Soest toen - Soest nu iSiif Vrijdag 12 september 1969 48e jaargang ito. 69 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rareau voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DE IERSE KWESTIE EEUWENOUD Twee ongevallen bij Van Gent Nieuw systeem van buslichten V.V.V.-nieuws Soesterberg krijgt een weekmarkt Het oog gericht op «merrilla Politiebureau 4-4-4-4 Telel. Brandweer 3-3-3-31 Telefoonnummer ziekenauto 5980 RecI asseringscollecte R.K. Jongerensociëteit Soestdijk Eerste fase van de WISO-sprookjesreis wordt dit weekeinde afgesloten cM» SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f3.50. buiten Soest per kwartaal f6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Britse troepen houden in Noord-Ierland de vechtende protestanten en katholieken uit elkaar en dat geeft een tijdelijke „rust". Maar dit kan op deze manier niet bewaard blijven. Op de duur zullen de Ieren zelf een basis moeten vinden voor een interne vreedzame coëxisten tie. Maar veel hoop dat ze die zullen vinden is er niet. Uit de woorden van premier Chichester- Clark tenminste viel niet op te maken dat hij voornemens heeft om een atmo sfeer te scheppen waarin uitbarstingen zoals die nu plaats vonden onbestaanbaar worden. Hij ziet niet veel noodzaak om een eind te maken aan de achterstelling van de katholieke bevolkingsgroep die ten grondslag ligt aan de rellen, hij wil zelfs niet afzien van het gebruik van de zeer partijdige protestantse reserve- politie, de B-specials. Als het aan hem ligt blijft dus alles bij het oude, behalve dan dat Londen een bezettingsmacht mag leveren, voortdurend. Het is ook duidelijk dat minister Cal- laghan in Londen daarvoor zeer zeker niet voelt. Weliswaar gaat Londen niet akkoord met een voorstel van de Ierse republiek om gezamenlijk onder de vlag van de Verenigde Naties troepen met blauwe helmen naar Noord-Ierland te sturen omdat het de zaak een interne kwestie acht waarmee ze zelf wel raad weet. Maar de bedoeling van de stich ting van de autonome Noordierse ge meenschap na de deling van het eiland had toch wei degelijk de bedoeling dat de inwoners van Noord-Ierland hun eigen boontjes zouden doppen. Nu echter steeds duidelijker wordt dat deze daar toe niet in staat zijn, althans niet op een manier die anno 1969 als beschaafd be schouwd wordt, valt haast niet te ver mijden dat de Ierse kwestie weer hele maal opnieuw opleeft. Men kan de regering van de republiek Ierland ook niet helemaal verwijten dat ze de eeuwenoude kwestie opzettelijk weer nieuw leven inblaast de protes tanten van Noord-Ierland hebben er zelf voor gezorgd dat ze weer aan de orde kwam. De kwestie is inderdaad eeuwenoud. In de twaalfde eeuw kreeg de Britse ko ning, toen nog een goed katholiek, Ier- Bij Bouwbedrijf Van Gent in het Soes- terveen vonden deze week twee on gevallen plaats. De arbeider J. W. S. uit Kampen werd bij het vlechten van betonijzer onwel en moest in Zonne gloren worden opgenomen. De 38-jarige Marokkaan M. K. M. werkte met een zware elektrische steekbeitel toen hij plotseling in el kaar zakte ten gevolge van een hart aanval. Ook hij werd naar Zonnegloren overgebracht. In het gehele postdistrict Utrecht, waar binnen ook Soest ligt, zal op 14 sep tember a.s. een nieuw systeem van buslichten worden ingevoerd. In deze gewijzigde opzet zal het voor komen, dat de post uit een groot aan tal plaatsen op slechts enkele kantoren zal worden gesorteerd. Het zal hierbij voor de sorteerders moeilijk zijn de lokale (plaatselijke) cor respondentie met de aanduidingen „Alhier", „En Ville", „EV", „Stad" en dergelijke tijdens de sortering goed te verwerken. De directeur van het postdistrict ver zoekt daarom teneinde vertraging te voorkomen, ook op alle corresponden tie voor uw eigen woonplaats Soest ook steeds de plaatsnaam „Soest" te vermelden en aanduidingen „alhier", „EV", etc. niet meer te gebruiken. Wij maakten u in ons vorige nieuws al attent op het programma van de Volks Universiteit Baarn. Wie het iets verder van huis wil zoe ken en met nog meer keuze, vindt waarschijnlijk iets van zijn of haar ga ding bij de Utrechtse Volks Universi teit. Een folder met een rijke keuze aan onderwerpen kunt u bij ons komen afhalen. Ook enkele excursies zullen worden opgenomen. Wie geinteresseerd is, komt dus maar even aanwippen. Verder kunt u ons altijd inlichtingen