s W I O of 'n bank Ton Beuken MARCHAL - HAARMODE Let op VOOR KINDEREN VAN 8 TOT EN MET 12 JAAR OP ZATERDAG 20 SEPTEMBER A.S. w+ WEER ZO'N GRANDIOZE WISO-STÜNT de krant van vrijdag 22 augustus voor verdere en uitvoeriger gegevensI MAZDA ÈwlT VAN ESSEN NIEUW! C. Koster vertegenwoordigt Soest op Nederlands Marathonkampioensehap Garage ,DE SOESTER' Radiodienst vanuit „Middel wijk" Petrus en Pauiuskerk vanavond te bezichtigen Inzegening op 30 augustus door kardinaal Alfrink DOORDRAAIEN K.M.A.-officieren op Soesterberg beëdigd In de ruimte Kapoerewiet van Essen FOTO OPTIEK Gevonden voorwerpen Zeepost V leesverkoop Krabbels van Knelis Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Ideaal onder uw broekpak SCHOENEN - TflSSFH VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1969 SPROOKJESREIS NAAR DE EFTELING Onderhoudsaannemer C. Koster van de Bonifaciusstraat zal Soest op het Ne derlands marathonkampioenschap uit komen, dat komende zaterdag in En schede wordt gelopen. De 51 jaren, die de heer Koster in middels telt, vormen daartoe geen en kele belemmering. Weliswaar koestert hij niet de illusie, op een hoge plaats te eindigen, maar daar is het hem ook niet om te doen. De heer Koster stelt zichzelf alleen de voorwaarde, dat hij de ruim 42 kilometer binnen de vier uur volbrengt. „Wanneer ik er langer over doe, houd ik er onrerroepelijk mee op. De laatste marathon liep ik in drie uur en veer tig minuten, maar dat geeft weinig houvast Je bent van zoveel factoren afhankelijk: het weer, de belangstel ling langs de weg, afwisseling in het parcours en het al of niet in groepjes lopen. De eerste twintig kilometer le veren geen problemen op. Je bent er volledig op getraind. Maar dan begint het langzamerhand te komen. Als je de dertig kilometer gepasseerd bent, moet je vechten tegen de verleiding om in de volgwagen te stappen. Het is echter uitsluitend een geestelijke kwestie" vertelt de 51-jarige heer Kos ter, die. pas tweejaar geleden weer aan atletiek is begonnen, nadat hij er vanaf zijn 22ste jaar niets meer aan gedaan had. „De AVRO-cross heeft mc eigenlijk .mSéM vanaf 6895,— incl. B.T.W. Öfl. dealer voor Soèst, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest weer enthousiast gemaakt. Het ging vrij gemakkelijk, waarna ik het in Baarn eens met een 25 km statenloop b>„ gaan proberen. Het jaar d p (verleden jaar) heb ik deelgenomen aan de twee-jaarlijkse veteranenmarathon, maar uitsluitend, omdat hij in Baarn werd gehouden". Zo dicht bij huis en voor eigen pu bliek (de heer Koster was inmiddels lid geworden van de Baarose Atletiek Ve eniging) wilde hij nog wel proberen waartoe hij in staat was. Het resultaat was zeer bevredigend en aanleiding voor de heer Koster om de training voort te zetten. „De afgelopen twee jaar heb ik eigen lijk alleen maar voor het Nederlands marathonkampioenschap getraind. Ik loop nu wekelijks nu zo'n honderd kilo meter, meestal in de bossen, maar ook wel via Birkhoven, de Stichtse Roton de, Den Dolder en het paleis weer naar Soest" Het gaat he.n kennelijk allemaal vrij gemakkelijk af. Volgend jaar wordt op nieuw een veteranenmarathon gehouden, dan in Stokholm. Daarna volgen En geland en Duitsland. De heer Koster hoopt er al die keren bij te kunnen zijn, terwijl hij in de tussenliggende laren steeds aan de start (en na een paar uur ook aan de finish) van de Nederlandse Marathonkampioenschap pen hoopt te verschijnen. Momenteel is de heer Koster lii van de atletiekvereniging BDC en jurylid van de KNAU voor het district Utrecht. Begin juli kreeg hij bovendien nog het diploma sportmasseur. Nu hij juist gis teren zijn licentie heeft gekregen, mag hij als gediplomeerd masseur gaan op treden. „Ik zie het echter uitsluitend als een liefhebberij. Ik zal eerst eens