I (IP 39 39 69 68 53 98 98 49 49 98 te huur N loeft echt 0.98 I !LS! liteit I 161 TENNISTOUENOOI OP DE BANEN VAN LAWNTENNISCLUB ...SOEST" Krabbels van Knelis ORIGINELE EREHAAG BI] HUWELIJK Ondanks regen geslaagde vismiddag voor jeugd en dames Burgerlijke stand HERZIENING ECHTSCHEIDINGS RECHT {RIB 4.48 T, ;ruid 2.48 UR 1.80 houdt ;ram 2.25 am 3.50 T en kt men 0.98 I rdag EMAKT I 2.08 uw Soest-Z. Spreken in het openbaar Inbraak in Oranje Nassau-school Lastige wesp oorzaak van Amersfoorter wegens diefstallen in o.a. Soest in arrest Dodelijk ongeval op rijksweg bij Soesterberg Vier openluchtslapers aangehouden 3-3-3-3 Lerste hoes ter Begrafenis-Onderneming Telef. Brandweer DINSDAG 19 AUGUSTUS 1969 er 1 oktober. Telefoon 2900 en de deelnemers geven de grootst moge lijke medewerking dan ziet het er nog niet zo somber uit. Vooral in de C-groep werden al leuke partijen gespeeld. Opmerkelijk was de prestatie van mevr. R. Reimerink, die een set afsnoepte van de favoriete Karin Schothorst, Mej. Vera Bos bereikte met goed spel via de Soester dames Bep van Dorssen en Nettie Siemers reeds de 3de ronde. Jammer was, dat de jeugdige Maria von Bönninghausen bij de stand 1-1 in de 2e set moest opgeven en de eer moest laten aan mevr. van Vuure. Gelukkig was de blessure niet van ern stige aard. In het herenenkelspel liep tot nu toe alles volgens verwachting. Wel moest de heer Van Breukelen diep in zijn re serves tasten om P. Schansman onder de duim te houden (1-6, 6-3, 6-4). In het herenenkelspel D zagen de Soes- tenaren W. Verkerk en Boef kans, reeds de 3e ronde te bereiken. En dan is ten slotte vermeldenswaard, dat de zeer jonge broers Driebergen (resp. 14 en 12 jaar) vader en zoon Hermsen in 3 sets uit de strijd wipten. Wegens plaatsgebrek kunnen i orsoonlijke uitslagen niet worden opgenomen. Wie bij bepaalde gelegenheden beslist een woordje moet zeggen, is meestal we ken van te voren uit zijn doen. Steeds wordt de toespraak gerepeteerd, maar op het beslissende moment weet men niet meer wat te zeggen, gaat blo zen, hakkelen en staat met een „mond vol tanden". Later zeggen die mensen„Dat nooit meer„Eerst ga ik leren spreken in het openbaar". Hoe komt het dat u zo moeilijk uit uw woorden kunt komen Waarom bent u te bescheiden en bezit u geen zelfver trouwen Is er iets aan te doen Ja, natuurlijk, maar dan moet u uw valse schaamte laten varen. Het Jonkers' Instituut voor Redekunst en Persoonlijkheidsvorming (opgericht in 1936) te Castricum kan u daarbij helpen. De mondelinge kursus „Spreken in het Openbaar" is bij uitstek geschikt om uw minderwaardigheidsgevoelens te over winnen en het zelfvertrouwen te ver krijgen. Adv. Een niet alledaags gezicht vormde vrij dagmiddag een tiental honden, die voor het gemeentehuis de erehaag vormde bij het huwelijk van de assistente van het dierentehuis aan de Klein Engen- daalweg Ria Kramer met de heer H. van Dijk. Het voltallige bestuur met assistenten, ieder vergezeld van een hond afkomstig uit het dierentehuis stonden zo goed als het ging voor het bordes opgesteld toen het bruidspaar arriveerde. Even dreigde een van de grootste honden roet in het eten te gooien, maar door hem op vei lige afstand van de andere te houden, werden moeilijkheden voorkomen. Nadat het bruidspaar elkaar eeuwige trouw had beloofd en het gemeentehuis werd verlaten, kon er voor de erehaag toch nog een aaitje over de kop af. