Be nieuwe mode rukt op HYGIëNE IS EEN HALSZAAK IS KUSSEN GEVAARLIJK? T ALS PAPRIKA ij Smit IEKT UIEN vo. concours oonstelling ide seizoen Aanmerkingen Vrouwen te water DRINK MEER THEE - nd. n wormen met 6-3 n Samos c. Na een het goed aanvallen- maar voor de rust Deze doelpunten en 't werden gescoord alkeren, Mieke van :ier, Kob Ysbrandy eden ondanks goed ag tegen het sterke laai (ruststand 0-5). e de eer van het loor met 0-2 van won met 1-2 van met 1-2 dank zij -effers van Annelies Ftudy Timmermans, rust een 0-1 ach- a 2, maar voor het s verdiende gelijk- eeft de Muziekver- zaterdag deelgeno- muziekconcours in ter gelegenheid van in van het muziek- in de derde afde- 20 jaar niet aan lgenomen. Met 224 rste prijs behaald, ner werd „Kleine iren" van H. van I, terwijl als vrij divertimento" van i gehore werd ge uit de tweede af- van „Soesterberg" :dt) behaalde in de e prijs (73 punten) Door deze drum- gste aantal punten alle afdelingen be- directeur van de vereniging, de heer amp overigens niet ant ook drumband Austerlitz behaal- itentoonstelling van e Openbare school ■oensdag 17 en don- in de hal van de laan 15. Openings- ;n van 16-17.30 en wen Bond opende at een lezing over de geneeskunde" M. M. Plomp-van rijdens deze avond r. Jansen-van An- en als presidente negen jaar leiding Mevrouw A. B. haar opvolgster! getypeerd als een altijd sfeer wist t 29a - Soest i-2566-5154 levering verzorgd I collectie modern de staat en de stellingen dikwijls '1 vertrouwen te sarticulieren. Een it of een publiek- dt betaald. De be daar onze mening nen kan er noch- het geld binnen .rouwen schenken rwegen, de P.T.T. l'ven of gemengde e oorzaak waarom vertrouwen heb- obiljetten van de dienst. Er wordt uwen gewekt dat s en waarvan op en door aankopen e girokaarten, r voor de rechter financiëel leed te an meestal kleine durven advocaten e verdedigen met winkeliers te goed- »Vij achten dit ar- ng van oplichters er kan meer be- kredietwaardig is. nt en zaak is bij sthoden volkomen at weten alle ad- odienst. Het is de dient te waken ers over voldoen- ij dient er voor te ar uitgegeven bil- worden en zij voor de gevolgen. oor een garantie verzwaring van van waarborg de dt gesteld voor de ;kte girobetaling, iwoordiging hier- n eist, blijft zij in Niemand is volmaakt en op ieder is wel wat aan te merken. Daar komt nog bij dat ieder zo z'n eigen natuur en eigenschappen heeft meegekregen'n aard die soms door de een wordt ver foeid, door de ander hogelijk gewaar deerd. Wie zal uitmaken wie gelijk heeft f De een is er wat onverschilli ger onder dan de ander, maar nie mand vindt het toch prettig aanmer kingen op z'n leveyxswijze of z'n ar beid te krijgen. Sommige mensen natuurlijk wel wat kortzichtig zijn zo zeer overtuigd van de juistheid van eigen inzicht en opvatting, dat ze hun tong niet in bedwang kunnen houden als er iets gebeurt dat niet met hun ideeën strookt. Natuurlijk zijn er ge vallen, waarbij een aanmerking volko men gerechtvaardigd en voor de goede gang van zaken ook gewenst is. Maar als het gaat om plichtsverzuim, om nonchalance, om onverschilligheid voor andermans belangen, kan een goed woord zeker een goede plaats vinden; overigens doen we wijs zuinig te zijn met aanmerkingen en liever wat roya ler met aanmoedigingen. Ook dit kan in de goede richting sturen en wekt heel wat minder verzet. Vooral voor wie te goeder trouw z'n best doet zijn aanmerkingen moeilijk te verteren, zelfs al zijn ze