r In beroep geen woonvergunning voor F. H. Adelaar Eerste Gooise Kleding Verhuur DE STAP VAN ARMSTRONG EEN SPRONG VOOR DE MENSHEID MAAN-PRAAT AJAX WIL EERST LANDTSTITEL EN DAN EUROPACUP WINNEN BBS MAZDA MET RAAD EN DAAD MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN w Zo vlogen de duiven Subsidie voor v.v. Hees Ook grijze jacquets Ajax zal doelmatiger spelen Garage ,DE SOESTER' Veertig S.E.C.-jongeren in K.N.V.B.-kamp te Hoek van Holland R.K. Kerkdiensten VRIJDAG 25 JULI 1969 De gemeenteraad heeft woensdagavond In beroep besloten, geen woonvergun ning voor het pand Lange Brinkweg 15 te verlenen aan de heer F. H. Adelaar, eigenaar van een automobielbedrijf aan de Lange Brinkweg. Eerder was hem een dergelijke vergunning al door B. en W. geweigerd, maar de heer Adelaar ging hiertegen bij de raad in beroep. Overigens met hetzelfde resultaat, al waren enkele raadsleden door een recen te brief van de heer Adelaar wel aan het twijfelen gebracht. Van verschillende zijden werd dan ook aangedrongen op een uitvoerige uit eenzetting over het geschil tussen de heer Adelaar en B. en W. De heer De Groot (Binding Rechts) ver moedde, dat het college niet op korte termijn de zaak nog eens uitvoerig uit de doeken zou kunnen doen en drong daarop op aanhouding van het agenda punt aan. De burgemeester constateerde, dat het kennelijk juist de bedoeling van de heer Adelaar was om de zaak te vertragen en begon toen wel aan een uitvoerige Q« noarSPUKER TEL.2982 S0E5TERBERGSE5TR 26 De vereniging „De Zwaluw" nam met 949 duiven deel aan een wedvlucht van af St. K. Wavre, afstand 136 km. De duiven werden gelost te 10.00 uur. Aankomst eerste duif te 11.57.53, laatste prijsduif te 12.32.06 uur. Uitslag C. van Brummelen 1 47 72. H. Woudstra 2 44. M. de Ruiter 3 30 40 58 103 105 129 130 188. C. Huijsker 4 5 35 134. P. Rauch 6 20 99 151 153 154. G. Zeijpveld 7 39 51. R. Voskuilen 8 38 127 147. H. van Hengstum 9 125 131 159 168 171. E. de Goede 10 14 26 67 124 137. H. Rauch 11 25 55 56 122. I. Casander 12 15 70. O. Zimmerman 13 23 54 65 71 97 102 128 179. J. de Bruijn 16 19 36 63 64 85 94 101 107 155 177. J. Ottens 17 146 186. W. Grift 18 32 87 95 136. H. Gorrissen 21 79 82 109 123 165. P. Duijst 22 43 175. J. v. d. Brakel 24 106 114 118 119 120 148 169. C. Bosboom 27 161 163. H. den Dek ker 28 69 117 152 185. A. Hooijer 29 48. Jac. Wijnands 31 57 77. W. de Bree 33 98 121. H. Voskuilen 34 76 88 170. H. Bosman 37 145 166. G. Visser 41 50 61 81 142 143 181. G. Rijksen 42 112 113 180. A. van Riet 45 140 156. G. Brink-Zim- merman 46 110. A. Smith 49 83 132. Th. Wigtman 52 102 190. J. v. d. Belt 53 59 184. C. de Goede 60 68. C. v. d. Hoek 62 74 89 108 116 138. J. Groenestein 66. M. v. d. Wielen 73 133. C. Dijkman 75 78. J. Brouwer 80 174. Sj. Blokland 84 111 157 167 189. A. de Bes 86 178 187. A. van Dijk 90 92 104. A. Hilhorst 91 96 139. W. van Soest 93. G. v. d. Deijsel 100. C. v. d. Lugt 115 135 141 149 160. J. Knoops 126 172. J. Verwoerd 144. A. van Dorrestein 150 164 173. P. Wagner 158 183. J. Croon 176. B. Roest 182. De Vereniging „De Zwaluw" nam ook met 138 duiven deel aan een wedstrijd vanaf Surv. Fosses. De duiven werden te 11.00 gelost. Aan komst eerste duif te 16.42.34 uur, de laatste prijsduif te 17.29.23 uur. Uitslag G. Rijksen 1 2 6 10 16 18. H. Voskuilen 3 21 22 24. A. van Dorrestein 4 27 28. P. Rauch 5. B. Roest 7 19. C. v. d. Lugt 8 12. R. Voskuilen 9 17. C. Dijk man 11. P. Duijst 13 14. J. v. d. Brakel 15 25. F. Reijerse 20. G. Visser 23. H. van Hengstum 26. toelichting, er daarbij op wijzende, dat in de