Soest toen - Soest nu OOK V.V.D. KRIJGT ANTWOORD VAN DE RAAD OP VRAGEN OVER ENCWEC PUBLIC RELATIONS BIJ DE LUCHTMACHT Telefoonnummer ziekenauto §98Q Dinsdag 26 augustus 1969 48e jaargang no. 61 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Twee automobilisten reden door na aanrijding In gedachten verzonken automobilist schepte wielrijdster Aanbesteding van rioolwerken. De krant hielp Voor twee volgeplakte WISO-kaarten een all -in busreis naar De Efteling Een sprookjesreis voor ieder kind mogelijk Kerkconcert Wenen centrum van spionage tussen oost en west Eiermarkt SOESTE R O U R AN T Abonnement per kwartaal f3,50, balten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschtfnt Iedere dinsdag en vrtfdag Ook het bestuur van de plaatselijke V.V.D. heeft Inmiddels van het ge meentebestuur antwoord gekregen op een aantal vragen over de weg over de Eng, naar aanleiding van de in juni gehouden voorlichtingsavond. Aanvankelijk zou de conceptbrief al een maand geleden door de raad wor den vastgesteld, maar door een amen dement van de P.v.d.A., gesteund door de K.V.P., Binding Rechts en de Pro- testans Christelijke Partij, werd de be handeling van de brief op verzoek van de heer J. K. de Bruin (V.V.D.) een maand uitgesteld, tot afgelopen woens dag. In de brief aan het V.V.D.-bestuur wordt het volgende gemeld „Uw vraag of de raad van mening is, dat, voordat met de uitvoering van een dergelijk plan wordt begonnen, een duidelijke uitspraak van de raad vereist is, kan bevestigend worden beantwoord. De raad heeft echter bezwaar tegen de voorstelling van zaken door de plaatse lijke V.V.D., dat het college van bur gemeester en wethouders tegen de wil van de raad in bepaalde voorbereidin gen zou treffen en dat de raad dat zou accepteren. Daardoor wordt op de raad het stempel gedrukt van een ver zameling ja-knikkers. Als men nu meent, de democratie in het geding te moeten brengen, dan is aantasting van de waardigheid van een vertegenwoor digend lichaam een regelrechte onder mijning der democratie. Want in diver se stadia wordt de raad bij een der gelijk plan betrokken. Te denken valt hierbij aan het verlenen van kredieten voor de voorbereiding, het nemen van planologische maatregelen, grondaan kopen en de beoordeling van de tech nische uitvoering van het werk. Ten aanzien van de weg over de Eng heeft de raad dan ook al diverse be sluiten genomen. De belangrijkste hier van zijn a) het aannemen van de structuurnota in de vergadering van 20 september 1967 met 15 tegen 5 stemmen. Van de voorstemmers heeft één lid zich tegen de weg over de Eng verklaard. Vanaf dit tijdstip had ons college de machti ging de voorbereidende werkzaamheden voor de weg over de Eng aan te van gen. Ook de voorlichting van de bevol king is hierna onmiddellijk begonnen. Wij mogen u In dit verband de ten toonstelling, welke gehouden is van Twee automobilisten zijn zondag in Soest en Soesterberg aangehouden, na dat zij een paar aanrijdingen hadden veroorzaakt en daarna waren doorgere den, zonder zich om de slachtoffers of gedupeerden te bekommeren. Bij het dierenpark in Amersfoort reed de 48-jarige koopman P. van M. uit Hilversum een andere auto volkomen in de vernieling. De man reed echter door, maar kon op verzoek van de Amers- foortse politie op de Birkstraat in Soest worden aangehouden. Hij is overge bracht naar het politiebureau in Amers foort. Nog bonter maakte in Soesterberg de Marokkaan M. M S. het. Onder invloed van sterke drank veroorzaakte hij op de Amersfoortsestraat twee aanrijdingen maar reed, alsof er niets gebeurd was, gewoon door. Hij is door omstanders en getuigen