Amerikaans Interceptor squadron 15 jaar op Soesterberg Drukkerij Smit Burgerlijke stand DE EEM WAS EENS EEN BELANGRIJKE RIVIER LE0NARD0 DA VINCI was ook wetenschappelijk genie FIRMA H. HUISMAN ZONEN Krabbels van Knelis Trouwcirculaires trouwkaarien Eerste Soester Begrafenis-Onderneming 450 jaar geleden stierf Leonardo da Vinei geboorte, verloving BANKETBAkK. USSALON NIEUWfcRH PL.6 TEL 2774 trouwen DRUKKERIJ SMIT Personeel gevraagd voor metaalbewerking, electrisch lassen, montagewerk constructiewerk etc. Transportwerktuigenfabriek VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1969 He 32ste Fighter Interceptor Squadron, het enige squadron van de Amerikaan se luchtmacht dat onder operationele controle staat van een ander land, in dit geval onder bevel van de Neder landse chef luchtmacht van de Ko ninklijke Luchtmacht, is dit jaar vijf tien jaar op Soesterberg. He 32ste squadron maakt deel uit van de 36ste Figther Wing, gestationeerd in Bitburg in West-Duitsland .Het squa dron was aanvankelijk uitgerust met North-American F-100C „Super Sabres", supersonische straaljagers met z.g. na- verbranding. Sinds januari 1961 vliegt het squadron met de F-102 Delta-Dag- ger. Sedert een week heef* het squadron de beschikking over de nieuwe Phan- tom straaljagers die binnenkort ook aan Israël zullen worden geleverd. De sterkte bedraagt ongeveer 45 tot 50 officieren en 300 minderen. Het 32ste Fighter Interceptor Squadron bevond zich gedurende de tweede wereldoorlog in Nederlands West Indië, waar het een rol speelde bij de bestrijding van on derzeeboten. Het squadron, gelegerd in het kamp New Amsterdam op Soesterberg, be schikt over een lagere school voor de kinderen van het personeel. en Snelle en correcte levering en tot in de puntjes verzorgd 1 y* Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5151 GEBOREN: Maria Johanna, dochter van W. C. van Schoonhorst en T. Ruttenberg, Beetzlaan 77. Solita Irene, dochter van K. Tuinman en J. J. Meerman, Oude Utrechtseweg 30. Elisabeth, dochter van W. van de Pol, Amersfoort en W. C. Zwiers, Vermeerlaan 42. Sandra Petronella Geertruida, dochter van A. T. Huurdeman en M. A. Beijer, Dorre- steinweg 37. Anjuscha Melanie, doch ter van J. J. Odufré en M. C. Gram berg, Irenelaan 58. Esther Margare- tha, dochter van L. Koelewijn en J. Koe- lewijn, Veenbesstraat 526. Michelle Irene, dochter van M. W. M. Voets en J. M. van der Spek, Vermeerlaan 33. Ronald Johannes, zoon van J. T. van der Putten en L. J. Huurdeman, Leeu- werikweg 30. Raymond Gerardus, zoon van L. F. van den Berg en P. C. van Hoeven, Ossendamweg 54. Mar- celis Nicolaas, zoon van M. N. den Broe der en I. M. Engel, Ereprijsstraat 71. Esther, dochter van K. Braaksma en J. Jansen, Smitsweg 497. Raymond Petrus Antonius, zoon van P. A. P. van der Meer en C. F. Rauch, Koninginne- laan 95. Reinier Otto, zoon van R. O. van Manen en M. J. A. E. van Mierlo, Colenso 53. René, zoon van R. de Haas en G. Coenraadts, Varenstraat 370. Livia, dochter van G. Lenarduzzi en S. M. A. Kroder, Soesterbergsestraat 30. ONDERTROUWD Henricus Cornelis Antonius Maria Sicking, Amersfoortse- straat 120 en Angela Frances Murphy. Amersfoortsestraat 120. Gerrit Jan van der Velde, Hendrik van Vianden- straat 9, Leusden en Anthonia Arienne Krijt, Chr. Huygenslaan 145. Hen(Jn- kus Albertus van Putten, Molenstr. 