Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Vrijdag 15 augustus 1969 48e jaargang' ito. 61 - ave erij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wocdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 LOKALE ZENDERS De Paardenkamp verwelkomt twee nieuwe gasten In slaap gevallen automobilist reed tegen lichtmast Kleutercursus Wit-Gele Kruis Over makkelijk maken gesproken... Het oog gericht op het einde van de grandeur V.V.V.-nieuws Belangrijke waterpolo- beslissingswedstrijd in het Soester Natuurbad Soester brandweer assisteerde bij uitslaande brand in Baarn De honderdduizend in Soest gevallen Ontvluchte en stelende matroos aangehouden SOESTER ((TOURANT Abonnement per Kwartaal ƒ3,50, balten Soest per kwartaal ƒ6,50 U«, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In enkele grote gemeenten wordt sinds enige tijd aandrang uitgeoefend om te komen tot een plaatselijke radio en tele visie-omroep. De gemeente Rotterdam gaat hierin voorop, natuurlijk direct ge volgd door Amsterdam, maar ook in Den Haag en Utrecht wordt er wel over ge dacht en het ligt in het verschiet, dat uiteindelijk er dan óók uit andere pro vincies of steden wel aanvragen voor zoiets kunnen komenhun regionale problemen geven er misschien zelfs méér aanleiding toe. Men beweert dan dat deze lokale om- roepstations zullen bijdragen tot een „betere beleving van en integratie in de eigen leef- en werkgemeenschap". Hoge woorden, want kan men in de hetero gene samenleving die een grote stad uiteraard vormt, wel spreken van „een gemeenschap" Men poneert dan, dat naast de lokale kranten die „gemeen schap" behoefte heeft aan eigen radio en t.v. Het waarom blijft onduidelijk. De lokale kranten verstaan hun taak, volvoeren die naar behoren, kunnen zelfs op het gebied van voor- en inlichting méér doen dan waartoe een plaatselijk om- roepstation in staat zou zijn. Maar mis schien vinden plaatselijke autoriteiten het wel aantrekkelijk om zich van tijd tot tijd ook eens op de beeldbuis te ver tonen en zich wat directer „tot het volk" van hun gemeente te kunnen richten. In tegenstelling tot ministers en vak bondsbestuurders worden ze daar door Hilversum of Bussum niet zo gauw toe uitgenodigd. Maar de noodzaak blijkt daar nog niet uit. Direct doet zich ook de vraag voor wordt zo'n plaatselijk omroepstation dan een zuivere inlichtingenzaak van ge meentewege of wordt het, zoals de kran ten zijn, een onafhankelijke omroep, waarvan de redactionele medewerkers de autoriteiten interviews afnemen en op eigen wijze weergeven In het eerste geval vrezen we, dat die omroep nét zo vervelend zou worden als de „door de regering ter beschikking van de politieke partijen gestelde zend tijd". In het tweede geval zien we niet in, waarom daarvoor een duur omroep station in het leven moet worden geroe pen, want de kranten doen reeds het zelfde. En wat een krant op dit gebied produceert, krijgt en houdt langer aan dacht dan wat vla radio of t.v. komt. Heel nuchter bezien lijkt het meer op een hobby van enkele plaatselijke in het medium geïnteresseerden, die hopen op deze wijze hun hobby nu eens te kunnen uitleven en er wat bekendheid door te verwerven. Die hobby zou dan door de gemeenschap betaald moeten worden. Voor Rotterdam worden de kosten geschat op drie mil joen per jaar, voor een half uur televisie per dag en twee uur radio. Een derde daarvan zou uit de opbrengst van re clame moeten komen, een derde uit de gemeentekas en een derde uit 's rijks kas. Gemeenschapsgeld dus waarmede de bestaande omroepverenigingen en de lokale kranten worden beconcurreerd en een onnodig verder vergroten van be grotingstekorten. Het tekort van een gemeente moet uit eindelijk uit de landelijke middelen wor den bijgepast. Daarmee betaalt iemand uit Groningen of Gelderland dus mee aan zo'n stedelijke hobby, die feitelijk „des guten zuviel" is. En de gedachte opbrengst uit reclame is ook problema tisch, want de S.T.E.R. heeft het alleen recht voor radio- en televisiereclame. En zou er al plaatselijke reclame moge lijk worden, dan zullen de lokale kran ten toch