achterhaald en aan de Soes- 12 tot en met 16 december 1967 en 11 tot en met 13 januari 1968 in herin nering brengen. b) het op grond van artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in voorbereiding verklaren van een be stemmingsplan van een weg over de Eng. Hiertoe heeft de raad op 15 no vember 1967 en 20 november 1968 besloten; c) het aankopen van grond voor de weg over de Eng. Uw tweede vraag heeft betrekking op het horen van de bevolking, vooral om een juiste communicatie tussen de raad en de bevolking te bevorderen. Hiermee staat in nauw verband het gestelde in de inleiding van uw brief, waarbij u beweert, dat de toegezegde hearing werd omgezet in een voorlichtings avond. Ten aanzien van dit laatste punt kunnen wij u mededelen, dat in de raadsvergadering van 19 maart 1969 uitvoerig over dit onderwerp is ge sproken. De raad was vrijwel unaniem van mening, dat het woord hearing verkeerd zou worden geinterpreteerd. Over het algemeen heeft men van een hearing een veel grotere verwachting. Het is bovendien noodzakelijk bij het houden van een hearing na te gaan of diegenen, die aan de hearing deelnemen, in hun totaliteit wel representatief zijn. De raad achtte het gewenst, de bevol king het hoe en waarom ten aanzien van de weg over de Eng mede te delen, opdat de bevolking kennis verkrijgt van de motieven die tot een bepaalde beslissing leiden. In deze vergadering verklaarde uw raadslid - de heer De Bruin - blij te zijn dat alle fracties toch wel inzien dat er ten aanzien van het Engtracé en alles wat daarbij betrokken is, aan de bevolking van Soest voorlichting moet worden gegeven. De bevolking dient over alle grootse plannen in Soest te worden voorgelicht, aldus de heer De Bruin. Of dit nu onder de noemer enquete of hearing wordt gedaan maakt hem niet zo vreselijk veel uit. Het zal u duidelijk zijn, dat de raad bewust een voorlichtingsavond heeft ge wild. In uw vraag gaat u echter verder dan de heer De Bruin heeft bedoeld. U wilt namelijk de bevolking in de gelegenheid stellen zich te laten uitspreken over de aanleg van de weg over de Eng. Naar onze mening is zulks onmogelijk en ook onnodig, omdat alleen de raad als gekozen vertegenwoordiger van de bevolking kan en moet beslissen of tot aanleg van de weg zal worden overge gaan. Uitsluitend de raad kan voor de ze beslissing de verantwoordelijkheid dragen. Volgens artikel 51 van de gemeentewet stemmen de raadsleden zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen. Het houden van een referendum of Iets dergelijks is in strijd met de wet en derhalve nietig. Uw laatste vraag gaat over de finan ciële consequenties van de aanleg van een dergelijke weg. Deze vraag is moei lijk te beantwoorden, omdat een duide lijk inzicht in de financiële consequen ties slechts verkregen kan worden, als de plannen een definitieve vorm heb ben aangenomen. Voor een dergelijk object is veel voor bereidend werk nodig. Hiertoe behoort ook het werken aan de financiële haal baarheid van het plan. Het aanvragen van rijksbijdragen of subsidies heeft geen enkele zin, zolang over het tracé nog gesproken moet worden. Het is nu eenmaal een feit, dat men eerst plan nen moet maken, voordat de kosten cieuze cirkel komen en dan blijft het één met het ander liggen. Het ligt evenwel in de bedoeling de voorbereidende werkzaamheden zi spoedig mogelijk af te sluiten". Aldus de brief van het gemeentebe stuur aan het bestuur van de afdeling Soest van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. terbergese politie overgeleverd. Bij beide aanrijdingen ontstond alleen materiele kunnen word berekend. Met dit soort schade, zaken