mm Soest toen - Soest nu Dinsdag 5 augustus 1969 -18e Jaargang no. 58 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en admin istratio Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 ONDERSCHATTE MEVROUW GANDHI LEVERT SLAG Zigeunervrouwen op dievenpad Soestenaar in Hilversum verdronken Coop, Raiffeisenbank gaat filiaal in het Soesterveen openen In brand geraakte vrachtauto op Steenhoffstraat door Amsterdamse politie geblust Eiermarkt <~Dandaacj verjaart prinveó Zfrevvi Raad voor de Bejaardenzorg Soest W arme-maaltijden- verzorging Het oog gericht op een schrijver Wegens vakantie van een groot deel van ons personeel verschijnt de Soester Courant vandaag in kleine omvang. Opnieuw topweek voor Soester Natuurbad Turken zonder papieren terug naar vaderland SOESTERldlOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Mevrouw Indira Gandhi werd drie maanden geleden premier van India omdat ze schromelijk onderscht werd door de grote mannen van de Congres partij - sinds de stichting van de staat de leidende politieke groepering. Er was nogal wat onderling meningsver schil in de Congrespartij en men wilde dat eerst eens rustig uitvechten, het geen het beste zou gaan als een niet uitgesproken links- of rechtsgezinde zo lang zou regeren. Men kon haar wel weer verwijderen als het interne ge vecht geëindigd was. Alleen mevrouw Gandhi was niet zo tam als men dacht. Behalve de populariteit die zij genoot als dochter van de vereerde Nehroe, bleek ze dan deze ook politieke han digheid en een sterke wil geërfd te hebben. En socialistische overtuigingen van een linksheid waarvan menigeen in de Congrespartij opkeek. Ze stelde voor de voornaamste banken van In dia te nationaliseren en daarin stemde de meerderheid van het partijcongres mee in. Wellicht niet zo zeer uit over tuiging, maar uit de gewoonte om in terne ruzies zoveel mogelijk uit de weg te gaan. Bovendien meende men - vooral voor man Desai van de rechtervleugel, die het als minister van financiën weten kon - dat mevrouw Gandhi wel ver dwenen zou zijn van het politieke to neel voor ze haar plan kon uitvoeren. Maar mevrouw Gandhi kondigde de nationalisatie aan en stuurde Desai de laan uit. Interne stryd. Het nationalisatieplan voor de banken is niet zomaar een principekwestie. Voor mevrouw Gandhi spreekt de bitte re praktijk wel degelijk een woordje mee. De banken zijn nauw verwant aan een aantal groepen industrie-eige naars en de praktijk is dat alleen die industrieën geld kunnen lenen. Wie buiten de groep staat kan moeilijk fi- naciering vinden en dat remt de econo mische groei van het land, daarover genoeg ontevredenheid bestaat om de Congrespartij verkiezingsnederlagen te bezorgen. In menige deelstaat is de meerderheid al verdwenen, in het parlement van New Delhi verwacht men dat na 1972 de Congrespartij geen absolute meer derheid meer zal bezitten. Er moest dus wel eens ingegrepen worden - aldus mevrouw Gandhi. Het betekent ook dat de interne strijd in haar partij nu heviger is dan ooit. De wegge stuurde Desai, 73 jaar en zeer invloed rijk, leidt de actie om haar uit de re gering verwijderd te krijgen. Wat dreigt is dat de door Nehroe en de zijnen als eenheidspartij bedoelde gi gant uiteenvalt in een linker- en een rechtervleugel plus wat groepen daar tussen in. Op zichzelf zou dat niet zo erg zijn, als de oppositie bewijzen had geleverd, dat ze van het regeren iets terecht brengt. Maar helaas heeft de centrale regering al enige malen regeringen van deelstaten - meest