Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wccdestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 MOEILIJK OOGSTEN V.V.V.-nieuws Vrijdag 19 september 1969 18e jaargang ito. 71 Het oog gericht op bliksemvisite Gevelplaten Euroflats worden definitief bevestigd NACHTRADIO Onze plaatsgenoot J. Post als makelaar beëdigd Inbraak bij Branson Europa levert f 100.op Jongen op strooptocht in opdracht van zijn baas Nieuwe ziekenauto in gebruik genomen Automobilist probeerde vrouw aan te randen Militair zwaar gewond Abonnement per kwartaal f3,50, buiten Soest per kwartaal f6,50 Verschflnt Iedere dinsdag en vrijdag Troonrede en miljoenennota geven, zoals te verwachten was, een vrij somber beeld te zien van de moeilijkheden waarvoor de regering zich in 1970 en 1971 gesteld ziet. Conjuncturele en mo netaire spanningen spitsen zich toe, hetgeen zijn invloed zal hebben op de prijzen. Met verschillende mjddelen tracht de regering die spanningen te temperen, de loon- en prijsspiraal te doorbreken, de uitgaven niet al te zeer te doen stijgen. Ze bereikte er mee, dat het tekort op de begroting enkele honderden miljoenen lager is dan over 1969, maar ontkomt daarvoor natuurlijk niet aan nieuwe belastingmaatregelen. Eens zijn de Nederlanden ten strijde getrokken tegen Alva, omdat deze de tiende penning durfde eisen. Maar de huidige Nederlanden zullen een derde van het nationaal inkomen op eniger lei wijze aan de fiscus afdragen! En daarbij blijven dan natuurlijk toch nog diverse wensen onvervuld, waarop ster ke kritiek zal komen. Maar nóg meer belasting, met de daaruit voortvloeien de gevolgen op prijzen en conjunctuur, zou zeker ook hevige kritiek uitlokken. Natuurlijk kan de regering het niet iedereen naar de zin maken. De aanpassing van de tarieven der in komsten- en loonbelasting, de inflatie correctie, wil de regering in deze ka binetsperiode doorvoeren. Zij beschouwt het als een doorbreken van de loon- en prijsspiraal. De correctie van het tarief geeft een reële verruiming van het besteedbare inkomen, voor de la gere mkomensgroepen van ca. 1,5 Een verruiming waarvan dan niet, als bij loonstijging, weer belasting en so ciale premies van af gaan. De regering wil er echter mee akkoord gaan om de tariefsverlaging te verdelen over twee jaar, tweederde in 1970 en nog een der de in 1971. Daartegenover worden de accijnsver hogingen op bier, alcohol en benzine, die per 1 juli 1.1. voor een perio1- van een half jaar waren aangegaan, nu de finitief, zoals reeds te verwachten was. En de motorrijtuigenbelasting gaat met 11 procent omhoog. Als pleister op de wonde geldt dan, dat deze verhoging doorwerkt op de opcenten voor het Rijkswegenfonds en de wegenbouw zal worden versneld, maar dat is wel hard nodig ook. De verhoging van de omzetbelasting (b.t.w.) van 12 op 13 procent zal pas per 1 juli 1970 plaats vinden in plaats van op 1 januari 1970. Het lagere tarief komt dan van 4 op 4,3 procent Dit wordt ook uitgebreid met een aantal er nu niet onder vallende levensmidde len. Maar de terugbetaling van de om zetbelasting op voorraden wordt ver schoven naar januari 1971, zodat het bedrijfsleven nog even extra mee moet helpen de rijksuitgaven te financieren Uiteraard trekt de inhoud van de Miljoenennota de meeste aandacht, om- Ditmaal nog eens even een paar notities in verband met de a.s. bus-concerten uitgaande van de Stichting U.S.O. te Utrecht. Voor onze oude, getrouwe abonnees was het aanvankelijk een te leurstelling, dat de plaatsbewijzen niet meer bij ons VW-kantoor konden wor den besproken. Een andere regeling, die verleden jaar inging, kwam aan bod en maakte voor de vaste klanten een gang naar de WV niet meer noodzakelijk. Men kon namelijk de eenmaal verwor ven zitplaatsen verlengen. Maar, toch bleek, dat niet iedereen met deze nieu we gang van zaken zo gelukkig was en ook wij vonden