- -■ ,,De Efteling" voor een dag Soester grondgebied Vierhonderdvijfentwintig Soester kinderen brachten, dankzij de WISO, een bezoek aan Nederlands grootste recreatiepark ■.~w; DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 Optimisme was het enige dat ontbrak toen de plannen op tafel lagen voor het organiseren van een kindërdagtocht door het jonge actieve bestuur van de WISO. Direct na het grote succes, dat behaald werd met de ontdekkingsreis voor over wegend ouderen, was het plan opge vat om iets dergelijks ook voor de kinderen te organiseren, hoewel men er ook van overtuigd was, dat er naast Voor het eventueel snel terugbrengen naar Soest van aan wagenziekte of iets dergelijks leidende kinderen, waren twee personenauto's in de colonne opgeno men. Eindelijk was het zaterdagmorgen 20 september. De dertig begeleiders(sters) waren om acht uur al bij garage Ten- Een dag „uit" met alles er op en er aan. na-seizoen-moeilijkheden zoals de weers gesteldheid, ook problemen zouden zijn rond de vraag of er na zo'n fantastische zomer van de zijde van de kinderen voldoende belangstelling voor de reis zou bestaan. Toch heeft men het aange durfd om tot het organiseren van de reis over te gaan. Dat het doel van deze eerste WISO- reis „De Efteling" werd, lag wel enigs zins voor de hand, omdat bevriende winkeliers-organisaties met die keuze de spijker reeds eerder precies op de kop hadden geslagen. Amstelveen met overigens duidelijk meer jongeren in het bevolkingsaan tal, presteerde het om met twintig bus sen richting Kaatsheuvel te trekken. Het WISO-bestuur zou reeds tevreden zijn wanneer men met vier, misschien vijf bussen de reis kon maken. Maar direct nadat via ons blad de reis was aangekondigd, werden de WISO- winkeliers, waar de circulaires met de reserveringsbon verkrijgbaar waren, be stormd, en binnen een week waren de eerste vier bussen volgeboekt, de ove rige twee weken van de drie weken tellende inzendingstermijn, kwamen er dagelijks rond vijfentwintig aanmeldin gen binnen, zodat al spoedig vast stond dat de pessimisten ook ditmaal weer aan het kortste eindje trokken. Uiteindelijk waren er vierhonderdvijfentwintig deel- nemertjes, in leeftijd variërend van ze ven tot dertien jaar. De organisatie kon worden afgerond en het aantal bussen worden vastgesteld. Negen royale bus sen van de firma Tensen, de firma met grote ervaring o.a. met tochten naar ..De Efteling", werden gecharterd, ter wijl men zich zonder al teveel moeite van de hulp van een dertigtal beleiders en begeleidsters kon verzekeren. Dat men bij het organiseren van de reis, die als „WISO-sprookjesreis" de herinnering in zal gaan, niet over een nacht ijs is gegaan, blijkt wel uit de verschillende voorzieningen die men had getroffen. Zowel tijdens de reis als in het park waren de kinderen verzekerd. Verdeeld over de negen bussen bevon den zich in het bijna vijfhonderd perso nen tellende gezelschap vier E.H.B.O.- (st)ers van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Onge lukken. Een niet volledig bestuur, de heer Hilhorst was terug naar Soest, en en kele beleid(st)ers konden met zonnige gezichten, genietend van een succes volle reis, vereeuwigd worden. sen aanwezig, waar de negen bussen volgeplakt met toepasselijke leuzen, ge wassen en gepoetst, stonden te wachten. Al vroeg waren de organisatoren begon nen met het gereedmaken van de bus sen, wat ondermeer inhield het inladen van de nodige proviand voor de heen maar net vijf minuten te laat, werden de bussen gestart en ging men op weg om de kinderen op te halen die bij de verschillende opstapplaatsen stonden te wachten. Jammer was het "voor de orga nisatoren dat geen toestemming werd verkregen om de lange stoet in Soest vooraf te laten gaan door de door „Coca-Cola" toegezegde geluidswagen, terwijl opkgeen politionele assistentie