communistische, of allianties waarin communisten de toon aangaven - onder curatele moesten stellen. Het krampachtig-bijeengehouden ploegverband van de Congrespartij was tot dusver voor India nog enigermate een garantie voor redelijk bestuur. Een garantie die dreigt af te lopen. In de omgeving van Soest zijn de laat ste tijd herhaaldelijk ziegeunervrouwen gesignaleerd, die de gewoonte hebben, bij woningen aan te bellen en om water te vragen. Wanneer de vrouw des hui zes zich met goede bedoelingen weer haar woning in begeeft om het water te halen, lopen de zigeunervrouwen haar achterna, meestal met vier of vijf en soms nog wel meer tegelijk. Zij zorgen dan gewoonlijk voor de nodige verwar ring, waarvan dan één hunner gebruik maakt om kasten en andere bergplaat sen op geld te doorzoeken. In verschillende plaatsen in ons land zijn op deze wijze al aanzienlijke som men geld verdwenen. De vrouwen heb ben eerst in het oosten van het land geopereerd, maar zijn de laatste tijd vooral in de omgeving van Zeist actief geweest. De hoofdinspecteur van politie alhier raadt inwoners van Soest, die ook met een dergelijk bezoek worden vereerd, aan, zich met de plaatselijke politie in verbinding te stellen. Tot dusver is het de politie in den lan de niet gelukt, de vrouwen aan te hou den. t. - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het Hilversums Kanaal de 21-jarige Evert J. van Duinkerken verdronken. De man is met zijn hoofd op een paal gedoken. Toen hij na enige minuten niet bovenkwam, zijn een paar vrienden te water gegaan en naar hem gaan zoeken. Een hunner trapte vrijwel direct op de inmiddels al verdronken man, een oud inwoner van Soest. Hij woonde sinds een paar jaar met vrouw en kind te Amersfoort. Evert van Duinkerken had de gehele dag met een paar vrienden gebivak keerd in de omgeving van het Hilver sums Kanaal aan de weg van Hilversum naar Haarlem, 's Avonds zijn de mannen royaal aan het drinken gegaan. Alvo rens naar huis terug te keren, beloofde Evert, onder water naar de overkant Als eerste „bank" zal de Coöp. Raiffeisenbank begin september op de Smitsweg, vlak naast de bronsgieterij van de heer Joosten een filiaal openen. Nadat het houten noodgebouw aan de Koninginnelaan, door de opening van het grote moderne gebouw in de directe nabijheid overbodig geworden was, heeft men aan het gebouwtje een zelfde bestemming gegeven, nu echter in de onmiddellijke omgeving van het Soesterveen, waar het ook nu weer dienst zal doen tot het moment dat de permanente behuizing gerealiseerd zal zijn. van het kanaal te zullen zwemmen. Hij dook in het vieze water, maar kwam niet meer boven. Hij is met zijn hoofd op een onder water staande paal gedo ken en heeft vermoedelijk daarbij zijn nek gebroken. Toen hij na enige tijd nog niet boven was, zijn zijn vriend, waarvan er één niet kon zwemmen, te water gegaan, met genoemd resultaat. Met twee splinternieuwe waterkanon nen, in feite bestemd voor de bestrij ding van relletjes in de hoofdstad, heeft de Amsterdamse politie vrijdagavond een in brand geraakte vrachtauto van het vervoersbedrijf „Centropa" aan de Birkstraat in Soest gedoofd. De vrachtwagen brandde niettemin gro tendeels uit. De Amsterdamse politie was met de beide waterkanonnen op oefening gegaan, toen men plotseling voor zich uit de grote vrachtauto met aanhangwagen van de grote vervoers onderneming „Centropa" zag branden. De chauffeur van de wagen, de 35-jarige J. van Velzen uit Doorn merkte daar kennelijk niets van, want hij reed