toen - Soest nu Het oog gericht op Defaitisme in Zuidoost Azië Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 SOESTER E.H.B.0. KRIJGT WOENSDAG NIEUWE ZIEKENAUTO Afd. Eemland van het V.L.N. organiseerde geslaagde reünie in Soest NATUURBAD GESLOTEN Dinsdag 16 september 1969 48e jaargang nu. 70 ïinber 1969 m 48» Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gireren van abonnementsgeld Visite werd door visite hardhandig verwijderd pensioen Mavo-directeur met Man achter stuur overleden Politiebureau 4-4-4-4 Telei. Brandweer 3-3-3-3 Aanhanger met draaibok omgeslagen 5oester((Tourant Abonnement per kwartaal ƒ3,50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag President Nixon kreeg geruime tijd lof toegezwaaid dat hij althans wat bewe ging had gebracht in de kwesti-Viet nam een lof overigens die vanuit het Witte Huis danig is bevorderd. Maar wat is inmiddels van het aanvankelijke enthousiasme overgebleven Niet veel. Zelfs de plannen voor het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viel- nam, in aantallen die nog de wensen van de vroegere minister van defensie te boven gingen, zijn voorlopig opge schort. Naar Washington het doet voor komen: omdat er aan de onderhande lingstafel in Parijs zo weinig vooruitgang geboekt kan worden wegens de terug houdendheid der noordelijken. In feite is die terughoudendheid de zelf de die daar altijd al geheerst heeft en niets nieuws. En het is ook niet heel geloofwaardig dat Nixon serieus er op gerekend heeft dat Hanoi uit dankbaar heid voor het terugtrekken van enige divisies der V.S. met concessies zou ko men, eisen zou laten vallen. Tenslotte weet men in Hanoi maar al te goed dat Nixon soldaten terughaalde om kriticl van de Vietnamese oorlog in Amerika zelf wind uit de zeilen te nemen. Naar Nixons mening zou het ook moge lijk zijn met minder Amerikanen in Zuid-Vietnam te volstaan als de Zuid- vietnamezen zelf wat meer van de last op eigen schouders namen. Maar wat daar gebeurt geeft niet veel hoop. President Thieu heeft zijn premier Tran Van Huong naar huis gestuurd, die een recordperiode van vijftien maanden in functie was geweest. Hij was een bur ger, bovendien nog een Zuidvietnamees ook in tegenstelling tot de meeste mili tairen die uit het noorden afkomstig zijn. Zijn opvolger werd Tran Thien Khiem, weer een generaal. Dit onder het negeren van Amerikaanse wensen althans een burger de regering te laten leiden. De nieuwe regering betekent ook het eind van de strijd tegen de corruptie die Huong zo goed en zo kwaad al3 Thieu het hem toestond trachtte te voe ren. Nixon moet gehoopt hebben dat hij onder pressie gedaan kon krijgen dat in Saigon eindelijk eens een stabiel bewind zou ontstaan het was een voudig een voorwaarde om door te kun nen gaan met vermindering van de Amerikaanse troepensterkte. De kabinetswisseling moet die hoop wel de grond in hebben geboord de pu blieke aanhang voor een generaalsregime is niet zo geweldig groot. Tenminste niet zo groot dat men werkelijk kan zeggen dat het door de overgrote meerderheid der bevolking wordt gesteund. Voor lopig zijn de kansen voor Nixons liefste wens weggaan en het helemaal aan de Vietnamezen overlaten, maar dan wel zo dat het niet helemaal een Ameri kaanse capitulatie lijkt de grond in geboord. Trouwens ook in de rest van zuidoost- Azië is Nixons succes niet overweldi gend. Thailand, tot dusver een voor name basis, wenst nu ook het vertrek van de Amerikaanse troepen. Men heeft uit de redevoeringen van Nixon tijdens zijn bliksemreis om de wereld begrepen dat de V.S. zich in geen tweede Vietnam zullen laten strikken. En Thailand staat juist op de nominatie het volgende land te worden waar een communistische, na tionalistische beweging gaat vechten om het bestaande regime omver te werpen ook weer met hulp van over de grens, ook ditmaal Noord-Vietnam en via dit land indirect ook de Chinese Volks republiek van Mao. De Thaise regering zou die strijd graag winnen liefst met Amerikaanse hulp. Maar als die hulp toch onzeker is en op een gegeven