Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Israëls „rustige grens" NOODWEER ONTWRICHTTE VERKEER EN ZORGDE VOOR ONGELUKKEN EN WATEROVERLAST Verkeersproblemen op de Vredehofstraat V.V.V.-nieuws Jeugdvoorstelling „Dikkie Dapper" werd door Pluvius wreed verstoord NIEUWE GASTEN OP .,DE PAARDENKAMP" FEESTELIJK BINNENGEHAALD Dinsdag 10 augustus 1969 18e jaargang no. 62 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 ^VOORSTELLING Kleuter in Soesterberg verongelukt Gewonde bij aanrijding op de Rademakerstraat Politiebureau 4.4.4.4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Militair reed tegen overwegboom 14-jarig meisje door twee mannen verkracht Explosie en brandje in kledingmagazijn SQESTER ((TOURANT Abonnement per kwartaal 3,50. buiten Soest per kwartaal 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrttdag De veiligheidsraad is weer eens in spoed zitting bijeengeroepen, ditmaal door Li banon dat er kennelijk prijs op stelt dat Israël weer eens officieel veroor deeld wordt. Dat moet dan gebeuren wegens een luchtaanval waarbij vier burgers om het leven kwamen, aldus Beiroet. Volgens Israël is het een aan val op een basis van guerillastrijders. En dan kunnen beide partijen eigenlijk wel over de zelfde slachtoffers praten. Een veroordeling meer of minder door de Veiligheidsraad, steevast gekoppeld aan een beroep aan deze of gene om dit of dat te doen, is te alledaags geworden en wordt te zeer genege.erd om er lang bij sbil te staan. Een andere zaak is dat de affaire binnenlands voor Liba non onaangename konsekwenties kan hebben. Bijna zo lang als Israël bestaat is de grens met Libanon vrijwel een toon beeld van rust geweest. Misschien niet helemaal uit verheven motieven, maar meer omdat Libanon geen lust gevoelde zich Israëlische wraakoefeningen op de hals te halen. Aan de Jordaanse, Syrische en natuurlijk de Egytische grens moch ten de slagen vallen, Libanon beperkte zich bij voorkeur tot morele en monde linge steun aan de Arabische zaak, waarbij ongetwijfeld meespeelt dat het land volgens traditie en grondwet intern een soort evenwicht poogt te handha ven tussen de Islamitische en christe lijke bevolking. Dat is sinds bijna een jaar aan het veranderen. Vanuit Syrië vooral zijn de guerrillastrijders gekomen die nu ook langs de Libanees-Iraëlische grens ope raties uitvoeren als langs dc Jordaans- Israëlische al lang aan de gang zijn. Een poging van de Libanese regering om dit de kop in te drukken viel niet alleen slecht in de andere Arabische landen, maar bovenal ook bij de eigen islamietische bevolking. De brokstukken waren zo ernstig dat eigenlijk al maandenlang Libanon geen regering heeft. De kans is nu groot dat mannen als Karame. een voorstander van vechten tegen Israël, goede kans maken de overhand te krijgen. Waar na Israël ook lang de tot dusver rus tige grens met Libanon de halve oor logstoestand krijgt die ze langs de overige grenzen al lang heeft. De Veiligheidsraad is er weer eens mee gemoeid, maar niemand verwacht zelfs van dit instituut dat het ook maar poogt de steeds hoger oplopende spanning te bedaren. De raad weet zelf te goed dat hij het niet kan en moet maar gedogen dat hij alleen nog maar optreedt om uitspraken te doen die in de binnen landse Arabische politiek bruikbaar zijn om uitgebuit te worden. De Veiligheids raad kan geen oplossing brengen, de partijen zelf zien er helemaal geen kans toe. De enige die een eind aan de slo pende en naar een nieuwe oorlog voe rende schermutselingen kunnen maken, zijn de grote mogendheden, doordat die de macht hebben zowel Israël als de Arabische landen te dwingen. Maar die grote vier zien evenmin kans het over hun gemeenschappelijke taak eens te worden. En dus wacht men maar op de volgende aflevering van een twin tigjarige oorlog. KANTMAN. keer