S RENAULT cC CAR Garage Stam Kamer van Koophandel in jaarverslag EEM MEER DIENSTBAAR MAKEN VOOR RECREATIE. JEUGDCRIMINALITEIT STIJGT Goois bedrijf (A.S.I.) vestigt zich in Soest Loodgietersbedrijf Gas-Service DienstSoest' NIEUW! vaiiclel Tophitdichter JAN PIET HEIJE zorgde voor onsterfelijke liederenschat Kaopt u een bromfiets rföx M MEER STEEDS MEER AUTO'S MEER R vragen om een anti-roest-behandeling bij Jar Meeste delinkwentjes komen uit de steden isY Is* Limburg meest (jeugd)criminele provincie ST. BARBARA J. LÜSÏENHOUWER Voor langdurig zieken Ontving de aarde reeds dui zenden jaren geleden ont wikkelingshulp van vreemde beschavingen uit het heelal Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Ideaal onder uw broekpak J. L. M. van Hal-Zonderop Alg. Bejaardenbond was een dagje op stap Kind uit de Franse bezettingstijd Sckoemalz&r VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19G9 De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor A'foort en omgeving spreekt er in zijn onlangs verschenen jaarver- flag zijn teleurstelling over uit, dat van provinciewege kennelijk meer aandacht wordt besteed aan de afwateringsfunk- tie van de Eem dan aan de taak van deze rivier voor de recreatie. Ook na het verschijnen van de provinciale be groting voor 1970 zou de Kamer deze klacht weer laten horen, want in de toelichting op de begroting wordt alleen gesproken over de verbetering van de Eem ten behoeve van de afwatering (kosten rond drie miljoen gulden) en op een misschien gewenste en eco nomisch mogelijk gewenste verbetering van de Eem als scheepvaartweg. Over de verbetering van de Eem ten behoeve van de recreatie wordt met geen woord gerept, al zijn er wel enkele recreatie projecten voor het Eemlandgebied in studie en voorbereiding bij het provin ciaal bestuur. Waarom wachten bij de kapper? Maak een (telefonische) afspraak! AVIA DIENSTEN CENTRUM "DE KORTE DUINEN" AFD KAPSALON EN SHOP BIRKSTRAAT 108 SOEST TELEFOON (021§5L5442 De Kamer van Koophandel heeft het af gelopen jaar diversen malen gewezen op de noodzaak van het verbeteren van de bevaarbaarheid van de Eem, gezien de zeer belangrijke iunktie, die deze rivier heeft ten dienste van de econo mie van dit gebied en speciaal van Amersfoort. "Hoewel het streekplan Eemland en Utrechtse Vallei zeer ruim aandacht aan de rivier de Eem besteedt, zo leeft toch de vrees, dat té zeer de na druk wordt gelegd op haar afwaterings- funktie en te weinig op haar taak als vaarwater en ten dienste van de recrea tie in dit gebied". Elders in het jaarverslag wordt gesteld: "Er valt niet aan de indruk te ontko men, dat bij de planning van de noodza kelijke aan deze rivier aan te brengen verbeteringen de overheid deze volgorde omdraait en in de eerste plaats, zo niet de enige, de afwateringsfunktie stelt. Het relatief gunstige beeld, dat de ont wikkeling van de scheepvaart op de Eem te zien geeft, dit ondanks het feit, dat zij in geen enkel opzicht aangepast is aan de meest bescheiden behoeften van de binnenvaart, wijst op een duide lijk economische behoefte, die men niet mag negeren. Daarnaast is het te ver wachten, dat de recreatiefunktie van de Eem in het regionaal gebeuren een aan merkelijk zwaardere instelling tegen over deze beide taken leidt daarom on herroepelijk tot interregionale verschui vingen, waarmede het welzijn van dit gebied zeka» niet is gediend. Daarom dienen in d^aan te brengen verbeterin gen d^cjrie taken van de rivier hun ge- wogert/«andeel te krijgen. Daarbij zou den enkele van de voornaamste bochten kunnen worden doorsneden, met zo mo gelijk handhaving van de oude bedding ten dienste van het recretieverkeer", aldus