!lSI Garage Stam GEMEENTERAAD ANTWOORD WINKELIERSVERENIGING OP VRAGEN OVER ENGWEG N!EUW! EGvSETTEN GEEN DUITSE NUMMERS Gevaarlijke situatie op Soester Hoogt Voor uw razendsnelle Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Ideaal onder uw broekpak MHÏM1 luml Najaars- of Wintervakantie Openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten mode VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 Ofschoon er wonderlijk genoeg nog wei nig ongelukken gebeuren is het Soester Hoogt een van de gevaarlijkste punten in de gemeente Soest. Een weg die met een vrij scherpe onoverzichtelijke bocht met een relatief hoog stijgingspercentage over een berg loopt, draagt al niet bij tot de verkeersveiligheid. Maar de situa tie is nog aanmerkelijk verslechterd, sinds men aan weerszijden van de Van Weerden Poelmanweg een parkeerterrein heeft aangelegd voor de bezoekers van het theehuisje en het recreatiegebied in de omgeving. Dat alles zou nóg niet zo erg zijn geweest, wanneer niet de op en afritten naar en van deze parkeerter- terreinen op de meest ongelukkige plaatsen waren aangelegd. Precies bo ven op de berg bevinden zich een op en een afrit Het spreekt vanzelf, dat daar zich de meest gevaarlijke situaties voordoen, mede ook omdat ter plaatse over de Van Weerden Poelmanweg met een snelheid van 70 kilometer per uur mag worden gereden. Njeuwerhoekplem 1 Soestdijk - tel. 02155 - 2850 Wanneer men de gedragingen van de weggebruikers gadeslaat, dan valt het op, dat automobilisten, die in Soest onbe kend zijn, in eerste instantie de inrit van het parkeerterrein (niet al te dui delijk aangegeven) voorbijrijden. De meeste problemen levert dat op voor het verkeer uit de richting Soesterberg. De inrit voor dit verkeer bevindt zich onder aan de helling, aan de Soester- bergse zijde. Wanneer men daar nor maal gebruik van maakt, is er weinig aan de hand. Maar, zoals gezegd, deze inrit valt niet al te zeer op (mede ook omdat zij reeds in de bocht ligt en men er met een snelheid van 70 kilometer per uur mag rijden. De ter plaatse onbe kende automobilisten rijden deze inrit dan ook meestal voorbij, remmen af. om tot de ontdekking te komen, dat er bo ven op de heuvel nog een tweede toe gang is. Het eenvoudigst is dan om de rechts gelegen toegang te nemen, maar deze blijkt men dan niet te mogen in rijden. De onbekende automobilist, die toch het theehuisje of het recreatieter rein wil bezoeken, pleegt dan even mid den op de weg te blijven staan (een uit wijkmogelijkheid is er trouwens niet) om te zien of er soms nog een andere mogelijkheid is om zijn auto kwijt te raken. Daartoe staat hij dan gedurende kortere of langere tijd stil op het topje van de heuvel. Weldra ontdekt hij aan de overkant de inrit van het andere parkeerterrein, die hij wel mag inrijden, ofschoon deze inrit is bestemd voor het verkeer uit de richting Soest. Om deze toegang in te gaan zal hij echter een klein stukje achteruit moeten rijden en vervolgens op de smalle weg een zeer scherpe bocht (dus met geringe snelheid) moeten nemen. Het is duidelijk, dat de andere wegge bruikers, zowel uit de richting Soest als Soesterberg onaangenaam verrast kunnen worden, wanneer zij wellicht met een snelheid van 70 km per uur komen aan rijden en dan plotseling midden op de heuvel op het allerlaatste moment een stilstaande, achteruitrijdende of manoeu vrerende auto ontdekken. Uitwijkmoge lijkheden zijn er niet. tenzij op de lin ker weghelft. Voor de onbekende automobilist, die het Soester Hoogt vanuit de richting Soest nadert, is de situatie iets eenvoudiger hoewel nog verre van ideaal. Voor