Pastoor Willem Steenhoff 1853-1969 Trouwcirculaires trouwkaarten Grondlegger van de afgebroken te Soest Petrus en Pauluskerk Drukkerij Smit DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 plaats zijn aandacht gevangen, daar naast toonde hij belangstelling voor de geschiedenis van zijn parochie. Hij voelde zich nauw verbonden met de boeren, de dagloners, veldarbeiders en schaapherders, wier lief en leed hij zo van nabij kende. Wanneer men nu nog oude „Soesders" spreekt, hoort men en betrekking te vragen. Dit werd hem echter niet verleend vóór 1851. In dit jaar benoemde de vice-superior, mgr. C. Belgrado, hem tot pastoor te Soest. Nu de oude en zo vertrouwde St. Pe trus en Paulus is veranderd in een nieuw en modern kerkgebouw, dat 30 augustus a.s. wordt ingezegend en in gebruik genomen, verwijlen wij een ogenblik in het verleden en herinneren wij ons pastoor Willem Steenhoff, de ber 1851, als rustend pastoor naar Amersfoort, werd tot pastoor van Soest benoemd, dr. Willem Steenhoff, geboren te Utrecht, 29 september 1816. Zijn ou ders waren Johannes Steenhoff en Ma ria Gruythuizen. Pastoor Steenhoff, te Rome gepromo- Zeer waarschijnlijk was deze benoeming tegen de zin van de toendertijd funge rende aartsbisschop van Utrecht, J. Hartman. Reeds eerder was Steenhoff benoemd tot pastoor van de kerk Bui ten Wittevrouwen te Utrecht, doch de ze benoeming werd ongedaan gemaakt door genoemde aartspriester. In zijn jeugd studeerde Steenhoff enige tijd aan het stadsgymnasium te Utrecht, totdat hij eind december 1833 naar Rome vertrok. Op 7 januari van het daarop volgende jaar schreef men hem in als student aan het Urbanus college. In verschillende studievakken slaagde hij cum laude. Hij verwierf een eerste prijs, een gouden medaille en de titel doctor theoligiae et juris canonici. Het betekende voor hem een bijzondere en grote onderscheiding, toen hij de cata logus der coptische en andere oosterse handschriften van het Museum Bor- gianum mocht opmaken. Op 19 maart 1842 werd hij te Rome tot priester ge wijd. Na zijn terugkeer en zijn verblijf te Amersfoort en Warmond volgde zijn benoeming tot pastoor van Soest. Pastoor Willem Steenhoff, tn 1853 de toenmalige bouwpastoor van de nu afgebroken oude Petrus en Pau luskerk te Soest. eigenlijke grondlegger van de oude St. Petrus en Paulus. Een persoon, die nog steeds te Soest niet is vergeten. Een korte biografie is hier wel op zijn plaats. Na het vertrek van pastoor Gerardus van Grieken (1839-1851) op 10 septem- veerd tot doctor in de godgeleerdheid, werd bij zijn terugkomst in Nederland, op 12 juli 1842, na een assistentschap van drie maanden te Amersfoort bij aartspriester Gijsbertus Vermeulen, be noemd tot professor aan het seminarie te Warmond. Gedurende negen jaren bekleedde hij deze leerstoel. Zijn ge zondheid deed hem op het einde van het zevende jaar, zijn ontslag uit die Een hoogtepunt in het leven van pas toor Steenhoff vormde zijn benoeming tot ere-kamerheer van Paus Pius IX, op 26 oktober 1861. Bij zijn komst in Soest begon pastoor Steenhoff direct met de voorbereidende werkzaamheden tot het bouwen van een kerk en liet hij de boerderijkerk, die zolang als noodkerk had gediend, af breken. Hij had zich tot levenstaak gesteld te Soest een nieuwe kerk te bouwen. Na overleg met het kerkbestuur en de aartspriester Hartman hield hij, reeds zes weken na de aanvaarding van zijn benoeming als pastoor, tweemaal een toespraak tot zijn parochianen, om hen aan te sporen tot offervaardigheid voor een nieuwe kerk. Boven zijn verwach ting slaagde pastoor Steenhoff hierin en in korte tijd kreeg hij als bouw pastoor een som gelds bijeen van meer dan dertig duizend gulden. Twee maan den later kon het kerkbestuur de bouw van een nieuwe kerk laten aanbesteden. Aannemer werd Van Berkum te Utrecht voor de somma van 47.300, Dat de kerk met behulp van rijkssubsi die van het Ministerie van Waterstaat zou zijn gebouwd is een onjuiste ge dachte. De bouwstijl van de oude Sint Petrus en Paulus kerk lijkt allerminst op een z.g. Waterstaatkerk, die in het begin van de 19e eeuw op verschillende plaat sen in ons land verrezen. Pastoor Steenhoff stond door zijn ver blijf in Rome een kerk voor de geest zoals die nu nog wel in Italië wor den aangetroffen en tijdens zijn ver blijf in Rome werden gebouwd. Naar zo'n kerk ging zijn verlangen uit en hierin is hij volkomen geslaagd. De toren herinnert nu