ge woon door. Gealarmeerd door omstan ders, die een regen van meldingen op het politiebureau deden neerdalen, en door de Amsterdamse politie, werd de vrachtwagenchauffeur er tenslotte op merkzaam op gemaakt, dat uit zijn voer tuig grote rookwolken kwamen. Op de Steenhoffstraat zette hij de wagen tenslotte aan de kant. Vrijwel meteen kon de Amsterdamse politie de nieuwe waterkanonnen gaan proberen. Er wer den een paar krachtige stralen op de brandende wagen gezet en nog voordat de Soester brandweer was gearriveerd. was het vuur al grotendeels gedoofd al was er wel een ontstellend grote hoe veelheid water voor nodig geweest. De Soester brandweer kwam de hoofd stedelijke politie assisteren met twee bluswagens, een materiaalwagen en een lagedrukspuit, maar er restte voor de Soester brandweer niet veel meer dan de nablussing. De vrachtauto vervoerde veel brandbaar materiaal: :een flinke partij plastic, ver schillende flessen koolzuurgas, een hoe veelheid hout, rollen behang en auto- branden. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De mogelijk heid bestaat, dat door een mankement een onderdeel van de auto is warm ge lopen, waardoor het voertuig in brand is geraakt. De schade bedraagt zo'n tien duizend gulden. Na de blussing door de Amsterdamse politie, die dat onder grote publieke belangstelling deed, bleek de vracht wagencombinatie nog in staat om op eigen kracht naar het terrein van ge meentewerken bij de brandweerkazerne te rijden, waar de brandweer voor de afronding van het blussingswerk zorgde. Daar is ook de inhoud van de wagen overgeladen in een' andere vrachtwagen van de firma Hoksbergen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks van ƒ11.50 tot 12,25. Middenprijs 11,85. Prijs per kg ƒ1.88. Nog altijd is het niet rusti; rondom prinses Irene. Na haa' huwelijk op 29 april 1964 in Ro me vestigde het paar zich wel iswaar in Madrid, maar d' Spaanse regering erkende nie de aanspraken die haar echtge noot, prins Charles Hugo var Bourbon-Parma op de Spaansr troon maakte. Geregeld ontston den moeilijkheden tijdens samen komsten van de Carlisten ir noord-Spanje, die door prinse? Irene werden bijgewoond. Haa- echtgenoot liet zich daarbij di jaar woorden ontvallen, die he staatshoofd Franco niet zinden Prins Charles Hugo kreeg aan zegging Spanje te verlaten er- vestigde zich tijdelijk in zuid Frankrijk, terwijl zijn vrouw op hun appartement in Madrid he: secretariaat bleef beheren. Die toestand zou niet lang duren. Franco maakte al spoedig duidelijk, dat prins Charles Hugo nimmer de Spaanse troon zou mogen bezetten. Rusteloos reisde het jonge paar door Europa, kwam nu eens in Nederland, zocht dan weer onderdak in Oostenrijk of in Italië. Nu heeft het paar ook het luxueuze appartement in Madrid opgegeven. Maar waar prinses Irene ook verschijnt, overal oogst zij bewonderende blikken. Niet vanwege haar politieke aktiviteiten, maar meer om haar opvallende verschij ning. In de vijf jaren dat zij gehuwd is, groeide zij uit tot een mondaine knappe vrouw. Op dinsdag 5 augustus zal de koninklijke familie de 30ste verjaardag van de tweede dochter des huizes vieren. Niet in Nederland, maar in het Italiaanse bui tenverblijf te Porto Ercole. Tegen het einde van het jaar zal prinses Irene zich wel uit het openbare leven terugtrekken. Zij verwacht immers over zeven maanden haar eerste baby. Mogelijk zal zij dan in eigen gezinnetje een nieuwe levenstaak vinden en kan het moederschap een grote troost zijn ter vervanging van de