Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 HET GAAT OM DE GEZONDHEID VAN DE WERELD VREDE EN KERK WISO-sprookjesreis groot succes NIEUWE SOESTERVENERS MAAKTEN KENNIS MET „DE VEENBES" 25 SEPTEMBER Dinsdag 23 september 1969 t8e jaargang no. 72 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Bromfietser kreeg geen voorrang van afslaande auto Collecte Kon. Wilhelmina Fonds Openbare Voorlichtingsavond Eiermarkt 25,26 en 27 september Rietsuikeractie in Soest Pacifist contra militair in kader van de vredeswerk op forumavond in de Petrus en Pauluskerk hit internaat ontvluchte jongen op gestolen brommer aangehouden Automobilist reed lichtmast omver en «ring er vandoor Iele). Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER(()OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3.50, buiten Soest per kwartaal ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Tel. 2366 - Postgiro 126136 Bij een verkeersongeval op de hoek van de Burgemeester Grothestraat en de Emmalaan is zondagmiddag de 16- jarige bromfietser F. van R., een fa brieksarbeider uit Soest, gewond ge raakt. Hij kreeg geen voorrang van een in dezelfde richting rijdende auto mobilist, de 46-jarige A. R uit Amers foort, die echter rechtsaf de Emmalaan wilde oprijden Dc autobestuurder liet de doorgang voor de bromfietser niet vrij, waardoor een botsing ontstond. De jongen kwam ten val en liep een hersenschudding op. Hij is overge bracht naar het ziekenhuis Zonneglo ren en aldaar opgenomen. De collecte voor bovengenoemd fonds ten behoeve van de kankerbestrijding, heeft in Soest opgebracht een bedrag van ƒ7249,43. Aan allen, die hieraan hun medewer king verleenden langs deze weg harte lijk dank. De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond belegt op 25 september een bijeenkomst in ,,De Rank", waarin vragen beantwoord zul len worden betreffende humanistische opvattingen inzake verschillende maat schappelijke problemen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 65.000 stuks in prijzen van 11,75 tot ƒ13.per 100 stuks. Mid- denprijs 12,40. Prijs per kg f 1,97. maakdienst bleek ook voor de nieuwe bewoners een bron van ergenis te zijn. De heer Knippenberg kon echter mede delen, dat er verwoede pogingen worden gedaan om hierin verbetering te brengen. De beheerder heeft twee andere schoon maakdiensten benaderd, „maar die zijn nog veel slechter dan deze", meende de Veenbes-voorzitter. Er is z.i. al veel ver beterd. Wel dient men te bedenken, dat de schoonmaakdiensten in hoofdzaak met buitenlandse arbeidskrachten moeten werken, omdat men Nederlanders er niet voor kan krijgen. Een ander probleem, waarmee ook de nieuwe bewoners te kampen hebben, is het wassen van de ramen aan de bui tenzijde, waarvoor geen of onvoldoende voorzieningen zijn getroffen. Het to lr> ieder geval niet door de huisvrouw zetf te doen, terwijl de eventuele kosten, daaraan verbonden, ook niet bij de ser vicekosten zijn inbegrepen. Een andere moeilijkheid is de verstrek king van huisvuilzakken. De nieuwe be woners krijgen er twee per week, maar De heer Knippenberg wees de adspi- rant-leden er wel op, dat de bewoners vele moeilijkheden ook zelf kunnen voorkomen. Zo verzocht hij de mensen, geen lawaai te maken tijdens de avond en nachturen. Hij wees er tevens op, dat het huurcontract het houden van huis dieren verbiedt, althans officieel. Ove rigens zal niemand worden belet om een huisdier te nemen en zolang het dier geen overlast bezorgt, zal niemand er ook tegen optreden. De clausule in het huurcontract is alleen voor geval van nood opgenomen en eenmaal heeft de eigenaar zich er ook op moeten be roepen. Dat gebeurde, toen een hond in derdaad hinderlijk werd voor zijn om geving. Toen heeft de