zijn hoofdzaken Ontbijt, ontbijt ontbijt, ontbijt RUIMTEVAART-DESSIN ALS ACTUELE GORDIJNSTOF Protest jurk Besluitloosheid GARNALEWCOCKTAIL VERBLUFFEND CHARMANT VOOR ZEE EN STRAND BiAp.nrfv HOM ER. Ikoeden Een eenvoudig hoedje van modieus gevlochten banen. i De brutale kleppet blijft „in", vooral als u een wipneus of een char- mant-brutaal snuitje hebt. Als u de figuurlijke betekenis van hoofdzaken" als uitgangspunt neemt u weet het, hoofdzaken zijn de belangrijkste, gewichtigste zaken of aangele genheden bent u 't misschien niet met mij eens dat dat woord betrekking heeft op dameshoeden. Maar toch zult u er de komende winter aan moeten wennen dat u zonder hoed niet gekleed bent. 't Meer naar voren schuiven van de ,,total-look" wil niet alleen zeggen dat bij 'n modieuze jurk ook bijpassen de schoenen, bijoux, tas, handschoenen en sjaal moeten worden gedragen, maar dat uw uitgaansgarderobe niet compleet is zonder bijpassende hoed. En wat de nieuwe hoedenmode betreft zijn er al enige wintermodellen getoond. *t Zijn voor 't merendeel eenvoudige kleine hoofddeksels, voortreffelijk pas send bij de page-kopjes of het strak naar achteren getrokken haar dat, zoals u ongetwijfeld reeds weet de komende winter zeer en vogue zal zijn. De zo mer is in de nieuwe modellen nergens terug te vinden: zomerhoedjes zijn nu eenmaal altijd uitbundiger en ook groter. Als eenvoud werkelijk de mens siert, zullen de nieuwe hoedjes allemaal sieraden zijn, want ze zijn bijna zon der uitzondering klein en simpel, wat niet wil zeggen dat ze niet charmant en modieus staan. U zult er even aan moeten wennen, maar als u uw vriendin en de buurvrouw van de overkant ermee hebt zien lopen, zult u er in een om mezien aan gewend zijn. Bovendien kan het in ons klimaat geen kwaad een hoed te dragen in de maanden waarin de gevaaxiijke R voorkomt. Ik zei het in het begin al: hoeden zijn hoofdzaken, deze herfst en winter. Wie in de wintersportvakantie wil opvallenkoopt zo'n hoed met bij passende „zonnebril". Het is niet de eerste keer dat we er op wijzen hoe belangrijk het is de dag te beginnen met een stevig ont bijt. Het zal ook niet de laatste keer zyn. want daar kan niet genoeg de nadruk op worden gelegd. Tc meer daar het aantal mensen dat niet of onvoldoende voedsel tot zich neemt alvorens naar kantoor, fabriek of school te gaan bijzonder groot is. Men staat te laat op. heeft zogenaamd geen tijd om rustig tc ontbijten of is er domweg te gemakzuchtig voor. Vooral de opgroeiende jeugd onder vindt groot nadeel van deze slechle gewoonte. Een enquête heeft onlangs uitgewezen, dat meer dan 20 procent van alle schoolkinderen en zelfs 30 procent van de leerlingen van vak scholen in het geheel niet ontbijten. Dit kan niet zozeer de kinderen zelf, maar eerder de ouders kwalijk wor den genomen. Zij nemen in dit op zicht vaak zo'n slappe houding aan, dat ze „omdat "de kinderen 's mor gens niet willen eten" hen in vredes naam zo maar met een lege maag het huis uit laten gaan. O ja, in ve le gevallen geven zij de kinderen wel geld mee om iets te kopen, dat ze dan in de sclioolpauze kunnen opeten. In het „gunstigste" geval bleken de kinderen dit geld echter te besteden aan ijsjes en patat, maar één op de twee kinderen kocht er sigaretten voor. die dan op de nog steeds le ge maag werden opgerookt. Zulke ..consumptie" mag zonder overdrijving nog slechter worden genoemd dan géén ontbijt. TVycrs Industrie- en Handelsonderne ming N.V. heeft in de gordijnstoffen- branche voor een actuele noot gezorgd, door gelijktijdig met de lancering