1 ilFNfllllW.IBIS Garage Stam ENAU LT1Ö Garage Stam L REIZEN NAAR HET K.V.P. DRINGT AAN OP UITVOERIGE VOORLICHTING OVER ENGWEG Voor uw razendsnelle Openbare Leeszaal en Bibliotheek Trouwcirculaires trouwkaarien Drukkerij Smit Verkiezingsstunt Onevenredige Raadsleden zaten in hun (over)hemd IRUYS&CO n belasting NIET ROKEN Autofinanciering Hypotheken Persoonlijke leningen tScUcemakec Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool ENGEL 1 Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Ideaal onder uw broekpak GEMEENTELIJK KAMPEERTERREIN SOESTDUINEN "1 MOET LANGZAAMAAN VERDWIJNEN Amsterdamse schoonmaakster hedenmorgen gehuldigd VRIJDAG 25 JULI 1969 De eventuele aanleg van een weg over de Eng ter vervanging van de huidige rijksweg door Soest is woensdagavond dn de gemeenteraadsvergadering opnieuw onderwerp van uitvoerige gesprekken geweest. Aanleiding daartoe waren brie ven* van de V.V.D., de Winkeliersver eniging Soest en de A.B.T.B. en C.B.T.B. over deze materie. Aan de beide laatste organisaties zal door de raad overeenkomstig een vast gestelde concept-brief worden geant woord. In deze brief zal de raad onder meer zijn adhesie betuigen aan de me ning van de A.B.T.B. en de C.B.T.B., dat de weg over de Eng de voorkeur ver dient. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.), kon zich de ongerustheid bij de boeren ove rigens wel voorstellen, omdat van ver schillende zijden naar zijn oordeel wat al te positief wordt gezegd de weg maar noordelijk om Soest heen te leggen. Hij wees er in dit verband op, welke offers de boeren (aan de Birkstaat en omgeving) in het verleden al hebben gebracht en ook in de nabije toekomst' nog zullen moeten brengen. Tevens constateerde hij, hoe tot dus ver nog nimmer tot onteigening behoef de te worden overgegaan. De heer Van Poppelen zei, dat straks de boeren wel bereid zullen zijn om stukken grond af te staan voor de aanleg van het vervolg op de Engweg ten zuiden van de Birkstraat. Namens zijn fractie verzocht hij het college, de bevolking via de daartoe geëigende kanalen uit voerig voor te lichten over het stand punt van de gemeenteraad, „die met vijftien tegen vijf stemmen het struc tuurplan heeft aangenomen en daarmede voor de weg over de Eng heeft geko zen". Hij meende, dat de oppositie vanuit een bepaalde hoek tegen de weg over de Eng anders steeds meer kwaad zou gaan stichten,totdat de bevolking op het laatst ook zou gaan twijfelen. Hij was van oordeel, dat de brief, die aan de V.V.D.-fractie zal worden verstuurd, daartoe al een overigens kleine bijdrage zou kunnen zijn. De betreffende brief aan het V.V.D.- bestuur werd overigens nog niet vast- Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - lel.02155-2850 Nieuwe aanwinsten. Napoleon. Krug von Nidda, Ik, Ana- stasia vertel. Pachman, Zeven dagen in augustus. Davidson, Oud-Afrika opnieuw ontdekt. Mulisch, Het woord bij de daad. Fulbrich, De arrogantie va nde macht. Laing, Robert Kenne- dy. Barcata. Dan, De spion die uit Israël kwam. Everts, Thailand, een tweede Vietnam Lacouture, Ho tsji Min. Mazière, Paaseiland. Landenoverzicht. Craandijk, Wande lingen door Nederland. Kruijer, Suri name en zijn buren. Laan, Van Goor's aardrijkskundig woordenboek. Brus- se, Neem nou Londen. Winch, Oos tenrijk. Görz, Costa Brava, Costa del Sol. Beaufort, Ruimte en zonlicht. Brandt, Zuid-Afrika. Constandse, Cu ba. Nieman, Mexico. Guter, Zuid- Amerika nu. Graaf, Over China ge sproken. Syrië. Boeken voor ouders. Driehonderdzestig verhalen voor goede nacht. Potter, Het verhaal van Joze- fien kwebbeleend. Potter, Het ver haal van Pieter Konijn. Potter, Het verhaal van Timie Tuimelaar. Schmidt, Het beest met de achternaam. Sendak, Max e nde Maximonsters. Cross, Once upon a time. Lirsey, A.B.C. Lichtveld, Een sprietje groen. Rools, Verhalen over God, de men sen en de wereld. Leeuw-Loon, Zo verzorg ik mijn kinderpartijtje. Küh- neman, Kinderen bezighouden. Heer- kens, Hummeltje Tummeltje. Helden, Wij zijn rijk. Korte verhalen. Werk uit Roemenië. Loggem, Het lief deleven der Priargen. Visser, Fyffes heten nu Chiquita. Timmermans, Een lepel herinneringen. Heeresma, Werk. Freezer, Kompleksen maken de vrouw Simenon, Dedectivebureau