GEWIJZIGD BESTEMMINGSPLAN .INDUSTRIETERREIN" AAN DE RAAD VOORGELEGD Soesterberg hee ft zijn dorpshuis KrahL's van Knelis Beëdiging van inspecteur J. H. Hoogma „De Vangrail" gaat weer dienst doen DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 resultaat. Aanvankelijk eiste het rijk een te hoge eigen inbreng in de kosten door de Soesterbergse gemeenschap. Ge zien de bijzondere bevolkingsstructuur kon deze hindernis echter worden ge nomen. Later stak evenwel de beste dingsbeperking weer een spaak in het wiel, terwijl tussentijds de plannen nog een paar keer gewijzigd en aangepast moesten worden. De burgemeester meende dan ook, dat een dankwoord aan het stichtingsbestuur en de initia tiefnemers, die vijftien jaar lang koppig hebben volgehouden, wel op zijn plaats was. Hij sprak in dit verband van veel visie, geduld en werkkracht. De burge meester bood de stichting dorpshuis de turntoestellen voor de gymnastiekzaal aan. Wethouder K. de Haan,voorzitter van de stichting openbare leeszaal en biblio theek en van de sportstichting, wees er op, dat naarmate de plannen voor de bouw van een dorpshuis vorderden, men er ook een veelzijdiger betekenis aan wilde geven. Daarom kunner in het nieuwe dorpshuis zowel allerlei sporten bedreven als boeken geleend en gele zen worden. Voor het geval de belangstelling te groot mocht worden, stonden op het Dorps plein t.v.-apparaten opgesteld, die de ge beurtenissen weergaven. Burgemeester en wethouders hebben de raad het gewijzigde bestemmingsplan „Industrieterrein" ter vaststelling voor gelegd. In 1967 werd door de raad reeds een bestemmingsplan voor dit gebied goedgekeurd, maar door Gedeputeer de Staten werd aan dit plan .gedeelte lijke goedkeuring onthouden. In het besluit van Gedeputeerde Staten werd overwogen, dat de voor de Becke- ringhstraat en de Laanstraat aange houden afstanden van 5 tot 6 meter vanaf de weggrenzen tot de ontworpen industriebebouwing te gering moet worden geacht, aangezien deze wegen een belangrijke verkeersverbinding vor men en met veelvuldig parkeren reke ning moet worden gehouden, daar langs deze wegen kantoren, laboratoria e.d. zijn ontworpen. In verband daarmede moest aan het gedeelte van de gepro jecteerde bebouwing langs de Becke- ringhstraat en de Laanstraat, alsmede een gedeelte van de Kostverlorenweg tot een diepte van ongeveer 30 meter goedkeuring worden onthouden. Tevens gaven G.S. aan, dat de bebouwingsgren- zen van de uitzichthoeken op de weg- aansluitingen Dorresteinweg-Laanstraat in voldoende mate teruggelegd moeten worden. Ten aanzien van de bij het plan be horende voorschriften merkten gedepu teerde staten op, dat een regeling ter waarborging van voldoende toetreding van licht en lucht voor de per bedrijf toegelaten dienstwoning ontbreekt. Er had daaromtrent moeten worden be paald, dat de achtergelegen bedrijfsbe- bouwing acht meter uit de achtergevel van de woning verwijderd dient te blijven, terwijl de hoogte van de be drijfsgebouwen over een diepte van nogmaals acht meter beperkt moet blij ven tot 3.50 meter. Wordt echter de dienstwoning gebouwd op de verdie ping, dan kan worden volstaan met een afstand van acht meter tot aan de normale zeven meter hoge bedrijfsbe- bouwing. Er bestaat dan in dat geval geen bezwaar, een verbindingslid te bouwen tussen de kantorenstrook en de eigenlijke bedrijfsbebouwing met een hoogte van maximaal 3.50 meter. In het nieuwe bestemmingsplan dat de raad wordt voorgelegd, is met de wen sen van gedeputeerde staten rekening gehouden. Het gedeelte van de Koningsweg tus sen het eigenlijke industrieterrein en het in voorbereiding zijnde plan Smits- weg is nu buiten het plan gelaten. Tegen het plan, dat begin dit jaar ter visie heeft gelegen, is één bezwaar schrift ingediend en wel door het Tech nisch Bureau voor Brandpreventie te Baarn. Het bureau meent, dat de toe lichting op het ontwerp-plan van te beperkte opzet is. Het bezwaar richt zich met name tegen het ontbreken hierin van gegevens omtrent