beheerder zich op de clausule in het huurcontract kunnen beroepen, wat ook tot gevolg had, dat de hond moest verdwijnen. Tevens drong de heer Knippenberg er bij de bewoners op aan, geen auto's te parkeren langs de stoep voor de ingan gen. Het is al enkele malen gebeurd, dat een ziekenauto daardoor niet bij de be treffende ingang kon komen. De voor zitter van De Veenbes deelde mede, dat het gemeentebestuur zal worden ver zocht om een parkeerverbod in te stel len voor de weg langs het parkeerter rein. In de bergruimte zal in ieder geval geen electrisch licht worden aangelegd. De beheerder vreest, dat dan weldra deze ruimte als hobbyvertrek in gebruik wordt genomen, wat op zichzelf niet zo erg is; het bezwaar is evenwel, dat men dan gebruik gaat maken van allerlei electrische apparaten en dan stroom ge bruikt, waarvan de kosten op alle flal- bewoners worden verhaald. Inmiddels heeft het bestuur van de Veenbes al weten te bereiken, dat in de liften van het eerste blok aanwijzingen zijn aangebracht omtrent de te volgen procedure bij een storing. Tevens zullen verwijzingen naar de verschillende eta ges en huisnummers in de lift worden aangebracht. Voor ee deel is dat al ge beurd, voor een' ander deel zal het be stuur hieromtrent in overleg moeten treden met de beheerders van het nieu we blok. Ook ten aanzien van de plaatsing van een Duitsland-antenne op het centrale antenne-systeem heeft men voor het eerste blok al positieve resultaten be reikt. Verwacht mag worden, dat zulks ook voor de andere complexen wel zal geschieden. Men verzoekt ons opname van het volgende Wie suiker wil kopen kan in steeds meer winkels kiezen. Dat is niet zo vreemd, een goede winkel biedt de klant keuze, maar bij de suiker was die keuze er jarenlang niet. Er was alleen bietsuiker te koop. Nu kan men kiezen tussen riet- en bietsuiker. De eerste komt uit de ontwikkelings landen, de tweede uit eigen land. De rietsuiker zit soms zelfs in zakken waarop staat: „Door rietsuiker te ge bruiken vergroot men de druk op de regeringen van de rijke landen om ook de arme landen een plaatsje onder de welvaartszon te gunnen". Wat wil dit zeggen Iedereen praat over ontwikkelingshulp en regering, kerken en vakbonden stellen steeds grotere bedragen be schikbaar. Toch wordt de kloof tus sen rijk en arm steeds groter. Dat komt omdat die kloof niet gedicht kan worden met liefdadigheid, maar door rechtvaardiger verhoudingen in de we reld te scheppen. Die rechtvaardigheid ontbreekt. Wij halen uit de arme landen, onze vroegere koloniën, grondstoffen voor de industrie, zoals rubber, cacao, hui den, katoen en bauxiet. Die worden dan hier verwerkt tot kleding, alluminium, schoenen, chocolade enzovoort. Wij rij ken hebben de industrie in handen. Nu worden de grondstoffen in verhou ding tot de produkten steeds goedko per en de producten steeds duurder, onder andere door onze welvaart. Een Columbiaan, die 15 jaar geleden Vierhonderdvjjfentwinlig kinderen hebben zaterdag, dankzij de WISO, een bezoek gebracht aan „De Efteling". Met negen bussen van de fa. Tensen, een Volks- wagenbus van garage Van Koojj en twee luxe wagens, werd vanaf het busstation Soest-Zuid vertrokken. Voor een uitgebreid verslag verwijzen wij naar de speciale WlSO-sprookjesreis- pagina. elders in dit blad. De werkgroep Vredeswcek 1969 orga niseert op donderdagavond a.s. in de Petrus en Pauluskerk te Soest een forum. Hierin zullen de heer Burggraaf, voor- ..