ook gedurende de verdere werk zaamheden normaal van de Vredehof straat gebruik kunnen maken, zij het met wellicht wat vertraging, met name gedurende de spitsuren en weekeinden. Voor de wielrijders en bromfietsers is de weg tussen Nieuwerhoek en Trier echter in beide richtingen afgesloten. Het (brom)fietsverkeer uit de richting Amsterdam wordt omgeleid via het park Vredehof en de Regentesselaan naar de Koninginnelaan. Het (brom)fietsverkeer uit tegenovergestelde richting wordt via de Dokter Rupertlaan en de Noorder- weg naar de Vredehofstraat omgeleid. De politie ziet er nauwlettend op toe dat deze verkeersmaatregelen worden na geleefd. Een verkeersongeluk op de Chr. Huy- genslaan in Soesterberg heeft vrijdag avond het leven gekost aan de driejarige Jantje Lübeck uit Soesterberg. De kleuter stak plotseling de weg over juist toen de 28-jarige C. v. d. H. uit Amersfoort met een auto naderde. Deze kon het jongetje niet meer ontwijken. Met onder meer een hersenschudding en ernstige verwondingen aan het hoofd is het jongetje overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort, waar hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen is overleden. De bromfietser O. K., een 20-jarige fa brieksarbeider uit Soesterberg is don derdag in zijn woonplaats gewond ge raakt toen hij ter hoogte van de Lo- rentzlaan op de rijksweg tegen een auto reed. De wagen, bestuurd door dc 35-jarige timmerman W. T. uit Hil versum, kwam vanuit de Lorentzlaan. De Hilversummer wilde de Rademaker straat oprijden, maar verleende daarbij geen voorang aan de bromfietser, met het gevolg, dat deze tegen de auto reed en viel. Hij liep daarbij schaafwonden aan hoofd en handen op. Hij is overge bracht naar een ziekenhuis 'in Zeist. Twee inwoners van Zeist hebben verle den week donderdag in de bossen rond Soesterberg een veertienjarig meisje ver kracht. Het meisje, dat in Soesterberg woont, werd door de mannen mee het bos ingenomen. Zij verzette zich daar niet tegen. Later vergrepen de mannen zich aan haar. Toen het meisje thuis het hele verhaal vertelde, deed haar vader aangifte bij de politie. Omdat het slachtoffertje het nummer van de auto had onthouden, konden de beide daders korte tijd later in Zeist worden aangehouden. Zij bleken resp. 19 en 30 jaar oud te zijn. Eén hunner heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Tij zullen voor de officier van justitie te Utrecht worden voorgeleid. Bij de spoorwegovergang te Soestduinen is zaterdag een militair met zijn auto tegen een dalende overwegboom gere den. Vermoedelijk wilde de militair nog juist onder de bomen door. Na dc botsing met de Ahob reed hij echter door. Omstanders noteerden echter het nummer van de wagen, zodat korte tijd later toch de vermoedelijke dader be kend was. Het bleek een militair te zijn. zodat de politie het verdere onderzoek in deze zaak aan de marechausee heeft overgedragen. Soest is tijdens het weekeinde onaange naam verrast door een hevig noodweer, dat in zeer korte tijd tal van wegen blank zette, kelders onder deed lopen voor een ontwrichting van het verkeer zorgde en ook nog enkele ongevallen tot gevolg had. Nadat het een groot deel van de nacht van zaterdag op zondag al onfatsoenlijk had geregend, kreeg men zondagmorgen gedurende twee uur een kleine wolk breuk te verduren. Ofschoon de straat- kolken droog stonden, het grondwater peil zeer ver was gezakt en sloten en greppels bijna droog stonden, bleek de hoeveelheid hemelwater toch niet door de verschillende waterafvoeren te verwer ken te zijn. In korte tijd stonden dan ook tal van wegen in de gemeente blank, liepen tientallen kelders onder water en ont stonden lekkages. Tien man van de plaatselijke brandweer hielden zich voortdurend paraat om op te treden, maar er moest toch een vrij grote laag