laatste brief verschillende aspec ten aan de orde zijn gesteld, die met de zaak zelf niets te maken hebben. Burgemeester S. P. Baron Bentinck deelde de raad mede, dat de heer Ade laar al geruime tijd geleden een vergun ning voor de bouw van een werkplaats aan de Lange Brinkweg heeft aan gevraagd. Die vergunning werd hem ge weigerd omdat op de gronden aan de betreffende weg een agrarische bestem ming rustte. Niettemin bleef de heer Adelaar aandringen en na vele jaren eindelijk met succes. Gezien het feit, dat aan de Lange Brinkweg reeds ver schillende bedrijven aanwezig waren, stelden B. en W. zich later op het stand punt, de bestemming van de gronden te moeten wijzigen. Vooruitlopende op die wijziging kon de heer Adelaar krachtens art. 20 van de Wederopbouwwet (een artikel, op grond waarvan in strijd met het bestemmingsplan toch een bouwver gunning kan worden verleend) tenslotte toch toestemming voor de bouw van de werkplaats worden verleend, al werd er nadrukelijk bij gesteld, dat de werk plaats nimmer als woonruimte in ge bruik zou mogen worden genomen. De heer Adelaar ging met die voorwaar den accoord, mede omdat hij zijn wo ning aan de Prins Bernhardlaan met die van zijn zwager aan de Lange Brink weg zou kunnen ruilen, zodat hij wat dichter bij zijn bedrijf zou komen te wonen. Maar na verloop van enige tijd bleek een gedeelte van de werkplaats toch als woning te zijn ingericht. Kort daarop vroeg de heer Adelaar een woonvergunning aan, die hem ge weigerd werd, ook toen hij zijn woning aan verschillende andere eisen aanpaste. De heer Adelaar ging toen bij de raad in beroep, benaderde de verschillende raadsleden schriftelijk, volgens de bur gemeester alleen maar om de zaak te vertragen. De hele zaak is met goed vertrouwen onzerzijds begonnen, maar de heer Ade laar is dat vertrouwen niet waard geble ken, zo constateerde de voorzitter. „Hij zal nu met heel goede argumenten moeten komen, willen wij nog iets kun nen doen", zo zei de burgemeester. Niet temin werd er van verschillende zijden wel op aangedrongen, de sociale aspec ten van de zaak niet uit het oog te verliezen. De heer De Groot en mevr. Polet dron gen in dit verband aan op de grootst mogelijke toleranfie ten aanzien van het gezin Adelaar, mede om redenen van medische aard. De heer A. S. Westra maakte van de gelegenheid gebruik om het college te wijzen op de wenselijkheid om een be stemmingsplan zo snel mogelijk zijn definitieve vorm te geven. „Anders leidt het alleen maar tot conflicten en weten de burgers niet waar zij aan toe zijn", zo zei de heer Westra. En de burge meester „Een bestemmingsplan gaat uit van een abstractie, van een bepaald beeld wat men heeft ten aanzien van het grondgebruik. Maar in de praktijk kan een heel andere bestemming wel veel wenselijker blijken". De voetbalvereniging Hees heeft van de gemeenteraad een subsidie van 13.675,- gekregen als bijdrage in de kosten van de aanleg van een tweede voetbalveld. De heer de Groot (Binding Rechts) was van oordeel, dat de gemeente bij het bepalen van het subsidiabele bedrag te bekrompen te werk is gegaan. Zo vroeg de heer De Groot zich af. waarom deze vereniging, die steeds blijk geeft van een grote zelfwerkzaamheid, geen bij drage krijgt in de kosten van een tegel pad rondom het veld. De heer De Groot vond de wijziging, die de directeur van gemeentewerken in de begroting van Hees heeft aangebracht, dan ook geen verbetering. Wethouder K. de Haan deelde mede, dat geen enkel veld in Soest rondom een betegeld pad heeft gekregen en dat voor Hees daaromtrent geen uitzondering kon worden gemaakt. De heer De Groot ging niettemin met het voorstel van het college accoord, .omdat ik van menig ben, dat een half ei beter is dan een lege dop". ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI „Een kleine stap voor een man, maar een geweldige sprong voor de mensheid", de simpele constatering van Neil Alden Armstrong toen hij als eerste mens voet zette op de maanbodem, is voorbestemd een historische uitspraak te worden, het motto van een groots moment in de his torie van de mens. Het is het motto voor een kortgeleden nog ongeloofwaar dige gebeurtenis die er op neerkomt dat de door heel zijn bestaan aan de aarde gebonden mens daarvan heeft los gemaakt en niet alleen zijn eigen planeet maar het hele heelal tot zijn leefruimte heeft gemaakt. Dat is een gigantische prestatieeen supreem moment van moed, maar vooral van technisch kunnen, van wetenschap pelijk vernuft en van talent voor orga nisatie. Nog nooit in de geschiedenis van de mensheid is op zo kolossale schaal een zo groot potentieel ingezet om de nog onbekende middelen te vin den voor een gesteld doel. En waar schijnlijk ligt de betekenis van wat Armstrong die sprong voor de mens heid noemde een betekenis die nog moet blijken vooral daarin. Terwille van de maanreis zijn geheel nieuwe technische methoden ontwikkeld en is een organisatie opgezet die vond sten voor hun toepassing ontwikkelde en ze inpaste in de totaalopzet waarvan de omvang nooit eerder is gezien. Daar door is met de maanlanding vooral ge demonstreerd hoe een met de wil tot slagen bezielde gemeenschap in het tech nologisch tijdperk van de twintigste eeuw ook kan slagen. En dan is de tocht naar de maan een opzienbarende, spec taculaire doelstelling. Maar wat daarvoor is gepresteerd kan ook worden toegepast voor andere doe len, die men niet noodzakelijkerwijs bui ten onze eigen planeet hoeft te zoeken. Men kan denken aan zuiver technische zaken als de vervuiling van de aarde, zijn overbevolking. Men kan denken aan problemen als de armoe en de oorlog, zelfs aan sombere en onoplosbaar schij nende kwesties als racisme. Het glorieus slagen van de landing op de maan is voor mensen een geldige reden zich trots te voelen mens te zijn. Een trots die nog meer reden zou kun nen krijg wanneer de hier gedemon streerde vermogens om het heelal te veroveren met evenveel vastberadenheid worden toegepast om het menselijk be staan op aarde te verbeteren. Nauwelijks stond de eerste mens op de maan, of de slagvaardige lieden op onze aarde kwamen al met de eerste maan-kwinkslagen aandragen. Er is al geopperd, dat we binnenkort elke dag volle-maan houden, als er teveel ruimtevaarders heen reizen. De maan wordt sinds zondag kwartier-gever genoemd. Amerikanen menen, dat er nu spoedig cola en hot-dogs verkocht zullen worden inplaats van de half-om-half die we eerst zagen. Beambten van Interpol hebben al aan alle posten getelext, dat er nu geen internationale misdadiger meer naar de maan kan gaan zonder dat de justitie het weet. Een Amerikaans congreslid heeft gelijk gekregen met zijn voor spelling van twee jaar geleden. Gevraagd naar zijn mening, wat de eerste Amerikaan op de maan zou ontmoeten indien er ooit een Amerikaan op de maan zou landen, antwoordde hij toen al een televisiecamera Inderdaad was er nu al een televisiecamera (aan de poot van de L.M.) op de maan aanwezig, toen de eerste astronaut de trap afdaalde naar de maanbodem. En overal op aarde kon men dat beeld van die eerste voetstap op het scherm zien. Heeft de N.A.S.A. opzettelijk de prille maandagochtend uitgekozen