m m 1 mmsm Soest toen - Soest nu - .*fgl èiis! Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Uiiisdag 12 augustus 1969 48e jaargang 110. 60 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DORPSHUIS SOESTERBERG WORDT (waarschijnlijk) 6 SEPTEMBER GEOPEND Hoge bezettingsgraad zorgt voor sluitende exploitatie Casette-recorder uit tent gestolen grootste aantal bezoekers Zondag in het bestaan van Soester Natuurbad V.V.V.-nieuws Kindervoorstelling in het openlucht-theater i 7, i De Paardenkamp Twee slippartijen op verloren hoeveelheid dieselolie Orgelconcert Het oog gericht op verdeeldheid in Israël Groot Concours Hippique Tennis Geslaagd Kiermarkt SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, bulten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het geheel door particuliere initiatie ven tot stand gekomen Dorpshuis te Soesterberg zal naar alle waarschijn lijkheid op 6 september officieel wor den geopend. Vanaf 18 augustus zullen de scholen in Soesterberg al gebruik gaan maken van de gymnastiekzaal van het Dorpshuis. In oktober van het afgelopen jaar is aannemer Uyland uit Soest met de fundering begonnen. Half januari werd een begin gemaakt met de opbouw. Bij het ingaan van de bouwvakvakantie was het gebouw reeds geheel onder de kap en voor afwerking gereed.Zo lang als de voorbereiding om tot de bouw van het Dorpshuis te komen, heeft ge duurd (zestien jaar), zo snel is de bouw zelf gerealiseerd. Het Dorpshuis heeft, met inbegrip van de inrichting, ongeveer 850.000,ge kost. Krachtens de ministreriële richti- lijnen dient de bevolking zelf 10 pro cent van de stichtingskosten bijeen te brengen. Voor een plaats als Soester berg bleek dat een onmogelijke opga ve, mede ook gezien de vele bevolkings mutaties als gevolg van het grote per centage militairen in Soesterberg. In i'erband met de bijzondere structuur van deze gemeenschap wilde het mi nisterie voor Soesterberg een uitzon dering maken. De burgerij bracht niet temin het respectabele bedrag van 21.000,bijeen. Verschillende leden van de Soester Zakenkring schonken het stichtingsbestuur 5.000,terwijl 2 St. Nicolaasakties van de Soesterberg- se middenstand een bedrag van 3.500,- opleverden. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ver leende een subsidie van 95.000,de provincie Utrecht droeg 62.000,in de kosten bij, terwijl de Nederlandse Sport Federatie het stichtingsbestuur een subsidie van ƒ25.000,verleende. Voor het resterende bedrag moest bij De padvinder D. A. O. ui VIaardingen heeft zondag aangifte gedaan bij de po litie inzake vermissing van zijn casset te-recorder ter waarde van ongeveer ƒ300,De recorder is gestolen uit een tent van de padvinders op het kam peerterrein De Paltz. Het kampeerter rein bleek tijdens de diefstal niet te zijn bewaakt. de Bank van Nederlandse Gemeenten een lening worden gesloten. De ge meente Soest stelde zich garant voor de betaling van rente en aflossing. Ondanks het feit, dat Soesterberg maar 6000 inwoners telt, is de belangstel ling voor het Dorpshuis zeer groot ge bleken; niet alleen tijdens een een paar jaar geleden gehouden enquete, maar ook, nu het op de verhuur van de beschikbare ruimten aankomt. De gymnastiekzaal is alle avonden van de week bezet, terwijl ook de 120 vier kante meter grote zaal op de etage vrijwel doorlopend in gebruik zal zijn. De hoge bezettingsgraad van de ver schillende lokaliteiten zorgt dan ook voor een sluitende exploitatie. Ver