1-4 e«i Lamberdina Schlebaum, Thorbecke- straat 11. Bernardus Kaats, Laan- straat 76 en Hendrika Bertha van den Brink, Beetzlaan 12. Adrianus Gijs- bertus Kuijer, Zandvoortweg 129. Baarn en Elisabeth Theresia Maria van Hat- tum, Burg. Grothestraat 11. Marinus Johannes van den Bosch, Steenweg 2 Utrecht en Willemijntje van Essen Krommeweg 1. Nigel Michael Jack Hythe in Engeland en Gerritje Willem- pje Nellestein, Luit. Koppenlaan 3. GEHUWD Dirk Sybren de Jong, Dor- manstraat 11, Hilversum en Elisabeth Margaretha Floor, Parklaan 23a. Jo hannes Jacobus Maria Uytdehaage Noorderstraat 9 bis, Utrecht en Anna Maria de Vries, Prof. Lorentzlaan 167. OVERLEDEN: Barbara van Wensveen, 93 jaar, weduwe van W. van Tol, Kerk straat 26. Aart Berendse, 43 jaar, ge huwd met W. M. Tuinstra, Chr. Huy genslaan 66, Soesterberg. Angela Imelda Maria Kramer, 7 maanden, Van Goyenlaan 64. Elsje Kromhout, 83 jaar, weduwe van A. O vervliet, Dal- weg 42. Tetje Gelsema, 58 jaar, ge huwd met W. van Reijn, Eigendomweg 4. Maria Magdalena Christina Elisa beth Bertina, 78 jaar, weduwe van W. M. J. Polman, Soesterbergsestraat 125. Antonius Adrianus Hoogervorst, 73 jaar. gehuwd met W. A. van Dorresteijn. Burg. Grothestraat 2. Dtr. a W. VEIAINGA Begrafenis, Crematie, Transport CRouwkamer) Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 De meisjes in de omgeving blijken de aanwezigheid van de militairen wel op prijs te stellen, want het squadron heeft het grootst aantal huwelijken tussen Amerikaanse meisjes ter plaatse, ver- r-'eken bij elke andere eenheid van de Amerikaanse strijdkrachten, waar ook ter wereld gelegerd. Veel minder ingenomen met de aan wezigheid van het Amerikaanse squa dron én de squadrons van de Neder landse luchtmacht, zijn de inwoners van de omliggende plaatsen, maar in de eerste plaats uiteraard die van Soes terberg. Het provinciaal bestuur heeft al diverse pogingen in het werk gesteld om de vliegbasis opgeheven te krijgen, maar zonder resultaat. Nog maar kort geleden heeft het col lege van Gedeputeerde Staten van Utrecht zich, uit vrees voor toenemende geluidshinder, gewend tot de Minister van Defensie, waarbij nog eens werd gewezen op de wenselijkheid van op heffing, c.q. inkrimping van het mili taire gebruik van Soesterberg. Binnen kort zal, na overleg met de luchtmacht staf een onderzoek worden ingesteld naar de geluidshinder, die het vliegveld Soesterberg veroorzaakt. De meeste hinder wordt uiteraard on dervonden in de omgeving van vliegvel den en bij de vliegroutes (voor straal jagers) en laagvlieggebieden (voor de lichte vliegtuigen). Voor het laagvliegen heeft men gebieden uitgezocht, waar zo weinig mogelijk overlast aan de bevol king wordt aangedaan. Hiervoor zijn stille, dunbevolkte gebieden uitgezocht. Voor de lichte vliegtuigen is dat het noordwestelijk deel van de Veluwe, tot aan de IJsselmeerkust. De helicopters van Soesterberg kan men dagelijks in die richting zien vliegen. Voor de inwonres van Soesterberg blijft bovendien het euvel van het noodzake lijke proefdraaien van de motoren, dat over het algemeen langdurig moet ge schieden en voor een oorverdovend la waai zorgt. De schadelijke gevolgen voor de mens, die het tegen wil en dank steeds moet aanhoren, is in de eerste plaats van psychische aard. Staat de mens echter doorlopend bloot aan een geluidsniveau van 100 dB (de cibel), dan treden ook fysiologische stoornissen op, meestal hardhorendheid en doofheid. Uiteraard doet het Ministerie van De fensie wel het een en ander om de ge luidsoverlast zoveel mogelijk te beper ken. Zo moeten in de buurt van de bases de vliegtuigen bij het starten snel hoogte winnen. Bevolkingscentra, volle stranden, rusthuizen, sanatoria, zieken huizen, steden en dorpen e.d. moeten zoveel mogelijk worden gemeden. Over het algemeen wordt tot uiterlijk 23.00 uur gevlogen, behoudens tijdens speciale oefeningen, die overigens meestal tevo ren worden aangekondigd. Het vliegen sneller dan het geluid moet op een hoogte van tenminste 11 kilometer ge schieden, terwijl het proefdraaien zo ver mogelijk van de