RENAULT# li Nieuwe cursus: „EERSTE HULP Bij ONGELUKKEN" over interlas gesproken Garage St£ Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken ZIEKTEVERZUIM Drukkerij Smit Burgerlijke stand TeMooniMmmer ziekenauto 5980 WAT BEZIELT BREZJNEW EN DE ZIJNEN im Krabbels van knclis 23 Mevrouw Te Witt laat muziekinstrumenten maken en er mee spelen SOMS PLEZIERIGE ARBEIDSTIJDVERKORTING VERLOOFD, verlovingskaartjes Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Ned. Volleybal Bond start donderdag met kompetitie in sporthal Beukendal Eiermarkt Met potlood en papier Voor uw progressieve Subsidie voor verstrekking warme maaltijden aan bejaarden TELEFQNISTE/TELEXISTE ADM. MEDEWERKSTER dinsdag ii» m [SrTKMKKU 1!)ÓM Het materiaal voor het maken van mu ziekinstrumenten gaat vele keren door je handen en daardoor krijgt het iets eigens. Je eigen instrument moet mooi worden. Het is verrassend te ervaren wat je allemaal kunt doen met je klok kenspel van ruw hout er aluminium staafjes: vraag- en antwoordzinnetjes, voor-, tussen- en naspel bij de te zin gen liedjes, melodietjes die je zelf ver zinnen kunt. Het lege blik, dat uit de sloot is opgevist, wordt schoon geschuurd en geverfd. En als het bespannen is met autoband en touw of waslijn, wat is het dan reusachtig wanneer je trom aan een riem hangt en je er zingend mee kan randmarcheren. Of een co- cosnoot precies doormidden zagen, glad- schuren en oppoetsen. Met dit ritmisch instrumentje kun je eindeloos imiteren, b.v. het geklepper van paardehoeven in diverse liedjes. Mevrouw te Witt, pas in Soest komen wonen, vertelt: „Mieke, die geen ge duld had voor muziekles, kwam in de intrumentenbouwgroep opeens op het - lumineuze idee, dat je het liedje zou kunnen opschrijven, want dan weet je i het thuis ook nog. Binnen een maand kende het hele groepje noten, d.w.z. de I noten, die ze nodig hadden, de noten van de eigen gemaakte bamboefluit (bes-fluit): bes c d es f g a bes en de noten van de xylofoon f g a bes c d. De kinderen zijn anden als ze hand- arbeiden dan als ze muziek maken. Muziek maken eist concentratie. Samen muziekmaken eist bovendien een ge lijktijdige concentratie van alle leden van de groep. Deze opgave is voor velen te moeilijk en het is voor de groep een opluchting als er niet persé een uur achter elkaar gezongen hoeft te worden, maar als de discipline die voor het musiceren nodig is, afgewisseld kan worden met het vrijere en meer indi viduele handenarbeidwerk: het maken van trommels, stokjes, een metallofoon, georganiseerd door de afdeling Soest van de vangt aan op dinsdag 7 oktober a.s. Oefenavond elke dinsdagavond, 8 uur, in het Verenigingsgebouw (grote zaal) aan de Steenhoffstraat. Duur: 20 lessen. Opleidingskosten ƒ27,50 per persoon (alles inbegrepen). Aanmelding aan het secretariaatKerkpad z.z. 69, Soest. In verband met de vele reeds gedane aanmeldingen is spoedige inzending gewenst. NA 14 OKTOBER IS AANMELDING NIET MEER MOGELIJK Tjjdens de „Studiedagen voor Sociale Verzckeringsgenceskunde 1969" in mei j.l„ in het congrescentrum „De Blije Werelt" te Lunteren hield dr. H. Doeleman een voordracht over het onderwerp „De gemeenschappelijke taak van behandelend arts, bedrijfsarts en verzekeringsgenceskundige t.a.v. het verzuim". Het werkverzuim, vaak wegens voorgewende ziekte, soms wegens werkelijke ziekte, staat thans na het verschijnen van de jaarverslagen van enkele grote ondernemingen in veler belangstelling. Het onderwerp dat dr. Doeleman had gekozen was van een bijzondere actualiteit: het gaat hier om een sociologisch verschijnsel dat alle aandacht verdient. Verliefd, getrouwd. Drukwerk voor iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie manlek en