Vakantie- menu's Borduren Zeer zelfbewuste kleding voor „de man van morgen" als fSchone huns? Vertrouwen „Hoe vertel ik het mijn vrouw?" HOE VERTEL IK HET i MIJN i VROUW? X X 3f )fr r PRIJSSTOFVOOR BRUIDJES AARDAPPELKOEKJES Als er iemand recht op vakan tie heeft is het wel de huis vrouw. Toch wordt maar al te vaak vergeten dat er voor haar in de vakantietijd vaak nieuwe problemen de kop opsteken, vooral als de vrije tijd wordt doorgebracht op een camping of in een zomerhuisje. De huisgenotenmoeten ook in de vakantie op tijd eten en op de vrouw rust de plicht on der vaak primitieve omstandig heden iets smakelijks klaar te maken. Wees verstandig en maak u het leven in de vakan tie niet moeilijker dan hoog nodig is. Zorg voor een makke lijk, eenvoudigvoordelig en toch lekker „potje." Hier vol gen een paar suggesties voor 'n vakantie-maaltijd. Hamburgers op broodjes met sla. Gebakken hamplak met tuin bonen en aardappelen. Gebakken lever met appel moes, aardappelen en even tueel sla of komkommer. Bloemkoolsla met rauw ge bakken aardappelen en tartaar of lunchworst. De bloemkool ln stukjes snijden met stukjes wortel, komkommer, appel en vermengen met slasaus en to matenketchup en kruidenme lange no. 1. VERSCHILLENDE ROEREI-VARIATIES Voor 4 personen rekent men 6 eie ren. Roerei met stukjes ham. 9 Roerei met stukjes lunchwórSt en ui. ft Roerei met stukjes ui, tomaat rn paprika. Roereieren kan men serveren bij de lunch en bij het diner met ge bakken aardappelen en sla. VERSCHILLENDE NAGERECHTEN Fles chocoladevla met stukjes verse peren. Fles chocoladêvla mét man darijntjes. Fles vanillevla met frambo zen. Fles vanillevla met bramen. X ■Sf A Veel tienagers zien het borduren niet langer als een duffe tijdpassering maar als „schone kunst". Dit artistieke en tevens praktische geheel iê te zien op de Diisseldorfer Tienager Fair. Het is een geborduurde y» belinklok (alleen de wijzers zijn „echt")die loopt op een batterij. O vat in eeyi barok- of glad-moderne lijst is ze een sieraad in elk smaalIn vol interieur. (ID-foto) Wie mocht denken dat borduren alleen maar tot de ..hartstocht*** van onze grootouders behoorde, heeft het lelijk mis. Het figuren met ét naald op of in stof werken is juist heel erg ,,in", niet bij de bewoon sters van bejaardenhuizen maar bij de jongeren, met name de tien» gers. Het bewijs hiervoor wordt geleverd door het feit, dat er voor dtt mooie oude handwerk een grote plaats is ingeruimd op de eerste Duit» se Tienager Beurs, die van 23 augustus tot 31 augustus a.s. in de Düt- seldorfer Messehallen zal worden gehouden. Een van de redenen waarom het borduren jarenlang in het vergeeV boek is geraakt moet op het praktische vlak worden gezocht. De jonge vrouwen van tegenwoordig houden niet meer van gebruik»» voorwerpen (tafelkleden, kussens e.d.) welke men alleen op hoogtij dagen kan gebruiken. En dat was toch eigenlijk wel het geval met d» aantrekkelijke geborduurde kleden van onze grootmoeders: je joeg hu* de doodstuipen op het lijf als er op werd gemost, want je kon het kleeé nu eenmaal niet bij het andere „vuile goed" in de wastobbe stoppen zowel het verkleuren van de zijde als 't drogen van de kleden was e*é groot probleem. Welnu, die moeilijkheden zijn uit de weg geruimd. D» zijde is tegenwoordig kleurecht en de Dralon-stof kan gemakkelijk wor den gewassen en is in een ommezien droog. Er komt geen strijkijzer meer aan te pas, want Draion „strijkt zichzelf" en ziet er na elk* schoonmaakbeurt als nieuw uit. Op de Duitse Tienagerbeurs worden vele suggesties gegeven voor het maken van artistieke en aparte borduurwerken. Ofschoon een gebor duurd ontbijt- of lunchlaken ook voor een jong gezin nog waarde