Soest nu Soest toen - Het oog gericht op Mosje Dajan NIEUW KEURSLIJF Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Werkzaamheden aan de Vredehofstraat worden stevig aangepakt WEERBAAR ZIJN ZOETE PRIJZEN MOED OM WIJS TE ZIJN Vrijdag 3S ugnstus 1969 -18e jaargang 110. ii.1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het water in het Soester Natuurbad voldoet aan de eisen Collecte Koningin Wilhelminafonds Goed wonen expositie Buit terecht maar eigenaar spoorloos Inwoner van Soest in '1||J Achterveld verongelukt Hond veroorzaakt ongeval De Israëlische socialisten hebben de ver kiezingen al gewonnen voor ze gehouden zijn, dankzij het besluit van Mosje Da- jan om in geen geval met een eigen Rafi-lijst uit te komen. En Rafi had alleen enige kans op het veroveren van zetels met een populaire lijsttrekker als Dajan. Een andere hebben ze niet. Dat Dajan nee heeft gezegd, zou ver klaard kunnen worden met een les uit de geschiedeni ook Ben Goerion heeft eens geprobeerd met een afgescheiden groep de verkiezingen in te gaan. Toch een zeer populair man, maar het werd een geweldige nederlaag. Maar Dajan heeft zijn blijven binnen de partij wel duur laten betalen. Terwijl men op het partijcongres hierover nog een beetje vaag bleef, blijkt dat het partijbestuur - en dat wil in deze voornamelijk zeg gen premier mevrouw Golda Meir - een aantal ideeën van Dajan heeft overge nomen. Wat Dajan wil, is concreet dat Lsraël zelf zijn nieuwe grenzen vaststelt en dan wel zodanig, dat een eventuele aan val van Arabische buren er niet ge makkelijker op wordt. Dat wil zeggen, dat de oude stad van Jeruzalem - iels waarover heel Israël het wel eens is - niet de enige aanwinst moet blijven na de zesdaagse oorlog. De heuvels van Golan bij Syrië, de Ga- zastrook aan de Egyptische zijde moeten gewoon maar ingelijfd worden, meent Rafi en voor de westelijke Jordaan- oever moet zo'n formule gekozen worden dat daar in elk geval geen Jordaanse of andere troepen terugkeren. Vooreerst moet Israël, naar Dajans mening die nu wel overgenomen schijnt door het partijbestuur, beginnen nederzettingen te stichten in de bezette gebieden. Abba Eban, de minister van buiten landse zaken, is tegen dit soort plannen. En wel omdat daardoor iedere moge lijkheid wordt afgesneden ooit nog eens tot een accoord te komen. Het plan Da jan immers houdt in dat niet meer on derhandeld kan wordenJordanië, Sy rië en Egypte mogen alleen maar be rusten in het definitieve verlies van enig grondgebied. Eban meent dat Israël zich zoiets niet kan permitteren en op de langere ter mijn heeft hij ongetwijfeld gelijk. Als Israël niet tot in lengte van dagen in staat van oorlog wil leven, zal op de een of andere manier een akkoord tot stand moeten komen. Hetzij afgedwongen door bijvoorbeeld de grote vier, hetzij bereikt aan een conferentietafel. In zo'n akkoord is annexatie, zoals Da jan beraamd, onmogelijk in te bouwen. Dajan denkt kennelijk dat Israël al tijd alleen maar op eigen kracht moet vertrouwen en op niets anders. Eban daarentegen ziet de noodzaak voor een akkoord omdat Israël dan wel op dit moment sterker mag zijn, maar dat op de duur de numerieke en ook financiële superioriteit van de omringende vijan den daar een eind aan moet maken. Dajan kan voor de onmiddellijke toe komst Israël wat meer veiligheid geven. Eban denkt op langere termijn. En hij moet betreuren dat Dajans politieke ze ge de toch al geringe kansen voor een oplossing van de problemen van het na bije oosten nog geringer maakt. KANTMAN De discussie over het sociaal-economisch beleid is met de publicatie van het jong ste SER-rapport nog niet geëindigd. Zo wel deskundigen als pressiegroepen gaan voort met het bestoken van regering en volksvertegenwoordiging, teneinde nog correcties aan te brengen. Vermeldens waard in dit spel is de poging van prof. Van Esveld, deskundige op het terrein van lonen en arbeidsvoorwaarden. Deze hoogleraar meent dat er een wer kelijke vrede tusen regering en be drijfsleven zal worden bereikt wanneer er een klein overlegcollege in het leven wordt geroepen dat het kabinet infor meel moet adviseren over zijn te vol gen economische en loonpolitiek In dit college zouden vertegenwoordigers van de regering, de directeur