EUROFLATBEWONERS VINDEN ELKAAR IN VERENIGING „DE VEENBES" verlovingskaartjes Drukkerij Smit Burgerlijke stand Openstelling Luchtmachtmuseum groot succes WISO-sprookjesreis naar de Efteling nu al een succes GEMIDDELD INKOMEN VERTOONT IN SOEST STERKE STIJGING Krabbels van Kneli TeJefoo^ammer ziekenauto 5980 Puzzelrit was eerste grote activiteit VERLOOFD, Huisvrouwengymnastiek bij Crescendo Rectificatie Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Instituut voor beeldende expressie Verbetering van de Eem gaat drie miljoen kosten DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 Het Soesterveen zou een dankbaar ob ject kunnen zijn voor een studie door een socioloog naar bijvoorbeeld bevol kingsstructuren en samenhangen. Dit deel van Soest, dat voor een zeer be langrijk deel uit inwoners van elders is en zal gaan bestaan (onder meer door de overloop van 't Good) zal een aparte gemeenschap gaan vormen. Het is duidelijk, dat in dit deel van Soest de intermenselijke relaties moei lijker op gang komen dan elders, waar men elkaar allemaal kent of tenminste sinds jaren inwoner van dezelfde plaats Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 GEBOREN Miranda, dochter van J. van Veenendaal en M. W. E. Westerveld, Klaarwaterweg 37. Helen, dochter van G. J. Dorrestein en M. Eerligh, le Hee serlaantje 58. Jessica, dochter van H. van Mantgem en J. Blok, Kerkpad z.z. 105. Sandra Patricia, dochter van R. J. Nobels en M. W. Hali, Smitsweg 419. Karin, dochter van W. de Regt en S. H. Millecam, Varenstraat 306. Vincet, zoon van G. P. W. Lamers en G. P. Tiggelaven, Rubenslaan 37. Na tas ja Relneke Christine Annemarie, dochter van R. E. E. Rovers en M. A. E. Hoek, Birkstraat 85. Simone Bernadet, dochter van W. G, Visser en E. W. van Beveren, Nieuwstraat 35. Pieter Jan Robert, zoon van J. G. H. Gaasbeek en B. P. Arnoldus, Andriessestraat 10, Soesterberg. Mirjam Miranda, dochter van L. Groenendijk en M. van der Pan ne, Simon Stevinlaan 90, Soesterberg. Saskia Christina, dochter van C. H. van Kuilenburg en A. Cornel, Smitsweg 431. Jacob Michel Angelo, zoon van J. A. T. S. van Leijenhorst en I. A. van Wijhe, Varenstraat 156. Paul Francis, zoon van J. F. W. Kerkum en M. J. E. C. van Wegen, Christinalaan 45. Hendrik An- tonie, zoon van H. van der Ven en F. B. Mélis, Veenbesstraat 624. Kitty Anna Maria, dochter van A. G. de Mey en M. E. Grotenhuis, Soesterbergsestraat 41. - Angelique Elisabeth Margaretha en Mi- chael, dochter en zoon van R. Roes en E. J. J. van Munster, Koelhorst 53, Ede, Gld. Lesanka, dochter van H. Petiet en A. Koning, Ereprijsstraat 45. Bal- dewijn Robertus Antonius, zoon van A. M. Adank en H. L. A. van Dillen, Amersfoortsestraat 45, Soesterberg. ONDERTROUWD Harry Pieter Reints, Eikenlaan 4 en Annetje Maria Tinholt, Wipstrikkerallee 157, Zwolle. Dirk Willem Kuijper, Pontanuslaan 92, Arn hem en Alida Fransijntje de Graaf, Van Maarenstraat 21. Hendrikus Joseph van Bekkum, Achter de Arnhemse Poortwal 46, Amersfoort en Maud Klop, Buys Ballotlaan 18. Everardus Nico- laas van de Beek, Oude Grachtje 19 en Gozewina Maria Petronella Hurenkamp, Vinkenweg 47. Bernardus Antonius Johannes de Klerk, Havenstraat 52B, Hilversum en Marianne Ruis, Wiekslo- terweg w.z. 3a. Christiaan Beroard Kooijman, Nieuweweg 76 en Johanna Cornelia Beem, Beckeringhstraat 56. GEHUWD Gerrit Hendrik Adrianus Je- kel, Dorpsstraat 26, Geldermalsen en Marretje Huiberta Verhoog, Albert Cuyplaan 12. Sjerp