vragen over de sportverenigingen in eigen plaats en cursussen op het gebied van beeldende expressie. Voor nieuwe inwoners van Soest is het plezierig te weten, dat ook hun nieuwe woonplaats diverse mogelijkheden tot ontplooiing biedt. Dat vanaf 13 september in het Rijks museum te Amsterdam de grote Rem- brandt-tentoonstelling te bezichtigen zal zijn, behoeven wij u feitelijk niet te vertellen, maar toch kunnen we niet nalaten u vooral een bezoek aan dit evenement aan te bevelen. U krijgt daar werk ente zien, die dikwijls on bereikbaar zijn. Daarnaast kunt u van Rembrandt's grandioze tekenkunst ge nieten in zijn vroegere woonhuis. Dit alles met eigen vervoer of per bus en trein gemakkelijk bereikbaar. En wie van vruchten houdt mag niet verzuimen aanwezig te zijn bij het Oogst-Fruit Corso te Tiel op 13 sep tember. Vertrek om 14.45 uur Er zijn voordelige Trein-Toegang-Biljetten ver krijgbaar op vele stations. de eigen plaats inkopen te doen. Een markt moet daartoe als een goed mid del worden beschouwd, zo menen B. en W. van Soest. Om een inzicht te krijgen in het den ken van de bij een mogelijke markt geïnteresseerde bevolkingsgroepen heeft de kamer van koophandel twee bijeen komsten belegd, waar een uitvoerige gedachtenwisseling heeft plaatsgevonden met vertegenwoordigers van de consu mentenverenigingen, middenstandsorga nisaties en de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. Hieruit is ge bleken, dat bij de belanghebbenden de genoemde situatie wordt onderkend. De vertegenwoordigers van de vrouwenor ganisaties staan toch duidelijk positief tegenover het denkbeeld van het hou den van een wekelijkse markt in Soes- terberg. De winkeliers vragen zich af. of van een instelling van een markt wel de oplossing van het koopkracht- probleem is te verwachten. Tegen het houden van een proef hebben zij geen overwegende bezwaren. Ook volgens de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf kan een markt een goed hulpmiddel zijn tegen koopkrachtafvloeiing. Naar zijn me ning behoeft de middenstand ter plaat se geen gevaren te vrezen voor een markt vanwege het verschil in het ge boden assortiment. Dit standpunt blij ken B. en W. te delen. Als plaats van vestiging dient, naar het oordeel van het college, de keuze tc vallen op het Dorpsplein. De funktie van dit plein als centraal trefpunt zal daarmede in betekenis toenemen, zo verwacht het college Voorlopig wordt gedacht aan dertig tot veertig kramen, terwijl de woensdag als marktdag ge kozen is, dit gelet op het tijdstip, waar op de markten in omliggende plaatsen worden gehouden. Wanneer de raad tot de instelling van een weekmarkt besluit, zal dit besluit nog door gedeputeerde staten moeten worden goedgekeurd. Zodra dit is ge beurd, zal de verordening, die geldt op de weekmarkt te Soest ook op die van Soesterberg van toepassing worden ver klaard. De weekmarkt zal worden ge houden van 9.00 tot 13.00 uur. o De ontvoering van ambassadeur Charles Burke Elbrick in de Braziliaanse hoofd stad is een nieuw vertoon hoe regel rechte misdadigerspraktijken in politieke strijd worden toegepast. Een verschijn sel dat men over de hele wereld meer en meer ziet, en waaronder men ook het kapen van vliegtuigen mag rekenen. De guerrillastrijders die zich ermee be zighouden menen echter dat ze moreel al gerechtvaardigd zijn doordat het ef fect dat ze er mee bereiken niet gering is. En dat is het ook niet in het geval- Brazilië. De regering in Rio de Janeiro had geen keus: ze moest wel toegeven aan de eisen van de ontvoerders en ze deed die ook prompt door een openbare belijdenis af te leggen dat haar bewind dictatoriaal was en door vijftien politieke gevange nen naar Mexico de vrijheid in te sturen. Ze zal dit niet met blijdschap hebben gedaan, maar ze kon zich eenvoudig niet permitteren dat haar later verweten kon worden niet alles te hebben gedaan om voor de veiligheid van een ambas sadeur als gast in het land te zorgen. Was de ontwikkeling in die richting ge gaan dan zou allerlei morele veront waardiging ontstoken zijn en bovendien zouden de relaties tussen Washington en Brazilië danig zijn verknoeid, iets wat geen Braziliaanse regering zich kan per mitteren. Dus slikte ze de vernedering en gaf toe aan alles wat de ontvoerders eisten. Niet alleen werd dit zo een publieke vernedering van de regerende militairen, maar