Soest toen - Soest nu loorderwesi 23 Vrijdag 5 september 1969 18e jaargang ito. 67 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 HET MYSTERIE TSJOMBE Verraden in eigen kring. Ongelooflijk bcvrijdings verhaal V.V.V.-nieuws Arti Shock distaneieert zich van aangehouden schrijfster Bestuur samenwerkings- ^YYlorcjen feeót op root ^^ralzeótein orgaan Eemland heeft geen bezwaar tegen Engweg Soesterbergs Dorpshuis wordt zaterdag geopend L. Dijkshoorn 40 jaar bij spaarbankwezen Woensdag weer Floralia- tentoonstelling SOESTERtiOURANT Abonnement per Kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Sinds de dood van de Kongolese politicus Moise Tjombe zijn er van verschillende zjjden „onthullingen" gedaan over de wjjze waarop deze Afrikaan ter dood zou zün gebracht en over bepaalde plannen om hem te bevrijden, welke juist door een executie zouden zijn doorkruist. Het aantal raadsels rondom Tsjombes leven is er nog door vergroot. Het mysterie van zyn laatste uren intrigeert op dit moment nog een aantal regeringen. Onver klaard is nog de houding van cerscheidene naaste medewerkers van de oud premier. In Spanje heeft de zwarte politicus veel contacten gehad met geestverwan ten. Omdat de Spaanse regering beducht was voor zijn veiligheid, werden twee leden van de Spaanse veiligheidsdienst als lijfwachten aan hem toegevoegd. Deze twee mannen stapten met Tsjombe in het Engelse chartervliegtuig, dat Tsjombe op 30 juni 1967 had gehuurd, om van het Spaanse eiland Ibiza te vliegen naar het eveneens Spaanse ei land Mallorca, alwaar een bespreking zou plaats vinden. Het toestel, een Hawker-Siddeley 125, werd gevlogen door de piloot Trevor Copleston en tweede piloot David Tay- Ier. Buiten de vliegtuigbemanning bestond het gezelschap uit zes personen te we ten Moise Tsjombe, Marcel Hambursin, Charles Sigal, beiden van Belgische na tionaliteit, de Fransman Francis Bode- nan, een vertrouwensman van de Kon golese staatspresident Moboetoe, die be lang had bij het „uitschakelen" van een figuur als Moise Tsjombe, en de beide leden van de Spaanse veiligheidsdienst. Pistool Nadat de Hawker-Siddeley 125 goed en wel het vliegveld van Ibiza had verla ten, verhief Francis Bodenan zich van zijn stoel, trok gelijktijdig een automa tisch pistool van het kaliber 6.35 mm uit de binnenzak van zijn sportcolbert, richtte dit op Tsjombe en verklaarde: „Ik betreur dit incident doch wij zul len niet naar Mallorca doch naar Al- rije vliegen". Bodenan die met zijn vuurwapen be manning en passagiers in bedwang hield, gelastte de eerste piloot Trevor Copleston naar Algiers te vliegen. De beide Spaanse geheime agenten, die ook met een zwaar pistool waren uitgerust, verzetten zich niet tegen de plotseling voorgenomen koerswijziging. Na aankomst in Algiers verdween het Het ongelooflijke verhaal over de be vrijdingspoging door politieke vrienden schuilt in de plaats, waar deze voor vechter voor de vrijheid van Katanga werd vastgehouden. Tsjombe zat in een donkere kerker in een Algerijns woes tijnfort. Hij werd bewaakt door een enorme troepenmacht en rondom het fort strekte zich wijd en zijd het ver zengende zand van de Sahara uit. Nog geen woestijnvos kon ongemerkt de mu ren naderen. En tóch was er een rede voor de Alge rijnse autoriteiten om in ongerustheid te verkeren. Er werd een verhoogde bedrijvigheid, een verscherpte waak zaamheid en een diplomatiek contact geconstateerd. Onopgehelderd is ook de identiteit van de groep waarmee Tsjombe overleg pleegde voor hij in het Spaanse vlieg tuig werd ontvoerd. Voerde hij bespre kingen over een mogelijke terugkeer naar Kongo Smeedde de verbannen politicus in '67 plannen voor een staats greep in zijn land, waardoor