van het Cen traal Planbureau, de voorzitter van de S.E.R. en drie vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid moeten zete len. Alleen op deze wijze zouden betrok kenen het samen kunnen klaarspelen 's lands economie in het rechte spoor te houden. De vakbeweging heeft de plannen van prof. Esveld al afgewezen. Wij volgen daarin gaarne. Wij bezitten in de Stich ting van de Arbeid en de SER een paar uitmuntende adviescolleges. Uitbreiding daarvan is overbodig en bemoeilijkt de slagvaardigheid van het kabinet. Alleen het college van ministers regeert het land onder controle van de Staten-Gc- neraal. De democratie zou langs een om weg om zeep geholpen worden wanneer de regering wordt ingesnocid in een keurslijf van adviescolleges. Men mag adviseren wat men wil maar het kabi net moet het beleid uitstippelen, reke ning houdend met nationale en inter nationale verhoudingen Wil men de bewindslieden voortdurend op de tenen gaan staan. -Jan is het duidelijk dat geen staatsman van allure bereid is verantwoordelijkheid te dragen. Er is nu reeds gebrek aan regeerkracht. Moe ten wij de democratie nog verder ver zwakken SOESTER OURANT Abonnement per twartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Er gaan geruchten, steunende op een niet geverifieerde publicatie in een en kel streekblad, dat het zwemwater van het Soester Natuurbad geinfecteerd en het bad daarom voor het publiek ge sloten zou zijn. Deze geruchten missen elke grond. Het water van het Soester Natuurbad heeft steeds voldaan en voldoet ook thans aan de eisen. De laboratoriumrapporten, die ook worden toegezonden aan de Geneeskundige Inspectie van de Volks gezondheid, liggen ter inzage op het bureau van de stichting en bij de chef zwemmeester. Dezelfde plaats nu. Gedurende de maanden augustus en sep tember wordt in „Goed wonen" te Soes- terberg weer een expositie gehouden. Hij omvat wandkleden (textiel-collages) van meertje kaal, zeefdrukken, aqua rellen en tekeningen van harry visser, tekeningen en gouaches van herman ader, olieverven, tekeningen en aqua rellen van klaartje de jong, in de sector beeldende kunst. Daarnaast is er een groots opgezette pre sentatie van keramiek van Mobach, ge combineerd met bloemdecoraties van de stijlgroep bloembinderij. In de afdeling meubelideeëneen set „zitblokken" van Ole Jorgensen, uit één stuk gegoten fiberglasmeubelen van Sa- poritti, waarbij kindermeubelen, kan toormeubelen en enkele zitkamerelemen ten. Door werkzaamheden, verbonden aan het leggen van riolering, waarvan een ge deelte van de Vredehofstraat tot op heden toe nog steeds was verstoken, en het daaraan volgend aanbrengen van een geheel nieuw wegdek, is het verkeer, uit gezonderd de bromfietsers en de fietsers die via enorme borden worden omgeleid, in een benauwde situatie terecht gekomen. Vooral tijdens de spitsuren onder vindt het verkeer grote moeilijkheden, die vooral worden vergroot, wanneer één of meer auto's, komende uit de richting van het palcis, de Koninginnelaan op willen rijden. In het bijzonder de vrachtauto's die richting industrieterrein gaan veroorzaken de opstoppingen. Het getuigt in ieder geval van overleg dat met de werkzaamheden is gewacht tot na de vakantieperiode. Eindelijk komt er dan eens een stem uit het grote, grauwe midden. De massa neemt het niet langer, dat nu eens extreme krachten van links en dan weer eens uitschieters van rechts de dienst willen uitmaken en ageren, zo genaamd uit naam van allen. Drie grote organisaties van ervaren mensen uit het verzet sloegen de handen ineen en richtten de Stichting Geeste lijke Weerbaarheid op Staatssecretaris Borghouts, die zelf een flink aandeel had in de strijd tegen de nazi-overheer sing in ons land, kwam met het idee iets tegen de linkse en de rechtse in timidatie en terreurmethoden te gaan doen. Begonnen wordt met een eigen orgaan, Basis. Natuurlijk kan de tegen actie slechts gebaseerd zijn op een be tere voorlichting van het volk en voor al van de jeugd. Ook de ouders kun nen al meewerken aan de doelstellingen, bijvoorbeeld door hun kinderen meer te vertellen van de toestanden in dictato riaal geregeerde landen en de wandaden van extremistische figuren. Het bouwvakoproer in Amsterdam, dat uitliep op een ultra-linkse