even zo goed van de Ver. Staten in de ogen van de niet geringe volks massa's die het huidige bewind haten. Die vernedering had bovendien een dub bel effect, zoals bleek toen parachutis ten even een radiostation bezetten om een verklaring voor te lezen dat juist niet ingegaan mocht worden op de eisen van de guerrillabeweging: ook het gezag van de regeerders bij hun militaire aan hang was hevig aangetast. Gedurende de laatste tien jaar is Bra zilië onder een reeks presidenten met uiteenlopende inzichten aangeland bij een haast volmaakte chaos. De V.S. wordt verweten steun te verlenen aan diverse regimes die toestonden hoe de tegenstel lingen tusen hyper-rijk en bitter-arm steeds scherper werden. Niet helemaal ten onrechte, want vanuit Washington is op zijn minst bevorderd dat bijvoor beeld de linkse president Goulart ten val werd gebracht waarna het leger vrijwel onafgebroken de macht in han den heeft gehouden, nu al een jaar of vijf. De konsekwentie van deze lange duur van militair bewind is dat de Brazilia nen die tot dusver hun revoltes tamelijk bloedeloos wisten te laten verlopen, lang zaam aan in een sfeer zijn terecht ge komen waarbij de oppositie alle mid delen te baat neemt ook al zijn ze op of over de rand van het misdadige om zich nog te uiten. Na deze ontvoe ring, daarop mag men wel rekenen, zal het er niet rustiger op worden. Men maakt het ontluiken van een guerrilla beweging mee en dat is nooit een ver heffend tafereel. KANTMAfl in het park zijn verzekerd, dat er E.H.B.O.-ers van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij On gelukken mee gaan, en dat in voorko mende gevallen voorzieningen zijn ge troffen om kinderen bij wagenziekte o.i.d. met luxe auto's snel naar voor hen betere oorden te kunnen brengen. Soesterberg krijgt binnenkort een week markt. In de raad is daartoe al gerui me tijd geleden de wens uitgesproken. In overleg met de Kamer Van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort heb ben B. en W. deze materie onderzocht om tenslotte tot bovengenoemde con clusie te komen. De Kamer van Koophandel heeft eerst een studie gemaakt van het koop- en leefklimaat te Soesterberg. Qua bebou wing, bevolkingssamenstelling en win kelstand, kon de vraag omtrent de wen selijkheid van een weekmarkt overi gens niet zonder meer worden beant woord. Soesterberg is vrij klein in ver gelijking met het aantal inwoners van plaatsen, waar wel een weekmarkt is. Dit zal volgens B. en W. in de toekomst echter gaan veranderen. De Kamer van Koophandel heeft tevens vastgesteld, dat de verspreiding van winkels te Soesterberg dusdanig is, dat er geen sprake is van een echt winkelcentrum. Dit is in grote mate +e wijten aan het feit, dat de verkeersontwikkeling de laatste jaren een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat de Rademaker- straat zijn gedachte centrumfunktie niet voldoende heeft kunnen waarmaken. Mede als gevolg hiervan gaan vele in woners elders hun inkopen doen, wat in feite verlies van koopkracht betekent voor de plaatselijke middenstand. Dat men geneigd is om in plaatsen in de omgeving te gaan kopen moet volgens B. en W. ook worden geweten aan het feit, dat de grote winkelcentra op korte afstand van Soesterberg zijn te vinden: met name Amersfoort en Zeist. De in deze plaatsen gevestigde weekmarkten zullen hierin een niet onbelangrijk aan deel hebben. Om verbetering in deze problemen te brengen, zal de oplossing in de eerste plaats gezocht moeten wor den in Soesterberg zelf en wel met na me in het treffen van maatregelen, die de kooplustigen te Soesterberg er toe zullenbrengen, meer dan voorheen in land zomaar cadeau van de paus. Sinds dien is daar een import van adellijke he ren, steunpilaren van de Britse konings huizen, geweest plus ook een vrij mas sale immigratie later van protestantse Schotten en Engelsen die automatisch een soort bovenlaag in de maatschappij gingen vormen dankzij de bescherming vanuit Londen. Nu zou het een grote janboel worden wanneer men eeuwenoud onrecht over de hele wereld weer zou willen herstellen en doorgaans is het ook niet nodig doordat zich inmiddels alom situaties hebben aangepast aan nieuwe inzichten, nieuwe opvattingen. De fout van de Noordieren nu is dat ze pogen de toestand van protestantse overheersing te bestendigen, in plaats van hun maatschappijtje van nog geen