zeker in aanmerking komen voor een behoorlijke vergoeding daaruit. De S.T.E.R. zal niet zo erg gelukkig zijn met die toch concurrentie aandoende plaatselijke reclame, daardoor evenmin de landelijke omroepverenigingen. Het zou er toe kunnen leiden dat hun re clame-opbrengst vermindert en dat de luisterbijdragen dan eerder moeten wor den verhoogd. We kunnen het belang van een plaatse lijke omroep bepaald niet Inzien. Er zijn zoveel belangrijker zaken, ook ge meentelijk, die eerder om het nodige geld vragen, dat we zo'n plaatselijke hobby als een overdadige luxe en „Spie lerei" van de hand moeten wijzen. Er bestaat naar onze mening bepaald geen gebrek aan voldoende voor- en inlich ting op plaatselijk gebied. We zien in een radio- en t.v.-station zelfs een groter gevaar voor het plaatselijk gemeen schapsgevoel, juist omdat dit altijd een zijdig gericht zal zijn. Welke krant men wil lezen kan men nog zelf bepalen, het gemeentelijk omroepstation wordt een opgedrongen iets. Men kan de knop om draaien, maar men dient er toch aan mee te betalen. Onnodig. In onze courant van dinsdag j.1. maakten wij reeds melding van de komst van twee nieuwe gasten voor ..De Paarde- kamp", zonder daarbij de tijd van aan komst te noemen. Na overleg van de voorzitter met de eigenaresse is dt tijdstip gesteld op 11 uur. Dan zullen de 25-jarige moeder Myra en haar 17-jarige dochter Lucy als zeventiende en achttiende gast worden ingeschreven. Op de Amersfoortsestraat ter hoogte van Ons Belang in Soesterberg is dinsdag morgen de 33-jarige lasser J. C. T. uit Delfzijl achter het stuur van zijn Volks wagencombi in slaap gevallen. De man raakte daardoor met zijn auto van de weg en reed met vrij grote snelheid te gen een lantaarnpaal, die diep de voor zijde van de auto indrong. De lichtmast werd bovendien ontworteld en over een afstand van 25 meter meegesleurd. De bestuurder raakte bij het ongeval vrij ernstig gewond. Hij is door de Amersfoortse GGD overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort. De zwaar beschadigde auto, die na de botsing kantelde, is naar het bu reau gesleept. Ook dit jaar zal er door het Wit-Gele Kruis weer een kleutercursus gehouden worden. Deze cursus, die bestemd is voor moe ders met kinderen in de leeftijd van anderhalf tot vijf jaar. omvat 6 bij eenkomsten, telkens op donderdagavond, te beginnen op 4 september a.s., te 8 uur, in het wijkgebouw Molenstraat 11. Zij, die hieraan wensen deel tc nemen worden verzocht zich zo spoedig mo gelijk op te geven aan de wijkverpleeg sters zuster Van Loon, tel. 03490-17172 of tussen 1 en 2 uur tel. 2001 (Soest) of.0_. zuster Antoniana, tel. 4255 en zuster klassen is daarmee elke grond tot ge- Van Vloten, tel. 3627. oorloofd schoolverzuim ontnomen. Met de komst van de uitbreiding van de g.l.o. school „Soest-Centrum" aan de Molenstraat is men belangrijk tegemoet gekomen aan de wensen van de ouders van de schoolgaande kinderen in het Soesterveen. Mocht voor velen de eerste gang na een min of meer verdiende vakantie erg moeilijk vallen, zodat rekening ge houden kon worden met: „ik wist niet waar de school stond", het schoolbe stuur heeft dat tot elke prijs willen voorkomen en daartoe op de hoek van de Molenstraat-Nieuweweg, een bord aangebracht, met een pijl in de richting van de school. De leerlingen van de tweede en hogere Slechts de allerkleinsten kunnen zich dan nog beroepen op het feit dat ze niet konden lezen. Maar zoals elk jaar aan het begin van het nieuwe schooljaar, zal ook dit jaar elke eerste klasser wel aan de hand van zijn moeder schoolwaarts gegaan zijn. De ter plaatse nog niet zo erg be kend zijnde moeders zullen het school bestuur met het plaatsen van deze weg wijzer ongetwijfeld dankbaar zijn. Terwijl wij dit V.V.V.