heeft, kan een jonge vrouw of tienager die handig is met de naald ook wel eens iets maken dat je nu juist niet overal ziet, zoals de geborduurd* klok, b.v., die op een van de foto's staat afgebeeld. Zo'n geborduurd kleed van Draion is in een wip gewassen en de wind doet de rest. Er hoeft gêen strijkijzer aan te pas komen. Zelfs de meest veeleisende jonge huisvrouw hoeft een ongelukje een koffie-, thee- of wijnvlek niet meer met een schaaltje aan het oog te onttrekken: met een minimum aan moeite heeft ze steeds een schoon kleed op ta fel. Op dit ogenblik Ja u leest het goed - houden de couturiers zich al In tens bezig met nieuwe ideeën voor de mode in 1970. Binnen enkele da gen reeds zal de AKU de ideeëncollectie In Amster dam aan de internationale vakpers tonen; misschien is dat zelfs al gebeurd, als u deze regels onder ogen krijgt. De collectie kwam tot stand binnen de AKU-Workshop, waar de herenmode-ontwerpers Gerard de Both, Doede van Duyl en Bert Zuider veen hun Terlenka Young- creaties toetsten aan 'n voor Nederland represen tatieve groep specialisten uit de herenmodebranche. De man van 1970 zal zich zeer zelfbewust kleden, zo luidt de mening: lang col bert, sterk getailleerd, sluiting op twee laagge plaatste knopen, pantalon met rechte pijpen In zeer sprekende kleurige struc- tuurstoffen. Het gebruik van versierde riemen komt meer in de mode en vindt toepassing in ge makkelijke pakken, die ge ïnspireerd zijn op kozak- kenhemden, kaftans en safarihemden. Een heren kostuum zonder over hemd Is een van de nieuwste ideeën voor de zomermode van 1970. Een voor de zomer van 1970 door Gerard de Both ontworpen model herenkos tuum. Het komt soms voor dat iemand, die een volkomen betrouwbare indruk op ons maakte, ons op de ernstigste ma nier teleurstelt. Voor wie „goed van vertrouwen" is, is dit dan een tegen valler die heel moeilijk te verteren is, niet alleen om de direkte schade, maar meer nog om het feit dat men zijn na tuurlijk geloof in het fatsoen van de medemens verliest en voelt voortaan een onbekende altijd met een zeker wantrouwen tegemoet te moeten tre den. Dit gevoel van wantrouwen, van gereserveerdheid is natuurlijk aller minst bevorderlijk voor het ontplooien van een prettige verstandhouding. Want al weten we dat het niet onge motiveerd is een vreemde met enige re serve te behandelen, we voelen ons toch in ons diepste hart een beetje ge griefd als we het idee krijgen, dat men ons niet helemaal vertrouwt. Daarom is het verstandig onze houding te doen afhangen van het gewicht van de zaak waar het om gaat. Mensenkennis kan ons een eind op streek brengen, maar inderdaad, wanneer we tegenover vreemden staan waarop we weinig of geen verhaal hebben, doen we wijs za kelijke dingen ook werkelijk zakelijk Een prljsstop voor bruid jes hebben we in ons land nog nooit gekend en zal bij ons ook wel nooit wor den Ingevoerd. Ten eer ste zijn er altijd nog meer vrouwen dan mannen In Nederland en ten tweede wordt een bruidje bij ons niet gekocht maar ver worven. Er zijn echter nog landen op ons dwaze wereldje waar de bruidjes schaars èn duur zijn, zodat de overheid daar wöl, ook op dit gebied, diriglsm» «*o»t toepassen. Zo ook bij voorbeeld In Australisch Nieuw-Guinea, waar de vraag naar huwbare meis jes sedert enige tijd zo groot en het aanbod zo klein was, dat de prijzen voor bruidjes in deze ge bieden tot fabelachtige hoogte zijn gestegen. Een bruidegom moet daar na melijk de bruid van haar ouders kopen, een traditie die volgens mensenheu genis bestaat. Om „orde op zaken te stellen" Ie In hel Austra lische parlement bekend gemaakt, dat de regering heeft besloten een prljs stop voor bruidjes af te kondigen. In de