Wierda, Veldm. Montgomeryweg 2 en Rieke Yolanda Tjong-A-Hung. Jacob van Lenneplaan 2è, Zeist. Gerrit Jan van der Velde, Hendrik van Viandenstraat 9, Leusden en Anthonia Ariënne Krijt, Christiaan Huygenslaan 149. Hendrikus Albertus van Putten, Molenstraat 124 en Lamber- dina Schlebaum, Thorbeckestraat 11. Bernardus Kaats, Laanstraat 76 en Hen- drika Bertha van den Brink, Beete- laan 12. -- Jacob Simon Pieter de Vries, Aagje Dekenlaan 23 en Elena van den Berge, Dollardstraat 216, Amersfoort. Theodorus Lambertus Berendsen, Ver lengde Talmalaan 35 en Geertruida van Essen, Molenstraat 89. Ruurd Willem Rienk Koopmans, Thorbeckestraat 268, Wageningen en Wilhelmina Frederika van Dorp, Stadhouderslaan 106. OVERLEDEN Antoon van de Hoef, 57 jaar, gehuwd met A. Dikken, Birkstraat 50. Anthonius Adrianus Geeve, 65 jaar, gehuwd met F. A. Kostenman, Vin kenweg 34a. Geessina Hindriks, 81 jaar, weduwe van P. Cadee, Insp. Schreuderlaan 2. Alida Jacoba Dieps meer, 95 jaar, weduwe van P. Bijhouwer, Plasweg 60. Pieter Carolus van Es, 40 jaar, gehuwd met W. H. van der Horst, Beatrixlaan 38. Toch is er één - op zichzelf vervelen de gebeurtenis geweest, die een groot aantal bewoners van de Veenbesstraat (Euroflats) nader tot elkaar hebben ge bracht, ondanks het feit, dat de paar honderd gezinnen, die er nu reeds wo nen, tot voor kort vreemden voor el kaar waren. Het neerstorten van een paar gevelplaten was voor enkele be woners van andere gelijksoortige flats aanleiding, om nader contact te zoe ken met mede-bewoners, opdat in ge val van meerdere bouwkundige gebre ken, met wat meer gezag als geheel zou kunnen worden opgetreden. Aldus werd enkele maanden geleden de Vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van de Veenbesstraat, „De Veenbes" opgericht, aanvankelijk dus uitsluitend op zake lijke gronden. Maar de contacten hebben inmiddels ook de behoefte aan een gro tere mate van (georganiseerde) ontspan ning doen blijken. Zo is verscheidene weken geleden de voorzitter van De Veenbes, de heer J. Knippenberg, met een andere Euroflat bewoner, de heer D. S. Kampinga, aan het werk gegaan om voor de leden van de vereniging de eerste recreatieve activiteiten op touw te zetten. Dat be trof voor de eerste maal een puzzel- rit, waarvoor met name de heer Knip penberg weken lang in touw is ge weest. Samen met de heer Kampinga, die zich vooral belastte met de vraag stelling en de opdrachtverlening voor de routebeschrijving van deze puzzel- rit is hij aan het werk gegaan, in de I verwachting dat misschien twintig auto- mobilisten aan de rit zouden deelnemen. Het werden er tenslotte vijftig, van wie er enkele overigens niet meer aan de finish zijn verschenen. Opzet van de puzzerit was, de bewo ners-deelnemers van de Veenbesstraat vooral kennis te laten maken met de fraaie omgeving van Soest, terwijl men tevens beoogde, de onderlinge banden nog wat strakker aan te halen. De rit voerde dan ook door Soest, de Treek bij Amersfoort, de omgeving van Maarn en Zeist, de Lage Vuursche e.d. De rit, door de heer Knippenberg zo'n 12 keer ter controle gereden, was 70 km lang. De deelnemers hadden o.m. tot taak, aan de hand van hun kilometerstand de lengte van de rit na te gaan. Een van de deelnemers kwam tot 150 km, maar hij was dan ook helemaal op de Veluwe verzeild geraakt. Niettemin heeft de rit in veel grotere mate dan men had durven hopen, aan de ver wachtingen beantwoord, 's Avonds tij dens de prijsuitreiking