Soest toen - Soest nu Dinsdag 2 september 1969 18« jaargang no. 66 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Wecdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 NIEUWE PETRUS EN PAULUSKERK ONDER GROTE RELANGSTEILING INGEZEGEND ,Zie. ik maak alles nieuw" (Jesaja) Eiermarkt Schrijfster uit Soest aangehouden voor inbraak bij Arnould Diepeveen Kernthema-actie „Jeugd in het verkeer" Dader overval station Soest-Zuid (mei '68) ook betrokken bij overval op Boerenleenbank in Eemnes Koningin Wilhelminafonds Het oog gericht op de brand in de moskee Serie autodiefstallen in Soest en 't Gooi Beer op dak SOESTER(t)OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal f6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Met het -woord „Zie, lk maak alles nieuw" (Jeseja) als thema is zaterdag avond, onder grote belangstelling van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, de nieuwe Petrus en Pauluskerk ingezegend. Dat gebeurde tijdens een liturgische dienst met een aan deze tijd aangepaste symboliek. Voorzitter Tolboom van de liturgische commissie, die de dienst heeft samen gesteld, meende, dat een kerkgebouw evenals een huis pas het eigendom is van de „bewoners", wanneer zij er hun eigen sfeer in hebben gebracht. Bij het betreden van de kerkzaal troffen de kerkgangers wellicht enigszins tot hun verbazing dan ook geen hoofdaltaar aan, vrijwel geen bloemen, een summiere verlichting e.d. Eerst halverwege de dienst werd gedurende een kleine ze ven minuten de kerk „aangekleed"; het altaar werd binnengedragen en geplaatst, het doopvont gevuld en de bloemstuk ken geplaatst. Ter handhaving van de band met de traditie waren tevens een doop- en vormliturgie in de dienst op genomen. Rond kwart voor zeven arriveerde Ber- nardus Kardinaal Alfrink per auto op het Kerkplein, begroet door het Groot Gaesbeecker Gilde, dat hem voorafging naar de kerk. De Petrus en Pauluskerk zal op dat moment al helemaal vol met ruim 650 mensen, die om even over zeven de kardinaal met pastoor Reekers, deken Van Leer, kapelaan Hampsink, dominee Mettau, pater Vaissier en kape laan Voskuilen door de ingang aan het Kerkplein zagen binnenkomen. Langs de vitrines in de gang begaf men zich tot halverwege de kerk en ver volgens via het middenpad naar het priesterkoor, waarna pastoor Reekers het openingswoord sprak „We hebben maanden van afbraak en vervolgens van opbouw achter de rug. In plaats van het oude kerkgebouw, dat ondoelmatig en bouwvallig was gewor den, moest een nieuw komen, dat een waardige opvolger van het oude zou zijn, maar tevens bij de nieuwe liturgie zou passen. „Zie, ik stel u heden aan om uit te rukken en af te breken, om te verdelgen en te verwoesten, maar ook om op te bouwen en te planten". Zo luidde de opdracht aan de parochie en door de parochie gegeven. De slopers van daken en muren hebben hun werk gedaan en daarna kwamen de bouwers in steen en beton, terwijl wij elders een goed heenkomen zochten en vonden. Wij zijn verbaasd over wat er tot stand is gekomen, en over elkaar. Wij zullen opgebouwd moeten worden tot een hech te gemeenschap, tot een vernieuwd gods volk. Wij zullen de liturgie niet mogen zien als een heilig spel, dat tot niets verplicht, maar als een opdracht om een tehuis op te bouwen voor onze ge meenschap.", aldus pastoor Reekers. Kardinaal Alfrink ging de gelovigen daarna voor, door achtereenvolgens de hele liturgie, te beginnen met de Doop, vervolgens de bevestiging in de heilige Geest door het Vormsel en tenslotte de Eucharistie als het sacrament van de levend makende Christus. De inzegening werd o.m. bijgewoond door wethouder en loco-burgemeester K. de Haan en hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de plaatselijke politie. Bij zijn vertrek na de dienst bracht het Groot Gaesbeecker Gilde de kardinaal nog een aubade. Zondag is in de nieuwe Petrus en Pau luskerk een expositie van kinderteke ningen, die de opening van de kerk tot onderwerp hebben, en van (historisch materiaal over katholiek Soest, bijeen gebracht door de heer E. Heupers, ge opend. Gisteravond is in het St. Josephgebouw een unieke openbare veiling gehouden van kunstvoorwerpen, die in de nieuwe kerk geen plaats meer konden krijgen, aangevuld met werken van enkele kun stenaars en ander meer of minder par ticulier historisch materiaal. Onder de Langs de leden van het Groot Gaes beecker Gilde en vergezeld door de pastoor van de Petrus en Pauluskerk betrad de kardinaal de nieuwe kerk. te veilen stukken waren dertig houten engelenkopjes, daterend uit het midden van de vorige eeuw, verschillende hei ligen beelden. Tevens werden kippen, konijnen, kanaries, tafels, stoelen en zelfs een „avondje oppassen" geveild. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 13,50 per 100 stuks. Mid- denprijs ƒ13,75. Prijs per kg ƒ2,18. aV In verband met de op 2 augustus ge pleegde inbraak met diefstal bij de mo- de-boutique Arnould Diepeveen aan het Kerkpad z.z. alhier, waarbij voor on geveer achtduizend gulden werd gesto len, heeft de Soester recherche in sa menwerking met de gerechtelijke politie van de procureur des konings ie Ant werpen in het Belgische plaatsje St. Job Goor, de uit Soest afkomstige schrijfster en journaliste B. van S. (34) aangehouden. Zij heeft bekend, samen met de 28-jarige Spakenburgse visbe- werker W. van T. de inbraak te hebben gepleegd. Daarbij werd een grote hoeveelheid mantels, japonnen, sjaals, badpakken, oorringen, colliers, broches e.d. ter waarde van ongeveer 8000,buitge- maak. De helft van de ontvreemde goederen werd tijdens een huiszoeking terug- Van 8 tot en met 20 september organi seert het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwerking met de politie, een nieuwe kernthema-actie onder het mot to" „Jeugd in het verkeer". Evenals in andere plaatsen zal daarbij in Soest vooral gelet worden op de technische staat van bromfietsen, de naleving van de maximum snelheid-bepalingen, het meevoeren van passagiers op de fiets, het aangeven van richting, het verplicht volgen van de rijwielpaden door fiet sers en bromfietsers en het verbod van het rijden op voetpaden en trot toirs. gevonden in de woning van de schrijf ster in St. Job Goor, waar zij met de ook gearresteerde kunstenaar-fotograaf F. W. (28) met wie zij samenleefde, een café wilde beginnen. De rest van de buit is in Spakenburg teruggevonden. B. van S. en W. van T. hadden elkaar op de avond van de inbraak leren ken nen in een café te Baarn, dicht bij de „Arti Shock-hoeve", die de schrijfster onder Eembrugge bewoonde. Er werd bij een glas geestrijk vocht een inbraak gearrangeerd, maar een poging daartoe in Baarn werd verijdeld omdat de be woners wakker werden. B. van S. en W. van T. reden door naar Soest, waar zij meer succes hadden bij de boutique van Arnould Diepeveen. Via een ingeslagen ruit kwam men binnen. Een grote partij sierraden en kleding werd in de auto van de Spa kenburger geladen en naar de Arbi Shock-hoeve gereden, waar de kunste naar-fotograaf F. W. was achtergeble ven. Later zijn W. en Van S. met hun deel van de buit naar België vertrok ken, waar zij een woning hadden kun nen bemachtigen. Aangezien de inbraak bij Diepeveen toch niet geheel onopge merkt was gebleven, kwam de Soester politie langzamerhand de daders op het spoor, totdat in België de oorspronke lijk uit Soest afkomstige schrijfster kon worden aangehouden. Een dag la ter volgde de arrestatie van de Spa kenburger. Afgelopen donderdagmiddag werd in Baarn de fotograaf aangehouden, juist op het moment, dat hij naar B.elgië wilde vertrekken. Hij wordt verdacht van heling. B. van S. is inmiddels voor de officier van justitie te Utrecht geleid. Van T. verschenen. TJjdcns de inwydingsplechtigheden, wer den als symbool van het nieuwe twee van de allerjongste parochianen door de kardinaal gedoopt. De 23-jarige Martin van de E. uit Baarn, die verleden jaar mei een gewapende overval pleegde op het station Soest- Zuid en daarbij 85,buit maakte, is verleden week ook betrokken geweest bij de overval op het kantoor van de Boerenleenbank in Eemnes. Door het kordate optreden van de bankhouder moesten de overvallers er echter ijlings en zonder buit vandoor. De vijf vermoedlijke daders zijn vrij dagmorgen in Antwerpen aangehouden. Eén hunners is een Fransman, die de nacht vóór de overval in Amsterdam de Citroën ID heeft