kennedy de derde in een reeks broers zou zijn die beslissende progressieve invloed op de politiek van zijn land zou uitoefenen, waarschijnlijk zelfs president na Nixon. Die kans lijkt voorgoed verkeken door zo iets alledaags als een auto-ongeluk. Maar dan wel een autoongeluk met een dode, na afloop van een fuifje, wat de verdenking doet rijzen dat de alcohol er niet helemaal onschuldig aan is ge weest - dat Ted Kennedy met zijn auto van een brug afreed. En evenmin dui delijk is voorhands wat hij gedaan heeft om te proberen zijn passagiere te red den, een vroegere secretaresse van zijn broer Robert. De verdediging van Kennedy, die pas negen uur na het ongeluk met een ad vocaat bij de politie verscheen, is dat hij een shock had opgelopen. Wat dan diverse vreemde aspecten in zijn ver haal zou moeten verklaren. Het is heel goed mogelijk dat het onge luk geheel en al een trieste samenloop van omstandigheden is en dat de rech ters hem zonder meer van vervolging zullen ontslaan. Maar zelfs in dat. geval baat dat Kennedy weinig. Men zal den ken en wellicht ook wel verkapt zeggen, dat men zich goede advocaten en voor treffelijke psychiatrische begeleiding kan permitteren als men zo goed bij kas is als een Kennedy. En voorshands zal zeker bij de kiezersmassa Ted Kennedy de naam krijgen als dronken rijder een dodelijk ongeluk gemaakt te hebben. Of dat nu terecht is of niet. Dit is een aantasting van het aureool dat zorg vuldig is verleend aan de naam Kenne dy en het betekent adieu aan alle kan sen op het presidentschap. Zeker in de V.S. overleeft men politiek de gevolgen van een dergelijke smet op de naam niet. In zekere zin is dit jammer. Zowel John als Robert Kennedy - hoewel het onzin is hen als een soort heiligen te zien - hebben onnoemelijk veel bijge dragen tot een openbreken van de ver starring in de Amerikaanse binnen- en buitenlandse politiek. Beiden hadden hun momenten van visie waarin ze een natie geestdriftig konden laten voelen voor een morele taak. En als men ziet hoe Ted Kennedy zijn senatorsambt ver vulde, dan is er reden om aan te nemen dat hij van de drie nog wel de begaafd ste was. En in ieder geval al weer een zekere samenhang begon te geven aan een moreel na Johnsons presidentschap aangeslogen partij, die hij weer opnieuw een allure begon te geven van progres sieve ideënrijkdom. Zijn kans om hier mee verder te gaan is nu wel heel klein ;e worden. KANTMAN Zaterdag 2 augustus, 's avonds 8 uur, wordt in de kerk van Zonnegloren we derom een orgel vesper gehouden. 1. Liebster Jesu, wir sind hier, J. S. Bach. 2. Schmücke dich, o liebe Seele, J. S. Bach. 3. Wier glauben all' an einen Gott, J. S. Bach. 4. Komm, Heiliger Geist, Herre Gott, F. W. Zachau. 5. Erhalt uns Herr, bel deinem Wort, .T. G. Walther. 6. Partita over het koraal „Jesu, mpine Freude". J. G. Walther. OrgelG. den Broeder. Van 28 juni tot en met 6 juli hebben de verkenners van de Don Boscogroep hun zomerkamp gehouden in de om geving van Bergen op Zoom. Het kamp stond in het teken van enkele perioden uit de geschiedenis de primitieve tijd met wedstrijden tus sen Hunnen en andere stammende middeleeuwen met een tournooi en de tijd van Indianen en versterkte forten in Noord-Amerika. Tussen de spelen door werden tochten in de omgeving en naar België gemaakt. Omdat het de hele week prachtig weer was, werd er natuurlijk ook gezwom men. Er zijn vele medicijnen in de apotheek verkrijgbaar, al dan niet op recept, die een zekere stimulerende werking uit oefenen. Zij zijn bestemd voor patiënten die een opkikkertje nodig hebben. Voor mensen die moedeloos of machteloos, neerslachtig of loom zijn geworden door diverse oorzaken. Maar langzamerhand is gebleken, dat die medicijnen levens gevaarlijk kunnen zijn. Door b.v. de wekaminen wordt wel het. prestatiever mogen vergroot, maar tegelijk wordt de zelfkritiek verminderd. Het aantal be oordelingsfouten neemt toe en er volgt een gevaarlijke oververmoeidheid en zelfs uitputting. Voor automobilisten is dit een onver antwoord risico. Zij kunnen enorme fouten maken in anders toch goed over zichtelijke verkeerssituaties. Zij kunnen de macht over het stuur verliezen, als zij normaal nog niet vermoeid hoefden te zijn. En er komen na lang gebruik nog andere verschijnselen naar voren als werkschuwheid, sociaal verval en een vergiftiging van het lichaam, die leidt tot een ziektebeeld dat lijkt op krankzinnigheid. Dat is een zo ernstige zaak, dat er nu minder snel wekaminen worden voor geschreven bij ziekte, een aantal midde len nog alleen op recept verkrijgbaar is en recepten niet meer zonder controle kunnen worden nabesteld. Maar in an dere landen is dit toezicht er niet. Men kan daar ongelimiteerd van dit soort middeltjes kopen en op eigen risi co slikken. Een aantal labiele personen haalt nu hun medicijnen" over de grens of slaat op vakantie een voorraad in. De wekaminen zijn daarmee een gevaarlijk stimulerend middel gewor den, dat feitelijk in de rij verdovende middelen thuishoort. Het zou goed zijn, onder de lijst verdovende middelen on der te brengen en dat In internationaal verband. Men zij gewaarschuwd. Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1969 | | pagina 1