modern Ven Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5164 -GEBOREN: Louise Geertruida Marga- retha, dochter van W. W. Bosman en G. W. M. A. Plagge, Vondellaan 21. Ferdinand, zoon van P. Gouw en C. J. Mellegers, Varenstraat 326. Jasper Cornelis, zoon van H. M. Oeberius Kap- teijn en N. A. Kieft, Willem de Zwij gerlaan 21. Jacqueline, dochter van A. van der Gugten en J. H. van den End, Veenbesstraat 536. Nicolette Susanne Alida, dochter van J B. M. Lensink en F. A. M. Melkert, Prof. Lorentzlaan 55, Soesterberg. Marcel, zoon van W. J. Zindel eh M. E. Papot, Dijkhuisstraat 16, Soesterberg. Ber- nard. zoon van A. Bezemer e> I. C van der Hof, Willem de Zwijgerlaan 22. Leonhard Christoph, zoon van D. W. F. Nolte en I. C. Noordenbos, Nach- tegaalweg 32. ONDERTROUWD Hendrik Gesinus Aart Lokhorst, Lijsterstraat 25, Amers foort en Yvonne Odink, Dr. Rupertlaan 16. Johannes Machiel Putters, Ju- lianaplein 8 en Janna Adriana van Kooij, Eigendomweg 34. Johannes Lambertus Muller, Ir Menkolaan 13 en Eva Kramer, Ir. Menkolaan 13. GEHUWDDouwe Bleeker. Veldm. Montgomeryweg 2 en Henriette Meijs- sen. Raadhuisplein 3, Hazerswoude. Adrianus Gijsbertus Kuijer, Zandvoort- weg 129, Baarn en Elisabeth Theresia Maria van Hattum, Burg. Grothestraat 11. Petrus van Remmerden, Dahlia straat 23, Baarn en Geertruida Maria van Sloten, Verlengde Talmalaan 21. Gerrit Evert Bosman, Klaarwaterweg 11 en Lammertje Duijst, Klaarwaterweg 102. Maarten Rietveld, Zcilstraat 18IV, Amsterdam en Elisabeth Knol, Albert Hahnweg 8. Adriaan Daniël Dirk zwager, Loderlaan 75, Utrecht en Vera Cornelia Triny Ypma, Park Vredehof 5. OVERLEDEN Hendrik Willem Jan Vos. 82 jaar, gehuwd met E. C. Dijkgraaf, Stadhouderslaan 102. Antonia Cor nelia van der Kleij, 64 jaar, gehuwd met L. de Ruljgt, Éigendomweg 46. Rutgerus Petrus Beijer, 54 jaar, gehuwd met A. H. Pelt. Korte Hartweg 24. Dir H W VKLLINGA Begrafenis. Crematie Pransport (Rouwkamer) Korte Brink weg 2b Soestdijk Telefoon 2731 Een lang gekoesterde wens van de vol leyballers in Soest zal a.s. dopderdag in vervulling gaan, want op die avond zal de kompetitie in sporthal Beukendal van i start gaan. Vier en dertig donderdagen 1 zullen de volleyballiefhebbers dit seizoen hun hart op kunnen halen want niet minder dan ruim vierhonderd wedstrij- j den zullen op deze avonden verspeeld worden. Om een en ander te kunnen verwezen lijken heeft het bestuur van de v.m. af deling Amersfoort sedert kort opge gaan in het district Eemland de tot de v.m. afdeling Amersfoort behorende verenigingen ingedeeld in twee groepen en wel verenigingen die behoren tot het rayon Amersfoort en verenigingen die behore ntot het rayon Soest. Zo zullen A.G.A.V.S. uit Soesterberg, B.G. S.V. uit Baarn, DeVu uit de Lage Vuurse, Eemnes, Foxboro uit Soest, Limvio uit Baarn, Olympia uit Soest, P.T.T. uit Baarn, S.V.V. uit Soest en V.V.H. uit Soest tot laatstgenoemd rayon behoren. Deze indeling is daarom van groot be lang omdat uit deze verenigingen bij de dames een derde klas en bij de heren een derde en vierde klas is geformeerd waardoor de betreffende teams van deze verenigingen al hun wedstrijden in sport hal Beukendal zullen spelen. Voor de verenigingen die met teams uitkomen in de overgangsklas en de eerste klas is het van belang omdat deze hun thuis wedstrijden in Soest zullen gaan spelen. Alleen teams die in de tweede klas spe len zullen hun wedstrijden in Amers foort moeten spelen m.u.v. wedstrijden van teams waarvan de verenigingen tot het rayon Soest behoren. Het Soester publiek krijgt dus ruim schoots gelegenheid ook kennis te ne men van het volleybalspel zoals dat in de overgangsklasse en de eerste klasse gespeeld wordt. De eerste avond zal een