m smwm i RENAULT IBIS Fa. HUISSTEDEN Gemeenteraadsvergadering m NIEUW! Raad verbaasd over omlegging van rijksweg noordelijk om Soesterberg Onderwijsvernieuwing op Insingerscliool Zonnebloemstrijd heeft „hoogtepunt" bereikt frites Smitsweg nu al van wegdek voorzien Tuniekschoenen in wit en zwart lak. Mooi onder uw brockpak Krabbels van Rnelis Voor uw razendsnell Bezwaren tegen grondprijs VRI.IPAG 19 SEPTEMBER 1969 CO c De gemeenteraad heeft er woensdag avond zijn verbazing over uitgesproken, dat rijkswaterstaat, in tegenstelling tot dusverre bekende plannen, de rijksweg 23 door Soesterberg in noordelijke rich ting wil verleggen, dat wil zeggen tus sen de huidige Rademakerstraat en het vliegveld. Tot nu toe is altijd sprake geweest van een geheel nieuwe rijks weg ten zuiden van Soesterberg, maar om niet erg duidelijke redenen heeft men - althans voorlopig - de voorkeur gegeven aan de weg noordelijk om Soesterberg. Toch was de verbazing van de raad - ook vanwege het feit, dat de gemeen te van deze plannen niet in kennis was gesteld - niet geheel terecht, want de gemeente Soest, zo deelde wethouder Mevrouw Walter en burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck woensdagavond mede, heeft rijkswaterstaat destijds zelf op deze alternatieve mogelijkheid ge wezen. Dat gebeurde, toen rijkswater staat in afwachting van de uitvoering van de nieuwe rijksweg Utrecht-Amers foort. zuidelijk langs Soesterberg, naar een tijdelijke oplossing zocht voor het verkeersprobleem tussen Huis ter Hei de en Amersfoort en met name over de Rademakerstraat in Soesterberg, waar zich veelvuldig opstoppingen en ongelukken voordeden. Het aanvankelijke plan van rijkswater staat was, de Rademakerstraat te ver breden, maar B. en W. van Soest heb ben dit ontraden, omdat - zo deelde wethouder mevr. Walter nu nog eens mede - de weg dan vrijwel van gevel rij tot gevelrij zou lopen, er geen mo gelijkheden meer tot parkeren en links- afslaan zouden zijn. Het college heeft rijkswaterstaat toen gewzen op de mo gelijkheid van een vervangende (tijde lijke weg tussen de Rademakerstraat en het vliegveld. Er is een voorlopig tracé uitgezocht, dat zo min mogelijk schade zou veroorzaken en technisch niet al te veel problemen zou opleveren. Deze weg is toen in het uitbreidings plan Soesterberg gekomen en heeft daarin tot op heden altijd gestaan. Al leen hoorde het gemeentebestuur nooit meer wat over de plannen van het rijk, tot één dezer dagen rijkswaterstaat toch uitvoering bleek te willen gaan geven aan de door B. en W. destijds gedane suggestie. De heer Pieren (P.v.d.A.) vond het een nalatigheid van het college, dat hij één en ander uit de kranten had moeten vernemen. Hij meende, dat de raad toch wel tijdig genoeg voorgelicht had kunnen worden. Bovendien had hij de nodige bezwaren tegen het tracé zelf, omdat Soesterberg nu in drie delen wordt verdeeld. De heer Eibartse (KVP) vroeg, welke procedure nu gevolgd gaat Modieus en warm de winter in, met 'n bedrukte wollen jersey, 140 breed. Profiteer van de zaterdagaanbieding van 28,40 voor 24,per meter. Vistram (kunstleer) tijdelijk voor ƒ16,90 per meter, 140 breed. Exclusieve stoffen en fournituren. Burda, Still, Simplicity patronen. STOFFEN FOURNITUREN NAAIMACHINES Soesterbergsestraat 28, telef. 3480. worden en of de gemeente nog op eni gerlei wijze bij de aanleg van de weg betrokken wordt. Ook de heer De Groot (Binding Rechts) meende, dat er sprake was van een gebrek aan voorlichting. De heer Van Poppelen (KVP) vond, dat een krachtig protest bij de Minister over het feit, dat de gemeente Soest omtrent de plannen in het ongewisse was gelaten, wei op zijn plaats zou zijn. Wethouder mevrouw Walter wees er de raad toen op, dat de weg al jaren lang in het bestemmingsplan staat en de gehele geschiedenis dus in feite niets nieuws is. Alleen het feit, dat rijkswaterstaat na jarenlang zwijgen nu ineens toch ingaat op de suggestie van het gemeentebestuur, heeft het college een beetje verrast. Overigens was de wethouder het niet eens met de mening van de heer Pieren, dat nu het dorp in drie del enzal word enverdeeld. Zij meende, dat eerder van het tegendeel sprake zou zijn. „De Rademakerstraat zal een heel ander aanzien kr 'gen en meer de allure van een dorpsplein gaan krijgen", aldus mevr. Walter, die er in gedachten ook al een rij bomen zag staan. In ieder geval bleef de heer Pieren het wel een vreemde zaak vin den, dat de gemeente Soest niet tijdig en uitvoerig van de plannen van rijks waterstaat op de hoogte is gesteld. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck voegde er nog aan toe, dat de gemeen te meermalen bij het rijk heeft ge vraagd, of men er prijs stelde op hand having van het noordelijk tracé in het uitbreidingsplan. „Dit tracé blokkeert immers de ontwikkeling van Soester berg, als er toch niets gebeurt. De plannen blijken nu echter serieus te zijn geworden. Op zichzelf is de uit voering van de plannen niets nieuws. Er is uitvoerig overleg met rijkswater staat geweest over de uitvoering van de plannen, opdat zo min mogelijk schade zou worden toegebracht. Om trent het verdere tracé van de weg vanaf de Van Weerden Poelmanweg tot de grens met Amersfoort, waar de nieuwe verbinding weer op de oude speciaaladres m ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 337S weg moet uitkomen, is geen overleg met het gemeentebestuur geweest", al dus de burgemeester. Hij vond het echter een grote verbetering worden om de drukke en gevaarlijke Rademakerstraat eindelijk te ontlasten. Dat er aan de Amersfoortsestraat verschillende stukken tuin moeten worden aangekocht voor de verbreding van de huidige weg tot een vierstrokenweg, was volgens de burge meester geen gemeentelijke aangelegen heid. De bewoners, die hieromtrent hebben geklaagd, hebben zich dan ook tot de minister van verkeer en waterstaat ge wend. Het betreft hier de voortuinen van ongeveer 55 woningen aan de Amers foortsestraat. De bewoners komen niet alleen plotseling vlak aan de g^ote weg te zitten, maar zien zich ook de nog wat luchtzuiverende bomen ontnomen. Zij vrezen veel geluidshinder en luchtver ontreiniging als de bomen straks zyn verdwenen en de auto's op korte af stand langs de woning razen. „Dit is overigens volledig een taak van rijks waterstaat. De gemeente heeft hier geen enkele bemoeienis mee. We mogen als gemeentebestuur alleen maar verheugd zijn, dat deze zeer gevaarlijke weg nu eindelijk wordt vert terd", aldus de burgemeester. Ten aanzien van de verlegging van de rijksweg noordelijk om Soesterberg deel de de burgemeester mede, dat één be drijf en twaalf woningen geheel zullen moeten verdwijnen. Enkele andere be drijver. hebben bij hun uitbreidingen reeds rekening gehouden met de mo gelijke aanleg van deze weg. Volgens het hoofd van de Insingerscliool, de heer H. J. de Boer, heeft de inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Amersfoort, de heer M. A. C. Lindeman, de adviezen en informatie gegeven voor de onderwijsvernieuwing aan onze school. Wij beginnen in de derde klas dit systeem van individueel onderwijs in minimumtaken. Ik ben zeer ingenomen met de eerste resultaten, die van de leerlingen een goede organisatie, administratie en controle eist. Ook de ouders, die in 't begin een beetje sceptisch tegenover de voorgenomen ver nieuwing stonden, zijn nu enthousiast. Zij gaven te kennen, dat het veel eer der ingevoerd had moet worden, aldus de heer De Boer. De traditionele rijen banken hebben plaats gemaakt voor groepjes van ban ken. De leerlingen zitten nu met z'n drieën of vieren bij elkaar. Als een van de leerlingen tijdens zijn werk op moei lijkheden stuit, mag hij dat gerust aan zijn buurman vertellen, om samen het probleem op te lossen. Als Iemand zijn taak beëindigd heeft, mag hij verder gaan met een ander vak. Ook mag hij zgn. vooruit werken en hij mag een boek gaan lezen. Het nieuwe systeem kweekt bij de leer lingen verantwoordelijkheidsgevoel, en ze werken bovendien veel prettiger. Soms zijn ze de gehele dag op school. Nieuw is ook het in het programma op nemen van excursies en gastsprekers. Er zijn excursies naar het pompstation van de waterleiding, de brandweer en een bezoek aan de gemeenteraad. Als gastsprekers fungeren de gemeente secretaris, de heer Borreman, over de uitbreiding van Soest; het gemeente raadslid de heer De Groot over het werk van de gemeenteraad; de heer Westen- eng over het werk in de bakkerij; de heer Kuijt over het werk op de boer derij; de heer Huisman vertelt over de metaalindustrie; mevrouw Insinger so ciologie; de heer v. d. Kraats het schil dersvak; de heer Wilhelm vertelt over hel bos en de heer Gans over de lucht macht. Al deze onderwerpen heeft de volle be langstelling van de leerlingen. De heer De Boer hoopt met deze nieuwe onderwijsvernieuwing veel succes te boeken. In de woensdagavond gehouden raads vergadering werden de volgende be sluiten genomen. 