informeren of er voldoende belangstel ling bestaat, want uiteindelijk vraagt het inrichten van een massage-inrich ting toch altijd een investeriing van enkele honderden guldens". Ook in zijn jeugd concentreerde de heer Koster zich voornamelijk op de lange afstand. Het minste was drie ki lometer. Hij schreef als lid van de sportvereniging Wieringerwaard diverse strand-, bos- en stratenlopen en an dere wedstrijden op zijn naam. Later werd hij lid van de gelijknamige voet balvereniging, waar hij tot zijn 35ste jaar actief lid bleef. Eenmaal naar Soest gekomen ging hij voetballen in .Soester Boys", een clubje, dat in het begin van de jaren vijftig overigens maar heel even het levenslicht heeft gezien. Daarna hing hij voetbalschoenen en spikes aan de wilgen, om de spikes er meer da.) tien jaar later toch weer uit te halen. Zondagmiddag zal de kerkdienst vanuit „Middelwijk", het aan de Pieter de Hooghlaan gelegen wijkcentrum van de hervormde gemeente Soest Middenwijk, via het I.KO.R. worden uitgezonden. Deze dienst begint, in verband met het overige radioprogramma, om half elf. De gemeente wordt verzocht voor de microfoonrepetitie om kwart voor tien (dus niet zoals aanvankelijk afgekon digd, om kwart over negen) in het ge bouw aanwezig te zijn. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 ■'■'■i iiiiTtny De Petrus en Pauiuskerk is nagenoeg klaar. Op enkele plaatsen moet alleen het interieur nog wat worden bijge schilderd en moeten de banken nog worden geplaatst. Dat laatste zal in de loop van de komende week gebeu ren. Inmiddels zijn de kroonluchters al op gehangen. Ook het Maria-altaar en het eigenlijke altaar zijn inmiddels ge plaatst, terwijl men druk bezig is met het aanbrengen van de preekstoel. Men hoopt de montage vanavond gereed te hebben. Alleen wat ornamenten moeten verder nog worden aangebracht. Nu de kerk vrijwel gereed is, zullen de parochianen vanavond in de gele genheid worden gesteld om het nieuwe kerkgebouw te bezichtigen. Daartoe be staat gelegenheid van acht tot tien uur. Op zaterdag 30 augustus zal de nieuwe kerk door kardinaal Alfrink worden ingezegend. De nieuwe kerk is een creatie van de Utrechtse architect en postzegelontwer per J. L. Volders. Hij zag zich geplaatst voor het probleem, dat een nieuwe en wellicht moderne kerk moest worden aangepast aan een oude, historische waterstaatstoren uit de vorige eeuw, die op last van Monumentenzorg moest blijven staan. Aanvankelijk diende de gehele kerk in zijn oorspronkelijke staat bewaard te blijven, maar het kerkbestuur heeft hiertegen met succri bezwaren gemaakt. Tijdens de bouw van de nieuwe kerk is tevens de oude toren (door de ge meente Soest onlangs van het kerkbe stuur overgenomen) gerestaureerd. De hieraan verbonden kosten bedroegen 46.000,De gemeente heeft hiervoor een subsidie van 18.400.verleend. De provincie Utrecht en het rijk zullen met een bedrag van in totaal ƒ27.000,- in de kosten van de restauratie bijdra gen. Terwijl in het door zon overgoten Ne derland de tomatenprijs toch nog van tachtig cent tot rond een gulden per kilo noteerde voor de consument werden op de veilingen duizenden kilo's naar de vuilnisbelt verwezen omdat ze de minimum-prijs niet konden halen. De prachtige zomer in Europa heeft er daarnaast toe geleid, dat er een gewel dig tarwe-overschot zal ontstaan. Men propt de pakhuizen ermee vol, zorgt voor een goede en duurzame opslag en gaat daarna maandenlang rond de con ferentietafel zitten om te discussiëren over methoden om de overschotten af te zetten. Het brood moet intussen duur blijven. Iets dergelijks gebeurt met de geweldige roomboter-overschotten, die schoksgewijze de koelhuizen verlaten om als tweede-kwaliteitsartikel alsnog de consument te bereiken. In het zelfde Europa zijn