enigszins offi cieel karakter dragen, want na 'n korte opmars van de tot het rayon Soest be horende verenigingen waarbij iedere vereniging tien leden vertegenwoordigd zal zijn zal de voorzitter van het dis trict Eemland, de heer A. van Slooten, met een kort openingswoord de nieuwe hal voor de kompetitie in gebruik ne men. Op de openingsavond wordt geen entree geheven en heeft een ieder dus gelegen heid om deze voor de volleyballiefheb bers zo belangrijke gebeurtenis mee te maken en het interesante wedstrijdpro gramma te volgen dat de competitielei der voor deze avond heeft vastgesteld en dat er als volgt uitziet Dames eerste klas B.G. S.V. 1S.V.V. 2; Limvio—V.V.A. 2. Derde klas B.G. S.V. 2—V.V.H. S.V.V. 5Eemnes: FoxboroDeVu 2; V.V.H. 2—S.V.V. 4. Heren eerste klas Olympia 1S.V.V. 1; A.G.A.V.S.—Spirit 2. Tweede klas Olympia 3S.V.V. 2. Derde klas: A.G.A.V.S. 2—S.V.V. 3. Olympia 6S.V.V. 4. P.T.T.-Baarn Olympia 4. Voor hen die hierin geïnteresseerd zijn is het van belang te weten dat gespeeld wordt volgens het systeem overgang klasse best of five; eerste klasse best of four; jeugd best of three: overige klassen drie sets per wedstrijd met toekenning van een winstpunt voor iedere gewonnen set. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 14,- per 100 st. Midden- prijs ƒ13,40. Prijs per kg ƒ2,15. een klokkenspel, een basinstrument met één snaar. Van alle mogelijke materia len die kunnen klinken zoals blikken, potten, glas, touwtjes, kokers, fiets- en autobanden, een varkensblaas, flessen- doppen en belletjes. Maar dan daarna weer de muziek: improviseren, het rit misch zeggen van teksten, gecombineerd met poppen en toneel. Mevrouw te Witt, die een cursus gaat leiden voor „Arti Shock" „Muziekinstru menten maken en er mee spelen", kreeg haar opleiding in Amersfoort bij Mid- deloo en gaf muziekles op een mu ziekschool. Zij gaf met kinderen demon straties in de Zonnehof en vindt dat er op de lagere scholen veel te weinig wordt gedaan aan muzikale vorming. Er is ook vaak geen tijd voor. Maar deze vrijetijdsbesteding is een waarde volle voorbereiding voor verdere mu ziekbeoefening. Muzikale kennis wordt van de cursistjes niet vereist en mevr. te Witt schuift de mening van sommige ouders „mijn kind is niet geschikt voor zo iets" als Jijuist terzijde. Kinderen kunnen bij haar een heleboel aan mu ziek doen zonder dure instrumenten. Zie de advertentie in dit blad van veer tien dagen geleden. De cursussen Vrije Expresie en Vrij Toneel zijn bijna vol geboekt. Een extra cursus Vrije Ex pressie voor kinderen van 6 tot 9 jaar kan nog op de woensdagmiddag wor den gevormd. „Muziekinstrumenten ma ken en er mee spelen" vindt plaats op de maandagmiddag na schooltijd. Tele fonische inlichtingen en opgaven: 4283. De manier waarop Tsjecho-Slowakije de verjaardag van de inval der Russen heeft herdacht, geeft in ieder geval een duidelijk antwoord op de vraag of onder de bevolking nog leeft wat Dubcek in dertijd onder woorden bracht als een humanisering van het communisme. Dat ideaal leeft kennelijk nog steeds ondanks een jaar lang van pogingen tot het op dringen van een nieuwe ideologie, meer naar de zin van Moskou. De verjaardagsrellen vormen de inlei ding van de volgende fase de pressie op de bevolking is niet langer alleen ideo logisch, maar het machtsapparaat komt er nu ook aan te pas duizenden arres tanten betekenen dat de hoofdrol van de „heropvoeding" niet langer is voorbe houden aan de redenaars, maar aan de politie en de justitie. De „herstalinise- ring" begint nu eigenlijk pas goed. Is die éne vraag nu duidelijk beant woord, nieuwe vragen doemen op hoe moet dit verder gaan De vraag Dat is eigenlijk een vreemde zaak. Men vraagt zich