nog maar alleen aan deze voor Nederland unieke kerk. De „Romeinse stijl" was kenmerkend voor het kerkgebouw. In september 1853 waren kerk en pastorie voltooid. Welgestelde ingezete nen, meest boeren, gaven vele geschen ken, waaronder een communiebank, een kleine klok in de toren en het uurwerk. Door kapelaan Piek werden de beno digde gelden voor een preekstoel ge collecteerd. Het Groot Gaesbeecker Gil de stond een gedeelte af van de op brengst van de verhuur van de z.g. „Gildslanden" en tenslotte schonk de weduwe C. Kok de beelden van Pe trus en Paulus en Joseph. Pastoor Steenhoff was door de Aarts bisschop van Utrecht, na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in ons land belast met de geestelijke ver zorging van de katholieke militairen in het kamp van Zeist, dat gedeeltelijk op Soester grondgebied was gelegen. Steenhoff had hier enige malen het genoegen Koning Willem III te ont moeten. Aan een feestelijk diner, op 4 september 1853 ter ere van de kroon prins in het kamp gegeven, zat zowel de pastoor-aalmoezenier Steenhoff als de veldprediker aan. Na een minder aangenaam onderhoud tussen koning Willem III en Steenhoff over het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie, werd hij bij een latere gelegenheid door de koning met een minzaam lachje vereerd en verder „zeer vriende lijk bejegend". Mgr. Steenhoff was negenendertig jaar als pastoor te Soest werkzaam en onder zijn bezielende leiding begon de eman cipatie van het rooms-katholieke deel der bevolking van Soest. Met nooit af latende ijver werkte hij hieraan. Nadat in 1853 de St. Petrus en Paulus kerk was voltooid werd in 1868 het St. Josephgesticht gebouwd, met een be waar en meisjesschool. Slechts een ge deelte van het gesticht werd ingericht als oude mannen- en vrouwenhuis. In 1871 verrees de St. Bonifaciusschool, een school voor alleen jongens, terwijl in 1876 het r.k. kerkhof werd vernieuwd en vergroot. Op 10 september 1876 vierde pastoor Steenhoff zijn zilveren jubileum als pastoor van Soest. Naast zijn arbeid als parochieherder vond de pastoor tijd en gelegenheid de kerkgeschiedenis van ons land te be schrijven van 1842 tot 1862. In de ge schiedenis is geen tijdvak zo gewichtig voor de rooms-katholieke kerk als het herstel van de bisschoppelijke hiërar chie, zo meende hij. Hield de meer al gemene kerkgeschiedenis in de eerste Opname van een schilderij, voorstellen de het vermoedelijk uit omstreeks 2800 daterende kerkje dat ook gestaan heeft op de plaats van de oude en de nieuwe Petrus en Paulus kerk. De zgn. waterstaatkerk in zijn oude glorie zo'n honderd jaar geleden. De „oude" Petrus en Pauluskerk vóór de afbraak. Snelle en correcte levering en tot ln de puntjes verzorgd 1 Het enige dat niet veranderde was de toren. Door het belangrijk lager ge plaatste dak van de nieuwe kerk, springt de toren nu nog meer in het oog. dikwijls de naam van deze populaire en geliefde pastoor noemen: een min zaam mens, een ware herder voor zijn volk. Hieraan kunnen wij nog toevoe gen, een geleerde, een man van fijn zinnige eruditie. Op tweede kerstdag, 26 december 1880, 's avonds zeven uur, overleed pastoor Steenhoff in zijn pastorie, toentertijd Wijk B, nu de huidige Steenhoffstraat, die naar hem genoemd is. Drie dagen later werd hij onder grote belangstelling op het kerkhof aan de rijksstraatweg begraven. Met het overlijden van pastoor Steen hoff was een werkzaam leven heenge gaan, een leven „met veel ijver en overvloedige vruchten". Een voortreffe lijk mens, een Utrechter, die door zijn leven en werken in een boerendorp als Soest in die tijd, een goed Soeste- naar werd, niet alleen gerespecteerd en geëerd door zijn parochianen, maar ook door vele anderen, zelfs door tegen standers, die het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie en de daarop volgende Aprilbeweging nog niet waren vergeten. E. HEUPERS. Doctor Steenhoff was pastoor te Soest van 1851 tot aan zijn dood in 1880. De monumentale ingang van het kerkhof Aan de overzijde van de Steenhoffstraat, «elk kerkhof in zijn huidige vorm en afmetingen in 1876 tot stand kwam on der de bezielende leiding van pastoor Willem Steenhoff. Na zijn overlijden op tweede kerstdag 1880, werd de nagedachtenis aan pas toor Steenhoff o.m. geëerd door het plaatsen van een monument op zijn graf. Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5194 A A A AAA

Soester Courant | 1969 | | pagina 7