revolutierel, en diverse demonstraties van verschil lende extreme groepen bewezen al, dat wij in ons land op onze democratie moeten passen. Wij zullen werkelijk geestelijk weerbaar moeten zijn. Wij mogen niet - als in andere landen ge beurde - de revolutie over ons heen laten komen zonder daar iets tegen te ondernemen. Het is nu nog niet te laat. Als wij apatisch afwachten, zijn wij onze democratie niet waard De suikeroorlog heeft de kruideniers van ons land in beweging gebracht. Door een absurde prijsverlaging hoopte een aantal ondernemers de klanten te trekken. Als die klanten nu maar prijs bewust zijn en goed dóór hebben, dat het er om gaat hen in de concurrerende winkels óók de duurdere artikelen te laten kopen. Veel kwaads steekt er overigens niet in. De suikerslag valt echter op, omdat wij niet meer gewend zijn, dat er iets nuttigs zo goedkoop (en te geef) wordt aangeboden. We zijn murw gemaakt door de vele, minder opvallende prijs verhogingen. Het wordt langzamerhand tijd, dat er weer eens prijsverlagingen I komen. Een gezonde concurrentie kan de I prijsverlaging bevorderen. De traditionele collecte ten behoeve van de kankerbestrijding zal dit jaar plaats vinden in de weken van 25 augustus tot 8 september a.s. Tevoren worden door de posterijen col lectezakjes huis aan huis bezorgd. Het collecteren bestaat dus uit het ophalen van deze, naar wij hopen, goed gevulde zakjes. Het plaatselijk comité voor het organi seren van deze collecte doet een drin gend beroep op u, uw medewerking te willen verlenen tot het slagen van deze collecte en zich als collectant(e) op te geven bij mevr. A. B. van Bosbeek-Co- pier, Eikenlaan 49, of de heer L. Dijks hoorn, Steenhoffstraat 56, telefoon 2691 (Bondsspaarbank). Dc Soester Kei op de hoek Prins Hendriklaan Anna Paulownalaan 50 jaar geleden. De expositie is dagelijks open van 10-17 uur, 's zondags van 14-17 uur, en duurt tot 17 september. Het is de een-en twin tigste goed wonen expositie sinds 5 mei 1967. De hoofdinspecteur van politie te Soest verzoekt de eigenaar of eigenaresse van een dinsdag 5 augustus j.1. vanaf de speelweide achter de duiktoren van het Soester Natuurbad gestolen transis torradio zich zo spoedig mogelijk met de afdeling recherche van de Soester politie in verbinding te stellen. Zoals wij reeds eerder meldden, werd enkele dagen geleden in Amerfoort een man uit die plaats aangehouden, die een groot aantal diefstallen uit zelfbedie ningszaken in Soest, Hilversum en Amersfoort had gepleegd. Tevens bleek hij in het natuurbad een radio gestolen te hebben. Deze radio is nu terecht, maar nu moet men de eigenaar nog zien te vinden. Het is opmerkelijk hoeveel aandacht er besteed wordt en hoeveel invloed daar door schijnt uit te gaan van enkele oppositionele studenten- en andere jon gerengroepen. Hun eisen en hun acties verkrijgen brede publiciteit, louter om dat het nieuws is en de kranten er wel aandacht aan moeten besteden. Dit wekt dan de indruk alsof de hele jongerengemeenschap in ons land in een staat van oproer is, alsof hun verlangens en eisen hoognodig ingewilligd moeten worden, want anders gaat het vader land ten gronde. Ze doen het voorkomen alsof hun eisen de noodzakelijke verbe tering betekenen van onze democratische maatschappij, die volgens hen bezig is onder onze handen te verrotten. Worden die eisen voor meer inspraak, medebeslissingsrecht, studieloon, eigen huisvesting en wat dies meer zij niet op korte termijn ingewilligd, dan zijn zij bereid tot harde, buitenparlementaire strijd, een ontwrichting van bestaande toestanden, Velen, binnen en buiten de politieke par tijen, laten zich door die van een hoge toren geblazen eisen intimideren. Zij zijn bang de jongeren te frustreren en wil len toegeven om ergere demonstraties dan zich reeds voordeden te voorkomen. Door de publiciteit die de jongerenacties krijgen, komt het hun voor alsof er daarnaast niets anders meer bestaat. Alsof de om inspraak enzovoort roe pende groepen alle jongenen in Neder land zouden omvatten. Alsof de maat schappij dus niets anders overblijft. Zij schijnen de vernieuwing te zijn die komen moet. Aan wat is zal inderdaad wel het nodige mankeren, anders zouden die jongeren niet zo te keer gaan, dus is het maar 