moment toch ingetrok ken wordt, waarom zou men dan zelfs maar er aan beginnen De strijd kan er alleen maar langer door duren en tot welke ellende dit leidt kan Thailand duidelijk bij de buur Zuid-Vietnam zien. Laat dan liever de Amerikaanse troepen macht die al in Thailand is, verdwijnen, want die fungeert dan nu toch alleen maar als magneet voor agressie uit het noorden. Het was Nixons bedoeling geweest de landen van zuidoost-Azië te stimuleren tot het vormen van eigen sterke verde digingen, samen. Het heeft er de schijn van dat hij integendeel alleen maar be reikt dat men daar het gevoel krijgt dat verzet tegen door China gesteunde rebellen toch hopeloos is zodat men er net zo goed niet aan kan beginnen. KANTMAN ƒ3,50 voor Soest, Soestduinen en Soesterbcrg en ƒ6,50 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soestcr Courant voor het vierde kwartaal 1969 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 oktober wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aani de incasseerders afgegeven. rijdt om zieken en gewonden naar hun plaats van bestemming te brengen. Komende woensdag zal de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelijkken in Leeuwarden de nieuwe ziekenauto in ontvangst ne men. De oude wagen, een Chevrolet, heeft na 5 jaar dienst nu afgedaan en wordt opnieuw door een Chevrolet ver vangen. De kosten van de nieuwe am bulance bedragen ƒ42,000. Nog altijd is het een vrij unieke ge beurtenis, dat een E.H.B.O.-afdeling een eigen ziekenauto exploiteert voor het vervoer van zieken en gewonden, maar mej. M. van Herwaarden, belast met de administratie van de ziekenauto, vraagt zich wel af, hoelang deze situatie nog zal blijven voortduren. Het rijk ver plicht de gemeenten momenteel nog bij 70.000 inwoners een eigen GGD te hebben, maar daarnaast bestaat voor de E.H.B.O. de vraag, hoe lang men nog op de huidige basis door kan gaan. Welke eisen zullen in de naaste toe komt aan bemanning en materiaal wor den gesteld, welke mensen stellen zich voor het gewonden- en ziekenvervoer beschikbaar. Het zijn allemaal vragen, die binnenkort op bestuursniveau door de afdeling worden behandeld in het kader van een nadere bezinning op de toekomstige organisatie van het gewon den- en ziekenvervoer in Soest. In 1930 werd besloten tot het in eigen beheer gaan exploiteren van een zie kenauto. Er werden verschillende fes tiviteiten georganiseerd, die een klein kapitaal bijeenbrachten. Het resterende bedrag tot ƒ8000,werd door de ge meente aangevuld, waardoor de Soes- ter E.H.B.O. in staat werd gesteld om een eigen ziekenauto aan te schaffen ter vervanging van een oude, nogal gammele en geenigszins combortabele vrachtauto, die tot dan toe voor het vervoer van zieken en gewonden ge bruikt werd. De eerste ambulancen werd bij garage Alblas gestationneerd. Later kwam hij in de „Autokluis" aan de Van Weede- straat terecht en nog later bij garage G. Klomp aan de Koninginnelaan. Bijna vijf jaar wordt de auto nu be heerd door de heer C. Klomp, die er gemiddeld zo'n vier uur per dag mee De meeste ritten betreffen het vervoer van zieken. Daarvoor wordt jaarlijks ongeveer twaalf- tot dertienduizend ki lometer afgelegd. Drie- tot vierduizend kilometer legt de ambulance jaarlijks af voor het vervoer van verkeersslacht offers. De kosten van het vervoer, onderhoud e.d. worden door de inkomsten gedekt. Via het kweken van een reserve kan men, bij een zuinig beheer, iedere 5 jaar zonder al te grote problemen een nieuwe auto aanschaffen. De kosten voor het ziekenvervoer worden via de zie kenfondsen terugbetaald. De grootste klanten voor de E.H.B.O. zijn de zie kenfondsen Amersfoort cn Omstreken, de A.N.O.Z te Laren en Gooi en Eem- land te Hilversum. De inning van de kosten van het ver voer van verkeersslachtoffers is jaren lang een groot probleem geweest. Door het hele land moest men de kosten bij de betrokkenen verhalen, wat in de eerste plaats tijdrovend was en boven dien niet altijd het gewenste resultaat opleverde. De gemeente Soest heeft deze taak overgenomen, deels omdat zij ook belang heeft bij de instandhouding van een efficiënt E.H.B.O.