bewoonde centra en met gebruik van geluiddempers dient te gebeuren. Niettemin blijft de basis Soesterberg voor velen een nood zakelijk kwaad en voor meerderen wel licht een niet eens zo noodzakelijk kwaad. De Eem, nu niet meer dan een onbete kenend regenriviertje, voorlopig onge schikt voor vrijwel iedere vorm van re creatie op of aan het water en met al leen nog enige geringe economische be tekenis voor Amersfoort, is eens een belangrijke rivier geweest. Volgens som migen zou de Eem in vroeger tijden zelfs een zijtak van de Rijn geweest zijn. Plaatsnamen, waarin de oude benaming van de Eem, de Amer, voorkomt, zou den in de richting wijzen Hamers veld, Amerongen en natuurlijk Amersfoort. Aan de Eem, van Amersfoort tot aan de monding, was het land van oudsher drassig en laag. Het water steeg elke eeuw iets, doordat het zeeniveau lang zaam hoger werd. Door winteroverstro- mingen met achterblijvend slib werd het land geleidelijk ook hoger, maar niet zodanig, dat het boven de hoogte van de na j aars vloeden kon aangroeien. Hier en daar trof men wel drogere plekken met vastere grond aan, de zogenaamde melmen (waaraan de Grote en Kleine Melm herinneren). Dit land was nog vrijwel onbewoond, toen Amersfoort zich al tot een nederzetting van betekenis had ontwikkeld. Eerst omstreeks 1100 is vermoedelijk de geregelde exploitatie van land aan de Eem begonnen. Halverwege de stroom werd in de der tiende eeuw het kerkdorp Ter Eem, het huidige Eembrugge gesticht. Het plaatsje kreeg omstreeks 1340 stadsrechten. Eem brugge is echter nimmer tot bloei geko men. ofschoon er een belangrijke jaar markt werd gehouden. De Eem had toen voor de nieuwe nederzetting aan de wispelturige rivier een grote economi sche betekenis. Door de grote aanvoer van zand werd de bovenloop van de Eem weldra onbe vaarbaar voor de grotere schepen. Veel verder dan de Soester melm kwamen zij niet, tot in 1554 Karei V opdracht gaf, de rivier uit te diepen. Baarn moest daarvoor vijf werklieden beschikbaar stellen, Eembrugge 6, Eem- nes 19 en Bunschoten 16, Amersfoort 13, Hoogland en Zeldert 10 en Soest eveneens 10. Soest telde in die tijd 702 inwoners. De Eem kende in vroeger eeuwen ver schillende aanlegplaatsen, waaronder een herberg op de Baarnse dijk te Baarn en de beide melmen in Soest. Met fi nanciële steun van de Soester inwoon ster Jacoba Victoria Bartholotti van den Heuvell werd op de Grote Melm een veerhuis, tevens herberg gesticht. Hoewel mej. Bartholotti geen al te beste reputatie genoot wegens haar onbeheerst karakter en tal van liefdesavonturen, noemde Soest toch een van de mooiste lanen naar haar. Haar latere echtgenoot, Koenraad van Beuningen, staatsman en burgemeester van Amsterdam en al evenmin van on berispelijk gedrag, werd eveneens met een straatnaam in herinnering gehouden. Ofschoon het geldelijk aandeel in de stichting van de herberg van mej. Bar tholotti vrij aanzienlijk moet zijn ge weest, had zij het niet helemaal voor het zeggen, ook al bedong zij dan wel voor twaalf jaar vrijstelling van ,,'t Lo- gijsgelt". Het gemeentebestuur van Soest stelde de eis, dat de waard of herbergier iemand diende te zijn, die te goeder naam en faam bekend stond. Krachtens een overeenkomst, die het gemeentebestuur van Soest met mej. Bartholotti sloot, zou het gemeentebe stuur de herbergier benoemen. De herberg, die er nog altijd staat is vermoedelijk één van de oudste, nog bestaande huizen langs de Eem. Alleen het veer, dat vermoedelijk al direct na de bouw van de herberg is gekomen, is verdwenen, zij het nog maar pas en kele maanden. Als losplaatsen hebben de beide melmen sinds de dertiger jaren echter hun bete kenis verloren, dit in tegenstelling tot de Baarnsedijk. Aan