het jammer, dat on ze medewerking bijna overbodig leek, zodat wij u in een vorige WV Nieuws ook adviseerden liever direct met kassa Tivoli in verbinding te komen, waar het verandering van plaatsen of nieuwe abonnementen betrof. Deze week hebben we contact gehad met de afdeling van de U.S.O., die voor de verspreiding van de kaarten zorgt en dit heeft ertoe geleid, dat wij mo menteel toch weer in het bezit zijn van een groot aantal plaatskaarten voor de komende concertenreeks. Wie tot heden toen verzuimde het abonnement te verlengen en toch weer wil meedoen, kan weer bij ons terecht. Ook nieuwe lingen zijn hartelijk welkom. Voor hen zij gezegd, dat het abonnement op de drie concerten 21,kost, inclusief de bustocht naar en van Tivoli, benevens de vestiaire. De concerten zullen plaats vinden op woensdag 8 oktober, vrijdag 30 januari en vrijdag 20 maart. De dirigenten zullen zijn: Paul Hup- perts en Edo de Waart, terwijl als solisten zullen optreden André Tchai- kowski (piano), Joseph Alfidi (piano) en Christiaan Bor (viool). De concertbusdienst, die door de firma Tensen verzorgd zal worden begint om 19.30 uur haar heenreis vanaf Colenso en Nieuwerhoek, vervolgens de gebrui kelijke halten langs de hoofdweg naar Utrecht aandoende. De bussen zijn ge nummerd en men moet dus dit nummer onthouden, omdat de terugreis in de zelfde bus moet worden gemaakt. Mocht men, om een of andere reden in een andere bus wensen over te stappen, dan moet men de chauffeur even waar schuwen. Vorig jaar werden in Soest 99 abonne menten uitgezet, hiervan hebben 50 personen het abonnementsgeld reeds ge gireerd. Daar de datum van deze beta lingswijze nu gesloten is, kunnen wij tot de 49 en liefst nög andere gegadig den zeggen: komt u nu maar zo spoe dig mogelijk bij VW, want wij kun nen u weer met uw abonnementen, de keuze van uw plaatsen in Tivoli, helpen. SOESTER OURANT Aandachtige bekijkers van wat tussen de USSR en China voorvalt hebben met verbazing kennis genomen van de plotselinge visite die Kosygin bracht aan Tsjou En-lai. De Chinese premier was ijlings uit Hanoi vertrokken na eer te hebben bewezen aan de nagedachtenis van Ho Tsji Minh, kennelijk met de be doeling te voorkomen dat hij samen met de Rus daar zou vertoeven. Elkaar ontmoeten was hem niet alleen een gruwel, zelfs het vertoeven in dezelfde stad. De Russische premier was al op de terugreis - buiten Chinees gebied om - toen hij plotseling duizenden kilometers extra vloog om naar Peking te gaan. Eén ding is wel duidelijk: het was geen rouwmoedige Kosygin die bedeesd aan Tsjou ging vragen niet meer boos te zijn. Er is meer reden om te veronder stellen dat de Rus een listige zet heeft gedaan in het psychologische spel dat tussen twee ruziënde communistische kolossen wordt gespeeld. Kosygin liet op de duidelijkst merkbare manier blijken hoezeer het hem ernst was met het testament van Ho, die daarin oproept tot het bijleggen van geschillen tussen socialisten onderling. De visite aan Peking laat helder zien - zoals ook de bedoeling geweest zal zijn - dat Tsjou misschien mokkend door mag gaan met de vijandschap, maar dat de Rus in de geest van Ho en breed van opvattingen ernst maakt met de verzoening. Als er ruzie is, dan zal het zeker niet aan de Russen lig gen. En er is nog een tweede aspect. Ge ruchten over ziekte van Mao Tse-toeng zijn er vrijwel doorlopend. Tot dusverre bleken ze op zijn minst zeer voorbarig, maar de Chinese leider wordt er ook niet jonger op. En dan mag generaal Lin Piao wel aangewezen zijn als ziin opvolger: de meest geroutineerde poli ticus en de man die men het actiefst bezig ziet in de internationale betrek kingen van de Chinese volksrepubliek is altijd Tsjou. Dit in aanmerking ge nomen kan het voor de Russen van belang zijn het contact met nummer twee in China niet helemaal te ver liezen. Aanpappen met Lin biedt