het bewuste parkeerterein treft hij op de helling van de heuvel al eerder een rechts van de weg gelegen (open parkeergelegenheid aan. Wanneer hij echter de inrit naar het afgesloten par keerterrein verderop mist (deze inrit ligt midden op de heuvel), volgt hij onder aan de heuvel dezelfde procedure als de weggebruiker, die uit tegenovergestelde richting nadert en wiens gedragingen en reacties wij zojuist hebben bezien. Het enige verschil is, dat in de andere rich ting deze manoeuvres niet meer boven op de heuvel, maar aan de voet, zij het nog altijd in een zeer onoverzichtelijke bocht, moeten worden verricht. Tot zover het gevaarlijke oprijden van de parkeerterreinen. Maar de uitrit van het oostelijk langs de Van Weerden Poelmanweg gelegen parkeergedeelte midden op de heuvel, is niet veel minder gevaarlijk. Bovendien willen wij nog wij zen op het feit, dat vele bezoekers, die De nieuwe kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken, is.de beste ideeën- bron die u zich kunt wensen. U vindt er duizend en een leuke dingen. Modern, kleurig, fraai van vorm. En Vaak verrassend goedkoop! Zo rond de riks kunt u al kiezen. Kom eens kijken bij Ton Beuken, Gallenkampels- weg 2, of Soestqrbergsestraat 51 Soest-Zuid (bij het busstation) [NII van het oostelijk parkeerterrein gebruik maken, de weg plegen over te steken bij het restaurant, dus op het hoogste punt. wat de verkeersveiligheid ook al niet ten goede komt. Het uiten van kritiek is doorgaans iets makkelijker dan het aangeven van de goede oplosingen of alternatieven. Toch lijkt ons dat laatste in het onderhavige geval niet veel moeilijker. Er zijn o.i. tal van mogelijkheden, die de situatie ter plaatse heel wat kunnen verbeteren. En zij zijn niet eens al te kostbaar. Een eerste vereiste lijkt ons het invoeren van een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur vanaf de bocht bij De Paltz (eventueel vanaf het waterleidingbedrijf in verband met de aanwezigheid van het zwembad; deze laatste mogelijkheid b.v. alleen gedurende de zomermaanden) tot voorbij de helling, ofschoon ook op het resterende gedeelte van de Van Weerden Poelmanweg voorzichtigheid voor de on bekende automobilist geboden blijft voor al in het donker en bij mist. Voorts zal wellicht het verwijderen van de afscheiding tussen de parkeerterrei nen en de eigelijke rijbanen een veiliger gebruik van de parkeerplaats ten goede komen. Daarbij dient er dan wel op ge let te worden, dat de parkeerhavens zo ver mogelijk van de weg komen te lig gen, opdat men nog ruime mogelijkheden tot insteken heeft zonder het verkeer op de rijbaan te hinderen. Een wat min der afdoende en bovendien wat kostbaar der oplossing zou zijn het doortrekken van beide parkeerterreinen langs de Van Weerden Poelmanweg in de richting Soest, waardoor de op- en afritten niet meer midden op de heuvel komen te lig gen, maar op de helling, waarmee de si tuatie overigens nog niet ideaal is. Voorts zal men het parkeerterrein duidelijker moeten aangeven en royalere in- en uitvoegstroken over een grotere afstand moeten maken. Mogelijkheden voldoende en stellig niet al te kostbaar. Het mag enige verwondering wekken dat op en om het Soester Hoogt nog betrekkelijk weinig ongelukken gebeu ren - al werd afgelopen donderdag een nogwel ter plaatse bekend zijnde auto mobilist het slachtoffer van de situatie daar. Toegegeven: vrijwel ieder ongeluk is het gevolg van een menselijke fout. Maar men behoeft het maken van fou ten daarom nog niet in de hand te gaan werken. Gelukkig is de intensiviteit van het ver- Slechts 70 kilometer, maar voor veel