Soest toen - Soest nu WEL DREIGING MAAR GEEN OORLOG De WIS0 maakte met 250 klanten prachtige tocht V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Nixons reis 2de EUROPOORT ZELF DOEN, MAAR HOE Vrijdag 1 augustus 1969 48e jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie i Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 In Soest vervallen 26 aansluitingen aan draadomroep Ook mevr. Van Burgsteden overleden aan gevolgen gasexplosie f'M Motorrijder reed tegen verkeersgeleider Porsche bij garage Van Kooij gestolen Man ontvreemdde tegels SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Terwijl het denken van de Westeuro peanen zich thans voornamelijk concen treert op het doorbrengen van hun va kantie, spitst het dreigende conflict in het nabije oosten zich toe. Dagelijks spe len er zich tussen Egypte en Israël ar tillerieduels af, vinden er overvallen plaats en luchtbombardementen en -ge vechten. Als het ware een stotterende oorlogssituatie, enerzijds bedoeld als in timidatie (van Israëlische zijde) ander zijds (van Egypte) uit prestige-overwe- gingen. Het nabije oosten is steeds meer een politiek kluwen geworden, dat steeds moeilijker valt te ontwarren. Het gaat niet meer alleen om de belangen van Israël, de Palestijnse vluchtelingen, de omringende Arabische staten. Veel meer nog gaat het om de politieke belangen van Rusland en die van de westelijke wereld. Als laatstgenoemde belangen er niet zo'n grote rol in speelden, dan zou de strijd vermoedelijk al beslecht zijn. Dan waren Arabieren en Joden waarschijn lijk al tot een vergelijk gekomen, want de belangen van de ene partij noch van de andere zijn gebaat bij de toestand zoals die thans heerst. Maar Rusland haakt naar de vriend schap van de Arabische volken, om daarmede meer invloed te verwerven naar de Aziatische contreien, op de olie winning en vervoer en de Engelse en Amerikaanse invloed te verminderen. Door wapens aan de Arabische staten te leveren, wekt de sowjet-unie bij de Arabieren de indruk dat zij in hun strijd tegen Israël volkomen op de steun van de U.S.S.R. kunnen rekenen, het geen dus het kweken van goodwill be tekent. Doch zodra de situatie het no dig maakt, Egypte of Syrië al te agres sief zouden willen optreden en de oor log weer willen doen opvlammen, dan heft Moskou een waarschuwende vinger op. Niet te ver gaan, jongens, we wil len geen oorlog. Dat staat dan weer erg goed tegenover de andere volken in de wereld. En de Arabieren storen er zich maar al te graag aan, want feitelijk blijven zij beangst voor de uitslag van een wer kelijk nieuwe oorlog met Israël, zeker wanneer de hulp van Rusland tijdens die strijd dan achterwege zou blijven. En daartoe zou het Kremlin verplicht zijn. om niet in openlijk conflict met Amerika te komen, dat niet zou kunnen nalaten directe steun te verlenen aan Israël. En die confrontatie wil Moskou noch Washington. Zo wordt het vuurtje alleen maar warm gehouden. Nasser dankt er zijn voort bestaan als regeringsleider van Egypte aan, eveneens kan koning Hoessein zich er in Jordanië door handhaven en in Syrië de dictatoren van de zgn. socialis tische baathpartij. De slachtoffers van dit politieke spel zijn voornamelijk de Palestijnse vluch- Ingevolge een reeds in 1964 door de re gering genomen besluit tot geleidelijke beëindiging van de exploitatie van het landelijke draadomroepnet zal per 1 augustus 1970 wederom worden overge gaan tot liquidatie van een aantal draa domroepnetten. Bij deze fase zijn ongeveer 30.000 abon nees betrokken, verspreid over 85 net ten en 7 netgedeelten, zijnde ongeveer 10% van het totaal aantal aansluitingen. Deze abonnees, waaronder 26 in Soest, hebben, op grond van de bepaling dat een opzegtermijn van een jaar in acht moet worden genomen, dezer dagen be richt van de opheffing van hun aanslui ting ontvangen. Na beëindiging van de exploitatie in de hierbovenbedoelde draadomroepgebieden blijven nog 97 netten, met thans in to taal ongeveer 264.000 aansluitingen, in dienst. telingen, die nu met geld uit de hele wereld in leven worden gehouden en zich daar trouwens wel bij bevinden en zich gestadig uitbreiden. Door het kunst matig voorkomen van een vergelijk tus sen