de uitkom sten van een aan het ontwerp vooraf gaand onderzoek inzake de brandvei ligheid. B. en W. achten een uitvoe rig onderzoek echter niet noodzakelijk gezien de beperkte doelstellingen van het bestemmingsplan. Voorts heeft het Technisch Bureau bezwaar gemaakt tegen het feit, dat noch de plankaart, noch de dwarspro fielen van de wegen, noch de toelich ting enige aanwijzing geven omtrent de mogelijkheid van de levering van energie, van drinkwater en bluswater. Het ontbreken van elk gegeven hier omtrent wordt een gebrek in het plan geacht. „Dat in liet plan geen aanduiding Mr. W. R. van der Sluis, lid van Gede puteerde Staten van Utrecht, heeft za terdagmiddag in aanwezigheid van ruim tweehonderd genodigden het dorpshuis te Soesterberg officiéél geopend. De ope ning verdiende een extra feestelijk tin tje, omdat het 't tiende dorpshuis in de provincie Utrecht was, dat dit aangena me lot mocht ondergaan. Nog 29 andere dorpshuizen zullen op niet al te lange termijn volgen. De heer Van der Sluis constateerde, dat men wel een heel lange tijd (vijftien jaar) op de totstandkoming van het dorpshuis heeft moeten wachten, maar dat er uiteindelijk toch iets beters en efficienters uit de bus is gekomen dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. „Destijds stelde het rijk zich op het standpunt, dat een dorpshuis diende ter verruiming van de plaatselijke lokaal- accomodatie. Nu is men echter zover, dat men een dorpshuis in de eerste plaats beschouwt als een ontmoetings punt". In het dorpshuis zijn dan ook een royale gymnastiek- en tevens toneelac- comodatie, een bejaardensociëteit ten behoeve van de bejaarden van nabij het dorpshuis te realiseren centrum, een ex positieruimte, een onderkomen voor ge zinsvoorlichting, een dependence voor de openbare leeszaal en bibliotheek (met huiswerkcorner) en van de mu ziekschool ondergebracht. Het nieuwe dorpshuis leent zich dan ook voor een zeer veelzijdig gebruik, hetgeen ook in de buitengevel tot uitdrukking is ge bracht. Hierin zijn namelijk de emble men van de plaatselijke verenigingen gemaakt. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck herinnerde eraan, hoe het plaatselijke verenigingsleven na de oorlog altijd zeer pover gehuisvest is geweest. Al in het begin van de jaren vijftig werd naar een oplossing voor dit probleem gezocht, met krachtige steun van het gemeente bestuur zo herinnerde de burgemees ter zich maar voorlopig met weinig In een schitterende speech dankte de heer Pieren allen die hadden meege werkt bij het tot stand komen van het Dorpshuis. Namens het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk bood de heer J. Voogd zijn gelukwensen aan voor het zeer geslaagde en z.i. aan zijn opzet beantwoordende dorpscentrum. Majoor Hes deed dat namens de com mandant van de vliegbasis Soesterberg. Ook de voorzitter van de stichting dorpshuis, de heer J. C. Pieren zei, dat men eerst na jarenlange strijd het zover had kunnen brengen. In 1950 geloofde in Soesterberg rog niemand in een dorpshuis en drie jaar later, toen een enquete wel de belangstelling voor een dergelijk centrum bij de verenigingen aan het licht had gebracht, in feite nog niemand. Zelfs sprak destijds een wet houder de weinig bemoedigende woor den tot hem: "Je vecht voor een verlo ren zaak". Maar dat gaf de heer Pieren juist de prikkel en energie om voort te gaan, al erkende hij direkt, niet voor een eenvoudige opgave gestaan te heb ben. Eerst moest er geld uit de burgerij komen, wat voor een gemeenschap met een sterk wisselende bevolking een moeilijke opgaaf leek. Maar de verwach tingen werden royaal overtroffen, ook al moest het allemarvan de eigen inge zetenen en van de middenstand komen. Alleen van het ministerie van defensie, dat toch ook een groot belang had bij de totstandkoming van een dorpshuis, viel geen steun te verwachten. Wel was de heer Pieren het gemeentebestuur dank verschuldigd voor de medewerking, die van die kant wel kwam en ook nodig was. Tenslotte