of 're setel Ton Beuken De Witte Pompen ERKENNING D.D.R. JA of NEE? OPENBARE BIJEENKOMST Opbrengst f 4600,64 Vleesverkoop Spreekuur veranderd Soest toen - Soest nu Oc/ioemafcer Meningen van lezers Gevonden voorwerpen Geslaagd Telei. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Kies ook uit meer dan 200 modellen B. en W. gaan praten met ontevreden flatbewoners in Soesterveen Jongerendienst Geen spreekuur VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 Nu ook in krakee-Ieder torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) Winkel 's maandags gesloten Burgemeester en wethouders hebben de raad woensdagavond toegezegd, de ontevreden bewoners van een aantal flats aan de Smitsweg te zullen uit nodigen voor een gesprek ten einde tot een mogelijke oplossing van ver schillende problemen te komen. De flatbewoners hadden zich vorige maand met een brief tot de raad ge wend. In dit schrijven werd geklaagd over tal van zaken. In de eerste plaats wordt in de brief echter geklaagd over het feit, dat vele flatbewoners op hun reeds mondeling, schriftelijk of telefonisch geuite klachten in het geheel geen antwoord of reactie heb ben ontvangen. Daarom heeft men zich niet meer tot B. en W.. doch rechtstreeks tot de raad gewend. De bewoners klagen verder over on deugdelijke en steeds defecte liften, over het verwijderen van galerijdeu ren door de dienst van gemeentewer ken, waardoor de kleinere kinderen veel gemakkelyker kunnen weglopen, over wateroverlast in kelders en op balkons, over slecht werkende belin- stallaties, over niet goed funktione- rende t.v.-antennes en over de zeer onregelmatig werkende schoonmaak dienst. Men dringt aan op de aan stelling van een huismeester, die wat meer toezicht zou kunnen houden op onder meer het onverantwoord ge bruik \'an de liften. Aan het slot van de brief wordt een onderhoud met het ccllege van burgemeester en wethou ders verzocht in het bijzijn van de commissie openbare werken. De heer P. C. Pieren (PvdA) meende, dat inderdaad van gemeentezijde slecht en zeer laat wordt gereageerd op klachten van Inwoners. „De overheid heeft een voorlichtende en dienende taak", aldus de heer Pieren, die meen de. dat het college moest ingaan op het verzoek van het aktie-comité flatbewoners Smitsweg om te komen tot een nader gesprek. De heer De Groot (Binding Rechts) meende, dat bij het gesprek ook an dere Veenbewoners met klachten en de gehele raad aanwezig zou moeten zijn, maar mevr. Walter meende, dat zulks een vruchtbare en effectieve gedachtenwiseling niet ten goede zou komen. De heer J. R. van Poppelen (KVP) meende al even zeer, dat een betere verstandhouding met de inwoners moet worden nagestreefd. Ook hij vroeg zich af, waarom men vrijwel nooit een antwoord krijgt op geuite klach ten, temeer daar in vele gevallen toch zonder al te veel problemen aan een groot aantal bezwaren tegemoet kan worden gekomen. De heer Van Poppelen vroeg zich af, of Ie ver zorging niet wat meer gelijke tred zou kunnen houden met de woning bouw. „Is de woningbouw voor op de programmering of is de verzor ging soms achter op deze program mering". zo vroeg hij het college. „Of heeft men misschien te hoge verwach- tnigen gehad, toen men in Soest een dure woning kwam betrekken", al dus de heer Van Poppelen, die een be tere communicatie overigens wel wen selijk achtte. De heer J. K. de Bruin (WD) vroeg het college, of men al een globaal inzicht had in het feit, of de klachten van de bewoners gerechtvaardigd zijn en of reeds enigermate aan de wen sen van deze mensen is tegemoetge komen. De heer Oldenboom (prot. chr.) meen de, dat de bewoners van een nieuwe wijk recht hebben op een snelle aan passing van de omgeving aan hun flats. Naar zijn mening moet direct na de bouw met de plantsoenaanleg e.d. worden begonnen, „ook al zal er nog wel eens een bulldozer door het plantsoen rijden. Maar die extra kosten moeten we dan maar op de koop toenemen", vond de heer Ol denboom. „L^it de plansoenendienst toch gelijk