verleend werd, die bij de tocht door Soest zeker op zijn plaats geweest was. Een overigens niet officieel toegezegd politie-escorte tot aan de gemeentegrens bleef eveneens achterwege. Wanneer de lange stoet één van de op stapplaatsen naderde steeg een groot gejuich op en volgde een bestorming van de- bussen. J3et .was.. .een, geweldig, gezicht om de kinderen, die niet anders bij zich hadden dan hun deelnemers kaart, die met een speld op hun bloes of trui was bevestigd, met zonnige ge zichten de bus ta zien inklauteren. Geen tassen of dergelijken, want de WISO had overal voor gezorgd. Het enige waarin zij niet hadden kunnen voor zien, de zon, was echter ook ditmaal geheel op hun hand - en beseheen het geheel niet in jeerste Instantie nog wat schucMèïe zbhêstraTën, "dié,'haar gelang de klok richting tien ging, steeds meer begonnen te domineren. Langs de route door Soest stonden familieleden en de vele belangstellenden, die de stoet uit geleide deden. Op het busstation, de laatste opstapplaats, was het een com pleet feest, ondanks het vroege mor genuur, waren de meeste kinderen ver gezeld van hun ouders, waarvan velen, evenals hun kinderen, een onbezorgde dag tegemoet gingen. Even na half tien vertrok men richting Kaatsheuvel. Na een vlotte reis via Utrecht en Den Bosch bereikte men \om elf uur „De Efteling". Tijdens de rit waren de kinderen door de WISO gul onthaald. Direct na de start had iedereen een rol snoep gekregen, waar na al spoedig een grote banaan volgde. Gesterkt door deze lekkernijen waagden de moedigsten zich aan gezang, waarbij vooral de herkennings-melodieën van de televisie-favorieten duidelijk de voor keur hadden. Voordat „De Efteling" werd bereikt, werden de kelen gesmeerd met een fles echte Coca-Cóla met een rietje, een tractatie die mogelijk werd door een sympathiek gebaar van „Coca- Cola" Soest. Nadat via de in de bus aanwezige ge luidsinstallaties de nodige instructies waren gegeven, nam de jeugd bezit van „De Efteling" Vooral in de eerste uren leek het er op of er geen andere dochtertje van mevrouw Muis op dat moment al weer thuis was, zij het met haar enkel in het gips. Mocht alsnog worden overgegaan tot uitreiking van een prijs voor de groot ste pechvogel, dan komt zij daar.zeker voor in aanmerking, terwijl ook de WISO-contactman. de heer Kruiswijk, die wekenlang véle uren druk geweest is om de organisatie sluitend te krijgen en even voor de grote dag ziek werd, voor een dergelijke onderscheiding in aanmerking komt. Voor verschillende kinderen was het een. hernieuwde kennismaking met het recreatiepark, voor anderen was het de eerste keer, maar aan iedereen- was Negen bussen met twee. luxe wagens vormden de WÏSO-karavaan. reis, terwijl ook in elke bus materialen waren geplaatst om alle eventueel zich tijdens de rit voordoende moeilijk heden te kunnen oplossen.Daarom was naast tabletten tegen wagenziekte en aspirine ook water voorhanden. Voor het vervoer van het overige pro viand, o.a. vijfhonderd lunchpakketten, was geheel belangeloos door Garage Van Kooy een Volkswagenbus met een chauffeur ter beschikking van de WISO gesteld. Precies vijf minuten over half negen, kinderen waren. Overal waar kinderen liepen, was het grootste aantal uit Soest, herkenbaar aan de oranje deel nemerskaarten. De totale vrijheid die dë kinderen kre gen, was velen, het ouderlijk gezag ge wend, in het begin even vreemd en ze misten de leidende hand van vader of moeder en wisten niet waar aan te vangen op hun ontdekkingsreis door dit sprookjesland. Mede daarom was het een goede gedachte van de organi satoren om -bij- de- ingang- van het park de ijs-bon uit te geven, wat tot gevolg had dat de verkooppunten van ijs al direct een krachtproef kregen te door staan. Na deze koele lafenis, die het enthousiasme echter beslist niet bekoel de, maar juist in