de regeringen bezig maatregelen te beramen om de prijzen in de hand te houden, want han del en industrie zouden zulke hoge winstmarges berekenen. In dit kader worstelen wij in Nederland nu al maan denlang met een generale prijsstop. Vanzelfsprekend zou men kunnen begin nen met een reeks prijsverlagingen voor land- en tuinbouwprodukten en de landbouwsteun nu eens te matigen of op een andere leest te schoeien zodat de producenten toch aan een redelijke opbrengst komen. Het doordraaien van de economie in de hoogconjunctuur zou kunnen worden beteugeld door het door draaien van voedingsmiddelen te beper ken. De kosten van levensonderhoud zouden dan dalen, waardoor de welvaart rechtstreeks wordt bevorderd, met name voor de grote en financieel minder draagkrachtige gezinnen. Er zijn blijk baar zoveel commissies en deskundigen die geld verdienen aan de land- en tuin- bouwoverschotten dat men geen methode kan vinden om aan de economisch en sociaal onaanvaardbare voedselvernieti- ging een einde te maken. BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTD1JK TELEFOON 3990 Deze week wordt in het evangelie centrum „In de Ruimte" aan de Klein Engendaalweg een zendingsweek ge houden voor zo'n 80 jongelui, die grote belangstelling hebben voor de zending. De konferentie staat onder leiding van zendeling Anne v. d. Bijl, terwijl ver schillende zendingsleiders inspirerende toespraken houden over De Grote Op dracht. Onder hen zijn zending K. Glas uit Korea, K. v. d. Raa uit Brazilië, dr. Donald Dale uit Formosa, terwijl de oude wereldevangeliste Corrie ten Boom spreekt in de- slotsamenkomst a.s. zon dagmiddag. Tweeentwintig nieuw benoemde be roepsofficieren van de Kon. Militaire Academie te Breda zijn dinsdagmiddag op de vliegbasis Soesterberg, de baker mat van de Nederlandse militaire lucht vaart, beëdigd. Voor het front van de troep en ten overstaan van een groot aantal militai re en burgerlijke autoriteiten hebben zij op het vaandel van de Koninklijke Luchtmacht en in handen van de be velhebber der luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal A B. Wolff, de offi cierseed afgelegd. De nieuwe officieren hebben daarmede een periode van vijf tot zes jaar aca demische studie aan de KMA afgeslo ten en zijn nu zoals gen. Wolff het noemde, in de productieve fase van hun leven gekomen. „U moet het officier zijn echter niet zien als een baan, doch u dient zich af te vragen, wat u als officer kan en mag doen voor de koningin en het va derland. Eerst dan zult u ervaren dat de luchtmacht heel wat meer te bieden heeft dan u wellicht verwachtte". Generaad De Wolff zei, dat le laatste jaren de waarde van en de behoefte aan de eed meermalen discutabel ie gesteld; zij wordt door sommigen uit de tijd en overbodig geacht, maar vol gens de bevelhebber der luchtstrijd krachten ten onrechte: „De steeds ho gere eisen, die aan de officier gesteld worden, maken een diepere bezinning op de inhoud van die funktie noodza kelijk. De eed heeft nooit zijn beteke nis verloren". Van de nieuwe officieren wordt onbe perkte trouw aan koningin en vader land verlangd, gehoorzaamheid aan de wetten. „Voor u is echter niet voldoen de, dat u dc gedragsregels onvoor waardelijk eerbiedigt, u moet ook mee werken aan de handhaving ervan, wil er geen gezagsvacuüm ontstaan. Het succes van het geheel is geheel afhan kelijk van de medewerking van de en keling". Ook de krijgstucht wordt nogal eens ter discussie gesteld, zo constateerde lt.