Soest toen - Soest nu Het oog gericht op lokaal port-tariet Nieuwe inwoners klagen: ER IS IN SOEST ZO WEINIG TE BELEVEN gevaarlijk spel Telefoonnummer ziekenauto 5980 V.V.V.-nieuws TWEE OPENBARE TELEFOONCELLEN IN HET SOESTERVEEN Luchtmachtmuseum bij wijze van proef zaterdag open Meisje reed met hoofd tegen gasbuizen op auto Orgelvesper Politiebureau 4.4.4.4 Vrijdag 29 augustus 1969 48e jaargang 110. 65 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Niet betalende kroeglopers aangehouden. Inwoner van Soest met auto over de kop Na de onthulling dat de PTT aan een drietal banken een grote korting heeft toegestaan als zij hun post maar weer door de officiële postkantoren laten ver zorgen, is een enorm aantal grootver bruikers van tante Pos in de telefoon geklommen om te informeren, welke maatstaven het hoofdbestuur aanlegt en bij welke hoeveelheden zo'n reductie op het briefport kan worden verkregen. De PTT ondervindt kennelijk geduchte concurrentie van de particuliere boden, die bij tal van bedrijven aanbieden de plaatselijke post te bezorgen voor ta rieven die "ariëren tussen 10 en IS cent. Dat is voor ondernemers die veel plaatselijke cliënten hebben, zoals de bankkantoren, heel aanlokkelijk. En de Postwet laat toe, dat bedrijven hun eigen brieven zelf (laten) bezorgen. De PTT gaat echter over de schreef, als zij bepaalde grote instellingen wel en andere niet in de gelegenheid stelt hun post tegen gereduceerd tarief te doen bestellen. Vermoedelijk heeft de PTT ten onrechte vertrouwd op het „bankgeheim". Als men voor bepaalde hoeveelheden korting op het briefport wil geven, is dat een verstandige maat regel en eindelijk een redelijke tegemoet koming in de zo enorm gestegen expe- ditiekosten van de bedrijven. Maar dan moet de PTT ook reductie geven aan alle bedrijven die met dergelijke aan tallen in aanmerking komen voor een gelijke tegemoetkoming. Nog verstandiger zou het zijn, weer een afzonderlijk tarief vast te stellen voor de plaatselijk te bezorgen post. In lokaal verkeer hoeft de PTT geen kwartje (of meer) te incasseren. Juist de lokale boden neemt men de wind uit de zeilen met een lokaal port, dat minstens een dubbeltje - zo niet vijftien cent - lager kan liggen. Dat is wellicht voordeliger dan alle post van alle grote bedrijven tegen gekort tarief naar de uithoeken des lands te moeten vervoeren. En het is ook eerlijker ten opzichte van de vele particulieren. KANTMAN Bij wijze van proef zal zaterdag (30 augustus) het luchtmachtmuseum op de vliegbasis Soesterberg de gehele dag, dat wil zeggen van 10.00 tot 16.00 uur, voor het publiek geopend zijn. Tot dusverre was een bezoek aan het museum alleen op aanvraag mogelijk en dan nog alleen voor groepen en op een werkdag. De laatste tijd kreeg men echter zoveel individuele verzoeken om een bezoek aan het museum te mogen brengen, dst men heeft besloten om voor één keer het museum voor iedereen een dag open te stellen, zonder dat tevoren een be zoek behoeft te worden aangevraagd. Van de mate van belangstelling en de vraag of de bezoekers hun nieuwsgierig heid ten aanzien van andere militaire objecten op de vliegbasis in toom kun nen houden, zal het afhangen, of in de toekomst het museum vaker voor een ieder open zal worden gesteld. De 18-jarige bromfietster mej. W. v. d. D. uit Soest is donderdagmorgen ernstig aan het hoofd en in het gezicht gewond geraakt, toen zij op de hoek van de Korte Brinkweg en de Van Weedestraat met haar hoofd tegen een aantal op een bestelwagen geladen gasbuizen reed. De Baarnse loodgieter C. K. stond met zijn lage bestelwagen tussen de rijbaan en het fietspad langs de Van Weede straat te wachten tot hij de rijksweg kon oprijden. De bromfietster, die over de Van Weedestraat reed, zag de gas buizen, die op een hoogte van 1.55 meter lagen en niet van een rode vlag waren voorzien, niet en reed er tegenaan. Zij liep ernstige verwondingen aan het hoofd en in het gezicht op en is over gebracht naar Zonnegloren. Morgenavond, 8 uur, zal het vierde, tevens laatste vesper van deze zomer in de kapel van Zonnegloren worden ge geven. Dit vesper, dat ook deze keer weer verzorgd wordt door de organist van Zonnegloren, de heer G. den Broeder, zal pl.m. 1 uur duren. De sopraan Alida Leinweber, zal weer zingen, terwijl Maria Maatman-Kamp buis de voordracht voor haar rekening neemt. De toegang is vrij. hoewel een bijdrage op prijs wordt gesteld voor de te maken onkosten. Het volledige programma is als volgt 1. Orgel. Koraalbewerkingen, a. O Mensch. bewein dein Sündegross, J S. Bach. b. Heer Gott, dich loben allen »vir. J. Pachelbel. 