1. Ingekomen stukken. a. Brief van 19 augustus 1969 van het Actie-comité flatbewoners inzake klach ten over de flats aan de Smitsweg, met voorstel deze brief om advies in han den te stellen van burgemeester en wethouders. b. Verslag 1968 met ontwerp-rekening van het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland, met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Brief van 18 augustus 1969 van mr. J. F. Welle Donker, waarbij ter ken nisneming wordt toegezonden jen be zwaarschrift aan de minister van ver keer en waterstaat tegen de verbreding van Rijksweg 23 tussen Soesterberg en Amersfoort, met voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen stukken overeenkomstig ad vies behandeld 2. Verdeling van de raad in twee afde lingen in verband met de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1970. 3. Voorstel tot wijziging van de Bezol digingsverordening. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-önderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van een nieuwe me thode voor zaakonderwijs ten behoeve van de Da Costaschool voor g.l.o. De gevraagde medewerking werd ver leend. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van zonweringen in de openbare school voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. Aldus besloten. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verleggen van de Generaal Winkelmanstraat te Soes terberg. Krediet beschikbaar gesteld. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van parkeerhavens langs de Plesmanstraat te Soesterberg. Conform besloten. 8. Voorstel tot het voteren van een krediet ten behoeve van het bouwrijp- maken van grond gélgen langs het ge deelte van de Dalweg tussen de Beu kenlaan en de Koningsweg. Overeenkomstig het voorstel besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het schilderen van enkele bassins in het Soester Na tuurbad. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage voor een door de Rundveefok- vereniging-Fokkersclub „Eemland" te houden jongveekeuring. Aldus besloten. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst betreffende het storten van grof huisvuil in een zandafgraving te Soesterberg. Aldus besloten. .12. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan a. de Smitsweg van H. L. de Beer; b. de Laanstraat van Th. Kersens; c. de Steenhoffstraat van A. A. van Dorresteyn; d. de Maatweg van mevrouw M. J. van Daatzelaar-Van den Hengel; e. de Smitsweg van mevrouw M. Smid- Renkema, met vaststelling van de betreffende be grotingswijzigingen. Overeenkomstig de voorstellen besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Commissie Viering Kin derboekenweek 1969. Aldus besloten. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van het treffen van voorzieningen aan het pand Steenhoffstraat 5. Conform besloten. 15. Voorstel tot het instellen van een weekmarkt te Soesterberg. Aangehouden. 16. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen aan a. Nieuweweg met P. C. Hilhorst; b. de Van Weedestraat en het Nassau- plantsoen met J. A. Cornelisse, c. de Smitsweg met A. H. Butzelaar, d. de Waldeck Pyrmontlaan en de Dor- resteinweg met het Constructiebedrijf „Frejo". met vaststelling van de betreffende begrotingswijziging. Aldus besloten. Na de eerste meldingen van zonnebloe men die respectabele afmetingen hadden bereikt, bleek deze week dat er ver schillende planten in Soest groeien die de eerstgemelde met stukken slaan. De kampioen, in ieder geval waar het betreft spontaan groeiende planten, is de plant van mejuffrouw Netty van Zoest, die op een onooglijk hoekje in haar tuin een zonnebloem heeft staan die meer dan vier meter hoog is, om precies te zijn 401 cm. Kampioen, zij het ongekroond, wat het aantal bloemen aangaat, is de familie Vos aan de Vondellaan. De 365 cm hoge plant draagt maar liefst 33 bloemen. Dit is iets wat zelfs voor experts een bijzon derheid is. partijen- recepties Soestduine 17. voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan a. de Ringweg van G. J. van Doorn; b. de Parklaan van de dames Heinrich; c. de Klaarwaterweg van A. Hooft, met vaststelling van de betreffende begrotingswijzigingen. Conform besloten. 