tegendeel nog opvoer de, verspreide het jonge Soester volkje zich door het park, waar iedere attrac tie geheel kosteloos voor ze openstond. Terwijl een gedeelte op rustige wijze langs de verschillende in beeld gebrach te sprookjes trok, rende een ander deel direct richting speeltuin, om de daar opgestelde vermakelijkheden, een ker mis waardig, in beweging te laten zet ten. En nog juist aan het begin van de feestelijke dag deed zich net dat ene incidentje voor, dat de dag niet hele maal vlekkeloos voorbij liet gaan, al moet voorop gesteld worden, dat het WISO-bestuur totaal geen schuld aan dit incident had. De dochter van me vrouw Muls, welke mevrouw zelf als leidster de tocht meemaakte, kwam de het grootste deel van de torenhoge glijbaan afgegleden te hebben, dermate ongelukkig te vallen, dat zij met een, naar later bleek, gescheurde enkel naar de E.H.B.O.-post moest worden ver voerd. Nadat door daar ter plaatse aan wezig personeel een verband was aan gebracht, werd zij met de speciaal voor dat soort voorvallen meegegane luxe wagen met spoed naar Soest afgevoerd, waar in Zonnegloren voor verdere be handeling werd zorggedragen. Tekenend voor de organisatie was, dat roen na enkele uren volledig op de hoogte was van de stand van zaken «n Zonnegloren, zodat aan de kinderen van de groep vertéld kon worden dat het duidelijk te merken, dat het een dagje uit was, dat nog niet was voorgekomen. Juist op het moment dat er enkelen over eten begonnen te praten, werd via de luidspreker-installatie van „De Efte ling" omgeroepen, dat iedereen van de WISO-Soest op de speelweide zijn lunch pakket kon afhalen. Het gevolg was een ware wedren, die duidelijk onderstreep te hoe energiek er werd genoten. Terwijl voor de één de twee krenten- bc'len en de twee broodjes meer dan voldoende..bleken, waren er echter ook- verschillende kinderen, vooral jongens, dié een Voorbeeld hadden genomen aan Holle Bolle Gijs'en bijna niet te ver zadigen" waren,"' ondanks hef fëir "dat fh het lunchpakket ook nog een bon zat voor een zak patat „met" en eenglas limonade. Nadat de inwendige mensjes weer wa ren versterkt, ging het verder met ge nieten, zij het dat de vermoeidheid een woordje ging meespreken, zodat het tempo ook zakte. Vooral de groep die als eerste was doorgegaan naar de speeltuin, ging het wat kalmer aan doen en ging overtot meer passieve recre atie. Het was steeds weer een prachtig gezicht om juist die kleine mensen vol overgave te zien genieten van de uitge beelde sprookjes in het paradijs van Anton Pieck. De meisjes, voelden zich speciaal aangetrokken tot de romanti sche sprookjes, terwijl de jongens zich meer over het vernuft van de tot de sprookjes doorgedrongen mechanisatie verbaasden. Deze verbazing was vooral goed hoorbaar tijdens de stilte ln de grot van de Indische leliën, wanneer de heks bewoog. Maar ook de oudere bezoekers van „De Efteling" waren stil tijdens de maar enkele minuten durende voorstelling. De uurtjes na de lunch vlogen voorbij en ln ijltempo werd op het laatste mo ment nog door velen eenmaal van alle attracties gebruik gemaakt, waarbij de wat afgelegener roei- en kanovijver vooral in de belangstelling kwam. Het was dan ook voor de kinderen iets ge weldigs dat zij al die attracties vrij konden gebruiken, vooral het feit dat er nergens noemenswaard in de rij ge staan moest worden, was voor de kin deren erg prettig. Om precies half vier was het verzame len geblazen, een tijd die men had ge steld, afgaande op ervaringen door an dere organisaties opgedaan. Opnieuw werden de WISO-reizigertjes via de ge luidsinstallatie naar de speelweide ge roepen en in vrij korte tijd was het grootste deel van de groepen compleet en kon men in de richting van de bus sen gaan, waar de chauffeurs al weer stonden te wachten. Na het onvermijde lijke appèl bleken er toch nog