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de Oranje Nassau- school aan de ir. Menkolaan. Via een ingeslagen ruitje aan de zijkant is men het schoolgebouw binengedron- gen. Kasten, bureaus en lessenaars wer den grondig doorzocht. Er werd een vrij grote chaos achtergelaten. Uiteindelijk bleek :.;en een bedrag van ongeveer honderd gulden te missen. Van de dader ontbreakt elk spoor. Ver moedelijk heeft hij na de inbraak zich met een gestolen fiets uit de voeten ge maakt. Op korte afstand van de school werd tenminste aan de Burg. Grothe- straat een fiets gestolen van mevr. H. B. In diezelfde nacht werd elders in Soest ook een fiets gestolen. Dat ge beurde uit een berging in een van de flats aan de Smitsweg. De fiets was ei gendom van de heer C. B. Aan de Birkstraat heeft een onbe kende man geprobeerd een auto te ste len van de heer W. Deze zag een man op verdachte wijze zich ophouden rond zijn auto. De man smeerde hem later, toen hij W. zag. Bij nader onderzoek bleken de draden van het contact reeds te zijn doorverbonden. Een lastige wesp is vrijdag oorzaak van een verkeersongeluk in Soesterberg ge weest. Terwijl mevrouw M. met haar auto op de Van Weerden Poelmanweg reed, maakte zij onderwijl jacht op het lastige insect. Daardoor raakte zij met haar auto uit de koers. Toen zij opkeek, De vele regen die zaterdagmiddag neer viel mocht niet verhinderen, dat ruim 13Ó jonge vissers, w.o. 20 dames, aan wezig waren bij de waai aan rijksweg 1, voor de jaarlijkse jeugdviswedstrijd, georganiseerd door de hengelsport vereni ging „De Snoekbaart". Het bleek, dat de jeugd sterk vertegen woordigd was, maar de dames hadden geen verstek laten gaan. Het bestuur van De Snoekbaars had weer voor heer lijke krentebroodjes en limonade ge zorgd, zodat het leed van de regen spoedig was vergeten. Om half drie werd „ingelegd" en vrij spc:dig werd om een controleur geroepen. Om pre cies half vijf klonk het eindsignaal en toen kreeg de rekenkamer het druk. Hoofdprijswinnaars bij de dames wer den 1. Mevr. Limper-Natter, 144 cm. vis. 2. Mevr. Limper-Klein, 86 cm. 3. Mevr. Limper-Bouman, 44 cm. 4. Mevr. Hooijer, 20 cm. 5. Mevrouw Van Leeu wen, 20 cm. Jeugd 1. H. Kikkert, 94 cm. 2. C. J. Stigter, 52 cm. 3. H de Ruig, 49 cm. 4. W. Lambalgen, 43 cm. 5. O. Höwle, 32 cm. 6. D van 't Net, 31 cm. 7. R. den Hartog, 31 cm. 8. C. Hut, 30 cm. 9. G. Kikkert, 26 cm. 10. W. van Elswijk, 25 cm. De heer K. Veenkamp reikte de vele prijzen uit. Hij vroeg de jeugd lid te worden van De Snoekbaars, daar die veel voor de vissport maar ook veel voor de jeugd doet. De .prijzen bestonden hoofdzakelijk uit vis-artikelen. zag zij een zware vrachtauto recht op zich afkomen, omdat zij inmiddels op de linker weghelft was beland. Door snel naar rechts te sturen wist mevr. M. een botsing met de vrachtwagen te voor komen, maar zij sloeg daardoor wel met haar auto over de kop. Met verschillende verwondingen is me vrouw M. naar De Lichtenberg in Amers foort gebracht. Op de Rademakerstraat in Soesterberg reed de 43-jarige bromfietser W. J. v. d. S. uit Vleuten tegen een 10-jarig meisje, dat op de fiets reed. De bromfietser viel en liep een ernstige hoofdwond op. Met een politieauto is hij naar het