gerechtvaardigd en we moeten ons in zo'n geval ook zeker moeite geven ze zo taktisch mogelijk in te kleden en er een bemoediging aan vast te knopen als dat even mo gelijk is. Heel wat op- en aanmerkin gen worden echter gespuid, hoewel 't helemaal niet nodig is, integendeel, hoewel ze veel beter ongezegd hadden kunnen blijven. Wie onze raad van no de heeft, kan er immers om vragen en dan is het prettig als we oprecht klaar staan om een eerlijke mening te ge ven. Als we bv. onze kamer gezéllig hebben gemaakt voor een bezoek en de eerste opmerking is dat het tafel kleed niet bij de stoelen kleurt, dan is het plezier van het samenzijn voor ons ineens heel wat ineen geschrompeld en Tiet kost ons toch even moeite tegen over onze gast dezelfde hartelijkheid die we aanvankelijk voelden te blijven Een eeuw geleden was zwemmen nog een ongepaste bezigheid voor de vrouw; deed ze het (stiekem) toch, dan gingen ze in een hemd of naakt te water... Aan het strand droegen de vrou wen in die tijd op de enkels han gende wijde of poffende pantalons, waaroverheen lange tunieken wer den gedragen... Aldus uitgerust mochten ze ook ba den, wat wilde zeggen: de voeten natmaken in het water. Gewoonlijk schreef de mode dan daarbij het dragen van een hoed voor... In de laatste tien jaren van de vorige eeuw droegen „moedige" en hypermoderne vrouwen aan het strand pantalons tot even over de knie... In 1915 verscheen de vrouw in bad pak aan het strand; de pijpen vie len bijna tot op de knie en van boven zat alles goed dicht. Gelukkig wordt hygiëne tegenwoor dig niet meer als een „lastige vorm van beschaving" gezien. Het meren deel van zowel de jonge als de oudere mensen zouden de als normaal gel dende hygiënische toestanden niet meer kunnen missen: ze zouden zich hoogst onbehaaglijk gaan voelen zonder wa ter, zeep, closet en douche. Toch springt men vaak door onnadenkend heid met andere, hier niet genoemde maar uit hygiënisch oogpunt bezien even noodzakelijke dingen hier en daar wat al te slordig om. Juist in de zomertijd moet men zich extra goed aan een aantal grondregels hou den. Zelfs al zou men er lak aan hebben dat anderen zich met opge trokken neus afwenden zodra ze in uw buurt komen, moet men wel met zekere hygiënische normen rekening houden uit eigenbelang. Hygiëne is na melijk een „halszaak"; uw welzijn en geluk hangen ervan af. Zo Is bijvoor beeld de voedselvergiftiging meestal een gevolg van onhygiënische toestan den. Wilt u deze gevaarlijke Infectie vermijden, houd u dan aan de volgen de de regels: 1. Wees schoon op uw vaatwerk en uw bestek. 2. Bedenk dat uw handen besmet kun nen zijn en dat u zo de besmet ting van het ene op het andere voedingsmiddel kunt overbrengen. Was ze dus altijd goed met wa ter en zeep vóór u met etens waren in aanraking komt. Dit geldt nog sterker voor mensen die diar ree hebben of gehad hebben. 3. Vanzelfsprekend gebruikt u een schone handdoek en laat u geen vuile thee-, hand. en vaatdoeken in de keuken slingeren. Spoel ze na gebruik in een schoon sopje uit en droog ze vlug, liefst in de zon. 4. Gasten of huisgenoten die buikpijn en of diarree hebben weert u uit de keuken en drukt ze extra op het hart hun handen goed en vee] te wassen, zeker na het gebruik van het toilet. Denk in dit ver- band ook eens aan papieren hand doeken. 5. Maak er een gewoonte van na elk bezoek aan de WC uw handen goed te wassen. Gebruik voor het af- drogen daarna een aparte hand doek, die u regelmatig, liefst da gelijks, verschoont. 