18. Voorstel tot verhoging van het be drag per leerling voor een school voor ziekelijke kinderen, uitgaande van de Christelijke Vereniging tot stichting en beheer van ziekeninrichtingen Zonne gloren. Aldus besloten. 19 Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwen van een stenenbergruimte bij de openbare kleuterschool te Soesterberg. Aldus besloten. 20. Voorstel tot het garanderen van een geldlening ad ƒ99.000,aan te gaan door de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Voorstel aangehouden. 21. Voorstel tot wijziging van diverse begrotingen. Conform besloten. Terwyl vorige week nog met man en macht gewerkt werd aan de cgalisering van de Smitsweg, heeft men deze week zonder enige vorm van feestgedruis de nieuwe weg in gebruik genomen. Als of de weg er al weer jaren ligt, staan langs de kanten de auto's geparkeerd, en gaan de rolschaatsende kinderen van links naar rechts over de straat, zich van het verkeer niets aantrekkend. I 22. Voorstel tot aanvulling van de be- heersverordening van het gasbedrijf. Aldus besloten. 23. Voorstel tot het verstrekken van een duurtetoeslag 1969 aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteperso- neel. In ietwat gewijzigde vorm aangenomen. 24. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet": a. voor het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een op slagruimte van ongeveer 16 propaan- gasflessen, op het perceel Soesterberg sestraat 61 te Soest b. voor het uitbreiden van een maga zijn-, reparatie- en produktiewerkplaats voor elektro-apparatuui, lasapparaten en hijswerktuigen, op het perceel Amers foortsestraat 15 te Soesterberg. Ontheffingen verleend. 25. Voorstel tot vaststelling van het be stemmingsplan „Industrieterrein". Aldus besloten 26. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan P.U.E.M. N.V. voor het leggen van een hoogspanningskabel in de Vredehofstraat te Soest. Conform besloten. 27. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan het terrein van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Lange Brinkweg alhier Krediet beschikbaar gesteld. 28. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van een toiletwagen. Krediet gevoteerd. 29. Voorstel tot afwijzing van een ver zoek van mevrouw J. Woltjer, alhier, voor een vergoeding ingevolge de „Schadevergoedingverordening". Tot afwijzing besloten 30. Voorstel tot het verlenen van subsi die voor de verstrekking van warme maaltijden aan bejaarden. Subsidie verleend 31. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van het onteigeningsplan Maatweg. Conform besloten met alleen de heer M. de Groot (Binding Rechts) tegen. Winkel 's maandags de gehele dag gesloten. Ndam SAJJe ut mlng vraog dan mok zeige daat ajje teugeswoordug zongder ongelukke ant end vaan de daag in je eige bed terech komp, ut wel niet heulemaol, maor toch wel veur een groot gedeelte geluk is. Zo laangzaomerhaand is ut schering en inslaag datter dodeluk- ke ongelukke gebeure. Heul gelukkug gaot ut bie ongs nogal, maor ajje je kraantje heb geleze en daan kiekt naor de tillevisie en ut sjoernaol, daan wor je der aokelig vaan. Was ut vruuger zo, daat aster un onge luk waas datter één minseleven te D«- treure viel, teugeswoordug gaot ut mit bosjes tegeliek. Daat zal schaat ik wel un rede hebbe en aster nog geen een is, daan zalle der wel knaappe koppe mee bezug weze om der een te zeuke. Ut vaalt zellufs ming op, daat vaan zoon heule kwak minse tegeliek en daat wil toch wel waat zeige. As maan zongder achtergrongd hek der netuurluk zo ming eige gedaachte over en om die noeng heul allenug veur ming eige en Kneliao te houwe daor koop je ok niks veur en daorom zak ut hier maor effe