Kinderen hebben een eigen mode j Na het I I middagslaapje een mini-maaltijd Huisvrouw en manager zijn één pot nat Een stap vooruit - een stap terug Vleien Moderne vrouwen verkiezen een „bleek-gezicht" Een speelpak en speeljurkje met hetzelfde motief. Het pak je heeft grote zakken op de pijpen; het jurkje heeft een schouder sluiting. De „emancipatie" van het kind is eigenlijk in Parijs begon nen. Niemand heeft er zich erg over verbaasd, want het zat er wel in dat er met deze „vergeten groep" op modegebied iets moest gebeuren. In de Franse hoofdstad kwamen som mige winkels en modehuizen met zo'n moderne en vooruit strevende collectie op het gebied van de kinderkleding, dat men met recht van een „kinderboetiek" mocht spreken. Die boetiekjes waren vaak ondergebracht in warenhuizen. Zo kan men vlak bij de Champs Elysees in een grote zaak een kinderboetiekje vinden vol hippe truien, rokjes, jongenskos tuumpjes, ceintuurtjes, bloeses, stoere pantalons en wat u zich verder op dit gebied maar kunt indenken. Dior heeft on der zijn vele huizen ook een „baby Dior", een haute couture- shop voor baby's en kleuters. Jammer dat elke vrouw met jonge kinderen daar niet eens naar toe kan gaan, niet om te kopen, want al die Diordingsigheidjes zijn natuurlijk niet te betalen, maar alleen maar om te kijken en ideetjes op te doen, vooral als u tot de doe-het-zelvers op modegebied be hoort. Het fijne is dat u, wat de kinderkleding betreft uw fan tasie gerust eens op hol kunt laten slaan: grote zakken, een gekke bloem, kantjes, randjes, strikjes en kwikjes, ze doen het allemaal. Misschien zou u in lachen uitbarsten als u iemand hoorde beweren dat el ke huisvrouw een manager is, want die benaming wordt in gedachten al tijd gecombineerd met een mannelij ke functie. Maar toch is de oorsprong van het (Engelse) woord helemaal niet specifiek mannelijk. Het betekent achtereenvolgens: bestuurder, beheer der, directeur, chef, leider, gerant, zetbaas, partijleider, impressario en curator. Mocht u de functie van huis vrouw, of alleen maar het vrouwelijke element van het woord nog niet heb ben ontdekt, dan citeer ik voor u even het volgende Engaise spreekwoord: ,,IIis wife is a good manager", wat vertaald wil zeggan: ,,Zijn vrouw is een goede huishoudster". En huishou den doen de huisvrouwen to«h wel al lemaal, daar valt niets tegenin te brengen. In dat raam gezien zal het u ook niet meer verbazen als uw huisarts, bij wie u met zekere klachten bent komen „uithuilen", u doodernstig mee deelt, dat u de „managersziekte" on der uw leden hebt. Want deze moder ne managersziekte komt bij huisvrou wen evenveel voor als bij zakenlie den. Niet degene die het hardst werkt wordt door de managersziekte over vallen, maar degene die onder te ster ke druk van de tijd gebukt gaat, de zogenaamde „stress" van het leven. Inspannende arbeid, laten we zeggen houthakken in het bos, zal normaal nooit tot managerziekte leiden. Deze kwaal krijgen slechts zij, die tegelij kertijd aan verschillende dingen moe ten denken en verschillende dingen moeten doen. Het standaardvoorbeeld is de directeur die gelijktijdig drie te lefoongesprekken moet voeren. Maar onder dezelfde psychische druk leeft ook de huisvrouw die tegelijk het mid dagmaal voor haar man klaarmaakt, de kinderen verzorgt, het huishouden doet en zich daarnaast misschien nog om moeder of schoonmama moet be kommeren. Vooral de vrouw die naast haar huishouden en haar gezin, ook nog een beroep heeft, wordt door de managers ziekte bedreigd. Ze klaagt dan over depressies, die tot niets anders zijn Geregeld worden wij hulsvrouwen geconfronteerd met nieuwigheden, die in vele gevallen tot de „zegeningen van de moderne tijd" mogen worden gerekend. We leven wel in zo'n haas tig tempo, dat we ons nog slechts nauwelijks verbazen over nieuwe vin dingen die ons leven veraangenamen en vergemakkelijken. We staan er zel den bij