Israël en zijn buren blijft hun lot een welkom twistpunt vormen, dat ge legenheid geeft tot heroïsche en sociaal aandoende uitlatingen van de Arabische leiders, zonder dat er de neiging be staat aan het kampleven van die vluch telingen een einde te maken. Nasser wil niet onderhandelen met Is raël aleer dit de sinds juni 1967 bezette gebieden, met inbegrip van oostelijk Je ruzalem weer heeft ontruimd. Israël kan, gezien de vroegere bedreigingen, de huidige posities niet prijsgeven aleer er een overeenkomst tot stand is geko men, waarvan de nakoming gegaran deerd wordt door de Ver. Naties en/of de grote mogendheden. Zo blijft men in een kringetje ronddraaien, voorna melijk dankzij het politieke spel van de sowjet-unie. Nasser mag, terwilles van zijn binnen lands prestige, wat hoog van de toren blazen en wat prikken uitdelen, maar het blijft hem verboden een werkelijke oorlog weer te beginnen. Het evenwicht tussen de partijen in het nabije oosten moet bewaard blijven. Om de slachtof fers die dit vergt bekommert de hogere politiek zich niet. Woensdagavond is in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort me vrouw Q. G. H. van Burgsteden-Arts aan de gevolgen van de gasexplosie op een camping in Nijkerk overleden. Ver leden week zaterdag kostte dit ongeval al het leven van haar echtgenoot, de heer J. R. van Burgsteden, wonende aan de Beukenlaan. De heer en mevrouw Burgsteden kam peerden op een camping in Nijkerk met hun twee kinderen en een neefje. Plot seling deed zich bij het verwisselen van een gasfles een hevige explosie voor, waarbij tevens brand ontstond. De beide ouders liepen daarbij ernstige brandwonden op. Eén van de kinderen werd minder ernstig gewond. Onze deelneming gaat uit naar de fa milie Van Burgsteden, die de laatste jaren toch al zozwaar werd getroffen. Vyf bussen, tot dc laatste plaats bezet, begonnen woensdagmorgen precies om half negen aan de „WlSO-ontdekkings- reis 1969" Op de hoek van de Beckeringhstraat en de Koningsweg is maandagavond de 22-jarige motorrijder K. H. uit Soest om ongeveer half één met zijn motor tegen een verkeersgeleider gereden. De man wilde vanaf de Beckeringhstraat de Koningsweg oprijden. Door vermoe delijk te hoge snelheid haalde hij de bocht niet en reed tegen de vlucht heuvel. De motorrijder kwam ten val en bleef bewusteloos op de weg liggen. Hij is per ziekenauto overgebracht naar Zonnegloren en daar opgenomen. Sinds de oprichting van de WISO in oktober 1968, welke stichting gratis zegels verstrekt aan klanten, heeft het bestuur al enige stunts georganiseerd, zoals het verstrekken van bloemen- fruitmanden en niet te vergeten de Sint Nicolaasactie. De klap op de vuurpijl vond woens dag plaats, toen 250 klanten met de WISO een prachtige dagtocht gingen maken. 's Morgens te half negen stonden op het busstation vijf bussen van de fa. Tensen, getooid met de WISO-vlaggen. gereed om 250 dames, heren en enige kinderen een aangename dag te bezor gen. Gelukkig was het niet zó warm 'en in Waardevolle dingen bewaart men goed, achter in een hoek. Zo is de Gelderse Achterhoek een gebied waar al het goe de bewaard bleef. Aldus begint de mooie nieuwe uitgave van de Gelderse Achterhoek, waarin u met plezier zult bladeren om alle bijzonderheden van deze streek te leren kennen. Bossen, landgoederen, kastelen, oudheidskamers en bezienswaardighe den, tevens de Hotelaccomodatie, res taurants, zomerhuisjes en campings, kortom alles, wat u maar wilt weten, staat duidelijk genoteerd in dit fraaie gidsje. Achterhoek-vrienden komt dit even ha len, het geeft u een goede informatie. Een aanwinst voor de vakantie-toer- ders met eigen wagen is het zo juist verschenen vouwblad over de Delta route. Deze route loopt via de Benelux- tunnel, Heiner.oordtunnel, Haringvliet brug, Grevelingendam en de Zeeland- brug. We zijn ervan overtuigd, dat de ze folder een welkom dokument is, want meermalen werd ons hierom ge vraagd. En zie... nu ligt deze voor u klaarge maakte route op u te wachten. En dan maar starten 1 De kerk van de H. Familie in Soest-Zuid, precies dertig jaar geleden Dezelfde plaats nu vrolijke stemming vertrok men in de richting Soesterberg om vandaar via de Leusderheide te