-gen. Wolff, al merkte hij er direct bij op, dat aanpassing aan hedendaag se normen onvermijdelijk is. „Maar de krijgstucht moet van hoog tot laag voor een ieder in gelijke mate gelden. Van primair belang daarbij is een we derzijds respect voor eikaars verant woordelijkheden. Een krijgstucht, die op deze principes stoelt, is op zijn plaats". Hij wees er voorts op, dat de luch- macht heel wat minder romantisch en veel meer complex en veeleisend is dan in het nog maar recente verleden. „Elke fout, door wie of op welk niveau ook begaan, kan mensenlevens kosten. U moet leiding geven aan mensen, die u niet alleen zullen respecteren om uw rang. maa: om uw integriteit, uw ka rakter en uw kunde". De beëdigde officieren, in leeftijd va- Hebt u dat woord wel eens gehoord in plaats van kapot of stuk Als uw bril onverwacht (kapoerewiet) stuk zo ugaanhebt u dan een reserve bij de hand (ogen) Kies er één bij Dat is altijd zekerder f Bril voorschrift niet nodig, want wij meten dit met onze instrumenten nauwkeurig na BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 Op het moment dat deze opname werd gemaakt, was men met man en maeht bezig de kerk in gereedheid te bren gen voor de bezichtigir gsavond van de parochianen. Waarom wachten bij de kapper? Maak een,(telefonische) afspraak! AVIA DIENSTEN CENTRUM "DE KORTE DUINEN" AFD. KAPSALON EN SHOP BIRKSTRAAT 108 SOEST TELEFOON (02155) 5442 n riërend van 20 tot 25 jaar, waren: F. A. van Hamerveld, R. M. van Hengel, C. N. J. Neisingh, N. M. Touw, J. F. Bakker, J. F. Algera. P. F. M. Stul- tiens, A. F. Koopmans, F. A. van Kampen, P. J. A. M. van der Vliet, J. B. Ansink, R Hop, J. A, Liefaard, M. F. J. Schipper. E. J. Remkes, H. P. Out, V J. Utermohlen. H. J. Wind- gassen. B M. J. Jansen, J. M. Melisie, J. F. Reijn en P. Smits. De plechtigheid werd bijgewoond door de staatssecretaris van de Koninklijke Luchtmacht, de heer A. E. M. Duynstee, alsmede diverse militaire autoriteiten, waaronder commandanten van de ver schillende commando's Na afloop van de beëdiging werd een défilé van het rijdend materieel van de luchtmacht gehouden. Wegens de minder gunstige weersomstandigheden moest het luchtdefilé worden ingekrom pen. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: beschadigde bandrecorder, zilveren rijksdaalder, zwarte tas, tasje met ge reedschap, gasaansteker. contactsleutel, lipssleutel, jute zak met dameskleding, portemonnaie met inhoud, regencape, 4 sleutels aan ring, sleuteltje, kistje met grote spijkers, zonnebril met geslepen glazen, rode japon, blauw geblokte bad handdoek, muntbiljet, wandelstok met koperen plaatjes, verzekeringsbewijs bromfiets, 2 sleutels in bruin etui. auto sleutel aan hanger, autosleutel, dames horloge, bruine portemonnaie, huissleu tel, boodschappentas, map met fotone gatieven, 4 sleutels aan hanger, brom fiets, spoorwegabonnement, twee bank biljetten, paar lage herenschoenen, kin derschoentje. speelgoed teddybeer, drie- wielig fietsje, grote witte strandbal, witte plastic bal. Aan komen lopen: tackle, schildpad, haan, siereend en schildpad. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Aludra, 20 augustus. Australië: ts Leipzig, 18 aug. en ms Havelstein, 20 augustus. Brazilië: ms Aludra, 20 aug. en ms Gaasterland, 22 augustus. Indonesië: ms Polydorus, 22 augustus. Ned. Antillen: ms Mercurius, 20 aug. Nieuw-Zeeland: ms Mirrabooka, 18 aug Suriname: ms Palamedes, 18 augustus. V.S. Amerika: ms Mosbay, 20 aug. en ms Atlantic Song, 21 aug. Rep. Z.-Afrika Z.W.-Afrika: ms Si- monskerk, 20 augustus. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan hel slachthuis verkoop van vlees plaats aan houders van gele kaarten, genum- Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak altied grote bewon- during hep veur minse die geheel be- laangeloos in hullie vrieje tied waat be- zongders veurmekaoi maoke. Der is in ongs dar- rup nog nie zo bar laang eleje un maan gewees die aachter in zu tuun un boot hep ebouwd waor die botebouwer Vurolleme uu teuge zouw zeige en noeng hek ok weer ehoord vaan un vriejer in Soes-Zuud die in die zellufde vrieje tied vaan zu tuun un parruk ant maoke is. De minse vaan wiek ut hoorde zeeje daat ut un bietje liek op de Efteling, en daor zaat veur ming heulegaor niks bekends an Daor hak tot daan nog nooit niks van ehoord. Of ei geluk wel lis van ehoord, maork hep eigeluk nooit goed begrepe waat of ut inhield, daat Efteling. Maor daas noeng voorbie, waant de ouwdste deern vaan Gart, hep ut an ming effe haorfijn uut de doeke edaom De Efteling is un bar groot parruk, meraokuls veul groter as Colenso en in daat parruk is baar veul te zien en te geniete, vooral voor kingders, maor ok voor ouwers die kingd mit de king ders wille blieve. Sprookjes en meer van die dinge en netuurluk ok un heule kwaak dinge waor kingdere en hullie vaoders me raokuls greig meej speule. Maor die vriejer in Soes-Zuud hep ne tuurluk nie zo veul ruumte en hie mot allus in zu tuun doen. Zoas ut un goed Soesder betaomp bink ming lich effe op gaon steke, en ajje allus, mit de omstaandughede der bie. bekiek, daan kejje je voorstelle daat de maan die daat allegaor bie mekaor haolt, der heul waat voorover hep. Hie is zó groos op zu warruk, dattie der over denk, om zu tuun voor belaang- stellende ope te stelle. Enk ken ming voorstelle datter minse binne, die wel effe wille gaon kieke. Al mokter eer- lug wel bie zeige, dattut ming keus nie zaal weze. Nog aors ist met de maanne van de voetbaalklup Hees. Waat die luu mit ze aalle in de vekaansie vaan de 'bouw- vakkurs hebbe edaon, maggie mit un groot woord bes uuniek noeme. Voorug jaor haadde zullie aal un huu- zaore stukkie uutehaold, die maanne haade der toen wel bie ezeit dattut un vurvollugvurhaol zouw worde. maor daat ut vurvollug zo gauw en zo aor- dug zouw worde hek ming nie voor kenne stelle. Waat die luu in un paor weke saome voormekaor ekrege hebbe, ist bekieke dubbul en dwaars weerd. Ut is daat zu zelluf geen stene en hout kongde maoke. en daat ut daorom wel geld mos koste, maor aors haadde zul lie der voor un paor cente un kleed- lekaol neerrezet, daat in Soes nie is te vingde. Kiek, noeng ist netuurluk nie zo daat aale minse die in die klup voetbaalle noeng ok allemaol an de bouw hebbe meejewarrukt. Nie elluk mins weet daat ajje de haande in mekaor slaot je tot heul waat in staot bin, ok aal hejje geen snars vurstaand vaan huuze bouwe en meer vaan die zaoke. En zoas ut zo ,raok gaot, ut heule warruk komp op un zellufde kwakkie minse an. Minse die altoos voor un vereniging klaor staon, waor nooit waat teveul voor is. Kiek daat binne de minse diek bedoel ak ut hep ovur minse die in hullie vrieje tied. heulegaor belaange- loos waat bezongders voor mekaor mao ke. Maor juust die minse doen hullie warruk zongder der veul ophef ovur te maoke, zullie worde ok wellis de stille warrukkers genoemp. Maor die minse zorrege der voor daat un vureniging groot word, daat maage de luu die zich der niks vaan antrek- ke wellis in hullie ore knope. Maor zoas altied zaalle daat de luu wel weze die de grootste kretiek motte levere. Maor die luu diet voormekaor hebbe emaok, motte der maor vaanuut gaon daat de beste stuurluu ok noeng nog steeds an de waal staon. Voor die luu van Hees ist eigeluk jaammur daat de gemeente hullie nie un bietje meer suubsiedie geef, waant Hees is de enugge mreniging die de gemeente geld opbrengt zongder daat zullie der waat an hoeve te geve. waant ut bin ne de enugge velde die nie vaan dc gemeente binne, en dus ok nie door de gemeente hoeve te worde onderhouwe. Maor mit zukke leeje as die noeng daat huus hebbe ebouwd, kejje je kop wel bove waoter houwe zongder ekstra suubsiedie. aal zouwt netuurluk wel welkom weze. Winkel 's maandags de gehele dag gesloten. Ndam torenstroot 5 soest tel. 3473 (02155)

Soester Courant | 1969 | | pagina 5