vijf kin deren te ontbreken. Met de wetenschap dat op het parkeer terrein nog meer bussen stonden die niet weg konden rijden omdat het ge heel nog niet compleet was, en men al een uurtje over tijd was-, werd een minispeurtocht naar de vijf „vermisten" ingezet, nadat eerst nog via de luid spreker was gepoogd de vijf naar de bus te krijgen. Binnen tien minuten waren de verloren schapen terecht en werd zij door hun busgenootjes met gejuich binnengehaald. Terwijl de klok kwart over vier wees werd de terug tocht aangevangen. Nu reed men via Gorinchem om eventuele verkeersop stoppingen bij Den Bosch te ontlopen. Ze waren moe, de helden van Soest en "er was niét veel" meer over van het vuur waarmee zij 's morgens de bus waren gestapt. Iedereen genoot nog op zijn eigen manier na van de gewel dige dag en onophoudelijk werden de begeleid(st)ers bekogeld rnet vragen als: „juf, gaat de WISO volgend jaar weer naar De Efteling" of: „meneer gaat de reis volgend jaar naar Madurodam en nog "legio andere potentiële doelen voor eventuele nog komende ^reizen. De kinderen willen wel, dat staat nu al als een paal boven water. Ook tijdens dè reis naar huls werd de Inwendige mens niet vergeten en nog vóór dat het parkeerterein in Kaats heuvel was verlaten zat iedereen met een grote roJ._.drop in .zijn vingers. De ook voor halverwege de terugreis ge plande onvermijdelijke coca-cola. kon. naar" de' reacties* af" te' niéten," "niet zo lang meer wachten eh- Sl vlot. zat ieder een in gepeins verzonken achter zijn of haar fles met een rietje. In verschillende bussen keerde de va kantiestemming weer terug, nadat men even de gelegenheid had gekregen tot rust te komen. De solisten meldden zich aan en terwijl 's morgens de t.v.- favorieten tot .de 'toppers behoorden, kwamen op .de terugweg de-op school geleerde moderne, kinderliedj'es aan "bod. diè zonder uitzondering door iedereen werden, meegezongen.- Diepe indruk op de -chauffeur en de oudere begeleiding maakte het door enkele meisjes en een jongen gezongen Russische .liedje: Onder het motto „snoep verstandig, eet een appel", met ln het achterhoofd de gedachte „eind"goed al goed", werd aan het eind van de reis voor iedereen nog een' appel te voorschijn getoverd uit de bus die met ~er"e de naam „hoorn des overvloeds" had kunnen .dragen. Met minder vuur "dan 's morgens, maar heerlijk moe en voldaan,-kwamen.-"-ze in Soest aan, waar vaders en moeders hun- -kinderen'-stonden-op -ie- wachten- en direct met verbaleer -van- hoe-het—atte* maal wel geweest was werden bestormd. Toen de kinderen naar huis gingen en de chauffeurs de biljetten van de bus sen scheurden, konden-de WISO-mensen gaan terugblikken op de eerste .kinder- reis, die, en het enthousiasme van de kinderen spreekt daarover boekdelen, voor de volle honderd procent is" ge slaagd. - Reikhalzend werd er gekeken naar de ongetwijfeld langste "nek- van. de. hele wereld. Een eresaluut aan al die mensen, die dit in Soest Hebben mogelijk gemaakt. We kunnen ze niet allemaal noemen, want we zouden er vast wel vergeten, want wie denkt er na zo'n dag nog aan de mensen die de honderden broodjes hebben gesmeerd en belegd en a.an de begeleid(st)ers die hun vrije dag heb ben opgeofferd, en aan de mensen van de E.H.B.O., bijna niemand, maar ook zij hebben het mogelijk gemaakt dat vierhonderdvijfentwintig Soester kinde ren een najaarsdag hebben gehad waar ze voorlopig nog wel even over zullen praten. Bij de WISO is praten over de tocht er al haast niet meer bij en men is direct al weer begonnen met plan nen maken voor -de volgende „stunt", waarvan wij hopen, dat er nog velen zullen volgen. De trein mocht zich in een grote be langstelling verheugen. Het was dan ook een van de weinige altrakties waar de Soester jeugd in de rty moest staan.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5