gestolen, waarmee daders na de overval zijn ontkomen. De auto werd later in Utrecht terug gevonden. Welke rol Van de E. in de laatste over val heeft gespeeld, is nog niet bekend. Hij zat nog een gevangenisstraf uit wegens vorige overvallen, die hij ver leden jaar mei behalve in Soest ook op een spoorwegstation in Voorburg en een benzinepompstation in Roosendaal pleegde. Verleden jaar gebeurde dat, nadat hij uit het ziekenhuis van het Huis van Bewaring was ontsnapt. Dit maal nam hij zijn kans waar tijdens een proefverlof. Vóór de overval pleegde hij echter nog een inbraak in het station te Bussum. Van de E., die een respectabele straflijst heeft, heeft al diverse malen kans gezien om te ontsnappen; de ene keer laat hij zich ziek verklaren, de andere keer dreigt hij met zelfmoord, maar na bei de keren wist hij ervan door te gaan. Al vrij kort na de overval in Eemnes Enige weken geleden zijn in Soest col lectezakjes huis aan huis bezorgd voor de kankerbestrijding. Door een tekort aan collectanten zullen in enkele wijken deze zakjes niet op gehaald kunnen worden. Het comité verzoekt u thans vriende lijk hiermede het envelopje, indien het deze week niet is afgehaald, te willen deponeren in een der brievenbussen van de Bondsspaarbanken (Nutsspaar- banken), Steenhoffstraat 46 en Konin- ginnelaan 18, Hiervoor zegt het comité bij voorbaat hartelijk dank. rees bij de Baarnse politie het vermoe den, dat v. d. E. één van de daders kon zijn. Men baseerde dit vermoeden op het feit, dat de daders ondanks een scherpe bewaking op alle wegen in de omgeving wisten te ontkomen, ofschoon zij enkele malen gesignaleerd werden. Alleen ter plaatse bekende zou via de boswegen aan de politie hebben kunnen ontsnappen. Niettemin heeft het toch verbazing gewekt, dat ondanks alle con trole van politiekorpsen in de wijde om trek het vijftal met de Citroën, waar van onmiddellijk na de overval het nummer bekend was, ongemerkt Utrecht heeft kunnen bereiken. Daar heeft men de wagen achtergelaten en is vermoede lijk met een andere gesloten auto naar België gereden. Onderweg heeft men nog even een overval te Breda gepleegd. Verwacht wordt, dat het vijftal op kor te termijn zal worden uitgeleverd. Inmiddels heeft Van de E. tijdens zijn verhoor door de Bunschotense politie, die de zaak Eemnes onderzoekt, ook toegegeven, de overval op het ban kierskantoor Vlaer en Kol te Den Dol- der te hebben gepleegd. Hij deed dat verleden week woensdag. De bank houder werd met, naar wat achteraf een luchtdrukpistool bleek te zijn, bedreigd. De dader, een helm op het hoofd en een sjaal over neus en mond, maakte ƒ580,en een cheque buit. De cheque heeft Van de E. later opgegeten, omdat hij bang was, dat de cheque bij ver zilvering herkend zou worden. Na de overval is Van de E. met een gereed staande auto, waarin twee kornuiten zaten, naar Amsterdam gevlucht. Daar heeft hij zich vermoedelijk bij de vier mededaders van de overval in Eemnes gevoegd en is daarna naar België ge vlucht. Wat v. d. E. in de tussentijd precies heeft gedaan, wil de politie nog niet zeggen, omdat men verwacht, dat nog meer inbraken en diefstallen aan het licht zullen komen. Van de E., die wegens drie overvallen vast zat, mocht op 16 augustus met proefverlof. Hij heeft eerst een week bij een oom gewerkt, maar is daarna ondergedoken. Met zijn arrestatie in Antwerpen is weer een groot aantal zaken opgelost. Het lijkt wel zeker dat de brand in de Al-Aqsamoskee het werk is geweest van een door een dwangidee bezeten Australiër, Roden. Maar hoe keurig de Israëlische justitie hiervoor ook het bewijs zal leveren, het zal de islamie ten niet overtuigen, dat staat wel vast. Zelfs de ir geloofszaken nogal on verschillige Arabieren hebben toch hun verknochtheid met de Islam en zijn heilige plaatsen altijd wel behouden. En dan geldt trouwens minder het in religieus opzicht betreurenswaardige feit dat de preekstoel van Alladin ver nield is, dan wel de politieke werke lijkheid dat nu eens te meer bleek dat het gezag over islamitische heilige plaatsen wordt uitgeoefend door Is raëli's. Eigenlijk is nog nooit na de zesdaagse oorlog zo diep in het besef van de hele islamietische