automobilisten nog véél te snel. De on overzichtelijke bocht vraagt om volle dige aandacht. Een aardig gezicht wanneer men komt vanuit de richting Soesterberg, doch levensgevaarlijk zijn de in- en uitritten aan weerzijden van de weg. keer over de Van Weerden Poelmanweg nog niet van dien aard, dat politieauto en ziekenauto zich dagelijks naar het Soester Hoogt moeten spoeden. Maar men hoeft ook weer niet te wachten met het dempen van de put tot het kalf ver dronken is. Brigadier B. Snijders van de Soester verkeerspolitie vindt wel, dat de situatie op het Soester Hoogt voor verbetering vatbaar is, „maar er zijn urgentere za ken ten aanzien van de verkeersveilig heid in Soest". Overigens vindt de heer Snijders wel. dat de aanduiding van de parkeerterrei nen verbeterd moet worden, vooral van af de richting Soesterberg. „De hele si tuatie is daar niet ideaal, maar tot dus verre hebben ons eigenlijk geen klachten bereikt. Toch is het wel eens goed, wan neer vanuit de burgerij of door de pers de politie op mogelijke gevaarpunten wordt gewezen. In de toekomst zullen nadere voorzieningen aan de Van Weer den Poelmanweg zeker noodzakelijk zijn Het blijft een moeilijke weg", aldus de heer Snijders. Een deel van de Van Weerden Poelman weg is in onderhoud en beheer bij het rijk, namelijk het gedeelte, dat over het vliegveld loopt. De gemeente Soest wei gert dit deel in onderhoud en beheer van defensie over te nemen, zolang niet de nodige elementaire verbeteringen wor den aangebracht. En tot nu toe heeft het rijk zich bijzonder weinig aan het weggedeelte gelegen laten liggen. De wegmarkering laat te wensen over, er staan borden die al sinds 1 januari van dit jaar geen rechtskracht meer hebben, een „einde" van het ergens van kracht wordende inhaalverbod is nergens te vinden en verlichting ontbreekt geheel. In de afgelopen maanden zijn op twee plaatsen een paar betonplaten nogal on gelijk komen te liggen ten opzichte van de naastliggenden, waardoor er „drem pels" zijn ontstaan, maar ook daarin wordt geen verbetering gebracht. Hier over heeft de politie wel enkele malen klachten gehad. De heer Snijders zou het liefst nu eerst de Beckeringhstraat en de Laanstraat verbeterd zien, een gedachte, waarmee een ieder het eens kan zijn. ..Maar ja het geld hè laat de heer Snijders er wat ontmoedigend op volgen. Onlangs zijn door de winkeliersvereni ging Soest verschillende vragen gesteld over het toekomstige tracé van een vervangende weg voor de drukke en overbelaste rijksweg lb door Soest, dit mede naar aanleiding van de op 10 juni gehouden voorlichtingsavond over dit onderwerp. De raad heeft woensdagav^.-J besloten, op de gestelde vragen onder meer het volgende te antwoorden „Het feit dat op deze voorlichtingsavond ook door deskundigen de weg om de noord veelvuldig is genoemd, heeft te maken met de uitgebreide studie en een aftasting van de mogelijkheden voor de te prefereren verkeersoplossing op de voor de gemeenschap van Soest minst bezwaarlijke wijze. De weg om de noord is om die reden als minder wenselijk naar voren gebracht. Ten aanzien van uw bezwaren en na delen voor de middenstand merken wij op, dat een vermindering van het ver keer over de huidige rijksweg ten ge volge zal hebben, dat juist een groot aantal zaken beter bereikbaar wordt Momenteel is het immers zo, dat het parkeren langs de rijksweg met grote moeilijkheden gepaard gaat. Na soms zeer lang wachten kan het winkelende publiek oversteken. Een en ander bevor dert zeker niet de kooplust. Onderzoe kingen hebben trouwens uitgewezen, dat een aanzienlijk percentage van de inwoners van