schillende verenigingen van buiten Soesterberg en Soest (o.a. uit Amers foort en Utrecht) hebben reeds belang stelling getoond ,maar het stichtings bestuur heeft de verzoeken uit deze plaatsen voorlopig van de hand moeten wijzen om de eigen verenigingen uit Soesterberg niet tekort te doen. Alleen overdag is het dorpshuis uiteraard niet doorlopend in gebruik. Momenteel wor den echter besprekingen gevoerd met het Woon- en dienstencentrum voor be jaarden, om te komen tot een soort sociëteit voor de bejaarden. Tevens wordt gedacht aan bejaarden- gymnastiek. In de vrij nabije toekomst zullen namelijk tegenover het Dorps huis 56 bejaardenwoningen met een dienstencentrum worden gebouwd. De gynastiekzaal zal gedurende de avond uren uitsluitend worden gebruikt door de gymnastiekvereniging A.G.A.V.S. en de korfbalvereniging K.V.O. voor de indoor-training. Overdag zal de zaal worden gebruikt door de openbare en de christelijke school te Soesterberg en door een r.k. school. De katholieke gymnastiekvereniging Leatitia zal geen gebruik gaan maken van de nieuwe gymnastiekzaal. Deze vereniging houdt zijn domicilie in de zaal van de Carolusschool. De gymnastiekzaal heeft overigens een meervoudige funktie. Zonder al te veel moeite kan de zaal voor toneel, caba ret e.d. geschikt worden gemaakt. Er is een toeschouwersaccomodatie voor 400 personen. Een toneelvereniging uit Soest zal hier in het winterseizoen een paar voorstellingen geven. Op de eerste verdieping bevindt zich onder meer een grote zaal van 120 vierkante meter, bestemd voor het houden van grote ver gaderingen en het beoefenen van diver se zaalsporten als tafeltennis, judo e,d. Het Soester natuurbad heeft zondag zijn drukste dag uit zijn besaan gehad. Niet minder dan 10.790 bezoekers verdrongen elkaar letterlijk en figuurlijk om een afkoelend plaatsje in het water te vin den. Het duiken van de planken moest wegens de ontstellende drukte worden verboden. Het badpersoneel had op nieuw de handen vol om alles in het bad in goede banen te leiden. Opval lend was weer het grote aantal bezoe kers van buiten Soest, vooral uit Amsterdam. Ook de politie heeft het zondag druk gehad bij het natuurbad. Zoals al en kele malen eerder in dit seizoen kon het parkeerterrein het auto-aanbod niet meer verwerken en moesten vele auto mobilisten een plaatsje langs de Van Weerden Poelmanweg of de zijwegen zoeken, zulks uiteraard onder het voor de veiligheid van het verkeer wakende oog van de politie. Het totaal aantal bezoekers van de afgelopen week lag opnieuw hoger dan de week daarvoor, toen rond 34.000 mensen naar het nauurbad kwamen. De afgelopen week waren het er bijna 35.000, maar nu de bouwvakvakantie Hoeranu is het al bijna zaterdag 16 augusus. De meisjes en jongens van Soest weten al, dat dan eindelijk het mooie openluchttheater opengaat, waar in een enorm aantal kinderen gaat ge nieten van Dikkie Dapper, Clown Dop- pie en Tante Marion. Wie verstandig is, komt alvast een kaartje kopen bij het V.V.V.