af wat Brezjnew precies be zielt. Daarbij trekt men onwillekeurig de ver gelijking met het geval Hongarije in 1956, eveneens een onderdrukte poging tot hervorming van een communistisch systeem. Maar in dit geval kreeg Janos Kadér, de politicus die als Ruslands stadhouder het gezag ging uitoefenen, alle mogelijke hulp van Chroesjtsjow, zowel economisch als ook psychologisch. Het merkwaardige is, dat Brezjnew dit alles nalaat. Economische hulp komt niet en ook in andere opzichten doet de sowj et-unie niets om het Husak gemak kelijker te maken. Husak heeft al zijn best gedaan om de Tsjechoslowaakse bevolking aan te pra ten dat ondanks alles gepoogd moest worden de relatie tot de sowjet-unie weer te verbeteren maar daarnaast ook te trachten binnen de grenzen van het mogelijke een eigen karakter te geven aan het communistisch bewind en dan wel een dat overeenkomt met wat de bevolking denkt en voelt. Een stand punt dat niet zo absurd is als het klinkt. Leidraad Ook een man als Benesj besefte dat de positie van Tsjecho-Slowakije eenvoudig gebood dat de relatie met Rusland goed was. En hij was bepaald geen commu nist. En die idee of liever dit nuch tere feit was ook Dubceks leidraad. Deze vermeed ook uitdrukkelijk alles wat maar uitgelegd kon worden als een poging de relatie tot Rusland te beder ven. En Husaks oogmerk was duidelijk te trachten de geschonden psychologische en andere betrekkingen met de sowjet- unie weer te repareren. Maar ook in dat opzicht lieten de Russen hem in de kou staan zoals ze ook opzettelijk moest men wel aannemen geen vinger uit- steken om te helpen de economische mi sère te voorkomen waarheen Tsjecho- Slowakije koerst. Juist het demonstratief houden van mili taire manoeuvres rond de 21ste augustus lijkt er meer op berekend de vorig jaar ontstane haat aan te blazen dan om hem te doen bekoelen. Herstalinisering Waarbij zich het merkwaardige feit voordoet dat Husak en de zijnen haast gedwongen worden tot een herstalinise ring die zelfs voor achter het ijzeren gordijn als belachelijk achterhaald is. Dat is bijvoorbeeld nu gebeurd het toepassen van grof geweld tegen de be togers en de noodzakelijk uit de arresta ties voortvloeiende processen. Zelfs in oost-Duitsland, toch wel het meest stalinistische van cle satellietlan- den, maakt men dergelijke toestanden niet meer mee. En zelfs in Polen bij voorbeeld is de vervolging van anders denkenden, of zelfs maar een beetje af wijkend denkende partijgenoten, een zaak geworden van subtiel intern ver schuiven naar een post waar men geen kwaad kan en nooit meer van regel rechte processen. Het curieuze is, dat Chroesjtsjow in zijn tijd kans zag het machtsapparaat van Stalin grotendeels af te breken en te vervangen door een systeem van rede lijke samenwerking, een soort gemene best van communistische landen. Dat kon hij zelfs in een zo flagrant geval als Hongarije. De huidige bazen van het Kremlin kunnen dat duidelijk niet. Of ze willen het helemaal niet. Hel lijkt er veel op of ze het Tsjechoslowaakse geval voornamelijk willen gebruiken om aan te tonen dat zij er geen behoefte aan hebben gerespecteerd te worden of geliefd te zijn, maar wel om gevreesd te worden. Een uitzichtloze zaak waar schijnlijk, in ieder geval naar de mening van Lenin, die nog voor de Russische revolutie al profeteerde dat het regeren van een communistische partij zonder aanhang onder de masa's gedoemd was te mislukken. Een leerstuk dat Brezjnew en de zijnen nu schijnen te willen weer leggen. En waarvan voorlopig de Tsje chen en Slowaken de dupe zijn. Om de zelfwerkzaamheid van de lezer te bevorderen heb ik een eenvoudig re kensommetje bedacht om ieders geheu gen weer eens een beetje op te