voor de maanlanding, zodat maandag 21 juli in de geschiedenis als echte MAAN-dag bekend zou blijven Als dergelijke program ma's regel worden, komen we op zaterdag op Saturnus en op zon dag op de zon. Blijft de vraag voor de rusteloze, waar hij op dins dag en woensdag naar toe moet. Een Amerikaans reisbureau heeft al gegadigden geboekt voor de komende toeristenraketreisjes naar de maan. Uit ons land wer den drie aanvragen genoteerd. Het zijn dure reizen, vooral als men de korte verblijfstijd op de maan beziet; men heeft de keuze uit het eerste kwartier of het laatste kwartier. De Amerikanen hebben aan het begin van het jaar de maan hoog verzekerd. Zij waren blijkbaar bang voor maansverduiste ring. En voor u nu maanziek wordt van al deze maanpraat, het weten schappelijk onderzoek van de maan moet komende jaren nog be wijzen, dat een maankind niet tijdens de zwangerschap in zijn ontwikkeling wordt gestoord door de stand van de maan; dat een maankrans niets met storm op zee van doen heeft, maanblindheid van paarden niet aan de manestralen zijn te wijten, een maanoog geen gevolg is van periodieke maanstanden en de maanvlekken geen invloed hebben op het maangetij. Voorts kan het nuttig zijn te weten, dat op de maan geen manen (larven van de aasvlieg) voorkomen, geen maanglas, geen maan godin, geen maankalf, geen maankop (vink), geen maanroos, geen maanschaap, geen maansap, geen maansteen, geen maanstreng, geen maanstuk, geen maantop, geen maanvaren, geen maanvogels, geen maanvuur, geen maanzaadkoek en geen maanzaadolie, zelfs geen maanzaadbroodjes. Ook zijn de astronauten niet maanziek van de maan vertrokken. Een mocht u denken dat een maanblaffer een op de maan te ge bruiken ruimtepistool is, dan bent u ook abuis, want de maan blaffer is en blijft een Indische kamponghond. Een dier wat dage lijks tot stilte wordt ge maand. In het afgelopen voetbalseizoen heeft de F. C. Twente voor de grootste verrassing gezorgd door tot bjjna aan het einde toe Feyenoords belangrijkste concurrent voor het Nederlands kampioenschap te zjjn. Maar Twente stortte in elkaar en zo werd het toch nog de traditionele wedloop tussen Ajax en Feyenoord, deze keer door de Rotterdammers gewonnen. Maar inmiddels is de transferperiode achter de rug en zyn de degradanten uit de eredivisie en de gepromoveerden uit de eerste divisie bekend. Zoals de zaken er nu voor staan zien we Ajax in een solopartij naar het landskampioenschap 1970 stevenen en als belangrijkste belagers zien we P.S.V. en Fejjerioord. Hongaar, gekocht. De plaats van Dick van Dijk zal worden ingenomen door de van Roda J.C. overgenomen Bloten- berg, die in de tweede divisie de op één na beste schutter was, maar hij zal wel merken dat de eredivisie heel wat meer klasse eist. De derde aankoop van Twen te betrof middenveldspeler Van Iersel van Baronie. Meer mag Twente ver wachten van de aankoop van Van der Vall van D.W.S. A.D.O. heeft uitverkoop van aanvallers gehouden Aarts (Go Ahead), Jochems (D.W.S.), Giesen (Oostende) en Heijnen (M.V.V.). In de plaats daarvan komen de Noorse topscorer Berg van Sky og Lynn uit Oslo en Holmström van de Deense kampioen K.B. Kopenhagen. De Hagenaars zijn er hierdoor niet zwak ker op geworden. De andere Haagse club Holland Sport kocht Van der Heide van Feijenoord en Janotka van de Oos tenrijkse kampioen Austria Wien om haar aanval te versterken. Van het Bredase N.A.C. mogen we in de komende competitie heel wat ver wachten. Met de aankoop van de beide Polen Frankiewicz en Pogrzeba in de vorige transferperiode is een heel goede slag geslagen. Nu