ver vlogen aspiraties. Uit de gehouden enquête onder de be jaarden in onze gemeente, is duidelijk de behoefte gebleken van een warme- maaltijden-voorziening. Velen maakten t.a.v. de vraag of men hiervan gebruik' wilde maken, het begrijpelijke voorbe houd, dat men eerst graag wat verdere bijzonderheden en vooral iets omtrent de prijzen wilde weten. Het voorbereidingscomité is thans in staat, zij het onder het uitdrukkelijke voorbehoud van het verkrijgen van de onontbeerlijke subsidies, meerdere gege vens te verschaffen. De maaltijden kunnen worden bereid door een gediplomeerd dieetkok. Naar keuze zal men 1, 2 of 3 maaltijden per week kunnen ontvangen; hetzij op maan dag, woensdag en vrijdag; hetzij op dinsdag, donderdag en zaterdag, afhan kelijk van de wijk waarin men woont. In de bedoeling ligt de maaltijden tussen 12 uur en 1.15 uur te bezorgen in 4- delige pannensets met beugel, het ge heel in een dubbelwandige isolatieman tel met hengsel (aluminium-uitvoering); temperatuur bij aflevering rond 65 gra den. Bij aflevering van een maaltijd moet de afgewassen lege set van de vorige maal tijd mee terug worden gegeven. De maaltijden zijn voldoende voor één persoon voor twee dagen. Zij zullen bestaan uit soep, vlees en/of vis, aardappelen en/of rijst, groenten. Samenstelling en hoeveelheden in over leg met specialisten. Alle maaltijden zullen zoutarm zijn be reid. Speciale diëten zullen verkrijgbaar zijn, onder bijbetaling van 0,25 per maaltijd, en welzoutloos, vetarm, gal blaas- en suikerziekte/diabetis dieet. Voor de prijsbepaling der maaltijden wordt rekening gehouden met dezelfde normen die door de gemeente worden toegepast bij de reduktie-regeling voor de ziekenfondspremie. Klasse A komt op ƒ4,50, klasse B op ƒ3,klasse C op ƒ1,50 per maaltijd thuisbezorgd. Eventueel plus ƒ0,25 voor dieetmaaltijden. Betaling zal vooraf plaatsvinden; medewerkers uit de Wijk raden zullen wekelijks wensen voor de komende week opvragen en de benodig de bonnen voor de maaltijden tegen de vastgestelde prijzen „verkopen". Er wordt naar gestreefd in oktober a.s. met de maaltijden-distributie te begin nen. Bejaarden, die van deze voorziening ge bruik willen maken, worden uitgenodigd uit tenzij dit reeds is gedaan middels de wijkraad-medewerkers zich te melden bij de volgende adressen, die in staat zijn alle verder nog gewenste bij zonderheden te vertellen Wijk Soestdijkmevrouw A. M. Mul ders, Kerkpad n.z. 54, tel. 3662. Wijk Soest middende heer C. Kos ter, Van Goyenlaan 116; mevrouw J. W. M. Gemen, Kerkpad z.z. 84, tel. 2947. Anatoly Koeznetsow zal wel geen diepe geheimen van het Kremlin kennen, maar toch is de vlucht van deze romanschrij ver minstens zo pijnlijk als het overlo pen van een hoge diplomaat zou zijn geweest. Intern misschien wel erger. Want de Russen kennen Koeznetsow en ze waarderen kennelijk zijn boeken, hoe zeer die ook door het partijapparaat ge kritiseerd worden. Men herkende in wat hij schreef de werkelijkheid van de sowjet-maatschap- pij. In zijn roman Babi Yar gaat het niet alleen over de massamoord door de Duitsers op Joden en andere in de Oe- kraine, maar veel meer nog over de col laboratie van Russen met de invallers: het Russische volk dat officieel altijd als manhaftig gekarakteriseerd moet wor den, krijgt van hem ook rijkelijk zijn feilen toegemeten. En is dat nog histo rie, in zijn laatste roman Vuur schildert hij de kleinzielige despotie van partij functionarissen in een fabrieksstadje, ook al geen beeld van het glorieuze