stil dat er ook een schaduw zijde aan de vooruitgang te vinden is. Om een voorbeeld te geven: kleren van nylon (draion, perion etc.) ge maakt hebben ons leven ongetwijfeld veraangenaamd en besparen elke huis vrouw nog wekelijks veel tijd. Nylon Is sneldrogend, sterk en kreukvrij, zo als iedereen weet en dat zijn voorde len welke elke vrouw aanspreken. Maar... nylon is tevens vooral in de zomer vaak een verre van prettige dracht, omdat deze „stof" niet ademt en de lichaamswarmte vasthoudt. Ook de wegwerpfles, die sinds kort ln ons land in opmars is, heeft na delen. Het tijdperk van de wegwerp fles is nog jong, zelfs in de Verenig de Staten, waar het eerder is begon nen dan bij ons. Sedert de handel be gon flessen te verstrekken waarop geen statiegeld behoefde te worden betaald, maar die dan ook door de winkelier niet worden teruggenomen, valt niet minder dan een derde van de gehele Amerikaanse glasproduktie in de V.S. aan deze wegwerpflessen toe. Het gevolg van deze ontwikkeling is dat men nu reeds zo langzamer hand geen raad meer weet met dat weggeworpen glaswerk. Onlangs hebben de Amerikaanse glasindustrie en de vakbonden zelfs geconfereerd over de vraag hoe acn de overlast van weggeworpen flessen een eind kan worden gemaakt. Ge vreesd wordt zelfs dat de produktie van wegwerpglaswerk sterk beperkt zal moeten worden, wat de terugkomst van de statiegeldfles zou betekenen. Vandaar: een stap vooruit en een stap terug. Er is, hoe vreemd het aanvankelijk ook lijkt een vriendelijkheid die ons toch niet aangenaam is. Dit gevoel ontstaat, zodra we het gevoel krijgen, dat er een zweem van onoprechtheid meespeelt, dat het meer gaat om be wondering voor het eigen lieftallige persoontje dan om de gevoelens die jegens anderen worden gekoesterd. We voelen het zodra men bij ons aankomt met vleierij. Natuurlijk kan men ande ren vleien met zeer zelfzuchtige bedoe lingen, geraffineerd en wel berekend om een bepaald doel te bereiken. Maar al zijn er helemaal geen egoïstische motieven in het spel zulke overdreven lofzangen staan de meesten onzer toch tegen. Toch is het (onnodig) kleine ren nog minder prettig en zeker meer ontmoedigend. Sommige waarheidslie- vende lieden schijnen er behoefte aan te hebben geen woord van wat ze als waarheid beschouwen ongezegd te la ten, ook al wordt er door niemand naar gevraagd. En dat niet alleen tegen de persoon in kwestie maar tegen ieder die onvoorbereid naar dergelijke „waarheden" moet luisteren. Buiten lUien of onrechtvaardig bekritiseren is echter nog iets anders mogelijk en dat is een eerlijke, oprechte waarde ring voor bepaalde kwaliteiten of pres taties. Ieder van ons heeft z'n goede en z'n minder goede kanten. Alleen wie tot over z'n oren verliefd is, is niet bij machte deze tekortkomingen te ontdekken. We leven zelf het best en het rustigst wanneer we ons bewust zijn van deze beide kanten van ons wezen, die behoren bij het mens-zijn. En als we als zodanig worden bena derd, hebben we ook geen behoefte o)is anders voor te doen dan we wer kelijk zijn. Waardering echter werkt positief. We zien het reeds bij de aller kleinste kinderen. Brommen en verbie den drukken het kind neer en jagen de ondernemingslust op de vlucht. Door woorden van waardering leren ze waar hun beste krachten liggen en doen ze hun best deze krachten zo goed moge lijk te ontplooien. Met ouderen gaat 't al niet anders. Een kritische houding en neerdrukkende aanmerkingen wer ken irriterend en verhogen de presta ties niet of weinig. Een waarderend woord daarentegen kan wonderen doen en krachten losmaken waarvan niemand zelfs maar gedroomd had. JETTY j1 I Jonge kinderen die 's middags I nog een slaapje doen hebben er, als ze wakker worden vaak be- E hoefte aan een kleinigheid te eten. I j Ze vinden een lekker hapje boven- I dien een soort beloning voor het Ifeit, dat ze zonder protest zoet zijn I gaan slapen. Diëtisten