neerzette. Vollegens ming komp ut deurdaat de minse van teugeswoordug laang nie meer zo mit hullie kop bie ut otoorieje binne. Ut gaot, zoas die luu zeige, as vaanzel- luf en daan gaot ut noeng presies fout. Waant u gaot nie vaanzelluf, de maan of vrou, die mit u stuur in de vingers zit, zal nie allenug mit die vingers mot te warruke, maor hie of zie zalle der ok der kop bie motte gebruuke. Allenug daormee kenne ongelukke worre veur- komme. Zo laangzaomerhaand zouwe de minse der vaan deurdronge motte gerao- ke daat otoo-rieje niks meer mit plezier te maoke hep, maor un bezighied Is, waor jie meraokuls dich mee in de buurt vaan maogere Hein komp. Gelukkug gaon nie bie alle ongelukke minse in de richting vaan maogere Hein, omdaat er ok otoo's bie binne die wel heulemaol inmekaor zite, maor waorvaan de inzittenden niks mekeren. Waat arruger is binne de ongelukke waor minse bie gewongd raoke, soms arrug, soms mingder arrug. As daor nie op tied waat an beurt, daan kenne de gevollege bar arg weze. Stel je noeng is veur, dajje vlaak veur je neus un ongeluk ziet beure. Ajje geen bloed ken zien, maok daan, ajie teminste geen getuuge bin, of ter plaotse niet nodug bin, dajje zo vlug ajje ken weg komp. Ajje wel teuge bloed ken, en je hep de gedaachte dajje waat ken hel lepe, daan mojje blieve. Al mok der wel bie zeige, daat ajje nie weet wajje mot doen, jie der ok nie veul te maoke zaal hebbe. Omdaat wel te kenne helpe, worre der zo ant end vaant jaor deur de E.H.B.O. en ut Roode Kruus, kurzusse gehouwe, waor vaakminse je presies lere, waat of je mot doen aster un ongeluk beurt en ut geef heulemaol nie of daat noeng tuus is of op straat. Hellepe op de enug juuste menier, daat ken allenug maor vurantwoord weze. Hulp van de een of aore vriejer, die bie zu eige denk daat hie veur doktur in de wieg is geleig, ken zukke naore ge- vollge hebbe, daat hie der betur mit zu vingers of ken blieve. Om een gewongd mins te kenne hellepe, daor binne noeng die kurzusse veur. Waat daat angaot magge wullie in Soest heulemaol nie klaoge, waant die zaoke binne in ongs darrup meraokuls goeé geregeld. Ut is allenug bar jaammer daat ut aan taal kaandiedaote niet meer gruuit mit ut aontal minse datter in Soes is bie- gekomme. Aster een klup is waorvaan ellek mins lid zouw motte weze, daan binne ut die twee diek aal hep ge- noemp. Ik bin veul te kingderaaehtug in 2ufc soort zaoke, waant toeng der luu waore die ming un paor jaore geleje veur die kursus opzochten omdaat de mongd-op- mongd beasuming zo bar lollug waas. enk nao un paor lesse zo veer waas dak mit un pop op de grongd mos gaon stoeje, bink der sebiet mee op gehouwe. Ut wordt zo laangzaomerhaand tied daat daat soort dinge ok op school word ge leerd. Ut blieft as un paol bove waoter staon, daat veurkomme altied veul betur is as geneze. m De heer De Groot (Binding Rechts) had bezwaren tegen het vaststellen van een onteigeningsplan Maatweg. De gemeen te heeft stukken grond nabij de Maat weg nodig voor de uitbreiding van het vuilverwerkingsbedrijf bij de spoorlijn. De heer De Groot had niet de indruk, dat serieuze pogingen zijn gedaan om tot een minnelijke schikking te komen met de eigenaren. Met de meesten was nog geen overeenstemming bereikt op basis van een grondprijs van 3,50 per vierkante meter. Spreker achttte een prijs van ƒ5,meer verantwoord. Hij vond het erg voorbarig om nu reeds aan een onteigeningsprocedure te gaan beginnen. Wethouder mevr. Walter zei, ervan overtuigd te zij n dat men middels overleg met de meeste betrokkenen wel tot overeenstemming zou komen. Men moet volgens de wethouder ech ter iets achter de hand he'.ben. De heer J. R. van Poppelen (KVP) zei van mening te zijn, dat men differen tiatie in grondprijs voor verschillende bestemmingen moet voorkomen. „Het maakt in wezen niets uit of de grond bestemd is voor woningbouw of voor de uitbreiding van een vuilvcrwerkings- installatie", aldus de heer Van Poppe len, die daarom verzocht een prijs van 4,per vierkante meter aan te hou den. De bezwaren van de heer De Groot konden niet genoeg worden weggeno men, zodat hij geacht wilde worden tegen gestemd tc hebben.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9