O. Beauvois, De gevoelige leeftijd. Clarke, Even diep ademhalen. Raes, Bankroet van een charmeur. en Snelle en correcte levering en tot ln depuntjes verzorgd I tl Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 gesteld. Tijdens do raadsvergadering stelde mevr. Polet (P.v.d.A.) mede na mens de protestant-christelijke fractie, de K.V.P. en Binding Rechts voor, om een wijziging in de tekst aan te brengen. De heer J. K. de Bruin (V.V.D.) sprak er zijn verwondering over uit, dat een dergelijk voorstel pas in de raadsver gadering werd gedaan .en niet reeds, in de tevoren gehouden commissievergade ring. „Toen hielden alle fracties hun mond", constateerde de liberale fractie leider. Hij kon dan ook niet zonder meer met een voorgelezen wijziging ac- coord gaan. De heer De Bruin verzocht, de vaststelling van de brief aan de V.V.D. aan te houden tot de volgende raadsvergadering, in de veronderstelling, dan schriftelijk over de voorgestelde tekstwijziging geinformeerd te worden. Aldus geschiedde. De brief,- die de Winkeliersvereniging Soest aan de raad heeft geschreven om trent de weg over de Eng, is om advies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Ook op het gebied van de bijstandsver lening vond de heer Van Poppelen m.eer voorlichting van de zijde van de overheid op zijn plaats. Hij kreeg daar in onder meer steun van mevr. Polet, die informeerde naar de mogelijkheden om een voorlichtingsamtenaar of pers chef aan te stellen. De verlening van bijstand in Soest kwam ter sprake via een aantal door de heer P. C. Pieren (P.v.d.A.) gestelde vragen inzake de uitvoering van de Algemene Bijstandswet. De heer Pieren gaf blijk van enige verontrusting naar aanleiding van berichten, dat vele ge meenten de normen ten aanzien van de uitkeringen ver overschrijden. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat zulks in Soest niet het geval was. Tevens toonde hij zeer veel bewondering voor de wijze, waarop het college voor de verlening van bijstand in Soest zijn werk verricht. Wel verzocht het Soesterbergse raads lid, voldoende aandacht te besteden aan de individuele begeleiding van bijstand aanvragers. Wethouder K. de Haan zei, dat nu wel is gebleken, dat de gemeenteraad er destijds goed aan gedaan heeft om een college voor de verlening van bijstand in het leven te roepen. Hij meende, dat ook op ruime schaal aandacht wordt besteed aan de individuele begeleiding. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zei, dat Soest nog te klein is voor een voorlichtingsambtenaar, „ofschoon af en toe wel behoefte bestaat aan een derge lijke functionaris". De voorzitter was echter van oordeel, dat voorlopig nog de raadsleden zelf bij de bevolking hun voelhorens moeten uitsteken teneinde na te gaan, welke problemen er onder de burgerij leven en op welke terreinen de inwoners voorlichting behoeven. „Die voorlichting", zo zei de burgemees ter, „kunnen we dan zelf nog wel geven. Een daarvoor aangestelde ambte naar zou meestal toch maar naar werk moeten zoeken". De V.V.D.- en K.V.P.-fractie spraken woensdagavond bij monde van de heren De Bruin en Van Poppelen hun verba zing uit over het feit, dat de P.v.d.A.- fractie zulke uitvoerige vragen heeft ge steld over het scheuren van woningen aan het Saenredamplantsoen. En mevr. Polet (P.v.d.A.) was verbaasd over het feit, dat de vragen zoveel publiciteit hadden gekregen. Dat was niet de be doeling geweest, al werd zij er wel op gewezen, dat de P.v.d.A.-fractie na het indienen van de vragen ook niet anders had mogen verwachten. De verbazing van de K.V.P. en de V.V.D. gold vooral het feit, dat vijf jaar geleden ook al uitvoerig is gesoroken over dezelfde ge breken aan verschillende woningen op de Eng en elders in Soest. De oorzaak is in een zeer uitvoerig rapport toen vastgesteld, terwijl tevens de plaatsen, waar meer scheuren waren te verwach ten of reeds aan het ontstaan waren, stonden aangegeven Volgens de heer De Bruin en de heer Van Poppelen was het dan ook volledig onnodig om nog eens op die zaak terug te komen. „Toen vijf jaar geleden de V.V.D, hieromtrent vragen stelde, had de P.v.d.A. er geen enkele behoefte aan om adhesie te betuigen. Nu komt de P.v.d.A. zelf met vrijwel