ziekenhuis in Amersfoort gebracht. In Amersfoort is tijdens het weekeinde de 26-jarige bakker D. B. uit Amers foort aangehouden, nadat hij was be trapt bij een diefstal in een zelfbedie ningszaak in zijn woonplaats. Tijdens het verhoor op het politiebureau gaf de man toe, in de afgelopen anderhalf jaar nog tal van andere diefstallen te hebben ge pleegd, behalve in Amersfoort ook in Soest en Hilversum. Ook in Soest had hij het op zelfbedieningszaken gemunt. Bovendien zou hij tot tweemaal toe uit het Soester Natuurbad een transistorra dio hebben ontvreemd. De man had in het afgelopen jaar een respectabele hoeveelheid levensmiddelen bijeen ge stolen. Voor de politie zal het wel een vraag blijven, hoeveel meer hij nog ontvreemd heeft, maar wat inmiddels al is verorberd. Op de rijksweg Amersfoort-Utrecht is zaterdag bij Soesterberg een negen maanden oude baby bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De baby,, de uit Rumpt afkomstige Petrik Kuppens, zat voorin bij zijn moe der op schoot, toen het ongeluk gebeur de. De auto werd bestuurd door de 20-jarige mej. P. J. V. uit Zwolle. Vermoedelijk heeft zij een voorgesor teerd staande auto, bestuurd door de 28-jarige verpleegster mej. L. G. uit Amersfoort te laat gezien. Het zicht was ten tijde van het ongeval vrij slecht. Met een snelheid van ongeveer 65 km per uur reed mej. V. op de stilstaande auto. Voor de baby kwam de klap echter te hard aan. Het jongetje over leed ter plaatse. Zijn vader en moeder, de 20-jarige bestuurster en de verpleeg ster raakte licht gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Sruggens baar haard nodug waas, der niks vaant daak ofvaale, maor de zon mag bes te voorschijn komme. Ik hep al eerder ezeit daat iedereen krieg waat um toekomp en das daan ok vaan toepassing op ut weer. As daat waor is, daan staon de luu vaant V.V.V., die de voorstellinge int opeluchteejaoter organiezere, nie zo bes anneschreve. De heule zoemer waster int teejaoter an de Soesderbarregsestraot heulegaor nikt te doen en kongde de kninge der doen waat zullie wouwe, maor presies ant begin vaant nieuwe schooljaor mos ter nog un uutvoering worde gegeve. Aal un paor weke geleje wier der aal reklaome gemaok voor ut spul. Daat hebbe de minse netuurluk wel goed be- keke. Noeng zaote der ondaanks de rege schaat ik zoon driehongdervijftig kingders, mit un paor ouwers. De rege viel mit baake uut dé luch, maor omdak zo wies ewees waas om ming ouwe parreplu mee te neme, hak der nie zo bar veul laas vaan. Waat daat angaot ist teugeswaardug laang zo arrug nie meer ast regent as vreuger. Noeng binne der zoveul maateriejaole die gebruuk kenne worde as bescherre- ming teuge de rege, dajje je oge uut- kiek. Netuurluk zieje de ouwerwetse grote zwaarte parreplu teugeswoordug ok weer veul meer, maor zoon ding mojje nog steeds mit één haand vaast- houwe en ast waoit zellufs wel mit twee haande. De kingders vaan teugerwoordug doen daat effe aors, zullie neme heul gewoon un meraokels grote plestiek zaak mee en gaon daor mit zun alle in zitte. En daat waas zaoterdag wel nodug. Om twee uur zouwt spul beginne, maor ut begon nie. Wat wel begon waas de rege en daat gong behoorluk. Noeng kejje as grote en wieze minse un heule kwaak mit kingders doen, waat zullie nog wel vaan ouwere minse an