water in kelders e.d. staan, wilde men met succes de waterpomp kunen toepassen. Veel water kwam er onder meer terecht in de kelder van De Gruyter aan de Van Weedestraat. Er ontstond enige schade aan de voorraden. Grote plassen trof men vrijwel langs de gehele rijks weg door Soest, aan de Lange Brinkweg en Peter van de Breemerweg en uiter aard in het Soesterveen aan, waar bouw putten bijna volliepen. Op de hoek van de Korte Brinkweg en de Van Weede straat stond op een gegeven ogenblik ongeveer een halve meter water. De politie moest hier regelend optreden. Ook de bewoners van de Stadhouders laan ondervonden veel hinder van het water. Vrijwel alle tuinen kwamen onder water te staan, evenals het weiland aan de westelijke zijde van de Stadhouders laan. Op verschillende plaatsen ontstonden ga ten in de wegen, die gevaar voor het verkeer opleverden. Zo onder meer op de hoek van de Dalweg en de Jac. van Looylaan, de Korte Middelwijkstraat en de Lange Brinkweg en aan de Molen straat. Ook de Ossendamweg kwam weer vrijwel geheel onder water te staan. Op de meeste plaatsen ging de dienst van Gemeentewerken meteen aan de ar beid. Bij de Prins Bernhardlaan werd aan de rijksweg een vrij groot gat ge dicht, maar later op de dag ontstond een nieuw gat. De politie plaatste overal waarschuwingshekken en lampen. Verschillende automobilisten, die zich ge dwongen of uit nieuwsgierigheid op de weg begaven, liepen weldra vast met hun voertuig, omdat het water terecht kwam in de bougies en andere vitale delen. Vele auto's moesten worden weg gesleept of achtergelaten, in afwachting van betere tijden. Daartoe behoefde men gelukkig niet zo erg lang te wachten want toen omstreeks elf uur de regen ophield, was het in een minimum van tijd ook op de meeste plaatsen met de overlast gedaan. Op de Soesterbergsestraat wist een harnnekkige plas zich ter hoogte van Zonnegloren nog enige tijd te handha ven. De 20-jarige militair J. A. K. uit Soest kwam plotseling met zijn wagen in de plas terecht, raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een rechts van de weg staande boom. Zijn auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. De bestuurder kwam er on gedeerd af. Zaterdagavond was in grote delen van Soest een luide knal te horen als ge volg van blikseminslag. Dat gebeurde op de spoorlijn bij het station Soestdui nen. Het gevolg was, dat de bomen direct neergingen en niet meer omhoog kwamen. De politie heeft er twee uur lang het verkeer tussen de gesloten hal ve bomen moeten loodsen alvorens het euvel verholpen was. Ofschoon heel wat mepsen last van het overvloedige hemelwater hebben onder vonden, zijn toch nergens ernstige on gelukken gebeurd. Dat nu juist op deze zaterdagmiddag de weergoden een waterfeest moesten hou den We hebben, evenals verleden jaar, de kinderen bewonderd, die met parapluu tjes, plasticjassen en hoofddeksels toch naar het openlucht-theater kwamen om naar de hun beloofde kindervoorstel- ling te kijken. En wat hadden we graag gewild, dat het mogelijk was geweest de artiesten, die voor hen zouden spe len, te bewegen, ondanks de nattigheid, een enkel nummertje te vertonen, We hebben er ons best voor gedaan, maar het bleek onbegonnen werk, want niet alleen de kostuums zouden te lijden ge had hebben, ook de voorwerpen, die bij het spel nodig waren en die vooral uit karton en papier waren samengesteld, zouden tot een natte papperige massa geworden zijn. JammerOntzettend Jammer allemaal De kinderen, die nog hun plaatsbewij zen niet hebben teruggegeven, kunnen dit de komende dagen doen bij het V.V.V.-kantoor. Ze krijgen dan de ƒ0,50 terug, die ze hebben betaald. We willen dit V.V.V.