zijn het erover eens, dat die tussentijdse hapjes niet al- Ileen goed zijn voor de gezondheid I van het kind, maar zelfs noodza- I kelijk voor de conditie van de klei- ne. Op jonge leeftijd maken de I kinderen een stadium door van I snelle groei, die gepaard gaat met I een enorme activiteit. Iedere moe der weet maar al te goed, dat de kleinen niet te remmen zijn in hun I eindeloos rondgeloop, rennen, hup- I pelen, springen en spelen. Even- Imin is het mogelijk hun tijdens de I gewone maaltijden voldoende I voedsel naar binnen te laten wer- l ken. om tegemoet te komen aan hun energieverspillende activiteit I U bent zo „lekker bruin" geworden in uw vakantie, mevrouw? En u vindt dat mooi? Wel. dan bent u niet b\j de t(jd. De door de zon verbrande of althans gebruinde huid is niet meer „in". Een interessante lelieblanke huid is wat de vrouw tonen moet. En ter wijl de fabrikanten van cosmetica voortgaan met de vervaardiging van allerlei lotions, crèmes cn wat niet al om „ouderwetse" vrouwen te behagen, zijn ze nu ook begonnen met de fa- hrikatie van middeltjes die ten doel hebben bet bruinen te beletten. Er worden nu natuurlijk ooi: plotse ling „wetenschappelijke" argumenten in het geding gebracht tegen het brui nen. Bruin worden doet de huid ver ouderen en veroorzaakt groeven langs de ogen en de mond. U ziet hei: sis u niet bruin bent, is u helemaal „in", en dat is een troost voor vrouwen, die ook met de meest verfijnde middelen niet bruin zijn geworden of die tot de pechvogels behoreh juist met vakantie te zijn gegaan toen alle zon op was... Deze aparte japon voor jonge vrouwen is gemaakt van zuiver wol. De kleur is zwart met ro- mantisch-rose zebrastrepen. Dc ronde halsopening laat net de welving van het sleutelbeen vrij. De zwart leren ceintuur *>v de laag aangebrachte zijzakken ac centueren de apartheid vu: dit model. (Foto: Internatxoiaal Wol- secretariaat) Een eenvoudig recht-toe-recht-aan-jurkje met opgestikte bloem en kantje aan de zoom. (Materiaal ter gal) terug te voeren dan het gevoel steeds meer te moeten doen, nooit klaar te zijn en het op deze manier niet lang meer te kunnen bolwerken. Daarnaast kunnen klachten als hartkloppingen, duizeligheid en zenuwaanvallen als alarmerende verschijnselen van de managersziekte optreden. De enig juiste therapie is een verandering van leefklimaat, want er bestaan geen medicijnen die de betrokkene over de ze symptomen heen helpt, hoogstens (meestal lang niet ongevaarlijke) mid deltjes die de psyche van de patiënt tijdelijk een andere richting doen in slaan. Verandering van leefklimaat is in zul ke gevallen dan ook broodnodig, hoe veel moeilijkheden een dergelijke om schakeling ook mee moge brengen. Want wanneer men tegen het advies van de arts in op dezelfde manier ver der leeft, kan men na verloop van tijd zelfs beschadiging van de organen verwachten. en hun behoefte aan voedsel als gevolg daarvan. De Kellogg Nutrition CounclI maakt moeders van jonge kinde ren er op attent, dat tussentijdse hapjes vooral licht èn voedzaam moeten zijn. Licht, zodat ze geen gebrek aan eetlust veroorzaken ais de normale etenstijd weer Is aan gebroken, en voedzaam om een po sitieve bijdrage te vormen in het dagelijkse voedselpatroon, waar mee jonge kinderen sterk en ge zond moeten blijven en de nodige activiteit kunnen produceren. Een voorbeeld van een accep tabel hapje na de middagslaap Is een bordje corn flakes met melk. Kinderen vinden dat lekker om dat het knapperig is èn om da smaak van de geroosterde mart- vlokken. Maar belangrijker is, dat zo'n hapje een uitgekiende tusaen- tijdse mini-maaltijd is voor da I kleine. Het voorziet in de behoefta aan koolhydraten als snelle enar- giebron, proteïnen voor een con- I stante energie en waardevolle Vi taminen en mineralen die het jon- ge lichaam kans geven evenwich- tig te groeien en te functioneren. I

Soester Courant | 1969 | | pagina 9