Soest toen - Soest nu AANTAL VREEMDELINGEN IN SOEST NEEMT REGELMATIG TOE GEBOORTECIJFER IN SOEST LOOPT STERK TERUG Dinsdag 29 juli 1969 48e jaargang uo. 56 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 ^8 Jubilerende kampeerster- schoonmaakster door gemeente gehuldigd Militair tegen lichtmast N.S. Bromfiets gestolen En nog steeds is benauwd het „beestachtig" en warm Soester kampeerder bij gasontploffing omgekomen Het oog gericht op openbare ontdekkingsreis Politiehond redt geit van verdrinkingsdood 50ESTER ((ÏOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het aantal vreemdelingen in Soest neemt van jaar tot jaar toe. Op 1 januari ston den 1162 buitenlanders in Soest geregi streerd. Het jaar daarop was dit aantal gestegen tot 1227 en op 1 januari van dit jaar stonden al 1348 vreemdelingen in Soest ingeschreven. In verband met de aanwezigheid van militaire Nato-objecten zijn de Amerika nen het sterkst vertegenwoordigd. Er zijn er momenteel 349. Verleden jaar waren het er 302. Op de tweede plaats staan de Turken. Hun aantal is vooral het afgelopen jaar sterk gestegen: van 171 naar 299. Goedkope arbeidskrachten zijn ook in Marokko verkrijgbaar. Dit land staat met 147 vertegenwoordigers op de vierde plaats, na Indonesië, dat reeds geruime tijd enkele honderden on derdanen in Soest heeft wonen. Hun aantal neemt echter geleidelijk aan af. Van 328 in 1967 naar 220 op 1 januari van dit jaar. Na Marokko volgen ach tereenvolgens Duitsland (61), Italië (54), België (46), Engeland (28) en Spanje (23). Dat de vreemdelingendienst van Soest, die in de afgelopen jaren nauwelijks in omvang is uitgebreid (waarover hoofd inspecteur Scholtmeijer al herhaalde ma len bij het Ministerie heeft geklaagd), niettemin zijn taak enorm ziet groeien, blijkt uit het feit, dat in 1961 nog maar 291 vreemdelingen in Soest stonden ge registreerd. Van jaar tot jaar is dit aan tal sterk gestegen en het ziet er naar uit, dat de toename zich de komende ja ren verder zal voortzetten, met alle pro blemen van dien. Wat betreft het aantal misdrijven (230 in 1968 tegen 247 in 1967) nemen de sexuele misdrijven een belangrijke plaats in, ofschoon het er in 1968 minder waren dan het jaar daarvoor. Er werden door de plaatselijke politie 12 sexuele misdrijven geconstateerd, waarvan er zeven werden opgelost. In 1967 werden 21 sexuele misdrijven gepleegd, waarvan 14 daders bekend werden. De meeste misdrijven waren eenvoudige diefstallen: 92. Het politione le speurwerk leverde in 25 gevallen een dader op. Verleden jaar werden 45 ge kwalificeerde diefsallen gepleegd, waar van 17 daders bekend werden. Er wer den 7 gevallen van verduistering ge pleegd. In totaal werd 21 maal proces verbaal opgemaakt wegens het rijden on der invloed. Zes maal reed iemand door na betrokken te zijn geweast bij een on geval. Van het totaal aantal verdachten dat bekend is geworden ((158), waren er 130 achttien jaar of ouder. In het afgelopen jaar werden 3044 pro cessen verbaal opgemaakt (in hoofdzaak wegens overtreding van de wegenver keerswet) er werden 1349 transacties (uitsluitend wegens overtreding van de wegenverkeerswet) afgesloten. Het aantal processen verbaal was bedui dend hoger dan in 1967, het aantal trans acties iets geringer. In totaal constateer- die de politie, dat 2840 maal in 1967 2028 maal) gezondigd werd tegen de wegen verkeerswet. De andere processen ver baal betroffen o.m. overtredingen van het rijtijdenbesluit (44), gemeentelijke verordeningen (37), jacht-, visserij- en vogelwet (16), arbeids- en veiligheidswet (6), (vuur)wapenwet (4) en overige bij zondere wetten (82). Het aantal aanrijdingen in Soest is be langrijk gestegen en wel van 499 in 1967 naar 672 in 1968. Het aantal slachtoffers daalde echter opnieuw, wat verklaard zou kunen worden uit het feit, dat op de steeds voller wordende wegen steeds minder ernstige ongelukken kunen voor komen. Dat met de groei van het wa genpark ook het aantal ongelukken toe neemt, is evident. In totaal werd in 351 gevallen proces verbaal opgemaakt door de politie. Er vonden 458 aanrijdingen plaats met al leen materiële schade, 209 met lichame lijk letsel en vijf met dodelijke afloop ((tegen 11 het jaar