wille neme, maor der is één ding en daat gong vreuger nie en daat gaot noeng ok nog nie, je ken kingders nie laote waachte, geen vijf menute, laot staon haos un uur. Omdaat de minse vaant V.V.V. zekur op mooi weer wouwe waachte, zeeje zullie maor niks, en deeje niks aors as maor un bietje heen en weer lope, in de rege. Vaan un vriejer die der schaat ik un heule kwaak mee te maoke haad, hoorde ik datter iemaand naor Zonne- glore waar gegaon om te vraoge of ut spul nie plaots zouw magge vingde in de grote teneelzaol vaant ziekehuus. Noeng zouw daat un heule mooie op lossing zijn ewees, as die zaol nie op zondaag as karruk diens mos doen en ast maor nie eregent haad. Waant je hoef heulegaor nie zoon barre faantaa- sie te hebbe om je voor te kenne stelle hoe of daat ziekehuus deruut zouw heb be gezien aster zoon kwaak kingders mit modderschoene en natte jaasse zouw binne zijn ewees. Ik weet nie hoe ut allemaol in mekaor zit, maor ik denk daat die luu vaan de teneelklup die ut stuk op zouwe voere, der heulegaor nie mee zaote te houwe dattut buute zo naat waas, waant hullie cente zaote goed, speule of nie. De enugge die der meraokels veul laast vaan haadde waore de kingders. Ajje zoiets mitmaok, daan gao je der over zitte prakkezere, zoas daat hiet. en ik kon der niet uutkomme, maor Kneliao zaag ut heulegaor nie as un prebleem. Zie marrukte heul gewoon op, daat zu nie goed begreep waorom ut heule spul nie naor de sporthaal waas vurplaotst en opt eerste geluud waast nog nie eens zoon heul gekke ge- daachte. Zie haad allenug maor een ding ovur ut hoof gezien, daat der in die haal nie mit schoene mag worde gelope op de vloer. En daat de zaol vanwege de vekaansie geslote waas. Naodaat ik haor daat un bietje haad uutteleid, kreeg ze der un bietje be grip voor en daat zu ut goed haad be- grepe bleek wel uut de leste woorde die ze der over zee, aal zouw der wel op die vloer gelope magge worde, daan waast toch niks geworde, waant ut is un zaol die vaan hogerhaand word ge leid en ajje daor waat voor mekaor gemaok wil hebbe, daan mojje daat weke of messchien wel maonde vaan te vore doen. Eigeluk is daat wel baar jammur. waant ut zouw zo mooi kenne weze. En die luu vaant V.V.V. hoeve daan ok hullie geld nie meer int waoter te smijte. Ok al ist regewaotur. Het slapen in de open lucht blijft niet beperkt tot de Amsterdamse Dam en omgeving. In de nacht van zaterdag op zondag werd achter garage Bosboom aan de Birkstraat een zich in diepe rust be vindende langharige jongeman aange troffen met een dusdanige hoeveelheid bagage, dat het vermoeden rees, dat hij niet alleen was, ofschoon in de omge ving niemand was te bekennen. De jongen verklaarde, dat hij met nog drie kornuiten was. De anderen, beken de hij meteen, waren op roof uit. De politie mocht gerust van hem aannemen, dat ze zouden proberen om een auto te r'-1en, maar even later kwam het drie tal terug met alleen maar een paar flesjes vla om in de onmiddellijke le vensbehoefte te voorzien. De vla bleek te zijn ontvreemd bij de melkhande laar K. aan de Birkstraat. Op het bu reau heeft de politie verder naar de levenswandel van de knapen geïnfor meerd. De één bleek van plan te zijn om naar Noorwegen en Zweden te gaan, een tweede wilde psychologie gaan stu deren en een derde wilde helemaal niets. De