Soest inkopen buiten de gemeente verrichten. Naar onze mening zal juist een afnemend verkeer de mo gelijkheid scheppen, het kopen in Soest aantrekkelijk te maken. Wij willen geenszins ontkennen, dat er enkele specifieke bedrijven zullen zijn, die mogelijk een zekere terugslag in de omzet zullen ondervinden, doch in zijn totaliteit menen wij een omzetdaling sterk te moeten betwijfelen. Ln de zich sterk ontwikkelende gemeente als de onze zullen zich nu eenmaal veranderingen voordoen. Veranderingen, die de een ziet als een offer, zal de ander als een welkome versteviging van zijn zaak zien. Het inwonertal van Soest stijgt met sprongen, hetgeen naar onze mening juist de winkeliersvereniging moet aanspreken. Nu vraagt u zich af, of de weg om de noord geen betere oplossing is. Wij vinden deze vraag een beetje tegenstrij dig. want in dit geval zullen de winke liers langs de huidige rijksweg ook het doorgaande verkeer moeten missen. U merkt verder op. dat een weg over de Eng het overgrote deel van het toe komstige stadspark verloren doet gaan. Bij de beantwoording van deze vraag willen wij vooropstellen, dat er nim mer sprake is geweest van het afnemen van grond voor het stadspark ten be hoeve van bedoelde weg. Het plan voor de weg was er namelijk veel eerder dan dat voor het park. Bovendien wordt het park vergroot door het vervallen van de Verlengde Talmalaan en de Molen straat tussen de Soesterer.gweg en de Beukenlaan. De totale grootte van het Winkel 's maandags de gehele dag gesloten. KÉLTUM- PLEET en DURFINE CASSETTES JUWELIER HORLOGER S0ESTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) park bedraagt circa 80 hectare (zonder de grond, benodigd voor de nieuwe weg over de Eng en dit is bepaald geen sine cure voor een gemeente, die bedeeld is met zoveel natuurschoon. Ten aanzien van uw suggestie met be trekking tot de financiële aspecten kun nen wij kort zijn. Het rijk wil en gaat de weg om de noord niet aanleggen. Volgens het rijk is hiermede geen enkel rijksbelang gemoeid. Voor de gemeente zit hie derhalve geen enkel financieel belang is. Met u zijn wij het erover eens, dat met alle krachtinspanning er voor gewaakt moet worden, dat Soest leefbaar blijft. Wij kunnen daarom niet instemmen met uw gedachte,een aantal wegen voor het doorgaande verkeer geschikt te ma ker. Afgezien van de kosten, die hiermede gemoeid zijn, willen wij het verkeer in de woonwijken tot het strikt noodzake lijke beperken. Naar onze mening is dit een eerste vereiste voor de leefbaarheid van een woongemeente Uw brief heb ben wij niettemin gezien als een posi tieve bijdrage voor de toekomst van Soest, maar wij hopen, dat deze schrif telijke toelichting u heeft doen begrij pen, dat het standpunt van het gemeen tebestuur na rijp beraad is genomen, waarbij alle aspecten zijn belichta Een gecompliceerde zaak als deze kan de reactie van „waarom nu" wekken. Wij hopen echter, er in geslaagd te zijn, de twijfels bij u weg te nemen". Aldus de gisteren aan de Winkeliers vereniging „Soest" verzonden brief. Het gestelde in de brief was voor de heer J. K. de Bruin (V.V.D.) aanleiding om zich af te vragen, of het rijk aan een weg om de noord eventueel ook financiële medewerking zou verlenen. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt ver wachtte dat dat alleen het geval zou zijn, wanneer het rijk ook de voorkeur aan die weg zou geven. De raad hechte woensdag ook zijn goed keuring aan de concept-brief, die aan het bestuur van de plaatselijke V.V.D. zal worden gezonden in antwoord op een Waarom wachten bij de kapper? Maak een (telefonische) afspraak AVIA DIEC ^0^, "DE KC ^>^4 AFD. KAP AVIA DIENSTEN CENTRUM ■DE KORTE DUINEN" AFD. KAPSALON EN SHOP BIRKSTRAAT 100 SOEST TELEFOON,(02155) 544? ONZE REISPROGRAMMA'S ZIJN UIT! Steenhoffstraat 9A V.V.V.