Zonaanbidders opgepast T VOORKOM „ZWARTE" ZONNIGE ZOMERDAGEN VANDAAG RAKEN MODE VAN UITERSTEN ELKAAR IN Een perziklunth smaakt naar meer Pierre Cardin „ziet niets meer in damespantalons' Tegenstellingen Bloemen schikken Het recept dat hier wordt gegeven voor een perzlklunch is zelfs méér dan dat: een avondmaaltijd, zo u wilt. Vanzelfsprekend vormen perziken bij dit menu de hoofdschotel. Voor vier personen hebt u de volgende ingrediën ten nodig: 1 blik (800 g) Cling perziken (in schijven), 5 kopjes bloem, half kop je suiker, 2 eetlepels bakpoeder, wat zout, kaneel en kruidnagelen, half kopje melk, 3 eieren, kwart kopje gesmolten margarine of room boter en een kopje gehakte amandelen. De perziken goed afgieten en de schijven in dobbelsteentjes snijden. Melk, eieren en margarine stijf slaan en door de perziken roeren. De droge" in grediënten bloem, suiker, bakpoeder, zout, kaneel en kruidnagelen met el kaar vermengen en dan voorzichtig door de perzikmassa roeren. Als dit geheel goed gemengd is, het gedurende ongeveer een uur in een matig warme oven zetten. Dan vijf minuten af laten koelen en het gerecht voor het snijden even op een rooster zetten, zodat overtollig vocht eraf kan drui pen. Bij of op een boterham is het bijzonder lekker. Pantalons voor dames zijn in betrek kelijk korte tijd zo populair geworden, dat niemand meer opkijkt wanneer hij een vrouw aldus uitgedost op straat of in de winkel ontmoet. De pantalon is niet alleen een bijzonder praktisch kle dingstuk, maar ook een symbool van de emancipatie van de vrouw. Ten slot te is de pantalon in ons bepaald niet zachtzinnig klimaat des winters een veel warmer kledingstuk dan de tradi tionele rok. Dus: Hiep, hiep, hoera voor de damespantalon. Maar de grote Parijse couturiers zijn toch van mening dat de glorietijd van de vrouwenpantalon voorbij is, ook al versmaden ze de pantalon als avond kleding niet. Pierre Cardin bijvoorbeeld is zeer beslist in zijn mening over de toekomst van de pantalon voor dames: hij gelooft er niet aan en gaat weer meer aandacht besteden aan de con ventionele modellen van dameskleding: aan de korte en lange rok. Ofschoon men zich in ons klimaat soms gaat afvra gen ,,hoe de zon er eigen, lijk uitziet", moeten we er 's zomers toch wel re kening mee houden dat er met een zonnesteek niet te spotten valt. Want juist omdat we niet met zonnedagen worden ver wend, is het gevaar gro ter dat we (en dat geldt vooral voor onze kin deren!) ons te lang achtereen aan felle zon blootstellen. Het is be grijpelijk dat iedereen van mooie dagen ten vol le wil profiteren, maar profijt heeft men er al leen van als men zijn verstand gebruikt bij het zonnebaden. Een zonnesteek ontstaat door een warmte-opho- ping, die tot aantasting van de hersenpan kan leiden, met als gevolg dat er koorts, krampen, stoornissen van de adem haling en bewusteloos heid kan optreden. Wat velen niet weten is dat een zonnesteek niet al leen kan ontstaan bij hel dere lucht en veel zon, maar ook wanneer bij bewolkt drukkend weer het warmtecentrum van het lichaam de tempera tuur niet meer kan con troleren. Nauwzittende kledingstukken, windstil, te en de aanwezigheid van grote mensenmas sa's stimuleren het ont- Er is al heel wat gemopperd op de knapen met de vieze lange haren. Nu is zindelijkheid voor de mens altijd nog wel een aayigename eigenschap doch er zijn blijkens oude schilderijen ook in vroeger eeuwen langere en lan ge haardrachten in gebruik geweest bij jongemannen en trouwens ook ouderen uit de allerbeste kringen. We denken dan ook ons te stoten aan die lange haardos, maar feitelijk is het aan het „protest" wat er uit spreekt. Nu zijn er mensen die graag de gulden middenweg bewandelen en anderen die het integendeel bepaald in uitersten willen zoeken, twee kam pen, die elkaar maar moeilijk begrij pen en waarderen kunnen. En toch blijft dit gewenst. Om niet al te zeer in opwinding te raken over die „uiter sten", die ons in anderen zo ergeren kunnen, doen we goed eens een beetje in tegenstellingen te denken. Een klei ne rakker van drie jaar kan ons soms handenvol werk geven en de handen binden. Maar hoe zouden we ons voe len, als het opeens een stil, zoet, ge hoorzaam en volgzaam jongetje was geworden. We zouden en waar schijnlijk terecht vrezen dat hij iets onder de leden had en alleen maar verlangen naar 't ogenblik dat hij weer als vanouds door 't huis zal ru moeren. We kijken misschien met enig onbehagen naar de welige lokken van onze groeiende zoon, maar als we hem dan eens voor ogen halen zo héél pie tje-precies, vouw in de broek, onbe rispelijk jasje, haar en gezicht even gladgestreken, dan schudden we mis schien toch ook een beetje wijfélend van neen. Door in tegenstellingen te denken verbreden we ons gezichtsveld. Het gaat natuurlijk niet aan dat we onszelf verlof geven ons eigen oordeel, onze eigen smaak tot de maatstaf voor allen en alles te maken. Door de „uitersten" af te wijzen belanden we op de guldenmiddenwegdoch dan hopelijk op een flinke brede, die ook behoorlijk ruimte biedt aan afwijken de smaken en