wees de heer Pieren nog eens op de talrijke gebruiksmogelijkhe den van het dorpshuis. Namens het Soesterbergse verenigings leven liet de heer A. Preusser zijn vol doening en dank blijken voor htgeen er uit het particulier initiatief is voortge komen. De heer Esmeijer deed dat als voorzitter van de sportver. AGAVS. Hij meende, dat vooral de heer Pieren veel lof verdiende. „Moet dat kleine Rotter- dammertje hier de dienst uitmaken" heeft men zich in Soesterberg vaak af gevraagd, zo zei de heer Esmeijer. "Men schold hem uit en verweet hem, alleen maar politiek voordeel te willen halen", Na de officiële opening werd de burge meester en echtgenote rondgeleid door het nieuwe gebouw, waarbij de heer Pieren als terzake kundig gids optrad. aldus de voorzitter van AGAVS, die er wel aan kon toevoegen, dat men inmid dels in Soesterberg tot andere gedach ten is gekomen. Hij maakte tevens van de gelegenheid gebruik om de wens uit te spreken, dat alle Soesterbergse ver enigingen zich nog eens tot één grote vereniging zouden aaneensluiten. Deze week zal het dorpshuis met tal van feestelijke gebeurtenissen, exposities en sportmanifestaties in gebruik worden genomen. voorkomt omtrent de omvang en de capaciteit van de enrgie, drinkwater en bluswater houdt zeker niet in, dat ge sproken kan worden van een gebrek aan het plan", aldus B. en W. Een der gelijke aanduiding wordt ook niet ver eist. „Primair gaat het er om of de mogelijkheden, die een goede water en energievoorziening kunnen verzor gen, potentieel aanwezig zijn. Dit moet zeker bevestigend beantwoord worden. Deze materie dient echter niet in een bestemmingsplan te worden geregeld, hoewel deze zaken met het ook op brandgevaar en brandbestrijding zon der enige twijfel belangrijk zijn"., al dus B. en W., die de raad overigens toch voorstellen de toelichting op het plan aldus aan te vullen: „De levering van drinkwater, aardgas en electrische energie is voldoende verzekerd. Blij kens een recetelijk ngesteld onderzoek bij het Waterleidingbedrijf Midden Ne derland is komen vast te staan, dat de bluswatervoorziening door middel van de waterleiding alleszins afdoende is. Voorts wordt het mogelijk geacht, dat in de toekomst de gelegenheid aanwezig is, het nodige bluswater te verkrijgen uit open water". Verder wordt door het Technisch Bu reau voor Brandpreventie gesteld, dat de dichtheidsbeperkende bepalingen on voldoende zijn, terwijl het bezwaar be staat, dat burgemeester en wethouders geen nadere eisen kunnen stellen ten aanzien van de plaatsen van alle open ruimten in verband met een snelle hulp verlening bij brand. Dit bezwaar is volgens B. en W. ge grond te achten. De raad wordt dan ook voorgesteld, op dit gebied nadere eisen te stellen, die tevens aan de bezwaren van de reclamant tegemoet komen. Tenslotte kan volgens de reclamant op grond van de bepalingen in het be stemmingsplan niet worden voorkomen, dat opslagterreinen te hoog worden opgestapeld met brandbare grondstof fen of producten of afvalbergplaatsen met teveel brandbaar materiaal. B. en W. erkennen dit, maar zeggen, dat aan dit bezwaar niet kan worden tegemoet gekomen. „Het is niet mogelijk, door middel van een bestemmingsplan aan de hand van een objectief criterium de soort en wijze van opslag te regelen, daar een zodanig plan alleen kan aan geven dat een bepaald gedeelte voor opslagterrein mag worden gebruikt. In het bijzijn van het gehele politie korps, werd maandagmorgen in de raadzaal de nieuw benoemde inspecteur van politie, de heer J. H. Hoogma, die vergezeld was van zijn echtgenote, door de burgemeester in zijn funktie beëdigd. Mevrouw Hoogma ontving een boeket. De burgemeester zei vóór de beëdiging dat de heer Hoogma nog een jong in specteur is, met twee jaar praktijkerva ring in Den Haag. Dienen in een groot korps is gemakkelijker, dan een funktie bekleden in een klein korps. U krijgt hier meer verantwoordelijkheid, omdat hier maar twee officieren zijn. Soest breidt zich hoe langer hoe meer uit, zodat er voor u als jong inspecteur wel perspectieven zijn. Hierna ging de burgemeester over tot de beëdiging. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer heette de heer Hoogma en echtgenote welkom in Soest. Wij nemen u gaarne op in ons midden en ik hoop, dat u zich bij ons thuis zal voelen. Wij geven u de garantie dat wij u zullen inwer ken in ons dagelijkse werk. Het is voor u ongetwijfeld een grote dag, temeer daar uw gezin, dat door de huisves tingsmoeilijkheden in Den Haag nog steeds gescheiden was, een woning toe gewezen krijgt. Aldus de heer Scholt meijer. De heer Scholtmeijer vervolgde: Na af studering aan de Hogere Politieschool te Hilversum en later de Nederlandse Politie Academie te Apeldoorn, kwam u in Den Haag. U weet wat voor aspec ten er aan een politiefunctie zijn ver bonden. Wij zullen u met alles in ken nis brengen. Het is een weg, die voor buitenstaanders een onvoorstelbare is, maar door zijn confrontatie en wisse lende omstandigheden en situaties, vormt dit een boeiend geheel. Wij moe ten de menselijke waarden echter op de voorgrond stellen. U staat aan het begin van uw politieloopbaan. Ons korps is van gemiddelde sterkte, maar in de voor ons liggende jaren zal zich een sterke ontwikkeling voordoen. Een ieder die de ontwikkeling van onze gemeente kent, zal dit duidelijk zijn. Wij moeten als politie daarmede gelijke tred hou den, willen wij niet tekort schieten in onze funktie. Een en ander wordt ons reeds duidelijk uit de plannen, welke de herziening van de Politiewet ons aan geeft en waarin de snelle groei van onze gemeente en de aangrenzende gebieden, het noodzakelijk maakt, dat wij ons dat nu realiseren, opdat wij in de toekomst, die zeer nabij is, die plaats zullen gaan innemen, welke is afgestemd op de realiteit van ons werk. Ik wil gaarne van de gelegenheid ge bruik maken, te kunnen zeggen, dat ik het op prijs stel, dat na lange afwe zigheid van een inspecteur, deze plaats weer is bezet. U zult een gedeelte van de drukke werkzaamheden van de laat ste maanden van mij moéten overne men. In dank mijn medewerkers die mij op zo'n goede wijze hebben geassi steerd. Mijnheer en mevrouw Hoogma, wij wensen u een goede tijd toe in Soest en hopen dat u zich in de voor u beiden nieuwe omgeving zult gaan thuis voelen en dat u goede medewer kers zult worden en blijven. Aldus be sloot de heer Scholtmeijer zijn wel komst woord. De heer Hoogma dankte in de eerste plaats de burgemeester voor het ver trouwen dat hij in hem stelde, hetgeen hij hoopte waar te maken. Ook dank te hij de heer Scholtmeijer voor de vriendelijke woorden tot hem en zijn echtgenote gesproken. Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat iedereen in Soes zao- turdaag waat hep kenne lere vaan alle Soesderbarregers. Nie allenug de ge wone minse, maor ok alle nootaobele zoas die luu mit un mooij woord hiete. Ik was- ter allis weze kieke toeng ut darrups- huus nog laang nie klaor waas, en toeng waak zogezeit aal vaan pure vurbaozing aachtur over eslaoge, zoiets mooijs as daat gong worde. En noeng ist daan of- felope zaoturdaag offiesjeel ope gegaon. En as altied stongk veuraon mit ming grote neus. Nie heulemaol, waant die plaotse waore veur de gaaste, en daor mog ik ming nie bie rekene. Ut zaal wel zo weze, datter in de kraant presies komp te staon watter bie die opening allemaol is gezeit en edaon, dus daorover hoef ik noeng nie uut te wieje. Maor ik wel wel effe op ming eige me- nier waat zeige. Waant ut beurt noeng niet alle daag daat der zoon huus ge bouwd word, en vooraal nie waanneer ut helemaol gebeurd is uut en mit haos allenug partekuuliere ienietsiejaotieve. Ik weet nie welke spietser ut hep gezeit, maor der waaster een bie die opmar- rekte un huus veur alle Soesderbar regers en tot staand gekomme mit de medewarruking vaan haos alle Soesder- barrugers. As maan vaan over ut Hoog, maag ik netuurluk heulegaor geen kretiek hebbe waant wullie motte eers zelluf maor zien zoon huus veur mekaor