het jaarverslag van de Kamer van Koophandel. In het jaarverslag wordt ook betreurd, dat van rijkswege nog geen beslissing is genomen omtrent de toewijzing van gebiedsdelen in Zuidelijk Flevoland aan de verschillende provincies. "Reeds nu wordt de planning van de recreatie rond FfP EsVii l« yalc ür*- fcïi. iJj het Eemmeer daardoor belemmerd. Een recreatie, niet in de laatste plaats van belang voor deze provincie en voor het Eemlandgebied zelf en die derhalve har monisch met zijn ruimtelijke ontwikke lingen zal hebben mede te groeien". Ten aanzien van de ontwikkeling van Soest wordt in het jaarverslag gesteld: "Het geplande stadscentrum van Soest komt meer en meer in het verschiet. De bij-de-tijdse vormgeving van dit cen trum en van de daarin voorziene win kelstructuur zal, in tegenstelling tot Amersfoort, te zijner tijd geen proble men opleveren. Wel echter moet in de fase, aan zijn verwerkelijking vooraf gaande, vorm en inhoud worden gege ven aan het wijk-winkelcentrum van het Soesterveen. Daarbij rijst de vraag: op welke wijze kan het plaatselijk on dernemerschap bij één en ander worden geïnteresseerd en ingepast". De hoge werkgelegenheid in het gebied van de kamer weerspiegelde zich het af gelopen jaar vooral in een groot aantal buitenlandse arbeiders, zowel in Amers foort als in Soest. Het zijn er momen teel rond 900. Volgens het jaarverslag van de kamer dient bij de planning van de woningbehoefte ook rekening met deze groep te worden gehouden. Een klein deel integreert en zal een beroep doen op het woningbezit van de ver schillende gemeenten. Een groot deel van de groep buitenlandse arbeidskrach ten is echter wisselend van samenstel ling. Vele werknemers keren na ver loop van tijd naar hun gezin terug. Doch hun plaatsen worden door een minstens gelijk aantal nieuwkomers bezet. Ook deze groep heeft huisvesting nodig, bij voorkeur een collectieve, gezien de korte verblijfsduur. De urgentie om tot een adequate oplossing te komen is in het afgelopen jaar door enige onver kwikkelijke huisvestingssituaties (o.a. in Soest) duidelijk aan het licht geko men. Het toenemende aantal buitenlandse ar- Voor TIP-TOP auto-onderhoud Noorderweg 46, Hilversum. Telefoon 49472 beidskrachten en hun huisvesting zijn problemen, die volgens het jaarverslag niet alleen door het bedrijfsleven kun nen worden opgelost. Het heeft daartoe de volledige medewerking (financiële daarbij inbegrepen) nodig van locale en regionale overheid, die de opvang van dit fenomeen in haar gezamenlijke plan ning zal hebben op te nemen, zo meent het jaarverslag van de kamer van koop handel. De kamer heeft op instigatie van haar commissie buitenlandse arbei ders in nauw overleg met de provinciale stichting en het Amersfoortse gemeente bestuur een commissie begeleiding bui tenlandse werknemers opgericht, die zich zeer bijzonder met het probleem van de collectieve huisvesting zal gaan bezighouden. Zij hoopt ook de overige gemeenten, die dit probleem aangaat met name Soest, Baarn en Bunschoten bereid te vinden mede in deze com missie zitting te nemen om aldus met elkaar te overleggen hoe dit probleem in dit gebied zo snel en effecient moge lijk tot een oplossing kan worden ge bracht. Het conjuncturele herstel, dat 1968 ver toonde, heeft ook in het gebied van de kamer zijn gunstige invloed op het groeitempo van de ondernemingen ge had en wel in duidelijker mate naar ge lang het jaar voortschreed. In vele ge vallen evenwel bleven de bedrijfsresul taten bij de groei ten achter, als gevolg van gesteg enlonen en kosten en de ver scherpte concurrentie. In de eerste zes maanden van 1965 werden in Nederland 18 kinderen jonger