kan men eenvoudig in een vi- Naast de omvangrijke voorlichtings diensten, waarover de krijgsmacht be schikt, zijn de verschillende onderdelen er toe overgegaan om public relations- diensten op te bouwen teneinde de be trekkingen met vooral de plaatselijke burgerij te verbeteren. Lang niet altijd komt er van deze public relations iets terecht, wat eigenlijk ook niet zo ver wonderlijk is, omdat er bij deze dienst zo goed als bij alle andere zoveel mu taties voorkomen, dat men vrijwel nooit de beschikking krijgt over een volledig ingewerkt team, dat volledig op de hoogte is van de locale problematiek. Daarbij komt nog, dat vaak militairen met de voorlichting worden belast, die op dit gebied over weinig of in het geheel nog geen ervaring bezitten. En toch is juist bij het militaire appa raat het goed functioneren van een voorlichtingsdienst van zo groot belang, omdat bij het publiek nou juist over militaire organisaties zoveel misvatting bestaat. Iedere onnodige geheimzinnigheid roept bij het publiek doorgaans een reactie van wantrouwen op. Des te verheugender is het, dat bij de voorlichtingsdienst op Soesterberg het nodige aan het verbeteren is. Luitenant F. Bosboom uit Soest is druk doende, van zijn functie als public relations-officer in de praktijk ook iets te maken. Ofschoon militaire straal vliegtuigen en lichte vliegtuigen boven Soest een heel normale verschijning zijn heeft de openstelling van het vliegveld, verleden jaar ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht wel bewezen, dat nog al tijd een grote belangstelling voor de militaire luchtvaart bestaat. Om die reden menen wij dan ook, een dankbaar gebruik te moeten maken van de faciliteiten, die ons momenteel op Soesterberg geboden worden, temeer ook omdat de militaire activiteiten aan merkelijk veelomvattend er zijn dan men wellicht geneigd is te denken. In de komende weken willen wij u nader informeren omtrent de oefenin gen die door de op Soesterberg ge stationeerde toestellen worden gehouden, omtrent de vliegleiding, de eigen meteo rologische dienst, de bewaking, en de ac tiviteiten op het Amerikaanse gedeelte van de basis. Een in gedachten verzonken automobi list, de 28-jarige P. V. uit Soest, reed afgelopen vrijdag vanaf de Vinkenweg links het kruispunt met de Laanstraat op, waardoor hij een tegemoetkomende wielrijdster, de 54-jarige mevr. P. A. M. van A.-de G. schepte. De wielrijdster viel en liep een gebroken been op. Zij is overgebracht naar Zonnegloren en aldaar opgenomen. Tegen de automobi list is proces verbaal opgemaakt. Ten kantore van gemeentewerken werd publiek aanbesteed de riolering en re constructie van de Van Beuningenlaan en de Bartolottilaan. Negen inschrijfbil- jetten waren ingezonden, n.1. door Gooise Wegenbouw, Nw. Loosdrecht, 193.700.- N.V. Vermeer, Hoofddorp, 169.900.-; Fa. Kool, Wageningen, 169.500.- Fa Hogenbirk, Laren, ƒ168.000.-; H. W.' van Asch, Soest, 166.500.- N.V Regia, Utrecht, 165.500.- H. S. Hendrikse, Soest, lè5.300.- A. W. Kuijer, Soest, 164.900.-N.V. Schuier, Soestdijk, 158.000.-. De begroting bedroeg 170.000.