2 Zang. Drie geestelijke liederen, J. S. Bach. 3. Declamatie. „Tk geloof", Gabr. Smit. 4. Orgel. a. Praeludium, F. Mendalssohn. b. Andante uit de zesde Sonate, F. Men- delssohn. 5. Declamatie. Job 28. 6. Zang. Aria uit de „Messias", G. F. Handel. 7. Orgel. a. Partita over „Ik wil mij gaan Vertroosten", Willem Vogel. b. Improvi satie „Daar is uit 'swefelds duistre wol ken", Piet Post. OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrtfdag De vreemdelingen stromen Soest van alle kanten binnen. Met het aantal in woners, vooral het aantal niet Soeste- naren, neemt van dag tot dag sterk toe, in de eerste plaats omdat Soest nog een vrije vestiging kent en in de tweede plaats omdat Soest met zijn voorlopig nog zeer royale uitbreidingsmogelijkhe den door het provinciaal bestuur als een van de plaatsen is aangewezen, die de overloop vanuit het Gooi moeten gaan opvangen. In de bevolkings-mutaties beginnen de inwoners van het Gooi al een belang rijk aandeel van het totaal aan nieuwe ingezetenen te vormen. Over het algemeen zijn de nieuwko mers wel tevreden. Zij komen in een zich snel ontwikkelende plaats, die niet temin nog zeer rijk aan natuurschoon is, terecht. De meesten treffen ook nog een mooie woning, al zijn ze over de bouwwegen in het Soesterveen nog niet even gemakkelijk berijkbaar. Maar over één gebrek van hun nieuwe plaats van vestiging zijn bijna alle nieuwe ingezetenen het eenser is in Soest zo weinig te belevende sfeer, die men van een gemeente met 35.000 inwoners zou mogen verwachten, ont breekt geheel. Wat dat laatste betreft zit Soest met een erfenis uit het verleden. De eenmaal ontstane lintbebouwing laat zich niet gemakkelijk tot een homogene kern om vormen. De meeste nieuwe inwoners missen dan ook in de eerste plaats een ..eezellig winkelcentrum", een probleem, dat de plaatselijke middenstand al ge ruime tijd bezig houdt. Men is zich ervan bewust, dat dit pro bleem alleen gezamenlijk is aan te pakken, maar men stuit dan weldra op grote verdeeldheid onder winkeliers (in het algemeen); velen denken niet ver der dan hun eigen zakelijke belangen van vandaag, al moet worden toegege ven, dat de mogelijkheden, om er ge zamenlijk iets van te maken, vrij be perkt zijn. Daartoe is de winkelsprei- ding ook In het „centrum" te groot. Recente onderzoekingen hebben uitge wezen, dat een niet onaanzienlijk per centage van het kopende publiek naar omliggende plaaten gaat. Dat maakt het vooral voor gespecialiseerde zaken ook niet aantrekkelijk om in Soest een win kel te hebben of te beginnen, want juist deze zaken zijn in de eerste plaats aan gewezen op een druk en gezellig cen trum. betekenis afneemt. Behalve voor de neringdoende zelf ook voor de inwoners een weinig hoopgevend perspectief. Ofschoon het ontbreken van een be hoorlijk winkelcentrum wel als het be langrijkste gemis wordt gevoeld, is er meer, dat volgens de nieuwe ingezetenen in Soest ontbreekt en dat is vrijwel iedere vorm van cultureel leven, met uitzondering wellicht van de sport. Het mag terecht enige verbazing wek ken, dat een gemeente met 35.000 in woners geen bioscoop in stand kan houden. Wellicht speelt hier ook weer het ontbreken van een centrum mee. Doch ook andere vormen v-.n cultuur en ontspanning ontbreken vrijwel, of de mogelijkheden daartoe zijn niet of on voldoende aanwezig. De Volksuniversiteit bestaat in Soest al lang niet meerde maatschappij tot Nut van het Algemeen bestaat welis waar nog, maar floreert bij lange na niet in die mate als de bestuurders zouden wensen. Voor diverse bijeenkomsten, manifesta ties e.d. ontbreekt een behoorlijke zaal. Het Verenigingsgebouw beschikt over een weliswaar redelijk grote, maar ver der helaas weinig aantrekkelijke zaal. De zalen van de nieuwe bibliotheek en De Rank hebben een wat aantrekkelijker aanzien, maar zijn voor vele manifes taties waarschijnlijk weer te klein. Of het ontbreken van culturele gebeur tenissen van enige betekenis