frissen. Eenvoudig, want het is een sommetje voor de lagere school. Opfrissen, want zulke vraagstukjes zijn destijds ook ge maakt door de minister van economische zaken, door de heren van het nationaal planbureau, door de lieden van de so ciaal-economische raad, door de presi dent van de Nederlandse bank, door de vakbondsbestuurders, werkgevers, kapi taalverschaffers en door alle prijsbewus te consumenten. Gegevenseen bedrijf heeft duizend werknemers in dienst. Al deze personen beginnen steeds vijf minuten later met hun werk dan de daarvoor afgesproken tijd en aan het eind van de dag worden de machines steeds vijf minuten eerder stilgezet dan de daarvoor gestelde tijd. 40.000 uren GevraagdHoeveel arbeidsuren komen ze bij de afdeling „planning" jaarlijks tekort wanneer daar deze ingeburgerde gewoonte niet in de berekening wordt verwerkt Ga er gemakshalve van uit dat iedere „werknemer" jaarlijks vijftig weken bezig is en dat het gaat om werkweken van vijf dagen. Dat dit bij elkaar nog heel wat uurtjes worden, weet iedereen. Daarvoor is in veel bedrijven die mensonterende prik klok opgesteld. Maar dat er in het bo venstaande geval méér dan veertig duizend arbeidsuren verloren gaan (zelf narekenen en geen nullen vergeten) dat had zelfs Bram met de bromfiets en Minetje met haar mini-rokje niet ge dacht 1 Met de titel van dit artikel heeft dit sommetje slechts in zoverre Iets te ma ken dat het ook over „verzuim" gaat en dat het een indruk geeft welke kon- sekwenties het ontbreken van arbeids krachten kan hebben. Bij het ziektever zuim gaat het niet om minuten, daar dient in grotere tijdseenheden, zoals da gen en weken, te worden gedacht. De echte cUfers De eerste tekenen van moeilijkheden op dit gebied kwamen uit het zuiden des lands. In het jaarverslag over 1968 van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Pa pierfabriek te Maastricht stond te lezen dat het ziekteverzuim in het verslag jaar ernstige zorgen had gebaard ten opzichte van het voorafgaande jaar was het met veertig procent gestegen. Kort daarop kwamen dezelfde berichten uit IJmuiden. Ook bij de Koninklijke Nederse Hoogovens en staalfabrieken was er een voortdurende toeneming van het ziekteverzuim. Het jaarverslag over 1963 maakt melding van een ziektever zuim dat de negen procent nadert, ter wijl dit in het begin der vijftiger jaren niet veel meer was dan vier procent. Het bestuur van Hoogovens gaat hier nog iets verder op in„Een deel van het hoge ziekteverzuim aldaar is toe te schrijven aan de geleidelijke veroude ring van de personeelsbezetting. Door verandering van de arbeidsomstandig heden en van de arbeidsplaats tracht men deze oudere personeelsleden tot hun pensionering een passende functie te ge_ ven." Onlust Belangrijker factoren - aldus dit ver slag - spelen naast die veroudering nog een ongrijpbare en moeilijk te beïnvloe den rol, zoals onlustgevoelens ten aan zien van het werk of de werkomstandig heden en wijzigingen in mentaal of mo reel opzicht, die ook buiten ons land in de laatste decennia geleidelijk zijn opgetreden. De directie van de Kon. Ned. Papierfa briek te Maastricht heeft inmiddels haar werknemers opgedragen bij ziekte hun woning niet meer te verlaten. Doen zij dat toch, dan verliezen zij het recht op aanvullend ziektegeld. Kort na de in voering van deze maatregel is het ziek tepercentage toen van veertien naar ze ven teruggelopen De Maastrichtse directie wil met deze maatregel ongemotiveerd ziekteverzuim zo onaangenaam mogelijk maken. Ze heeft controleurs aangesteld om op de naleving van deze bepaling toezicht te houden. De ondernemingsraad heeft deze maatregel goedgekeurd. Al te paterna listisch is hier niet opgetreden. Minder