-. De aan het bijkantoor Croeselaan van de Utrechtse Posterij uitgeleende Soester loketbeambte J. v. d. B. betaalde don derdag j.1. een cheque uit ten bedrage van bijna 159 gulden. De persoon die de cheque ter verzilve ring aanbood, stopte de cheque echter, naar later bleek zonder opzet, weer met het geld in zijn portefeuille, waardoor v. d. B. in moeilijkheden kwam, omdat hij het uitbetaalde bedrag niet kon ver antwoorden. De enige mogelijkheid om te proberen de man die de cheque weer had meegenomen op te sporen bestond uit het plaatsen van een bericht in een Utrechtse krant. Vierentwintig uur later werd de cheque reeds ingeleverd, waar door v. d. B. weer opgelucht kon ade men. Na het eclatante succes van de eerste WISO busreis, waarvan overwegend ou deren hadden genoten, heeft het bestuur van de WISO ditmaal een busreis ge organiseerd voor de jeugd van Soest. Zaterdag 20 september gaat men, uiter aard met de touring-cars van de firma Tensen, naar het vooral in kinderogen als sprookjesachtig bekende amusements park de „Efteling". In de in onze courant geplaatste adver tenties en op de folders met aange hechte reserveringsbon, staat dat men alleen aan de tocht kan deelnemen als niet jonger is dan acht en niet oucicr dan twa'aii'. Uit meerdere reacties: ook aan ons bureau, blijkt dat deze leeftijdsgrens voor sommige ouders een struikelblok kan zijn. Zoals in een voorkomende geval, waarin een zoontje is van twaalf jaar en een zusje of broertje van zeven jaar, kan het voor de ouders moeilijk worden, om alleen het twaalfjarige kind mee te laten gaan. waarop door het bestuur van de WISO beslist niet kinderachtig zal worden ge reageerd, is afwijking van de gestelde leeftijdgrens mogelijk, zowel naar boven als naar beneden. Het is nu eenmaal voor ouders makke lijker te zeggen of hun kind groot genoeg is om zo'n reis mee te maken, dan voor het WISO bestuur. Het is heel goed mogelijk, dat een kind van zeven flinker is dan een ander van acht. Voor die gevallen, zal een uitzon dering worden gemaakt. Zonder overdrijving kunnen we nu al stellen dat zaterdag 20 september voor de kinderen een grote feestdag zal wor den. Een feestdag zonder zorgen, want ook daar he.bben de WISO mensen aan gedacht. Zowel tijdens de busreis naar Kaats heuvel als in het gehele park en op de terugreis is ieder kind verzekerd. Niet alleen de verzekering, maar ook het meegaan van ruim voldoende bege leiders en begeleidsters, zal het voor veel ouders makkelijk maken om hun kinderen met de WISO mee te laten gaan. Met opzet heeft men met het organi seren van de sprookjesreis gewacht tot de vakanties en de grootste drukte in de Efteling voorbij is, niet alleen omdat in september veel meer van de ver schillende attracties in het park kan worden genoten, maar ook omdat men iedereen, ook degenen die met vakantie waren, in de gelegenheid willen stellen om mee te gaan. Dat de reis er een is inclusief alles, blijkt wel uit het feit dat niet alleen voor een lunchpakket wordt gezorgd, maar dat ook in de bus rijkelijk zal worden rondgegaan met lekkernijen, na tuurlijk beschikbaar gesteld door de WISO winkeliers. In het park, als u het nog niet had be grepen, is de toegang gratis en staan alle attracties beschikbaar zonder dat de portemonaie te voorschijn behoeft te komen, ook niet voor de sprookjesgrot van Fabiola en de vele andere overbe kende sprookjestaferelen. Ook de speel tuin met draar- en zweefmolens en de stoomcarrousel, waarvan gezegd wordt dat. het nog de enige originele in Europa is, kunnen vrij toegankelijk worden be zocht. Voor de grotere kinderen van het Soes ter Sprookjesreisgezelschap bestaat er nog de mogelijkheid om pony te rijden, of op de roei- en kanovijver hun pres taties te laten bewonderen. Dat er ook nog een poppentheater in vol bedrijf is en het beroemde waterorgel wordt be speeld, zal eveneens van belang zijn om bij de Soester kinderen een laaiend enthousiasme te wekken. Tot zaterdag 13 september bestaat de gelegenheid om de reserveringsbon, die aan de folder is gehecht die bij alle WISO winkeliers verkrijgbaar is, in te zenden. Dus niet, zoals nu al is voorgekomen, invullen en afgeven