van de Apollo-ll met een „ruimtevaart- dessin" uit te komen. Het dessin geeft een beeld van het i&elal in een fel blauwe tint. Op hei fond staan tal van sterren, kometen en - natuurlijk - de maan. Daaromheen cirkelt de Apollo- ll met maantaxi. De stof leent er zich bijzonder goed voor een wand van een jongenskamer mee te bespannen. Een goede reclame voor het ruimtevaart- dessin is, dat. deze Aristo-gordijnstof gebruikt wordt als decor voor de 30- televisie-uitzendingen, welke de NOS aan de maanvlucht wijdt. Of deze stof een „lange adem" zal hebben, wie zal het. zeggen. De moderne mens steeds weer naar iets anders en het nieuwsvan vandaag is - bij wijze van spreken - morgeit weer vergeten. Aan de andere kant is de NASA van plan ons in de komende tijd en de ko mende jaren nog heel wat verbluffen de ruimte-experimenten te laten zien. Wat dat betreft zou het dus wel eens kunnen zijn dat de ruimtevaart, en óók het ruimtevaart-dessin, voorlopig nof wel in het middelpunt van de belang stelling zullen blijven staan. Als u niet achterloopt wat de mo de betreft en welke vrouw loopt tegenwoordig nog achter, je krtfgt er zelfs de kans niet voor als u dus niet achterloopt, weet u ook alles af van mini-jurken, micro-jurken en „blo te partijen" op plaatsen welke elk fat soenlijk mens juist bedekt houdt. Maar al bent u dus nog zo ,.in", van protestjurken hebt u beslist nog niet gehoord. Toch bestaan ze. Wie al te roekeloos is loopt het ge vaar soms brokken te maken, maar soms ook wel iets te bereiken dat de moeite waard is. Wie al te besluiteloos is. bereikt echter helemaal niets. Toch zijn er vele van zulke onzekere natu ren. Ze leven altijd in twijfel bij ieder besluit waarvoor ze komen te staan. Ze zijn altijd bang de verkeerde kant te kiezen en hebben al bij voorbaat spijt of berouw, of liever, de vrees dat te deze zullen krijgen. Niet een wilde Een even beschaafd als geestig tiener-modelletje van Jomini Cou ture (België), vervaardigd uit wit te jersey uit Schaptal Tergal. ondoordachtheid of een zorgeloze on verschilligheid zijn hiertegen de wa penen, maar eerder een l>cef je uersfan- dig overleg. Dikwijls is de zaak waar in we te beslissen krijgen zó onderge schikt en onnozel, dat het echt niet veel uitmaakt of we zus of zo kopen of doen, of wat ook. Het is niet de moeite waard er ons hoofd over te bre ken en evenmin gewichtig genoeg om achteraf over „spijt" te spreken. Na tuurlijk zijn er ook gewichtiger beslui ten, waar we langer bij zullen stil staan. Maar meestal zijn er meer of minder onzekere factoren die een be slissing bemoeilijken. Op een gegeven moment moeten we evenwel naar bes te weten - en eventueel na goede raad te hebben ingewonnen bij iemand of bij een instantie waarin we vertrou wen hebben - de knoop doorhakken, zonder angst voor spijt. Misschien zal achteraf inderdaad blijken dat zich ge volgen voordoen, die we niet gewenst of verwacht hadden. Doch dan moeten we nooit vergeten dat we déze ge- vólgen nu wel hebben leren kennen, doch dat we absoluut niet kunnen we ten wdt er zich zou hebben voorge daan als we een ander besluit hadden genomen. Als we te goeder trouw heb ben gekozen, hoeven toe nooit zelfver wijt te koesteren. Natuurlijk kunnen we wèl uit bepaalde gevallen een ze kere lering trekkendie mogelijk een volgend besluit zal beïnvloeden, wan neer we nogmaals in een dergelijke situatie komen te verkeren. Zo kunnen we ons oefenen in besluitvaardigheid, een eigenschap die ons leven rijker en gelukkiger maakt en waarmee we vaak anderen tot steun en voorbeeld kunnen zyn. JETTY „Eens gegeten, nooit meer vergeten", zegt de fijnproe ver van garnalencocktail. De bereidingstijd bedraagt 15 minuten. Het x*ecept is voor 4 personen. U hebt ervoor nodig: 2 eetlepels tomatenketchup. 