-•r van dc P.S.P. en majoor Boe- bink over oorlog en vrede discussiëren. Voorzitter is de heer Aizc de Visser. Anne Holtrnp zal van Godfried Bo- mans het verhaal „Dc twaalfde ko ning" voorlezen. Tevens leest Jan Vis ser moderne vredesgedichten voor. Er wordt ook gemusiceerd en wel door het trio Tom Janus. Dat alles donderdagavond, om 8 uur, in de Petrus en Pauluskerk te Soest. Tevens vestigen wij uw aandacht op het rietsuiker-artikel, elders op deze pagina. Voor deze actie kunt u geld storten op het gironummer 1874723, van de penningmeester van het riet- suikercomitc, de heer J. L. Koderitsch, Varenstraat 82. Ruim zeventig nieuwe bewoners van de Euroflats aan de Veenbesstraat in het Soesterveen hebben donderdagavond tij dens een bijeenkomst in het restaurant van het Soester Natuurbad kennis ge maakt de vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoners van de Veenbesstraat, kortweg „De Veenbes" ge noemd. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Knippenberg lichtte nog eens de omstandigheden toe, die tot de op richting van deze belangenvereniging hebben geleid. „De vereniging is op zakelijke gronden opgericht, in hoofdzaak uit ontevreden heid over het beheer. Het neerstorten van een paar gevelplaten heeft de plan nen nog wat versneld. De behoefte van dc leden bleek echter verder te gaan. Het oorspronkelijk zakelijke karakter van de vereniging hebben we daarom niet kunnen, maar ook niet willen hand haven". aldus de heer Knippenberg in zijn inleiding. Hij zei, dat van de huidige bewoners van de Veenbesstraat nu onge veer 90% „georganiseerd" is. Hij hoopte, dat ook de resterende 10% zich nog zul len aansluiten, mede omdat zij in ieder geval profiteren van wat de leden be reikt hebben en ongetwijfeld nog zullen bereiken. Naast het streven van een op timaal woongenot, zowel waar dit de woning zelf als de wijk, waarin zij is gelegen, betreft, beoogt de vereniging haar leden nu ook een zekere mate van ontspanning te bieden. De heer Knippen berg riep in dit verband onder meer de autopuzzelrit in herinnering. In het al gemeen probeert de vereniging een ka talysator te zijn in het sociale leven in de Euroflats aan de Veenbesstraat. Na de oplevering van het derde complex blijken de klachten en wensen nog al tijd dezelfde te zijn als bij de gereed koming van het eerste blok. Dat bleek donderdagavond ook weer bij de behan deling van een groot aantal schriftelijk ingediende wensen en klachten van on geveer 120 nieuwe bewoners. Om zoveel mogelijk aan de verlangens van de be woners tegemoet te komen, zal het be stuur binnenkort overleg openen met de beheerder van het derde complex, een ander dan die van het eerste. De schoon- Huize Groot-Drakestein staat deze maand wel in het middelpunt van de belang stelling. Op 6 september vierde prins Claus er zijn 43ste verjaardag. Op donder dag a.s. zullen er de vrolijke kreetjes te beluisteren zijn als prins Johan Friso daar zijn eerste verjaardag mee maakt. En ondertussen wordt al uit gezien naar de komende grote gebeur tenis in oktober, want dan verwacht de moeder van Johan Friso haar derde baby. Groot-Drakestein wordt dan langzamer hand te klein voor ons prinselijk ge zin. Het kleine kasteeltje bevat slechts weinig kamers en de ruimte die er nog was, is besteed aan een fift, een vergrote keuken en enkele bedienden- vertrekken. Het zou ons niet verbazen als het prinselijk gezin binnenkort eens gaat omzien naar een wat ruimere be huizing. Op de rijksweg is vrijdagavond om on geveer negen uur de 19-jarige E. M. P. uit Amersfoort aangehouden. De jongen reed op een brommer waarvan het licht niet brandde. Toen hij door de politie werd aangehouden kon hij zich niet voldoende legitimeren. De jongen, een 19-jarige monteur uit Amersfoort, bleek enkele dagen tevo ren te zijn ontvlucht uit het Rijks Jongens Internaat te Amersfoort. De brommer bleek in Amsterdam te zijn gestolen. Al vaak sprak de kerk in de grote vragen van leven en wereld een be slissend woord. Lang genoeg, zegt men dan, heeft