met de zomer tn het hoofd :(en Modebewust Zweden PIJ eet gezond in de zomer! IMPERIAL JR M. ster J, fsfandig :DEN ■krant aangebroken Moeilijke kinderen De „ijstijd" is weer i houden. r bellen) gewenst, g in een e richten 02155-6154 p. maand maand 5UM 50-17518 en knippen. 4. TEN, lerares lij. if. 6069. bevat calcium, zwavel en andere ma terialen die voor de instandhouding van het gezonde gebit van belang zijn. Ook het geloof, dat ijs dik maakt be rust op een legende. Een normale por tie ijscream bevat omstreeks 150 ca- loriën en vult de maag met hoogwaar dige voedingsmiddelen. Men zou, theo retisch, op een ijsdieet zelfs een ver mageringskuur kunnen baseren. Maar dan zou men van het goede weer teveel krijgen! We zien soms hoe in eenzelfde gezin het ene kind veel moeilijkeris dan het andere. Dit kan heel wat oorzaken hebben. Het kan zijn dat de gezond heid iets te wensen over laat, zonder dat er direkt aanwijsbare symptomen zijn. Toch is het bij een bijzonder moei lijk kribbig kind niet kwaad er eens extra op te letten of er een doktersbe zoekje aan te wagen. Het kan ook zijn dat het kind door een of andere oor zaak oververmoeid is geraakt. Als het lichamelijk of geestelijk wat minder bevoorrecht is dan broertjes en zusjes of de kameraadjes en het kind toch graag wil meekomen zal het zich een extra inspanning getroosten die mis schien pas op den duur voelbaar en merkbaar wordt. Hoewel ouders uit 'n gevoel van rechtvaardigheid geneigd zijn al hun kinderen met eenzélfde maat te meten kan het toch gebeuren dat van het ene kind de aangeboren aard veel meer met hun eigene over eenstemt dan van het andere. Daar door voelt het ene kind meer als „ge makkelijk", het andere als „vreemd" aan, omdat ze het ene in het hele op treden zowel ten goede als ten kwade beter begrijpen. Doch werkelijke ouder liefde zal blijven streven naar dit be gripook als het niet zo op een pre senteerblaadje wordt aangeboden. Het kind heeft zichzelf niet gemaakt en erfelijke factoren kunnen soms ge slachtenlang verborgen blijven om op eens weer op te duiken. Er wordt wei eens een grapje gemaakt over zulke „onbegrepen kinderen" en we moeten er natuurlijk ook niet te gauw een ro mantisch drama van maken, maar evenmin kunnen we zulke dingen ge heel wegcijferen als de uitingen ern stig genoeg zijn. Zeker is dat we met heftig reageren, met schreeuwen en te zware straffen weinig succes zullen hebben. Een moeilijk kind heeft het in de meeste gevallen ook moeilijk met zichzélf. Het is daardoor alleen al ner veuzer dan een kind dat soepel en vro lijk door zijn dagen rolt. Met veel ver bieden, een korzelige toon en ongeduld maken we het. kind alleen nerveuzer en geprikkelder, zal het zich steeds eenzamer gaan voelen en wordt de kwaal van kwaad tot erger. Natuur lijk moet ook een moeilijk kind en menig kind wordt door veriuennen moeilijk gemddkt z'n gretizen ken nen en de vaste leiding van vader en moeder voelen, maar overigens zal 'n rustige liefdevolle houding de beste re sultaten opleveren. JETTY Als we in Nederlandse modekringen ons oor te luisteren leggen zouden we mak kelijk de indruk kunnen krijgen dat al 't nieuws op het gebied van de dameskle ding afkomstig is van Franse, Italiaanse, Duitse en hoogstens nog een enkele Britse modekoning. Maar dat ook de Zweedse vrouwen modebewust zijn, dringt slechts tot heel weinigen van ons door. En toch Is dat wel degelijk het ge val. Zo heeft Hettemarks Konfektions AB, Enköping (Zweden) o.m. dit seizoen furore gemaakt met haar „Puzzle"-col- lectie, bestaande uit acht stukken in elke serie, acht stukken welke naar geheel eigen verkiezing en behoefte met elkaar kunnen worden gecombineerd. Op de bijgaande foto met de twee jonge meis jes zien we uit deze collectie een blou- son, een rok en een regenmantel, af komstig van een set die wordt geken merkt door een grote, afgeronde kraag en ronde zakken, afgewerkt met een za delsteek. De stof is