oprukken met de woning bouw", zei hij. Mevr. Walter gaf namens het college toe, dat de bewoners wel eens wat lang op een antwoord op hun klach ten moeten wachten. De wethouder meende, dat degenen, die een hoge huur betalen, er ook het nodige com fort voor verwachten, zowel binnen als buiten de woning. „Elk klein man kementje ergert je dan", veronderstelt zij. Overigens zei mevr. Walter wel veel voor een gesprek met de bewo ners te voelen. De suggestie van de heer De Groot om er dan maar meteen alle klachten hebbende bewoners en de hele raad bij uit te nodigen, achtte zij minder wenselijk. Mevrouw Walter meende niet, dat de voorzieningen achter lopen bij de bouw, al vond zij wel, dat de plantsoenaan leg niét gelijktijdig met de woning bouw kan plaatsvinden. „Zo gauw de woningen klaar zijn, wordt met de aanleg van plantsoenen e.d. begonnen. Men dient daarbij echter wel rekening te houden met het jaargetijde. Vele klachten achtte mevr. Walter wel gerechtvaardigd. Zij erkende, dat er door onbevoegden veel met liften wordt gespeeld, maar het zou een stap terug zijn om de bewoners een sleutel van de lift te geven. Een huismeester zou naar haar oordeel goe de diensten kunnen bewijzen. „Maar die moet weer betaald worden", aldus de wethouder. De klachten over de t.v.-antennes kunnen worden wegge nomen door vanaf de antennes naar het toestel van een bepaald snoer ge bruik te maken. Andere snoeren storen de ontvangst, zo wist mevr. Walter te vertellen. Van gemeentewege zullen de goede snoeren nu beschikbaar wor den gesteld. De wethouder kwam dan ook tot de slotsom, dat verschillende klachten wel gerechtvaardigd waren. Voor zover mogelijk is aan een aantal wensen al tegemoet gekomen, zo deel de zij in antwoord op een vraag van de heer J. K. de Bruin mede. Nieuwerhoekplein 1 Soestdi|k - lel. 02155 - 2850 Dit is het resultaat van de collecte die van 8 tot 13 september voor de „Zonnehuizen" gehouden werd De opbrengst van de afdeling Soest- Soesterberg was 1756,88 en die van de afdeling Soestdijk ƒ2843,76 Aan alle gevers en collectanten een woord van hartelijke dank. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1 tot en met 66 en gele kaarten, genummerd van 1 tot 75 en van 276 tot 360. Belanghebbenden wordt bericht, dat het spreekuur van de burgemeester in de komende week niet wordt gehouden op woensdag 24 september, i och op vrijdag 26 september, van 11 tot 12 uur. Zoals wij reeds dinsdag beloofden, drukken wy hierbij de juiste combinatie af van de aflevering Soest toen - Soest nu van de vorige week. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 „DE SLAPENDE MIDDENSTAND" Sinds begin augustus woon ik in het Soesterveen. Met belangstelling lees ik uw „Meningen"' rubriek, waarin het voor en tegen van onze nieuwe wijk Soesterveen uit de doeken wordt gedaan. Laat ik voorop stellen, dat het initiatief dat door de gemeente Soest wordt ont plooid voor de uitbreiding bewonde renswaardig is. Dat hieraan „kinder ziekten" vastzitten is een normaal bij verschijnsel; elke grote groei gaat nu eenmaal met groeistuipen gepaard. Daar om moeten we ons ook niet op deze groeistuipen blindstaren, omdat ze geen maatstaf zijn. Dat er nog geen telefoons zijn is iets, waarvoor we de gemeente Soest niet kwaad kunnen aankijken. Dat is een nalatigheid van de PTT, maar van dat bedrijf zijn we niet anders gewend dan dat ze achter de feiten aanholt, of beter gezegd, aankruipt. Geheel iets anders is het feit, dat de middenstand in Soest blijkbaar nog niet met deze groei kan meeleven. De beweringen van de heer Schollaardt in uw editie van 9 september zijn wel de gelijk typerend. De dooddoeners waar mede u dit artikel afdoet bewijzen, dat ook u nog aan diezelfde kleindorp- se mentaliteit vastzit als vele winke liers. Er komen hier 80.000 mensen te wonen waarvan een groot gedeelte met ho gere inkomens Dat moet toch voor de middenstand een enorme uitdaging zijn om juist nu te tonen wat ze waard is. En dat doet ze werkelijk niet door nu meteen maar