-gewonden- vervoer. Via het gemeentelijk apparaat zijn ongetwijfeld ook de kosten weer gemakkelijker te verhalen. De gemeente heeft zich ook garant gesteld voor een eventuele verliesgeven de exploitatie van de ziekenauto, maar dat is tot dusverre nog niet voorgeko men. De tarieven voor het gebruik van de ambulance worden overigens door het ziekenfonds bepaald. Voor lokale ritten is het bedrag gesteld op 30,—. Buten de gemeente dient voor een rit 25,als eerste aanslag plus 0.85 per kilometer te worden betaald. Daar naast zijn er speciale nacht-, wacht en zon- en feestdagentarieven. van de afdeling, terwijl zij dertien jaar deel heeft uitgemaakt van het district- bestuur van de E.H.B.O. Mej. Van Herwaarden constateert met enige spijt, hoeveel moeite het kost om het aantal leden, dat voornamelijk wordt bepaald door de cursisten, bij elkaar te houden. „Men volgt één jaar de cursus en laat dan niets meer van zich horen. Het percentage, dat op „her haling" komt om de geldigheidsduur van het E.H.B.O.-diploma te verlengen, is minder groot dan men zou wensen. We hebben ook de cursus van twee winterseizoenen tot één kunnen terug brengen, terwijl met ingang van dit jaar, door een geheel nieuwe opzet van de leerstof en instructie, het aantal les sen om in het bezit van het Eenheids diploma E H.B.O. te kunnen komen, nog verder werd teruggebracht. Vroeger was het overigens veel moeilijker. Toen waren er feestavonden voor nodig om aan cursisten te kunnen komen" aldus mej Van Herwaarden, die op 8 oktober door het bestuur tijdens een buitenge wone ledenvergadering in de bloemetjes zal worden gezet. Mej. Van Herwaarden is een bijna onmisbare en onvervangbare kracht voor de Soester E.H.B.O. geworden, al was het alleen maar om het feit, dat 40 jaar lang bij haar thuis de bestuurs vergaderingen zijn gehouden. Voorlopig hoopt mej. Van Herwaarden haar funktie, die zij zuiver als hobby ziet, nog enige tijd te kunnen vervul len, al wil zij haar werk graag aan jongere krachten overdragen. Maar die staan nu eenmaal niet te dringen. Op de Bakkersweg ontstond een vecht partij tussen twee buitenlanders, die op bezoek waren bij mevrouw V. en een inwoner die ook een bezoek aan de vrouw wilde brengen. De buitenlan ders stonden hem dat niet toe en wekrten hem de Bakkersweg af. Toen de gewaarschuwde politie arriveerde, was de vechtpartij al achter de rug. r m i De nog .jonge afdeling Eemland van het Veteranen Legioen Nederland, heeft met het organiseren van het jaarlijks congres, ledenvergadering en reünie, duidelijk getoond dat een perfekte organisatie geen privilege is van een jarenlang bestaande afdeling, maar dat ook een pas opgerichte afdeling voor iets indrukwekkends kan zorgen. Al moet hierbjj wel worden opgemerkt dat zonder de geweldige mede werking van de zjjde van de Koninklijke Luchtmacht, een dergelijke organisatie niet mogelijk was geweest. Dat Z.K.H. prins Bcrnhard zaterdagmorgen een krans legde bij het monument voor de gevallenen op de vliegbasis, maakte voor de vele oud-strijders, van deze dag een hoogtepunt in het verenigingsjaar. De ziekenauto maakt jaarlijks zo'n dui zend ritten, waarvan rond de 125 voor het vervoer van verkeersslachtoffers. Deze ritten beperken zich in hoofdzaak tot Soest, mede ook omdat Soest een eigen ziekenhuis rijk is. Voor wat be treft de ongevallen wordt ook wel in Baarn geassisteerd. De beheerder van de wagen, de heer C. Klomp is via de motorola vrijwel overal bereikbaar. De auto, die woensdag met de nodige trots naar Soest wordt gehaald, heeft een dusdanige breedte, dat de twee brancards naast elkaar geplaatst kun nen worden. Nadat zondagmiddag met de gebruike lijke feestelijkheden, een oogluikend toegestaan massaal gekleed zwemmen, en een traditiegetrouw moeilijker werk om de laatste bezoeker uit het bad te krijgen, is een eind gekomen aan een glansrijk seizoen van het Natuurbad. Driehonderdduizend bezoekers, en een paar duizend in de