zij zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de vragen van God en de ziel. Want er zijn situaties en ogen blikken, waarin een zwijgen van de kerk eenvoudig onmogelijk is, wil zij nog kerk blijven. Voorbeelden daarvan zijn de Barmer Thesen, door de „Be kennende Kirche" na het aan de macht komen van Hitier opgesteld, en verschillende kanselboodschappen tij dens de bezetting over de vervolging der joden, het fusilleren van gijzelaars, het christelijk onderwijs en de ver plichte tewerkstelling van arbeiders in Duitsland, die bezettende macht en ge meente opriepen tot gehoorzaamheid aan Gods geboden. Velen zijn ook nu weer verontrust dat tegen de achtergrond van alles wat er momenteel in de wereld plaats vindt, mensen bijeen komen die dis cussiëren over de vraag hoe allerlei ondergeschikte zaken in de bijbel pre cies moeten worden opgevat. Anderen vragen zich af of een kerke lijke groepering nog wel het recht heeft namens de kerk een beslissend woord te spreken over de grote vragen van leven en wereld. En wie luistert er nog naar Onderwerpen als oorlog en vrede, ont wikkelingssamenwerking en verhoudin gen tussen de rassen zijn niet exclu sief christelijke aangelegenheden. Zij dienen eventueel door de Wereldraad van Kerken, maar in samenwerking met andere organisaties behandeld te worden. Dit hebben de Wereldraad van Ker ken en de R.K. Kerk, handelende in de Pauselijke Commissie voor Rechtvaar digheid en Vrede goed begrepen. Zij hebben de tekenen der tijden verstaan. Haar programma, opgesteld door de werkgroep „Kerk en Ontwikkelings samenwerking' spreekt duidelijke taal. Ze is van mening dat, hoezeer de nood zaak blijft van hulpverlening in nood situaties de armen der wereld pas we zenlijk worden geholpen, indien de oor zaak van de armoede wordt weggeno men. Dit kan in Nederland alleen worden gerealiseerd als het merendeel van de bevolking deze mening leert begrijpen en een andere houding hier tegenover gaat aannemen. De werkgroep Synoodkreet (boekje uit gegeven in Baarn 1969) met name eist van de Gereformeerde Synode in Sneek dit jaar hierover een duidelijke uit spraak. Zo ook over het vraagstuk van oorlog en vrede. Het is bekend dat iemands opvattingen en ideeën over oorlog en vrede nauw samenhangen met zijn godsdienstige en levens be schouwelijke overtuiging. In kerken waarin de geloofsleer sterk dogmatisch is vastgesteld, blijken de leden gemak kelijk grotere militaire strijdkrachten te accepteren. De cijfers van de dienst plichtigen, die zich beroepen op de wet gewetensbezwaren zijn in dit verband onthullend. Van de 1171 personen die van 1 januari 1965 tot 1 januari 1969 een beroep op deze wet hebben gedaan, zeiden 783 dat zij geen godsdienstige overtuiging bezaten. Vorig jaar ver klaarde een synode nog dat zij zich niet geroepen voelde met betrekking tot Vietnam de schuldigen aan te wij zen. Opgeroepen werd "tot volharding in gebed. Maar Bruins Slot stelde terecht dat de kerk maar één duidelijke boodschap heeft te verkondigen: „Oorlog is Zonde." Zoals het onmogelijk is op Dierendag of Vaderdag de houding tegenover het „feestvarken" die dag blijvend te be- invloeden, is het vrij zinloos in een Vredesweek een volksmentaliteit te willen veranderen. Laten we er maar gewoon een paar gezellige dagen van maken met een extra (riet)suikerklon- tje voor de hond van de buren en een uurtje babbelen bij vader thuis. JAN VISSER voor 13 balen koffie een jeep kon ko pen, moet nu 40 balen koffie daarvoor neertellen en dat is maar één voor beeld Deze situatie kan veranderen als de Columbianen zelf de koffie gaan ver werken en bijvoorbeeld de Ghanezen zelf de cacao Maar dat staan wij niet toe omdat wij eerst voor ons eigen belang opkomen. Onze boeren, onze