dan 12 jaar schuldig verklaard aan misdryven. Drie van hen waren zelfs jonger dan 10 jaar. Dit is nu niet meer mogelyk, want per 1 juli 1965 trad het nieuwe kinder strafrecht in werking en werd de leefttfd van 12 jaar ingevoerd als minimum voor de strafrechtelijke vervolgbaarheid. De criminele statistieken van de laatste jaren vermelden een toeneming van de criminaliteit onder jeugdigen van 12 tot en met 17 jaar. Toch gaat het gezegde „van kwaad tot erger" niet helemaal op. Kennelijk gaat een deel van de jeugdige delinkwenten later niet door met het plegen van misdrijven, want bij volwassenen is er, afgezien van verkeersdelicten, geen sprake van zulk een criminaliteitstoc- neming. den vele jongeren die van een strafbaar feit worden verdacht, in een huis van bewaring gestopt, waar zij midden tus sen de volwassen misdadigers zitten. Het is een beschamende zaak dat dit in Nederland nog steeds mogelijk is. Korte gevangenisstraffen worden o.m. ondergaan in de nieuwe jeugdgevange nis „De Corridor" in Zeeland, waar men de jeugdige delinkwenten ook pedago gisch probeert te begeleiden. Ten aanzien van jeugdige delinkwenten kunnen niet alleen strafrechterlijke maatregelen worden toegepast zoals de ondertoezichtstelling, die gemiddeld per jaar aan ongeveer 4500 kinderen wordt opgelegd. Soms wordt deze maatregel zo toegepast, dat het kind in het gezin blijft en men het daar begeleidt, soms is een uithuisplaatsing zinvoller. Soms worden de ouders van kinderen uit de ouderlijke macht ontzet, Maar deze maatregel wordt slechts in uiterste nood zaak toegepast, op het ogenblik plm. 200 keer per jaar. M v iLw. - .^1 CrA LtdJ. Er wordt góéd over gesproken Vaak over zaken maar ook meermalen over die vlotte zakenman, die zich korrekt en modieus weet te kleden, omdat hij kleding kiest bij ADAMA. Goed Dat spreekt vanzelf. mode SOESTERBERGSESTRAAT 51 - SOEST Sinds 1958 is de criminaliteit van jeug digen meer dan verdubbeld. Een ver schijnsel dat Nederland met alle Euro pese landen en de Ver. Staten gemeen heeft. Per 10.000 Nederlandse kinderen van 12-17 jaar werden in 1960 67 schul dig verklaard wegens een delict en in 1965 was dit cijfer reeds opgelopen tot 78. Hierbij moet men bedenken dat in die vijf jaren de bevolking flink is ge groeid. In absolute cijfers gemeten komt het grootste deel van de jeugdige delin kwenten uit de provicie Zuid-Holland. Maar berekend naar het inwonertal van de leeftijdsgroep 12-17 jaar staat de provincie Limburg wat de jeugdcrimi- nalitiet betreft bovenaan. In de provicie Friesland komt volgens de statistieken van de laatste jaren de jeugdcriminali teit naar verhouding het minst voor. Maar deze provicie heeft behalve Leeuwarden geen grote, noch zelfs mid delgrote steden. En het criminaliteitscij fer, ook en vooral voor jeugdigen, stijgt nu eenmaal met de grootte der woonge- meenten. In 1965 kwamen 101 van elke tiendui zend kinderen in gemeenten van meer dan 100.000 inwoners wegens een delict met de justitie in aanraking en in plaat sen van minder dan 5000 inwoners be droeg dit cijfer slechts 45. Toch moet men hieruit niet de conclusie trekken dat de jeugdcriminaliteit dus het meest voorkomt in de drie grote steden van ons land. De criminele statistieken spre ken dit tegen. In een middelgrote stad als Nijmegen was de gemiddelde jeugd criminaliteit groter dan in Den Haag of Amsterdam. Amsterdam heeft trou wens wat de jeugd betreft in sommige opzichten ten onrechte zo'n slechte naam. In de afgelopen jaren had Rot terdam een hoger criminaliteitscijfer voor jeugdigen dan onze hoofdstad. Vermogensmisdryven De jeugddelinkwentie vertoont dus een sterke toeneming, die zich