aan de ontoereikendheid van de accomodaties of aan het ontbreken van organisato risch talent moet worden toegeschreven, is evenwel een tweede vraag. De moge lijkheid voor het geven van een con cert ontbreken vrijwel geheel terwijl de zich in Soest ook al niet al te royaal kan uitleven. En voor wie het bedrijven van politiek ook tot de cultuur be hoort, moet helaas geconstateerd wor den dat het locale politieke leven op een behoorlijk laag pitje staat. Wat dit alles betreft mag Soest ja loers zijn op hetgeen het particuliere initiatief in Soesterberg tot stand heeft gebrachteen dorpshuis, waar van niet minder dan 43 verenigingen een meer of minder regelmatig gebruik gaan maken en waar doorlopend exposities zullen worden gehouden. Een voor Soest gelukkige omstandigheid is, dat het beschikt over een nogal actieve kunstenaarsvereniging, die de Woensdagavond zijn op de rijksweg alhier drie Amersfoorters aangehouden, die er een genoegen in bleken te schep pen. zich in plaatselijke lokaliteiten met geestrijk vocht vol te gieten en daarna zonder te betalen weer te verdwijnen. Dinsdagavond kwam een vijftal vrij ongure figuren een café aan de Middel wijkstraat binnen, bestelde het een na het ander en liet tegen twaalf uur weten, dat men zonder betalen wenste te vertrekken. Aangezien het vijftal nogal wat ontzag inboezemde, streepte de caféhouder zijn tegoed van 25,- maar door en liet de mannen zonder te betalen gaan. Een hunner nam en pas sant nog even een fles wijn mee, ter wijl de voor zijn zaak bevreesde café houder snel nog even een taxi voor de mannen liet komen. Toen de taxi arri veerde bleken de mannen overigens al verdwenen. Woensdagmorgen waar schuwde de caféhouder de politie, die overigens de nacht tevoren al door de taxichauffeur op de hoogte was ge bracht, maar de mannen toen niet meer vond. Drie hunner probeerden woensdagavond het zelfde spelletje in een café aan de Van Weedestraat. Toen de eigenaar van de zaak geld wilde zien, begonnen de drie mannen allerlei dreigementen te uiten. Zij stelden de caféhouder een be zoek van een knokploeg in het voor uitzicht, wat hem er niet van weerhield om de politie te waarschuwen. Deze kon op de rijksweg het drietal aanhou den. Het waren de 32-jarige metselaar A. C. K. uit Amersfoort, de 28-jarige straten maker G. J. van E. uit Amersfoort en de 31-jarige koopman E. G. C. van M., eveneens uit Amersfoort. Hoe riskant het is om „druk" te willen uitoefenen op anderen, bleek deze week in Limburg. Daar werd bekend, dat het faillissement van de Algemene Ned. Spaar- en Beleggingsunie niet nodig was geweest. De eiser had wel een vor dering op de spaarbank, maar die re kening werd bestreden. Om kracht bij te zetten aan haar argumenten, diende de firma een faillissementsaanvrage in, die schrik moest inboezemen. De spaar bank zou dan wel betalen, zo meende men Maar de vakantiekamer van de rechtbank \Toeg de partijen niet om tot een vergelijk te komen, als anders wel eens geschiedt, en sprak zonder meer het faillissement uit. Een groot, aantal spaarders werd daardoor in één klap gedupeerd. liet zakenleven is bittere ernst. Het mag niet ontaarden in een spelletje. En als het om kleine spaarders en bescheiden beleggers gaat, is het niet alleen zeer onzakelijk, maar bovendien onmenselijk om met hun belangen een spelletje te spelen. inwoners af en toe ook mogelijkheden geeft voor actieve ontspanning. Op sportgebied is er minder te klagen. Soest beschikt over een zeer fraaie en ruime sporthal, diverse maar te weinig goede gymnastiekzalen (ofschoon het te kort hieraan geen specifiek Soesters probleem is) en ook verscheidene, maar wederom te weinig sportvelden. Soest is ook niet overdreven rijk aan sportverenigingen, al zijn de meeste sporten wel vertegenwoordigd. Het sportief niveau is over het algemeen niet al te hoog. Ten aanzien van de meest populaire sport, voetbal, zou een plaats als Soest het toch verder moeten bren gen dan een vierde klas club. Wanneer Soest straks een plaats met zeventig- of tachtigduizend inwoners is, zal het zijn bevolking ook iets moeten kunnen bieden, niet alleen op het ge bied van de sport, waar men de toe komst met de bouw van een overdekt zwem- of instructiebad en de aanleg van enkele sportveldencomplexen met opti