twee miljoen mensen aan te passen aan de morele rechtsopvattingen van nu. Wat Chichester-Clark en de zijnen vrezen Is een protestantse minderheid te worden in een katholiek land. Een situatie, net als de omgekeerde, waarmee men in deze eeuw zo langzamerhand wel geleerd heeft te leven. En waarmee ook te leven moet zijn, tenzij (zoals in dit geval) de vrees bestaat dat men dan een koekje van eigen deeg zal krijgen. Chichester-Clarks voorganger O'Neill had hiervoor begrip hij poogde een wetge ving erdoor te krijgen die een eind maakte aan de bevoorrechting van pro testanten en gelijke rechten voor ieder een te scheppen. Zijn eigen politieke groep liet hem in de kou staan - de unionisten partij. Als de Noordieren zelf geen oplossing weten, Londen eigenlijk niet in de posi tie is een oplossing op te leggen, vraagt men zich af of het dan inderdaad niet 't redelijkst zou zijn het Ierse eiland weer politiek te herenigen, waardoor de hard leerse groepen in Ulster metterdaad een minderheid worden in een land waarvan men mag aannemen dat het wel in staat zal zijn zijn burgerij redelijk te laten samenleven. Het is geen wonder dat althans de zich met de bevolking in het noorden ver want voelende burgers van de republiek Eire nu door dergelijke ideeën bezield moeten worden, ze hebben er alle aanlei ding toe. En het zou een vreemd soort Ierse regering in Dublin zijn, dat zo aangespoord niet zou ageren in die rich ting. Tussen 22 september en 4 oktober a.s. wordt al door een klein aantal inwo ners van Soest gecollecteerd. Helpt u dit aantal groot te maken door ook een straat voor uw rekening te nemen Meldt u zich dan als col- lectant(trice) bij W. Burgerhout, Bilder- dijklaan 19, telefoon 3713. A.s. zaterdagavond kan de jeugd weer terecht in de sociëteit om goede muziek te beluisteren. De groupe, die deze avond zal verzorgen, is bij velen zeer bekend. Het is daarom zeker de moeite waard om deze avond in het Ludgardis- gebouw te bezoeken. Na drie weken de gelegenheid te heb ben gegeven de reserveringsbon voor een retour naar „De Efteling" in te kunnen zenden, komt na de postbestel- lign van maandagmorgen a.s., definitief een einde aan deze vrij lange termijn, die ondermeer noodzakelijk bleek om voor enkele personen de twee benodig de volgeplakte zegelboekjes nog, of in andere gevallen, weer bijeen te krijgen, die noodzakelijk waren om in aanmer king te komen voor een deelnemers kaart. Rekening houdend met het geëigende aantal dat op het laatste nippertje nog binnenkomt, is de verwachting dat de „Sprookjesreis naar De Efteling" met tien touringcars van de firma Tensen gemaakt gaat worden. Door het grote succes dreigde even een probleem te ontstaan omtrent de bege leiding. maar de oproep in onze courant van dinsdag j.l„ heeft dat probleem in één keer opgelost. Men beschikt nu over meer dan voldoende begeleiders(sters) Nadat maandagmorgen a.s. de inzen dingstermijn dus zal zijn verstreken, zal 's avonds, zoals vermeld op de cir culaire, waaraan de reserveringsbon was gehecht, worden begonnen met het uit geven van de deelnemerskaarten, tegen inlevering van de twee volgeplakte WISO zegelboekjes. Voor diegenen, die om welke reden dan ook de circulaire zijn kwijt geraakt, geven wij hierbij de adressen waar de kaarten kunnen worden afgehaald. Voor de kinderen die wonen in het Soesterveen en omgeving en het ge deelte van de Eng, gelegen tussen de Dal weg en de Molenstraat: Drogisterij Kok, Nieuweweg hoek Smitsweg. De kinderen die op 't Hart en omgeving wonen, moeten hun kaarten afhalen bij Banketbakkerij Van der Hulst aan de Koninginnelaan. Voor Soest-Zuid zijn de kaarten aanwezig bij Boekhandel Van de Ven aan de Soesterbergsestraat, terwijl de kinderen die aan de Baarnse zijde van de hoofdweg en tussen de Dalweg en Julianalaan en omgeving wo nen, hun kaarten af moeten halen bij de Fa. Hilhorst, Burg. Grothestraat 34 (sa nitair- en aanverwante artikelen). Alleen voor door omstandigheden niet afgehaalde kaarten zal een beperkte mogelijkheid worden gegeven op dins dagavond, eveneens tussen 19 en 20 uur, echter alleen op het adres Driehoeks- weg 10. Voor de goede orde delen de organisa toren van de Sprookjesreis mee dat al le personen, zowel tijdens de reis tls Birkstraat in de richting Amersfoort, vjjftig jaar geleden Dezelfde plaats na

Soester Courant | 1969 | | pagina 1