-gebouw telefoon 6571 aantal door deze partij gestelde vragen. In de oorspronkelijke tekst, die reeds de vorige raadsvergadering werd behandeld, maar op verzoek van de heer De Bruin nog niet werd vastgesteld, is op voor stel van de raadsfracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de Protestants Christelijke Partij en Binding Rechts de volgende wijzigingen c.q. aanvullingen aange bracht. „De raad heeft echter bezwaar tegen de voorstelling van zaken door de V.V.D., dat het college van burgemees ter en wethouders, tegen de wil van de raad in bepaalde voorbereidingen zou treffen en dat de raad dat zou accep teren, Daardoor wordt op de raad he,t stempel gedrukt van een verzameling ja-knikkers. Als men nu meent, de de mocratie in het geding te moeten bren gen, dan is het een regelrechte onder mijning van de democratie om op on juiste gronden de waarde van een ver tegenwoordigend lichaam aan te tasten". Bij de behandeling van de brief in de vorige raadsvergadering kwam mevr. Polet (P.v.d.A.) met deze aanvulling. De heer De Bruin wenste een en ander eerst op papier te zien om zich een wat gefundeerder oordeel te kunnen vormen, om welke reden hij een maand uitstel van de behandeling vroeg en kreeg. Afgelopen woensdag zei de heer De Bruin, dat de P.v.d.A.-fractie de V.V.D. met deze aanvulling heeft willen over vallen. Er was van deze opzet overigens weinig terecht gekomen, omdat de heer De Bruin zei, voor de aanvang van de vorige raadsvergadering al van deze voorgenomen wijziging op de hoogte te zijn gesteld. De liberale fractieleider zei voorts, dat het hem van de P.v.d.A. - die destijds zo sterk zijn afkeuring heeft uitgesproken over het feit, dat twee leden van de Boerenpartij naar een an dere partij overgingen (Binding Rechts) zonder hun zetels beschikbaar te stellen zeer tegenviel, dat puist deze partij voor steun van het ammendement bij Binding Rechts had aangeklopt. „Het is juist Binding Rechts", die het minste recht van spreken heeft over de democratie", meende de heer De Bruin. En van de fractieleider van de K.V.P. was het hem tegengevallen, dat hij met het voorstel van mevr. Polet was mee gegaan. In antwoord hierop zei mevr. Polet: „Wij kunnen niet blijven omzien in wrok. We accepteren Binding Rechts, ofschoon wij een andere keuze hadden gedaan. Maar dat blijft voor de ver antwoordelijkheid van de betrokkenen zelf", aldus mevr. Polet, die stelde, dat het allerminst de bedoeling was geweest, om de V.V.D. met het ammendement te „overvallen". Brief en wijziging werden overigens zonder hoofdelijke stemming geaccep teerd. Ook de heer De Bruin had geen bezwaar tegen de brief en de aan vulling daarop ..als mening van een deel van de raad". Dr. Berkelbach van de,r Sprenkel achtte het wel wenselijk, dat in de brief dui delijk gesteld moest worden, wat de raad bedoelde, „want voor verschillende mensen moeten we duidelijk maken dat er een verschil is tussen democratie en demagogie". Als de Nederlandse nummerborden op de auto's dan reflecterend moeten wor den uitgevoerd, zoals de regering wenst, is het belangrijk ook goed te over leggen welke kleur moet worden geko zen. Het wetsontwerp in voorbereiding spreekt van zwarte letters en cijfers op witte, reflecterende platen. Het Duitse model dus. Nog maar kort geleden is na jarenlange proefnemingen overtuigend bewezen, dat oranje beter opvalt in het verkeer. Als het er dus om