-kanoor. Dat kost maar 0.50 Je kunt ook zeg gen: voor maar twee kwartjes kun je zaterdagmiddag enkele uren plezier hebben. De ouders moge ook best meekomen, hoorHoe voller het openluchttheater is, hoe beter. Juist voor de ouders is het leuk om te zien, wat een ondeugen de jongen als Dikkie Dapper allemaal uitvoert. Straks zeggen ze tevreden te gen elkaar: gelukkig, dat onze kinderen zulke streken niet hebben. Wat zouden ze moeten beginnen Dus... een mooie gelegenheid hun eens te laten zien, hoe blij ze met jullie moeten zijn. Kinderen en ouders, wij verwachten Jullie in grote getale op a.s. zaterdag, twee uur 's middags, in het Soester openluchtheater weer is beëindigd, terwijl ook vele scho len aan het nieuwe jaar zijn begonnen, zal dit aantal wel sterk gaan afnemen. Men zal nu vooral afhankelijk zijn van het bezoek tijdens de weekeinden. Verleden week zondag kwamen 4400 mensen naar het Soeser natuurbad. De dag daarop waren het er 6500 en dins dag 6000. Woensdag, toen het nog al tijd redelijk zomerweer was, maar be langrijk koeler dan de dagen er voor, kwamen maar 2700 mensen. Donderdag waren er al weer 4000 en vrijdag wer den 5100 mensen geteld. De week werd zaterdag besloten met 6100 bezekers. Zondag bereikte men het record van 10.790, een aantal, dat in 1964 bijna werd bereikt: 10.592. Met inbegrip van het aantal bezoekers van zondag is het totaal aantal bezoekers in dit seizoen gekomen op 275.000, wat al een zeer goed resultaat mag worden genoemd. Het bad blijf echter nog een maand open, zodat er alle kans besaat om het hoogse aantal bezoekers, dat het bad ooit bereike 290.000 in 1962 - te over treffen. k... mt*i mna 'MM 8 §1 Op de inwendige afwerking na is het Soesterbergse Dorpshuis gereed. Het plaatsen van de namen van alle Soesterbergse verenigingen in de vorm van een fraaie steen direct boven de ingang, blijkt een goed idee geweest te zijn, waardoor het uiterlijk van het gebouw zeker is verfraaid. In de rij kwamen wij o.a. een steen tegen van A.G.A.V.S., De Gevleugelde Vrienden, Laetitia, Het Groene Kruis, D.W.O., Utile Dulci, Muziekvereniging Soes terberg, N.V.V. Bestuurdersbond, St. Huish. en Gezinsvoorlichting, H.C.S., K.A.B.O., S.V.S., Soesterbergs Gemend Koor, V.V. Soesterberg, Bridgeclub K.V.O. en de Judo en Jiu-Jitsuschool. Twee tegels van nog niet genoemde verenigingen moeten nog worden geplaatst. Dat er van de tegels mooie werkstukken zijn gemaakt is op het aan de boven zijde vergroot weergegeven detail te zien. Ook de toneelvereniging kan hier voor repetities tercht. Een zaal van onge veer honderd vierkante meter is be stemd voor de huishoudelijke en gezins voorlichtingsdienst. De kleinere zalen op de eerste verdieping zijn bestemd- voor bestuurs. en ledenvergaderingen. Boven is ook nog een zaal van 65 vier kante meter, speciaal bestemd voor de muziekvereniging Soesterberg en voor het jeugdwerk. Op de eerste verdieping en de begane grond komt een biblio - theek, waarin tevens een vertrek is opgenomen waar scholieren hun huis werk kunnen maken en leren, omdat daarvoor in de meeste moderne wonin gen geen gelegenheid meer is. Voorts beschikt het Dorpshuis over een royale koffiekamer en brede gangen, die, na overleg met de Stichtse Cultu rele Raad een dusdanige vormgeving hebben gekregen, dat er gemakkelijk exposities kunnen worden ingericht. Het ligt trouwens ook in de bedoeling van het stichtingsbestuur, om perma nent een tentoonstelling in het Dorps huis te houden. Men hoopt, dat de Soester Kunstenaarsvereniging „Arti Shock bereid zal zijn om een openings tentoonstelling te organiseren. Verder heeft men al enkele aanbiedingen ge kregen, onder meer van een oude mun- tenverzamelaar en een kunstenaarsver eniging uit Utrecht. Soesterberg bezit zelf de kunstenaar Han Timmer, secre taris van de vereniging ,.De Ploeg" uit Amersfoort. Ook van hem hoopt het stichtingsbestuur eens een bijdrage te mogen