de prijzen te gaan ver hogen, i.c. de reiskosten die wij moeten maken om elders goedkoper in te ko pen in de verkoopprijzen te calculeren. Als men met gefundeerde argumenten kan aantonen waarom men iets duur der moet zijn, dan zou ik dat nog kun nen aanvaarden, maar met uw redene ring „dat niemand ons zal beletten om voor het behalen van een paar guldens voordeel evenveel reiskosten te maken" voel ik mij, en ik hoop zeer velen, zwaar genomen. Dat die „paar guldens" wel eens kun nen uitlopen op 50 gulden per maand, zal ik in onderstaand lijstje aantonen. Ter vergelijking geef ik hieronder een lijstje van artikelen, die als aanbieding in een folder van een grote supermerkt in Soest vermeld stonden. Daarnaast de prijzen die normaal berekend wor den in een Amsterdamse supermarkt. Deze prijsvergelijking vond in dezelfde week plaats, één dag na elkaar De laatste kolom geeft het percentage in procenten aan dat Soest duurder was. Pils Va liter Blik haringfilets Sperziebonen Speksnijbonen Appelstroop Ital. Tomatensoep, Unox Heel gesn. wit 6 Krentenbollen Pakje Fries Roggebr. Abrikozencake Vin Rosé, per fles 100 gr. ontbijtspek Kilo druiven 250 gr. Roomboter Soest A'dam Soest 0.44V2 0,33V2 32,9% 0,69 0,49 41,1% 0,79 0,69 14,5% 1,09 0,89 22,5% 0,80 0,69 16 0,99 0,89 11,3% 0,79 0,65 21,6% 0,98 0,59 66,2% 0,39 0,29 34,6% 1,69 1,39 21,6% 2,40 2,25 6,7% 0,69 0,49 40,8% 1,28 0,99 29,3% 1,65 1,60 3,1% De prijzen van deze supermarkt in Soest liggen dus gemiddeld precies 20 pro cent hoger dan die van een supermarkt in Amsterdam. Hoeveel dat uitmaakt op het maandelijks huishoudbudget kan ieder voor zichzelf uitmaken. Voor mij is het altijd nog de moeite waard om elders inkopen te doen, al was het al leen maar omdat ik niet graag het ge voel heb geflesd te worden. Dank u bij voorbaat voor plaatsing. Hoogachtend, J. VAN LEEUWEN, Veenbesstraat 208, Soest. Naschrift van de redactie. Uit bovenstaand schrijven blijkt de heer J. van Leeuwen wel te kunnen schikken in het nog incomplete woon- gerief in een kleine plaats, die zich in zeer korte tijd gereed moet maken voor de opvangst van enkele tienduizenden (overwegend) stedelingen, maar hij heeft in geen enkel opzicht een mild oordeel voor andere moeilijkheden, waaronder die van de middenstand in het alge meen. De grootste grief van schrijver betreft het door hem in Amsterdam en Soest bijna gelijktijdig gekochte min-levens- middelenpakket. Met opzet schrijven wij hier niet „identiek levensmiddelenpak ket", daar dit niet mogelijk is, hoewel dit door de schrijver niet wordt ver meld. Wat wel wordt vermeld is het feit, dat de levensmiddelen zijn inge kocht bij een Amsterdamse Supermarkt, zodat wij de Cash and Carry-bedrijven buiten beschouwing kunnen laten. Wij beperken ons daarom tot de ge noemde feiten en ons niet bezighouden met een vergelijkend kwaliteitsonder zoek, omdat dan pas een objectief oor deel gevormd kan worden. Wij kunnen hem misschien iets over zijn aanpassingsmoeilijkheden heen hel pen, wanneer wij hem vertellen, dat wij bij een viertal in Soest gevestigde supermarkten de prijzen hebben opge vraagd van de door hem genoemde le vensmiddelen, die ons zonder enige te rughoudendheid werden gegeven. Met opzet hebben wij de filiaalbedrij ven van de nationale grootheden onder de levensmiddelenbedrijven zoveel mo gelijk buiten beschouwing gelaten, om- Zoals u weet zijn de meningen verdeeld, ook binnen de P.v.d.A. De heren H. ROETHOF en C. ROZEMOND zullen elkaar met hun argumenten pro en contra te lijf gaan, op de in DE RANK, Soesterbergsestraat 18. Woensdag 24 september, 20.00 uur. KOMT ALLEN DISCUSSIEER MEE P.v.d.A., afd. Soest dat de prijzen van de filialen in Soest en Amsterdam elkaar niet veel zullen ontlopen. In vergelijking met Amsterdam is het Soester pilsje een dure aangelegenheid. Over de prijs van haringfilets valt ook weinig zinnigs te zeggen, want in Soest kan men terecht voor prijzen die uit een lopen van 109 tot 42 cent. Spercie- bonen zijn in Soest voor dezelfde