in de sporthal „Beukendal", bleek pas, hoezeer vooral de nieuwe bewoners op elkaar zijn aan gewezen. Tijdens een zeer druk be zochte feestavond werden al tal van nieuwe meer of minder haalbare plan nen besproken, mede, omdat men na een kort verblijf in Soest toch al wel tot de conclusie was gekomen, dat er ter plaatse betrekkelijk weinig te doen is. Het bestuur van „De Veenbes" heeft dan ook diverse „opdrachten" ge kregen en beloofde bij monde van de heer Knippenberg de leden waar mo gelijk in hun vrij talrijke wensen tege moet te komen. Momenteel is ongeveer 85 procent van de bewoners van de Veenbesstraat lid van de vereniging. Zij betalen per maand 1,50 contributie en het ziet er wel naar uit, dat zij daarvoor heel wat terug gaan krijgen. De vereniging geeft ook een maandelijks verschijnend informatieblaadje uit. De puzzerit werd overigens gewonnen door de heer F. Houter, die van het maximaal te behalen aantal punten van 410 er 340 kreeg. Drie deelnemers ein digden gelijk. Na loting werd de heer J. van Lierop tweede, de heer R. van Zanten derde en de heer R. Aberhams vierde, allen met 335 punten. De vijfde prijs was voor de heer Stavenuiter met 320 punten. Voor deze rit had men een zeer op prijs gestelde medewerking van de plaatselijke winkeliers gekregen, die voor zoveel prijzen hadden gezorgd, dat zelfs de laagst eindigende nog met een prijs r.^ar huis ging. Hedenavond, dinsdag 2 september, start ^Crescendo" met een specifieke gymles voor huisvrouwen in de Mariaschóol te Soestdijk. De nadruk ligt, in tegenstelling tot de andere lessen, niet op het toesteltur- nen, maar op de grondgymnastiek en diverse andere vormen van nuttige lichaamsbeweging. De les om 20.00 uur begint, staat onder de bekwame leiding van mevrouw L. de Rond. Leden en belangstellenden worden uit genodigd geheel vrijblijvend eens ken nis te komen maken met deze vorm van gymnastiek. De kosten bedragen 3.75 per maand. Het bestuur van Crescendo is bereid om bij voldoende belangstelling deze mogelijkheid ook te openen in Soest- Zuid en tevens opent zij graag de mo gelijkheid tot huisvrouwengymnastiek in de diverse wijken. Belangstellenden worden vriendelijk verzocht van hun belangstelling kennis Ie geven bij het wedstrijdsecretariaat Dorresteinweg 57. Bij voldoende of onvoldoende belang stelling zal hiervan mededeling worden gedaan. In het verslag van de jaarvergadering van Crescendo vermeldden wij verle den week in het turnrooster, dat de jongens van 6-9 jaar van 11.45-12.45 uur turnden. Deze tijden waren echter niet juist. De jongens van 6-9 jaar turnen van 10-11 uur. Oir. H W. VEIJJNGA Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Bijna duizend mensen hebben zater dag een bezoek gebracht aan het Lucht machtmuseum dat is gevestigd op de vliegbasis Soesterberg. In de nog be trekkelijk korte tijd van het bestaan van het museum, bestond de gelegen heid om na aanvraag met groepen een bezoek te brengen, doch de vele ver zoeken van particulieren, deden het be sluit nemen, om het museum op zater dag van negen tot vier uur open te stellen. Voorlopig als proef, omdat men wil nagaan of het mogelijk is, om een ongelimiteerd aantal „burgers" op het terrein van de basis toe te laten, wat uiteraard militair terrein is, en afgaand op de door de weekse bewaking, „top- secret". Niet alleen de jeugd was in grote ge tale naar Soesterberg gekomen, comple te gezinnen, met bezoekertjes die het museum vanuit de wandelwagen