toekomst zal nu niet meer dan 8.000 gulden voor een aan staande vrouw mogen worden betaald. Kortgele den waren de prijzen al opgelopen tot een kleine 20.000 gulden. Een vader met veel huwbare doch ters heeft op die manier een aardige „broodwin ning", dachten w» zo. De bekende journalist en chroniqueur Henri Knap, bij velen bekend als Dagboeke nier of auteur van doet-u-dit- of-dat-óók-zo-boekjes, schreef een originele en geestige mi ni-pocket over kieken en fil men door amateurs. De titel: ,Hoe vertel ik het mijn vrouw* laat overigens niet direct ver moeden dat hier door de zoe ker is gekeken. Maar al wist men niet dat Knap, behalve een bekend auteur, óók een uitstekend amateurfotograaf en filmer is, dan nog kan men uit zijn werk weten dat hij bijzonder goed weet te observeren. En dat is nu pre cies waar het bij fotograferen en filmen om gaat: je moet het zien. Henri Knap heeft het gezien. Niet de woest-artistieke kant van de zaak. Hij heeft geke ken naar gewone, alledaagse mensen en daarbij opgemerkt hoe de camera hun plezier verschafte. Dat heeft hij op zijn eigen humoristische ma nier neergelegd in een aantal sketches, geïllustreerd met echte amateur-opnamen. Hij heeft daarbij de .techniek' gelaten waar zij hoort; op een ondergeschikte plaats. Het gaat hem om de beleving van mensen-met-camera's en die heeft niets met diafragma of sluitertijd te maken. Het boekje wordt voor het va kantieseizoen door de fotohan- del als waardevol relatiege schenk aangeboden. De bereiding van deze aardappelkoejes k la Lyonnaise is uiterm geschikt voor de huisvrouw die er eens een makkelijke dag van wil nem Dat wil echter niet zeggen dat ze haar huisgenoten daarmee te kort do want het is een bijzonder smakelijk gerecht. De bereidingstijd bedraa 25 minutèn. U hebt de volgende ingrediënten nodig: 1 kg aardappelen, 2 eieren, 4 uien, 2 eetlepels boter, peper, z en peterselie. Kook de aardappelen en maak er een dikke puree van. Voeg de eier zout en peper naar smaak toe. Hak de uien fijn en bak ze langzaam bru in de helft van de boter. Meng ze docrr de puree. Rol het deeg met de de rol (deegrol en tafel met bloem bestrooien). Snijd uit het deeg ronde ovale koekjes en garneer ze met gefruite uieringen. Bak de koek; met de rest van de boter langzaam bruin. Keer ze na vijf minuten om bak ze nog 3 minuten. Bestrooi de koekjes met de fijngehakte peterse Serveer ze met karbonade. Zijn uw disgenoten fijnproevers, leg dan iedere karbonade een plak belegen kaas en bak het vlees aan weerszijc goudbruin. te behandelen, schriftelijk vast te leg- geyy, en goed af te spreken, zodat zich achteraf weinig moeilijkheden kunneri voordoexx. Dikwijls echter windt men zich op over een of ander dreigend onrechtdat nauwelijks iets om het lijf heeft. Dayi wordt het vaak een kwestie van „gelijk hebben" en ont staat een gespanxieyi verhouding die heel wat meer narigheid doet ont staan dayi de kleinigheid die misschien de aanleiding was. Vakantietijd is de tijd waarin we vaak met vreemden te maken krijgen. Als we overal willen vechten om het beste, het mooiste plekje in de trein, op de boot, in de bus, in het hotel, dan kunnen we er zeker van zijn, dat we de hele vakan tie in een zekere spanning verkeren en dat we heel wat boze en verongelijkte gezichten om ons heen zullen zien, wat nu juist allebei niet het doel van een goede vakantie is. Een beetje soepel heid, een beetje geven en nemen, een beetje goed vertrouwen als er geen aanleiding is tot het tegendeel, het aanvaarden van enig risico dat we zonodig gelaten kunnen dragen, dat alles draagt bij tot dat gevoel van ont spanning dat juist een vakantie zo waardevol maakt. JETTY

Soester Courant | 1969 | | pagina 9