bij een van de WISO winkeliers. U behoeft zelfs niet eens een postzegel te plakken. U hoeft niet meer te doen dan de kaart vol ledig ingevuld en ondertekend in een PTT brievenbus te stoppen. Met deze actie, die heel jeugdig Soest de gelegenheid biedt om voor niets, want de benodigde zegels krijgt u hele maal gratis wanneer u uw aankopen doet bij een van de meer dan zeventig aan gesloten WISO winkeliers, herkenbaar aan de rood-witte WISO vlag en het WISO transfer op de winkelruit, laat het actieve bestuur van de WISO duidelijk zien, dat praktisch alleen in Soest zoiets moglijk is. Twintig september zal dit bewaarheid worden. Donderdag 28 augustus zullen de maan delijkse kerkconcerten in de Oude Kerk te Soest worden hervat. Het programma bestaat geheel uit com posities van J. S. Bach, en wel het werk dat gewoonlijk als „Orgelmis" wordt aan geduid. Het is het derde deel van Bach's Clavierübung, en bestaat uit koraalbewerkingen, die zodanig gerang schikt zijn, dat ze als onderdelen van de (lutherse) Deutsche Messe fungeren, vandaar de benaming Orgelmis. Bach omraamde het geheel met vooraf het grote Es dur preludium en tot slot de bijbehorende tripelfuga. We horen hiertussen dus koraalbewerkingen van Kyrië, Gott Vater in Ewigkeit" (kyrië), Allein Gott in der Hoh' sei Ehr" (glo ria), „Dies sind die heiige zehn Gebot", „Wir glauben all an einen Gott" (Credo), .Vater unser im Himmelreich", „Aus tiefer Noth" (boete- en biechtlied), „Jesus Christus, unser Heiland" (avondmaals- liec De gelukkige omstandigheid, dat in de Oude Kerk twee orgels staan, was aan leiding om zowel de „grote" als de „kleine" orgelmis alternerend uit te voe ren. Bach schreef n.1. van genoemde ko ralen een bewerking voor groot orgel - voor de „Kenner dergleichen Arbeit" - en één voor klein orgel - voor de „Lieb- haber". Bij enige koralen is een mondelinge toelichting op zijn plaats - die door Maarten Kooy zal worden gegeven - aangezien er symbolisch meer achter de noten steekt dan fraaie muziek alleen. Het grote orgel wordt bespeeld door Jan Jansen, het koororgel door Chris- tine Kooy. Aanvang 8.15 uur. Als ge woonlijk is er een korte pauze met ge legenheid tot koffiedrinken Langzamerhand gaan de Oostenrijkers zich afvragen of zij een volk zijn dat louter uit spionnen bestaat. Dat is een acute en actuele vraag omdat de Ween- se recherche (gealarmeerd door enkele uit Praag gevluchte geheime agenten) zich de laatste maanden specialiseerde in het houden van nachtelijke razzia's en daarbij circa zeventig spionnen op pakte. En dat zijn niet allen lieden uit landen die deel uitmaken van het oostelijk blok maar ook - en dat Is juist het pijnlijke van de ganse affaire - twintig burgers van Oostenrijkse natio naliteit. De verdachte figuren waren o.m. „ge ïnfiltreerd" in het bureau van de mi nister-president („Kanzleramt"), in het ministerie van binnenlandse zaken, bij de politie en bij het leger. Het tussen NAVO en Warschau-pact geklemde Oostenrijk werd als het ware voorbestemd om de zetel te worden van een groot aantal filialen der di verse geheime diensten, zowel van vóór als van achter het ijzeren gordijn. Deze „filialen" kozen Wenen als centraal punt op grond van verscheidene over wegingen. Van belang is bijvoorbeeld dat de Oostenrijkse hoofdstad uitsteken de telefoon-, vlieg-, spoor- en wegver bindingen heeft met de landen van oost en west. In de stad bevinden zich ook goed geïnformeerde persagentschappen en nieuwsdiensten uit de landen van beide blokken. Daar komt bij dat de plaatselijke autoriteiten zeer coulant en zelf niet geinteresseerd zijn. Voorts kan men uitgerekend in Wenen de