daarvoor). Een en ander blijkt uit het zojuist ver schenen jaaroverzicht 1968 van het Eco- nomisch-Technologisch Instituut vi Utrecht. Tijdens een informele bijeenkomst op het gemeentelijk kampeerterrein in Soestduinen is vrijdagmorgen mevr. A. Stad uit Amsterdam gehuldigd vanwege het feit, dat zij vijftig jaar achtereen het kampeerterrein heeft bezocht en de laatste jaren tevens de toiletten en het terrein schoon houdt. De heren Th. M. Peet, directeur van de Stichting voor de Lichamelijke Op voeding en Sport te Soest en de heer Dammers waren namens de gemeente naar het kampeerterrein gekomen om mevr. Stad op passende wijze te huldi gen. Dat gebeurde met de aanbieding van een respectabele fruitmand (zie foto) en een daarop volgend informeel onderhoud, waarbij verschillende fami lieleden en enkele andere kampeerders van Op de Kolonieweg, nabij de spoorweg overgang, is naandagmorgen de 30-ja- rige militair A. L. van A. uit Soest met zijn auto tegen een lichtn.ast van de Ned. Spoorwegen gereden en ge wond geraakt. De beroepsmilitair pro beerde een andere auto te ontwijken, maar raakte up de zanderige weg aan het slippen, met genoemd gevolg. De auto werd aan de voorzijde volkomen vernield. De bestuurder liep hoofdwon den op en moest zich onder behandeling stellen van een dokier. Het ongeluk gebeurde, toen de 24-ja- rige wasserijbediende L. W. uit 's-Gra- veland met zijn bestelauto niet in één keer een inrit kon inrijden. Hij moest weer achteruit, maar zag toen niet de vanaf de Eng komende volkswagen, bestuurd door de militair. biermarkt Op de Amersfoortse Eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks, in prijzen van 12,— tot 13,25. Middenprijs 12,75. Prijs per kg 2.02. aanwezig waren, vooral toen de geleide lijke opheffing van het kampeerterrein ter sprake kwam. Voor verschillende kampeerders, die sinds jaar en dag op het terrein in Soestduinen komen, was het maar moeilijk te verwerken, dat nu ineens door de invoering van het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug het kampeerterrein ontruimd moet wor den, terwijl het toch voor de recreatie, zij het dan voor de dagrecreatie, be schikbaar blijft. De heer Peet kon niet veel anders doen dan de kampeerders adviseren om een onderhoud met B. en W. aan te vragen. De kampeerders willen vooral wat meer zekerheid omtrent de termijn, dat het kamp nog open blijft. Wethouder De Haan zei hieromtrent reeds „Gestreefd wordt naar een gelei delijke opheffing van het kamp. Er is geen haast bij, maar wanneer het aan tal kampeerders tot tien of twintig is teruggelopen, heeft het weinig zin meer om het langer in stand te houden". Het aantal kampeerders zal niettemin van jaar tot jaar verder afnemen, om dat de huisjes niet meer in eigendom en tevens gebruik aan anderen mogen worden overgedragen. Voor velen is daarmede niet de vraag beantwoord, of het nog de moeite en het geld loont om hun huisjes op te knappen. Meer zekerheid daaromtrent hopen zij van het gemeentebestuur te krijgen. Het ligt inderdaad in de bedoeling om een on derhoud aan te vragen, teneinde de wensen uiteen te zetten. Veel hoop op langere termijn is er echter niet voor de kampeerders, hoofdzakelijk afkomstig uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Zij zullen hun meerdaagse recreatie moeten gaan zoeken ten oosten van de lijn Amersfoort - Doorn, want op de be- staa'nde kampeerterreinen voor langer verblijf zal vrijwel geen ruimte beschik baar zijn. Aangezien het in Soestduinen in hoofd zaak kampeer-forensen betreft, mensen, die vanaf hun huisje naar hun werk gaan, zal men er weinig voor voelen om verder weg Ie gaan. Al zal er weinig anders opzitten. Ten nadele van de 56-jarige N. v. d. V. uit de Troelstrastraat alhier is za terdag een bromfiets gestolen. Het voer_ tuig stond geparkeerd bij een café aan de Laanstraat en bleek ontvreemd toen de eigenaar naar huis wilde rij den. Hij heeft bij de politie aangifte van diefstal gedaan. Niet alleen wij ondervinden hinder van de voor ons zo ongekend lang aanhou dende hoge temperaturen, zelfs onze melkleveranciers van het eerste uur konden het tussen het al lang niet meer malse gras uithouden en zochten waar mogelijk verkoeling. Een