hij weer aan de macht zou kunnen komen, en heeft deze groep nu willen pogen Alge rijnse functionarissen op hoge posten om te kopen Dit laatste kan de Alge rijnse regering aan het schrikken en... tot rigoureuze maatregelen hebben ge bracht. Onafhankelijk Moise Tsjombe werd In november 1919 als zoon van rijke ouders geboren in Katanga en opgevoed op een Amerikaans methodisten-Internaat. Na afloop van zijn studie trad hij in het huwelijk met een dochter van een Noordafrikaans stamhoofd, waarna hij zich in de po litiek begaf (1960). Bekend is, dat een Belgische mijnbouw- maat.schappij, de Union Minière, hem steunde in zijn strijd voor de onafhan kelijkheid van Katanga. Hij wist een eigen leger te formeren, dat met de gendarmerie van Katanga twee maal oorlog voerde met het 20.000 man sterke leger blauwhemden van de Ver. Naties. Deze gevechtsacties werden uiteindelijk door Tsjombe verloren. Hij moest in 1963 uitwijken en vertrok toen naar Parijs. In 1964 kwam er echter een wending ten gunste van de afgetreden Moise Tsjombe, hij werd door Kongo's pre sident Kasavoeboe teruggeroepen en tot minister-president benoemd. In dat ge bied ontstond tenslotte een burgeroorlog die door Tsjombe en de zijnen gewon nen werd. Kasavoeboe, bevreesd dat Tsjombe hem de staatsmacht zou ont nemen of betwisten, ontsloeg laatstge noemde uit diens funkties. Deze nam ge dwongen de wijk naar de Spaanse hoofdstad. Veroordeeld De intussen aan de macht gekomen nieuwe president Moboetoe liet voor zichtigheidshalve in maart 1967 Moise Tjombe bij verstek ter dood veroordelen op grond van het feit, dat hij schuldig zou zijn aan de dood van de eerste Kongolese minister-president Loemoem- ba. Aan het licht kwam intussen dat Loe- moemba in de Katangese hoofdstad Leo- poldsville door Belgische officieren van de Katangese gendarmerie was ge- executeerd op last of in ieder geval met medeweten van Moboetoe. De wintergeneugten komen langzaam weer aan de beurt. Hiertoe behoren zeker de programma's van de diverse Volksuniversiteiten. Als eerste noemen we graag de Volks universiteit van Baarn, de gemeente, die het nauwst met Soest is verbonden en waarheen een geregeld busvervoer ons zo gemakkelijk brengt. Het programmaboekje dus van deze V.U.B. ligt bij ons te wachten op de ge- interesseerden. Bijzonderheden over de passepartouts en voordelen van het lid maatschap, benevens een invulformu- lier voor het seizoen 1969-1970 wordt u bij het programma verstrekt. Behal ve lezingen zijn er filmavonden, concer- en toneelavonden, die de aandacht ver dienen. Deelnemers aan de U.S.O.-busconcerten, ten en toneelavonden, die de aandacht stichting hebben ontvangen, kimnen wij de raad geven zich in verbinding te stellen met Kassa Tivoli, Lepelenburg, telefoon 030-15242. Telefonisch uitslui tend bereikbaar tussen 11 en 15 uur. Aonnees, die hun plaatsen wensen te veranderen, kunnen dit eveneens doen via kassa Tivoli. Een folder, die aangekondigd wordt als een „100 Auto-evenement" is de Rijn-Route-Rit, die op 4 oktober ge houden zal worden. Dit auto-evenement gaat uit van de KNAC, beginpunt is Tiel, eindpunt Doetinchem. Opgave voor deelneming moet vóór dinsdag 30 sep tember geschieden. Folder met inschrij vingsformulier kunt u aan ons kantoor komen halen. Dit vouwblad is tevens Toorzien van een situatiekaartje. Voor automobilisten een attractieve belevenis. gehele gezelschap, met uitzondering van Francis Bodenan, in de cel. Tsjombe mocht na zijn gevankelijke aankomst in de Algerijnse hoofdstad kiezen uit twee kwade zaken: of terug naar de Kongo waar de dood aan de galg op hem wachtte, of levenslange gevangenisstraf in een Algerijnse kerker; Moise Tsjom be koos het laatste. De