de Kleine Melm wordt af en toe voor gemeentelijke doeleinden alleen nog wat grint gelost. Het pontveer bij het café van Willem van den Heuvel is tot een paar jaar terug gemeentelijk eigendom geweest. De veerman was in gemeentelijke dienst. Meer dan een eeuw lang hebben leden van de familie Butzelaar hier talloze boeren, melksters e.d. overgezet en één keer koningin Wilhelmina, toen zij de karakteristieke omgeving van de Melm op het doek wilde vastleggen. Tot 1852 hebben zowel in Baarn als in Soest aan de Eem kalkbranderijen en -blusserijen gestaan. In 1852 werden zij voor 600,aan Pieter van Roomer verkocht en vervolgens krachtens de verkoopacte, gesloopt. Op het terrein Isselt (in 1940 door Soest aan de gemeente Amersfoort afgestaan voor de uitbreiding van haar industrie terrein aan de Eem) heeft tot halver wege de vorige eeuw een glasblazerij gestaan. Op de plaats, waar de glasbla zerij heeft gestaan, zijn boerderijen ge bouwd met de merkwaardige namen „De Vurige Wagen" en „De Platluis", die wellicht aan deze glasblazerij herinneren. Het bedrijf produceerde jaarlijks een half miljoen flessen, voor die tijd een zeer groot aantal. Het goed bevaarbaar houden van de Eem is door de eeuwen heen een pro bleem gebleven, eigenlijk tot op de dag van vandaag. Tussen 1929 en 1932 werd de vaargeul uitgebaggerd tot een diepte van 2.70 meter en een breedte van 15 meter. De rivier werd daarmede bevaar baar voor schepen tot 500 ton. Het aantal fabrieken langs de Eem is vooral in deze eeuw weer sterk toege nomen, in de eerste plaats in Amers foort, maar in beperkte mate ook in Baarn. Het afvalwatter van deze in dustrieën heeft van de Eem een rivier tieve betekenis nauwelijks waar kan ma- gemaakt, die zijn toenemende recrea- ken. De oorzaak van de vervuiling van de Eem moet echter vooral gezocht wor den bij de industrieën, gevestigd aan het Valleikanaal, waarvan de AKU in Ede wel de belangrijkste is. Juist in droge en warme tijden is het verre van aangenaam toeven op of aan Dit is de nieuwe Phantom F-4E straaljager, waarover het 32ste Fighter Interceptor Squadron op Soesterberg sinds verleden week de beschik king heeft gekregen. De Phantoms vervangen de Delta Daggers, die inmiddels al naar Amerika zijn teruggevlogen. In totaal zullen 18 Phan toms op Soesterberg worden gestationneerd. Tegen het einde van sep tember zullen alle toestellen op Soesterberg zijn. Gisteren zijn de eerste vluchten met het nieuwe toestel gemaakt. De piloten zijn buitengewoon enthousiast over de snelheid, wendbaarheid en het wapensysteem. De wapensystemen werken volgens de eerste er varingen zeer nauwkeurig. De Phantom kan een snelheid van 2585 km per uur bereiken op een hoogte van 16 kilometer. Met deze nieuwe jagers kan een hoogte worden bereikt van meer dan 30 kilometer. Het toestel wint snel hoogte. Reeds 34,5 seconden na de start heeft het een hoogte van 3000 meter bereikt. Na 61 seconden bedraagt de hoogte al 9000 meter, na 114,5 seconden 15.000 meter, na 230 seconden 25.000 me ter en na ruim zes minuten 30.000 meter. In vergelijking met de Delta Dagger is de Phantom vrijwel even breed, maar aanmerkelijk korter en lager. Niettemin is de Phantom tweemaal zo zwaar als de Delta, maar zijn maximum snelheid is ook tweemaal zo groot als die van de F-102 Delta's. De Phantom heeft een tweekoppige bemanning. de Eem. De omstandigheden zijn uiter mate gunstig om allerlei chemische pro cessen op gang te brengen en te houden, waarbij zuurstof aan het water wordt onttrokken (met massale vissterfte tot gevolg) en zwavelwaterstof vrij komt (met een grote stank voor de omwonen den als resultaat). Deze processen begin nen al bij een watertemperatuur van twaalf graden