meningen, die evenveel recht van bestaan hebben als de onze. Want op dat „gulden" van die midden weg valt ook wel eens een bitter ac centje. Als die middenwegeen heel nauw één-persoons paadje blijkt te zijn staan van een zonne steek. Wat moet men in derge lijke gevallen doen? Aan genomen dat u niet zelf het slachtoffer bent, moet u de patiënt zo gauw mogelijk naar een koele en schaduw rijke ruimte brengen, nauwsluitende kleding verwijderen, koude com- pressen op nek, voor hoofd en borst leggen of de patiënt geheel met koel water afwassen. Men kan het slachtoffer gezoute dranken, mine raalwater of een kop kof fie te drinken geven als hij of zij bij kennis is. En dan natuurlijk zo gauw mogelijk de dokter raadplegen. van koppige eigenwijsheid en be krompenheid, dan kunnen we dat „gulden" inderdaad maar beter weg laten. Ieder heeft het recht z'n gren zen te bepalen, doch dan moeten we ook voor de ander datzélfde recht res pecteren. JETTY Als de zon goed wil schijnen is zo'n luch tig jurkje je-van-het De arms gaten zijn vierkant uitgeknipt en het cein tuurtje bo ven de taille wordt ge accentueerd door twee naden 1. Een handvol bloemen, een vaas en men is bezig voordat men het weet. Zo van zelfsprekend, spelenderwijs, dat we niet eens een naam aan die bezigheid geven. Het gaat er ons alleen om de bloemen, die we zo mooi vonden in win kel, tuin of wegberm, binnenshuis zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. We ordenen ze aandachtig, met hetzelfde zorgvuldige gebaar waarmee mensen als sinds eeuwen bloemen heb ben geschikt. Zo begint de inleiding van „Bloemen schikken" (ondertitel: Planten verzor gen en kruiden kweken), een aantrek kelijke nieuwe uitgave in de Van Dis- hoeck-serie. Mevrouw E. J. van der Linden-Nijdam verzorgde de tekst, wel ke ze versierde met vele goede foto's, waarvan een aantal in kleur. De illu straties staan op naam van mevrouw M. de Zeeuw-Koster en Willemien Reijinga. Uit het boekje kunt u niet te weten komen hoe u bloemen móét schikken, maar hoe het kan en welke foefjes daarbij gebruikt (moeten) wor den. Niet alles is rozegeur en maneschijn op mooi,e warme zomerdagen. Maar in vele gevallen hebt u het zelf in de hand er iets moois van te maken. We doelen hier op het voorkomen van klachten over diarree, buikpijn en misselijkheid. Wordt u door dergelijke narig heden overvallen, dan bestaat er een goede kans dat u. in de greep bent geraakt van de bacteriën die de zg. „ZOmergriep" veroorzaken. Zoals we al zeiden kunt u er echter veel aan doen die kleine maar venijnige vijanden uit uw lichaam te houden. Omdat bacteriën zich bij lage temperaturen niet vermenigvuldigen, is het uiterst belang rijk het eten koel te bewaren, zowel de verse produkten als resten. Wat de resten betreft, u kunt op warme dagen uw aangeboren zui nigheid (of uw afkeer van het wegwerpen van voedselbeter maar helemaal vergeten en restjes meteen weggooien. Houdt u onverhoopt echter toch iets over dat u beslist niet wilt iveggooien. laat dat dan snel afkoelen en zet het koud weg. Bewaar liever geen aardappel- puree. r Vlees bij de slager gekocht wordt onmiddellijk bij thuiskomst van de verpakking ontdaan en hetzij direct bereidhetzij zeer koel weg gezet tot het wordt klaargemaakt. Dat vleesresten en vleeswaren koud moeten worden bewaard, spreekt vanzelf. De mode van vandaag volgt de ten- denzen van ons levenspatroon op de voet. En geen wonder, want de mode speelt nu eenmaal een belangrijke rol in ons dagelijks bestaan. Vandaar dan ook dat het heel begrijpelijk is dat de mode van vandaag tot uiter sten leidt. Frivole jurkjes met kanten en strikken, linten en ingewikkelde patronen zijn even „in" als koele, strakke pakken en jurken van me taal in heel simpele lijnen. Déze mo dulatie komt overeen met de tegen stellingen maanreizen - marihuana- rokers; armoede naast uitzinnige rijkdom. De Franse couturiers heb ben al een tipje van de wintermode- sluier opgelicht en daaruit valt af te leiden, dat men ook in de komende seizoenen zowel de hang naar roman tiek als naar duidelijke strakke lijnen zal blijven volgen. Er zijn dikke, war me tuniek pakken bij met lange recht toe recht aan-jassen en iets uitlopen de broekspijpen. Philip Vanet ont wierp kanten cocktailjurkjes, die meer kant dan jurk zijn, van boven met gewaagde decolleté^, zeer vrou welijk en elegant èn zeer draagbaar, óók voor de vrouw die niet zo „piep meer is. Uit Oostenrijk komt een lioe. den-nieuwtje: leerlingen van de Weense modeschool maakten daar hoedjes, geïnspireerd op de ruimte reis van de Apollo-11: elegante, draagbare hoedjes, hijzonder apart en met een ,,ruimteschermM voor d« ogen. Niet eens onpraktisch voor om kikker 1 and-klim a at. Rechts: Eveneens van Phïlippe Vanet twee tu- niekpakken voor .„„.^snde komende herfst en winter. Rechts een rode jas met grijze pantalon ,en links een beige j pantalon met een rood-groene aan beide kanten te 'j dragen tuniek jas Boven: De ruimtehoedjes van de Weense modeschool Onder: Twee zwart-kanten jurkjes, creaties van Philippe Vanet

Soester Courant | 1969 | | pagina 9