rijden over Leer- sum, Wageningen, Rhenen en Tiel, waar de koffie werd gebruikt. Van Tiel naar 's Hertogenbosch, waar de bussen in een file van enige kilo meters kwamen, zodat met ongeveer een uur vertraging rekening moest worden gehouden. Na Den Bosch ging het beter en spoedig werden de Oisterwijkse vennen bereikt, waar in café-restaurant „Groot Speyk" een Brabantse koffietafel gereed stond. De Soesters lieten zich niet onbetuigd en na afloop was er weinig over van de Brabantse gerechten. Omdat men op tijd moest zijn in Drimmelen voor een boottocht door de Biesbosch, was er maar weinig gelegenheid voor bezich tiging van de vennen. De bekwame chauffeurs van Tensen zorgden er voor, dat de boot niet ver trok zonder de WISO uit Soest. De salonboot „De Zilvermeeuw" was gere serveerd voor de WISO, zodat ieder een zitplaats kon vinden. Aan boord werden verversingen aangeboden. Een speaker kondigde de bezienswaar digheden aan en na een tocht van twee en een half uur kreeg men weer vaste grond onder de voeten. In Breda wachte het gezelschap een heerlijk diner, waarvoor de directie van café-restaurant „Marianne" zorg had gedragen. Na beëindiging van het prima diner werden directie en kok dank gebracht. De dames en heren uit Soest gaven te kennen, dat ze flink WlSO-zegels zou den blijven sparen, want volgens hen zal het wel niet bij deze ene geslaagde dagtocht blijven. Ook aan de begeleidende bestuursleden, de heren J. L. Hilhorst, Huissteden en Kruiswijk, werd dank gebracht. Om ruim 22 uur arriveerde men hoogst voldaan weer in Soest. Door uitstekende organisatie van de firma Tensen is deze dag een onverge telijke geworden. Wat president Nixon precies beoogt met zijn wereldreis is niemand erg duidelijk. Het heeft er alle schijn van dat hij het recept heeft afgekeken van Nikita Chroesjtsjow die indertijd ook zijn be langrijke bezoeken placht te laten voor afgaan door een of ander spektakelstuk door zijn astronauten. Waarbij hij dan handig de prestigewinst uit de ruimte vaart sloeg die eruit was te halen. Hij trad dan ergens op om duidelijk te maken dat zijn sowjet-unie een machtig land was en dat het daarom goed was om naar hem te luisteren. Maar wat komt Nixon in Manilla ver tellen en in de andere Aziatische landen die hij aandoet Dat de vrede in Azië de V.S. weliswaar na aan het hart ligt, maar dat de Aziatische landen daar in de eerste plaats zélf voor moeten zor gen. Iets waarvan ze al verwittigd wa ren door de steeds duidelijker wordende terugtocht der Amerikanen uit Vietnam. Zoals Chroesjtsjow in de schaduw van sowjet-ruimtesuccessen trots de macht van Rusland kwam etaleren, verkondigt Nixon bedeesd dat de natie die mannen naar de maan kon sturen, niet erg kan helpen in Aziatische moeilijkheden. Hier gaat waarschijnlijk meer prestige mee verloren dan het maansucces opleverde. Want behalve een vriendelijk vermaan de eigen bonen te doppen heeft Nixon niet veel te bieden. Taktisch was het verstandiger geweest als Nixon zijn bittere boodschap met wat minder ophef had gebracht. Wat niet wegneemt dat hij slechts vertelt wat allengs duidelijker is geworden dat de inmenging der groten conflicten alleen maar erger maakt. Biafra is nog het toneel van een bittere burgeroorlog maar men moet er niet aan denken als de Russen de ene en de Amerikanen de andere zijde te hulp wa ren gekomen het was een conflict ge worden met een weerslag over de hele wereld. Hetzelfde "eldt voor het Israëlisch-Ara bisch conflict. Dat is al benauwend ge noeg zo, maar het zou nog erger zijn geworden als de Russen zich met hun steun aan de Arabische zaak niet zo tot het uiterste hadden beperkt ze hadden geen zin het conflict werkelijk te laten uitgroeien tot een geschil dat de verhou dingen in de hele wereld zou gaan ra ken. Positief kunnen grote machten, Amerika noch Rusland, erg veel meer bijdragen tot de wereldvrede, behalve dan in hun eigen onderlinge relatie. Nixon vertelt de Aziaten daarmee niets dan de waar heid. Van de Ver. Naties weet men dat die er ook niet veel aan kunnen doen. Maar hoe houdt men dan wel gevaren voor de vrede tegen, die vooral in da zogenaamde derde wereld voor het op rapen liggen Het zou leuk zijn ga- weest als Nixon