koel glas melk zit er nu eenmaal voor hen niet aan. Of de op de foto toegepaste koelings- methode louter en alleen uit dierlijk oogpunt werd gezocht of was terug te brengen tot verregaande beroepsijver, was niet te achterhalen. Het boven staande tafereel moet vooral de con troleurs van warenwet en soortgelijke zaken een lust voor het altijd wakende oog zijn. Het geboortecijfer in Soest begint dui delijk terug te lopen. In 1960 werden per 1000 inwoners nog 21,6 kinderen ge boren; in 1965 was dit aantal gedaald tot 19,4 en in 1967 tot 19,0. In het afge lopen jaar zakte het geboortecijfer zelfs tot 17,4. Alhoewel voor 1968 nog geen vergelijkende cijfers voor Nederland en de provincie bekend zijn, laat het zich aanzien, dat het geboortecijfer in Soest dit jaar tot beneden het provinciaal en landelijke gemiddelde zal zijn ge daald. Het sterftecijfer per 1000 inwoners is vrijwel stabiel gebleven. In 1967 (8,0) lag dit beneden het provinciaal gemid delde (8,2) en iets boven het rijksgemid delde (7,9). Bijzonder hoog is het sterfte cijfer in de buurgemeente Baarn 12,7, waaruit de vergrijzing van de Baarnse bevolking duidelijk blijkt. Enkele jaren terug lag dit sterftecijfer in Baarn zelfs boven de dertien. In 1968 werden in Soest 582 kinderen geboren tegen 621 het jaar daarvoor. Het aantal overledenen in 1968 bedroeg 270, dertien meer dan in 1967. In 1967 had Soest een vertrek-overschot van 132 personen. Het aantal gevestigde perso nen was 295 groter dan in 1967. In de afgelopen achttien jaar is het in wonertal van Soest met 45 toegeno men, een gemiddelde groei van 2,5 °/o per jaar. Het sterkst was de groei in 1965 5 In deze periode is het vrou wenoverschot in Soest teruggelopen van 52 °/o naar 51 In het achterliggende jaar werden 309 huwelijken in Soest gesloten, veertig meer dan in het daaraan voorafgaande jaar. Van het totale aantal gesloten hu welijken werd 55 gevolgd door een kerkelijke inzegening. In 1967 was dit percentage beduidend hoger nl. 64. Steeds meer blijkt men de voorkeur te geven voor een eerste klas huwelijk. In 1967 werden 29% eerste klasse-hu welijken voltrokken. Verleden jaar 37 De verlaging van de huwelijksleeftijd, zoals deze in 1966 en in versterkte mate in 1967 werd onderkend, geeft in 1968 t.o.v. het jaar daarvoor voor de groep beneden de 21 jaar een afneming te zien. Bij de mannen in deze groep liep het percentage terug van 9 tot 8 en bij de vrouwen zelfs van 30 tot 24. De groep 21-24-jarigen is bij de mannen constant op 43 gebleven; bij de vrouwen nam deze toe van 44 tot 51 Het aantal echtscheidingen in Soest daalde opnieuw en wel van 21 naar 18. De meeste echt scheidingen hadden betrekking op hu welijken die 4-8 jaar of 19 jaar en lan ger hadden geduurd resp. 33 en 33 Bij een gasexplosie op het kampeer terrein Nieuw Hulcenteijn in Nijkerk is de 29-jarige heer J. van Burgstede uit Soest om het leven gekomen. Hij overleed zaterdag in het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort aan de op gelopen verwondingen. Het ongeluk gebeurde woensdag toen mevr. Burgstede een gastankje voor een verlichtingsapparaat verwisselde. Met een hevige knal exploideerde het gastankje. De heer Van Burgstede raakte daarbij zeer ernstig gewond. Zijn vrouw en dochtertje werden slechts licht gewond. De landing van een ruimtevaartuig en daarna het verblijf van twee mensen op de maan hebben afgelopen dagen ons denken en doen wel enige tijd bepaald. De ruimtevaart was eigenlijk al heel gewoon geworden. Als er een „gewone" satelliet het heelal in werd geschoten, was niemand daar meer van onderste boven. Het verbijsterende is, dat we er straks niet meer van zullen opkijken, als er méér ruimtevaarders op de maanbo- dem rondstappen, een permanente basis bouwen, een televisiestation oprichten en een reisbureau er toeristen naar toe stuurt. Misschien beleven we het allemaal te gemakkelijk. Radio en t.v. waren pre sent in de capsule, er hing een camera aan een poot van het maanlandingsvoer tuig en er zou niemand gek hebben op gekeken als de Amerikanen een comple te reportageploeg in een ander ruimte vaartuig hadden gelanceerd om een nog volmaakter programma naar de thuis blijvers te kunnen doorgeven. En