be keken, waren naar de basis getrokken, waar in voldoende mate personeel aan wezig was om waar nodig tekst en uit leg te geven. Vooral voor de jeugdige bezoekertjes was het een compleet feest, dat enkele van de in het mu seum staande straaljagers, o.a. het pro- dukt van de Nederlandse vliegtuigfa briek Fokker, de S-14, sinds twee jaar niet meer in het luchtruim gebruikt, van binnen en van buiten mochten be kijken. De vele vierkante meters grote maquette, maar ook de uiteenzetting die gegeven werd bij de complete uit rusting die een noodlanding makende straaljagerpiloot ten dienste staan, had den grote belangstelling. Aan het al bij de ingang gedane ver zoek om tijdens de rit of de wandeling naar het museum, van de aangewezen weg gebruik te maken en beslist niet te fotograferen, is door iedereen zonder uitzondering gehoor gegeven. Het aan wezige personeel heeft slechts in enke le gevallen corrigerend opgetreden. Het goede verloop van deze eerste dag wet tigt de verwachting, dat binnen niet al te lange tijd een definitieve openstel ling is te verwachten. Hoewel er nog maar een van de drie weken verstreken is, die als termijn gesteld zijn voor het inzenden van de reserveringsbon voor sprookjesreis naar de Efteling, mag er toch al van een groot succes voor de WISO worden ge sproken. Nu al staat het vast dat de reis met minimaal vier touringcars zal worden gemaakt, een viertal dat onge twijfeld nog zal worden verdubbeld, af gaand op de vele reacties en het grote enthousiasme, zowel bij de kinderen als de ouders. Vooral het soepeler toe passen van de in eerste instantie ge stelde leeftijdsgrens, dat verschillende ouders er van weerhield om hun kin deren te laten meegaan, ondervond veel waardering. Het lag nu eenmaal voor de hand, dat het voor ouders met twee of drie kinderen, waarvan er een net buiten de leeftijdsgrens viel, erg moeilijk was om die niet mee te laten gaan. Met nog twee weken gelegenheid om de reserveringsbon in te zenden voor de boeg, bonnen die bij elke WISO- winkelier verkrijgbaar zijn, lijkt een succesvolle sprookjesreis verzekerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de WISO-advertenties elke vrijdag in deze courant. De vliegende fakir zal zaterdag 20 september voor de jeugd van Soest, op zijn tapijtje nog verschillende vluch ten moeten maken, voor hij van een ongetwijfeld verdiende winterslaap kan gaan genieten. Het, totale genoten inkomen, het gemid delde inkomen en het aantal belasting plichtigen in Soest is de laatste jaren zeer sterk gestegen, in veel sterkere mate dan in omliggende plaatsen, in de provincie en zelfs in het land. Het totale aantal belastingplichtigen be droeg in 1950 te Soest 9433. In 1963 wa ren dat er 13.468, een toeneming met 43%. In Nederland bedroeg de stijging 32%. Het totale genoten inkomen be droeg in 1950 in Soest bijna 25,7 miljoen gulden. In 1963 was dit inkomen-opge lopen tot rond 102 miljoen gulden, bijna vier maal zo hoog. De landelijke toene ming bedroeg slechts 200%. De grote relatieve groei in Soest, zowel van het aantal belastingplichtigen (434%) als van het genoten inkomen (297%) steken bijzonder gunstig af tegen de landelijke ontwikkeling. De grootste relatieve stij ging ten opzichte van de ontwikkeling in het rijk heeft Soest echter weten te behalen in de inkomensklasse van 20.000.en hoger. In Soest groeide deze inkomensklasse nl. met 1046% bij het aantal belastingplichtigen en 1192% bij het genoten