-Nieuws schrij ven is het nog steeds mooi, stralend zomerweer. Dat belooft wat voor onze voorstelling in het openluchttheater, waar we natuurlijk allemaal heengaan, desnoods met een parasolletje. Vorig jaar waren het de parapluus, die omhoog gingen, weten jullie nog wel? Maar zelfs dat kon de pret niet verminderen en toen we, vanwege de al te overvloedig stromende regen een half uurtje eerder naar huis moesten, waren er nog een heleboel kinderen, die hadden willen blijven zitten. Ja, dat vonden we heel dapper. En nu dan maar gaan kijken naar Dap pere Dikkie, die wij weer voor jullie uitnodigden en die zijn Tante lekker voor het lapje zal houden. Dat Clown Doppie ook een heleboel gekkigheid kan uithalen behoeven we niet meer te ver tellen, want... je bent een clown of je bent er geen en Clown Doppie is een echte Veel plezier gewenst op deze heerlijke vrije zaterdagmiddag. Volgende week beginnen de meeste scholen weer, daar om nog even zo'n fijn zomers kinder feest in ons prachtige openluchttheater, dat alle kinderen van Soest ontvangt En... je hoeft er maar ƒ0,50 toegangs geld voor te betalen. Komen jullie alle maal Is er voor ons niets, vragen de ouders. Voor wie van taptoes houdt, is er een hele Taptie-Delft-krant met bovendien een girobiljetje voor het bespreken van de plaatsen. Taptoe Delft begint op vrijdag 22 augustus en marcheert door tot en met zaterdag 30 augustus. Krant en biljetje kunnen bij ons afgehaald worden. jfc Vrijdagavond om 7 uur wordt in het Na tuurbad de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap van de derde klas van de Kring Midden-Nederland tussen het team van de oud-voorzitter van „De Duinkikkers", de heer Friede- rich, thans voorzitter en oprichter van de Leusdense Zwem- en Poloclub „De Haaien" uit Leusden en het vierde team van de UZSC uit Utrecht. Deze beslissingswerstrijd, die zonder enige twijfel een mooie en spannende strijd te zien zal geven, geeft zowel de waterpolo-liefhebbers als de belangstel lenden gelegenheid op een mooie zomer avond van hun favoriete sport te genie ten. De devaluatie van de Franse frank is het definitieve einde van de gaullistische grandeur of wat daarvan nog was over gebleven na het haastige vertrek van de generaal. Wat zijn opvolger Pompidou nu heeft gedaan, is doodeenvoudig wat in novem ber vorig jaar gebeurd zou zijn als generaal De Gaulle niet weer eens „non" had gezegd. De devaluatie die De Gaulle toen absurd noemde, is nu een feit. Tot op het afgesproken per centage van 12Vs °/o. Een beetje laat krijgt Frankrijk nu de rekening gepresenteerd van de onlusten in mei van vorig jaar. Toen nog pre mier Pompidou kocht de stakingen af met een pakket loonsverhogingen, waar. bij hij zich bewust geweest moet zijn van de konsekwenties. Wellicht dat ook hierin een reden ligt waarom hij werd gepasseerd voor het eerste-minister- schap. De konsekwenties hielden in dat er een zekere inflatie zou komen, waarvan één aspect is dat de vraag naar industrie goederen stijgt door toegenomen geld voorraad. Waardoor de industrie min der mogelijkheid en noodzaak ziet voor export. En dat is het kardinale punt: de ongustige verhouding tussen wat in- en uitgevoerd werd ging de geld- reserves opteren. De toestand was nu zo, dat in dit tempo doorgaand de kas tegen het eind van het jaar leeg zou zijn. Toen De Gaulle de devaluatie weigerde, had hij in zoverre gelijk dat het ook zonder gekund had. Maar dan alleen mits zijn regime alle vertrouwen terug gewonnen had. Maar dit zou kunnen gebeuren was een pure illusie. Het dringt nu pas tot de Franse arbeiders door, dat alleen de welvaart van hun Italiaanse collega's lager is dan die van henzelf binnen de E.E.G. Men zou kunnen zeggen dat De Gaules grandeur uit hun zakken is betaald. En dus kwam het vertrouwen niet terug, getuige de uitslag van het referendum. Waarschijnlijk is de president toen niet geheel verdrietig weggegaan: de sterke frank was immers een voornaam mid del geweest in zijn buitenlandse poli tiek met zijn geageer tegen de dollar en voor de goudstandaard. De basis was daar nu onder weggegraven. In 1958 begon De Gaulle - maar toen met algemeen vertrouwen op wat als Frankrijks laatste hoop werd be schouwd - ook met een devaluate. Plus de noodzakelijke, vaak bittere bijbeho rende maatregelen. Ook Pompidou moet nu daarmee komen. De vraag is nu hoe de Fransen van hem zullen accepteren wat ze toen van De Gaulle