wereld doorgedron gen hoe smadelijk zij nu al geruime tijd verslagen liggen Dat is de voor naamste bron van de bitterheid, wat bijvoorbeeld wel blijkt uit de woorden van de Saoedische heerser, koning Fei- sal. Deze heeft wel eerder een woord of wat gesproken om vooral zijn buur staten duidelijk te maken dat het lot van de Palestijnen in hun land hem ter harte gaat, maar dit keer was het een briesende redevoering waarin op geroepen werd tot jihand - tot heilige corlog. De brand in de moskee is het vlam metje geweest dat het smeulende ge voel van verslagenheid hoog heeft la ten opvlammen. Met daarbij het besef, dat nu al twee jaar niets wezenlijks is gebeurd, hoeveel lawaai de guerilla- strijders ook maken. En dat als er nu eindelijk niet iets wordt teruggedaan, de Arabische wereld zal moeten blij ven leven met deze schande van een nederlaag die zelfs tot verlies van hei lige plaatsen voerde. De konsekwenties voor Israël zijn niet in de eerste plaats dat de moskeebrand tot stand zal brengen wat gedurig mislukt is: de Arabische regeringslei ders degelijk aaneensmeden. Nu al schreeuwt de een om een Arabische top conferentie en de ander om islamietisch topberaad en ongetwijfeld zullen de krachtige persoonlijke tegenstellingen en de tradionele vetes tussen de staten en de staatslieden wel weer oplaaien. Triester voor Israël is dat de staking na de brand in de El-Aqsa zeer alge meen is opgevolgd, waaruit blijkt dat de moslimleiders een degelijke invloed hebben op de bevolking. Meer zelfs dan de buitenlandse zenders die tot terreur opriepen, die niet gekomen is op een enkele uitzondering na. Dit algemeen samen staken heeft een nieuw gevoel van saamhorigheid ge demonstreerd van de islamietische be volking zowel in oost-Jeruzalem als ln het gebied van de westelijke iordaan- oever. Het betekent het failliet van bijvoorbeeld burgemeester Teddv Kol- lecks streven om Israëli's en Palestij nen te leren vreedzaam samen te leven, een streven dat weliswaar niet harte lijk begroet werd van Palestijnse zijde, maar waartegen althans geen verzet was, wellicht door Palestijnse apathie. Die lusteloosheid is nu wel verdwenen en Israël krijgt pas goed te maken met een^ groep vol haat binnen zijn machts gebied. En dat op een moment dat de tegenstellingen met Arabische buren weer wat intenser werd KANTMAN Tijdens het afgelopen weekeinde zijn ln Soest en enkele Gooise gemeenten ver schillende autodiefstallen gepleegd. Zondag deed de Amerikaan R. H. (ge legerd op Soesterberg) aangifte van het feit, dat van de dr. Rupertlaan zijn Chevrolet was gestolen. Later kwam het bericht, dat de wagen in Blaricum was teruggevonden. In Laren en Blari cum werden diezelfde nacht op diverse andere plaatsen ook auto's gestolen en later weer elders achtergelaten. De politie onderzoekt nog of de dief stallen verband houden met een in braak in een boerderij in Blaricum, waar de dader behalve twee pakjes sigaretten ook een 2'/s jarig dochtertje van de bewoners meenam. Het meisje werd in Blaricum langs de kant van de weg neergezet en achtergelaten. Het werd vrij spoedig ontdekt door een paar bewoners. Het meisje bleek geen na delige gevolgen van haar avontuur te hebben ondervonden Op de plaats, waar in de nacht van zaterdag op zondag de auto van de Amerikaan werd gestolen, bleek wel een andere wagen te staan, een Citroën ID, die ten nadele van een arts in Wassenaar bleek te zijn ontvreemd. De wagen was aan de linker achter zijde en aan één van de portieren vrij ernstig beschadigd. In de auto trof men 12 flesjes slagroom, een fles melk en enkel lege melk- en bierflesjes aan. en W zijn gisteren voor de officier Bij het achteloos naar buiten kijken kwam mevr. B. aan de Eikenlaan vrij dagavond tot de ietwat verrassende ontdekking, dat er een beer op het af dakje bij haar woning zat; overigens bestond er geen al te grote aanleiding om zich ongerust te maken, want het betrof slechts een marterbeer, eigen dom van en ontsnapt bij dierenhande laar v. d. Brink. Voordat het dier ook maar iets kwaads had kunnen doen, was het al door per soneel van het Amersfoortse Dieren park gevangen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1