onder de 18- tot 20-jarige nog in vertraagd tem po voortzet. Maar bij de volwassenen zien we deze sterke stijging niet. Dat feit leidt tot de conclusie dat de toe nemende criminaliteit van de jeugd een jeugdverschijnsel is, iets van tij delijke aard. Onder de delinkwentjes is de werkende groep sterker vertegenwoordigd dan de schooljeugd. Daar staat tegenover dat de criminaliteit onder de scholieren veel sterker stijgt dan de criminaliteit onder de werkende jeugd. Die criminaliteits stijging ziet men vooral bij leerlingen van het lager vakonderwijs en van ulo-scholen. Welke delicten worden het meest ge pleegd door jeugdige delinkwenten Uit de criminele statistieken blijkt dat diefstal verreweg het meest voorkomen de delict is. Rond 60% van de jeugdige delinkwenten wordt voor dit feit ver volgd. Mishandeling en vernieling ne men echter toe, vooral onder de 17- jarigen. Daarentegen worden de laatste jaren minder jongeren voor joy-riding veroordeeld. Dit delict werd meestal be gaan met bromfietsen, maar nu de welvaart sterk is toegenomen behoeven de jongeren geen pleziertochtjes met brommers van anderen te maken, want ze hebben zelf een brommer. Straffen Gevangenisstraf wordt nog altijd aan jonge delinkwenten opgelegd, maar ge lukkig in steeds mindere mate (onge veer 15 van alle sancties). Helaas wor- Verzorging van R.K. Begrafenissen voor Soest, Soestdyk en Soest-Zufd. Vredehofstraat 5 - Soestdyk Telefoon 2327, b.g.g. 2030. Volgende week, van 8 t/m 13 september, wordt de jaarlijse kollekte gehouden voor de Vereniging "Het Zonnehuis", de christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken en ernstig invali den van alle leeftijden, ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze vereniging heeft thans vier "Zon nehuizen" in beheer, gevestigd to Beek bergen. Doorn, Vlaardingen en Zuid- horn (Gr.). In deze uitstekend ingerich te verpleegtehuizen worden ongeveer 600 zieken, invaliden en gehandicapten verpleegd. Maar er zijn bouwplannen die na uit voering het mogelijk maken dit aantal te verdubbelen. Deze plannen omvatten de bouw van een "Zonnehuis" te Amstelveen en te Zwolle met respektievelijk 300 en 160 bedden en van een nieuw "Zonnehuis" te Doorn (160 bedden). De Vereniging "Het Zonnehuis" verricht haar zegenrijk werk reeds sedert 1929 en kan haar aktiviteiten blijven uitbrei den mede dank zij de opbrengsten van de koliekten. De behoefte aan gespecialiseerde ver pleging van langdurig zieken en ernstig invaliden blijft in ons lanc nog voort duren. Een feit is dat deze groep hulpbehoe venden zeer lang een "vergeten groep" is geweest, waardoor er een grote ach terstand in de bouw var verpleegtehui zen is ontstaan. Het streven van de Vereniging "Het Zonnehuis" ontmoet allerwegen grote waardering en de Zonnehuis-kollekte verdient een warme aanbeveling. Zie de advertentie in dit blad. Dit is het gesprek van de dag Lees hierover WAREN DE GODEN KOSMONAUTEN Von Daniken,, (Herinneringen aan de toekomst.) Volop voorradig b(j E. G. KERKHOF G AS-INSTALLATIES WATERLEIDING - SANITAIR LOOD EN ZINRVVERKÉN Wasautomaten - Centrifuges Vaatwasmachines - Koelkas ten, Diepvriëskasten enz. OUDE GRACHTJE 14a - SOEST TELEFOON 02155-4332 Met ingang van 1 augustus heeft zich opnieuw een bedrijf uit het Gooi in Soest gevestigd. Het is de Technische Industrie en Handelmaatschappij A.S.I. (Automobiel- en Scheepvaart Industrie) N.V., die een onderkomen heeft gevon den aan de Kostverlorenweg. Het bedrijf had tot dusver vestigingen in Hilversum en Bussum, maar de sterke expansie noopte directeur W. F. Busch uit te zien naar de mogelijkheid van een centrale vestiging onder één kap. In nauwelijks 