is alleen verdediger Vriens van Willem II gekocht om het vertrek van Kattestaart (naar D.F.C.) te compenseren. Sparta lijkt er niet op vooruit te zijn gegaan met de verkopen van Pijs naar N.E.C. en Langhorst naar S.V.V. Alleen de Pool Kowalik, over wie niets bekend is, komt er bij de Rotterdammers bij van de over de kop gegane Amerikaanse club California Clippers. Langhorst is de enige aanwinst van het gepromoveer de Schiedamse S.V.V., dat zijn verde diging wat wilde versterken. Als de Schiedammers het in de eredivisie tot de middenmoot brengen mogen ze niet mopperen. Haarlem moeilyk seizoen De tweede gepromoveerde club is Haar lem. Lange tijd is er sprake van ge weest, dat Benny Muller van Ajax een vrije transfer naar Haarlem zou krij gen, maar dat ging niet door. Met de aankopen van Boszhardt van De Vole- wijekers, doelman Paternotte van Blauw Wit en Burgers van D.W.S. is de zwak ke aanval nauwelijks versterkt. Haarlem zal het heel moeilijk krijgen om zich in de eredivisie te handhaven. Tot de degradatiekandidaten behoren verder D.O.S., A.Z. '67, Telstar, G.V.A.V. en wellicht in iedere mindere mate M.V.V. Het Nijmeegse N.E.C. zal zich wel in de middenmoot kunnen handha ven, want tegenover de verkoop van Ressel aan P.S.V. staan de aankopen van verdediger Pijs van Sparta en de aanvallers Jendrossek van F.C. Köln en Davidovic van de California Clippers. M.V.V. had na de aankoop van aan valler Heijnen van A.D.O. teveel aan vallers, zodat de verkoop van Geurten naar D.O.S. geen verzwakking betekent en voorts werd voor de middenveldbe zetting Reijes van Holland Sport ge kocht. Van de andere degradatiekandi daten is alleen G.V.A.V. zwakker ge worden doordat geen spelers werden aangekocht en de beste aanvaller, de Deen Pedersen, terug gaat naar zijn va derland. Bij Telstar is nauwelijks iets veranderd, want daar is alleen de amateur De Vries van Z.V.V. gekocht. A.Z. '67 kocht alleen Stapper van Twen- Op de transfermarkt is flink met de geldbuidel gerammeld. De meeste opwin ding ontstond om de niet doorgegane transfer van de doelman van het Ne derlands elftal en Sparta Jan van Beve- ren naar Ajax. Een keeper van de klas se van Van Beeveren heeft Ajax nodig in de strijd om de Europacup in het seizoen 1970-1971. Het aan- en verkoop beleid van spelers is bij Ajax gericht geweest op het winnen van het lands kampioenschap in de komende competi tie en een grote rol spelen in het daarop volgende Europacuptoernooi. Van Ajax zullen we in de komende sei zoenen wellicht iets minder fraai, maar zeker doelmatiger spel te zien krijgen. Daartoe werden Theo van Duivenbode aan Feijenoord en Klaas Nuninga aan D.W.S. verkocht. Het contract met Da- nielsson werd niet verlengd, omdat de Zweed naar zijn oude club I. F. K. Hal- singborg terug wilde. Ter vervanging van Danielsson kon topscorer Dick van Dijk van Twente worden gekocht en in de plaats van Van Duivenbode komt Nico Rijnders van Go Ahead. Tenslotte werd de Deen Södergaard van Rapid Wien overgenomen. Bovendien is het bekend, dat Ajax nog enige buitenlandse spelers op haar ver langlijstje heeft staan. Wellicht zal één daarvan in de transferperiode in decem ber worden gekocht en dan zien we vol gend jaar juni Jan van Beveren wel naar Ajax komen. Feijenoord mooier Het spel van Feijenoord is harder dan dat van Ajax. De Rotterdammers ver kochten enkele reserves en in de plaats van de te oud geworden Cor Veldhoen is de niet zo harde, maar wel mooier spelende Theo van Duivenbode gekocht en voorts de Oostenrijker Hasil van de sterke Duitse club Schalke '04, waar hij