jongens, die elkaar alleen maar bij de voornaam kenden (op twee neven na) bleken bovendien in het bezit van een geringe hoeveelheid verdovende mid delen. De vier avonturiers waren J. L. K., een 17-jarige scholier uit Dinxperloo, de 18-jarige R. G. H. uit Hilversum, even eens scholier, de 17-jarige magazijn knecht J. B. W. uit Naarden en de 20- jarige C. J. M. zonder beroep uit Arcen in Limburg. De jongens zijn later weer op vrije voeten gesteld. Zaterdag is op het tennispark aan de Schrikslaan het open C- en D-tournooi begonnen Aan dit tournooi, georgani seerd door de L.T.C. „Soest" wordt door tal van prominente spelers uit de omgeving deelgenomen. In de loop van deze week zal ook het B-tournooi van start gaan. De finales zullen naar alle waarschijnlijkheid op zondag 24 augus tus worden gespeeld. Voor dit tournooi, dat inmiddels een goede traditie is geworden, bleek weer grote belangstelling te bestaan. Daar men slechts over vier banen beschikt, moesten vele belangstellenden teleurge steld worden. Desondanks staat de wed strijdleiding, bestaande uit de heren H. Ebben en J. Roosendaal voor de niet geringe taak om rond 188 partijen te laten verspelen. Een moeilijkheid daar bij is, dat vele spelers en speelsters op werkdagen pas na 17.30 uur beschikbaar zijn. Bij de geinviteerde B-spelers treft men niet alleen de winnaar van verleden jaar. L. Sanders aan, maar ook diverse andere sterke spelers als R. Thung (Hilverheide), D. Lameris (Shot) en B. Leopold (Alta). Ongetwijfeid zullen alle spelers trachten, Loek Sanders de beker afhandig te maken, maar wie zijn spel onlangs in Zeist gezien heeft, zal zich realiseren, dat dit een moeilijke opgave is. Bij de dames B treffen we de winna res 1968, I. Truyens aan. Haar moeilijk ste tegenstandster is ongetwijfeld Trudie Klop, die al op een prachtig seizoen kan terugzien. Overwinningen in B bij Shot. Alta en afgelopen zondag bij Flehite (in twee sets op I. Truyens) maken, dat zij toch wel als favoriete van start is gegaan. Roelien Noorman moet echter ook als een potentiële kans- hebster worden gezien. In het herenenkelspel C zullen de ster kere spelers van de L.T.C. „Soest", zo als de heren Van Breukelen, Oosterman, Haal, Janssen en Van Coeverden de strijd moeten aanbinden met spelers uit verenigingen uit de omgeving, onder wie kanshebbers als Dolf Verburg (Alta)), H. Hogendoorn (Hilverheide) en M. de Koning (Volta). Een voorspelling valt hier moeilijk te doen. Bij de dames C ligt de zaak iets een voudiger. Mej. Vera Bos en mej. K. Schothorst kunnen wel eens de finale bereiken en onderling gaan uitmaken, wie zich kampioen 1969 mag noemen. Voor laatstgenoemde zal het dan pret tig zijn om nu eens niet tegenover haar zuster Wieneke te staan met wie zij dit jaar al verscheidene finale-duels heeft uituitgevochten, met wisselend succes overigens. Bij gemengd dubbel C zijn niet minder dan zes van de zestien paren uit Soest afkomstig, onder wie de winnaars van verleden jaar, mevr. Felix-van Bruike- lcn. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 GEBOEEN: Amoud Johan, z. v. D. J. van Beek en A. H. Kelderman, Chr, Huygenslaan 28, Soesterberg. Maiken, d v. A. A. de Wolf en E. D. Veldhuy- sen, Varenstraat 222. Joost Rogier z. v. G. van 't Veld en J. van den Berg, Willem de Zwijgerlaan 45. Ma ria Gerarda, d. v. D. Geerligs en M. Terpstra, Rubenslaan 182. Marjolein, d. v. B. Brandsma en M. G. Kunz, Soesterbergsestraat 52. Anita Johan- na, d. v. A. van den Berg en J. R. Wen- nekes, Plesmanstraat 44, Soesterberg. jacob Karei Manfred, z. v. K. Schou ten en N. Verhoef, salonwagen bij Amersfoortsestr. 51, Soesterberg. Na- tasja, d. v. W. Verschoor en P. C. Wol kamp, Baarn, Laanstraat 103. Fran- ciscus Jozef, z. v. C. A. J. van Woer- kom en C. J. H. van Boeijen, Hartweg 55 Gerco Christiaan, z. v. G. H. Aerts en C. W. M. de Jongh, Van Goyenlaan 172. Sander Robin, z. v. B. Braaksma en H. A. Sevink, Varenstraat 214. Charles Robert, z. v. C. Gabriel en J. H. van Os, Smitsweg 585. Wendy Irene, d. v. F. G. M. Janssen en I. E. E. Bos- ma. Irenelaan 34. Petronella Wilhel- mina Antonia, d. v. J. E. Oranje, wo nende te Hilversum en W. P. M. van den Bremer, Den Blieklaan 29. Eline Virginie, d. v. J. W. J. G. M. Simons en J. H. M. Visch, Stadhouderslaan 44. Nathalie Elisabeth, d. v. R. J. Rots burg en R. J. M. Brok. Wilhelminalaan 16. Ronald Eric, z. v. G. Hurenkamp en C. M. H. Goes, Industrieweg 3. Francis, d. v. A. P. W. Wagner en C. Verhoef, Vermeerlaan 2. te Utrecht Bianca Johanna, d. v. J. G. Valk en W. C. M. Maarschalkerweerd, Varenstraat 372. ONDERTROUWD: Jacobus Martinus Steenkamp, 2e Heeserlaantje 4 en Johan na van den Heuvel, Kerkstraat 5. Gerrit Hendrik Adrianus Jekel, Dorps straat 26, Geldermalsen en Marretje Huiberta Verhoog, Albert Cuyplaan 12. Cornelis Jacob Baars, Braamweg 20 en Johanna Koudijs, Oude Utrechtseweg 9. Robbert Goedegebuure, Voltastraat 15, Amersfoort en Marion Yvonne Fran- cisca Hautkamp, Stadhouderslaan 52. Cornelis Petrus Hilhorst, Kerkstraat 17 en Alijda Richarda van Logtenstem, L. Brinkweg 43a. GEHUWD: Paul Martin Abbink, Van Weedestraat 19 en Marjan Spoelstra, Stadhouderslaan 35. Paulus Martinus Maria van Tol, Lt. Koppenlaan 5 en Mediane Ilona de Groot, Plesmanstraat 60 Petrus Aloysius Clemens Marie van Hofwegen, Van Nispenstraat 10 Nijmegen en Ingrid Evelijn Schouten Vredehofstraat 17. Arte Slingerland. Balistraat 5, Zeist en Everdina Gijsberta Veronica Kok, Wieksloterweg O.Z. 87. Arjen Pranger, Prof, Lorentzlaan 86 en Nadja Margriet Wera Nieuwland, Prof. Lorentzlaan 86. Hendrik Karei Jo- hannes Josephus van Dijk, Koninginne- laan 44 en Maria Pieternella Kramer Troelstrastraat 55. OVERLEDEN: Franeiscus Teepe, 78 jr. De Wittenstraat 22 II voor. Amsterdam. Johanna Hendrika Reulen, 49 jaar gehuwd met W. Derks, Soesterengweg 46 Maurits Robert Heijnsius van den Berg, 87 jaar, gehuwd met H. A. van der Voort van Zijp, Soesterbergsestraat 125. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Bij de inschrijvers in het D-tournooi is het altijd moeilijk om voorspellingen te doen Hier vindt men namelijk vele be ginnende wedstrijdspelers, onder wie de sneelsterkte enorm uiteen kan lopen. Tennisliefhebbers kunnen deze en ko mende week dicht bij huis wedstrijden zien met technisch goed tennis in de B-klasse, en spanning in de C- en D- klasse, waar spelers en speelsters tech nische onvolmaaktheden di'.wijls doen vergeten door enthousiasme en inzet van alle krachten. Het afgelopen weekeinde werd gestart met het jaarlijks open tournooi van de L.T.C. Soest op het park aan de Schriks laan. De opzet van