inkomen. De overeen komstige percentages voor het rijk zijn resp. 510% en 493%. In Soest is deze groep dus ruim tweemaal zo snel toege nomen als in het gehele land. Dit blijkt uit een onlangs verschenen overzicht van het Economisch Technologisch In stituut voor Utrecht. In 1950 genoot nog 43,5% van het aantal aangeslagenen in Soest een inkomen be neden de 2000,in het rijk was dit 39,4%. Soest had toen dus een relatief groter aandeel in de laagste inkomens klasse. In 1963 was dit beeld precies om gekeerd en heeft Soest voor wat betreft de belastingplichtigen 11,1% in deze laagste inkomensklasse, terwijl toen het rijksgemiddelde op 13,1% lag. Het ge noten inkomen in Soest vertoonde een overeenkomstig beeld. In de hoogste inkomensklasse (f 100.000 en hoger) telde Soest in 1963 21 verte genwoordigers met een gezamenlijk in komen van 5.226.000,ofwel gemid deld 248.850,per belastingplichtige. Landelijk komt men in deze klasse tot een gemiddelde van 189.525,per be- latingplichtige. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene in Soest ligt in 1963 in de hoogste inkomensgroep dus ruim 30% boven het landelijk gemiddelde van deze groep. Over de gehele linie valt in Soest een stijging van de hogere inkomensgroepen waar te nemen. In de inkomensklasse van 20.000,tot 50.000,behaalde Soest in 1963 in vergelijking met de landelijke ontwik keling ten opzichte van 1950 de grootste relatieve groei. Het aantal belasting plichtigen in deze groep in Soest nam toe met 3,8% nl. van 0,6 tot 4,4% en het genoten inkomen met niet minder dan 16,5%, t.w. van 7,3 tot 23,8%. De lande lijke stijging was aanzienlijk lager. Het gemiddeld inkomen in Soest was in 1950 zowel per belastingplichtige als per inwoner het laagst ten opzichte van de omliggende gemeenten Amersfoort, Zeist, Baarn en De Bilt. Nadien is de situatie echter snel veranderd. Het ge middeld inkomen per inwoner gaf tot 1963 een stijging te zien van 200%, het gemiddeld inkomen per belastingplich tige met 178%. Resumerend kan worden gesteld, dat de inkomensstructuur in de gemeente Soest in de periode van 1950 tot 1963 een zeer gunstige ontwikkeling heeft doorge maakt. Een ontwikkeling, die ver is uit gegaan boven die, welke zich in de om liggende plaatsen, de provincie en het rijk heeft voltrokken. Ongetwijfeld zal de vestiging van per sonen van buiten Soest in de nieuw ge bouwde woningen en de vestiging c.q. oprichting van bedrijven in Soest, welke hoog gekwalificeerd personeel hebben aangetrokken, in deze inkomensverbete ring een niet onbelangrijk aandeel heb ben gehad. Het streven van een gemeentebestuur is nu eenmaal in diepste wezen gericht op één doel, nl. het bewaren en zo moge lijk vergroten van het welzijn van de plaatselijke bevolking. Een belangrijk aspect van dit welzijn is de welvaart, zodat het bereiken van een grotere wel vaart een hoger inkomen per hoofd van de bevolking een bijdrage kan betekenen tot welzijnsverbetering. Neemt het inkomen eenmaal toe, dan ontstaat een prettige wisselwerking: een grotere welvaart maakt het mogelijk, betere kansen te benutten dan voorheen en die betere kansen brengen op hun beurt weer een verdere stijging van het welvaartsniveau binnen bereik. De mo gelijkheden om de welvaart van de be woners van een bepaalde gemeente te vergroten, variëren per gemeente sterk en zijn afhankelijk van de aanwezigheid en het gebruik van eigen welvaarts bronnen en injecties van buitenaf. Die injecties