Spaanse agenten werden circa 14„ de beide piloten 86 en de twee Belgen 100 dagen in arrest gehouden, waarna ze tenslotte in vrijheid werden gesteld. Via Cairo konden ze zich met hun ver wanten verenigen. Moboetoe's vertrouwensman Francis Bo denan is na het uitvoeren van z'n kid napping in dezelfde nacht spoorloos ver dwenen. Op het Kongolese verzoek om uitleve ring van Tsjombe werd op 21 juli 1967 afwijzend beschikt en Tsjombe bleef tot aan zijn al of niet geweldadige dood in een ongenaakbaar Algerijns woestijn fort gevangen. Naar aanleiding van het feit, dat ver leden week de 34-jarige schrijfster B. van S. uit Soest en de 28-jarige foto graaf en kunstenaar F. W. zijn aan gehouden in verband met de diefstal van kleding en sierraden ter waarde van 8.000,bij boutique Arnould Diepeveen, heeft de Soester kunste naarsvereniging Arti Shock laten we ten, dat zij zich van beide kunstenaars distantieert. Men stelt er prijs op mede te delen, dat de beide arrestanten geen lid zijn van Arti Shock, ook al heette hun woning in Eemnes dan ook de Arti Shock-hoeve. Dit laatste berust louter op toeval, doch heeft niets met de Soester kunstenaarsvereniging uitstaan de. Het bestuur van het samenwerkingsor gaan Eemland heeft burgemeester en wethouders van Soest medegedeeld, in principe geen bezwaar te hebben tegen de aanleg van een weg over de Eng. Ten aanzien van de vormgeving van het toekomstige stadscentrum acht het be stuur het wel gewenst, dat te zijner tijd hieromtrent in regionaal verband opnieuw overleg wordt geopend. In een schrijven aan het gemeentebe stuur deelt het bestuur van het samen werkingsorgaan mede, "dat tegen de plannen "Weg over de Soester Eng", "Soesterengpark en Centrum", '"tVeen" en "Soester Eng II", beoordeeld tegen de achtergrond van de structuurstudie 1965 van jhr. ir. De Ranitz en de Struc tuurnota Soest 1960 uit regionaal stand punt bezien in beginsel geen bedenkin gen bestaan. Hierbij dient echter wel te worden aangetekend, dat alle plannen slechts uiterst globaal zijn opgezet en dat ten behoeve van de uitwerking er van de nodige vrijheden zijn voorbehou den. Uit dien hoofde is het. met name voor wat het plan voor het toekomstige stadscentrum betreft aan te bevelen, bij de uitwerking daarvan opnieuw in re gionaal verband overleg te openen". Deze brief zal vanavond door het Sa menwerkingsorgaan Eemland in haar vergadering in het stadhuis te Amers foort worden behandeld. Als belangrijk ste agendapunt vermeldt de vergade ring voor vanavond de instelling van een team van deskundigen ten behoeve van de coördinatie en integratie van het beleid met betrekking tot de ruimtelij ke ordening. De vergadering begint om acht uur. Voor Soest hebben zitting in het Samen werkingsorgaan burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck (bestuur), J. J. Ebbers (VVD), M. de Groot (Binding Rechts), mevr. P. J. Oranje-Entink en J. R. van Poppelen, die tevens plaatsvervangend bestuurslid is. De heer Van Poppelen is lid van de commissie ruimtelijke orde ning, mevr. Oranje vc.n de commissie onderwijs, de heer Ebbers van de com missie volkgezondheid, de heer M. de Groot van de commissie actieve en pas sieve recreatie en de burgemeester voor zitter van de commissie verkeer en openbaar vervoer. Morgen, zaterdag 6 september wordt prins Claus George Willem Otto Frederik Geert 43 jaar. En uit onze samenleving is hij eigenlijk niet meer weg te denken. Wie de prins heeft meegemaakt, hem heeft ge sproken, begrijpt de keuze van onze kroonprinses. Prins Claus is niet alleen een goede echtgenoot, maar ook een ijverig werker, een spor tieve figuur en een prettig mens in de omgang. Bekend is zijn belangstelling voor automobilisme, wandelsport