gaat, voertuigen bij donker zo goed mogelijk te doen op vallen, zou het voor de hand liggen juist die reflecterende nummerplaten in oranje uit te voeren. Dat toont de naderende weggebruikers beter dan het veel voorkomende wit langs de wegen aan, dat er een obstakel voor hem staat of rijdt. En bovendien blijft er dan een duidelijk onderscheid met de Duitse nummerpla ten. Want het kan onprettig zijn voor Nederlanders, als zij in bepaalde landen voor Duitsers worden aangezien. Engelse romans Armstrong, Lemon in the basket. Durrell, Punc. Wilson, The glass cage. Burgess. Enderby Outside. Hunter. Last summer. Keating, Inspector Ghote hunts the Pea- cock. Simenon, La prison. Brainc, The crying game. Windham, Chockv. Francis, Blood sport. Hall Lost island-England. Figures in a landscape. Bates, The wild cherry tree. Salinger, The catcher in the Rye. Hilliard, Excuse me, Mr. Sweetenham. Glanville, The artist tipe. Packer, The blind spot. Re nault, Porpose of love. Garve, The long short cut. Berckman, A case in nullity. Tracy, The beauty of the world. Curtiss. Danger. Marsh. Clutch of constables. Walton, Here bef ore Kilroy. Smith, It ends with revelations. Blackstock, Party in Dol ly Creek. Blake, The private wound. Mac Hardy, Send down a dove. Davis, Enemy and brother. Fichte. Die Palette. Levin, Rosemary's baby Wilson, The glass cage. Aird, The religious body. Kaf ka, Hanna Jack- son. Holt, The queen's confession. Johnson, The survicai of the fittest. Morrow, The moonlighters. Naipaul The mimic man. O'Hara, The instru ment. Olsen, Country of old men. Priestley, Out of town. Walker, De- vil's plunge. Franse romansCesbron, Des enfants aux cheveux gris. Cary, La tète cou- pable. Sagan, La garde du coeur. Sandrin, La forteresse de boue. Si menon, Le dèmènagement. Sordelli. L'écorce. Vrigny, Fin de journée. Jeugdboeken 12-14 jaar. Dreux. Op zoek naar het Goudland. Maddock, De machtige boog. Berkhof, Jeugdomni- bus. Studieboeken voor de jeugd. Riwlin-Brick, Sia woont op dó Kili- majaro. Feest op school. Adrichem, De Nederlandse Heidemaatschappij Kemperink. De prehistorie van Neder land. Högemann, Wikkel figuren. Geffen, Londen-Svdney marathon. Bisinger, De kleine nar Kocher. De roep van het oerwoud. Vladislav, Engelse sprookjes Guillet, De we reld van A tot Z. De wereld van noord tot zuid van oost tot west. Verbruggen, De heide. Verbruggen, De rietkraag. Wartenburgh. Op reis door de Nederlandse cultuur. Coolen, De mooiste sprookjes uit alle landen. Slob, Paardrijden. Rein, Vlinders. Göock, Goochelen. Poppenspelen. Kinderspelen. Koevoets, Schimmen spelen. Schooltoneel, Sprookjes spelen voor kinderen. Untermever, De verhalenreus. Reesink, Het vrouwtje van Stavoren. Ollivier. Met Erik de RodeKoers West. Haring- man. De vijand weerstaan. Volk in verdrukking en verzet, 1940-1945. Cooper, De laatste der Mohikanen. Graafland, Abe Lincoln. Petry, Het leven van Harriet Tubman. Werner, Het gouden reuze-boek van de aard rijkskunde. Böer, Zo leven vreemde volken. Jürgen, Blauwe vogel Robbin, Poolstreken. Sutton, Het hoe en waarom van de woestijnen. Kraay, Finland. Bruvn, Aan het einde van de wereld. Sesmero. Tonio en de stier. Italiaander, Moebange - iongen uit het oerwoud. Kinderen van Kaap stad. Butner, Aan de rand van het Surinaamse oerwoud. Berg, De witte cobra. Ontmoeting met het oosten. U WORDT OP UW WENKEN BEDIEND Prettig koopt U alle kleding en modes bij ons. Natuurlijk wordl nooit een klant „af- -1f( geblaft 3 En zelfs zonder speurhond zult u al- J tijd vinden wat u zoekt. SOESTERBERGSESTRAAT 51 - SOEST 't

Soester Courant | 1969 | | pagina 5