15 jaar is de werkruimte van het bedrijf gegroeid van 25 naar 5200 m2, ondanks twee economische recessies. Voor een belangrijk deel is dat te dan ken aan de persoonlijke kwaliteiten van de directeur, die de grote mate van enthousiasme, die hij bezit, en zijn ken nis, weet over te dragen op zijn mede werkers en tevens een open oog heeft voor de menselijke verhoudingen, ook in het optreden naar buiten. Het bedrijf telt ongeveer zeventig man personeel. A.S.I. heeft zich tot taak gesteld zorg te dragen voor het goed funktioneren van allerlei gemotoriseerde voertuigen. Het magazijn omvat ongeveer 3000 arti kelen: 350 soorten friktieplaten, 250 ver schillende drukgroepen, 140 types kruis- stukken, ruim 280 stuks verschillende slangkoppelingen en nippes, aandrijfas sen e.d. Na 1960 is de A.S.I. zich gaan speciali seren in het reviseren van friktieplaten en drukgroepen, alsmede de levering van lage- en hogedrukslangen. Revisie van arm- en telescoopschokbrekers is een dagelijks werk geworden; de twee balanceerbanken voor aandrijfassen zijn voortdurend in bedrijf. Toen via schok dempers, cricks en hogedrukslangen de eerste stappen op de weg van de hy- drauliek waren gezet, ontstonden daaruit vanzelf meerdere activiteiten. Nu put men uit een groot arsenaal van hydrau lische pompen en motoren, stuurventie- len, cylinders, filters e.d. De in 1967 te Hilversum aangekochte en later nog uitgebreide fabriek met een vloeroppervlak van 1200 m2, bleek na korte tijd voor de produktie van hydrau lische apparatuur al te klein. De vlucht van de hydrauliek zal vooral in de toe komst zeer groot zijn, gezien de grote toepassingsmogelijkheden. Zowel in de auto- en transportindustrie, de scheep vaart- en de landbouwindustrie zal in verband met de steeds stijgende loon kosten een verdere automatisering en rationalisering plaats vinden. In deze sectoren neemt de hydrauliek een be langrijke plaats in. In verband hiermede heeft de A.S.I. een omvangrijk leverings programma opgebouwd, dat ook interna tionaal grote aftrek vindt, vooral op het gebied van de gerede produkten. Dit laatste geldt in het bijzonder voor de voorzetapparatuur voor vorkheftrucks, zoals stenen- en balenklemmen, papier- rolklemmen, verstelbare kantelvorken etc. Het ontwerpcentrum van A.S.I. ge niet dan ook een zekere vermaardheid, blijkens de vele adviezen, die in korte tijd verstrekt zijn en tot uitvoering wor den gebracht, zoals voor in- en externe transportdoeleinden. Verder omvat het programma hei-materiaal tot 24 meter, containertransportmiddelen, highloaders e.d. Vrij uniek voor Nederland en een groot voordeel voor de afnemers is, dat A.S.I. een compleet programma kan leveren. Het bedrijf is in zijn nieuwe behuizing aan de Kostverlorenweg zeer goed ge outilleerd; men beschikt er onder meer over tien draaibanken, verscheidene frais- en boorbanken, vier hoonbanken meit een lengtecapaciteit tot acht meter voor het inwendig honen van hydrau lische cylinders. Een kapitale voorraad in naadloze precisiepijp in zeer veel wanddikten en afmetingen garandeert Winkel 's maandags de gehele dag gesloten. een praktische continuïteit in de ver vaardiging van hydrocylinders. Het normaliseren van de hydro-appara- tuur is een vrome wens van het bedrijf. Zolang dat niet het geval is, blijft de reparatie-afdeling als dienstverlenende sector overbelast, mede ook omdat vrij wel alle merken, die in ons land ver kocht worden, hier kunnen worden gere pareerd. Het is echter een onbegonnen werk om van alle merken juist de spe cifieke, te vervangen onderdelen in voor raad te hebben. Er wordt door A.S.I. zelf sterk gestreefd naar een ver door gevoerde