en ten nis. Hij is ook graag van de partij als er gejaagd wordt, al gebruikt hij dan liever zijn fototoestel of filmcamera dan zijn jachtgeweer. Het liefst zeilt hij met zijn echt genote over het wijde water van het IJsselmeer. Nu er kinderen zijn op Groot Dra- kestein, staat het prinselijk gezin geregeld in de belangstelling. Tegen over het kleine paleisje, op de brede terrassen van de oude herbergen van Lage Vuursche, komen heel wat wandelaars uitrusten die een route kozen in deze richting. En vooral op hun vrije dagen rijden de auto bezitters in file door het boslaantje langs het zeskantige kasteeltje. Zij weten niet, dat de koninklijke fa milie er op zondagmiddag vaak zit thee te drinken. Zij kunnen het niet weten, want er is een verbinding tussen de tuin van paleis Soestdijk en de bossen van Drakestein naar de achterzijde van het prinselijk paleisje. En de wachtenden aan de hoofdingang staan daar veelal ver geefs, terwijl de leden van konink lijk en prinselijk gezin af en aan gaan aan de andere zijde. Mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van de Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht, zal zaterdag 6 september -r u Park Vredehof in de richting van de Regentessclaan, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu om 14.30 uur het nieuwe Dorpshuis aan het Dorpsplein openen. De zaterdag, zo vaak in dienst gesteld voor de totstandkoming van het Dorps huis, belooft nu een hoogtijdag te wor den voor de leden van de Stichting Dorpshuis. Deze Soesterbergers hebben met taaie vasthoudendheid en opoffe ring van rust en tijd, vrijwillig uit bur gerzin een zware last op de schouders genomen, zoals de burgemeester van Soest het destijds heeft neergeschreven in een propagandablad van "Ons Dorps huis", dat jammer genoeg niet huis-aan- huis werd bezorgd, wat toch in de be doeling lag. Vele ruimteproblemen zullen met dit gebouw aan de flank van het Dorps plein worden opgelost voor de veertig verenigingen, die Soesterberg telt. De gymnastiekzaal, ten behoeve van een groot deel van de lagere schooljeugd en de verenigingen AGAVS en KVO (in- door-training) rechtvaardigde reeds de bouw. Daarnaast echter is er nog een kleinere sportzaal (120 m2)), waar rt- mische gymnastiek, ballet, judo, tafel tennis, boksen en eventueel andere zaal sporten, maar ook voor toneel en mu ziek op kleine schaal een unieke gele genheid tot beoefening vinden. Voorts zijn er de kleinere zaalruimten, waar vergaderingen en de gezins- en huishoudelijke voorlichting kunnen wor den gehouden en waar ook de openbare bibliotheek gevestigd zal worden, waar ook de studerende jeugd de mogelijk heid wordt geboden om het huiswerk in alle rust te maken. De parterre biedt de nodige gezelligheid in de grote foyer -m koffiekamer als ideale pauzeruimte. Het gebouw is in een bijzonder vlot tempo tot stand gekomen na een jaren lange voorgeschiedenis, waar vooral de heer P. C. Pieren, de Dorpshuis-pionier, van weet mee te praten. Meer dan vijf tien jaar heeft hij als commissielid de zaak steeds warm weten te houden, on danks de vele financiële problemen die de stichting van een dergelijk gemeen schapshuis steeds in de weg stonden. Een en ander leidde toch tot het ver krijgen van de nodige subsidies van de Overheidsinstanties zoals: de inzame- linèsactie met de certificaten, twee St.