dezelfde vra gen. over een allang afgedane zaak", zo constateerde de heer De Bruin. Hij kon dan ook niet anders concluderen dan dat het de P.v.d.A. met de vragen alleen maar om een verkiezingsstunt te doen was geweest. ,Het college had bij de beantwoording van de brief eenvoudig kunnen verwij zen naar het antwoord, dat vijf jaar geleden is gegeven. Op deze manier kunnen we wel blijven vragen over gebreken aan woningen", aldus de heer De Bruin. De heer Dijkstra (prot. chr.) was echter wel bereid om nog eens wat meer aan dacht aan de gebreken te besteden. Hij meende, dat hier sprake was van onvoldoende doordachte berekeningen en uitvoeringen. „Men is hier veel te licht vaardig te werk gegaan", vond hij, zich tevens afvragend, wat men nu wel in het Soesterveen mag verwachten, omdat daar dezelfde bouwer aan het werk is. Ook zijn fractiegenoot drs. Oldenboom sprak in dit verband van een wanprestatie. Hij vond het een be denkelijke zaak, dat mogelijk beton van een onvoldoende kwaliteit is verwerkt. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt zei, dat alles in het werk zal worden gesteld om de mankementen te verhelpen. „Je leert van deze dingen ieder mens leert van zijn fouten". Zij wees de raad erop, dat bij de realisering van de bouwplannen in het plan Smitsweg voortdurend een projectleider toezicht houdt, terwijl de raad steeds inzage heeft in de notulen van de bouwteam vergaderingen. Bovendien zijn volgens de wethouder de verschillende betrok kenen zich volledig van hun verant woordelijkheden bewust. De warmte heeft woensdagavond ook de raad parten gespeeld. Bij een ver boven normale temperatuur begon men, keurig in colbert en met een stropdas om de al vochtige hals aan de raadsvergadering, die tot ruim half elf zou duren. Maar al kort na de aanvang zaten de raads leden letterlijk al in hun (over)hemd. „Een vluchtige enquête heeft uitgewezen, dat de dames er geen bezwaar tegen hebben, wanneer de heVen hun jasje uittrekken", kondigde de burgemeester bij de aanvang van de raadsvergadering aan. Met uitzondering van de burgemeester zelf en wethouder Van de Arend maakten de raadsleden een dankbaar gebruik van deze toegeeflijkheid der vrouwelijke raadsleden. En de besluitvorming heeft er nauwelijks onder geleden, ofschoon dat ook veroorzaakt kan zijn door wat verfris- sender dranken dan koffie, die tijdens de vergadering werden geser veerd. Soest afkomstig zijn dat in ongeveer 16 °/o. Maar Soest betaalt wel 20 van het tekort, zijnde een bedrag van ƒ55.821,-. De heer Westra kwam daarbij tot de slotsom, dat de gemeente Soest per leerling 245,- bijdraagt tegenover de gemeente Amersfoort 203,-. Hij gaf het college in overweging, er nauwlettend op toe te zien, dat Soest niet teveel betaalt. Wethouder De Haan antwoordde, dat een vergelijking op basis van het bedrag per leerling niet gemaakt kan worden, omdat de omstandigheden niet steeds ge lijk zijn. Het percentage Amersfoortse leerlingen, dat groepsonderwijs geniet, is veel groter dan het percentage Soes- tenaren. Dat zou z.i. al een indicatie kunnen zijn voor het hogere bedrag per leerling, dat Soest moet betalen. Tevens wees de wethouder erop, dat de accountantskosten weer geheel door de gemeente Amersfoort worden gedra gen. Niettemin stelde de heer Westra een vollediger overzicht inzake de ver deelsleutel en de basis van de ver schillende berekeningen wel op prijs. De heer v. d. Berg (K.V.P.) maakte woensdagavond opnieuw bezwaren te gen de van gemeentewege opgelegde accountantscontrole voor de woning bouwvereniging St. Joseph. Tegen de controle zelf had hij niet zov.eel bezwaar als wel tegen de daaraan verbonden kosten. Hij meende, dat waar de ge meente opdracht voor deze controle geeft, de gemeente ook de kosten moet dragen. Het gaat hier om een bedrag van circa 800,- per jaar. De woning bouwvereniging heeft zelf ook een ac countantscontrole, die door de minister wordt geaccepteerd. De heer Elbertse (K.V.P.) verzocht het college, de kosten van controle door het Verificatiebureau door te berekenen tot het bedrag, dat door de minister als algemene kosten voor een woning wordt erkend. De heer Hom tenslotte drong aan op een onder houd tussen het bestuur van de woning bouwvereniging en het college, omdat wel bleek, dat beide partijen het op nieuw niet eens zouden kunnen worden. De bereidheid tot een nader gesprek bleek bij het college ruimschoots aan wezig. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a (VW-gebouw), telefoon 6571. •A A A Als straks de lessen op de scholen weer beginnen, wacht het onderwijzend per soneel een circulaire van de staatssecre taris van onderwijs en wetenschappen over het roken. Directeuren en rectoren van rijksscho len worden verzocht de leraren er op te wijzen dat tijdens de lessen niet be hoort te worden gerookt. Zij zullen er ook op moeten toezien, dat aan deze regel de hand wordt gehouden. Ma e hoe staat het met de gemeentelijke scho len en de particulieren onderwijsinsti tuten Het roken in dicht bezette lokalen met toch al veel leerlingen is bepaald niet bevorderlijk voor de frisse atmosfeer. In de lesruimte moet men helder kun nen denken. Bovendien is het voorbeeld voor de jeugd niet zo best. Er bestaan zelfs scholen, waar leraren de leerlingen toestaan tijdens de lessen te roken. Dat is helemaal fnuikend voor de atmosfeer, resp. voor de gezondheid. Zelfs een nietroker wordt er ziek van als hij dagelijks in een rookwolk zijn verse lucht moet inademen. Onderwijzers en leraren kunnen roken tijdens de pauzes tussen de lessen. Zij behoeven dat niet tijdens het werk te doen. Het zou de gezondheid van velen ten goede komen, als er tijdens het werk een minder rokerige en daardoor minder bedompte lucht in het lokaal hing. En dat geldt niet alleen voor de jeugd, maar eigenlijk voor alle werk ruimten. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Met een zelf aangepast aggregaat wordt stroom opgewekt, niet alleen voor de televisie, maar ook voor licht in de ge meentelijke gezamenlijke toiletten, die door de Amsterdamse mevrouw Stad worden schoongehouden. Het gemeentelijke kampeerterrein Soest- duinen op de hoek van de Soesterberg- sestraat en de spoorlijn Amersfoort Utrecht, zal langzaam maar zeker moe ten verdwijnen. Het aantal zomerhuis jes is er in een paar jaar tijds gehal veerd. Nieuwe kampeerders worden er niet meer toegelaten. Zelfs degenen, die al sinds jaar en dag op de camping komen, mogen hun zomerhuisje niet in gebruik geven aan hun kinderen. Alleen de huidige eigenaars van de zomerhuisjes, die nu nog in de vrij rustige en fraaie bosrijke omgeving bij Soestduinen staan, zullen de komende jaren nog hun huisje mogen bewonen. Het gevolg van een en ander is, dat degenen, die zich om de een of andere reden genoodzaakt hebben gezien, zich van hun vacantiehuisje te ontdoen - door sterfgevallen of anderszinds - geen koper voor hun huisje vinden. De eventuele belangstellenden mogen er zelf niet meer in verblijven, terwijl men elders ook vrijwel nergens meer een plaats vindt. Zo kwijnt langzaam maar zeker het kampeerterrein, dat precies een halve eeuw tal van stadsmensen een prettige rustige vacantie heeft g boden, weg. Zes jaar geleden stonden er nog 120 huisjes. Thans zijn er niet meer dan vijftig. De gemeentelijke bepalingen, dat de huisjes niet meer in andere handen mogen overgaan - althans niet meer door de nieuwe eigenaars mogen worden bewoond of verhuurd - heeft verbazing én teleurstelling bij de kampeerders ge wekt. Er zijn mensen, die er al vele tientallen jaren komen, het er uitermate naar hun zin hebben en zich daarom ook afvragen, wat de gemeente dan met zo'n fraai stuk natuurterrein wil beginnen. Sinds het gemeentelijk kampeerterrein bestaat, komt mevr. Antonia Stad (71) er. Vijftig jaar geleden was dat voor het eerst. „Er stonden toen drie huisjes. We mochten hier gratis staan. Het water moesten we zelf gaan halen bij het- Utrechts Waterleidingbedrijf. Sani taire voorzieningen waren er toen nog niet." Over de accomodatie, zoals die nu is, heeft zij niets te klagen. Mevr. Stad is thans gedurende de zomermaan den min of meer in gemeentelijke dienst. Zij houdt de toiletten schoon en zorgt ervoor, dat het terrein er fatsoenlijk uitziet. Van de vergoeding, die. zij daar voor krijgt, kan zij de huur van haar ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3879 Bij de verdeling van de kosten van de Stichting Amersfoortse