met het prestige van een land dat de problemen van maan- reizen oplost, de Aziatische landen nwr dit probleem ook een oplossinc had kun nen wijzen. KANTMAW In de nacht van maandag op dinsdag is bij Garage Van Kooy aan de Soester- bergsestraat een witte Porsche gesto len, gekentekend 90-49 DA. De diefstal moet tussen half vier en half zeven zijn gepleegd. Aan de zijkant van het gebouw is een ruit van het waslokaal uitgenomen. Kantoren en bureaus wer den doorzocht, maar zonder resultaat. Er wordt althans niets vermist. Daarna is men in de showroom terecht geko men, waar men een witte Porsche aantrof en het wel de moeite waard vond om het voertuig mee te nemen. Van de dader(s) en de auto ontbreekt nog elk spoor. Onlangs nog heeft de commissaris der koningin in Zuid-Holland de gemeente Rotterdam verweten, te hard van stapel te lopen met de plannen voor vergroting van het havencomplex. Nu maakt de Westduitse regering plannen voor een enorme Europese haven met diep water. Hamburg en Bremen, tot voor kort he vige concurrenten, willen de handen ineen slaan om gezamenlijk een kunst matige haven bij Holgoland te doen aanleggen, waar de Noordzee dertig me ter diep is en gelijk schepen tot 500.000 ton kunnen laden en lossen. Als die gi gantische zeehaven er komt, mag Rot terdam niet overvleugeld worden. Dan moet Nederland klaar staan met haven faciliteiten van gelijke waarde. Wij moe ten er voor zorgen, de Europoort te blij ven, ook als er mammoetschepen van grotere tonnage dan wij nu zien bin nenlopen. De economie van ons land drijft voor een belangrijk deel op onze scheepvaart, onze havens en onze han del. Als wij deze fundamenten van onze welvaart willen beschermen, zullen wij tijdig moeten bouwen aan onze toe komst. O In Soesterberg is een inwoner uit Hun- melen, W. B. aangehouden, nadat htj bij een bouwwerk in het Soesterveen tien betontegels had gestolen. De man was bij familie in het veen op bezoek geweest. Toen hij naar huis reed, zag hij de tegels liggen en wist er voor zichzelf wel een bestemming voor. Ter wijl zijn vrouw in de auto de wacht hield, laadde de man tien tegels in, hetgeen echter niet geheel onopgemerkt bleef. Op de thuisreis werd de man bij Soesterberg door de politie aange houden. Wij verheugen ons weer ln een situatie van volledige werkgelegenheid. Een van de zegswijzen die deze periode van eco nomische voorspoed kenmerkt is gelegen in het afnemen van de lust bij werk gevers om kleine karweitjes op te knap pen. Het sluitend maken van een raam is niet meer lonend voor de timmerman, het vervangen van een leertje in een waterkraan brengt geen loodgieter in beweging en het schilderen van een hek wordt door de schilder wel vergeten. Zij hebben betere opdrachten in hun werkboekje staan. Maar bij een gebro ken ruit kan men toch wanhopig wach ten op de komst van een vakman. Veel degelijke huisvaders zijn het wach ten moe geworden en hebben zelf hun jasje uitgetrokken. Met pijn en moeite metselen ze muurtjes op, timmeren ze aan keukenkastjes en prutsen ze aan kapotte sloten. Een enkele keer lukt het wel, maar lang niet elke oefening blijkt kunst te baren. Bepaalde handgrepen van het ambacht moeten toch wel wor den aangeleerd. Wij lazen dat een win kelbedrijf in Zwitserland cursussen or ganiseert in „doe-het-zelf'-activiteiten onder leiding van ervaren leerkrachten. In Nederland doet alleen de A.N.W.B. zoiets in de cursus Pcch-Ondcrweg. Het wordt o.i. tijd dat er op grote schaal cursussen worden gegeven in liet uitvoe ren van allerlei eenvoudige handgrepen. Deze cursussen zouden onder leiding kunnen staan van handige zakenmen sen, maar ook wel onder schoolbesturen kunnen ressorteren. Het aantal modern ingerichte vaklokalen in diverse scholen neemt toe. De apparatuur om zich tech nisch te bekwamen is dus aanwezig. Het ware te wensen dat die zo intensief mo gelijk wordt gebruikt in het belang van de consumenten. Tot de consumenten behoren wij allen en wij hebben er ook baat bij dat wij in staat zijn ons te red den bij het opknappen van eenvoudige werkzaamheden. De vakmensen zullen ons dankbaar zijn, want die worden dan minder vaak lastig gevallen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1