op gang te komen maar verlopen sneller en vollediger, naarmate de temperatuur hoger wordt. De nadelige gevolgen van een en ander ondervinden de watersportverenigingen langs de Eem in de eerste plaats. Inmiddels is het Eemmeer van de rest van het IJsselmeer afgesloten. Dat be tekent, dat 100.000 m3 water uit een af- voergebied van 900 km2 de Eem niet meer in een onmetelijk en woelig IJssel meer uitkomt, maar in het stilstaand water van een meer met beperkte om vang. Hoewel het Eemmeer verhoudings gewijs behoorlijk groot is en deze af voer voorlopig wel kan opvangen dient men voor de toekomst in het belang van de recreatieve ontwikkelingen aan dit randmeer toch wel rekening te hou den. Bovenstaande gegevens zijn gedeeltelijk ontleend aan het boek van de heer Heu- pens „Beeld van Eemland". De dichter Rilke heeft eens gezegd dat roem de som van misverstanden is, die zich om een doorluchtige naam ophopen. Maar toch zijn de namen, die in het boek van Klio met hoofdletters worden ingeschreven, niet toevallig noch wille keurig gekozen. De figuren van de mensdom, die mettertijd een symboli sche betekenis krijgen, zijn ongetwijfeld uitzonderlijk geweest, zowel wat hun persoonlijkheid als hun prestaties be treft. Dat geldt zeker voor Leonardo da Vinei, wiens 450ste sterfdag dit jaar wordt herdacht. Hij is niet alleen een der grootste schilders uit de geschiedenis, hij was ook beeldhouwer, schrijver, mu sicus en last but not least een weten schappelijk genie. Zijn scheppingsdrang en zijn zoeken naar alle dingen, die het leven van een mens inhoud kunnen ge ven, zullen door de eeuwen heen een lichtbaken blijven voor ieder, die een KAMERPLANTEN in een grote sortering. Snijbloemen - Kamerplan- tenmest - Gieters Spuiten enz. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490)-!7031. BAARN'S TUINCENTRUM voor tegels, flagstones, lavasteen, gele okersteen, turf, compost, mest. grond. FA. L. KUIJER, Berkenweg 32. tel. 02154- 3077. Ook ingang Zand voortweg. Boomkwekerij - Tuin architectuur. RIETMATTEN - tuinhek ken - gaas en draad - palen - stokken enz. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490)-!7031. Van Weedestraat 29A SCHOOLSTRAAT 29 - BAARN - TEL. 2804 of 4418 (ook '8 avonds) levenskunstenaar wil zijn. Homo Universalis Er gaat bijna geen dag voorbij of er trekt wel een culturele processie langs een of ander doorluchtig standbeeld, dat wij een ereplaats in het uitgebreide pantheon der historische grootheden hebben ingeruimd. Maar waarschijnlijk zou Da Vinei zelf heel weinig ingeno men zijn geweest met de nogal zeer eenzijdige onsterfelijkheid, die hem ten deel is gevallen. Het grote publiek kent hem immers vooral of uitsluitend als de schepper van het beroemdste vrouwenportret uit de schilderkunst, de Mona Lisa of La Giaconda. Maar met alle eerbied voor dit magistrale schilderij moet men toch zeggen, dat men de grootheid van de mens en kunstenaar Da Vinei niet aan dit unieke portret kan afmeten. Wat wij in Da Vinei het meest moeten bewonderen is zijn universaliteit, zijn veelzijdigheid of liever afzijdigheid, die in het bijzonder de mensen van onze tijd zal aanspreken, gewend als wij zijn aan specialisten en vakmensen, die slechts op één terrein deskundig zijn. Leonardo was niet alleen een groot schilder, maar ook een bekwaam musi cus, en dichter. Als jongeling bespeelde hij reeds verschillende muziekinstru menten en menig gedicht vloeide uit zijn pen. Vliegtuigen en onderzeeërs! Maar hierin verschilde Da Vinei vooral van grote tijdgenoten als bijvoorbeeld Michelangelo, dat hij geen wezenlijk ver schil zag tussen kunst en wetenschap. De wetenschap interesseerde hem net zoveel als de kunst. Hij bezocht niet alleen