Muziekschool rekende de heer A. S. Westra (V.V.D.) het college voor, dat de gemeente Soest onevenredig zwaar werd belast in ver gelijking tot de gemeente Amersfoort. De muziekschool wordt bezocht door 1375 leerlingen, waarvan er 228 uit VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 e Winkel 's maandags de gehele dag gesloten. torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) standplaats 260,- per seizoen) royaal betalen. Maar haar zomerhuisje is wel aan enige restauratie toe, evenals trou wens verschillende andere bouwsels. „We durven er echter geen cent meer aan te besteden, want hoe lang staan we hier nog. Laat de gemeente er weer een open kampeerterrein van maken. Talloze mensen zouden hier graag wil len staan. En het brengt toch ook weer wat geld op voor de gemeente", klaagt mevr. Stad, die al eens eerder met een deputatie van kampeerders en met mo rele steun van de plaatselijke midden stand naar het gemeentehuis is getogen teneinde de wensen van de in aantal steeds geringer wordende kampeerders duidelijk te maken. Maar zonder resul taat. Toen zo'n jaar of zes geleden de, ge meentelijke beperking ten aanzien van het huren van de grond werd inge voerd, stonden er nog 120 huisjes. Thans is dit aantal al meer dan gehal veerd. De kampeerders, hoofdzakelijk afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, vermoeden, dat het reeds jarenlang bestaande plan tot opheffing van de camping er ook de oorzaak van is ge weest, dat op het terrein iedere vorm van verlichting ontbreekt, ook in de toiletten en bij de ingang. Maar de vakantiegangers voelen dat nauwelijks als een gemis, al heeft men in eigen beheer wel een verlichting in de w.c. gemaakt. Een klein aggregaat, dat er in het huisje van mevr Stad voor zorgt, dat men iedere avond naar' de televisie kan kijken, levert de stroom. In voorkomende gevallen, bijvoorbeeld bij voetbalwedstrijden, wordt de t.v. buiten gezet en kan iedereen komen kijken. Vele bezoekers van het kampeerterrein hebben hun dagelijks en huiselijk leven volledig naar Soestduinen verplaatst. Weliswaar zijn de ruimtelijke mogelijk heden wat beperkter, maar men komt verder niets te kort. Ook de viskom in het vogelkooitje (met inhoud uiteraard)) ontbreken niet. Al leen bij het invallen vari de duisternis wordt het ontbreken van verlichting of bijvoorbeeld een kantine door sommigen wel eens als een gemis gevoeld. Ten aanzien van het aantal bewoners per huisje zijn geen bepalingen gesteld. Men mag er met een onbeperkt aantal in verblijven en slapen. Het is echter al- Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - tel. 02155 - 2850 1 leen de eigenaar verboden om zijn huisje voor bewoning aan anderen af te staan of te verkopen, al zijn het zijn eigen naaste familieleden. Gedurende veertien dagen per seizoen mag het vakantiehuisje echter wel aan anderen worden verhuurd. Tenten mogen niet op het kampeerterrein worden geplaatst. Mevr. Stad, die nu precies een halve eeuw het gemeentelijk kampeerterrein bezoekt en daarvan de laatste tien jaar met het onderhoud is belast, is van morgen door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck gehuldigd. Hierop zul len wij komende dinsdag nader terug komen. Verleden week heeft zij van de gezamelijke kampeerders een fraaie klok gekregen, terwijl de mensen van de gemeentlijke reinigingsdienst, die ambts halve tweemaal per week het kamp be zoeken, voor een bloemetje zorgden. Inderdaad is het de bedoeling van de gemeente om langzaam maar zeker het kampeerterrein op te heffen, zo beves tigde gisteravond wethouder K. de Haan ons. In het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug is Soest meer aan gewezen als plaats voor het bieden van dagrecreatie. Dat neemt overigens niet weg, dat particuliere kampeerterreinen, gericht op meerdaagse recreatie, gewoon kunnen blijven bestaan. Over het alge meen zal er echter geen uitbreiding aan mogen worden gegeven. Zo bijvoorbeeld niet aan het aangrenzende kampeerter rein „Het Nest" van de heer Huizen, die overigens ook belast is met het toezicht op het kampeerterrein van de gemeente. Een oase na een vlucht uit de drukke, benauwde stad. Maar hoe lang nog 7

Soester Courant | 1969 | | pagina 3