't beste om de geëiste ver anderingen maar zo gauw mogelijk uit te voeren. Zij zijn, vooral ook uit politieke over wegingen, geneigd daaraan steun te ver lenen. En evenmin als die jongeren schijnen zij de konsekwenties van de eisen te kunnen of willen overzien. De universi teiten moeten dan maar mede door de studenten geleid worden, dat zal demo cratisch misschien wel juister zijn. Die hoogleraren doen ook vaak zo eigen gereid en hooghartig. Laten die jongens maar meebeslissen het is de geest van de tijd. Het begint er op te lijken alsof bijna niemand zich meer afvraagt of dit in derdaad wel zo juist zou zijn, zo goed zou werken, een democratischer instel ling waarborgt. Het begint er ook op te lijken alsof alleen nog maar de betrekkelijk weinige oppositionele jon geren in tel zijn en men, dankzij hun luidruchtigheid en optreden, helemaal over het hoofd ziet, dat zij maar een kleine minderheid van alle Nederlandse jongeren vormen. Dat naast deze groe pen er veel meer staan, die rustig hun weg bepalen. Die zijn ook niet wars van vernieuwing, maar die wachten daarvoor de tijd af of zij zijn tevreden met een ideeënbus of een hearing. Het is absurd dat men gehoor geeft aan de eisen om studenten mee te laten beslissen over de aanstelling van hoog leraren en andere wetenschappelijke me dewerkers. Hoe kunnen die jongens daarover medebeslissen Hoe kunnen zij beoordelen hoe een hogeschool, een universiteit zakelijk en ten aanzien van het personeel geleid moet worden Ieder weldenkend mens beseft, dat daar voor een weldoorwrochte studie en veel ervaring nodig zijn. Maar de eisen krijgen in bepaalde kringen steun. En dat is misschien niet omdat men het er zo mee eens is als men laat voorkomen, doch uitsluitend omdat het oppositioneel is. Dat staat „modern", dat kan poli tieke winst betekenen en daarom is het voordeliger er zich achter te stellen. Doch daar zijn die duizenden andere studenten die niet zo oppositioneel zijn ingesteld, niet mee gebaat. Hun studie tijd, hun toekomst dreigt in gevaar te komen door de ontketende acties. Nog roeren zij zich niet, omdat dit niet in hun aard ligt, omdat zij nog vertrou wen hebben in het bestaand gezag om de zaken naar redelijkheid te regelen. Maar het is bekend, dat bij velen van hen het geduld opraakt. Dat zij de acties, die vertragend op hun studie en hun toekomst werken, beu zijn. Wanneer zij er zich ook georganiseerd tegen zouden gaan roeren, dan betekent dit het falen van hen die thans de leiding in handen hebben, dan juist kan de chaos ontstaan, die de oppositio- nelen wensen en waartegen met meer moed zou dienen te worden opgetreden. Laten we hopen, dat die moed tijdig kan worden opgebracht en men niet ter- wille van politiek opportunisme eisen zal steunen en er aan toegeven, die de wetenschapsbeoefening in ons land, waar een groot deel van onze economie op moet steunen, in het slop zou doen raken. Moge men de moed vinden wijs heid en ervaring te doen zegevieren. Bij een verkeersongeval in Achterveld is dinsdagavond de 32-jarige onderne mer P. F. de Ruiter uit de Van Goyen- laan in Soest om het leven gekomen. Hij raakte in een flauwe bocht van de Hessenweg met zijn wagen in de berm, reed tegen een paar betonnen paaltjes, waardoor de wagen onbestuurbaar werd en kwam tenslotte met een daverende klap tegen de zijgevel van een boerderij terecht De zijgevel van de woning stort te geheel in. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat men de bestuurder, die afschuwelijk bleek te zijn verminkt, uit de onder het puin bedolven auto heeft kunnen halen. De heer De Ruiter heeft volgens de politie met zeer grote snelheid gereden. O Op de Wieksloterweg veroorzaakte een klein hondje zondagmiddag een onge val. Het dier stak juist de straat over, toen de 18-jarige glazenwasser E. K. uit Soest op zijn bromfiets passeerde. K. remde krachtig en wist het hondje ook te ontwijken, maar door de plotselinge manoeuvres kwam hij wel ten val. K. liep daarbij verwondingen op aan zijn linker knie en beide handen. Hij is voor behandeling naar dr. Stro band gebracht. Later mocht hij weer naar huis. Het hondje was eigendom van de heer C. L. aan de Wieksloterweg. Hij was verzekerd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1