te kriege, maor der is een ding waork eigeluk nie heuelemaol over naor huus ken schrieve, en daat is de naom diet hep gekrege. Veur zoon mooi huus waster schaat ik zo toch wel un orrezjienelere naom te bedenke gewees daan „Darrupshuus". Maor daat prebleem bejje sebiet vergete ajje de deur binne komp. Minse, minse je mot ut mit eige oge hebbe gezien om je ok maor un heule kleine voorstelling vaan te kenne maoke. Ut allerbelaang- riekste vaant heule huus is netuurluk de grootste zaol, daor kenne zo mcraokels veul dinge in worde gedaon, dajje der wel een heule kraant vaan zouw kenne vol schrieve, maor veurop komp netuur luk de sport int algemeen. As Soesder waas ik wel blie daat ongze maor ok de barregemeester van de Soes derbarregers, baron Bentinck, nie mit lege haande naor de opening waas ge komme, of eigeluk wel mit lege haande, maor hie bood as eerste sprekur int paas geopende huus de keplete uutrusting vaan de sportzaol an, en daat vongk un heul gebaor veur un gemeente die geen cente hep, messchien hebbe de bar regemeester en de wethouwers ut wel bie mekaor gespaord vaan hullie zaak- cente, zu hebbe der tied genog veur gehaad, waant de planne veur de bouw, hebbe aal un paor luustrum-feeste aach- ter de rug. Maor nie allenug de sportzaol maag der weze, deris daor ok nog un leeszaol, waor je je oge uut kiek. Beneje veur de grote, de ouwere zogezeit, en bove veur de jongsten. Ut is noeng eenmaol. zo daat de kleine makkelukker un traap op en of kenne komme as de ouwere. Aal vaale zullie der ok wel weer waat makkelukker vaanof. En ajje daan toch bove bin, en je kiek daor effe rongd, daan ziejje daor zoveul zaole en zaoltjes, dajje je haos nie ken sneape, daat die allemaol int zgllufde huus zitte. Maor an de buutkaant vaant huus kejje wel zien datter geen zaol te veul is, waant haos alle kluppe en vureniginge, die vaant darrupshuus ge- bruuk gaon maoke, hebbe der in de ge- vul een steen laote zette. En zo kent beure datter naos un kruu*~ verenuging un judoklup ant warruk ml weze. Daat is bar makkeluk aster ww» is iemaand un gaat in zu kop hep eveele, deris daan altied un zuster bie de heel*! om der effe un pliester op te doelt, M un soort doekie veurt bloeie. De voorzittur ken nie vurwete worde daat hie in zu daankwoord piere op laog waoter hep gezoch, maor ut mot ming wel vaant haart, datter in de zaol genog luu waore die vaan zu opmarrukinge wel waat in hullie zaak hebbe kenne steke. Ut waas messchien wel allegaor un bietje an de laange kaant, maor der waas geen spelt tusse te kriege. Al wast messchien wel prettug gewees. Met een grote optocht, die gevormd juffrouw Bosma wordt het leiderschap werd door een tiental versierde fietsen, een grote vrachtauto die voor deze ge legenheid in een soort praalwagen was veranderd, door versiering met eigen gemaakte bloemen en dennegroen, en vooraf gegaan door het jeugdorkest van P.V.O., dat voor deze gelegenheid in de juiste stemming danig van zich af blies, luidde „De Vangrail" feestelijk maar vooral luidruchtig het seizoen '69-'70 in. Het centrum, dat vorig seizoen pas is geopend, vlak naast het repetitielokaal van P.V.O. aan de Beetzlaan, is giste ren weer gestart met het jeugdwerk, in de ruimste zin van het woord, omdat de deur openstaat voor iedereen van 4- 20 jaar. Door ziekte van de hoofdleidster me- tijdelijk waargenomen door de heer Van Santbrink, die daarbij wordt geassi steerd door een twintigtal vrijwilligers, en de jeugd gelegenheid geeft de ver schillende aktiviteiten als handenarbeid onder deskundige leiding te beoefenen. Vooral de kinderen die deelnamen aan de openingsoptocht, die in hoofdzaak over ..'t Hart" voerde, was het zater dagemiddag een compleet feest. Bij het clubgebouw waar de stoet ontbonden werd, werden zij in ruime mate onthaald op pannekoeken, limonade, chocolade en andere lekkernijen. Een betere openings-ceremonie wai voor de kinderen van „De Vangrail" niet denkbaar geweest.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7