accepteerden. En Pom pidou heeft het moeilijker dan De Gaulle om nog een reden De zwakte van de overgewaardeerde frank ia niet de enige monetaire puzzel van nu. Er is er nog een: de overgewaardeerde Duitse mark. Maar die puzzel zal voor eerste wel niet opgelost worden. Zeker niet voor de bondsdagverkiezingen. KANTMAN Braamhage, met prachtige vijver, vijftig jaar geleden Bezeilde plaats nu De Soester brandweer heeft maandag middag het Baarnse korps moeten assis teren bij een felle, uitslaande brand in een als pension in gebruik zijnde villa aan de Amalialaan nabij het sta tion in Baarn. Men heeft evenwel niet kunnen voorkomen, dat de bovenverdie ping van de villa geheel afbrandde. De overige etages liepen zoveel waterschade op, dat zij niet meer voor bewoning ge schikt zijn. Zeven jonge gezinnen en drie alleen staanden zijn daardoor dakloos gewor den. Verschillende pensiongasten waren niet verzekerd. De schade wordt door de eigenaar van het pension, de aannemer D. v. d. Broek uit Baarn op twee ton geschat. Het ge bouw zou in de loop van volgend jaar worden afgebroken om plaats te ma ken voor een aantal verzorgingsflats. De brand is door onbekende oorzaak (mogelijk kortsluiting) rond half drie ontstaan. De blussing leverde de Baarn se brandweer echter nogal wat proble men op. In de eerste plaats duurde het vrij lang voordat de eerste stralen op het vuur konden worden gericht. Wel dra moest men ervaren, dat door het grote waterverbruik tijdens de laatste warme weken de druk op de brand- kranen bijzonder laag was, waardoor de spuiten maar nauwelijks de bran dende bovenverdieping haalden. Het vuur, dat aanvankelijk vrij snel te blus sen leek, kreeg daardoor de kans, zich over het gehele gebouw te verspreiden. In korte tijd brandde het dak als een fakkel. De brandweer van Baarn kon er weinig tegen uitrichten, ook al omdat men met een sterke onderbezetting we gens vakanties te kampen had. Uitein delijk heeft men toen maar de Soester brandweer gewaarschuwd, die onder lei ding van commandant Groart met de ladderwagen en een lagedrukspuit naar Baarn kwam. Maar het indrukwekkende waterkanon bleek met de lage druk ook lang niet aan zijn doel te kunnen be antwoorden. Er kwam slechts een pover straaltje op het fel oplaaiende vuur te recht. Aan de bovenverdieping heeft men dan ook niets meer kunnen redden, mede ook, omdat halverwege de blus sing nog een bosbrandweerwagen van Baarn warm liep en buiten bedrijf ge steld moest worden. Wel heeft de brandweer kunnen voor komen, dat het vuur zich over de andere etages uitbreidde. Omstanders hadden toen al de huisraad van de meeste be woners in veiligheid gesteld. Het werd opgeslagen in verschillende tuinen fn de omgeving. De meeste pensiongasten waren bij het uitbreken van de brand niet thuis. Een paar bewoners, die tijdens de brand thuiskwamen, zagen, hoe hun kamers en huisraad in vlammen waren opgegaan. De meeste konden echter later hun goe deren weer in de verschillende tuinen in de omgeving gaan terugzoeken. De brand is vermoedelijk ontstaan in een kamer, waarvan de bewoners niet thuis waren. Deze mensen woonden er nog geen week. Zij waren niet verze kerd. Al hun bezittingen zijn verloren gegaan. De zeven gezinnen en drie alleenwonen de dames zijn nog diezelfde dag in ho tels of bij familieleden en kennissen on dergebracht. De prijs van 100.000.— in de Nederl. Staatsloterij is dezer dagen gevallen op lot serie K 049958. dat geplaatst werd door debitant A. Smit, Steenhoffstraat 15 A, alhier. In Amsterdam is dit weekeinde de 17- jarige matroos C. A. H. aangehouden. De jongen is verleden weck zondag ont snapt uit het Rijks Jongens Instituut te Amersfoort, waarin hij was geplaatst. Na zijn ontsnapping pleegde hij in Soest een diefstal bij de heer A. W. v. d. D. aan de Middelwijkstraat. Dat gebeurde tijdens diens afwezigheid. De buit was echter niet bijzonder groot. Uit een geld kistje werd een bedrag van in totaal twintig gulden meegenomen. De matroos is weer ter beschikking ge steld van het R.J.I. In Amersfoort.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1