radio zenders uit de landen van het oostelijk blok ongestoord ontvangen en uitstekend beluisteren, hetgeen van groot belang is ter completering van reeds ingewon nen informaties. En tenslotte zijn er voldoende mannen en vooral vrouwen te vinden die voor extra beloningen „iets extra" willen doen. Zo zijn knappe Oostenrijkse meis jes geschoven naar de sleutelposities waar ze belangrijke brieven konden co- piëren of gesprekken tussen hoge func tionarissen afluisteren, ten behoeve van een buitenlandse opdrachtgever. Naar de 9.000 Reeds tijdens de geallieerde bezetting van Oostenrijk in de periode 1945-1955, toen de Oostenrijkse politie in feite on bevoegd was tot ingrijpen, traden de el kaar beconcurrerende diensten hard er; meedogenloos op. Gevallen van mensen roof, wederrechtelijke vrijheidsberoving moord en doodslag waren in die tijd aan de orde van de dag. Een rustiger tijd brak aan in 1955, toen de Russische, Amerikaanse, Engelse en Franse troepen het land verlieten, Oos tenrijk zijn soevereiniteit herkreeg en het een zelfstandige contra-spionage dienst (Afweer) in het leven riep. Wenen kreeg weer een min of meer normaal aanzien en ook de internationale spiona ge, in dat land zo rijk vertegenwoordigd, paste zich aan de nieuwe situatie aan. Zij wortelde zich gelijktijdig diep in het openbare en maatschappelijke leven, met alle nadelige gevolgen van dien. Deze periode liep af op 21 augustus 1968, de dag van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije, Er ontstond een on gebreidelde toeloop van agenten uit de westelijke wereld in Wenen. Hun aantal moet volgens de minister van binnen landse zaken Franz Soronics, nu op ruim negenduizend worden geschat. Uitwijzingen Praktisch elke dag worden er arresta ties verricht en hebben er uitwijzingen plaats van lieden die zich onledig hiel den met het op een ontoelaatbare wijze verzamelen van „inside informations", of met spionage ten gunste van een bui tenlandse mogendheid. Twintig Oosten rijkse handlangers zijn reeds ter be schikking van de justitie gesteld en zul len binnen afzienbare tijd worden be recht. Onder de gearresteerde Oostenrijkse spionnen, die veelal werkzaam bleken te zijn voor de U.S.S.R., de D.D.R. en voor Tsjecho-Slowakije, bevonden zich onder meer Jozef Adamek, hoofdambte naar van de Oostenrijkse regeringspers dienst; Johan Ableitinger, oud-opper wachtmeester der staatspolitie en zijn collega Norbert Kurz, een nog in aktie- ve dienst zijnde politieman diê deel uitmaakt van de Oostenrijkse staatspo litie; de redacteur van het Weense avondblad dr Josef Mühlhauser; de lui tenant Heinz Pascher van het Oosten rijkse leger; Alois Euler, de persoonlijke perschef van de minister van binnen landse zaken Frans Soronics en de staatsraad dr. Franz Eumer, die één der kopstukken was van het Oostenrijkse ministerie van handel en nijverheid, de vertrouwelijke funktie vervulde van ad viseur der regering en zondermeer toe gang had tot de geheime regeringsar chieven. De huidige minister van binnenlandse zaken Soronics ziet zich. na de zuivering van het Oostenrijkse ambtenarencorps van communisten, thans geplaatst voor een nog zwaardere taak om het land en in het bijzonder Wenen, te zuiveren van nog zo'n negenduizend geheime agenten, die zelfs tot in zijn departement zijn binnengeslopen en waarschijnlijk nog wel meer sleutelposities hebben bezet., zoals tijdens de jongste arrestatiegolf zo over duidelijk aan het licht kwam. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van ƒ14.50 tot ƒ16,50 per 100. Middenprijs ƒ15,75. Prijs per kg ƒ2,50.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1