- Nicolaasacties van de Somifa, de Mei- kermis, bijdragen van particulieren en leden van de Soester Zakenkring. Met de bijdragen van rijk, provincie, sportfederatie, Koningin Julianafonds en Anjerfonds kon de bouw van het "luchtkasteel" gerealiseerd worden! De heer L Dijkshoorn, beheerder van het bijkantoor te Soest van de Bonds- soaarbank voor Midden Nederland, Steenhoffstraat 56, zal op 16 september a.s, 40 jaren bij het spaarbankwezen werkzaam zijn. In september van het jaar 1929 trad hij in dienst van de Spaarbank Rotterdam en doorliep daar in de daarop volgende 20 jaren alle afdelingen. Ter verbetering van zijn positie sollici teerde hij in 1949 naar de functie van beheerder van het inmiddels in Soest gevestigde bijkantoor van de toenmali ge Nutsspaarbank Amersfoort, nu Bonds spaarbank voor Midden Nederland ge heten. Thans is hij ook daar alreeds weer 20 jaren werkzaam. Dit voor de heer Dijkshoorn belangrijke jubileum zal op zeer bescheiden wijze worden herdacht, aangezien hij nog herstellende is van een zware ziekte, welke hem enige maanden geleden trof. Woensdag 10 september organiseert de Soester Floraliavereniging (waarin zit ting hebben leden van de gemeentelijke plantsoenendienst, hoveniers en onder wijzers) de jaarlijkse expositie van door de schooljeugd gekweekte planten en vervaardigde boeketten en bloemstuk ken. Tien lagere scholen uit Soest en de openbare lagere school uit Soesterberg nemen hieraan deel. De school in Soes terberg organiseert overigens zelfstan dig een expositie. In totaal zijn onder de schooljeugd in Soest 2397 plantjes verspreid. Men hoopt er hiervan vier- tot vijfhonderd op de tentoonstelling terug te zien. De planten zijn Afrikaan- tjes, Agaratum, Coleus, Vlijtig Liesje, Fuchsia en Begonia. Voor kinderen is contact met de levende natuur van groot belang, vooral in een snel verstedelijkende plaats als Soest. Het is tevens een belangrijk element van dc opvoeding. De Floraliavereni ging, die het contact van de jeugd met de natuur zoveel mogeli.ik wil handha ven en bevorderen, leert de jeugd de planten op te kweke i tot zij mooi in bloei staan, waarmede dan het tijdstip is aangebroken om een wedstrijd te hou den. Evenals in voorgaande jaren wordt deze Tentoonstelling weer in De Rank gehouden. Een lid van burgemeester en wethouders zal de expositie om half drie openen. Wat de jeugd ervan terecht heeft gebracht, kan men tot 's avonds negen uur bewonderen. Hoewel de tropische hitte, gevolgd door zware slagregens mogelijk wat schade aan de buitenstaande planten hebben toegebracht, wordt toch weer een volle zaal verwacht, terwijl men tevens re kent op een behoorlijke inzending veld bloemen en bloemstukjes, die kort voor de expositie ter plaatse moeten worden opgemaakt en vervaardigd, waarna een deskundige jury ze zal beoordelen. Voor de fraaiste planten van de hele tentoon stelling zijn twee spaarbankboekjes van tien gulden, geschonken door de ge meente Soest en dc plaatselijke afde ling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, beschikbaar. De school, die de meeste punten verzameld, wint een dooi de Floraliavereniging beschikbaar ge stelde beker. Voor elke plantensoort zijn bovendien ten minste zes prijzen be schikbaar. De kosten van de tentoonstelling wor den bestreden uit de contributies en do naties van de leden der Floraliavereni ging, uit de jaarlijkse gemeentelijke subsidie en uit de opbrengst van de be dragen (30 cent) waarvoor de school kinderen de planten kopen. De vereniging "Vogelvreugde", aange sloten bij de Nieuwe Bond van Neder landse Vogelliefhebbers, draagt tot het welslagen van de expositie bij met een inzending tropische en andere vogels. Het is voor de 23ste maal, dat na de oorlog een Floraliatentoonstelling wordt gehouden. Ook voor de oorlog beston den dergelijke tentoonstellingen al, maar het oorlogsgeweld in de jaren 1940-'45 maakte tot 1947 een einde aan het bestaan van de Floraliavereniging, die evenwel twee jaar na de bevrijding werd heropgericht.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1