standaardisatie in cylinder- maten, plunjerlengten en de bijbehoren de afdichtingen, alsook manchetten etc. BOEKHANDEL 7 G j. WESSELS Soesterbergsestraat 53-tel 2419 SOEST Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - lel. 02155 -2850 Veel grote Nederlandse bedrijven in de auto- en transport- en de scheepvaart en industriële sector hebben ingezien, dat de rationalisatie, die de A.S.I. na streeft van hydro-onderdelen, voor hen tijdsbesparend en uiterst voordelig is. Dit alles is slechts in korte tijd tot stand gekomen. Het einde is echter nog lang niet in zicht. Al meer dan 100 jaar staan ze op de Nederlandse tophit-parade en zingen wR van een blauw geruite kiel en een karretje op de zandweg, van ferme jongens en stoere knapen die de maan zien door de bomen. Iedere Nederlander heeft wel gehoord van de zilveren vloot en de schitterende kleuren van de Nederlandse vlag. H(j wéét, dat Piet Heyn zijn naam klein is, maar „zijn daden benne groot". Maar wie weet er bij te vertellen wie de dichter is van deze zich al meer dan een eeuw handhavende Hollandse liederen Dat was Jan Pieter Heije. Neen, niet de uitvinder van de brandslang, want dat was Jan van der Heyden. Maar de arts J. P. Heije, de oprichter van de Maat- schappy tot Bevordering van de Geneeskunst. Kikkers en kar Heije heeft niet alleen gezongen van schitterende kleuren en de zilveren vloo-oo-oo-oot, maar ook van het karre tje dat langs de zandweg reed en van de zeven kikkertjes al in een boerensloot, van De Ruyter in zijn blauw geruite kiel niet alleen van ferme jongens, stoere knapen, maar ook van een meis je langs de kant. Wie rusten wil in 't groene woud kan even goed bij hem terecht als het klein vogelijn op groene tak en Heije was het ook, die ons er voor het eerst op attent heeft gemaakt, dat de maan schijnt door de bomen Het dichten van het volkslied beviel Heije zo goed en het kostte hem alles bij elkaar langzamerhand zoveel tijd, dat hij in 1857 zijn dokterspraktijk maar neerlegde, Heije behoorde heus niet tot de muzika le en poëtische upper-ten, maar zijn lie deren waren fris en spraken groot en klein aan. Er sprak vaderlandsliefde en geloofsvertrouwen uit Zij zijn e1* in ge gaan bij het volk en hebben goed werk gedaan. Vanzelfsprekend komen de pro dukten van Heijes dichterlijke g-est ons vandaag hier en daar wat verouderd voor, maar dat doet aan hun waarde en betekenis niets af en wij mogen vurig wensen, dat volksdichters als Jan Pieter Heije ons nu en dan in de toekomst in ruime mate geschonken worden. Bijna 67 jaar oud is de dokter-dichter op 24 februari 1876 gestorven. Bewijs en plaatje direkt verkrijgbaar bij: Bllderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) Met drie boordevolle bussen zijn de le den van de Algemene Bejaardenbond in Soest deze week een dagje uit ge- weest Het eerste deel was de Achterhoek, waar m enin volle teugen genoot van bos en hei en vervolgens, maar dan al weer enkele kilometers verder, van de Maas. Tevens bracht men een be zoek aan Oosterbeek en de Westerbou- wing bij Arnhem. In Gendringen kregen de deelnemers aan de tocht een koffie tafel aangeboden, die men zich goed heeft laten smaken. Onderweg heeft men trouwens later ook nog een bor reltje genomen, wat de stemming nog verder ten goede kwam. Men arri veerde dan ook in een opperbeste stemming in Leersum, waar men uit gebreid dineerde. Voldaan en tevreden keerde men daar na naar Soest terug, al weer verlan gend naar de volgende reis. Èen dankwoord voor het bestuur, dat de bejaard endeze dag weer met vele goede zorgen heeft omringd, wil dan ook wel op zijn plaats. Jan Pieter Heije werd in 1809 te Am sterdam