zin Dit ziekteverzuim is natuurlijk geen me disch probleem, al zou het woord „ziek te" daar soms aan doen denken. De al gemene gezondheid van de Nederlandse bevolking holt niet achteruit zoals men gezien de ziektepercentages zou kunnen veronderstellen. Het tegendeel is waar. Het betreft hier veeleer een sociaal- psychologisch probleem. De mensen schijnen hoe langer hoe minder zin te krijgen om te werken. Zij grijpen iedere gelegenheid aan om weer eens een extra vrije dag te hebben en dan is ziekte een voorwendsel dat het altijd nog wel „doet". Nog onlangs hoorde ik een meisje op weg naar haar werk tegen een vriendin zeggen„Ik ben hardstikke laat van morgen en zo dadelijk zegt mijn chef op zijn horloge kijkenweet je niet dat we om half negen beginnen? Ik had beter m'n moeder op kunnen laten bellen dat ik naar de dokter moest, dan had ik de hele ochtend weg kun nen blijven Het zijn andere mensen dan genees kundigen die de oplossing uit deze im passe moeten zoeken. Dit allernieuwste euvel van onze samenleving bestrijden is geen gemakkelijke zaak. NlCMAVrtiotSp't"! 1 Soesld.ik - tel 021=0 2tf BAjje ut ming vraog dan mok zeige dak de laotste weke toch nie zo bar in ming schik bin mit de ge- daachte daat ongs darrup ovur un paor jaore geen darrup meer is, maor heule- maol op un staad gaot lieke. Nie dak ut arrug vingd datter minse vaan buute Soes mit dromme tegeliek bie ongs kom- me woene, maor gewoon omdaat daan Soes nie meer is waat ut vruuger waas. Daat bedenksel vaan ming hep heule- maol niks te maoke mit ouwerwets weze. of omt mit un bar meujeluk woord te zeige „getuuge vaan un bar konservao- tieve inslaag" waat un boer noeng een- maol graog word vurwete, maor houwd heul gewoon in daat Soes /un darrupsr- mentaolitiet mot laote vaorc. deur d<- Ecm int IJssclmeer. en /.ogezeit „steeds mot gaon denke. Ofdaat noeng zo bar goed is. Noeng gloof ik nie daat ut vaan bove of bevole word, as un soort offesjele me dedeling, daan kwaam der heulemaol niks vaan terecht. Maar de- minse die der niew binne in gekomme zou we graog zien daat wullie die aal effe in Soes wone, int Soes waor die luu vruuger rml de otoo naor toe kwaomc om effe un luchie te haape, un zuuver luchie om duudcluk te weze. zouwe daat zo graog zien. Nie de minse die hier binne kom- me woene omdaat zullie hier binne gaon warruke, of omdaat zullie ut hier wel aordug vongde. mit alles der omheen. Maor die vriejers diet narregus uut kenne houwe, zouwe aore minse zo graog wille vurtelle waat of zullie wel of nie motte doen, om ut hullie un bietje naor de zin te maoke. Der binne der bie waor aore rmnse heul gewoon voor gewaorschouwd motte wor- re, waant aors zit ut der veur ming heul dik in daat vaandaog of marrege de een of aore wethouwer of raodslid der luu bieze kenne paakke omdaat der niewe kaandiedaote staon te dringe, diet mit hullie beleid heulemaol nie eens binne, en mit un vurhaol ankomme draoge daat die „boere" as zullie mit plaotselukke belaange bezug binne de gedaachte hebbe daat zullie nog op de boerderie binne, en ajje daan un kwak- kie medestaanders ken vingde daan ist bar gauw bekeke, daor hoef jie heule maol nie voorpoletiek geschoold te weze of lid vaan zoon klup te weze, ut is op jie vingurs nao te telle. Kiek ajje heul eerluk bin daant vaalt nie te ontkenne daat ut die luu beslis nie hep mee gezete, waant ut vaalt nie mee om nvt un gerus haart te woene in un huus waor de veurkaant mit buuze bie mekaor gehouwe mot worre, ent vaalt ok nie mee om in un gedeelte vaan un darrup te wone daat op bepaold ge bied un aachtergebleve laand liek. Maor daat is allemaol haos verleje tied, de weg ister, de tillefoon zaal noeng ok wel gauw worre angeslote, der