toernooileider H. Ebben was, dat in dit weekeinde 60 partijen verspeeld zouden worden, maar zowel zaterdag als zondag vielen vele partijen in het water, in totaal maar liefst 30. Als de regen verder uitblijft De minister van Justitie heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet ingediend tot herzie ning van het echtscheidingsrecht. Deze herziening betreft veranderingen in het Burgerlijk Wetboek en in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring. De nu in het Burgerlijk Wetboek ge noemde gronden van echtscheiding zul len vervallen. Daarvoor in de plaats komt één enkele grond duurzame ontwrichting van het huwe lijk, hetgeen door een van beide echt genoten of door beiden samen kan wor den gesteld. Dit laatste betekent het einde van „de grote leugen". Wanneer beide echtgenoten tct de conclusie zijn gekomen dat hun huwelijk definitief schipbreuk heeft geleden, zal voor het verkrijgen van echtscheiding niet meer de een de ander behoeven te betichten van overspel. In plaats daarvan kunnen zij samen stellen dat hun huwelijk duurzaam is ontwricht. Daarbij zullen zij tegelijkertijd moeten zeggen hoe zij zich de voogdij over hun kinderen en hun onderlinge financiële betrekkingen voor de toekomst voorstellen Bij het vaststellen van duurzame ont wrichting oordeelt de rechter over een beslaande toestand, waarvan hij in de regel niet verplicht is de oorzaak te onderzoeken. Die oorzaak kan volgens het ontwerp slechts in het geding ko men bij een eenzijdig verzoek tot echt-' scheiding, wanneer de andere echtge noot zich niet daarbij neerlegt, maar de ontwrichting ontkent of stelt dat de verzoeker de ontwrichting in overwe gende mate heeft veroorzaakt. In deze gevallen kan het verzoek worden afge wezen. De voornaamste voorstellen van het wetsontwerp zijn Duurzame ontwrichting van het hu welijk is de enige grond zowel voor echtscheiding als voor scheiding van tafel en bed. Echtscheiding kan als regel eerst worden uitgesproken na een procedure van één jaar en nadat het huwelijk tenminste twee jaar heeft geduurd. Echtscheiding en scheiding van ta fel en bed worden ingeleid door een verzoekschrift in plaats vr: door een dagvaarding. Een verzoek kan zowel door de bei de echtgenoten samen als door een v~n hen beiden worden ingediend. Bij een tweezijdig verzoek wordt de echtscheiding uitgesproken indien de echtgenoten een jaar lang in het ver zoek volharden. Een eenzijdig verzoek tot echtschei ding of tot scheiding van tafel en bed wordt afgewezen, wanneer de andere echtgenoot de ontwrichting ontkent en de verzoeker er niet in slaagt die te bewijzen. Een eenzijdig verzoek tot echtschei ding wordt ook afgewezen om de re den dat de duurzame ontwrichting in overwegende mate aan de verzoeker te wijten is en de andere echtgenoot zich daarom niet bij de echtscheiding wil neerleggen. Dit verweer kan niet wor den opgeworpen tegen een verzoek om scheiding van tafel en bed. Na scheiding van tafel en bed kan een huwelijk worden ontbonden op ge zamenlijk verzoek na één jaar; op een zijdig verzoek na vijf jaar. De verplichting om na echtschei ding of scheiding van tafel en bed te voorzien in het levensonderhoud van de andere echtgenoot, wórdt losgekoppeld van de vraag wie schuldig is aan de scheiding. 1

Soester Courant | 1969 | | pagina 3