zandkleurige, ge makkelijk te verzorgen poplin van Da- cron polyestervezel en katoen, vervaar digd door Stoffel, Zwitserland. De twee de foto toont een „stokers-overall", ver anderd in een mode-artikel, waardoor 't een oharmant kledingstuk is geworden «voor de fiets, de golfbaan of de week end-wandeling. U zult het, nadat u de modellen aandachtig hebt bekeken met mij eens zijn dat de Zweedse mode-ont werpers er óók wel wat van kunnen. Het witte kraagje, de dito manchetjes en het (loze) zak- klepje verhogen de jeugdige charme van deze dernier cri-pulli met sportief dessin en modieuze ritssluiting. Het even praktische als flatteuze kleding stuk is gemaakt van wasbare wol-bouclé. Het is een Bleyle-mo- del. (Foto: Lauten- bacher) Het ijsje is in deze tijd van het jaar de meest gebruikelijke versnapering. Te veel ijs is, evenals alles wat men te veel gebruikt, schadelijk. Maar heeft 't ook een schadelijke werking bij matig gebruik? Neen, zeggen de medici. Se dert enige jaren is de bereiding van spijsijs zeer veel verbeterd. Zij ge schiedt uitsluitend met gebruikmaking van gepasteuriseerd materiaal. Het bacteriënvrije ijsje is te beschouwen als een nuttige aanvulling van het me nu. Uit melk vervaardigd ijs bevat alles gewichtige voedingsstoffen die men ook in verse melk aantreft. Dat het ijsje de maag een ongewenste koude-schok zou berokkenen is onjuist. IJs bereikt via de slokdarm de maag op de juiste temperatuur voor een goede vertering. Wie pijn in het gebit krijgt bij het eten van ijs moet naar de tandarts. Het is een zeker teken van zich ontwikkelend tandbederf, maar in het geheel geen argument tegen het gebruik van ijs. In tegendeel: van melk vervaardigd ijs DOE LANGER MET UW (VALSE) HAAR Wilt u uw haarstukje langer mee la ten gaanf Let dan op het volgende: Ook vals haar moet „ademen". Daar om moet een haarstuk nooit luchtdicht in een plastic zak worden bewaard. Het moet telkens na het dragen krach tig worden geborsteld en ingerold. Dit laatste geeft het haar meer weerstand. Zo mogelijk moet u het haar niet zelf wassen. Het is voldoende het élke zes weken met een spray te bespuiten en daarna te borstelen. Iedere drie of vier maanden kunt u dan een mooi haar. stuk het best even bij de kapsalon langs brengen voor een „grote schoon maakbeurt". Des te langer heeft u er plezier van! ten; vlees en gevogelte en zeevoedsel. Voedzame snacks voor Misschien regent het wel bakstenen als u dit mode-artikeltje leest; misschien zit u ook wel te puffen op uw zonnige balkon of terrasje. Laten we het laatste maar hopen en anders gedul dig uitzien naar beter weer. Er komen nog wel een paar zo merse avonden, al was het alleen maar om u het verschil goed duidelijk te maken met de avonden (dagen en misschien wel weken) daarna. We nemen dus aan dat het jurkje zonder mouwen-weer is, weer voor strandpakjes en miniscule bikini's. Dat betekent uitermate geschikt weer voor kleine tuinpartijtjes. U hebt natuurlijk al gemerkt dat er dit jaar door de modeza ken een veelheid op het gebied van zomeravondkleding is ge bracht: fijne met de hand geborduurde bovenlijfjes; mousse line crêpe-jurken met wijde pijpbroeken in exotische tinten; brede sjaals die lang afhangen en die desnoods ook om het hoofd gedrapeerd kunnen worden. En dan natuurlijk haar- stukken, die het kapsel helemaal kunnen .veranderen. Denk u erom dat veel kleuren en bloemen in het haar erg zomers staan en het kapsel goed tot zijn recht doen komen. ,,Met de zomer in het hoofd" is nog zo gek niet gezegd: als u eerst maar zorgt dat er zomer in uw hart is, stijgt de weldadige warmte snel genoeg naar uw hoofd. Mèt of zonder zon! Rechts: Het geborduurde middenrif 8 tuk je en de kraag maken en breken hier letterlijk de twee avondcreaties. Links: Gewaagd maar wél exotisch is deze avondjurk met mousseline sjaal om het hoofd gedrapeerd. De zomer heeft veel voordelen, maar ook nadelen. Wat het voed sel betreft hebben