concerten, hij dwaalde niet alleen door kerken om kunstschatten te leren kennen, hij bestudeerde ook de natuur- knnde, plantkunde, sterrenkunde en anatomie. Onder zijn vrienden vond men kunstenaars, maar ook wiskundigen, sterrenkundigen en aardrijkskundigen. Deze geniale schilder, die op zijn doe ken talrijke mensen zo treffend wist te karakteriseren, was ook een pionier op wetenschappelijk gebied. Ais zodanig was hij zijn tijd ver vooruit. Een eeuw voordat Galileï de gemoederen schokte met zijn nieuwe inzichten, concludeer de Da Vinei reeds, dat de aarde niet het middelpunt van het heelal was zoals toen nog algemeen werd verondersteld, maar een planeet die om de zon draait. Maar op andere gebied was hij zijn tijd niet een eeuw, maar zeker vier eeuwen vooruit. Uit de aantekeningen, die men van hem heeft gevonden, blijkt onder meer dat hij reeds modellen voor vliegtuigen en onderzeeërs had ontworpen! Zijn proef nemingen met papieren modellen tonen aan dat het vliegtuig in zijn brein be slist geen onwezenlijke utopie meer was. Hij schijnt zelfs een proefvlucht met een zweefvliegtuig georganiseerd te heb ben. Zijn plannen voor onderzeeboten verkeerden in een vergevorderd sta dium. Later heeft Da Vinei deze schet- Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat zo ant end vaant ve- kaansie-seijzoen mit un gerus haart ken stelle daat geen mins dit jaor ken zeige dattie nie zuk bes weer hep gehaad mit zun vekaansie. Oft zouw iemaand motte weze die" nie in eige laand is gebleve maor om vaan mooij weer vurzekerd te weze naort buutelaand waas egaon. Waant turwijl in eige iaand de tempe- tetuure an de tropiese kaant waore en bleve, mottut int buutelaand toch veur- sekommo weze daat de vekaansie-gaan- ierebinne moste blieve weges ut slech te weer. Mojje je veurstelle dajje un heute zak mit daolders hep neergeteld om die paor daoge vrie die un mins per iaor hep in ellek gevaal in de zon deur te brenge, en daan in un bar ver laand te zitte, waor jie haos geen ™ms be- griep, aal kejje urn zoas altied gezeit word wel vurstaon, en waor de meeste minse mit un opgetrokke neus naort ete zitte te kieke. In eige laand ist allemaol wel effe aors ecaon. Opt straand, en daat zitter ne- tuurluk ok wel in as de temperetuur int binnelaand oploop tot zoon bietje dartug graode, waas geen enkele daag, maor un heul klein stukkie straand me vol mit zonnebaoders, zwemmurs, stap pers en gao maor deur. De minse die daor un zaokie haadde waor ijs en nat- tughied te koop waas, hebbe ut mes- schien wel zwaor en bar warrum ge haad, maor ik schaat zo daat zullie vaan der leve ok nog nooijt zo bar veul ver diend hebbe, en veur ming magge zullie daat bes, ajje allenug maor effe denk an de meraokels slechte fcomurs vaan de leste jaore. Toeng kongde die luu nog maor net hullie onkoste dekke. of messchien daat zelluf nog wel nie. Maor die klappe binne zu noeng in een keer te bove. Ut staot as un paol bove waoter datter nog wel meer minse bar gelukkug mit ut mooije weer binne. En daorbie denk ik veuraal an de baoze vaan zwembaode, de febrieke die de baadpaakke maoke, en ok de zaoke die die dinge an de maan of de vrouw braachte. Zoveul minse aster noeng weer veurt eers in jaore ut waoter hebbe opgezoch, ik gloof nie datter iemaand is die daat ok maor un heul klein bietje zouw kenne schaatte. Zelluf hak ok wel graog effe int waotur vaant een of aore zwembaad wille duu- ke, maor omdak vaan ming ouweluu vruuger nie in de Eem mog zwemme. omdaat ut nie zo netjes waas om in je naokie int waoter te duuke, bink een vaan de vele Nederlaanders die die kuns nie machtug binne. Mit opzet zeig ik noeng een vaan de veule, omdak een nie de enugge bin, die zu kop bove waoter ken