sowjet- volk. Korte verhalen van hen - laatst een in Novy Mir - beschrijven andere wantoestanden op cultureel gebied. KortomKoeznetsow is een wel maat schappijcriticus en als zodanig betekent hij niet zo weinig voor zijn lezers in de sowjet-unie. Die bij het vernemen van het bericht dat hij in Londen tijdens een werkbezoek asiel heeft gevraagd, zelf wel hun conclusies kunnen trekken, vooral als ze weten dat hij twee manus cripten heeft meegenomen die hij in Rusland niet gepubliceerd kon krijgen. Het mondjesmaat toestaan van enige literaire kritiek op de eigen samenleving is door de machthebbers toegestaan als een soort veiligheidsklep. Zo afgeblazen onlustgevoelens doen dan verder geen kwaad meer. Maar het moet natuurlijk niet te serieus worden. Koeznetsow heeft door zijn vlucht juist een fellere aanklacht tegen het regime geschreven dan hij in zijn boeken ooit kon doen. En hij demonstreert hiermee naast de vervolging van schrijvers als Daniël hoezeer een kloof is gaan gapen tussen de Russische intellectuelen en het regime. Is dit intern al een prestige verlies, ook internationaal komt zo'n klap stevig aan. In dat opzicht had beter een diplomaat de benen kunnen nemen daarvan wordt zoiets wel een beetje verwacht; het zegt eigenlijk niets ten kwade van zijn bazen. Maar dit, de desertie van een aanzienlijk schrijver en een symbool voor de Russische cultuur, is een anti reclame voor het Russische communis me die het Kremlin erg pijn moet doen. KANTMAN Wijk Soest-Zuidmevrouw N. Nagte- gaal, Plasweg 52, tel. 3202. Men wordt verzocht deze wens zo spoe dig mogelijk kenbaar te maken, opdat met de aanvrage voor subsidie en de aanschaf van inventaris rekening kan worden gehouden. Het warme weer van de afgelopen we ken, thans samenvallend met de bouw vakvakantie, gaan het Soester Natuur bad zo langzamerhand uitzicht geven op een zeer goed seizoen. Nadat in de week van 20 tot 27 juli al bijna 32.000 mensen het bad hadden bezocht, werd dit aantal de afgelopen week opnieuw overtroffen. Bijna 34.000 mensen pas seerden verleden week de kassa's van het bad. Zondag waren het er 6000. de dag daarop 6500 en verleden week dins dag zelfs 7000. Woensdag en donderdag was het tijdelijk nogal koel, met hel gevolg, dat het bezoekersaantal toen flink daalde. Woensdag werden 1900 be zoekers geteld, donderdag nog maar 1200. Maar vrijdag waren er alweer 5200 en zaterdag kreeg het bad weer 6000 mensen te verwerken. Ook zondag en maandag is het druk tot zeer druk geweest, maar de juiste cij fers waren nog niet bekend. Wanneer het mooie weer nog even voortduurt mag men voorzichtig gaan rekenen op een rekord-aantal bezoekers. Dit jaar zijn in de maand juli niet min der dan 101.000 mensen in het bad ge weest. Verleden jaar, tijdens een uit gesproken slechte zomer, waren het er niet meer dan 67.000. De augustusmaand van verleden jaar was nog slechter. Toen kwamen maar 65.500 mensen naar het bad. In de eerste vier dagen van augustus van dit jaar is men reeds de 20.000 gepasseerd. Overigens zal na de volgende week het bezoekersaantal vermoedelijk wel sterk afnemen. De meeste scholen zijn dan weer begonnen, terwijl tevens de bouw vakvakantie ten einde Is. De politie heeft twee ter plaatse werk zame Turken aangehouden, omdat zij niet in het bezit waren van de nodige papieren. Krachtens de vreemdelingen voorschriften mochten de Turken hier niet verblijven. Zij zijn dan ook op h«t vliegtuig naar hun vaderland ^zet.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1