we het in eigen hand die nadelen op te heffen door rekening te hou den met het verander de voedselpatroon, dat inhaerent is aan dit seizoen. Naarmate het weer warmer wordt, vertonen onze activi teiten, onze gewoontes en ons smaakpatroon een ander beeld. Maar de Kellogg Nutrition Council wijst erop, dat wij moeten eten wat ons lichaam nodig heeft, of het nu zomer of hartje winter is, niet meer en niet minder dan genoeg. Als je in de schaduw ligt te relaxen is het be grijpelijk dat je lichaam niet evenveel calorieën opbrandt als wanneer je actief bezig zou zijn. In tegenstelling hebben sportievèlingên, die al tijd ergens mee bezig zijn, hoogstwaarschijnlijk meer calorieën nodig ter compensatie van hun ver hoogde activiteit. Als je bij grote hitte je toevlucht neemt tot snacks in plaats van se rieus opgezette maaltij den, moet je wel heel ze ker weten of het de goe de soort snacks is. Een verkoelende fx'isdrank bij voorbeeld kan mislei dend zijn! Terwijl er 'n royaal aantal calorieën in kan zitten, vertegen woordigt hij waarschijn lijk weinig voedende ele menten. Bovendien doodt hij misschien je trek in goed voedsel. Iedereen die erop staat maaltijden over te slaan in verband met de warm te, moet zich ervan overtuigen dat de snacks bestaan uit de essentiële voedingselementen die men dagelijks nodig heeft: die elementen die men normaal eet bij ge wone maaltijden. En dat houdt in: melk en melk- produkten; graansoorten en brood; fruit m groen- zomerse dagen zijn bij voorbeeld: vers fruit van het seizoen of vruchten sappen; koud gebraden vlees of gevogelte, in plajes, blokjes of repen gesneden; brekerig-ver- se rauwe groenten zoals tomaten, bloemkool, wor teltjes; gemarineerde ge kookte groenten; koude groenten of groentesoe pen; een schaaltje klaar- om-te-eten graansoorten zoals Corn Flakes met melk en verse bessen of ander seizoenfruit; sel derij stengels gerold in pittige kaas. Of je nu slank bent of niet, actief of passief van aard, de sleutel voor een gezond dieet in de zomermaanden is het besef van persoon lijke voedselbehoeften en hoe daaraan tege moet te komen. Weet je 't niet meer? Vraag dan advies van een dokter. Want het niet-verant- woord veranderen van een voedselpatroon kan leiden tot overmatige gewichtstoe- of afna me en andere voe dingskwalen, die in vloed hebben op hoe je eruitziet, wat je doet. en de manier waarop je omspringt met de zich dagelijks voor doende problemen en probleempjes. Hier is het dan, het recept waar u zo verlangend naar hebt uitgekeken: Crab Imperial. Het is bestemd voor 4 personen en u hebt de volgende in- grediënten nodig: 1 losgeklopt ei, 2 eetlepels mayonaise, Yz theelepel mosterd, zout I en peper naar smaak, 1 blikje crab (plm. 185 g) - eventueel zalm of tunavis, 2 eetlepels fijngesneden paprika, 1 kop Corn Flakes Ien 1 eetlepel mayonaisesause of slasaus. Meng de eerste 5 ingrediënten en schep er de vis en de paprika doorheen. Verdeel het mengsel over 4 beboterde schelpen (of doe het in een bebo- terde vuurvaste schotel van plm, 13 cm middellijn). Maak de Corn Flakes fijn, roer er de mayonaise of slasaus doorheen en bedek de schelpen (of de schotel) met dit mengsel. Warm serveren met b.v. toast, geroosterd- of stokbrood. Oventijden in de gasoven zonder thermostaat: verwarm de oven 7 minu ten voor, zet de schelpen op het rooster bovenin de oven, temper de vlam- men tot klein en laat gerecht plm. 20 minuten in oven staan; In gasoven met thermostaat: op het rooster bovenin de oven plm. 20 min. op cijfer 3 of 4 (het is aan te bevelen de oven eerst 10 minuten op deze stand te laten branden) In de elektrische oven met 2 ovenschakelaars: op het rooster bovenin de oven plm. 15 min. Bl-03, plm. 5 min. beide uit; In de elektrische oven met temperatuurregelaar: op het rooster bovenin de oven plm. 20 min. op 175eC (voorverwarmen op deze temperatuur tot signaallampje uitgaat).

Soester Courant | 1969 | | pagina 7