verwachten. In het dorpshuis kunnen ook receptie.' worden gehouden. Middels harmonica- wanden kunnen - al naar gelang de be hoefte - verschillende vertrekken bi. elkaar worden getrokken. Om tot een sluitende exploitatie te ge raken, heeft het stichtingsbestuur tocl geen hoge huren behoeven vast ti stellen. De gymnastiekzaal gaat 6,- per uur kosten, de grote zaal ongevee ƒ4,50 per uur en de kleine zalen 2,5 tot ƒ3,50 per uur. Degenen, die in hun vrije tijd hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het Dorpshuis, zullen een zucht van verlichting slaken, wanneer begin september de deuren eindelijk kunnen worden geopend. „Wij zijn allemaal in loondienst. Alle werkzaamheden, ver bonden aan de voorbereiding, hebben we in onze vrije avonduren en vaak ook op de zaterdag en zondag moeten doen. Vele maanden lang is er bijna avond aan avond overleg gepleegd" ver telde de voorzitter van het stichtings bestuur, de heer P. C. Pieren. Maar de voldoening zal er straks des te groter om zijn. Het is uiteindelijk een stukje eigen werk, voor de totstandkoming waarvan weliswaar zestien jaren nodig zijn geweest, maar waarin toch ook 'n flink stuk persoonlijke inbreng ligt. In 1953 werd voor het eerst de gedach te van een Dorpshuis in Soesterberg geopperd. Twee jaar later konden de eerste rapporten omtrent de belang stelling van het plaatselijk verenigings leven voor een dergelijk project aan het gemeentebestuur van Soest worden aangeboden. De meeste van de 43 Soes terbergse verenigingen achtten de op richting van het Dorpshuis zelfs een grote noodzaak. De subsidie-voorwaar den van het ministerie van cultuur, recreatie en maaltschappelijk werk zorgden voor de nodige vertraging en maakten in ieder geval extra bespre kingen noodzakelijk, die tenslotte wel tot een gunstig einde zijn gebracht. Pogingen, om het ministerie van de fensie ook in de kosten te laten delen als tegenprestatie voor de overlast, die het militaire apparaat aan Soesterberg bezorgt, bleven evenwel zonder resul taat. In 1957-'58 stak vervolgens de bestedingsbeperking nog eens een spaak in het wiel. Nadien is de gedachte op gekomen om in samenwerking met de kruisverenigingen een wijkgebouw- dorpshuis te stichten, maar later ble ken de kruisverenigingen toch de voor keur te geven aan de bouw van een eigen dienstencentrum. De plannemake- rij kon toen weer vrijwel opnieuw be ginnen. Daarbij is de gedachte naar voren gekomen om het dorpshuis te voorzien van een gymnastiekzaal, gezien de grote zalennood in Soesterberg. Even is nog gedacht aan de mogelijk heid om onder het dorpshuis een in- structiebad te bouwen, maar dat bleek weldra een al te kostbare zaak te wor den. In 1964 waren de plannen einde lijk zover, dat men aan de financiering kon gaan denken. Huis aan huis werd een inzamelingsactie gehouden, die het genoemde bedrag van ƒ21.000,ople verde. In 1966 werd de stichting Dorps huis Soesterberg officieel opgericht. Twee jaar later kon tenslotte met de bouw worden begonnen. Zaterdag a.s. zullen weer twee paar den hun intrek nemen in De Paarden kamp. Beide paarden komen uit Huis ter Hei de en zijn voormalige rijpaarden. Het oudste dier, de moeder van het an dere, heet Myra en is 25 jaar oud, het andere, de dochter is 17 jaar en heet Lucy. Wegens onteigening van woning en grond moest de eigenaresse beide die ren een andere behuizing zoeken en besloot, na een bezoek aan De Paar denkamp, de dieren daar onder te brengen. Na aankomst