6. Groenten en fruit moet u meer malen goed wassen. Fruit, dat daarvoor in aanmerking komt, kunt u ook schillen. 7. Uw eten is betrouwbaar als het een kwartierlang door-en-door op een temperatuur van meer dan 80 gr. C verwarmd is. 8. Proef liever geen rauw gehakt en zorg voor heel schone handen als u gehakt aanmaakt. Eet bij warm weer liever geen rauw of halfrauw vlees. 9. Bewaar geen resten als u niet over een koelkast beschikt. 10. Kook op warme dagen losse melk, evenals melk uit een aangebroken fles, 's avonds door. 11. Denk eraan dat hapjes (snacks) Uit slecht beklante automatieken of cafetaria's lang bewaard kunnen zijn bij een lauwwarme tempera tuur en zo een ware bron voor salmonellavergiftiging kunnen vor men. ok al worden de gedachten van velen van ons nog In beslag geno- Omen door badpakken en bikini's, ook al lijkt de winter nog „eeuwen" ver, de nieuwe mode rukt langzaam maar zeker op en de creaties van de modekoningen zijn de (snikhete) Parijse mode salons alweer gepasseerd. Van al wat getoond is kan in ieder geval wel worden gezegd, dat de couturiers een koud wintertje verwachten. Es- terel liet lange jassen zien, gecombineerd met hoge laarzen met bont- randen. Courèges heeft zijn mannequins ook al laten paraderen en wat hij bracht heeft de kenners een beetje teleurgesteld. Hij bracht zijn nieuwe kleding op de bekende manier: zeer kleurig met luide keiharde beatmu- ziek, waarop de meisjes die de kleren toonden zich dansend voortbewo gen, alsof het leven één groot festijn was. Dior hield het ook fleurig, ge- inspireerd op de zigeunermode, met wijde fluwelen broeken, geborduur de bolero's en lappenrokken. Cardin kwam met veel tunieken en broek- pakken, met jassen tot halfweg de kuit en veel gebreide mutsjes. Over de roklengte schijnt men het nog niet eens te zijn, want wat de japonnen betreft waren er evenveel korte rokken - mini's, dus - en rokken tot even boven de knie als rokken tot de kuit. Parijs kwam ook met een nieuwe haarmode, die trouwens niet zo wild veel echt-nieuws te zien gaf. Er kwamen krullige kapsels en gladde pagekopjes voor het voetlicht, maar duidelijk was wel dat lang haar favoriet blijft deze winter. Een modegrapje, geïnspireerd op het optreden van de maan door de eer ste mexxs: een astronautenbril. Is kussen gevaarlijk f Een dwaze vraag, zult u misschien zeggen. Maar dan drukt u zich, zonder het zelf te weten, toch wel wat „persoonlijk" uit. We zijn maar al te Vaak geneigd onze (des noods Europeseinzich ten en gewoonten voor normaal en juist te hou den en vergeten daarbij, dat andere volkeren, bij voorbeeld oosterse, net zoveel recht hebben hun mening de juiste te noe men. Vandaar dat men zegt: andere landen, an dere zeden. Maar nu wat het kussen betreft. In de Islamiti sche landen wordt kus sen als „onzedelijk" be schouwd. De Pakistaan se Observer bakt 't naar onze begrippen nog brui ner. Daarin wordt de kus als vorm van liefko zing of groet aanspra kelijk gesteld voor tand bederf. Het blad schreef onlangs dat helaas de vraag in hoeverre de westerse kxisgewoonte tandbederf bevordert nog niet voldoende is bestu deerd, maar dat wel dui delijk is dat bacteriën zich van de emotionele handelingen niets aan trekken en dat een kus u dus een of twee tan den kan kosten. Als dat waar was. zouden bij otis alle achttienjarigen al met een kunstgebit rond lopen. Maar hoe vreemd ons de mening van de Paki staanse