niet vaak werd opgesteld. De Rotter dammers zijn er met hun aankopen be slist niet zwakker op geworden. De derde club die flink met de geld buidel rammelde was P.S.V. De Eind- hovenaren zijn sinds perfectionist Kurt Linder de touwtjes in handen kreeg steeds beter gaan spelen. Van N.E.C. werd buitenspeler Ressel gekocht, die bij P.S.V. op de linkervleugel een te genwicht moet vormen voor de uitste kende rechtsbuiten Schmidt-Hansen. Voorts werd Fredrix van F.S.C. gekocht als centrale aanvaller naast de graag wat teruggetrokken spelende Willy v. d. Kuylen. Middenveldspeler Wietze Veenstra, die ook al een paar keer tot de selectie- groep van bondscoach Kessler behoorde, werd van Go Ahead overgenomen. Door deze aankopen mag worden verwacht, dat de aanval van P.S.V. belangrijk is versterkt. De grote bedragen die werden aangebo den voor de internationals van de beide oostelijke clubs Twente en Go Ahead hebben daar voor een ware uitocht van de beste spelers gezorgd. De Devente- naren kochten slechts de A.D.O.-er Aarts en blijven ongetwijfeld een sterke ploeg. I Bij Twente gingen topscorer Dick van I Dijk en de steunpilaar op het midden veld Henk Houwaart (naar Brugge) weg. Handel van Twente Twente heeft van de Belgische kam- - pioensclub Standaard Luik de begaafde l en schotvaardige linksbuiten Nagy, een VBJi vanaf 6895,— incl. B.T.W. Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest te, hetgeen geen versterking van formaat zal betekenen. Uiteraard is D.O.S. de gradatiekandidaat. Het kocht Van Wijn gaarden van Feijenoord 2, Geurten van M.V.V. en Mackaay van A.G.O.V.V. en bovendien wil Hans Kraay zijn rentree bij de Utrechters maken. De slechte fi nanciële positie van D.O.S. maakt het vrijwel onmogelijk, dat de Utrechters binnen enkele seizoenen betere resulta ten behalen. We verwachten dat Ajax direct op de landstitel zal afstevenen. Tot de directe volgers van de topclubs Ajax en Feije noord rekenen we P.S.V., Twente en Go Ahead. De goede middenmoot zal worden gevormd door N.A.C.A.D.O., Sparta, N.E.C., Holland Sport en wellicht ook nog M.V.V., S.V.V. en D.W.S. En dan volgt de staartgroep met G.V.A.V., Telstar, A.Z. "67, D.O.S. en Haarlem, vijf clubs die onderling heel weinig in kracht zullen verschillen. Veertig jeugdige S.E.C.-leden zijn maart dag voor een vijfdaags verblijf in één van de K.N.V.B.-kampen naar Hoek van Holland vertrokken. Om negen uur ver trok men uit Soest. Twee uur later was men op de plaats van bestemming, waar de jeugdige voetballertjes meteen aan het werk werden gezet, wilden zij ten minste een beetje comfortabel slapen, want hun eerste taak was het vullen van de strozakken. Maandagmiddag werd al meteen een strandloop gehou den, wat S.E.C. enkele prijzen oplever de. In de categorie van twaalf en der tien jaar wonnen Hooijer, Meerding en P. Veldhuisen resp. een tweede, derde en vierde prijs. Bij de 14- en 15-jarige behaalde Wijnands een vierde prijs. Inmiddels zijn de deelnemers aan het K.N.V.B.-kamp ook begonnen aan een praktische) voetbaltest, waarvoor ver schillende baloefeningen moeten wor den verricht. De test wordt op de an dere dagen van de week voortgezet. Maar gevoetbald is er ook. Beide elf tallen van 12- en 13-jarigen kwamen beide tot winst. Het ene S.E.C.-elftal won met 3-0 van Voorst, dankzij doel punten van Neut, Van 't Klooster en Oei, terwijl het andere elftal Olympia uit Gouda met 1-0 klopte. Het beslis sende doelpunt kwam van de voet van A. Koppen. Het adspiranten a-team tenslotte speelde met 1-1 gelijk tegen Ede. Het enige doelpunt werd gescoord door Nunen. Dinsdag hebben de S.E.C.