wer kelijk er waren al kijkers die in hun leunstoel klaagden, dat de beelden nu te vaag en de stemmen onduidelijk en onvertaald doorkwamen. Opvallend was echter juist de openheid van de Amerikaanse landingspoging. Daarbij vergeleken stak de geheimzin nigheid van de Russen met hun onbe mande maanraket Loena 15 schril af. Daar achter het ijzeren gordijn kan men zich niet permitteren openhartig te zijn over de plannen voor een lancering. Daar wacht men zelfs na een gelukte start nog, of men iets kan mededelen, en hoe weinig dat mag zijn. Want een dictatuur kan zich geen blamage per mitteren. Daar zwijgt men liever over mislukkingen en horen we hoogstens van het geslaagde deel van een slechts deels uitgevoerde opdracht. Bewonderenswaardig is de openbaarheid van de N.A.S.A., die tevoren stapels ge gevens, tekeningen, schaalmodellen en berekeningen verstrekt. Journalisten, radio- en televisiereporters en toeristen mochten getuige zijn van belangrijke momenten. Staatshoofden konden per soonlijke boodschappen meegeven. De stemmen van de astronauten en van de controlekamer konden de gehele vlucht worden beluisterd. Niets is verborgen gebleven. Natuurlijk kunnen de Ver. Staten toch altijd nog een militaire raketbasis ves tigen op de maan, maar dan nog moet de Noordamerikaanse volksvertegenwoor diging er over beslissen en worden de burgers in staat gesteld om „neen" te zeggen. Er is al eens gesteld, dat de mens weinig of geen belang heeft bij de „verovering" van de maan. Ook breekt er geen nieuw koloniaal tijdperk aan, want de grote mogendheden hebben reeds lang geleden afgesproken, dat geen land ter wereld zich bezitter van de maan zal mogen noemen. Toch neemt menigeen de ver klaring, dat het zuiver om wetenschap pelijke navorsingen gaat, niet helemaal serieus. Zeker, er zijn veel wetenschappelijke maan-problemen die mogelijk spoedig kunnen worden opgelost nu de mens de maan kan betreden, er zijn instru menten achtergelaten en er zijn bodem monsters naar de aarde gekomen. Maar ook zonder de beantwoording van die vragen over de maan hadden wij wel verder kunnen leven. Belangrijker achten wij het echter, dat de mens de maanbodem vreedzaam kan exploreren. Dat het geen bewapenings wedloop is geworden, wie het eerst een raketbasis in de kraters kon gaan bou wen om van daaruit en onbereikbaar voor zijn vijand veilig en vlug een be paald deel van de aarde te kunnen be stoken zoals het minder goede buren op aarde past. De bodemschatten die de maan zou be vatten, zijn bijzaak. Maar als de mens ze gaat tevoorschijn halen, is dat van het grootste belang voor ons voortbe staan als mensen. Omdat we dan onze menselijke eigenschappen in vreedzame handelingen richten op de toekomst. En niet op de vernietiging. De heer Huizinga te Heereveen, die met zijn boot ligplaats had gekozen bij zeilschool Goinga (Fr.) werd dit weekeind 's nachts te drie uur wakker door een geluid dat op het geschrei van een kindje leek. De heer Huizinga be gaf zich onmiddellijk naar buiten, waar hij enige meters van de wallekant een hond en een geit in het water ontdekte. De hond had de geit in het nekvel en daarna bij de poten, hetgeen de indruk wekte, dat de geit door de hond werd aangevallen. De hond probeerde echter de geit naar de kant te trekken, waartegen de geit zich verzette. Toen de uitgeputte geit onder water zonk sloeg de hond op nieuw toe. Hij dook naar de geit, bracht haar boven water en duwde haar naar de walkant., pakte de geit in het nekvel en trok haar op het droge. Aan de omstanders, die zich over de geit wilden ontfermen liet dc hond zijn tanden zien, hetgeen hen deed be sluiten niet in te grijpen. Het dier kwam daarna vanzelf weer tot leven. De hond is het eigendom van adjudant R. Plaatje van de rijsrecherche van Paleis Soestdijk, die deze nacht door bracht met zijn hond in de zeilschool van zijn zoon te Goinga. De afgerichte bouvier lag die nacht aan de ketting, maar heeft zich, toen hij het vreemde geluid hoorde, losgerukt met het boven omschreven resultaat. Volgens adjudant Plaatje heeft zijn hond al eerder een kind op dezelfde wijze uit het water gehaald. De hond is er speciaal voor afgericht

Soester Courant | 1969 | | pagina 1