11 '2 theelepel Wor- chestershix'esauce, 2 grapefruits, 2 tomaten, 200 g gepelde garnalen, 1 blikje slagroom, zout, peper en citroensap Snijd de grapefruits doormidden. Haai het vruchtvlees eruit, ontvel en ontpit ze. Het vruchtvlees en de ontvel de tomaten in stukjes snijden. Maak een saus van de slagroom met een paar druppeltjes citroensap, tomaten ketchup en de Worchestershiresaus. Voeg zout en peper toe naar smaak. Doe de garnalen, stukjes tomaat en grapefruit door de saus. Roer het geheel goed door el kaar en voeg eventueel zout en peper toe. Vul de uitge holde grapefruits met het mengsel. Gameer de grape- fxnxits met enkele garnalen en stukjes tomaat. Leg elke grapefruit op een blaadje sla. Ongeveer 1 uur op koele plaats bewaren vóór het serveren. Mocht u zich een jurk willen schaffen speciaal voor protestmars*^ we nemen dus maar even aan dat graag meedoet aan zulke happening®, dan kan een Londense boetiek u daa^ aan helpen. De protestjurk. zo lezen we in Het Beste van augustus, is £•- maakt van glanzend rood milium heeft voor en achter grote plastic 1«- zetstukken, waarop u uw leuze kunt schrijven. U doet dat met een spe ciaal soort viltstift, waarmee u te vens de tekst weer makkelijk kunt uitvegen als u tot andere gedachten mocht zijn gekomen, of gewoon om dat u de tekst door een andere wilt vex'vangen. Want het zou natuurlijk wat onvooi'delig zijn als u de protest jurk moest wegdoen omdat een pro test is ingewilligd, of domweg omdal uw denkpatroon is veranderd. Vraag me nu niet wat ,,rood mi lium" is, want ik weet het niet en kon het zelfs in Van Dalc's Groet Woordenboek niet vinden. En mocht rood uw kleur niet zijn, dan hoeft u nog niet dadelijk in paniek te raken, want als milium een nieuw soort synthetische vezelstof is, zul je het vast wel in alle kleuren van de re genboog kunnen krijgen. Zo niet, dan kunt u alvast gaan protesteren, a!s u daar vertrouwen in hebt. Wat zullen we u eigenlijk nog vertellen van de badmode- 1969. Het seizoen begint op zijn laatste benen te lopen en u hebt zelf natuurlijk al lang gezien dat de tendenzen zeer sportief, zeer functioneel, luch tig en licht de voornaamste troeven zijn. Modieus is de nu heersende badmode trouwens ook, ofschoon de fabrikanten zich met opzet niet al te zeer aan (mode)banden hebben la ten leggen De V-vormige hals heeft óók in de badmode ge zegevierd en wat de snit be treft blijft het sportieve de bo ventoon voeren. Vanzelfspre kend ontbreekt het vleugje raf finement ook dit jaar niet. De ontwerpers hebben dit niet ge zocht in „minder stof" - dat zou trouwens al te moeilijk zijn geweest, omdat van de mo derne bikini's nauwelijks nog een milimeter kan worden weggehaald - maar ze hebben zich bepaald tot het aanbren gen van een gesp, een kwikje en een strikje. Het resultaat is verbluffend-charmant en vaak zelfs een tikje opwindend ge worden Maar dat was dan ook de bedoeling. De charmante combinatie Bi- litza/Blanche is gemaakt van katoenen voile; ook meneer middenmag gezien worden in zijn uit Bri Nylon Cord gefabriceerd zwembroekje Homer, en het tweedelige „badpak" Biarritz is zo op windend charmant, dat het zelfs op sombere dagen de indruk wekt dat de zon schijnt. Alle modellen stam men uit de Bleyle-collectie. (Importeur Het Huis met de Groem LantaarnAmster dam

Soester Courant | 1969 | | pagina 9