-ers deelgeno men aan een quiz. Woensdag had men een „vrije" dag, welke benut is om een boottocht te maken door het Europoort- gebied. In de loop van het verblijf in Hoek van Holland zullen nog meer sportieve ontmoetingen, zowel theoretisch als praktisch, plaats vinden. Morgen keren de veertig S.E.C.-leden weer naar huis terug. Het kamp wordt ook bijgewoond door de heer B. Dekker, voorzitter van S.E.C. WITTEBROODSWEKEN. Hoe is de uitdrukking „wittebroodsweken" ont staan Antwoord In vroegere jaren was rog gebrood het volksvoedsel en werd witte brood vrijwel alleen op feestdagen gege ten. Aangezien de eerste tijd na een huwelijk als „feesttijd" beschouwd wordt, waarin men dus wittebrood at, is de naam „wittebroodsweken" daaraan te danken. MOTTEN. Als ik een kleerkast gron dig gesopt en gelucht heb, kan ik dan toch nog last hebben van motten AntwoordJawel. Na een grote beurt zullen ze er wel tijdelijk uitblijven, maar ze komen er toch weer in als de kleren, die er in moeten hangen, niet motvrij zijn. Zijn deze kleren motvrij, dan kunt u er toch weer last van krij gen. Om steeds geheel motvrij te blijven moeten de kast en de kleren doorlopend met zorg worden behandeld en schoon gemaakt. Een middel om dit afdoende, voor altijd te beletten bestaat niet. NIET-BETALENDE HUURDERS. Ik heb huurders die elk jaar huurschuld hebben. Ik heb ze dikwijls aangemaand, ze zijn echter niet voor verbetering vat baar. Hoe kan ik deze huurders het huis doen ontruimen Antwoord Wij raden u aan, deze huur ders door een advocaat of (kantonge rechts-) deurwaarder te laten aanschrij ven hun schuld uiterlijk op een door u vast te stellen datum te betalen, bij gebreke waarvan ontruiming zal worden gevraagd aan de kantonrechter. Huur schuld is nl. een der redenen waarop ontruiming kan worden verkregen, maar dit kan slechts geschieden door een be sluit van de kantonrechter, die na ge houden onderzoek zijn beslissing neemt. Geeft u dus de zaak in handen van een rechtskundige. TROUWEN. Wanneer is een meisje meerderjarig om zonder toestemming van haar ouders te kunnen trouwen Antwoord Dat kan als zij 30 jaar is geworden. Voordien is de tussenkomst van de kantonrechter nodig als de ouders toestemming weigeren. ALMANAK. Kunt u mij ook gegevens verstrekken op wleke manier de Enk- huizer Almanak de weersgegevens sa menstelt Antwoord De Enkhuizer Almanak, die reeds sinds de 15e eeuw wordt uitgege ven, verstrekt gegevens op velerlei ge bied. Al deze zaken worden vooraf ver zameld en gerangschikt, om dan in de nieuwe almanak te worden verwerkt. De Enkhuizer Almanak baseert haar weersverwachtingen op een bepaalde in terpretatie van weerstabellen van vele tientallen jaren voorafgaande jaren. Blijkt uit de ervaring der vele voorgaan de jaren, dat op een zeker weertype een ander weertype volgt, dan wordt deze verwachting gesteld. In wetenschappe lijke weerkundige kringen staat men zeer sceptisch tegenover het opstellen van weersverwachtingen op deze manier. SOEST. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door B. C. A. Nicolas, Steenhoffstraat 12. tel. 2667 en J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815. SOESTERBERG. Tijdens dit weekeinde wordt de artsen- dienst waargenomen door A. W. Moll van Charante. Paltzerweg 299, Den Dol- der, tel. 030-784555. SOEST. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.30 uur. J. G. van Eek, Wald. Pyrmontlaan IA. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend apotheek „Soest-Zuid". Avond en nachtdienst tot en met vrijdag 1 augustus Apotheek „Soest-Zuid". Apotheek „Soestdijk" za terdag en zondag gesloten. Oranje-Groene Kruis Zr. Sijtsma, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele Kruis Zr. J. Senden, Simon Stevinlaan 7, Soes- terberg, tel 03463-1540. Groene Kruis Zr. T. Beima, De Genestetlaan 3B, tel. 2427. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en Gezinszorg. Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B te Lintelo, maandag t.m vrijdag. 9.30- 10.30 uur en donderdag 19.00-19.30 uur, MoP ïstraat 11, tel. 4040. In Soesterbc~g dinsdag 18.30-19.00 uur in de Hoeksteen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10.15 uur ds F. G. M. Broeyer, Utrecht. 19.00 uur Cand. A. E. van Eden, Utrecht. Emmakerk, Regentesselaan. 9 uur ds. F. G. M. Broeyer, Utrecht. 19 uur ds. J. Mettau. Jeugdgebouw Emmakerk. 12 uur zondagsclub. Gebouw Middelwijk, Pieter de Hooghl. 10 uur ds. J. Mettau, 10 uur zondagsschool. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur mvr. ds. G. M. van Wijk, H'sum. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 5 uur ds. J. Smit. Eltheto, Driftje. 10.15 uur jeugdkerk. Groen van Prinstcrerschool. Zondagsschool vakantie tot 31 augustus.. De Sav. Lohmanschool, Driehoeksweg. 10.00 uur zondagsschool. Interkerkelijke zondagsschool. Da Costaschool, Prins Bernhardlaan. Vakantie tot 17 augustus. Evangelie-Centrum „In de Ruimte". Klein Engendaalweg 52. 16.00 uur Evangelist H. H. ter Welle. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakcrk 9.30 en 5 uur ds. J. Dethmers, voorheen Woubrugge. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat 18. 10 en 5 uur ds. C. M. van der Loo, Sliedrecht. Kerkgebouw N.P.B., Rcmbrandtlaan 20. 8.30 en 14.45 uur Dr. L. Doekes, Kampen. Gebouw Eltheto. Verplaatst naar gebouw Nationaal Chr. Belangen te Baarn. 10 en 5 uur Dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur Dienst des Woords. 19.15 uur Cand. B. de Romph. GEREFORMEERDE GEMEENTE Dahveg. hoek Beukenlaan. 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag 30 juli, 19.30 uur ds. Wisit. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds. J. van Rossum, Em. N.H., Deventer. Braamhagc. 19.00 uur ds. W. Leerink. Wijkgebouw Soest-Zuid. 10.15 uur kinderdienst. ADVENTSGEMEENTE 10 uur bijbelstudie. 11 uur Leesdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. P. C. Koster, Monster. HERVORMDE KERK. 10 uur ds. F. C. G. van Anrooy, IJzen- dijk. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63 B. 10.30 uur Da. C. Soutendijk, Haarlem. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTHERSE GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur Cand. H. A. Fafie. PAROCHIE SOEST Oude Kerk. Torenstraat. H. Mis op zaterdag te 19 uur. Zondag 7.45 en 11.30 uur. Wykgebouw Talmalaan. H. Mis op zondag 8.45 en 11.30 uur. Voormalige v.g.l.o. school Steenhoffstr. H. Missen maandag 9 en 19 uur. dins dag 8 en 9 uur, woensdag 9 en 19 uur, donderdag 8 en 9 uur, vrijdag 9 en 19 uur, zaterdag 8, 9 en 19 uur. PAROCHTE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag H. Mis 19 uur. Zondag H. Missen 9 uur en 11 uur. hoogmis. Maandag geen H. Mis. Dinsdag 19 uur. Woensdag 8 uur. Donderdag 14.30 uur en 19 uur. Vrijdag 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. VVillibrordusstraat. Zondag H. missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. missen te 8 uur, woens dag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. SINT-CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Missen 7.30 en 11 uur. 0 uur hoogmis.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5