worden som welbewust gege ven in de vorm van subsidies (woning bouw enz.) en kredietfaciliteiten. Ook de ontwikkeling van activiteiten in de omgeving van de gemeente of in een nabij gelegen grote stad biedt mogelijk heden voor inkomensvergroting van de autochtone forensen en eventueel aan inwoners in de eigen gemeente voor werkgelegenheid buiten de woonge- meente voor de eigen inwoners (autoch toon-forensisme) Worden de kansen goed benut (en dat blijkt in Soest het geval te zijn), dan wordt een verhoging van het welvaarts niveau bereikt. Aldus het zojuist verschenen E.T.I.- rapport. Ajje ut ming vraop dan mok zeige datter geen mins op de heule weruld is die der graog an herin- nurt wordt dattle ouwd wordt. Kiek, ajje un jaor of vief- tien bin, zogezeit un un tiener, daan kejje m ui ju ut heulemaol niks schele, daan Hek ut dajje nog zoon end veur de boeg hep, die tieners zalt un zorrug weze aster iemaand teuge zullie zeit daat ze ouwd worre. En aster iemaand is die teuge ming zeit Knelis jie word un ouwe kerul, daan zeig ik teuge de een, maan daat hoop ik ok, en teugde de aor, daat de duuvel ouwd is, net zoas ut ming uut komp. Ent is zo waor as twee keer twee vier is. Un mins is krek zo ouwd as die zu eige vuult, en veur ming betekend daat dak nog lekkur jong bin, waant zo vuulk ming. Waat daat angaot worter teugeswoordug wel waat edaon veur de minse die aal un daagie ouwer worre, en vruuger bie allerhaande dinge allenug nog maor an de kaant kongde staon. Die tied is veur- bie, noeng binne der spesiejaol veur de waat ouwere minse, maanne en vrou we, klups waor jie nog aktief ant een en aor deel ken neme. Gimmestiek, voet- baalle, volliebaalle en nog un paor vaan die dinge. Veuraal veur minse die de heule daag in un otoo zitte, of de heule daag op un stoel haange, is ongder lei ding in beweging komme heul belaang- riek. Waat daat angaot hek zondaag ming oge uut ekeke. Gart haad ut aal eerdur teuge ming gezeit, dak de laotste zon daag vaan augustus vrie mos houwe om- dak mit him naort veteraone toernooi) mos gaon kieke van de groenwitte an de Bosstraot, en daor stingk daan. Noeng zongcfer ok maor een woord te ovur- drieve, ik vongd ut geweldug. Ajje der vaanuut gaot daat der maanne ant voet- baalle waore, die seporters haade mee- gebraach die „hup opao" riepe, daan kejje wel naogaon watter veur ouwe gloorie der int veld liepe. Vollegens Gart, en die kent wete, waant die weet zo bar veul vaant voetbaalle dajje urn betur ken vraoge waat of hie nie weet, kojje heul goed zien daat ut stuk veur stuk knaappe voetbaallers waore gewees, maor daat zullie noeng un bietje luch tekort kwaome, en ok de snelhied nie zo hoog meer laag. Maor an de behaandeling vaan de baal waas de ouwe voetbaallur te herkenne. Wak heul aordug vongd, waas «Jatter bie de groenwitte un vriejer meespeulde die mit vekaansie in Hollaand waas, maor vruuger ok in SEC haad gespeuld, en noeng biester graog weerris mit zu ouwe makkurs un balletje mee wou traape. Ajje noeng praot over klupliefde, daan is daat der un goed veurbeeld vaan, daor kenne de sportminse vaan noeng waat vaan lere. Ik ken nie zeige dattut der allemaol zo ouwelijk an toe gong, waant der waore nog vriejers bie die hullie huud bar duur wouwe vurkope, en der teuge an gonge, as in hullie beste voetbaljaore. Ik schaat zo datter de volgende marre- gen bes wel un paor vaan die luu zalle weze, die der ene poot nie meer veur de aore konde kriege. Maor daat zalle zullie wel vaan te veure hebbe gewete, jie krieg noeng eenmaol niks veur niks. En ajje op je ouwe daag nog zo bar nodug teuge un baal an mot traappe, daan mojje der maor waat veurover hebbe, aal is ut nie zo prettug. 