prijs te krijgen als in Amsterdam, terwijl de speksnijbonen in Soest zelfs goedkoper zijn, wat ook met de appelstroop het geval is. Het geringe aantal Italianen dat Soest onder zijn buitenlandse gast arbeiders telt, zal wel oorzaak zijn, dat de Italiaanse soep „roet in het eten gooit", hoewel wij er eerlijkheidshalve bij aantekenen, dat het prijsverschil ook hierbij niet zó hoog is als wordt gesteld. Zelfs voor een gesneden witje behoeft geen reds naar Amsterdam gemaakt te worden, want dezelfde prijs wordt ook in Soest berekend. De krentenbollen bezorgden ons enige moeilijkheden; die wij echter in Soest vonden waren niet de gewraakte 29 ct. duurder, doch 10 ct. thuisbezorgd, ter wijl wij Fries roggebrood reeds voor 33 ct. kunnen kopen en niet zoals ge steld voor 39 ct. Een moeilijk punt vormde de abriko zen-cake, een in de ons gevraagde Su permarkt niet leverbare lekkernij, waar tegenover zij echter wel andere in de zelfde groep voorkomende zoetigheden kunnen stellen, die in prijs uiteen lie pen van 89 tot 130 cent. Een rit naar Amsterdam blijkt ook niet nodig te zijn voor een glaasje vin rosé, want voor dezelfde prijs slaagt men ook in Soest Het ontbijtspek is in Amster dam wel voordeliger, doch niet met zo'n groot verschil als de heer Van Leeuwen noemt, n.1. 20 cent, maar slechts 3 cent. De prijs van de druiven, uiteraard af hankelijk van de veilingprijs, waren op het moment van de opgave ook in Soest voor 99 ct. verkrijgbaar. Rest ons laatste vergelijk de roomboter, die met een prijsverschil van 5 cent in het voordeel van Amsterdam blijft. Zoals wij in het begin al stelden, laten wij bij deze vergelijking de kwaliteit buiten beschouwing, want een prijsver schil van 49-109 lijkt ons rijkelijk veel om in aanmerking te komen voor het predikaat „flessen". De in het schrijven van de heer Van Leeuwen gegeven wenk aan de midden stand, die, nu Soest wordt bevolkt met „hogere inkomens-genietenden" en er geld naar Soest stroomt, de prijzen maar eens moet herzien, lijkt ons een niet te verklaren stelling. De briefschrijver zal, ondanks onze correctie op de door hem genoemde prij zen, waarmee wij niet de bedoeling hebben de middenstand te beschermen, wellicht zijn boodschappen blijven doen in Amsterdam, maar als hij eens op verkenning uitgaat, zal hij in Soest de zaken vinden waarin voor de door hem genoemde artikelen de door ons ge noemde prijzen worden genoteerd. Bij het bureau van politie zijn als ge vonden voorwerpen aangegeven: zwar te diplomatentas, groene damesfiets, gr oen-oranje-geblokte damestrui, sleu tel, dameshorloge, zwarte tabakszak, paspoort, zilveren bedelarmband, zw. damesfiets, zonnebril, tas met gereed schap. rol behang, zwarte portemon- naie met inhoud, herenbril met donker montuur, kinder speelgoed, bankbiljet van ƒ10,zilverkleurig beursje, twee nieuwe kindernachthemden, blauwe damesregenjas, damesrijwiel, paar da meshandschoenen, zonnebril, bromfiets, voorzetbril, vulpotlood, muntbiljet, kin- dervest, hamer, schroevendraaier, pas ser in etui, gouden ringetje, zilveren armband, bankbiljet, kinderfietsje, pech- lamp. Aan komen kruipen: schuldpad. Aan komen lopen: boxer en een Schot se collie. Aan komen vliegen: tropisch vogeltpe. Onze plaatsgenoot de heer W. M. van Setten is geslaagd voor het juweliers diploma. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Dezelfde plaats nu Zondagavond 21 september wordt in de Wilhelminakerk een jongerendienst ge houden. Drs. A. Broek, directeur van de chris telijke jeugdraad, zal dan spreken over het thema „Geloof Wat doe je er mee in 1969 Een zanggroep uit Baarn zal aan deze dienst meewerken. Na afloop wordt er koffie gedronken. Ook is er dan gelegenheid om drs. Broek vragen te stellen. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de wethouder van openbare werken, mevrouw M. C. P. Walter-v. d. Togt, verhinderd is op donderdag 25 sep tember haar wekelijks spreekuur te houden. De Birkstraat, vyftig jaar geleden

Soester Courant | 1969 | | pagina 5