houwe as die geen vaaste grongd meer ongder zu voete hep. Ik schaat, maor daan mok veurop stelle dak volleguns Kneliao nie tot oordele bevoeg bin, daat vaan de minse die mit deuze warrume daoge ant waoter ver toefde een darde gedeelte nie kon zwem me, oft allenug in woord en gebaor waor kongde maoke. Ik vingd de kraant. geen betrouwbaore graodmeter, maor ajje der vaanuut gaot daat minse die nie kenne zwemme, of haos nie ant waoter wel bar veurzich- tug zalle weze en jle lees daan in de kraant hoeveul vaan die waoghalze mes schien hullie eerste zwempaartie mit de dood moste bekope, daan kriejje toch welt gevuul datter heul waat minse rongdlope, die eigeluk nie in de buurt vaan bar diep waoter moste komme. Maor die groep diek noeng opt oog hep, vorreme eigeluk nie meer de allerjong sten, waant ongze kingders, die vaan joe bedoelk netuurluk, kriege noeng op school ut zwemme mit de paaplepul in- gegote. En zo bekeke magge de kingders in Soes heul nie moppere, mit zoon me- raokuls mooij zweembaad naos de deur. Daat doch ik ok, vaan daor daat mong waoful waogewied opeviel toengk hoorde daat der in Soes schoalkingder binne die vaanuut school mit de bus arruguns aors zwemme gaon lere. Ik gao ming daor nie meej bemuuije, maor ajje zo waat hoort, daan gao jie toch wel effe zitte denke waorom. En daan kenne der un paor rede weze, ut is bie ongs te duur. der binne geen goeije lesgevurs, der is geen plaots int zwembaad veur, maor zo leig ut nie. Wullie hebbe geen overdek instruksie- baad, das ut heule prebleem. Ik bin nie de maan om prebleme op te losse, enk weet nie ofter in de gemeenteraod minse zitte die zelluf kingders hebbe die nog nie kenne zwemme. As daat nie zo is, daan kenk der in komme daat ze der nie an denke, maor aster wel un paor bie binne, laote die daan mit mekaor de haande inmekaor slaon. Daormeej word daan veurkomme datter in de kraant komp te staon daat en daal kingd uut Soes is verdronke, omdaat ut nie kon zwemme. As vaoriejaant opt bekende gezeigde zouk wille zeige, laoter in Soes un overdekte zwemput komme, veur der naorughied vaan komp. sen vernietigd, omdat hij vreesde dat de mensen zijn ideeën alleen maar zou den misbruiken om elkaar op de bodem van de zee te vernietigen. Een waar lijk profetische uitspraak! Pantserwagen Hoewel de unieke grootheid van Da Vincvi door zijn tijdgenoten ternauwer nood werd beseft, kon men zijn weten schappelijke inzichten soms toch wel gebruiken. Reeds op 29-jarige leeftijd werd hij aan het hof in Turijn ontboden om zijn denkbeelden over de krijgs kunde toe te lichten. Da Vinei had na melijk een apparaat ontworpen, waar door het mogelijk zou worden de grach ten van belegerde vestingen leeg te pompen. Bovendien had hij strijdwagens ontworpen, die zichzelf konden voort bewegen, een soort pantserwagen! In Milaan ontwierp Leonardo een inge nieus kanalenstelsel en leverde hi,i tevens een ontwerp voor een wagenstelsel af, waarbij de ene weg boven de andere kwam te liggen. Het zou nog vier eeu wen duren voordat Da Vinci's denk beelden hieromtrent in de praktijk zou den worden toegepast. Zelfs de atoom theorie heeft hij reeds voorzien. In zijn geschriften voorspelt hij dat er eens een uitvinding zou worden gedaan die ertoe zou leiden dat in één ogenblik duizen den mensen gedood en gehele steden verwoest zouden worden. Het is wonderlijk dat deze man met het wonderbaarlijk wetenschappelijk vernuft nog de tijd vond om te schilcieren en als een der grootste schilders de ge schiedenis zou ingaan. Zijn schetsen, schilderijen en tekeningen lopen in de honderden en tonen ons de gevoelige kanten van een der grootste persoon lijkheden uit de wereldgeschiedenis.

Soester Courant | 1969 | | pagina 2