geboren. We zaten nog midden In de Franse tijd en Jan Pieter groeide op in de periode van de brave Hen drikken. O, wat had Nederland het ver schrikkelijk goed met zichzelf getroffen in die dagen. Het mag inderdaad een wonder heten, dat Jan Pieter Heije niet een even slap, futloos en zelfvoldaan mens is geworden zoals zovelen uit zijn dagen. Hij bezocht eerst het gymnasium en het atheneum, om vervolgens te Leiden me dicijnen te gaan studeren. Daar maak te hij kermis en raakte bevriend met in de letterkunde bekend geworden figu ren als J. P. Hasebroek en Nicolaas Beets. Deze jongelui konden het met de saaie tijdgeest maar slecht vinden. Hier sn daar in Europa werd ook zo langza merhand een nieuw geluid gehoord. De geestelijke opwekking van het Re veil brak zich baan en de spontane vaderlandsliefde bleek bij de Belgische kwestie, die resulteerde in de Tiendaag se veldtocht. Ook de student Jan Pie ter Heije nam hieraan deel. Dokter in donker Amsterdam Na zijn terugkeer promoveerde Heije in 1832 tot doctor in de medicijnen en vestigde hij zich vervolgens als arts in zijn geboortestad. De hygiënische toe standen waren, zoals bekend is, in die dagen slecht en aangezien Heije met name in de volksbuurten werkte, viel er voor hem heel wat te doen. Niet al leen tegen vervuiling, maar ook tegen het volksverwoestende drankmisbruik moest hij optornen. Maar Heije bond met succes de strijd aan. Hij was het, die in 1844 de Vereniging voor Zieken verpleging oprichtte, hij ook, die de stoot gaf tot de totstandkoming van de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst. Op zijn werkterrein ontmoette hij vele totaal verwaarloosde kinderen. Dezen moesten elders worden ondergebracht, meende Heije en ook hiervoor richtte hij een vereniging op. Maar Heijes belangstelling bleef niet tot zijn specifieke vakterrein beperkt. Veel wijder strekte zijn interesse-horizon zich uit en zo valt het niet te verwonderen, dat we hem lange tijd op de voorzitters- stoel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vinden. Maar het meest is Jan Pieter Heije stellig bekend gewor den als de zanger van het Hollandse lied, als dichter en musicus. Van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst was hij jarenlang secretaris Door de muzen gekust Reeds vroeg had Heije enkele verzen uitgegeven en van 1832-1834 trad hij zelfs op als redacteur van de Vriend des Vaderlands. Tezamen met enkele an deren gaf hij vervolgens de Muzen uit en daarna ontmoeten we hem ook als trouw medewerker aan het beroemde tijdschrift De Gids. Onsterfelijke roem heeft Heije zich ech ter verworven als dichter van het volks lied en verheffer van de volkszang. Met name op het gebied van het kin derlied heeft hij zich zeer onderscheiden. Hij bracht frisse verzen, die iedereen aanspraken. Zijn Liederen en Zangen en zijn Kinderliederen werden respec tievelijk in 1841 en 1847 bekroond. Toch zouden Heijes liederen zich nooit zulk een populariteit hebben verworven als zij niet waren getoonzet door com ponisten die het klavier van de volks ziel op zo'n treffende wijze wisten te bespelen. Allen hebben we bijvoorbeeld wel een sgehoord van J. J. Viotta en aan deze musicus danken wij tal van pakkende melodieën. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 De nieuwe kunstmjverheidafdeltng van Ton Beuken, is de beste ideeën- bron die u zich kunt wensen. U vindt er duizend en een leuke dingen. Modern, kleurig, fraai van vorm. En vaak verrassend goedkoop! Zo rond de riks kunt u al kiezen. Kom eens kijken bij Ton Beuken. Gallenkampels- weg 2, of Soesterbergsestraat 51 Soest Zuid (bij het busstation)

Soester Courant | 1969 | | pagina 3