-praatje niet be sluiten zonder nogmaals al die flinke meisjes en jongens, die voor geen regen thuisbleven, te prijzen. Hopenlijk volgend jaar beter Zaterdagmorgen werd onder grote be langstelling opnieuw een tweetal gasten op De Paardenkamp binnengehaald. Door het vrijkomen van een stal, door dat een van de pensiongasten door zijn baas naar huis was gehaald, werd het mogelijk om een van de paarden van de wachtlijst naar Soest te laten komen. Om de dieren echter niet te scheiden, werden beide paarden in één stal ge plaatst. Door onteigening van een stuk grond was het voor de eigenaresse van beide paarden niet mogelijk ze nog een rede lijk onderdak te verschaffen, waarom contact werd opgenomen met het be stuur van De Paardenkamp, die voor dit speciale geval gaarne de stal be schikbaar stelde. Zaterdag was het dan zover en kwamen moeder Myra, 25 jaar, met haar doch ter Lucy, 18 jaar, naar Soest. Met een veewagen van de fa. Wolfsen, werden beide paarden met een grote hoeveel heid nog aanwezig voer naar Soest ge bracht. Voor beide paarden betekende de rit naar Soest de eerste reis per auto. Een bijzonderheid wordt wel ge vormd door het feit dat beide paarden in een stal zijn ondergebracht, een sa menwoning die zij reeds jaren gewend zijn. Zaterdag is een brandje ontstaan in het kledingmagazijn R. B. aan de Burgem. Grothestraat. Vermoedelijk is de waak vlam van een geyser uitgewaaid, waar door gas terecht kwam bij een branden de kachel. Er deed zich een explosie voor, waarna brand ontstond. Het vuur kon echter vrijwel direct door het per soneel geblust worden. De brandweer behoefde niet meer op te treden. De brandschade is vrijwel te verwaar lozen. Vijfentwintig dozen met over hemden liepen echter wel waterschade op. De paarden, die voor het eerst een ritje per auto maakten, werden door hun eigenaresse op De Paardekamp op gewacht. -Geassisteerd door dc heren Wolfsen en Groen, bracht zij beide paarden naar hun nieuwe onderkomen. Rijkswaterstaat is verleden week begon nen met het aanbrengen van de nodige voorzieningen aan de Vredehofstraat tus sen het kruispunt Trier en Nieuwerhoek. Ofschoon het gemotoriseerde verkeer normaal daargang vindt, ondervindt men toch wel enige hinder van de werkzaam heden, die overigens nog maar in de beginfase verkeren. Het ligt in de bedoeling, om de Vrede hofstraat en het Nieuwerhoekplein van een asfaltbetondeklaag te voorzien. Alvorens hiertoe wordt overgegaan, zal eerst de riolering te plaatse worden verbeterd. Tot nu toe was maar een ge deelte van de Vredehofstraat op het rio leringsstelsel aangesloten. Alvorens tot de eigenlijke wegverbetering over te gaan zal rijkswaterstaat ook de rioleringswerk zaamheden uitvoeren, echter met door de gemeente Soest beschikbaar gesteld materiaal ter waarde van ƒ11.700,ri oolbuizen en hulpstukken). In verband met de begonnen werkzaam heden is de oostelijke rijbaan (richting Amsterdam, gezien vanaf Nieuwerhoek) voor het autoverkeer gesloten. De auto mobilisten, die in de richting Amsterdam rijden, moeten daarom van de voor hen linker rijstrook gebruik maken. Voor het verkeer uit tegenovergestelde richting leverde dat de afgelopen dagen wel eens wat kleine problemen op, omdat men hierop niet was voorzien. Het ver keer uit de richting van het paleis moet nu gebruik maken van het rijwiel- en voetpad aan de westelijke zijde langs de Vredehofstraat. Bij Nieuwerhoek is de doorgang wel wat erg nauw, waardoor al een paar keer bussen en vrachtauto's, die elkaar daar wilden passeren, klem kwamen te zitten. Nietemin zal het ver- Het spijt ons, dat Clown Doppie het .niet aandurfde onder een hem aange boden paraplu voor hen zijn dolle grappen te vertonen. Hij wilde zijn werk goed doen, heeft hij ons gezegd. Dat had zelfs onder een paraplu, al was 't een hele mooie en grote, niet gekund. Sneu dit alles, maar teleurstellingen zijn er om er weer over heen te komen, niet waar

Soester Courant | 1969 | | pagina 1