Observer ook in de oren moge klinken, 't gevaar van het over brengen van besmetting door kussen is beslist niet helemaal denkbeel dig. Met een grieppatiënt in de buurt kunt u zelfs worden besmet zonder dat er één kus „is ge vallen". Er zijyi dan ook zelfs in het Westen ge leerden die de kus aan sprakelijk stellen voor tandbederf. Of dit ooit een einde zal maken aan deze algemeen gewaar deerde aangename be zigheid betwijfelen we. Er wordt tegenwoordig veel gepraat over steun aan de ontwikkelingslan den door de aankoop op grote schaal van produkten, die daar worden ge produceerd. Merkwaardigerwijze richt dit streven zich in de eerste plaats op de invoer van suiker uit die lan den. Merkwaardigerwijs: wij hebben namelijk een eigen suikerindustrie die zowel in het agrarische als in het in dustriële vlak van grote betekenis is. Invoer van rietsuiker uit de ontwik kelingslanden zou dus in Nederland een probleem scheppen: wat te doen met onze eigen bietsuikerproduktie? Logischer zou het zijn, zich te rich ten op produkten, die in Nederland niet worden voortgebracht. In de Afrikaan se ontwikkelingslanden stijgt de thee- produktie zeer snel. Een campagne voor groter theever- bruik, waardoor geen enkele Neder landse tak van bedrijf wordt geschaad en die een groot aantal ontwikkelings landen ten goede komt, zou dus beter op zijn plaats zijn dan de huidige campagne die een Nederlands produkt door een buitenlands wil vervangen. Onder auspiciën van de Wereld Voed sel Organisatie (FAO) wordt thans overleg gepleegd over het probleem, hoe de produktie van thee en con sumptie in evenwicht te brengen. De echte Hongaarse paprika kan heet zijn als Spaanse peper, maar ze is volgens voedingsexperts gezond. Pa prika schijnt zelfs op gevoelige magen geen nadelige in vloed te hebben. Wilt u de kruidige smaak om welke rt den dan ook verzachten, maak dan eens een schotel vr paprika en komkommer. Het is een recept voor 8 pe sonen dat bovendien in 30 minuten „panklaar" kan zi. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: 1 kg komkommer, 6 paprika's, 2 ons gerasp kaas, 3 eieren en l'/i dl koffieroom; voor de sau 1 tablet goudvleesbouillon, '/js 1 water, 40 g bloen 40 g boter, 5 eetlepels tomatenpuree en krulder. melange no. 3. Breng het water met 1 goudvleesbouillontablet aan d< kook. Smelt de boter en voeg de bloem toe. Schenk ei al roerende de bouillon bij en laat het even doorkoken Voeg de tomatenpuree toe en breng het op smaak me" kruidenmelange. Was de komkommer en kook ze in het geheel of gehalveerd in zout water gedurende 10 tot 3- minuten. Laat de komkommer afkoelen en snij ze in plakjes van plrn. cm. Leg in een beboterde schote! laag voor laag de plakjes komkommer, de in ronde stukken gesneden paprika's (ontdaan van pitten) en de geraspte kaas. Klop de eieren met de room en het zout en giet dit over de groenten. Schenk dan de tomaten saus erover. Als laatste bestrooien met het restantje geraspte kaas. Zet de schotel in de voorverwarmde oven en laat hem gedurende 15 tot 20 minuten warm en bruin worden. (Thermostaatstand 67; temperatuur 185—200° C.) Dien het gerecht goed heet op en serveer er vis of vlees en droge rijst bij. -■..t.fj».-.,.!, -r r n.n ijfrmi. Boven: De krullen zijn nonchalant ingezet bij dit nieuwe kapsel en dat geeft deze haardracht een vrolijk-wild effect. Onder: Een bol krullenkapsel. Het haar is enigszin getoupeerd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9