laatste dagen, maken van dit seizoen een topjaar. De laatste dag brachten /.elfs tegen de gewoonte in meer dan 3500 personen een bezoek aan het bad. En evenals voorgaande jaren werd er weer druk gesproken over het feit dat het bad nu al weer dicht ging, terwijl het nog zulk prachtig zwemweer was. Maar evenals voorgaande jaren blijft het bad gesloten. En de genomen be slissing is er dan ook geen een die makkelijk genomen is, maar de herin nering aan voorgaande jaren en de er varing toen opgedaan deden tot het besluit komen. De meest fervente buitenzwemmers kunnen nog terecht in het Utrechtse zwembad „Den Hommel", waar tot a.s. zondag het wedstrijdbassin en de spring- kuil geopend blijven. Zij, die ook in de komende maanden willen blijven zwemmen, zijn dus aan gewezen op het overdekte bad te Amers foort, Hilversum of Utrecht, terwijl ook sinds enkele maanden een overdekt geopend. Op de Ossendamweg is vrijdag de 55— jarige W. M. aan een hartverlamming achter het stuur in zijn auto overleden. Hij had zijn wagen nog tijdig tot stil stand kunnen brengen, zodat geen ver dere ongelukken zijn gebeurd. Op het moment van het tragisch gebeuren zat de echtgenote van de bestuurder naast hem. Op 1 oktober a.s. gaat de heer J. H. van Neerbos, directeur van de open bare MAVO-school -te Soest, met pen sioen wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd. De heer Van Neerbos werd geboren te Nijmegen, waar hij later, na zijn kweekschoolopleiding, onderwijzer werd. Na het behalen van de hoofdacte en de akten Frans en Duits L.O. en de akte Engels M.O. A werd de heer Van Neerbos in 1941 onderwijzer aan de openbare Muloschool te Soest, dezelfde school waarvan hij thans als directeur afscheid neemt. De scheidende directeur, die vele van zijn leerlingen door zijn prettige ka rakter en opgewekte humeur tot steun is geweest, kan terugzien op een perio de in Soest van 28 jaar, waarin hij voor het M.A.V.O. grote betekenis heeft ge had. Op 4 oktober a.s. zal een afscheids bijeenkomst plaats vinden. Op de Belvedereweg is donderdagmid dag een aanhanger met draaibok en een twee ton zwaar contragewicht bij het nemen van een bocht omgeslagen. In de bocht raakte het contragewicht los, waardoor de boel aan het schuiven ging en de aanhanger kantelde. Het wegdek werd vrij aanzienlijk bescha digd. Het heeft geruime tijd geduurd alvo rens alles weer op zijn plaats stond. Met behulp van e entweede takelwagen en een heftruck van Mercurius is het tenslotte gelukt Het verkeer op de Belvedereweg is drie uur gestremd ge weest. Qua inrichting van de ambulance is er volgens mej. Van Herwaarden in de loop der jaren niet zo erg veel ver anderd. De apparatuur is weliswaar wat moderner geworden, maar niet zo erg veel omvangrijker dan vroeger. In de nieuwe wagen heeft men de beschik king over een couveuse, een zuurstof apparaat, een infuus en uiteraard de bandmiddelen. In het veringssysteem van de brancard is wel enigszins wij ziging gekomen, evenals trouwens in de opstelling. De brancards dienen bij voorkeur tussen de wielassen geplaatst te worden. Bij de vorige ziekenauto moest daartoe het chassis speciaal wor den verlengd. Dat is bij de nieuwe wagen niet nodig. De administratie van de ziekenauto, die omvangrijker wordt naarmate het aan tal inwoners van Soest en het verkeer op de weg toeneemt, is al vanaf 1931 in handen van mej. Van Heerwaarden. Zij kwam destijds in het bestuur met als specifieke taak het ziekenvervoer per eigen ambulance in Soest op gang te brengen. Tot de dag van vandaag heeft Soest door de goede wijze, waar op één en ander onder leiding van ge diplomeerd E.H.B.O.-personeel geschiedt, zich een goede reputatie verworven. Op 8 oktober a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat Mej. van Herwaarden lid werd van de Soester E.H.B.O. en direct daarna van het bestuur, waarin zij, zoals gezegd, speciaal belast werd met het op poten zetten van de ambu lancedienst. Mej. Van Herwaarden is ook nog enige tijd secretaresse geweest

Soester Courant | 1969 | | pagina 1