niet veel perspectieven, maar met Tsjou misschien wel. Er kan tenslotte eens een dag komen dat het in de Chinese top niet meer botert en dan kan het belangrijk zijn als Tsjou weet waar zijn vrienden zitten. Ook in dit opzicht kon de visite van Kosygin aan Peking geen kwaad en als psychologische zet is ze altijd wel iets waard. KANTMAN De gevelplaten aan de Euroflats in het Soesterveen zullen binnenkort definitief worden bevestigd, zo meldt het orgaan van de vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van de Veenbesstraat in het laatste nummer. Sinds in het begin van dit jaar een paar gevelplaten naar beneden stortten, zijn de platen van alle andere flats met behulp van metalen stangen vast gezet. Begonnen wordt met de beves tiging op de hoogste huisnummers. Er wordt een beroep op de bewoners ge daan alle medewerking te verlenen, ook al zullen de werkzaamheden enig ongemak veroorzaken. Tijdens de komende FIRATO, een ten toonstelling van electronica, zal de Ne derlandse radio een aantal nachtelijke uren in de lucht zijn. Wij hebben al eens eerder gepleit noor nachtuitzenddn- gen. Hilversum kan 's nachts veel nut tig werk verrichten. Het kan chauf feurs wakker houden en attent maken op wegsituaties, gladheid, files, ver sperringen, grenssluitingen, mistbanken, maar de radio is ook nuttig voor de continubedrijven, voor de slapelozen, voor ziekenhuispatiënten met hoofd telefoon, en voor iedereen die 's nachts in de weer is. Er kunnen na twaalven en vóór zessen nieuwsberichten worden gegeven voor degenen die de andere uitzendingen missen. Daarom hopen wij, dat er tijdens de FIRATO ook een luis teronderzoek kan plaatsvinden en de behoefte aan nachtprogramma's wordt gepeild. Het zou wel eens kunnen blij ken. dat velen op regelmatige nacht uitzendingen wachten. Dezelfde plaats nu Woensdag j.I. is voor de rechtbank tê Utrecht, onze plaatsgenoot de heer JT, Post, als makelaar in onroerende go*- deren beëdigd. De heer Post, die sinds enige tijd met een eigen makelaarskantoor is gestart, was vóór die tijd werkzaam bij de fir ma Lochtenberg, waar velen hem als een uitermate deskundige hebben leren kennen bij de vele transacties waarbij door hem werd bemiddeld. Mede door het sterk groeiende inwoner tal vond de heer Post de tijd rijp om voor zichzelf te beginnen. Een besluit dat door zijn relaties van harte wordt toegejuichd. dat ieder c"aar zelf het sterkst bij be trokken is Zoals te verwachten was geeft de Troonrede ook de bereidwillig heid van de regering aan om de ver houding tot Suriname en de Antillen te willen wijzigen. Er is bezorgdheid over de internationale situatie, waar over brave zinnen worden geuit maar waaraan Nederland natuurlijk niet veel kan veranderen. En dar. het or.derwijs- en jeugdprobleem, waarvoor de rege ring vanzelfsprekend alle begrip heeft. De begroting van onderwijs vergt echter reeds 27 procent van de totale uitga ven, het meest van alle departementen. Alleen de normale ontwikkeling vergt reeds jaarlijks enige honderden miljoe nen meer, hetgeen een rem betekent op de noodzakelijk geachte uitbreidin gen. Doch er wordt toch rekening ge houden met een verlaging van de leer- lingenschaal bij het kleuter- en lager onderwijs, met de verdere uitvoering ynn de Mammoetwet en met maatrege len om de groei van het aantal studen ten op te vangen. Afdoende zullen deze maatregelen zeker niet blijken te zijn. Ook de gemeenten zullen zeker niet te vreden zijn. Het aandeel van het Ge meentefonds uit de rijksbelastingen zal met slechts 1,08 procent worden ver hoogd. Dat is beduidend minder dan voor de normale kostenstijgingen reeds vereist is. Zo zal er ten aanzien van het rege ringsbeleid veel te wensen overblijven. Maar willen we de inflatie niet nog sterker doen toenemen, dan zal Neder land toch zoveel mogelijk de tering naar de nering dienen te stellen. Slechts dan kunnen de conjuncturele spannin gen enigzins getemperd wrden en daarmede de loon- en prijsspiraal. Het zal de regering, gezien de vele wensen, niet gemakkelijk worden ge maakt. Zij staat nu voor de oogsttijd van het uitgezaaide programma. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in het kantoor van Bran son Europa aan de Energieweg alhier. Diverse kasten en laden werden open gebroken en grondig doorzocht, maar uiteindelijk werden alleen een paar pakjes sigaretten en een bedrag van 100,vermist. Er bleek wel meer geld aanwezig, doch dat was door de dader(s) over het hoofd gezien. In de bossen rond Soesterberg is maan dagmorgen de 14-jarige J. v. d. D. we gens stropen aangehouden. De politie had in het bos verschillende strikken voor konijnen en fazanten aangetroffen, wat voldoende aanleiding was om in de omgeving te gaan posten. Na bijna drie uur wachten werd de moeite maandag morgen vroeg beloond. Er kwam een 14-jarige jongen kijken, wat er in de strikken was gekomen. Bij zijn aanhou ding verklaarde hij in ondracht van zijn baas te handelen. Korte tijd later kwam ook de niets vermoedende baas, de 49- jarige B. K. uit Utrecht opdagen. Met een sorteerproef werd de man tot drie maal toe door een hond als de dader D», commissie „ziekenauto" van het bestuur van de afdeling Soest van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp By Ongelukken nam woensdag middag de nieuwe ziekenauto in ontvangst, die in de afgelopen maanden by het speciaal-carrosscriebcdryf van Gebr. Visser te Leeuwarden werd gebouwd. Op hetzelfde moment werd de nieuwe wagen aan de beheerder van de zie kenauto, de heer C. Klomp, overgedragen. Deze nieuwe wagen, die by onge val of ziekte Jict vervoer zal verzorgen, werd getransformeerd uit de carrosse rie van een nieuwe Amerikaanse Chevrolet, type Townsman. Ongetwijfeld is deze nieuwe wagen een aanwinst voor de gemeente Soest. Volgende weck zaterdagmiddag, 27 september, krijgt het Soester publiek gcle- lieid .om deze nieuwe ziekenauto te bezichtigen by Garage Stam aan het Nieu- wcriióekplein en wel van 3 tot 4 uur, in de showroom van genoemde firma. aangewezen. Tegen hem is dan ook proces verbaal opgemaakt. „Vosseveld" aan de Birkslraal, ongeveer 40 jaar geleden Op de Rademakerstraat, ter hoogte van de Prof. Lorentzlaan, deed zich woens dagmiddag. om 17.40 uur. een aanrijding voor, waarbij een 20-jarige militair, T. J. J. H. uit Wisch zwaar werd gewond. Vanaf de Prof. Lorentzlaan reed de 53- jarige hoofdonderwijzer J. C. V. uit Zeist in een personenauto de Radema kerstraat op in de richting Utrecht, toen uit de richting Amersfoort juist een mo tor naderde. De bestuurder van de motor, de 20-jari ge R. J. v. d. K. uit Utrecht, eveneens militair kon de auto niet meer ontwij ken en botste met flinke vaart tegen de achterzijde van de auto. Zijn duopassagier T. J. J. H. vloog door de schok over de motorrijder heen op de kofferbak van de auto. Zwaar ge wond, vermoedelijk met een schedelba- sisfractuur, werd hij met de motorrij der, die geen ernstige verwondingen op liep naar het militair hospitaal „Milong" in Amersfoort overgebracht. Een tot nu toe onbekende automobilist heeft dinsdagavond geprobeerd op de Peter van den Breemerweg een 40-jari- ge gehuwde vrouw uit Baarn aan te randen. De man trok de vrouw van de bromfiets en confronteerde haar met zijn bedoelingen. Zij begon evenwel te gillen, waarop omwonenden naar bui ten kwamen en de politie waarschuw den. De man bleek toen echter al te zijn verdwenen. Hij reed in een ver moedelijk blauw volkswagenbusje met een of ander opschrift. De man was ge kleed in een blauw geruit overhemd en was omstreeks dertig jaar oud. On middellijk is door de Soester en Amers- foortse politie een onderzoek in de om geving ingesteld, maar zonder resultaat.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1