'Maor ut bevaalt die luu schaat ik zo wel goed, waant ut binne haos allemaol luu die aal eerder bie SEC binne gewees om te komme speule. Ajje zo laangs de lien staot te kieke, daan kriejje de kriebbuls in je bene, om ut ok nog deris te prebere, maor ik bin wies, en ok eerluk gezeit ouwd genog om te wete, dak ming der nie meer an mot waoge. Waant ak der al lenug maor an denk hoe muu ik waas toeng mit de jonges vaan Gart op de daam effe teuge un baal an haad staon traappe, bink noeng al weer bek aaf. Tong konk ming der nog heul netjes tusse uut redde deur te zeige dak vaan taante Kneliao op ming faolie zouw kriege as zie zouw zien dak mit ming goeije paak an en mit ming zongdaagse klomp e an ant voetbaalle waas. Ut staot as un paol bove waoter daat ik te hore zouw kriege, „ouwe kerul ju mot je schaome, hoe ouwer hoe gekker" en gao maor deur. Eigeluk hak der mee motte neme naort veutbaalveld, daan zouk daor nooijt geen laast meer vaan hebbe ge- haad. Graag willen wij de aandacht vestigen op het bestaan van het instituut voor beeldende expressie, gelegen aan de Hof 19 te Amersfoort, waar onder leiding van deskundige beroepskunstenaars aan personen van 9 tot 14 jaar op de woens dagmiddagen en aan ouderen - dus ook volwassenen - in de avonduren en, - bij voldoende deelname - ook over dag cursussen worden gegeven in schilderen, tekènen, pottenbakken, emailleren, grafische technieken (-•tsen, stofdrukken enz.) Ingaande 29 september a.s. beginnen de nieuwe cursussen welke duren tot en met 29 mei 1970. Een elders in dit blad geplaatste ad vertentie vermeldt nadere gegevens omtrent de inschrijving van cursisten w»r het nieuwe cursusjaar en de cur susgelden. De provinciale waterstaatsdiensten van Gelderland en Utrecht hebben een plan ontworpen tot verbetering van de Eem (en het Valleikanaal) ten behoeve van de afwatering van de daarop lozende gebieden, De colleges van gedeputeerde staten van beide provincies hebben de mi nister van verkeer en waterstaat ver zocht, een zo hoog mogelijke subsidie in de kosten, voorlopig geraamd op 2,9 miljoen gulden voor de Eem en 3,7 miljoen gulden voor het Valleikanaal, te verlenen. Ook de verdeling van de resterende kosten tussen beide provin cies is nog in overleg. Gezien de urgentie van dit werk is, voor wat betreft de Eem, realisering in de jaren 1970-1972 zeer gewenst, zo delen Gedeputeerde Staten van Utrecht in hun toelichting op de begroting voor 1970 mede. De provincie heeft op een aantal plaat sen langs de Eem de verplichting tot onderhoud van derden overgenomen. Teneinde die oevers tegen verdere af kalving te beschermen, dienen aldaar beschoeiingen te worden aangebracht, waarvoor een krediet van 300.000, nodig is. Van provinciewege zal bin nenkort worden nagegaan of de ver betering van de Eem als vaarwater economisch verantwoord en gewenst is. Binnenkort mogen provinciale staten hieromtrent voorstellen verwachten. Maar ook als niet tot verbetering van de Eem als scheepvaartweg zal worden overgegaan, zijn toch beschoeiingswer- ken noodzakelijk. Waarschijnlijk zal nog vóór 1970 kun nen wórden begonnen met de bouw van een afvalwaterzuiveringsinstallatie voor Baarn en Soest.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3