van beide dieren zal het kamp bevolkt zijn door 18 paarden en de 17-jarige geit Hertha. Een onbekend gebleven auto heeft za terdag op de Ossendamweg tussen de spoorwegovergang en de Soesterbergse- straat een meter breed spoor van en kele honderden meters lang van die selolie achtergelaten. Eerst slipte de scooterrijder A. T. v. d. B., een 41-jarige drukker uit Utrecht. Hij kwam te val len en raakte licht gewond. Kort daarop slipte het echtpaar P. uit Soest met de bromfiets. De beide bromfietsers ble ven ongedeerd. Alleen kregen zij wat schade aan hun kleding en voertuig. De brandweer is met twee wagens be zig geweest om het wegdek weer schoon te spuiten. De politie vraagt naar getuigen, die enige opheldering kunnen brengen om trent de vraag, wie de dieselolie heeft verloren. Morgen, woensdag 13 augustus, zal in de Pauluskerk te Baarn een orgelcon cert gegeven worden door Jan J. v. d. Berg, organst van de Nieuwe Kerk te Delft. Jan J. v. d. Berg werd op 31 augustus 1929 te Amersfoort geboren. Zijn mu zikale ondergrond ontving hij van zijn vader en in 1943 van de toenmalige organist van de S. Joriskerk te Amers foort, Adr. C. Schuurman. In 1945 werd Van den Berg organist van de Geref. kerk (H.V.) te Amersfoort en in 1946 werd hij benoemd tot organist van de Emmakerk te Soest. In 1952 behaalde hij het einddiploma Conservatorium te Amsterdam, onder leiding van wijlen dr. Anton van der Horst. Verschillende koraal-composities zijn al van hem verschenen. Deze composities geven blijk van grote inspiratie en een diep gevoel voor contrapunt. Op het concert worden ten gehore ge bracht werken van J. S. Bach, Men- delssohn, Reger, Guilmaut, Adr. C. Schuurman en de organist zelf. Het concert is zeer de moeite waard om te gaan luisteren naar prachtige orgelwerken, gespeeld door een virtuoos organist. Het concert vangt aan om 8 uur. Israël heeft wel glorieus twee jaar gele den zijn bliksemoorlog gewonnen, maar het weet nog steeds niet hoe het die winst kan omzetten in de zozeer ver langde garantie voor een veilig voort bestaan. Zelfs is men het niet eens over wat de voorwaarden zijn voor veiligheid, dat bleek op het congres van de socia listische partij. Mevrouw Golda Meir, de premier, ver klaarde ter afsluiting dat Israël geen duimbreed zal wijken uit veroverd Ara bisch gebied dat men nodig denkt te hebben voor de veiligheid. Dat is dan een vage samenvatting van twee opinies die tegen elkaar strijden in de partij. Generaal Mosje Dajan weigerde zelfs mee te confereren indien niet de for mule „veilige en overeengekomen gren zen" voorgesteld door de partijlei ding werd vervangen door „veilige en strategische grenzen." Dat lijkt een beetje kissebissen over een woordje, maar het houdt veel meer in. Mevrouw Meir en Abba Eban, de mi nister van buitenlandse zaken, stellen dat de overeenkomst een absolute voor waarde is voor de veiligheid. Dajan ziet niet zoveel in overeenkomsten. Hij laat veiligheid bepalen door militaire en strategische overwegingen. Het is een verschil in filosofie Meir en Eban en de meerderheid in de partij beseffen dat geen normaal leven mogelijk zal zijn als men niet inderdaad tot een vredes overeenkomst komt. Ze zien niet hoe blijvend een rustig bestaan opgebouwd kan worden op een basis van militaire kracht temidden van vijanden, zoals Dajan zich dat kennelijk voorstelt. Nu moet gezegd dat de vooruitzichten die van dien aard zijn dat Meir en Eban veel reden hebben te