is paas een winkul, en die vaalt nie te benije, waant laote wullie noeng effe eerluk weze, om as eerste winkelier in zoon nieuwe wiek te gaon zitte is ok nie allus. Op de eer ste plaots denke de minse toch daat zoon vriejer in een week stinkend riek is, das daan geen wieshied vaan ming zelluf maor vaan Gart, die voor daat soort dinge un spesiejaol zintuug hep. Hie stelt ut heul eenvoudug. Omdaat zoon zaok der heul allenug zit, denke de minse daat hie zu prijze maor om hoog doet omdaat de minse toch an him binne overgeleverd. Maor das netuurluk de grootste kommeedie diek vaan ming leve hep gehoord. Astie zo zouw weze, maork weet uut ervaoring daat daat nie zouw beure, daan zouw zoon zaokemaan zu eige ruute lngooije, waant aster oveur un paor jaore nog zoon zaok bie zouw komme en daat zitter noeng eenmaol in, daan krieg die geen kip meer binne, en ken zu haandel wel an de kaant doen. Maor de minse wille noeng een maol kaankere, vooral omdaat we Hol- laanders binne, en daorvoor zeuke zullie elleke meugelijkheid op, die vuurvreter» daan bedoelk netuurluk. Ajje zullie mot glove, daan kenne zul lie in aore plaotse mit hullie cente haos één keer zoveul doen as bie ongs. Mes- schien ken daat ok wel, maor daan zouk nie zo graog bie die luu op vesiete kom me, of un keer mee wille ete. Daan maor un bietsie duurdur, maor veul betere kwaolitiet, daor blief un mins gezond bie. Waant ajje de doktur mot laote komme, omdajje zoon pien int lief hep, liek ming op de duur nog un veul duur dere zaok te worre. De sinds enkele weken bestaande "Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk" heeft het gemeentebe stuur gevraagd om een subsidie voor de verstrekking van warme maaltijden aan bejaarden. Eerder dit jaar werd door deze stichting in oprichting met medewerking van tweehonderd vrijwilligers een enquete gehouden naar de behoeften en wensen van de Soester inwoners van 65 jaar en ouder. Een en ander geschiede in nauwe samenwerking met de Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevor dering. Ofschoon het eindrapport nog niet is verschenen, is wel al gebleken, dat bij de zelfstandig wonende bejaar den grote behoefte bestaat aan het be trekken van warme maaltijden. Het zelf bereiden bleek veelal aanleiding te zijn tot het prijs geven van het zelfstandig wonen. B. en W. menen, dat het verre weg de voorkeur verdient om door het verlenen van diensten de bejaarden zo veel mogelijk zelfstandig te laten wo nen, ook al gezien de uitkeringen, die op grond van de algemene bijstandswet moeten worden gedaan, wanneer bejaar den onderdak krijgen in bejaardente huizen en verzorgingscentra. Het zelf standig blijven wonen bevordert vol gens B. en W. bovendien het le\ensge- luk van de bejaarden. De nieuwe stichting is erin geslaagd, een organisatie op te bouwen, clie de ver strekking van warme maaltijden aan be jaarden mogelijk maakt. Hel exploita tietekort wordt voor dit jaar echter al op 14.000.geraamd. Het bestuur van de stichting heeft behalve aan de ge meente ook aan het rijk om een bijdra ge in de kosten gevraagd, ofschoon nog geen rijkssubsidieregeling bestaat voor deze vorm van de bejaardenzorg. B. en W. stellen het initiatief van de stichting zeer op prijs en hebben de raad dan ook voorgesteld een subsidie tot een maximum van 14.000, verlenen. VOOR SOLLICITATIE QF INFORMATIE Voor onze die binnenkort vertrekt wegens huwelijk, zoeken wij op korte termijn een opvolg ster. Op de afdeling verkoopadministratie is plaats voor een Voor deze job is typevaardigheid gewenst. Sollicitaties schriftelijk of telefonisch bij de afd. personeelszaken. INTERLAS N.V. AMEASFOOFjTMiTRAAI )fc «OESTEMCRG Tik. MM-IIM

Soester Courant | 1969 | | pagina 5