misme tegemoet kan zien maar ook op cultureel terrein. Die behoefte neemt toe naarmate het aantal inwoners stijgt, maar is tevens recht evenredig met de vrije tijd, waarover de mens beschikt. Want het gaat in de toekomst echt een probleem worden, hoe en waar men zijn vrije tijd moet besteden. Door de P.T.T. zijn in het Soesterveen twee openbare telefooncellen geplaatst. De eerste op de hoek van de Varenstraat-Smitsweg, de tweede op de hoek Veen- bgsstraat-Smitsweg. Jt}, het voorjaar wezen wij in onze courant op de noodzaak van het plaatsen van een openbare lelefooncel en naar thans blijkt met goed resultaat. Jammer, dat het bij het plaatsen van de beide cellen tot nu toe Is gebleven; de aansluiting laat al weken op zich wachten. Het aantal gespecialiseerde winkels is in Soest dan ook veruit het laagst in vergelijking met omliggende plaatsen en in het verleden is dat ook altijd zo ge weest. In 1963 telde Soest 1,9 gespecialiseerde winkels op 1000 inwoners tegen 2,5 in Baarn, 3,3 in Bussum, 3,0 in Hilversum en 2,3 in Zeist Om dezelfde redenen is ook de ge middelde personeelsbezetting zeer laag ten opzichte van andere plaatsen 0,4 in Soest, 1,2 in Bussum. 1,3 in Baarn, 2,0 in Zeist en 2.33 in Hilversum. Dat het voor de middenstand in Soest verre van (zakelijk) aangenaam is, be wijst wel het feit, dat zelfs het aan tal winkels per 1000 inwoners, dat in 1950 nog zeer hoog was vergeleken met omliggende plaatsen, het sterkst ge daald is. In de periode van 1950 tot 1963 nam het aantal winkels per 1000 inwoners met niet minder dan 27 af. Alleen in Zeist lag dit percentage niet veel lager 24. Het aantal voeding- en genotmiddelen zaken nam in deze periode met 34,5 °/o af. Alleen de sector huishoudelijke ar tikelen en woninginrichting gaf een stij_ ging te zien. namelijk 5,5 °/o. Dat alles laat duidelijk zien, dat wat Soest dan nog aan winkelcentrum heeft, nog in Na het regenbad in het Openlucht- Theater bleek de opperste schoonmaak dienst het nog niet genoeg te vinden, want vele dagen bleven de emmertjes hemelwater over ons heen spoelen. Terwijl we dit schrijven is er net even een zonnestraaltje om de hoek van de dikke wolken komen kijken en we ho pen nu maar, dat dit weer het begin is van enige volgende zonne-dagen. Wat kunnen we dan nog doen? Fijn wandelen in de bossen aan de hand van de door ons uitgestippelde routes of meedoen aan het programma van het Gooisch Natuurreservaat, dat U allerlei biedt, hetzij voor de auto, hetzij voor fietsen of wandelen, ook zelfs kinder wandelingen. Uitvoerige inlichtingen over al deze ondernemingen zijn opge nomen in een gestencilde uitgave van genoemd reservaat en bij ons verkrijg baar. Op het gebied van de schouwburg is er nog niet veel keuze, maar natuurlijk kunnen wij U "Swcet Charity" aanbe velen. dat al enige tijd in theater Carré te Amsterdam succes oogst en waarvoor wij de plaatsbespreking kunnen verzor gen. U weet het misschien nog wel, dat de zaterdagavonden dikwijls volgeboekt zijn, daarom liefst een andere avond kiezen, of enige weken tevoren bespre ken, vooral wanneer U met een wat gro ter gezelschap wilt uitgaan. Over andere evenementen op gebied van cabaret e.d. kunt U ons altijd tele fonisch laten inlichten. Het bespreken van plaatsen is echter via ons alleen mogelijk voor Theater Carré te Amster- en voor de Stadsschouwburg te Utrecht. Bij een verkeersongeval op de rijksweg ter hoogte van het woonwagenkamp op de grens met Amersfoort is de 62-jarige J. J. P. van D. uit Soest vrij ernstig ge wond geraakt. Hij vloog met zijn wagen uit de bocht en sloeg over de kop. De bestuurder liep verschillende inwendige verwondingen op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort. Zijn auto werd volkomen vernield. Vermoedelijk heeft de heer Van D. met een te grote snelheid gereden. In de flauwe bocht bij het woonwagenkamp is de wagen in ieder geval op het natte wegdek gaan slippen en over de kop ge slagen. Daarbij ging het portier open en sloeg de bestuurder naar buiten. Hij kwam vijf meter verder in de berm te recht. De auto reed tegen een lichtmast. Het voertuig moest door een takelwagen worden weggesleept. Hoek Soesterbergscstraat-Heideweg vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nn

Soester Courant | 1969 | | pagina 1