verwachten dat ze ooit op goede voet zullen komen te staan met de Arabische landen. Maar een houding als die van Dajan maakt dat zelfs geheel onmogelijk. En de zwakte van Dajans redenering is dat weliswaar vandaag Israëls leger goed in staat blijkt zijn tegenstanders af te weren, maar op den duur moet het ver schil in numerieke sterkte zich toch la ten gelden en dan is Israël toch maar een klein eilandje in een mensenzee. Het is daarom dat Israël wel verplicht is te streven naar overeenkomst, in ieder geval zeker niets moet doen om toekomstige overeenkomsten bij voorbaat onmogelijk te maken. Het is niet alleen een conflict tussen Dajan en Eban en kleine groepjes om hen heen. Waarschijnlijk verdeelt de controverse ook de bevolking. Maar Da jan lijkt wel zeer voorzichtig om daaruit de konsekwentie te trekken dat hij be ter een eigen partij kan stichten, nu zijn standpunt zozeer door het socialis tische congres is verwaterd. Waarschijn lijk denkt hij hierbij aan het geval Ben Goerion, zijn grote vriend, die ook in verband met een dergelijke kwestie uit de socialistische partij trad en vervol gens politiek de woestijn werd Inge stuurd hij was wel populair in het land, net als Dajan nu, maar de Israëli's stemden toch niet op hem. Als Dajan dus in de partij blijft, dan is dat om daarin verder te werken aan een ver harding van Israëls houding. Hi.i heeft als strateeg wel berekend dat hij daar mee meer bereikt dan door zich net als Ben Goerion indertijd in het isolement te laten dringen. Van Dajan zal men nog meer horen, al heeft hij dit keer een amper verhulde politieke nederlaag geleden. Hij is het niet gewend op te geven voor hij gewonnen heeft. KANTMAN Zondag organiseert de manege „De Boshoeve" aan de Beckeringhstraat een groot concours hippique, dat reeds om 10 uur zal aanvangen en waaraan niet minder dan 60 tot 70 ruiters uit het gehele land zullen deelnemen. Er wordt door ruiters ut o.a. Amster dam, Diemen, Ouderkerk, Loosdrecht, Amsterdam, Amstelveen en Soest om fraaie prijzen gestreden met hindernis sen op drie hoogten, nl. 85 cm, 1.10 me ter en 1.20 meter. Ongewijfeld zal een en ander veel be langstelling trekken. Afgelopen zondag behaalden onze plaatsgenoten mevrouw C. Felix en G. W. van Geijenbeek de eerste prijs in het gemengd dubbelspel C van het Fle- hite-toernooi te Amersfoort. In de finale sloegen zij in een bijna 2Va uur durende partij, na een 5-2 achtersand in de der de set, de Amersfoortse combinatie me vrouw A. Viele en A. v. d. Werff met 6-3, 4-6, 11-9. Mevrouw R. Reimerink behaalde in hetzelfde toernooi een tweede prijs in he damesdubbel C. De laastc geslaagden van de in juni be ëindigde cursus zijn voor het: Uniepraktijkdiploma machineschrijv dc- dames J. S. M. Dikketman en E. A. E. Oor. Vaardigheidsdiploma machine- schrijven mej. E. Brockl. Stenografie Nederlands de dames A. M. v. Briemen en X H. C. Luikinga. Associatiediploma Handelscorrespondentie Nederlands de dames J. C .van Schie en M. Sjollema. Handelscorrespondentie Engels de da mes P. C. Dop en G. A. Kroese. Han delscorrespondentie Duits mej. L. I. K. Nolke. Associatie Praktijkdiploma Boek houden mej. M. Titercley en de heren J. C. Brouwer en A. W. Th. Kleinegris. Allen werden opgeleid door Instituut Houwers te Baarn. Op de Amersfoartse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van ƒ11,50 tot 12,75. Middenprijs 12,25. Prijs per kg 1.94.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1