fabrieken, wij rijken gaan voor. Wij verdedigen ons met invoerrechten. En nu de suiker. In 1966 was 57,50 procent van de sui kerproductie rietsuiker, 42,50 procent bietsuiker. Het inkomen van veel arme landen hangt af van de rietsuiker en door deze rietsuiker te kopen zouden wij die landen kunnen steunen. Dat doen wij niet. Wij voorzien zelf geheel in onze suikerbehoefte, door bietsuiker te maken. Zo houden wij de armen arm. Wat wil nu de rietsuikeractie De rietsuikeractie heeft de suiker als voor beeld genomen voor de onrechtvaar dige verhoudingen in de wereld. Bijna iedereen gebruikt suiker, dus kan bijna iedereen helpen deze on rechtvaardigheid uit de wereld te hel pen. Hoe Dit staat in het boekje: „Riet, het verhaal van de suiker". Vroeger gebruikten wij rietsuiker. Toen de oorlog kwam ging dat niet meer en schakelden wij over op bietsuiker. Na de oorlog gingen wij er mee door en nu gebruiken wij alleen nog maar bietsuiker. Nu is het vreemde, dat de bietsuiker eigenlijk, d.w.z. op kost prijsbasis berekend, belangrijk duur der is dan rietsuiker. De bietsuiker levert de fabriek 80 cent per kilo op, de rietsuiker kost op de wreldmarkt 25 cent per kilo. Dat is een verschil van 55 cent. Dat zou betekenen, dat wij goedkoper rietsuiker kunnen ko pen, maar toch is de rietsuiker duur der. Om onze eigen industrie te be sehermen heft de regering namelijk 55 cent invoerrechten per kilo, zodat de bietsuiker toch nog goedkoper is. Het mes snijdt aan twee kanten: Wij beschermen onze industrie (en houden de armen arm) en wij verdienen 55 cent per kilo suiker (ten koste van de ontwikkelingslanden). du rietsuiker kopen dan dwin- de regering de invoerrechten te verlagen. Zo bedrijven wij ontwik kelingshulp en zijn wij straks als con sument goedkoper af keractie. Maar op dit ogenblik produ- Natuurlijk kun je de bietsuikerboeren niet zomaar in de steek laten. Dat is ook niet de bedoeling van de rietsui- ceren wij al 17 procent méér suiker dan wij zelf nodig hebben. Om deze op de wereldmarkt kwijt te raken, leggen wij er 55 cent per kilo op toe, om met die goedkopere gesubsidieerde suiker de arme landen ook nog te beconcureren. Dit geld, waar eigenlijk niemand iets aan heeft, dat alleen re sulteert in nog grotere armoede voor de armen, zou beter gebruikt kunnen worden om de binnenlandse land bouwpolitieke problemen op te lossen. Ook in Soest komt een rietsuikeractie en wel in het kader van de vredes week 1969, die als thema heeft: „Geen liefdadigheid maar gerechtigheid". Op donderdag 25 september staat er een rietsuikerkraam op de markt in Soest; op vrijdag 26 september, 's mid dags, op het terrein van het voorma lige Hotel Eemland, op zaterdag 27 september staat er op die plaats de gehele dag een kraam en een bij het busstation in -Soest-Zuid. Daar is do cumentatiemateriaal, daar is rietsuiker te koop, daar kunt u voor 1,50 de uitgave „Riet, het verhaal van de sui ker" kopen. Dit doen Soester jongeren. Als u echt de arme landen wil steu nen, komt u daar dan eens kijken COMITé RIETSUIKERACTIE, Op de Birkstraat heeft in de nacht van zaterdag op zondag een onbekend gebleven automobilist op de hoek van de Gallenkamppelsweg een lichtmast omver gereden. Uit de ter plaatse ge vonden onderdelen van de wagen (een wieldop, strips en een buitenspiegel) kon worden afgeleid, dat de betref fende wagen een Mercedes moet zijn geweest. De lichtmast knapte na de botsing finaal af. Ook een bermpaal tje bleek te zijn ontworteld. Na de aanrijding is volgens een getuigenver klaring de automobilist gedraaid en verdwenen in de richting waaruit hij was gekomen. Tot nu toe heeft men de wagen met bestuurder nog niet kunnen vinden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1